Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2006., 09:08   #81
Niti studiram pravo niti se kuzim u temu vezano za tu stranu (studiram ekonomiju,pa ponesto znam o bankarstvu)...

Ja samo zelim reci nesto onako sa ljudskog gledista,pa nije mi jasno ako je novac stajao na racunu te gospodje par dana a ona je ujedno i zatrazila donaciju normalno da je pomislila da je neka malo veca anonimna donacija....

Neznam zasto se cudite,pa ja volim pogledat onu Zuberovu emisiju i uvijek ljudi pomazu jedni drugima,grade im se kuce,kupuje materijal,firme uplacuju novac itd...

A s druge strane da sam ja bila na njenom mjestu ipak bi otisla u banku i UPITALA dali je to sada moj novac,ili se radi o gresci...

Ona naravno mora taj novac vratit jer je potrosila nesto sta nije njeno,a nemoze vratit svih 100 000 odjednom pa joj se tako zaracunavaju i kamate....No ipak mislim da je tu veliku gresku napravila i banka i osobno mislim da nase banke jako traljavo rade svoj posao...neradim i nemam nikakve racune ni minuse,ali na faxu su nam profesori iz prava u turizmu ukazali na velike rupe u bankarstvu i to kako banka moze zastitit sebe u svakom slucaju,bila kriva ili ne...
__________________
Nijedan nije ti bio ni blizu niti ce ko...a ja sam sa svakim otisla predaleko
Doria22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 14:20   #82
A kolko novac dugo mora biti na računu da postane tvoj? Jel ima neka dosjelost na to? Nije mi logično da novac tamo stoji 20 godina,nitko ne pita za njega a ti s njim ništa ne možeš.
Pitanje drugo. U minusu si 1000kn,banka je na to uzela 150kn. dođe uplata bez pravne osnove u visini 10000kn. Ta uplata odlazi jer je banka skida,ti si opet u minusu 1000kn. Jel banka smije opet uzimat 150kn?
Do kojeg iznosa banka ide sa povratom? Znam da je frend dobio nekih 5000kn i da nije nitko pitao za to nikad.
malimrav85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 15:07   #83
Quote:
Doria22 kaže:
,,,ali na faxu su nam profesori iz prava u turizmu ukazali na velike rupe u bankarstvu i to kako banka moze zastitit sebe u svakom slucaju,bila kriva ili ne...
Rupe postoje na svim područjima u lijepoj našoj, a ne samo u bankarstvu...........
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 15:11   #84
Quote:
malimrav85 kaže:
A kolko novac dugo mora biti na računu da postane tvoj? Jel ima neka dosjelost na to? Nije mi logično da novac tamo stoji 20 godina,nitko ne pita za njega a ti s njim ništa ne možeš.
Otkud tebi sada ovih 20 godina.........

Quote:
malimrav85 kaže:
Pitanje drugo. U minusu si 1000kn,banka je na to uzela 150kn. dođe uplata bez pravne osnove u visini 10000kn. Ta uplata odlazi jer je banka skida,ti si opet u minusu 1000kn. Jel banka smije opet uzimat 150kn?
Do kojeg iznosa banka ide sa povratom? Znam da je frend dobio nekih 5000kn i da nije nitko pitao za to nikad.
Ako si u minusu (dozvoljenom) 1.000 kuna cijelu godinu onda platiš kamatu od 150 kuna pod pretpostavkom da je kta 15%.

A to da li plaćaš, pa naravno da plaćaš. Zašto ne bi platio?

A to što tvog frenda nitko nikada nije za to pitao...eto rupe u bankarstvu ili se nitko nije žalio da nije dobio taj novac....
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 16:07   #85
Quote:
Lavica02 kaže:
Rupe postoje na svim područjima u lijepoj našoj, a ne samo u bankarstvu...........

Naravno...ali da vam budem potpuno iskrena gadi mi se sustav nase zemlje...kada je drzava u pitanju naplacuje sve i ODMAH a kada je jedan obican mali covjek u pitanju i kada zeli naplatit nesto od drzave onda sve to ide u zastaru i vuce se po sudovima 10 godina da bi na kraju mu isplatili 3 kune i rekli da je to vrijednost toga sta je dao u to vrijeme....

Znam oftopic je al nisam mogla izdrzat
__________________
Nijedan nije ti bio ni blizu niti ce ko...a ja sam sa svakim otisla predaleko
Doria22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 18:38   #86
Quote:
Lavica02 kaže:
Otkud tebi sada ovih 20 godina.........


