Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2008., 07:40   #81
Quote:
nur_din kaže: Pogledaj post
sellamu alejkum (mogu nazvati jer sam smiren)
ovo 'pitanje' sam po glavi vrtila uokrug, eto razbistrilo...u prepirkama po forumu neki puta, na kraju žustre, oštre, hm da ne kažem neugodne rasprave može se pročitati ovako:

Selam!!!

i ne ide mi to nekako

em nije iz srca, em se "pljuje" po selamu... a ima tu još poneka konotacija koja se zavrti. pity


P.S. Shady, znam da ovo nije za ovaj topic, al' ne znam kako prebaciti čitav post na drugi topic, a i nemam sada vremena istraživati, sorry
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 08:34   #82
Quote:
nur_din kaže: Pogledaj post
a sto se muzike tice ja sam od onih sto muzika vise im nije ona sto bi trebala odvracati misli i srce zajedno u tandemu od istine
vec ih priblizavati i tada je sve ilahija........
jer sve osim te budnosti srca nije nista drugo vec igra i zabava

Selam!

Rodio asik ... ma kako kazu u sridu ... kratko i jasno asik ne bi bolje napisao.

Nejse ... eh sada ...

Nedavno asik sluso pricu o jednom asik dervisu ... elem covjek ima tako neke prenose pa se zna desit izvadi jedu cigaretu DRINE ( Drina mehko pakovanje, proizvod FDS plaho je begenisu dervisi ) stavi je pred sebe i veli ...

Kad bi cigara znala koliko je u srcu zara, sama bi se zapalila ... ( by Saban Saulic )

Jah stas vidze asik dervisa gdje se nadze ... ili mozda covjek nema upaljaca da je pripali ... ko ce ga znati ...

Opet jedan/na asik/ana veli slusala Halid i njegov novi album i sada kaze vozi pjesma Miljacka pa je slusa ... i kako je slusa ... vako ...

Ja sve ove dane cekam da mi svane,
Da vidim Tvoj dragi lik ...
Ja sve ove dane tjesim jarane,
A bolan vise sam od njih ...


Veli kad cu ovu srofu ... bi kao u onoj ilahiji ...

Mermer kamen cesma posta ...

Jah cudni su ba ovi asici ... sve nesta nesta ... ko ce im ga znati ... bas su cudne neke biljke ...

Nejse ... eto ...

Selam!
__________________

BEZ DEDA NEMA REDA
ašik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 09:47   #83
Quote:
ašik kaže: Pogledaj post
Selam!
Ašik, meni je drago da te opet čitam na forumu

Falilo ovih crvenih smajlija

__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 10:18   #84
Quote:
sjena. kaže: Pogledaj post
Ašik, meni je drago da te opet čitam na forumu

Falilo ovih crvenih smajlija

Oko ...

Nejse ... eto opet smo tu ... pa da nastavimo

__________________

BEZ DEDA NEMA REDA
ašik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 12:21   #85
Quote:
sjena. kaže: Pogledaj post

KObi, ovo boldano je ukratko ono što sam ti htjela reći kad sam rekla da sam surova, samo ja bih to malo drugačije i oštrije (poruka je ista ), al eto ima tko to fino kaže... vidiš da je nekada bolje pričekati
Ja sam ti rekao sta ja smatram po ovom pitanju, ti imas svoje misljenje, ja ga postujem, i neću te sada uvjeravati u nesto, i necu!!

Ali, ako je sve ilahija, ako je covjek toliko uvjeren da je zasticen od sejtana, da mu svaka pjesma moze biti ilahija, ja mu se divim, za mene je on na vecem (puno vecem) stepenu od mene, ali ako govori istinu!!

Sto se tice tog nacina, pa lijepo i Dimmu Borgir (posebno Shagrath-a), Panteru, Cradle of Filth, i razne druge death metal i black metal grupe se mogu slusati i samog sebe uvjeravati da je to ilahija i slava Allahu, ali, ja vam kazem radite sta hocete, bicemo svi odgovorni za svoje postupke.

