Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2006., 10:46   #1
Putni troškovi

Isprike vojkyu ako ovome nije mjesto pod Pravom...

Zanima me koliki su putni troškovi koje isplaćuje neka državna firma tipa škola ili faks za svoj zaposlenike.

Povela se neka priča da ako npr. profa radi u školi u Splitu a prijavljen je da živi izvan Splita (npr. na selu 40ak km od Splita) ima veće putne troškove. Što je i logično. Ali isti taj profa može živjeti kod roditelja u Splitu a biti prijavljen na selu. On time ostvaruje veće putne troškove nego što bi smio, zar ne?

Ima li tu šta ilegalno?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 10:53   #2
Ima, ali to je stvar MUP-a (prijava prebivališta), a ne poslodavca.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 11:15   #3
Quote:
Vojky kaže:
Ima, ali to je stvar MUP-a (prijava prebivališta), a ne poslodavca.
ok. po tvom mišljenju da li će se MUP upuštati u provjeru toga? mislim uvijek možeš reć evo sam u posjeti roditeljima? to ti valjda nitko ne može zabraniti. Koliko dana u mjesecu moraš negdje živjeti da ti to bude legalno prebivalište? Pola, više od pola??
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 14:51   #4
troskovi

koliko sam upoznata, ti u skolu ili fax doneses potvrdu o najjeftinijem prijevozu od tvoj mjesta prebivalista do mjesta rada ( znaci tamo gdje ti pise na osobnoj ). Na osnovi te potvrde ti svaki mjesec isplacuju troskove.

Sada dali za skole vrijedi drugo pravilo ne znam, ali posto to sve ide iz istog depa, vjerujm da je tako i kod tebe...

Ali opet, stvar je i koja udaljenost mora biti da bi dobila troskove prijevoza. To bi trebalo biti regulitanom Pravilnikom za skole ili fax ili kolektivnim ugovorm ili.....
dancika is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 15:53   #5
Quote:
Bilobrkster kaže:
ok. po tvom mišljenju da li će se MUP upuštati u provjeru toga?
Biti će mi drago kada se počne upuštati, jer će to značiti da smo sve druge probleme u državi riješili...

No, ako je firmi sumnjivo, može ti tražiti da doneseš račun ili priložiš mjesečnu kartu, nitko ih ne tjera da ti daju novac na lijepe okice, mogu tražiti da ti prijevoz plate virmanom, kako i meni firma plaća.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 21:55   #6
Quote:
dancika kaže:
koliko sam upoznata, ti u skolu ili fax doneses potvrdu o najjeftinijem prijevozu od tvoj mjesta prebivalista do mjesta rada ( znaci tamo gdje ti pise na osobnoj ). Na osnovi te potvrde ti svaki mjesec isplacuju troskove.

ovo mi malo smrdi, jer moja mama radi u famozno dobrostojećoj državnoj firmi DALMACIJAVINO i ona ima putne troškove u iznosu od 23 dvosmjerne autobusne karte za prvu zonu gradskog prijevoza u Splitu. To je negdje oko 300kn. Firmi bi bilo jeftinije da joj plati pokaznu koja je 230kn za radnike ali iz nekog razloga kod nje je to riješeno tako


Quote:
dancika kaže:
Ali opet, stvar je i koja udaljenost mora biti da bi dobila troskove prijevoza. To bi trebalo biti regulitanom Pravilnikom za skole ili fax ili kolektivnim ugovorm ili.....
jel ovo sigurno? postoji li uopče nekakav pravilnik o putnim troškovima?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 22:39   #7
mi u drž. upravi također koristimo najjeftiniji oblik, kako je i propisano.
Dakle godišnji pokaz - ja uzimam keš

btw, niko ne kontrolira, prijavi se u Sisku, to prolazi
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 20:09   #8
Boravište, putni troškovi i otkaz

Dobar dan svima, trebala bi malu pomoć.
Radim u prosvjeti u drugom gradu, cca 200km udaljenom, i puno bolja varijanta je od pon-pet biti tamo kao podstanarka i putne troškove potrošiti na stanarinu, jelo, režije, putovanje doma svaki vikend nego svakodnevno putovat.
Kako čovjek koji mi iznajmljuje stan i generalno ljudi tamo imaju stanove svi na crno nisam prijavljena, a niti želim prijavit boravište jer odma gubim putne.

U slučaju da me policija "otkrije" na nečiju dojavu ili nekako drugačije, kakve su kazne za neprijavljeno boravište?
Da li mi isto tako slijedi automatski i otkaz u školi ili je to nepovezano? U stilu da platim kaznu ak se plača i nastavim putovat svaki dan sa pripadajućim putnim troškovima?

