Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2012., 14:13   #61
Ispis s fakulteta, sto dalje?

Pozdrav. Prije 2 dana sam se ispisao iz fakulteta. Razlog tome je "gubitak prava na visokom ucilistu", drugim rijecima, izgubio sam studentska prava. Sada me zanima sto trebam napraviti da dodjem do prvog posla. Na raznim internet stranicama sam vec skupio podatke otprilike sto trebam uciniti, ali imam jos nekoliko pitanja. 1. Kada se idem odjaviti sa zdravstvenog osiguranja roditelja trebam li vec biti kod nekoga zaposlen jer na prijavi za zdravstveno osiguranje pise da treba i navesti poslodavaoca i radno vrijeme. Je li to obavezno ili nije, jer sam na nekim stranicama procitao da prvo obavim to s zdravstvenim pa onda s radnom knjizicom pa onda burza i onda nadji posao? 2. Kada idem ispuniti radnu knjizicu trebam li potvrdu poslodavaoca da cu kod njega radit? Na nekim internet stranicama pise da trebam, a na nekim da ne trebam? Jel mi moze netko rec sto trebam uciniti korak po po korak, a da nesto ne zaj....
pavic365 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 22:09   #62
Kad odjaviš zdr. osiguranje preko roditelja, prijavit ćeš se kao nezaposlena osoba. Treba ti tiskanica 2, osobna iskaznica i potvrda fakulteta da su ti prestala studentska prava. Tu promjenu trebaš napraviti u roku od 30 dana od dana gubitka statusa studenta. Tako možeš biti osiguran dok se ne zaposliš.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 22:39   #63
Bok Može li mi netko odgovoriti, treba li, prilikom popunjavanja radne knjižice, predati original uvjerenje o diplomiranju (diplomu još nisam dobila), te treba li to uvjerenje (original ili kopiju) nositi na HZZ prilikom prijave?

I još jedno pitanje, koja tiskanica je potrebna za prijavu nezaposlene osobe na HZZO, tiskanica 2 ili neka druga?

Hvala na odgovoru
__________________
ja sam rođen namrgođen
tonkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 15:45   #64
Za prijavu nezaposlene osobe treba ti tiskanica 2.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 16:32   #65
Quote:
tonkić kaže: Pogledaj post
Bok Može li mi netko odgovoriti, treba li, prilikom popunjavanja radne knjižice, predati original uvjerenje o diplomiranju (diplomu još nisam dobila), te treba li to uvjerenje (original ili kopiju) nositi na HZZ prilikom prijave?

I još jedno pitanje, koja tiskanica je potrebna za prijavu nezaposlene osobe na HZZO, tiskanica 2 ili neka druga?

Hvala na odgovoru
Glede prijave na HZZ, uvjerenje o diplomiranju treba fotokopirati, kao i osobnu iskaznicu. Uvjerenje (orginal i fotokopiju), fotokopiju osobne iskaznice i radnu knjižicu podnijeti u nadležni ured za poslove rada. Tamo će ti pogledati uvjerenje orginal i vratiti, a zadržati kopiju uvjerenja i osobne iskaznice, te na temelju istih upisati podatke u radnu knjižicu.

S radnom knjižicom, osobnom, OIB-om i JMBG-om odeš u HZZ i prijaviš se. Mislim da je to uglavnom sve.
__________________
pravna pitanja
SmallRaspberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 18:11   #66
Zamolio bih ako mi može netko reći može li se sa burze odjaviti i onda upisati novi fakultet kao redovni student ili isključivo kao izvanredni?
Hvala!
Josip7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 20:27   #67
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Za zdravstveno:
- tiskanica 3 za odjavu člana obitelji (ako si osigurana preko roditelja daj tiskanicu u njihovu kadrovsku službu ukoliko su zaposleni)
- tiskanica 2 za prijavu nezaposlene osobe po završetku školovanja
- diploma ili potvrda o završenom fakultetu
- osobna iskaznica


Rok je 30 dana po završetku školovanja ili 90 dana od kraja školske godine u kojem osoba završi REDOVITO školovanje.

Za prijavu na HZZO nije potrebna radna knjižica.
Jel ovo boldano još uvijek vrijedi (citirani post je pisan prije više od godinu dana)?
Naime, u Popisu osnova osiguranja s HZZO-ove stranice pod rednim brojem 23. za "osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, koje nisu zdravstveno osigurane po drugoj osnovi ako su se prijavile Zavodu u roku od 90 dana od isteka školske godine u kojoj su završile redovno školovanje prema propisima o
redovnom školovanju u Republici Hrvatskoj, odnosno u roku 30 dana od dana položenog završnog ispita
" piše da (između ostalog) treba i radna knjžica.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 21:27   #68
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Jel ovo boldano još uvijek vrijedi (citirani post je pisan prije više od godinu dana)?
Naime, u Popisu osnova osiguranja s HZZO-ove stranice pod rednim brojem 23. za "osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, koje nisu zdravstveno osigurane po drugoj osnovi ako su se prijavile Zavodu u roku od 90 dana od isteka školske godine u kojoj su završile redovno školovanje prema propisima o
redovnom školovanju u Republici Hrvatskoj, odnosno u roku 30 dana od dana položenog završnog ispita
" piše da (između ostalog) treba i radna knjžica.
Koliko ja znam ne treba radna knjižica ako se prijavljuješ kao nezaposlena osoba, bitan je imovinski cenzus da bi ostvarila besplatno dopunsko osiguranje, a ne radna knjižica. Dapače, ne moraš biti ni prijavljena pri HZZ-u da bi ostvarila osiguranje kao nezaposlena osoba. To je sada sasvim odvojeno.
__________________
pravna pitanja
SmallRaspberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 13:55   #69
"s HZZO-ove stranice pod rednim brojem 23. za "osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, koje nisu zdravstveno osigurane po drugoj osnovi ako su se prijavile Zavodu u roku od 90 dana od isteka školske godine u kojoj su završile redovno školovanje prema propisima o redovnom školovanju u Republici Hrvatskoj, odnosno u roku 30 dana od dana položenog završnog ispita"

ja sam diplomirala 14. 09. 2012. tako da mi je rok od 30 dana prošao, pa me zanima pošto sam bila redovni student, da li onda imam rok od 90 dana, jer mi akademska godina traje od 1.10. 2011. do 30.9. 2012??
unaprijed zahvaljujem

