Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2016., 12:19   #201
Cuvaj se Guud, taj tip mi se cini kao jos jedan u nizu privatnika koji iskoristavaju...
mirna1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 16:17   #202
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Također nismo potpisali ugovor o radu, usmeno smo dogovorili plaću, ali kako to ne piše na nikakvom papiru on mi slobodno može isplatiti minimalac. :/

Ja ovo ne mogu vjerovat. Uz sve ovo što se oko nas događa, sve što se piše, upozorava, i po medijima, na webu porezne uprave, ministarstva rada i, naravno, u samom Zakonu o radu .... još uvijek ima ljudi koji krenu raditi bez potpisanog ugovora. Bez ugovora i potpisa, ništa.
Ovakvo nešto si mogao i očekivat s obzirom da ugovora nemaš.

I da, nikad se plaća ne dogovara u netu jer je to na štetu radnika i zakonom nije dozvoljeno. Uvijek se ugovara u brutu.
Bježi odatle dok ti još više nije ostao dužan i drugi put pazi.

Imaš opciju podizanja tužbe, naravno, al to ti odluči.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 17:09   #203
Jbga, kako nikad do sad nisam imao problem s tim računao sam da neću ni ovaj pa nisam htio bit paranoičan, tražit mu bianko zadužnicu, predugovore itd.. Mislim da nije teži prevarant već vulgaris zajebant kakvi su manje više svi poslodavci koji zapošljavaju sezonski. I onda ti kaže npr. plaća ti je 12.000 brutto, ti pomisliš super, za takav posao koji se radi 12mj. godišnje je prosječna plaća 4-5t, pa si dobro prošao. Ali onda ti ne isplati plaću za prvi mjesec jer je to bila obuka, a obuka se ne plaća. Ako se pobuniš i odeš jer ne želiš raditi u takvoj firmi i čak da uredno dobiješ plaću za drugi mjesec, ispadne da si radio za manje od 4000kn zato što je 12.000 brutto cca. 7800kn netto, a ti si radio dva mjeseca. I imao troškove prijevoza itd..ta dva mjeseca. Onaj tko radi takav posao za 4500kn netto 12mj. godišnje prođe mnogo bolje jer osim što zaradi više ima i godišnji itd..
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 08:57   #204
Zašto se obuka nebi plaćala ako ju poslodavac zahtjeva ? To je čisto izrabljivanje i iskorištavanje ljudi.
Tako svako malo može uzet nekog drugog pa ga obučavati.
Bježi od toga, jer ćeš izgubiti živaca i živaca da dobiješ zarađeno.

A kaj ti kolege na poslu vele? Jel i njima on to tako radi?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 00:14   #205
Ja sam jedini koji je došao posljednje vrijeme u administraciju, momak koji je došao prošle godine je također imao probni rad, ali on radi za znatno nižu plaću. Btw., dobio sam plaću za svibanj u punom iznosu plus neki sitan bonus, taj dio je u skladu s onim što smo dogovorili. Sad mi je žao otići (iako sam ljut) jer što sam duže tu manje mi ruši prosjek taj probni rad koji nije isplaćen. Ako odradim od svibnja do listopada uvjeti su mi i dalje bolji nego što bi imao na sličnim radnim mjestima, tj. poslovima koji su se nudili.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 01:31   #206
Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Tuži gada. Vjerojatno ćeš teško dokazati da si mu vraćao tih 250 kn, ali ako dobiješ otkaz imaš temelja za tužbu. Pogotovo što si radio na crno neko vrijeme.
A sta mi vrijedi kad svaki put kad dobijem platu donesu popis placa i radnika i svi se moramo potpisati i to ne ide sef skupljat potpise nego kolega iz administracije
Vuky1993 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 12:37   #207
da li poslodavac zakonski ima pravo odbiti djelatniku od plaće ukoliko u dućanu fali recimo mobitel, na stanju u računalu piše da je u dućanu ali zapravo nije
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 01:38   #208
Ne smiju ništa "uzimati" od plaće bez njegovog pristanka.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 09:59   #209
Kako se mogu naplatiti, izdati uplatnicu pa ovrhom?
masaccio is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 16:09   #210
Pozdrav svima,

radila sam na sezoni ovo ljeto. Na račun mi nije sjelo dogovoreni iznos, oni su mi rekli da nisu pogrijesili i da je svatko placen koliko je zasluzi. No naravano ne cijene jer sam im ostala i sezonu spasila. kako da se naplatim?

