Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2014., 15:03   #561
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
I mi smo u EU?
Jesmo, ali, za razliku od Njemačke, Euro nam nije nacionalna valuta pa su naknade još uvijek različite.
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 16:32   #562
Quote:
STIB kaže: Pogledaj post
Jesmo, ali, za razliku od Njemačke, Euro nam nije nacionalna valuta pa su naknade još uvijek različite.
Oprosti, 100 kn najmanja provizija posredništva s deviznog konta na devizni konto?

Shvatila bih još da je s kunskog na devizni, ali i u tom slučaju bi to bila pljačka, a ne provizija.

To mi je u rangu onoga kada banka zadržava penzije u eurima nekoliko dana prije nego li ih ekipa vidi na deviznom računu...kao "nije sjelo još"..pa onda pogledaš i vidiš da je uplata izvana bila prije 7 ili 8 dana..
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2014., 10:01   #563
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Definitivno je

Kako sam ispala francuska sobarica (naivna).
ko ti je kriv što nisi platila karticom.
zna se da je wire tranfer skup i u svijetu, a kod nas je 3x skuplji jer je istina da banke fino zarađuju na tome.
Ja sam zadnji put prebacivao devize sa jednog računa u hr banci na drugi na moje ime i platio 1000kn.
U hypou sam davno imao slučaj, prebacio devize nakon što mi isteklo oročenje u drugu banku i platio 5000kn, e to se zove deračina.
U rba je wire transfer u inozemstvo 1000 kn, u pbz-u max 370, pbz je tu još najprihvatljiviji.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 15:47   #564
pozdrav, znam da je naslov suprotan onome sto ja trebam al mozdami netko moze pomoci. Naime zanima me koji je najbolji nacin za primitak novaca iz inozemstva od strane pravne osobe (fakultet iz inozemstva)?Dali preko deviznog racuna pa na kraju mjeseca/godine prijavit poreznoj ili ima neki nacin da me porezi ne oderu?
pika2711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 13:47   #565
Quote:
pika2711 kaže: Pogledaj post
pozdrav, znam da je naslov suprotan onome sto ja trebam al mozdami netko moze pomoci. Naime zanima me koji je najbolji nacin za primitak novaca iz inozemstva od strane pravne osobe (fakultet iz inozemstva)?Dali preko deviznog racuna pa na kraju mjeseca/godine prijavit poreznoj ili ima neki nacin da me porezi ne oderu?
Tek mozda dijelomican odgovor.

Punica ima kod ZABA senior lepezu. Saljem joj lovu na kunski racun, nju to nista ne kosta, dapace po EU zakonu dobi srednji tecaj tako da momentlano za 100EUR sjedne >760KN na racun.
Na devizni smo se opekli, kostala je transakcija 14EUR (opet po EU zakonu sve cisto), da ne govorimo o prebacivanje sa deviznog na kunski i vrhunski tecaj ZABAe (sjelo je manje od 735KN plus 14EUR tranaskcija --> lopovluk)
Dakle saljem lovu na njezin kunski racun i bok, sve pet.

Mene u DE tako ionako transakcija nista ne kosta

Primjer od petka, poslao frendu po 1 EUR na ZABA racune (ima tekuci, ziro i devizni), za sada sjelo 7,6KN na tekuci ali i 7,5KN za transakciju .

Svejedno, jos danas mi nije jasno zasto mi ne bi netko kune uplatio!? To bi uredno trebalo funkcirati. Jedini je problem sto uplatitelj ne zna kolko ce to na kraju biti primatelju u EURima.

Ja pokusao on-line preko ZABAe, ali brus, ne moze se upisati 22znamenkasti IBAN (DE IBAN ima 22 znaka)
HUB3 bi to trebao moci, ali eto do sada nisam uspio osobno vidjeti da je netko uspio na salteru ZABAe to uraditi, ja nisam uspio naci vremena, iako imam "porvjerene" infose da je to moguce.
laremial is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 01:05   #566
Vidim ovdje puno nedoumica kod ljudi pa da razjasnim par stvari


1) Unutar RH devizni promet nije dopusten, dakle fizicka osoba ne moze drugoj fizickoj osobi slati devize niti je moguce uplatiti nekome devize na racun. Svaka usporedba sa time je bespredmetna.

2) Za slanje deviza u inozemstvo nekoliko banaka nudi internet placanje doznakom. Mislim da PBZ ima jednu od najboljih opcija. Za 30KN se salje iznos do 3000EUR ili protuvrijednost.

