Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2006., 13:13   #1
Autorski ugovor

OK, ovo je mnogo komplikovano.
Ovako, bila sam izgubila studentska prava, a radila i bila isplaćena preko autorskog ugovora. Ali, s obzirom na to da sam na jednog roditelja bila prijavljena (porezno ili wtf?), dobila sam jako mali dio poreza natrag.
U biti mi je rečeno da bih trebala izvaditi svoju pk (poreznu) karticu, a odjaviti se s roditeljske, kako bih dobila potpuni povrat poreza.
Sad ja ne znam šta da točno napravim. Odjavljena sam s rod. kartice.
Moze li osoba samoinicijativno izvaditi poreznu karticu? Ovisi li to o studentskim pravima?
Jel mi sad pametnije tj financijski isplativije imati ili nemati studentska prava?

Fakat se ne kuzim... puno hvala
flower_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 16:03   #2
Poznavatelji poreznih regula, svih zemalja, ujedinite se
flower_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 15:49   #3
jednostavno izračunaš šta vam se više isplati. tvoja porezna olakšica u punom iznosu ili tvoja porezna olakšica preko roditelja obračunata sa koeficijentom
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 16:25   #4
ak radiš preko student servisa onda nema povrata poreza...
pa ak tak gledaš više ti se isplati raditi na ugovor i onda tražiti povrat poreza
a za to pak moraš imati svoj porezni karton koji se izvadi u poreznoj upravi (da, samoinicijativno )
druga je stvar jesi li konkurentnija ak te plaćaju preko ugovora
koliko sam shvatila, "skinula" si se već s roditeljskog poreznog kartona - trebalo je ipak izračunati, kako je rekao brzi, koju se olakšicu više isplati iskoristiti, tvoju ili od roditelja...
Murron is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 19:34   #5
U pravilu ako osoba godišnje ostvari 9.600,00 kn prihoda onda tu osobu nitno ne smije koristitik kao uzdržavanog člana, već bi u pravilu trebala izvaditi svoju PK karticu.
leola is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 14:02   #6
Ma da, u svakom slučaju, više se isplati imati svoju karticu. Samo ja to nisam znala niti dal ju mogu sama izvaditi.
Stari bi bio dobio 200kn poreza natrag, a ja 2400kn. Ovako (jer nismo obavili potrebne predradnje) mora on vratit 2 i nesto.
Ovo mi je škola... i drugi puta ću drugačije
E, al sad još jedna enigma za vas: stari me odjavio neki dan, a već sam ove godine dobivala lovu na autorski. Šta ću s tim? Najbolje da lijepo platim nekom računovođi da mi to sve izračuna. Baš sam tutlek za te stvari
flower_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2008., 20:24   #7
Kako naplatiti autorski honorar

Radio sam za jednu privatnu manju firmu posao koji spada pod autorske honorare i vlasnik firme mi je na račun isplatio dio novca na žiro račun,ali nije želio popisati autorski ugovor kako je bilo dogovoreno i ostao mi je dužan oko 13000 kuna.Da li je njegova isplata nelegalna i da li ga mogu temeljem toga i eventualnom prijetnjom prijave prisiliti da mi isplati ostatak novca,napominjem da nije platio ni porez i prirez na te uplate iz prošle godine.Da li prijava za njega ima kakove posljedice,kao laiku mi se čini da je prekršio zakon.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 03:11   #8
Pokušaj mu prijetit da ćeš ga prijaviti državnom inspektoratu i prijavi ga svjedno isplatio ili ne. Ako to ne prođe onda ćeš sudskim putem trebati tražiti
isplatu, naravno tih 13000 + kamate od dana dospijeća i sudske troškove, ugavnom konzultirati se s odvjetnikom.
shearer999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 09:20   #9
Nazalost, od prijave nema nikakve koristi.

Ja imam slucaj gdje mi je tvrtka isplatila honorar, ali nije platila porez (nesto manje od 4.500,00 kn poreza +prirez), sto sam saznala tek kad su me nazvali iz porezne uprave.
Uredno su mi iz te tvrtke poslali krivotvorenu potvrdu o uplacenom porezu i prirezu, koju sam ja prilozila uz svoju poreznu prijavu. Kad je moja prijava dosla na obradu, nazvala me sluzbenica porezne i rekla da ta i ta tvrtka nije platila porez i prirez te me trazila njihove podatke. Kad ih je nazvala, zena iz knjigovodstva jte firme e potvrdila da porez nije placen i odgovorila da ga ni nemaju namjeru platiti.

