Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2017., 12:05   #41
Također, pravno me zanima, što ustvari naš potpis na obrascu znači? U banci me uvjeravaju kako je to samo potpis kojim stojim iza izjave da nisam USA porezni obveznik, no u samom tekstu se spominje svašta, a upada u oči to da se daje suglasnost na raspolaganje osobnim podacima u svrhu tog sporazuma. Dali svi klijenti u EU po njihovim bankama, moraju to potpisivati i izjavljivati?

Odnosno zašto bi ja to uopće morao potpisati kao Hr državljanin. Mene USA i njihovi porezni obveznici uopće ne zanimaju. Ako tko misli da sam ja USa porezni obveznik, nek onda to i dokazuje. Ovo je strašno ponižavanje i doricanje suvereniteta, kao i potencijalno kršenje bankarske tajne.

Mislim, što ako to isto zatraže Rusi, Kinezi? Brazilci i Meksikanci, zar ćemo svima njima potpisivati izjave u Zagrebu u našoj banci kako nismo njihovi porezni obveznici. Ovo smrdi, užasno smrdi.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 04:10   #42
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Ovih sam dana ostala neugodno iznenađena zahtjevima / pozivima bankarskih službenika na svojevrsno "saslušavanje" i "obvezatno" odgovaranje na pitanja sljedećeg sadržaja:

- Jeste li rođeni u SAD-u?

- Imate li ili ste ikada imali američku putovnicu?

- Imate li ili ste ikada imali američki Zeleni karton (Green Card, koji potvrđuje status stalnog boravka)?

- Živite li ili jeste li ikada živjeli u SAD-u, a ako jeste, navedite sve datume kada ste živjeli u SAD-u?

- Imate li ili jeste li ikada imali fizičku adresu u SAD-u?

- Imate li ili jeste li ikada u SAD-u imali adresu na vaše ime?

- Imate li ili jeste li ikada u SAD-u imali adresu koja se koristila vašim imenom?

- Imate li ili jeste li ikada imali pravnog zastupnika u SAD-u?
A ti lijepo, čisto američki, poslovno, odgovori sa:
- Nan of jor faking biznis. To su privatne, poslovne informacije i ne možete ih dobiti ni na posjedovanje ni na korištenje. Pa nismo u komunizmu, duuuuh...

Naravno, pod uslovom ti trebaš njima a ne oni tebi.
AtkoAtkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 11:21   #43
Quote:
AtkoAtkovic kaže: Pogledaj post
A ti lijepo, čisto američki, poslovno, odgovori sa:
- Nan of jor faking biznis. To su privatne, poslovne informacije i ne možete ih dobiti ni na posjedovanje ni na korištenje. Pa nismo u komunizmu, duuuuh...

Naravno, pod uslovom ti trebaš njima a ne oni tebi.
Dakle, problem je ukoliko to odbiješ, oni prekidaju poslovnu suradnju s tobom. Odnosno, uskrate ti uslugu, ne izdaju kartice i na kraju ti onemoguće korištenje vlastitog računa. I to će te dočekati u bilo kojoj banci. Dakle, nije problem odgovoriti na par pitanja, već je problem turanje dokumenta koji moraš potpisati, prije ili kasnije, i kojeg će potpisati ama baš svi koji imaju račune u banci.

Taj dokument je hibridni dokument, us mislu da to NIJE SAMO IZJAVA, dakle ponavljam to nije samo izjava kako niste porezni obveznik SAD-a, već je to defakto pristanak dan banci da ona prikuplja, obrađuje i distibuira vaše podatke, dakle podatke o računu. Vi ste potpisom pristali na "dubinsku provjeru računa" te na buduću automatiziranu razmjenu podataka o računima između Hrvatske i drugih zemalja, a za koje kriterije razmjene se još ništa nezna jer nisu definirani.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 12:27   #44
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Vi ste potpisom pristali na "dubinsku provjeru računa" te na buduću automatiziranu razmjenu podataka o računima između Hrvatske i drugih zemalja, a za koje kriterije razmjene se još ništa nezna jer nisu definirani.
a potpisom pristaješ da se, citiram: "osobni podaci u ovom Upitniku prikupljaju se i obrađuju temeljem Vaše suglasnosti" bez da si uopće suglasan da se ti podaci prikupljaju a kamoli obrađuju,
nemaš izbor odlučiti koje podatke ćeš im dati ni što će oni poslije raditi s njima
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 12:58   #45
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
a potpisom pristaješ da se, citiram: "osobni podaci u ovom Upitniku prikupljaju se i obrađuju temeljem Vaše suglasnosti" bez da si uopće suglasan da se ti podaci prikupljaju a kamoli obrađuju,
nemaš izbor odlučiti koje podatke ćeš im dati ni što će oni poslije raditi s njima
Upravo tako! Dakle ti jednim potpisom izjavljuješ da nisi američki porezni obveznik, da si porezni obveznik hrvatske (ili da jesi ako jesi), da si suglasan da banka skuplja te podatke, analizira i dijeli i to u svrhu FATCE, te CRS-a. Sve u jednom!

I ne ostavljaju ti baš nikakav izbor. Sve čisto i naoko legalno, pa potpisao si da oni s time rade što ih volja. Ono što je tu dubinski važno je da se svako od nas potpisom odriče tajnosti vlastitog računa i dozvoljava, prvo bankama da dojavljuju poreznoj, a zatim i po potrebi izmjenjuju te podatke sa USA, te drugim državama. Brilijantno! A svi o tome šute
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 13:05   #46
Ljudi nisu svjesni, ali ovo je smrt bankarske tajne i privatnosti računa. Bankarska tajna ostaje samo za susjeda Peru i između nas običnih građana, dok za državu i države bojim se da ne. No, ono što je interesantno sam sporazum FATCA nigdje ne definira da svi građani moraju potpisivati ovakve izjave. Već da su repotabilni računi oni koji imaju preko 50.000$ sredstava u godini, odnosno oni za koje se veže da im je vlasnik američki državljanin, rođen u USA ili tome slično. Kako će banke do tog podatka, ostavljeno je njima. Nigdje nije rečeno da mi svi moramo na te okolnosti izjavljivati i potpisivati da nešto nismo u banci.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:08.