3) Svako placanje u inozemstvo ima trosak sa dva kraja, dakle tih 30KN PBZ-a plus trosak inobanke. Taj trosak je po mom iskustvu (SAD, Turska i UK) izmedu 3 i 8-9 EUR

4) trajanje transfera je izmedu 2 i 5 radnih dana

5) slanje para u kuverti: mozda ako saljete manje od 100EUR, ali u tom slucaju bih prvo probao PayPal ili neki drugi online servis koji radi preko kartice. Slanje novaca u kuverti ne samo da nije dozvoljeno nego je dosta riskantno.
Ako se ipak odlucite za to savjet je da stavite pare u nekakav casopis/magazin jer nije sumnjivo i ne moze se vidjeti da su novci unutra.
Postoji i alternativa placanja cekom gdje bez problema mozete postom poslati cek, ali ptovjerite sa svojom bankom za naknade.

6) Primanje novca iz inozemstva: Mislim da neke od nasih banaka cak i nemaju nikavu naknadu za primanje novaca, provjerite sa bankom.

7) Za placanje bilo kako naravno morate imati IBAN i BIC/SWIFT
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 13:17   #567
Quote:
juretherebel kaže: Pogledaj post
3) Svako placanje u inozemstvo ima trosak sa dva kraja, dakle tih 30KN PBZ-a plus trosak inobanke. Taj trosak je po mom iskustvu (SAD, Turska i UK) izmedu 3 i 8-9 EUR
zavisno od tipa transakcije (SHA, OUR), uobicajeno je (da ne kazem pravilo) unutar EU SHA transakcija, drugim rijecima svatko placa svoje.
Kod privatnih racuna u DE primanje je besplatno (ne znam jel ima jos nekog senilnog penzica pa da ima neki prastari produkt od banke),
Sto se tice firmi, placam 1 Cent po transakciji neovisno o iznosu.

Quote:
4) trajanje transfera je izmedu 2 i 5 radnih dana
unutar EU smije biti max 3 dana. Van EU volja banke


Pitanje: jel netko pokusao poslati KN iz neke HR banke na racun unutar EU!?
ZABA Online ne omogucuje 22 znaka za IBAN, HUB3 ne zeli sluzbenica na salteru primiti, a kao morala bi !?
laremial is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 14:20   #568
Quote:
laremial kaže: Pogledaj post
zavisno od tipa transakcije (SHA, OUR), uobicajeno je (da ne kazem pravilo) unutar EU SHA transakcija, drugim rijecima svatko placa svoje.
Kod privatnih racuna u DE primanje je besplatno (ne znam jel ima jos nekog senilnog penzica pa da ima neki prastari produkt od banke),
Sto se tice firmi, placam 1 Cent po transakciji neovisno o iznosu.


unutar EU smije biti max 3 dana. Van EU volja banke


Pitanje: jel netko pokusao poslati KN iz neke HR banke na racun unutar EU!?
ZABA Online ne omogucuje 22 znaka za IBAN, HUB3 ne zeli sluzbenica na salteru primiti, a kao morala bi !?
Nisam siguran sto je uobicajeno, ali u principu moze sveko placati svoje ili moze sve posiljatelj (mislim da moze i primatelj sve u nekim slucajevima)
Ja u Engleskoj placam £6 primanje para, to je zato sto ovdje stvarno naplacuju gluposti od naknada u bankarstvu. (Tipa jednokratna naknada ako odete u minus )


Zaba je po mom iskustvu najgora banka po pitanju placanja sa inozemstvom,a i druge stvari su im zastarjele u mp3
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 21:46   #569
Dakle mogu se iz inozemstva uplatiti novci na moj kunski racun ali samo u kunama? Tipa ako ja trebam dobiti 100eur oni preracunaju da je to 750kn I uplate u kunama iz npr SAD-a na moj kunski?? A dali sve zemlje mogu uplacivati u valuti u kojoj oni zele?
pika2711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 21:55   #570
Quote:
pika2711 kaže: Pogledaj post
Dakle mogu se iz inozemstva uplatiti novci na moj kunski racun ali samo u kunama? Tipa ako ja trebam dobiti 100eur oni preracunaju da je to 750kn I uplate u kunama iz npr SAD-a na moj kunski?? A dali sve zemlje mogu uplacivati u valuti u kojoj oni zele?
dokle god banka ima tecaj mislim da nebi trebao biti problem. ako bas primas neku valutu koja nije na listi pitaj banku
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 08:09   #571
Bitno je ali da salju u svojoj valuti. Mene kosta abnormalno puno (min 13 EUR + jako los tecaj) ako zelim poslati tocno 750KN u kunama, zato saljem uvijek 100EUR jer me to nista ne kosta.