Jednako tako ako imate neke pravne priejdloge svakako bi rado čula.

Hvala lijepa!
Heimdall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 20:41   #9
Quote:
Heimdall kaže: Pogledaj post
U slučaju da me policija "otkrije" na nečiju dojavu ili nekako drugačije, kakve su kazne za neprijavljeno boravište?
300 kn.

Quote:
Da li mi isto tako slijedi automatski i otkaz u školi ili je to nepovezano?
Nepovezano.

Quote:
U stilu da platim kaznu ak se plača i nastavim putovat svaki dan sa pripadajućim putnim troškovima?
Možeš to napraviti, da.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 11:07   #10
Ovi odgovori zvuče savršeno.
Ja sam mislila da bu mi se onda nakalemilo gro toga od financijskog do kaznenog.
Heimdall is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 14:16   #11
Da li postoje daljnje posljedice?
Također je vezano za školstvo. Da li je obavješten poslodavac/ravnatelj koji onda dotičnoj osobi ukida putne ili daje otkaz? Da li se ide na sud zbog nekakve novčane pronevjere?
Dal postoji išta "grdog" zbog čega bi se čovjek trebao bojati osim tih 300kn za ilegalno boravište?


To mi tako prelijepo zvuči da me sve strah s obzirom da je baš kod nas dignut lov na vještice zbog toga, prijeti se kaznenim prijavama, skoro pa da se "oružja ne potežu"...

Zadnje uređivanje Katrin : 30.08.2010. at 15:21.
Heimdall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 00:18   #12
Smile Boravište/prebivalište- putni troškovi

Imam jedno pitanje na koje Vas molim da mi odgovorite ukoliko je ikako moguće:
da li je kažnjivo da osoba dobiva putne troškove, a da je podstanar u mjesto u kojem radi. Znači dobiva plaćene putne troškove od mjesta u kojem ima prijavljeno stalno prebivalište do mjesta gdje radi , znači mjesta koje bi trebalo biti prijavljeno kao boravište pošto u njemu boravi za vrijeme rada , a podstanarstvo financira pomoću novca koji dobije za putne troškove.
Da li se snosi kakva kaznena odgovornost u tom slučaju?

Hvala unaprijed!
biende is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 00:48   #13
Quote:
Heimdall kaže: Pogledaj post
Da li postoje daljnje posljedice?
Mogu ti se ukinuti putni troškovi, ako ravnatelj posumnja da ne putuješ. No, kako će on to utvrditi? Dakle, to može napraviti samo na temelju svoje sumnje, ne dokaza, jer dokazati ne može. Ili da ti prestane davati putne troškove u obliku gotovine, ne u obliku karte za autobus/vlak za tu relaciju i gotovo, jer će te time zeznuti, pošto više novce nećeš dobivati, a koristi od karte nećeš imati. Ovo potonje vrijedi dakako samo ako ima veza autobus/vlak koja te pravovremeno može dovesti na posao.

Quote:
Također je vezano za školstvo. Da li je obavješten poslodavac/ravnatelj koji onda dotičnoj osobi ukida putne ili daje otkaz? Da li se ide na sud zbog nekakve novčane pronevjere?
Ne.

Quote:
Dal postoji išta "grdog" zbog čega bi se čovjek trebao bojati osim tih 300kn za ilegalno boravište?
Ne.

Quote:
To mi tako prelijepo zvuči da me sve strah s obzirom da je baš kod nas dignut lov na vještice zbog toga, prijeti se kaznenim prijavama, skoro pa da se "oružja ne potežu"...
Nije "dignut lov" zbog toga, ima i većih problema od putnih troškova, koji kod većine tvrtki niti nema ili su mali.

Quote:
biende kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje na koje Vas molim da mi odgovorite ukoliko je ikako moguće:
da li je kažnjivo da osoba dobiva putne troškove, a da je podstanar u mjesto u kojem radi. Znači dobiva plaćene putne troškove od mjesta u kojem ima prijavljeno stalno prebivalište do mjesta gdje radi , znači mjesta koje bi trebalo biti prijavljeno kao boravište pošto u njemu boravi za vrijeme rada , a podstanarstvo financira pomoću novca koji dobije za putne troškove.
Da li se snosi kakva kaznena odgovornost u tom slučaju?
Hvala unaprijed!
Ne, ne snosi se nikakva kaznena odgovornost.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 01:11   #14
Ja se nadam da će se uskoro stati na kraj takvim kao što je pokretačica ove teme, jer mi je već pun kufer da se novcima poreznih obveznika plaćaju npr. podstanarski stanovi kvazi "putnim troškovima" na koje ini uopće nemaju pravo jer zapravo niti ne putuju od mjesta prebivališta do mjesta rada.
Nadam se nekoj reviziji istih
mish mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 08:13   #15
Quote:
mish mali kaže: Pogledaj post
Ja se nadam da će se uskoro stati na kraj takvim kao što je pokretačica ove teme, jer mi je već pun kufer da se novcima poreznih obveznika plaćaju npr. podstanarski stanovi kvazi "putnim troškovima" na koje ini uopće nemaju pravo jer zapravo niti ne putuju od mjesta prebivališta do mjesta rada.
Nadam se nekoj reviziji istih
Pokretačica teme lako moguće da ima putne troškove u iznosu vrlo blizu same netto plaće.