Svoje misljenje sam rekao, i ponovit cu ga, za mene, ne prilici muslimanu da je 'zavisan' od muzike, a muzike je kao droga i teza, jer za drogu si svjestan da je droga i nastojis je se okaniti, a za muziku, nisi, lazes sebe! Moje misljenje, osnovano na iskustvu, slusao sam sve i svasta (osim ovih folk-molk gluposti), vjeruj mi na riječ, bez muzike sam potpun i osjecam se blize Allahu, mjesto toga, lijepi Kur'an pustim. Zapitaj se sta je bolje, slusati Kur'an ili muziku?

Hajr, ucenjaci se podvojili i ja tu nemam sta vise govoriti, rekao sam svoje misljenje!



P.S. @sjena., nemoj sturo citati moje postove, 'zarovi' malo dublje, vidjet ces pozitivizam i 'lagani osjecaj', ne nacin zastrasivanja, kao sto mi neki pripisuju, usudjujem se reci, to mi pripisuju oni koji ili ne znaju ili nece da shvate sta sam htio reci s tim!
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 14:13   #86
Selam ljudi. Ako ne išta drugo ovom raspravom ste postigli da se ja pitam ima dva dana jeli griješim šta slušam muziku. Međutim muzika je meni ispušni ventil. Ipak nefsu treba malo popustit da te nezgazi. Kobi poštivam tvoje mišljenje ali nisu svi spremni na sve, ljudi uzimaju koliko mogu i koliko žele. Ja priznajem nemogu a možda i neželim. Ipak hvala šta se trudiš a nama nek se Allah smiluje ako griješimo. selam
hajr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 14:46   #87
Quote:
hajr kaže: Pogledaj post
Selam ljudi. Ako ne išta drugo ovom raspravom ste postigli da se ja pitam ima dva dana jeli griješim šta slušam muziku. Međutim muzika je meni ispušni ventil. Ipak nefsu treba malo popustit da te nezgazi. Kobi poštivam tvoje mišljenje ali nisu svi spremni na sve, ljudi uzimaju koliko mogu i koliko žele. Ja priznajem nemogu a možda i neželim. Ipak hvala šta se trudiš a nama nek se Allah smiluje ako griješimo. selam
Sviđa mi se ovaj dio, inšaAllah, Allah će pomoći, ako ne sad, treba biti optimista! Ali eto, drago mi je da te barem potaklo na razmišljanje, ako ništa barem biraj šta ćeš slušati!
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 14:49   #88
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post


Zapitaj se sta je bolje, slusati Kur'an ili muziku?


Gde god da izadjem napolju, u taxiju, autobusu, kafani, slusam kuran, jedva cekam da otrcim kuci i pustim muziku i to onu bozansku, duhovnu, crkvenu, inspirisanu isusovim zivotom. ako Boga ima, muzika je od Boga. svakome ko slusa ovu muziku, reci ce mu to i srce i um.
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 14:59   #89
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
P.S. @sjena., nemoj sturo citati moje postove, 'zarovi' malo dublje, vidjet ces pozitivizam i 'lagani osjecaj', ne nacin zastrasivanja, kao sto mi neki pripisuju, usudjujem se reci, to mi pripisuju oni koji ili ne znaju ili nece da shvate sta sam htio reci s tim!
Ajd nemoj me sad ljutiti kad znaš da nije tako.

Nisam nikada ni rekla da zastrašuješ. Jednom se jesi okliznuo o Mevlanu, ali to si poslije ispravio

Ne kužim zašto toliko koristiš te uskličnike, ispada kao da se stalno s nekim svađaš A nije tako.

Ako se ti, KObi, bolje osjećaš bez muzike (premda je nemoguće u današnje vrijeme tako se 'očistiti'), onda bujrum , nemoj je slušati. Meni se muzika sviđa i slušam je, ne mislim da njom srce trujem, a još je važnije što ne osjećam tako.

I... nitko te ne napada. Od koga se braniš?
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 15:12   #90
Quote:
sjena. kaže: Pogledaj post
Ajd nemoj me sad ljutiti kad znaš da nije tako.