Unaprijed hvala
CocoNut07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 01:37   #211
ne znam jesam li na dobrom mjestu, ali pretpostavljam da bi mogli znati odgovor.
za jedan natječaj potrebno je priložiti potvrdu o visini dohotka i primitaka svih članova kućanstva za 2016.
na tatinoj potvrdi iznos odgovara zbroju svih plaća za 2016. godinu što nije istina, poslodavac je lažno prijavio da mu je uplatio sve plaće.
zvala sam poreznu i rekli su mi da to nije do njih, da moramo prijaviti poslodavca insprektoratu rada.
problem je što je natječaj otvoren još par dana i ja ne znam koji dokument bi prikazao realno stanje.
pretpostavljam da izvadak iz banke na kojem se vidi uplata plaća? ali kako dokazati da mu je to jedini račun?ima li to veze?
postoji li neki dokument koji se vadi u takvim slučajevima?
sandala is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 18:01   #212
Bok svima,

Čitam ovdje o neisplati plače i vidim da mnogi spominju inspektorat kao sredsto za naplatu iste.
E, sad. Moja firma se sama prijavila inspektoratu radi neisplate plače,jer nisu isplatili do kraja mjeseca.
Inspektor rada i FINA su proveli ovrhu nad firmom i u skladu sa zakonom odredila se isplata plače za sve radnike u visini minimalaca.

Zanima me , da li ću ja ikada vidjeti ostatak plače ili da zaboravim na to?

Da ne spominjem da nas radnike nitko nije obavijestio o tome, niti inspektorat niti poslodavac.
Jednostavno smo dobili minimalac na račun.
attn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 13:40   #213
a što napraviti na ovaj slučaj:

- obečana mi je xxxx plača kao prijava
- obečan mi je dodatak kao putni nalog do ukupnog iznosa plače

Pogađate, otišao sam iz firme dok sam još uspio, međutim firma mi ostala dužna 3500kn tog dijela kao "putni nalog" koji naravno nije nigdje određen u ugovoru.

To je onaj dio kako poslodavci bez plačanja poreza "pokrivaju" razliku plače do onoga što smo dogovorili.

U mom slučaju prijava je bila 3500 kn + 1000kn terenskih mjesečno da imam 4500 dogovorene plače.

Što sad?

Tužit se nemoze? Imam na mailovima kao dokaz potvrdu o dugu, tj naše dopisivanje.

Preostaje mi jedino prijetiti da ću dug prodati nekom utjerivaču, pa da barem izvučem nešto od tih para.
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 08:37   #214
Quote:
Tislav kaže: Pogledaj post
Preostaje mi jedino prijetiti da ću dug prodati nekom utjerivaču, pa da barem izvučem nešto od tih para.
Kako, prodat ćeš utjerivačima obećanje poslodavca...?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2018., 13:12   #215
onda ću sam to glumiti i predati "pamet" nekog u glavu
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 12:09   #216
može li mi netko pojasniti kakve su nam mogućnosti u ovom slučaju? napominjem da možda neću sve točno prenijeti jer imam samo informacije koje su do mene dolazile od treće strane (kolege).

