Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2006., 18:25   #1
Sklapanje braka u inozemstvu

Ako hrvatski drzavljan sklopi brak sa stranim (ili hrvatskim) drzavljaninom u inozemstvo, da li je potrebno taj brak registrirati u nekoj sluzbi/instituciji u HR?

Oba partnera zive van HR.

Hvala
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 19:53   #2
A zasto bi htio ista i registrirati u HR? Ne placas tamo porez, ne dobivas od HR nista, dakle sta ti je razlika?
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 21:45   #3
Nije da bi itko htio dodatne registracije ili papire...zanima me da li postoji neki propis po kojem se takav brak mora nekom prijaviti?! Nedavno sam cula da je to obavezno u nekim zemljama, pa me je to potaklo na razmisljanje. Nazalost, nista konkretno ne mogu pronaci za Hrvatsku.
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 22:31   #4
"Temeljem članka 40. Zakona o državnim maticama Republike Hrvatske, upis činjenice braka zaključenog u inozemstvu, obavlja se na temelju izvatka iz matice vjenčanih inozemnog tijela, izdanog na internacionalnom obrascu."

Mislim da prijavu moras napraviti zato sto se bracno stanje kao "naknadni upisi i bilješke" uvode u Maticu rodjenih. Da je brak sklopljen u Hrvatskoj to bi svakako napravio maticar po sluzbenoj duznosti.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 22:47   #5
hvala
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 00:08   #6
stvarno ne znam kak je to danas (ali ne vidim razloga da bi bilo drugačije), moji starci su se vjenčali kod matičara u Veneziji '63. sa dva svjedoka, dobili papir, koji su naknadno registrirali kod nas u općini i dali upisati u matične knjige; sam upis je koštao isto ko da bi to obavili doma, ali je procedura bila zanemariva ...(oboje su bili sa boravištem u onda FNRJ, a boravište u Italiji nije postojalo - bili su na sindikalnom izletu u Veneziju)

...ako na to ciljate
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 10:24   #7
Quote:
Madame Hooch kaže:
stvarno ne znam kak je to danas (ali ne vidim razloga da bi bilo drugačije), moji starci su se vjenčali kod matičara u Veneziji '63. sa dva svjedoka, dobili papir, koji su naknadno registrirali kod nas u općini i dali upisati u matične knjige; sam upis je koštao isto ko da bi to obavili doma, ali je procedura bila zanemariva ...(oboje su bili sa boravištem u onda FNRJ, a boravište u Italiji nije postojalo - bili su na sindikalnom izletu u Veneziju)

...ako na to ciljate
pa drugo je ako imaju boraviste u hr, pa se vjencaju negdje vani i nastave zivjeti u hr. ovi zive van zemlje i vani se zene.

ako se sklopljeni brak upisuje u rodni list, onda se to nekako mora i prijaviti ovdje.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 13:41   #8
sada imam bolju ideju sto, kako i zasto. Zvuci logicno da se brak prijavi kad se to upisuje u Maticu rodjenih...

Hvala na informacijala koje su me dovele do pronalska:

https://e-uprava.gzaop.hr/igrast/ser...rikaziStranicu :

"UPISI ČINJENICA NASTALIH U INOZEMSTVU

Upisi činjenica rođenja, sklapanja braka i smrti hrvatskih državljana nastalih u inozemstvu upisuju se u državne matice na temelju izvatka inozemnog tijela.

Izvadak iz državne matice inozemnog tijela mora biti sastavljen na propisanom obrascu, sukladno odredbama međunarodnih konvencija, odnosno sukladno propisima države u kojoj je izvadak izdan. Na izvatke iz inozemstva koji nisu sastavljeni sukladno međunarodnim konvencijama primjenjuju se propisi o legalizaciji isprava u međunarodnom prometu. Iznimno, upis činjenice rođenja nastale u inozemstvu može se upisati u maticu rođenih na temelju rješenja nadležnog tijela, ako se nije mogao pribaviti izvadak izdan na opisani način. Dokaze za vođenje upravnog postupka dužna je predložiti stranka.
Činjenice rođenja, sklapanja braka i smrti upisuju se u državne matice:

rođenje - u maticu rođenih mjesta posljednjeg prebivališta roditelja djeteta u Republici Hrvatskoj, a, ako toga nema ili nije poznato, ili roditelji imaju različito prebivalište u Republici Hrvatskoj, u maticu rođenih mjesta posljednjeg prebivališta roditelja koji je podnio zahtjev za upis djetetova rođenja;

sklapanje braka - u maticu vjenčanih mjesta u kojem je zadnje zajedničko prebivalište bračnih drugova, a, ako toga nema ili nije poznato, u maticu vjenčanih zadnjeg prebivališta bračnog druga koji je podnio zahtjev za upis sklapanja braka;

smrt - u maticu umrlih mjesta posljednjeg prebivališta umrlog.