Nisam nikada ni rekla da zastrašuješ. Jednom se jesi okliznuo o Mevlanu, ali to si poslije ispravio

Ne kužim zašto toliko koristiš te uskličnike, ispada kao da se stalno s nekim svađaš A nije tako.

Ako se ti, KObi, bolje osjećaš bez muzike (premda je nemoguće u današnje vrijeme tako se 'očistiti'), onda bujrum , nemoj je slušati. Meni se muzika sviđa i slušam je, ne mislim da njom srce trujem, a još je važnije što ne osjećam tako.

I... nitko te ne napada. Od koga se braniš?
To se tebi samo 'meščini',. Uglavnom, uskličnike stavljam, ne znam zašto, evo pokušam to promijeniti, inšaAllah.

Muzika, ma Allah nas vidi, svako postupa po svom nahođenju, znam kako sam se osjećao, znam kako mi je sada, što ne znači da je svakome tako.
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 15:13   #91
Quote:
dushica kaže: Pogledaj post
Gde god da izadjem napolju, u taxiju, autobusu, kafani, slusam kuran, jedva cekam da otrcim kuci i pustim muziku i to onu bozansku, duhovnu, crkvenu, inspirisanu isusovim zivotom. ako Boga ima, muzika je od Boga. svakome ko slusa ovu muziku, reci ce mu to i srce i um.
Da nisi 'fulala' temu, , sviđa mi se tvoja ironija, još kad bi je mogla više sakriti, bilo bi mi draže.
Edit:
Sve je od Boga, i džehennem i ostale 'điđe'!
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 16:12   #92
Zašto muslimani ne razvijaju glazbenu kulturu?
Nisama nikada čuo za poznatog muslimanskoga skladatelja.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 17:59   #93
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Zašto muslimani ne razvijaju glazbenu kulturu?
Nisama nikada čuo za poznatog muslimanskoga skladatelja.

jesi li čuo za mevlevije?

nisam muzičar, ali su mi drugi vrsni muzičari rekli da oni mogu odsvirati ono što evropski kompozitori ne mogu ni da zamisle...

Možda je petjerivanje, a možda i nije
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 18:09   #94
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Zašto muslimani ne razvijaju glazbenu kulturu?
Nisama nikada čuo za poznatog muslimanskoga skladatelja.
Iskreno nisam ni ja! Možda se ljudi ipak boje da možda nije haram pa ne pretjerivaju s muzikm ili možda neznamo i ti i ja ništa o istočnjačkoj kulturi!?
hajr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 18:18   #95
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
jesi li čuo za mevlevije?

nisam muzičar, ali su mi drugi vrsni muzičari rekli da oni mogu odsvirati ono što evropski kompozitori ne mogu ni da zamisle...

Možda je petjerivanje, a možda i nije
Mislis na ove?

http://en.wikipedia.org/wiki/Mevlevi

Cisto sumljam da su sposobni za ista bolje od europskih kompozitora, pogotovo zaato sto koriste jednostavnije instrumente i manje vrsta instrumenata.


BTW, pitanjce za muslimane.

Dali je mjuza poput ove haraam ili halaal?

http://youtube.com/watch?v=Q7C90sLh5Ok&feature=related
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 18:28   #96
Quote:
satori@sanitarium kaže: Pogledaj post
Mislis na ove?

http://en.wikipedia.org/wiki/Mevlevi

Cisto sumljam da su sposobni za ista bolje od europskih kompozitora, pogotovo zaato sto koriste jednostavnije instrumente i manje vrsta instrumenata.


BTW, pitanjce za muslimane.

Dali je mjuza poput ove haraam ili halaal?

http://youtube.com/watch?v=Q7C90sLh5Ok&feature=related
zavisi od onog ko tu muziku sluša!

Islam je živa vjera koja ima za cilj usavršavanje čovjeka.

Ako ti misliš da te ova muzika poboljšava- bujrum!

Metallica je ok, ali je teško generalizirati...