dakle, dragi nije dobio tri plaće (12,1,2 mjesec), odnosno bile su uplaćene sve odjednom ali je FINA blokirala transakciju zbog "nelegalne transakcije" (ili tako nekako, ne sjećam se više). njegov kolega ga je prijavio inspektoratu, blokada se nastavlja do rješenja suda (taj mi je dio posve nejasan jer mi nismo imali nikakve veze s tim, ali je zakačilo i mog dragog, odnosno njegove plaće) po kojem se na 60 dana odgađa odmrzavanje računa odnosno isplata (cijelo to vrijeme novci blokirani stoje na njihovim računima). prije cca mjesec dana ističe rok od tih 60 dana, prolazi 8 dana roka za isplatom, teta na FINI govori da poslodavcu idu od tog dana kamate...ali para još nema na računu?

on kuka da sad nema para...ali nije mi jasno kako, FINA je račune odblokirala, sredstva su vraćena uplatitelju i zna se za koju svrhu postoje.

što se može napraviti? staviti mu soli na rep u ovom šugavom sistemu ove šugave države ili ga se napokon može prisiliti da isplati potraživanja? može li mu se sjesti ovrhom? na koji način? koliko traje procedura? riješenje suda postoji, ali nitko po njemu ne postupa. molim vas neki savjet osim da sve polijemo benzinom i zapalimo ludi smo već.
makake is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2018., 16:15   #217
Plaća za 9 mjesec mi nije isplaćena, dao otkaz prije 3 tjedna, danas otišao u firmu po obračun neisplaćene plaće, ne daju mi ga, kažu da su ga poslali fini, šta ja tu mogu sada?
Inspektorat rada zvati?
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2018., 21:39   #218
Quote:
makake kaže: Pogledaj post
može li mi netko pojasniti kakve su nam mogućnosti u ovom slučaju? napominjem da možda neću sve točno prenijeti jer imam samo informacije koje su do mene dolazile od treće strane (kolege).

dakle, dragi nije dobio tri plaće (12,1,2 mjesec), odnosno bile su uplaćene sve odjednom ali je FINA blokirala transakciju zbog "nelegalne transakcije" (ili tako nekako, ne sjećam se više). njegov kolega ga je prijavio inspektoratu, blokada se nastavlja do rješenja suda (taj mi je dio posve nejasan jer mi nismo imali nikakve veze s tim, ali je zakačilo i mog dragog, odnosno njegove plaće) po kojem se na 60 dana odgađa odmrzavanje računa odnosno isplata (cijelo to vrijeme novci blokirani stoje na njihovim računima). prije cca mjesec dana ističe rok od tih 60 dana, prolazi 8 dana roka za isplatom, teta na FINI govori da poslodavcu idu od tog dana kamate...ali para još nema na računu?

on kuka da sad nema para...ali nije mi jasno kako, FINA je račune odblokirala, sredstva su vraćena uplatitelju i zna se za koju svrhu postoje.

što se može napraviti? staviti mu soli na rep u ovom šugavom sistemu ove šugave države ili ga se napokon može prisiliti da isplati potraživanja? može li mu se sjesti ovrhom? na koji način? koliko traje procedura? riješenje suda postoji, ali nitko po njemu ne postupa. molim vas neki savjet osim da sve polijemo benzinom i zapalimo ludi smo već.
Poslodavac vam je dužan dati obračun plaće (potpisan i pečatiran) gdje je vidljivo je li plaća isplaćena ili nije isplaćena. I to je ovršni dokument kojim se blokira račun poslodavca i namiruje radnik.

A ako vam ne da obračunske liste, onda zovite inspektorat rada. Nema šanse da ne dobijete obračunske liste, to je najteži prekršaj.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2019., 13:44   #219
Pozdrav,

imam pitanje vezano za mogućnost isplate plaće cesijom.

- poduzeće A u kojem sam radio do kraja prošle godine mi je ostalo dužno približno 11.000KN neto, obračuni plaća su pošli automatski na ovrhu u FINU
- računi poduzeća A su blokirani
- ja poduzeću B isplaćujem rate kredita za stan, preostalo je približno 13.000KN
- poduzeće A i B su pod istim krovom da tako kažem, iako se radi o odvojenim pravnim subjektima

(vjerojatno možete zaključiti o kojem se nedavno propalom poduzeću radi ali eto, da ne imenujem)

Moje pitanje: je li zakonski moguće napraviti kružnu cesiju da se riješim tog duga? Naravno da mi je nakaradno nastaviti plaćati te rate kada su mi dužni popriličan iznos. Ne radi se o "istoj" firmi ali na kraju je to sve ista hrpa.