Rok je 30 dana po završetku školovanja ili 90 dana od kraja školske godine u kojem osoba završi REDOVITO školovanje.
Jegorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 19:15   #70
Ako si bila redoviti student imaš taj rok od 90 dana, znači nisi propustila rok za prijavu nezaposlene osobe.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 22:54   #71
Birokracija nakon studija

Pozdrav,

diplomiro sam krajem 2. mjeseca i od tada se nisam bavio ni faxom, ni zapošljavanjem niti kakvim papirima dok me jučer nisu napali sa svih strana da trebam ovo-ono! (Radim na nekom svom projektu i nemam vremena za ništa)

Uglavnom, koje sve prodecure treba proć, koji statusi mi se mjenjaju i koliku birokratsku kalvariju moram proć da se ponovo vratim na status qou i nastavim sa svojim projektom.

Spominjali su HZZO, radnu knjižicu, zavod za zapošljavanje, burze rada blablabla

Unaprijed zahvaljujem

Prebačeno s Kutka za školarce i studente.
Štreberica

Zadnje uređivanje Štreberica : 08.05.2013. at 00:08.
Zujoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 17:10   #72
Za HZZO ti je rok bio 30 dana. Sad trebaš odjaviti zdravstveno na tiskanici 3 (ako si osiguran preko roditelja, a ako su oni zaposleni, predaj zdr.iskaznicu u poduzeće) ili na tiskanici 2 ako si osiguran drugačije.

Zdravstveno po propuštenom roku možeš ostvariti uz plaćanje ili zaposlenjem.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 17:50   #73
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Za HZZO ti je rok bio 30 dana. Sad trebaš odjaviti zdravstveno na tiskanici 3 (ako si osiguran preko roditelja, a ako su oni zaposleni, predaj zdr.iskaznicu u poduzeće) ili na tiskanici 2 ako si osiguran drugačije.

Zdravstveno po propuštenom roku možeš ostvariti uz plaćanje ili zaposlenjem.
Uskoro počinjem raditi na stručno osposobljavanje i poslodavac traži odjavu sa zdravstvenog.
Zikomid, da li sada trebam raditi ikakvu odjavu ukoliko sam zakasnila na rok od 30/90 dana nakon diplomiranja? Ili me poslodavac može bez prethodnih odjava prijaviti kako bi ponovo ostvarila zdrav.osiguranje?
MissMagnifique is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 19:51   #74
Da, moraš odjaviti prethodno osiguranje s datumom kad si diplomirala. Ako se ne odjaviš, poslodavac te ne može prijaviti.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 19:58   #75
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Da, moraš odjaviti prethodno osiguranje s datumom kad si diplomirala. Ako se ne odjaviš, poslodavac te ne može prijaviti.
Ok, hvala
MissMagnifique is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 18:57   #76
Mozete li mi pomoci jer sam zapeo sa tim informacijama, diplomirao sam kao redoviti student prije tjedan dana,koliko imam sada rok za prijavu na biro i šta mi sve treba pošto još nisam dobio diplomu od fakulteta,a ne znam kada će biti promocija.Da napomenem diplomirao sam prvo 3 godine,ali se tada nisam prijavljivao na biro pošto sam upisao još dvije godine specijalizacije isto kao redoviti student i sada sam i to rješio pa me zanima šta sada,koji je rok i da napomenem još zdravstveno sam osiguran preko roditelja.
Ako mi neko može laički objasniti,hvala
El_patron is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 21:50   #77
U roku od 30 dana od datuma kad si diplomirao u HZZO-u trebaš odjaviti zdravstveno od roditelja i prijaviti se kao nezaposlena osoba. Za prijavu ti treba tiskanica 2, potvrda fakulteta da si diplomirao i osobna iskaznica. Prije prijave treba napraviti odjavu od roditelja na tiskanici 3.
Ne trebaš čekati promociju i diplomu, u evidenciji studija dobit ćeš potvrdu da si diplomirao.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 08:40   #78
Ok hvala ti puno,te tiskanice popunjavam na HZZO ili ih kupim u Narodnim novinama kao i radnu knjižicu? Meni su rekli da je rok tri mj,znači ipak mj dana?
El_patron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 22:16   #79
Tiskanice kupi u NN.

Propis glasi ovako:

osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, koje nisu obvezno zdravstveno osigurane po drugoj osnovi prijavljuju se u HZZO u roku od 90 dana od dana isteka školske godine u kojoj su završile redovito školovanje prema propisima o redovitom školovanju u Republici Hrvatskoj, odnosno u roku od 30 dana od dana položenoga završnog ispita
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 20:04   #80
Moram li ja ispunjavati tiskanicu 3 za odjavu, ako sam prijavljena preko tate koji radi u inozemstvu, tamo je i osiguran? Ili to on obavi, a ja se samo prijavim kao nezaposlena?
Charlotte York is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:00.