Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2010., 22:32   #61
Quote:
duliba kaže: Pogledaj post
Pa možeš li ti ikad uključiti mozak a ne reagirati sa nagonom mržnje ? Šuvarovac je dolazio neosposobljen na faks i tad je i naše visoko obrazovanje krenulo prema dole,preko pedagoških akademija pa do sve i jednog faksa,a ti si genijalac ti si iz vrtića na faks,tebi nije trebala škola ali takvih je uistinu malo...
I ond ameni persona koja ostavlja ovakve prosere od ad hominema govori o mržnji...

Genije,da si ikada stupio nogom na fax shvatio bi da profesore tamo ne zanima tvoje prijašnje zanje,oni predaju ono što ti moraš naučiti,a ako nešto nisi savladao u srednjoj,knjigu u ruke i uči da pohvataš i možeš shvatiti ono što se predaje na faxu...

Dakle,tvoja glupost sa šuvarovcima je totalni proser čovjeka koji nikada nije studirao,niti zna kako se na fakultetima predaje...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:33   #62
Quote:
Adler109 kaže: Pogledaj post
problem našeg školstva je proglram i koncepcija, te neusklađenost s potrebama tržišta rada, a ne ljudi (iako i tu su problemi, ali ne tako veliki i ne tako sistemski)
Kakvoća škola ne valja. Ovo s tržištem rada... više-manje.
Fotograf is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:33   #63
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Koju bi ti praksu provodio u gimnaziji ?????

Govorim o tehničkim školama,jer Adler spominje iste...ne o gimnazijama...pogledaj u kojem kontekstu Adler piše...

A u gimnaziji imaš praksu i primjere na fizici,kemiji,biologiji i sličnim predmetima...što je isto teško ako labosi nisu opremljeni...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:34   #64
Quote:
Fotograf kaže: Pogledaj post
Trebalo bi vidjeti tu školu, ali i tebe.
I kaj bi s tim dobio? A Gimnazija je IX. te
Adler109 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:34   #65
Quote:
duliba kaže: Pogledaj post
Pa možeš li ti ikad uključiti mozak a ne reagirati sa nagonom mržnje ? Šuvarovac je dolazio neosposobljen na faks i tad je i naše visoko obrazovanje krenulo prema dole,preko pedagoških akademija pa do sve i jednog faksa,a ti si genijalac ti si iz vrtića na faks,tebi nije trebala škola ali takvih je uistinu malo...
Ljudi iz MIOC-a, Ruđera, Kulture su dolazili na faks nepripremljeni, o čemu ti pričaš...
Ja sam išao u Selsku, kompić do mene je završio 2 faksa sa znanjem stečenim u toj školi.... Završio elektrotehniku i geografiju i danas predaje u 13 gimnaziji geografiju... I da bio je jedan od slabijih učenika u razredu
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:40   #66
Quote:
Fotograf kaže: Pogledaj post
Kakvoća škola ne valja. Ovo s tržištem rada... više-manje.
Ovo s tržištem je ključni segment. Jer to što recimo ekonomija svake godine štanca 400 novih VSS ekonomista koje tržište ne može prožvakati dovodi to toga da tzbog goleme ponude, poslodavci mogu tražiti VSS za svakakva mjesta, i tako su ti danas obični referenti koju ukucavaju brojke u excell za 6000 kn VSS, ili ljudi koji stoje u RBA i primaju uplate VSS obrazovani.

škole generiraju preveliki broj kadra u tom segmentu i time ga obezvrijeđuju, uz to što generiraju kadar s neprimjenivim znanjem generiraju ga i previše u nekom segmentu, možda je zato u drugom premalo.

rješenje?!

pa ljepo EFZG-u smanjiti kvotu ljudi koji se mogu upisati uz plaćanje i pustiti tržište da proguta postojeći kadar, a pojačati ili stimulirati ljude da idu u deficitarna znanja, šta ja znam inžinjere neke vrste....
Adler109 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:41   #67
Quote:
PoliJones kaže: Pogledaj post
U vrijeme masovne psihoze poludjelog naroda.
Može se to isto reći i za Tita i za Ceausescua.