U životu nastojim ne biti licemjeran, pa ću te pitati jedno pitanje, da si u njenoj situaciji, reci mi, ali iskreno, bi li prijavila boravište ili bi nastavila primati putne troškove, pod uvjetom da nitko ne sazna?

Dakle, npr. plaća ti je 3500 kn, a dobiješ još toliko putnih troškova. Bi li se odrekla toga?

I kako bi ti napravila reviziju, odnosno kako bi utvrdila gdje se osoba nalazi?

Da se razumijemo, ja primam putne troškove, ali ih i trošim, jer dnevno prijeđem 44 km do posla i nazad i svjestan sam da bi u situaciji ukidanja troškova nadrapali ovakvi poput mene, ali sa druge strane, pokušavam biti i realan i ne čuditi se tome što ljudi rade, pogotovo uz tako niske plaće. Da dotična ima 10 000 kn plaću i više, e onda ne bih imao razumijevanja.

Ne opravdavam cijelu situaciju, niti želim raspravljati o moralnosti samog čina, nego samo isti stavljam u kontekst društva i vremena.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 12:33   #16
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Pokretačica teme lako moguće da ima putne troškove u iznosu vrlo blizu same netto plaće.

U životu nastojim ne biti licemjeran, pa ću te pitati jedno pitanje, da si u njenoj situaciji, reci mi, ali iskreno, bi li prijavila boravište ili bi nastavila primati putne troškove, pod uvjetom da nitko ne sazna?

Dakle, npr. plaća ti je 3500 kn, a dobiješ još toliko putnih troškova. Bi li se odrekla toga?

I kako bi ti napravila reviziju, odnosno kako bi utvrdila gdje se osoba nalazi?

Da se razumijemo, ja primam putne troškove, ali ih i trošim, jer dnevno prijeđem 44 km do posla i nazad i svjestan sam da bi u situaciji ukidanja troškova nadrapali ovakvi poput mene, ali sa druge strane, pokušavam biti i realan i ne čuditi se tome što ljudi rade, pogotovo uz tako niske plaće. Da dotična ima 10 000 kn plaću i više, e onda ne bih imao razumijevanja.

Ne opravdavam cijelu situaciju, niti želim raspravljati o moralnosti samog čina, nego samo isti stavljam u kontekst društva i vremena.

Konkretno primjer iz mog kućanstva - još konkretnije radi se o mom mužu koji je profesor u srednjoj školi. Mjesto prebivališta mu je 90 km od mjesta u kojem radi već 4 god. I ne, ne prima putne troškove koji bi mu za tih 90 km vjerojatno bili preko 3000 kn, i da - ima plaću 5200. Btw - podstanari smo i to sve od njegovih 5200. Nije da nam one 3000 kn ne bi "začepile" i za stan i režije i još da nam ostane za mjesečni džeparac, ali ne da nije u redu - nego ni najmanje nije fer ni pošteno - da on uzima te troškove a da ne putuje. Lud i pošten - dva brata

A što se tiče revizije, vjerujem da postoji način. Glavu dajem da većina kolega pokretačice teme znaju da ona stanuje u mjestu rada, a prima putne troškove. Meni bi bilo onako malo bed, ali sto ljudi sto ćudi. A moral - pa o moralu je bespredmetno raspravljati u ovom našem iskrivljenom društvu za totalno poremećenim sustavom vrijednosti.

Za tebe konkretno se nadam, da putuješ s nekim zajedno, pa da ti ostane dio troškova koji će nadoknaditi amortizaciju auta i utrošak tvog vremena na putovanje. Eto u tom slučaju ti bi mi bio fer i korektan
mish mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 12:40   #17
Joj ma što ljudi danas svašta rade i muljaju na još gore načine ovo nije ništa.
A pokretačica teme plaća stan u mjestu kojem radi tako da vjerujem da puno ne profitira od tog sveg... I da je to samo stan, gdje još šta drugo.
Druga stvar je po meni da osoba ima vlastiti stan a da prima putne troškove, to mi se već malo čini prljavo.... al u ovom slučaju stvarno ne bi trebalo bit problema i ne treba imati osjećaja grižnje savjesti.
biende is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 12:48   #18
Quote:
mish mali kaže: Pogledaj post
Nadam se nekoj reviziji istih
Ma sam nek se ta revizija negdje dalje vrši..... gdje se rade mnogo prljaviji poslovi ....

