Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2015., 09:48   #221
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nije to ništa od toga što si naveo.

Napisao sam dugački post o vjerskim ideologijama, poistovjećenju s grupom istomišljenika radi osjećaja sigurnosti u gomili, koje zapravo izaziva drugu grupu na napad, analizu pojma "napadaju nas", koji ima drugu stranu novčića koja se također mora prihvatiti u smislu "mi smo napadali druge prije", itd.
Ali sam odustao...

Nisu "kršćani proganjani", nego ljudi proganjaju ljude. Ideologije rađaju nasiljem.
Jednom je jedna žrtva, a druga napadač, pa se okrenu karte i postane obratno.
Ma ti si toliko obuzet mržnjom prema religiji općenito (a prema kršćanstvo
osobito jer se "povijesno" kod tebe ta mržnja počela razvijati u opoziciji kršćanstvu)
da "vidiš" simetriju, i dogmatski ju proglašavaš, i tamo gdje simetrije nema.

Razuman ateist odnosno agnostik bi ipak morao biti sposoban vidjeti očite razlike.

Ako ti to ne uviđaš na primjeru tih jadnih iračkih kršćana (a i njihovih nemoćnih crkava)
koji su u položaju bespomoćnih potlačenih barem već tisućljeće i pol, ako ne i više,
onda je s tobom zaista svaka rasprava uzaludna i svaki dokaz bačen u vjetar.
Al ajd' evo za kraj ipak još jedan primjer valjda još nemoćnijih, jer su malobrojniji i raspršeniji: pakistanski kršćani. Evo, nešto o dobro dokumentiranom slučaju obitelji Ayeshe Bibi. kao primjer ugnjetavanja pakistanskih kršćana:
http://shoebat.com/2015/03/13/muslim...-of-her-house/
kao i suludi progon Asie Bibi zbog "bogohuljenja":
http://www.dawn.com/news/1146577
Hlebyn is offline  
Old 21.08.2015., 11:30   #222
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Ma ti si toliko obuzet mržnjom prema religiji općenito (a prema kršćanstvo osobito jer se "povijesno" kod tebe ta mržnja počela razvijati u opoziciji kršćanstvu)
Ja nemam mržnje prema kršćanstvu niti religiji općenito. Religijske ideologije i grupiranje oko istih držim štetnima.

Quote:
da "vidiš" simetriju,
Niti govorim o simetriji, jednakoj krivici ideoloških grupacija ili sličnom. No obrisao sam post koji sam htio staviti, upravo radi potencijalnog nerazumijevanja što hoću reći. Kad je nasilje u pitanju treba jasno reći tko ga čini. Čine ga određeni ljudi. Ljudi su zadojeni raznim ideologijama, ali nasilja čine ljudi, nad svojim žrtvama, a koje valja sprječavati u tome i kažnjavati.

Quote:
i dogmatski ju proglašavaš, i tamo gdje simetrije nema.
Nisam nikakav proglašivač simetrije ili jednake krivice. Oni koji sada čine nasilje, krivi su i treba ih kazniti i spriječiti.

Quote:
Razuman ateist odnosno agnostik bi ipak morao biti sposoban vidjeti očite razlike.
Ja uviđam razlike na ljudskom nivou, a ne na ideološkom. Ako pristupaš problemu sa stajališta "Nas Jehovine svjedoke ugnjetavaju", promašuješ bit.

Quote:
Ako ti to ne uviđaš na primjeru tih jadnih iračkih kršćana (a i njihovih nemoćnih crkava) koji su u položaju bespomoćnih potlačenih barem već tisućljeće i pol, ako ne i više, onda je s tobom zaista svaka rasprava uzaludna i svaki dokaz bačen u vjetar.
Ali nisi me razumio. Ja suosjećam s patnjama tih ljudi, a ne kao ideologa.
Vjerske ideologije se šire na područja koja su okupirale druge vjerske ideologije. To je tihi rat među njima stoljećima.

Quote:
Al ajd' evo za kraj ipak još jedan primjer valjda još nemoćnijih, jer su malobrojniji i raspršeniji: pakistanski kršćani. Evo, nešto o dobro dokumentiranom slučaju obitelji Ayeshe Bibi. kao primjer ugnjetavanja pakistanskih kršćana:
http://shoebat.com/2015/03/13/muslim...-of-her-house/
kao i suludi progon Asie Bibi zbog "bogohuljenja":
http://www.dawn.com/news/1146577
Zato ponavljam da pate ljudi, i zločine čine ljudi. To valja osuđivati i kažnjavati, ali ne sa motrišta ideologija "mi protiv njih". Inače se krug ideološkog nasilja nastavlja. Dok god si pripadnik jedne skupine ideologa, izazivaš skupinu koja ima drugačiju, kontra ideologiju. To nikako ne kažem da bih ikako opravdao ove teške zločine nad tom ženom, nego da vidimo nasilje ogoljeno od ideološkog predznaka.