Njegov obrazovni model je elitistički. Imamo školovanu djecu iz finih obitelji, jednako tako školovanu djecu iz ne tako finih obitelji koje se pak furaju na finoću, a nemamo NIŠTA iskoristivog.

Imamo ekonomistice koje se vucaraju sa nogometašima, pravnike koji jedva čekaju da se uhljebe u državnu firmu i filozofe koji se nigdje jadni ne mogu uhljebiti, pa pucaju na rad u školi.

A radnici, tehničari, inžinjeri...fuj to! Socijalizam. Fuj! Fuj! Fuj!
Kao prvo, iako je offtopic, ne može se isto reći za Tita i Rumunja, oni nisu imali izbore pa ih nisu mogli ni dobiti, nemoj se prosipat takvim glupostima...

Nadalje, stanovnici RH u srednjim godinama su u prosjeku jako loše obrazovani, nisu prilagodljivi tržištu rada, nisu fleksibilni, fale im i specijalistička i opća znanja...Tko je proizveo taj kadar?
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:43   #68
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Govorim o tehničkim školama,jer Adler spominje iste...ne o gimnazijama...pogledaj u kojem kontekstu Adler piše...

A u gimnaziji imaš praksu i primjere na fizici,kemiji,biologiji i sličnim predmetima...što je isto teško ako labosi nisu opremljeni...
Pokusi nisu isto ko i praksa, u strukovnim školama praksa vrlo dobro funkcionira... Mi moramo priječi na sistem 3-4 obavezna predmeta (hrvatski, matematika, strani jezik i TIZK ) i do 3-4 max izborna predmeta. Tako da čovjek bira ono šta ga zanima i da u tom smjeru bazira svoje znanje...
Zašto nekoga kojeg zanima povjest maltretirati fizikom ili kemijom ili nekog koga zanima fizika maltretirati povješču...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:43   #69
Quote:
Fotograf kaže: Pogledaj post
Lijepo je netko napisao, Šuvarovo školstvo je bilo neuspješan pokus, ali - mislim - bez ključnog uticaja. Sustav škola je uništila Titova partija, kao i sve drugo.
Koliko ti imaš godina?
Raspitaj se malo o tome što si napisao.
Recimo, ja sam išla u gimnaziju u Titovo doba. Kako je on to uništio školstvo?
Please, elaborate!
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:45   #70
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Kao prvo, iako je offtopic, ne može se isto reći za Tita i Rumunja, oni nisu imali izbore pa ih nisu mogli ni dobiti, nemoj se prosipat takvim glupostima...

Nadalje, stanovnici RH u srednjim godinama su u prosjeku jako loše obrazovani, nisu prilagodljivi tržištu rada, nisu fleksibilni, fale im i specijalistička i opća znanja...Tko je proizveo taj kadar?
A da sad iz škola izlazi vrlo obrazovani kadar...
A mi eto ništa neznamo, otkud samo vadiš ovakve gluposti...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:46   #71
Quote:
Adler109 kaže: Pogledaj post
I kaj bi s tim dobio? A Gimnazija je IX. te
Hm, hvala na odgovoru.

No, nisam pitao konkretno tebe za tvoj osobni detalj (iskreno, nemam pojma koja je to škola), nego: možda škola nije dobra, a možda se baš nisi niti trudio.

Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Koliko ti imaš godina?
Raspitaj se malo o tome što si napisao.
Recimo, ja sam išla u gimnaziju u Titovo doba. Kako je on to uništio školstvo?
Please, elaborate!
Ajde dobro, bar te naučio ad hominem argumentu.

Stalnim smanjivanjem ulaganja u školstvo (ljude prije svega) te gubitkom ikakvih kriterija.

Quote:
Adler109 kaže: Pogledaj post
....
pa ljepo EFZG-u smanjiti kvotu ljudi koji se mogu upisati uz plaćanje i pustiti tržište da proguta postojeći kadar, a pojačati ili stimulirati ljude da idu u deficitarna znanja, šta ja znam inžinjere neke vrste....
Ok, nismo se razumjeli. Slažem se s ovim što pišeš.

Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Pristup školovanju i programu, koji je i dandanas velikim dijelom ostao isti, ostavio je jako loše rezultate......
Lijepo.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 28.09.2010. at 10:56. Reason: spajanje poruka
Fotograf is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:50   #72
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Koliko ti imaš godina?
Raspitaj se malo o tome što si napisao.
Recimo, ja sam išla u gimnaziju u Titovo doba. Kako je on to uništio školstvo?
Please, elaborate!
Pristup školovanju i programu, koji je i dandanas velikim dijelom ostao isti, ostavio je jako loše rezultate. Jako velika količina nestrukturiranog gradiva koju treba upiti bez razumijevanja i potrebe za kreativnošću je dovela do situacije da naši srednjoškolci smatraju da su pametniji od tamo nekih Amerikanaca jer im je gradivo puno opširnije, a u praksi većina ne zna ništa kad maturira. Ako ne vjeruješ, pogledaj rezultate državne mature. Ako misliš da je do projekta državne mature, onda pogledaj malo zadatke iz matematike recimo i onda pogledaj broj učenika koji to nisu mogli proći...Zastrašujuće Takav sustav obrazovanja je naslijeđen. Prividno je funckionirao jer nije bilo konkurencije da otkrije njegove manjkavosti, i nije bilo objektivnih testova.
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:54   #73
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Nadalje, stanovnici RH u srednjim godinama su u prosjeku jako loše obrazovani, nisu prilagodljivi tržištu rada, nisu fleksibilni, fale im i specijalistička i opća znanja...Tko je proizveo taj kadar?
Stanovnici Hrvatske u srednjim godinama su na svojim leđima iznesli rat stvaranja Hrvatske dok su "pametnije i obrazovanije" starije generacije u pozadini radile na privatizacijama , jer tko je i imal veze po tom silnom nasljeđenom birokratskom aparatu nego netko tko je več imao uhodano radno mjesto i položaj u društvu , sigurno ne klinci koji tek završavaju srednju ili tek kreču na studije , a i oni koji su u to ratno vrijeme krenuli i bili uspiješni na fakultetima nisu po završetku studija ni ostajali u Hrvatskoj nego samo mamini sineki i tatine princeze koje je posel i mjesto u društvu po babi i stričevima več čekalo , i te rodjačke veze nisu mogle dozvoliti da njihovi rodje ne završe fakultete kakvim god oni znanjem i sposobnostima vezanim za buduću struku manipulirali i kaj je najgore ti su nam danas udarna generacijska snaga Hrvatske na koju se danas Hrvatska oslanja , ne nikakve najpametnije i najuspješnije sredovječne fakultetlije izašle iz Šuvarove kuhinje .

Zadnje uređivanje vratanijac : 27.09.2010. at 23:19.
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:59   #74
Quote:
Fotograf kaže: Pogledaj post
Hm, hvala na odgovoru.

No, nisam pitao konkretno tebe za tvoj osobni detalj (iskreno, nemam pojma koja je to škola), nego: možda škola nije dobra, a možda se baš nisi niti trudio.
Nije problem truda, problem je što te zatrpaju s 18 predmeta u kojem prosipaju svu poznatu znanost iz tog predmeta do tada, i u toj gomili, moru informacija koje ti moraš popamtiti ne dobiješ nipta korisno ili ono što i dobiješ se nakon nekog vremena izgubi zbog siline i mase informacija kojim te bombardiraju.