A fućka se ravnatelju ne ide to iz njegovog džepa

Pa super što muž ima toliku plaću , ja koliko sam čula u prosvjeti su plaće oko 4000 kn, jedino više ako imaš 100 godina ardnog staža i nekakve dodatne titule i funkcije.
biende is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 14:12   #19
Quote:
mish mali kaže: Pogledaj post
Konkretno primjer iz mog kućanstva - još konkretnije radi se o mom mužu koji je profesor u srednjoj školi. Mjesto prebivališta mu je 90 km od mjesta u kojem radi već 4 god. I ne, ne prima putne troškove koji bi mu za tih 90 km vjerojatno bili preko 3000 kn, i da - ima plaću 5200. Btw - podstanari smo i to sve od njegovih 5200. Nije da nam one 3000 kn ne bi "začepile" i za stan i režije i još da nam ostane za mjesečni džeparac, ali ne da nije u redu - nego ni najmanje nije fer ni pošteno - da on uzima te troškove a da ne putuje. Lud i pošten - dva brata
Ne razumijem - tvoj muž putuje, a ne dobije troškove ili živite u mjestu gdje on radi?

Quote:
A što se tiče revizije, vjerujem da postoji način. Glavu dajem da većina kolega pokretačice teme znaju da ona stanuje u mjestu rada, a prima putne troškove. Meni bi bilo onako malo bed, ali sto ljudi sto ćudi. A moral - pa o moralu je bespredmetno raspravljati u ovom našem iskrivljenom društvu za totalno poremećenim sustavom vrijednosti.
Nema načina. Ne možeš dokazati. To što netko nešto "zna", ne znači da se može i dokazati.

Quote:
Za tebe konkretno se nadam, da putuješ s nekim zajedno, pa da ti ostane dio troškova koji će nadoknaditi amortizaciju auta i utrošak tvog vremena na putovanje. Eto u tom slučaju ti bi mi bio fer i korektan
Nažalost ne putujem s nikim, jer nitko ne ide u mom smjeru, a i radim u smjenama.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 15:24   #20
Quote:
mish mali kaže: Pogledaj post
Ja se nadam da će se uskoro stati na kraj takvim kao što je pokretačica ove teme, jer mi je već pun kufer da se novcima poreznih obveznika plaćaju npr. podstanarski stanovi kvazi "putnim troškovima" na koje ini uopće nemaju pravo jer zapravo niti ne putuju od mjesta prebivališta do mjesta rada.
Nadam se nekoj reviziji istih
Drage volje ti objasnim situaciju.

Ja radim u mejstu 180km udaljenom od prebivališta, put vlakom je 3i pol sata u JEDNOM smjeru, autobusom 4h. Isto sam profesorica ko tvoj muž. I umejsto da putujem 20-22 radna dana svaki dan 6 sati i dođem u 23h, a onda opet u 5h na vlak, sav taj novac sam prebacila u redom: stanarinu, režije za taj stan, hranu, i putovanje svaki pon i pet doma. NE živim tamo stalno, nego radnim danom.
I kad podvučeš za 500-1000kn je skuplje živjeti tamo radnim danom. -ali je psihički zdravije!
Jednako kao što kad netko dobi za zagreb-zaprešić ZET pokaz lovu, a šverca se i uštedi 300kn da si kupi tampone za taj mejsec, zbilja bi se osjećala moćno kad bi takve lovila!

Ako ne vjeruješ rado i bez ikakvog srama bum ti do u lipu pokazala računicu, jer doslovno ovakve ljubomore unište sve. Da ikako profitiram od toga pokrila bi se ušima i bila manja od makovog zrna, a ne da tu pitam i moljakam za pravnu pomoć jer jednostavno drugačije trošim te kolko je to kriminalno.


Revizija može doć i radnici znaju da sam tamo. Ali isto znaju da mi je život i društvo 180km dalje, isto tako znaju da život ovdje košta, računica zdravog razuma je debelo u korist stalnog putovanja jer sin a nuli novčano, al eto, uvijet je zdrav razum i zaključak.


@Anton

Hvala najljepša! Najbolja moguća pomoć!

Zadnje uređivanje Katrin : 31.08.2010. at 15:41. Reason: off
Heimdall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:59.