Ako si u minusu (dozvoljenom) 1.000 kuna cijelu godinu onda platiš kamatu od 150 kuna pod pretpostavkom da je kta 15%.

A to da li plaćaš, pa naravno da plaćaš. Zašto ne bi platio?

A to što tvog frenda nitko nikada nije za to pitao...eto rupe u bankarstvu ili se nitko nije žalio da nije dobio taj novac....
Bubnuo sam 20 godina bezveze.može i 30 godina.
Pa ne bi platio zato jer je glupo da 2 puta platiš kamatu a nisi ti ulazio u minus. Jel kužiš taj dio pitanja sa dvostukim minusom?
malimrav85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 20:01   #87
Kad bi bilo preko 500k kn digo bi to i otišo u vražju mater, nebi me nikad našli.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 20:28   #88
Ja bi iste sekunde otrčao u banku i pitao:

"Imam neke novce na računu, jel to smijem potrošit?"
"Pa... Da."
"Okej!"

Pa nek se onda pravdaju na sudu da nisam imao njihovo dopuštenje.
__________________
...
Lord Yuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 23:57   #89
Quote:
malimrav85 kaže:
Pa ne bi platio zato jer je glupo da 2 puta platiš kamatu a nisi ti ulazio u minus. Jel kužiš taj dio pitanja sa dvostukim minusom?
Banka kamatu za to što si koristio dop. prekoračenje naplaćuje mjesečno ili tromjesečno proporcionalno broju dana kada si ga koristio i u kojem iznosu.
Kakva dvostruki munus? Čula sam za dvostruki salto, ali dvostruki minus po istom računu... Bože što sve nećete izmisliti i zamisliti...
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 01:09   #90
Quote:
Taroth kaže:
sto se tice porijekla imovine, nije banka duzna njega utvrdjivati, nego sud i porezna uprava.
Banka uvijek može ispraviti računsku grešku. Kao što i teta na blagajni može ispraviti ako nešto ne ukuca pravilno. Ili kao što firma može ispraviti računsku grešku ako nekom pogrešno nešto obračuna. I to u oba smjera, ako je netko dobio premalo ili previše.

Ako je došlo do računske greške - netko je nešto krivo uplatio, stvar se vraća na početak, tj. uplaćeno se prebacuje na račun gdje spada. I to je kraj filozofije. Koriste se propisi o računovodstvu koji govore o ispravljanju računske greške. A osnovnu stvar je propisao ZOO - nema promjene imovine bez nekog pravnog posla.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 10:33   #91
Odustajem.
malimrav85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 20:16   #92
hm.. sve to stoji, neosnovano bogaćenje itd.. ali baš si razmišljam ovako, ja sam banka, svjesno napravim grešku u transferu i poslije naplatim kamatu ?! unosan biznis, zar ne ?
loutempera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 20:26   #93
Aha, banke zarađuju naplaćujući kamate na taj način... vrlo profitabilno... ne razumijem zašto onda svi to ne bi radili, pa kaj je banka pametnija od nas....

Ajme ideja..........
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 21:54   #94
Quote:
Lavica02 kaže:
Aha, banke zarađuju naplaćujući kamate na taj način... vrlo profitabilno... ne razumijem zašto onda svi to ne bi radili, pa kaj je banka pametnija od nas....

Ajme ideja..........
Tko su svi?
malimrav85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 22:20   #95
MI... uplati namjerno na krivi račun...
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 23:16   #96
Quote:
Lavica02 kaže:
Aha, banke zarađuju naplaćujući kamate na taj način... vrlo profitabilno... ne razumijem zašto onda svi to ne bi radili, pa kaj je banka pametnija od nas....

Ajme ideja..........
Jebote, čitam ove postove dosad, al ti mi se nekako najviše ističeš svojom pameću, ajme, nadobudna studentica??
Nek mi popu*še ku*rac sve banke i zaposlenici tamo (osim dragih mi osoba), cijeli pravni sustav, političari i društvo u ku*rcu!
Pa nisu mi govorili zabadava odmalena, kad god stavljaš novce na račun PAZI gdje ćeš stavit da ne fulaš broj jer ak fulaš onda se moš s tim pozdravit, i pazim i duplo provjeravam uvijek, zato mi nije jasno kako NETKO bilo tko može fulat račun za 180 000 kuna ONO OMFG!? neki multimilijunerski debos, ako nije banka fulala, a ako je bankar fulao, onda me opet boli ku*rac jer je u opisu njegovog posla da utipka točan broj računa u kompjutor, a ako pogriješi, jer griješiti je ljudski nek on i njegova tvrtka snose odgovornost.
Kaj sad, zakon jer svetinja, svi živite po zakonu, moš mislit