Imam problema za slanjem novca na RBZ, poslao na IBAN i SWIFT koji je OK. Dobio odbijenicu da IBAN nije poznat

Moram u RBZ banci pitati sto nije OK.
laremial is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 23:39   #572
ovo mi je sve nepoznanica i prvi put cujem za ove stvari da mi neko iz inozemstva moze uplatit na kunski.dakle sigurni ste da to funkcionira da mi netko iz strane zemlje uplati novac na kunski racun?jel on prije toga mora u svojoj banci promijeniti svoje novce u hrk i uplatriti mi u hrk?sto ako ta zemlja ne podrzava mijenjanje u hrk? (jer se radi o ne tako popularnoj-razvikanoj zemlji)
pika2711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 00:34   #573
Quote:
pika2711 kaže: Pogledaj post
ovo mi je sve nepoznanica i prvi put cujem za ove stvari da mi neko iz inozemstva moze uplatit na kunski.dakle sigurni ste da to funkcionira da mi netko iz strane zemlje uplati novac na kunski racun?jel on prije toga mora u svojoj banci promijeniti svoje novce u hrk i uplatriti mi u hrk?sto ako ta zemlja ne podrzava mijenjanje u hrk? (jer se radi o ne tako popularnoj-razvikanoj zemlji)
taj netko ti plati u stranoj valuti, a ti dobijes pare u kunama
nema nikakvog smisla da ti salje kune izvana



inace, ja sam primao pare na svoj devizni u PBZu i koliko se sjecam nije bilo nikakvih troskova
kakva su iskustva sa time?
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 11:45   #574
evo zadnjeg iskustva sa RBZ.

Korisnik ima samo tekuci racun , tj nema devizni racun. Lova se vratila sa naznakom nepoznati IBAN. Slao sam EUR na IBAN tekuceg racuna
Pitanje u banci od strane vlasnika tekuceg racuna daje odgovr, da je novac stigao ali da mora uvijek doci nesto potpisati da bi lova sjela .
Troskova navodno nema.

Ja ne znam tko tu koga hebe , ali da je HR 'vu riti' to mi je i te kako jasnije uz dana u dan.
laremial is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 11:48   #575
Quote:
pika2711 kaže: Pogledaj post
ovo mi je sve nepoznanica i prvi put cujem za ove stvari da mi neko iz inozemstva moze uplatit na kunski
Je siguran sam .
Uskoro ce godinu dana kak smo u EU, i jos uvijek ovo nije poznato sirem pucanstvu HRa
laremial is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 11:52   #576
Trazim "dobrovoljce" za testiranje transakcija novca prema HR.
ZABA je istestirana, sve ostale banke, molim doborovljce.

Detalji na PM molim.

Hvala
laremial is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 12:02   #577
Quote:
laremial kaže: Pogledaj post
evo zadnjeg iskustva sa RBZ.

Korisnik ima samo tekuci racun , tj nema devizni racun. Lova se vratila sa naznakom nepoznati IBAN. Slao sam EUR na IBAN tekuceg racuna
Pitanje u banci od strane vlasnika tekuceg racuna daje odgovr, da je novac stigao ali da mora uvijek doci nesto potpisati da bi lova sjela .
Troskova navodno nema.

Ja ne znam tko tu koga hebe , ali da je HR 'vu riti' to mi je i te kako jasnije uz dana u dan.

Ne znam to mi stvarno nije jasno sto su uspjeli usrati. Meni je u PBZ jednom stigla uplata u EUR bez problema (mislim da je bilo iz Luxemburga, od jednog online servisa)
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 13:04   #578
Quote:
juretherebel kaže: Pogledaj post
Meni je u PBZ jednom stigla uplata u EUR bez problema (mislim da je bilo iz Luxemburga, od jednog online servisa)
Kakv racun(e) imas (tekuci, ziro, devizni,..)? Kada je stiglo , prije ili poslije 1.1.2014 ?
laremial is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 13:14   #579
Quote:
laremial kaže: Pogledaj post
Kakv racun(e) imas (tekuci, ziro, devizni,..)? Kada je stiglo , prije ili poslije 1.1.2014 ?
jednom tekuci, jednom devizni

sve prije bar godinu dana
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 14:42   #580
Quote:
laremial kaže: Pogledaj post
Je siguran sam .
Uskoro ce godinu dana kak smo u EU, i jos uvijek ovo nije poznato sirem pucanstvu HRa
u ovom slucaju ne vidim kakve vetze ima to sa eu kada ja ne primam lovu iz eu. razlika je u tome sto devizni kontorliraju i sgurno moram platit porez (jer se radi o vecem iznosu) a ako bi islo na kunski nekako si mislim da ne?! ispravite me ako grjesim
pika2711 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:39.