Ako se posljednje prebivlište ne može utvrditi, upis osobe izvršit će se u odgovarajuću državnu maticu mjesta njezina rođenja u Republici Hrvatskoj. Ako se upis ne može izvršiti niti prema jednom od navedenih kriterija, upis će se izvršiti u odgovarajuću državnu maticu Gradskog ureda za opću upravu."
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 15:56   #9
Question Prijava braka u RH

Bok,
treba mi vasa pomoc. Ja zivim u njemackoj, tu sam se i udala. A sad trebam prijavit brak u hrvatskoj. Moze se sve poslat sa postom u zagreb. Ta zena mi rekla, da trebam napisat zahtijev, da se me upise u maticnu knjigu.. na brzinu mal mi rekla kako da napisem. Sad tu sjedim a neznam sta i kako. U koje maticne knjige se treba upisati, rodene ili drzavljanstve? Trebaju mi nove dokumente sa novim prezimem da si mogu vaditi novu putovnicu(domovnica, vjencani list, rodni list i sta jos?).
Jeli mozda neko to zna? Nemogu naci preko internet, a tu zenu nemogu vise dobiti. Trebam to brzo posalt zato sto mi dokumenti trebaju za 3 tjedana.
Kako se treba napisati taj zahtjev?
Lijepi pozdrav,
Tina
Tinci86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 16:02   #10
Probaj tu

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=...bOd5NLPXHT8h3g

Zadnje uređivanje File : 21.07.2010. at 19:52.
ebelinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 16:17   #11
hvala, bas mi tako nesto treba )
Tinci86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 18:49   #12
koji papiri za brak u njemackoj kod maticara

potrebna mi je pomoc dali znadete koje papire treba za brak u njemackoj za njemacku drzavljanku,,napominjem da imam i A1 ZA VIZU a ostalo neznam bio bih zahvalan
marijan1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 00:59   #13
pozdrav. u brak stupam na Island-u početkom 11.og mjeseca, s njemačkim državljaninom. e sad, meni treba potvrda o slobodnom bračnom statusu, i koja onda mora bit prevedena i valjana i sve to. to nije toliki problem. ali, piše da moram i rodni list i dokumente bračnog partnera priložit da bi dobio tu potvrdu. e sad, prva stvar, da on digne u njemačkoj rodni i list i ostale dokumente, to je em procedura, em vrijeme, em trošak. drugo, treba navesti s kim stupam u brak. ako navedem to sve, i priložim dokumente od nas oboje, kako to sad ide, jer takva vrsta braka u hrvatskoj nije legalna (istospolni brak)?

ako ima neke informacije, bio bih vrlo zahvalan, jer sam jedanput išao u matični ured s ovom pričom, i onda sam bio šikaniran do bola da od sramote ne mogu ponovno ić nazad raspitivat se osim ako ne bude prijeko potrebno :\

unaprijed mnogo hvala!
k-l-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 08:57   #14
Quote:
marijan1975 kaže: Pogledaj post
potrebna mi je pomoc dali znadete koje papire treba za brak u njemackoj za njemacku drzavljanku,,napominjem da imam i A1 ZA VIZU a ostalo neznam bio bih zahvalan
Najbolje će znati njemačko veleposlanstvo u RH ili ured uprave u Njemačkoj.

Quote:
k-l-s kaže: Pogledaj post
.. e sad, prva stvar, da on digne u njemačkoj rodni i list i ostale dokumente, to je em procedura, em vrijeme, em trošak. drugo, treba navesti s kim stupam u brak. ako navedem to sve, i priložim dokumente od nas oboje, kako to sad ide, jer takva vrsta braka u hrvatskoj nije legalna (istospolni brak)?
prvo, morat će.
drugo, rekli su ti možda da ti ne mogu izdat jer na dnu potvrde piše "Na temelju propisa RH nema zakonskih zapreka za sklapanje braka u inozemstvu, a sklopljni brak s XY,Njemačka biti će priznat u RH".A ne može bit priznat.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 10:35   #15
ali uvjerenje kao uvjerenje moraju izdat ili ne?
k-l-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 11:23   #16
Ne, jer ne mogu izbrist zadnju rečenicu na potvrdi jer je štampani obrazac.
http://www.uprava.hr/UserDocsImages/...stanju_OIB.pdf
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 13:56   #17
znači, ukratko, ja tu potvrdu ne mogu dobit, što znači da bez obzira na sve ja ne mogu ić nigdje u inozemstvo i sklopit taj brak? tj., država mi ne dopušta sklopit brak u inozemstvu?
k-l-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 17:37   #18
Mislim da ti je neće niti mogu dati zbog onoga dole.Možeš ići u neku državu koja ne traži potvrdu o slobodnom statusu.Dopuštaju brak samo onaj koji se može obavit i u RH.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 18:36   #19
a super. uglavnom, ako netko drugi bude u sličnoj situaciji i ovo čita, što se island-a tiče, njima ne treba potvrda koja kaže "xy se može vjenčat sa yz i brak će biti priznat" nego samo neki službeni dokument gdje piše da je osoba neoženjena. u ovom slučaju, potvrda o rođenju (ne rodni list, nego druga vrsta potvrde) je također sasvim prihvatljiv papir
k-l-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 19:06   #20
Jedini dokument je ta potvrda o slobodnom statusu.Potvrda o rođenju kao i rodni list ne daju službenu informaciju o bračnom statusu.Tu su ti svi raspoloživi službeni dokumenti.
http://www.uprava.hr/default.aspx?id=11826
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:00.