I nikom nista. Porezna uprava nije poduzela AMA BAS NISTA da naplati taj porez, nego su ga naplatili meni, odnosno umanjili moj povrat poreza!!!

Covjek bi ocekicao da ce drzava odmah sjesti na racun toj tvrtki, ali ne -- oni su se naplatili od mene. Rekli su mi neka JA prijavim tvrtku na besplatni telefon Porezne uprave. Pa sam tako i ucinila. Cak i otisla u Poreznu i pokusala osobno predati prijavu, koju tamo nitko nije htio zaprimiti!!!

Buduci da mi je ta tvrtka osim neplacenog poreza jos i ostala duzna pola honorara, podigla sam tuzbu da utjeram drugi dio honorara. Nakon 8 mjeseci cekanja, tuzba je rijesena u moju korist i oni su mi isplatili drugi dio honorara - ALI NI NA TO NISU UPLATILI POREZ I PRIREZ!
Ponovno sam ih prijavila Poreznoj upravi... i opet nista. Drzava se opet ove godine naplatila iz mog povrata poreza, a prekrsiteljima nista. U medjuvremenu su otvorili jos jednu firmu i lijepo posluju s njezina racuna na isti nacin, to jest isplacujuci autorske honorare bez obavezne uplate poreza i prireza, te izdajuci lazne potvrde o tome.

Krasna nam je ova pravna drzava, bas.
xibalba is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 10:52   #10
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
ali nije želio popisati autorski ugovor kako je bilo dogovoreno i ostao mi je dužan oko 13000 kuna
Nadam se da si izvukao pouku - nema ugovora, nema djela. Btw, autorsko-pravni ugovori su strogo formalni i moraju se sklopiti u pismenom obliku.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 11:27   #11
Poreze i prireze prema autorskom ugovoru plaća AUTOR. U prilog tomu citiram brošuru Porezne uprave:
"Porez na dohodak od slobodnih zanimanja — obra~unavaju i
pla}aju autori koji su obvezno osigurani po osnovi obavljanja samostalne
djelatnosti, a to im je osnovna djelatnosti na temelju
koje su upisani u Registar poreznih obveznika poreza na dohodak,
ili
1.2. Porez na dohodak od drugog dohotka—obra~unava se i pla}a
kad se dohodak utvr|uje od autorskih naknada koje nisu primici
od slobodnih zanimanja ili pla}a, ili
2. Porez na dobit—obra~unava i pla}a autor obveznik poreza na dohodak
kad ispunjava zakonske uvjete za oporezivanje dobiti, ili ako uputi
Poreznoj upravi pisani zahtjev da `eli pla}ati porez na dobit umjesto
poreza na dohodak i nakon {to se o usvajanju tog zahtjeva izda pozitivno
rje{enje,
3. Porez na dodanu vrijednost PDV—obra~unava i pla}a autor obveznik
PDV–a,
4. Prirez porezu na dohodak—obra~unava se i pla}a kad je prirez propisan
gradskom ili op}inskom odlukom u gradu ili op}ini prebivali{ta ili
uobi~ajenog boravi{ta autora obveznika poreza na dohodak
shearer999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 23:40   #12
Autorski ugovori