i ne, nije meni sjela ta para na račun pa da tako gorljivo branim svačija prava, nego mi se sere od ovih svetih ufanih pravnika
ovisnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 23:27   #97
Quote:
Doria22 kaže:
Naravno...ali da vam budem potpuno iskrena gadi mi se sustav nase zemlje...kada je drzava u pitanju naplacuje sve i ODMAH a kada je jedan obican mali covjek u pitanju i kada zeli naplatit nesto od drzave onda sve to ide u zastaru i vuce se po sudovima 10 godina da bi na kraju mu isplatili 3 kune i rekli da je to vrijednost toga sta je dao u to vrijeme....

Znam oftopic je al nisam mogla izdrzat
sumnjam da je to banka odmah zeljela istjerati novac.

Vjerojatna je situacija da je ta osoba koja je krivo uplatila 180,000 (bilo da je osoba direktno uplacivala novce ili je gresku pocinio sluzbenik u banci) uocila da novac nije stigao gdje je trebao stici i pozalila se i zatrazila da se greska odmah ispravi.

Imala sam slicnu situaciju kao student u Engleskoj. Nase je studentsko drustvo odjednom pocelo dobivati donacije od cca 1,000 funti mjesecno; cak i za engleske pojmove za studentsko drustvo--puno. Dolazilo je iz neke arapske zemlje, prvo smo pomislili (nakon 1-2 uplate) da nam to neki od nasih bivsih clanova (jer ih je bilo i odande) uplacuje no ubrzo smo posumnjali da je rijec o gresci. No nitko se nije bunio...ipak, nakon nekog vremnea, smo odlucili otici upitati i naravno novci nisu bili namijenjeni nama i morali smo ih vratiti. Hocu reci a) nije nam palo napamet da ih zadrzimo--novci nisu bili nasi b) engleska banka ih je odmah htjela uzati natrag c) tko zna, mozda se zabuna ne bi skoro primijetila--no mozda i bi; da jest i da novce nismo imali vratiti sasvim bi nas sigurno tuzili. Tako da u tome sto je hrvatska banka napravila nema bas nista neuobicajeno, a rekla bih ni nehumano--pretpostavka je da ako vec imas bankovni racun, valjda se s njime znas i sluziti.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 23:35   #98
Quote:
ovisnica kaže:
J
Kaj sad, zakon jer svetinja, svi živite po zakonu, moš mislit
A ja mislim da ipak takvih ima dosta.
Ja recimo ne volim ljude koji sami ne postuju zakon a s druge strane optuzuju drzavni aparat i velike institucije za isto.
I drzavu i banke cine ljudi, kao i ti i ja.
U onom trenutku kad vecina ljudi bude postivala zakone, koliko god moze i zna, ce i drzava poceti dobro funkcionirati.
Btw nisam ni pravnik ni bankar.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2006., 00:02   #99
Quote:
Lavica02 kaže:
Aha, banke zarađuju naplaćujući kamate na taj način... vrlo profitabilno... ne razumijem zašto onda svi to ne bi radili, pa kaj je banka pametnija od nas....

Ajme ideja..........
Draga lavice ! Prije svega treba shatiti da ti kao privatna osoba ako se želiš takvo nešto napraviti moraš imati x svotu novca da bi se tužila. ''svi mi'' ne bi mogli napraviti iz razloga što je banka za razliku od nas organizacija koja ima svoju posebnu pravnu službu, reputaciju, lovu... naravno moja konstatacija je bila hipotetska..realno gledajući to je moguće. nego da se ukratko osvrnem na slučaj dotične gospođe. ne može se reći tko je u pravu sa sigurnošću, lova nije bila namijenjana njoj ali opet kako je mogla znati da nije donacija ali me zanima sljedeće, to nije mali novac za hrvatske prilike a za nju kao socijalni slučaj to je ogromna lova, dali se dotična gospođa nije pitala tko je taj donator i zašto isto nije provjerila u banci čisto sa ljudskog stajališta da se zahvali čovjeku. I već kad je socijalan slučaj stvarno ne kužim čemu potrošiti sav novac ? Ako već mora vratiti novce a morati će nije mi ju toliko žao iz prethodno navedenih razloga.. Srdačan pozdrav !
loutempera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2006., 00:25   #100
a da su njoj skinuli 180000 kn zabunom pravili bi se blesavi ...
JVC is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:13.