Metallica ima dobrih balada koje u čovjeku razvijaju estetske i moralne vrijednosti, Ali ima stvari koje taj isti moral degradiraju...
meni lično se sviđa profinjeni metal sound metallice... ali opet ne svđa mi se sve!
...
Nije nemoguće da ja nemam pojma o čemu pričam jer kako kupim ove godine imam sve manje vremena za slušanje muzike.
tu je za mene obično radio u autu, a kad hoću da čujem nešto za svoj ćeif tu su ilahije, kaside, sevdalinke, nezaobilazni klasici, gibboni i rijetko veoma rijetko poslušam nešto od Queena
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 18:54   #97
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
zavisi od onog ko tu muziku sluša!

Islam je živa vjera koja ima za cilj usavršavanje čovjeka.

Ako ti misliš da te ova muzika poboljšava- bujrum!

Metallica je ok, ali je teško generalizirati...

Metallica ima dobrih balada koje u čovjeku razvijaju estetske i moralne vrijednosti, Ali ima stvari koje taj isti moral degradiraju...
meni lično se sviđa profinjeni metal sound metallice... ali opet ne svđa mi se sve!
...
Znaci nije bitan umjetnik nego kontekst pjesme?

Sta je tocno zabranjeno? Spominjanje demona? Bezvjernistvo? Omalovazavanje vjere?

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Nije nemoguće da ja nemam pojma o čemu pričam jer kako kupim ove godine imam sve manje vremena za slušanje muzike.
tu je za mene obično radio u autu, a kad hoću da čujem nešto za svoj ćeif tu su ilahije, kaside, sevdalinke, nezaobilazni klasici, gibboni i rijetko veoma rijetko poslušam nešto od Queena
E to, zanima me dali je po serijatu dozvoljeno slusanje umjetnika koji su se deklarirali kao gay i slicne nepozeljne osobine kod muslimana ili je bitan samo kontekst pjesme.
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 18:57   #98
Quote:
satori@sanitarium kaže: Pogledaj post


BTW, pitanjce za muslimane.

Dali je mjuza poput ove haraam ili halaal?

http://youtube.com/watch?v=Q7C90sLh5Ok&feature=related
Nije halal, ni pod kojim uslovima, cast nekim muslimanima koji zele da svojim odgovorima priblize ljude islamu, ali Metallica nije halal, kao sto nije ni Iron Maiden i ostali dio 'metal' populacije, iako je to 'mali blazi' dio metal industrije, nije halal.
@gorcine, mislim da Metallica bas i pretjerano ne razvija estetske i moralne vrijednosti, rijetkost je da izdaju kakvu dobru baladu za koju se moze reci to, ali prava rijetkost (vjeruj mi na rijec), zbog toga, mislim da je Metallica u sustini haram! I da bi svaki ucenjak to rekao, pa cak i oni koji dozvoljavaju odredjene vidove muzike!
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 19:03   #99
recimo da se lsžem sa tobom
ali jadan je onaj učenjak koji se bavi Metallicom.

Ma Kobi brate, Bog nas je dao različitim u različito vrijeme
mi se hvala Bogu mijenjamo.

To što je neko sluašo metallicu pa je savršio sa kiraetom- može da znači da je Mettalica za njega bila hajr jer je bila jedna od stanica do Kur'ana...

Al Allaha ti Lijepog, nemoj sad ništa replicirati!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 19:11   #100
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Nije halal, ni pod kojim uslovima, cast nekim muslimanima koji zele da svojim odgovorima priblize ljude islamu, ali Metallica nije halal, kao sto nije ni Iron Maiden i ostali dio 'metal' populacije, iako je to 'mali blazi' dio metal industrije, nije halal.
@gorcine, mislim da Metallica bas i pretjerano ne razvija estetske i moralne vrijednosti, rijetkost je da izdaju kakvu dobru baladu za koju se moze reci to, ali prava rijetkost (vjeruj mi na rijec), zbog toga, mislim da je Metallica u sustini haram! I da bi svaki ucenjak to rekao, pa cak i oni koji dozvoljavaju odredjene vidove muzike!
A sto ako u sebi nose neku pouku?

Tipa ovo:

http://youtube.com/watch?v=qIYhbRiuVK0
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:34.