Pozdrav! Ovako, imamo obrt, bavimo se djelatnošću za koju nam je potrebno još dosta dodatnih ljudi koji povremeno odrade nešto za nas. Bave se autorskim radom, tako da želimo s njima potpisivati autorske ugovore. Zanima me sljedeće: do sada smo ljude plaćali na tekući račun, tj.na crno, oni obave posao, mi platimo, bez ikakvog ugovora, međutim, sada želimo da sve bude čisto. Ali, problem je šta ja uopće ne kužim kako funkcioniraju autorski ugovori. Npr. ako čovjek koji radi za mene želi za 1 sat rada da mu platim 100 kn. I on odradi za mene 5 sati, prije bi mu ja uplatila 500 kn i to je to. Kako sad to ide preko autorskog? Mooooooooooooooolllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiim nekoga tko se u to razumije da mi objasni. Al, ono, ko djetetu! Zahvalna do neba i natrag!
danijela28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 00:23   #13
Quote:
danijela28 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Ovako, imamo obrt, bavimo se djelatnošću za koju nam je potrebno još dosta dodatnih ljudi koji povremeno odrade nešto za nas. Bave se autorskim radom, tako da želimo s njima potpisivati autorske ugovore. Zanima me sljedeće: do sada smo ljude plaćali na tekući račun, tj.na crno, oni obave posao, mi platimo, bez ikakvog ugovora, međutim, sada želimo da sve bude čisto. Ali, problem je šta ja uopće ne kužim kako funkcioniraju autorski ugovori. Npr. ako čovjek koji radi za mene želi za 1 sat rada da mu platim 100 kn. I on odradi za mene 5 sati, prije bi mu ja uplatila 500 kn i to je to. Kako sad to ide preko autorskog? Mooooooooooooooolllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiim nekoga tko se u to razumije da mi objasni. Al, ono, ko djetetu! Zahvalna do neba i natrag!
napisete autorski ugovor, ako se osoba od koje se narucuje autorsko djelo slaze sa clancima u ugovoru potpise ga.

u ugovoru mora stajati od kad do kad ce se traziti njegove usluge.
koliko ce biti placen po satu.
i kome pripadaju prava djela kada je ono zgotovljeno.
te nacini gonjenja u slucaju da autor ne izvrsi svoju duznost u zadanom vremenu te u kojim situacijama narucitelj moze ponistiti ugovor.

kada istekne vremensko razdoblje trazenja usluge pravi se novi ugovor i ponovno se autor zove da ga potpise ako mu odgovara za nastavak suradnje i onda opet kad istekne sve u krug ispocetka.

non stop radim na autorski ugovor od kad sam napustio faks, sve na ziro racun mi se uplacuje, sto ameri, sto nasi ljudi, tu i tamo sam radio na neodredjeno i isplatu na tekuci ali vise mi se isplati autorski ugovor i devizni racun+ziro racun.
Loonatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 00:25   #14
Jednostavno je, ovdje imaš sve objašnjeno.

http://www.imamnovac.com/Autorski-honorar/4.aspx
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 10:19   #15
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Jednostavno je, ovdje imaš sve objašnjeno.

http://www.imamnovac.com/Autorski-honorar/4.aspx
ja sam to pročitala ali i dalje ne kužim kako se obračunavaju porezi i to. Idem kopat dalje.
danijela28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 10:28   #16
Autorski ugovor uz stalno zaposlenje

Zaposlena sam za stalno, pruza mi se mogucnost obavljanja intelektualnih usluga za drugu firmu. Mogu li to obavljati uz trenutno zaposlenje? Kakve su mi obveze prema trenutnom poslodavcu? Moze li mi zabraniti obavljanje tog dodatnog posla? Pruzanje intelektualnih usluga bi islo preko ugovora o djelu ili autorskom. Da li je ovo realno izvedivo?
pravimputem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 10:47   #17
Ovisi da li se radi o poslu gdje bi imala šefa. Ako ne, možeš sklopiti ugovor o djelu i raditi što te volja, dok god nisi u konkurentnom položaju spram firme u kojoj si trenutno zaposlena.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 11:09   #18
Ne bih bila u konkurentnom polozaju, ali mislim da moja sadasnja firma ne bi gledala blagonaklono na tu moju zelju.
pravimputem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 12:49   #19
Slažem se s Putnikom, bitno je da nisi u konkurentnom položaju jer te veže zakonska zabrana utakmice prema ZOR-u. Inače, naravno da možeš povremeno obavljati neke poslove za druge, preko autorskog ugovora ili ugovora o djelu - uglavnom ide preko autorskog ugovora jer je on jeftiniji za naručitelja posla.

Ne smiješ imati recimo dva ugovora o radu u isto vrijeme, osim ako su oba na pola radnog vremena.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 13:15   #20
Ok, znaci zakonski se moze. Ali moja sefica je ljubomorna i ne vjerujem da bi mi dozvolila da povremeno radim za nekog drugog. Vjerojatno bi uz to mislila da se ne posvjecujem dovoljno firmi ako jos poslije radnog vremena zelim raditi nesto drugo. Novci nisu presudni faktor iz kojeg razmatram ponudu za dodatni posao vec osobni razvoj.
pravimputem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.