Po Zakonu o provedbi ovrhe na novčana stredstva, članak 15 stavak 2 izlazi kao ovršenik nema pravo raditi obračunska plaćanja kada mu je račun pod blokadom ako bi time izbjegao plaćanje gotovine, makar tako ja čitam taj stavak. Po mojoj logici, s obzirom da ja tražim cesiju, ovo ograničenje samo po sebi ne bi trebalo biti problem.

Članak 15.

(1) Obračunsko plaćanje je namira međusobnih novčanih obveza i potraživanja između sudionika obračunskog plaćanja bez uporabe novčanih sredstava, a provodi se ustupom potraživanja, asignacijom te drugim oblicima namire međusobnih novčanih obveza i potraživanja.

(2) Ovršenik – poslovni subjekt ne smije sklapati ugovore radi obračunskog plaćanja ako u Jedinstvenom registru računa ima oznaku blokade računa, odnosno zabranu raspolaganja oročenim novčanim sredstvima, ako tim obračunskim plaćanjem kao vjerovnik tražbine onemogućuje ili izbjegava primitak ispunjenja obveze u novcu.


Druga stvar koja me brine jesu davanja, smije li se uopće kompenzirati neto plaća a da država ne dobije svoje krvave novce?

Hvala na vremenu.
mkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2019., 00:43   #220
Quote:
mkey kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam pitanje vezano za mogućnost isplate plaće cesijom.

- poduzeće A u kojem sam radio do kraja prošle godine mi je ostalo dužno približno 11.000KN neto, obračuni plaća su pošli automatski na ovrhu u FINU
- računi poduzeća A su blokirani
- ja poduzeću B isplaćujem rate kredita za stan, preostalo je približno 13.000KN
- poduzeće A i B su pod istim krovom da tako kažem, iako se radi o odvojenim pravnim subjektima

(vjerojatno možete zaključiti o kojem se nedavno propalom poduzeću radi ali eto, da ne imenujem)

Moje pitanje: je li zakonski moguće napraviti kružnu cesiju da se riješim tog duga? Naravno da mi je nakaradno nastaviti plaćati te rate kada su mi dužni popriličan iznos. Ne radi se o "istoj" firmi ali na kraju je to sve ista hrpa.

Po Zakonu o provedbi ovrhe na novčana stredstva, članak 15 stavak 2 izlazi kao ovršenik nema pravo raditi obračunska plaćanja kada mu je račun pod blokadom ako bi time izbjegao plaćanje gotovine, makar tako ja čitam taj stavak. Po mojoj logici, s obzirom da ja tražim cesiju, ovo ograničenje samo po sebi ne bi trebalo biti problem.

Članak 15.

(1) Obračunsko plaćanje je namira međusobnih novčanih obveza i potraživanja između sudionika obračunskog plaćanja bez uporabe novčanih sredstava, a provodi se ustupom potraživanja, asignacijom te drugim oblicima namire međusobnih novčanih obveza i potraživanja.

(2) Ovršenik – poslovni subjekt ne smije sklapati ugovore radi obračunskog plaćanja ako u Jedinstvenom registru računa ima oznaku blokade računa, odnosno zabranu raspolaganja oročenim novčanim sredstvima, ako tim obračunskim plaćanjem kao vjerovnik tražbine onemogućuje ili izbjegava primitak ispunjenja obveze u novcu.


Druga stvar koja me brine jesu davanja, smije li se uopće kompenzirati neto plaća a da država ne dobije svoje krvave novce?

Hvala na vremenu.
A kakva je tu cesija moguća?

A duguje B ?
A duguje C
C duguje B

B nije nikome dužan, što bi onda B prebijao?
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:58.