Koja je razlika između nasilja kada te protjeraju iz kuće i vrše fizičko nasilje, ruše tvoje vlasništvo za koje si prolio znoj, i patnje koju osjećaju ideolozi kad im pokažeš karikaturu njihova vjerskoga autoriteta?

Sve su to temeljna pitanja, koja nikako se ne mogu riješiti svrstavanjem u ideološke blokove (mi kršćani protiv njih muslimana), nego iz sekularnog motrišta: zalaganjem za poštivanje temeljnih ljudskih prava. Ta prava nikako ne počivaju na ideološkim smicalicama tipa "Moj Bog mi je rekao istinu". "Moj Bog se ljuti ako ga ljudi ismijavaju."

Indikativan je onaj slučaj s izbjeglicama gdje je izbilo nasilje nakon što je afganistanski dječak potrgao i bacio listove Kurana u zahod.

Nesumnjivo je taj čin "jako zabolio" mnoge vjerske ideologe koji su to vidjeli , ali bole i konkretni udarci koje su ljudi nanosili jedni drugima.

Što više boli? Kako se postaviti?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Old 21.08.2015., 11:37   #223
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Možda da pogledaš trilogiju Duh vremena, koja prilično lijepo pojašnjava nastanak vjerovanja i slijed.
"Zeitgeist" uradak je nakupina teorija zavjera koje promiču kripto-antisemitizam i ustvari idu niz dlaku islamistima, jer poglavito pljuju po SAD i kršćanskoj ideologiji, najčešće emotivnom demagogijom.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Old 21.08.2015., 15:33   #224
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ja nemam mržnje prema kršćanstvu niti religiji općenito. Religijske ideologije i grupiranje oko istih držim štetnima.



Niti govorim o simetriji, jednakoj krivici ideoloških grupacija ili sličnom. No obrisao sam post koji sam htio staviti, upravo radi potencijalnog nerazumijevanja što hoću reći. Kad je nasilje u pitanju treba jasno reći tko ga čini. Čine ga određeni ljudi. Ljudi su zadojeni raznim ideologijama, ali nasilja čine ljudi, nad svojim žrtvama, a koje valja sprječavati u tome i kažnjavati.



Nisam nikakav proglašivač simetrije ili jednake krivice. Oni koji sada čine nasilje, krivi su i treba ih kazniti i spriječiti.



Ja uviđam razlike na ljudskom nivou, a ne na ideološkom. Ako pristupaš problemu sa stajališta "Nas Jehovine svjedoke ugnjetavaju", promašuješ bit.



Ali nisi me razumio. Ja suosjećam s patnjama tih ljudi, a ne kao ideologa.
Vjerske ideologije se šire na područja koja su okupirale druge vjerske ideologije. To je tihi rat među njima stoljećima.



Zato ponavljam da pate ljudi, i zločine čine ljudi. To valja osuđivati i kažnjavati, ali ne sa motrišta ideologija "mi protiv njih". Inače se krug ideološkog nasilja nastavlja. Dok god si pripadnik jedne skupine ideologa, izazivaš skupinu koja ima drugačiju, kontra ideologiju. To nikako ne kažem da bih ikako opravdao ove teške zločine nad tom ženom, nego da vidimo nasilje ogoljeno od ideološkog predznaka.

Koja je razlika između nasilja kada te protjeraju iz kuće i vrše fizičko nasilje, ruše tvoje vlasništvo za koje si prolio znoj, i patnje koju osjećaju ideolozi kad im pokažeš karikaturu njihova vjerskoga autoriteta?

Sve su to temeljna pitanja, koja nikako se ne mogu riješiti svrstavanjem u ideološke blokove (mi kršćani protiv njih muslimana), nego iz sekularnog motrišta: zalaganjem za poštivanje temeljnih ljudskih prava. Ta prava nikako ne počivaju na ideološkim smicalicama tipa "Moj Bog mi je rekao istinu". "Moj Bog se ljuti ako ga ljudi ismijavaju."

Indikativan je onaj slučaj s izbjeglicama gdje je izbilo nasilje nakon što je afganistanski dječak potrgao i bacio listove Kurana u zahod.

Nesumnjivo je taj čin "jako zabolio" mnoge vjerske ideologe koji su to vidjeli , ali bole i konkretni udarci koje su ljudi nanosili jedni drugima.

Što više boli? Kako se postaviti?
Mrziti zlo je ciniti dobro pise u bibliji,odgovori im tako i zacepe gubicu jer mi nemamo za neprijatelje um nego program iz matrice a program svaki im bugova.
EliEliLama is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.