S druge strane, kad to prođe, kad se upišeš na fakultet, onda te zatrpaju s obrazovanjem koje više liči na obrazovanje za znanost nego za praktično utživo znanje na tržištu. TO je problem.

prvesntveno govorim za društvene faklultete ali čujem da je i na mnogim tehničkim slična stvar


šta to znači u praksi:

čovjek koji završi ekonomiju zna sve ili bi trebao znati sve o ekonomskim teoprijama, izradi nacionalnih budgeta, teorijama inflacije i hrpu drugih teorijskih stvari NO kad izađe s fakulteta ON NE ZNA (u velikom broju) koliki je konalčni rabat ako ima 30% redovnog i 20% akcijskog - većina će reći 50%

neće pojma imati koja je razlika između terećenja, odobrenja i fakture.

neće imati pojma šta se desi ako blagajnica otkuca 6 artikala a kupac je kupio faktički 4, da li će dobiti inventurni višak ili manjak....ono, neće znati osnovne stvari kojima se iapk bavi pripravnik....no moći će trkeljati o Keynesu....ono, kog briga.....sa stranje poslodavca on pod milim kukijem ništa ne zna...

e to je problem....dobiješ VSS obrazovanog čovjeka koji prvi dan kad sjedne za komp ne zna ništa raditi, često ne zna niti na kompu raditi, te ga trebapš godinu dana učiti osnovama, praktičnim stvarima, ono što će mu biti posao sljedećih 5 godina dok ne napreduje na višu poziciju.....
Adler109 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 23:09   #75
Quote:
Adler109 kaže: Pogledaj post
Nije problem truda, problem je što te zatrpaju s 18 predmeta u kojem prosipaju svu poznatu znanost iz tog predmeta do tada, i u toj gomili, moru informacija koje ti moraš popamtiti ne dobiješ nipta korisno ili ono što i dobiješ se nakon nekog vremena izgubi zbog siline i mase informacija kojim te bombardiraju.
....
S time se slažem, ali takav sustav i princip obrazovanja je definitvno naslijeđen.

Bolonja, odnosno sustav 3+2, bi mogao biti dobar korak prema svemu tome ako se pametno uvede do kraja. Ovo što mi imamo nema veze s Bolonjom. Znači, završio si 3 godine - koristan si poslodavcu za srednja zanimanja, završio si još 2 godine - teorijski si potkovan. Ako te zanima znanost -> poslijediplomski.
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 28.09.2010. at 10:57. Reason: citat
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 23:13   #76
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
S time se slažem, ali takav sustav i princip obrazovanja je definitvno naslijeđen.
Da naslijeđen je, no zar u 20 godina nije mogao biti promjenjen??!!

pazi, socijalizam/komunizam je na vlasti bio 45 godina.....mi smo sada u drugom sustavu već 20 godina...skoro pola vremena socijalizma!!!! i još pričamo o nasljeđu....pa kad ćemo se maknuti.

bolonja možda može biti i ispasti ok, za sada nije, no to opet nije naša reforma neo nešto što hoćemo copy/paste izvana....jel mi nešto možemo napraviti sami zbog sebe a ne zato jer nam je to uvjet za nešto??
Adler109 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 23:26   #77
Quote:
rama kaže: Pogledaj post
Mogu reći kako mi je bliska tema školstvo. Te su me teme uvijek zanimale.
Jako me zanima od kud si ti izvukao ovog zeca iz šešira. Kao, svima bi nam trebala biti činjenica ovo gore podvučeno. Tko je to rekao i kada? Baš mi se ne čini točnom.
Uvijek smo skloni kritizirati, ali nikada ni riječi pohvale. Vrtići(i oni bi spadali u tu temu) su nam odlični(odgoj i obrazovanje). Isto se može reći za osnovne i srednje škole. Trebalo bi unaprijediti stručno obrazovanje, stalno ga širiti s novim strukama. Državni fakulteti su dobri(naravno s negdje i nešto iznimaka). Za privatne se bojim.
Ovo su tek opće natuknice, a mi smo tu da lamentiramo.
Molim??? Naše osnovne i srednje škole su katastrofa. Imao sam prilike davati instrukcije srednjoškolcima koji nisu znali prebaciti nepoznanicu s jedne na drugu stranu jednadžbe... Naši školarci su u pravilo u nesposobni biti kreativni i inteligentni, jer se naravno takve karakteristike ni ne cijene ili potiču.

Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post

A profesor koji je studirao mimo bologne (znači stara "škola") je puno kvalitetniji nego oni koji će izaći iz bolognskog procesa...
Ti si vidovit pa to znaš ili? Evo ja tvrdim da fer neće izbaciti ništa lošije kadrove po bolonji nego po starom sustavu, čak suprotno. Po mojim saznanjima fer je jedan od rijetkih fakulteta koji je išao u neke drastičnije promjene u načinu i programu studiranja (koje su dobrim dijelom pozitivne). S obzirom da je osoblje na svim fakultetima manje više nepromijenjeno i način studiranja manje-više nepromijenjen na većini fakulteta (ne računajući de-facto nevaznu podjelu na 3+2) ne vidim zašto bi se kvaliteta srozala?
M. Mersault is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 23:28   #78
Quote:
Adler109 kaže: Pogledaj post
Da naslijeđen je, no zar u 20 godina nije mogao biti promjenjen??!!

pazi, socijalizam/komunizam je na vlasti bio 45 godina.....mi smo sada u drugom sustavu već 20 godina...skoro pola vremena socijalizma!!!! i još pričamo o nasljeđu....pa kad ćemo se maknuti.

bolonja možda može biti i ispasti ok, za sada nije, no to opet nije naša reforma neo nešto što hoćemo copy/paste izvana....jel mi nešto možemo napraviti sami zbog sebe a ne zato jer nam je to uvjet za nešto??
Dobro, i rat je uzeo trećinu tog vremena, a ostalo smo sve jednostavno zahebali. S obzirom da je riječ o temi koja govori o prošlom sustavu, zato ga spominjem, inače mi ne bi palo na pamet.

Bolonja u stvarnosti u RH nije uvedena, eventualno na par fakulteta tako da ne možemo govoriti o njenim učincima. Fer se recimo dosta reformirao i uz sve probleme napredak je vidljiv, značajan napredak. Njezin osnovni princip je sasvim u redu, riječ je i o standardizaciji, te ne vidim problema s c/p. Svoj začin Bolonji smo trebali, i trebamo, dati organizacijom fakulteta, strukturom upisnih kvota, strukturom programa i studija, motivacijom za najbolje i dostupnošću za one koji stvarno mogu i žele, a nemaju prilike. S time Bolonja nema nikakve veze. Velika većina krivnje je na fakultetima i inertnim dinosaurima koji ih vode.
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 23:53   #79
Upravo sam čula kako su u jednoj školi u Dugom Selu dobili formulare na kojima će nastavnici morati evidentirati sve što su radili 8h svaki dan. Kakve su to gluposti, pobogu?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 00:26   #80
Quote:
slavery kaže: Pogledaj post
. . .
Šuvara nema već 20 godina kao dijela vlasti, je li nas onda "Šuvarica" zbilja uništila?
Kod nas je na djelu ovakva "logika": ako je HDZ loš, onda iz toga proizlazi da SDP "dobar". U daljnjoj iteraciji: ako je Fuks (i ostali u zadnjih 20 godina) loš, onda to znači da je Šuvar bio "dobar" ???
Šuvar je u svoje vrijeme napravio veliku štetu. Na neki način je i on sam to priznao. Rekao je da je htio primijeniti švedska rješenja u obrazovanju, ali da Šveđani nisu imali SIZ-ove, za razliku od nas i da je zato zapelo. Kako god bilo, u svoje vrijeme napravio je veliku štetu jer je ukinuo gimnazije, a u stručnim školama uveo da svi prve dvije godine imaju isti (opći) program. Tako sam ja svojedobno, u prvom razredu srednje škole (elektrotehničke) imao situaciju da trebam izabrati izborni predmet između povijesti i osnova elektrotehnike, s tim da se razred trebao podijeliti po pola. Razrednica je bila iz povijesti i to je izgledalo ovako:"Ti, kakva je ovo jedinica???? Marš na povijest!!!" Osim toga, u Šuvarovo doba počelo je s tim da se svako malo mijenjaju udžbenici, kako bi izdavačka mafija zaradila. Toliko o Šuvaru.
Atari_ST is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.