Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2012., 09:14   #41
bog zovem se ivan imam 25 godina i proteklih 35 mjeseci sam radio u trgovačkom poduzeću koje se bavi prodajom tehničke robe. zaposlen sam 1.5.2009 godine te nam poslodavac sad planira dati otkaz zbog zakonskog roka od tri godine da nas nebi morao uzeti na neodređeno. Ugovor sam sa poslodavcem sklapao svakih 6 mjeseci od početka u 2009 pa sve do nedavno, znači trajanje radnog odnosa je bilo bezprekidno. Pošto sam se informirao znam da po članku zakona 119 zakona o radu nakon dvije godine neprekidnog rada imam pravo na isplatu otpremnine koja je zakonom propisana. moja bruto plača iznosila je 4221 kn . prije sadašnjeg poslodavca radio sam u drugoj tvrtci 2 i pol godine te tada zbog neznanja nisam tražio otpremninu. Sada imam otprilike 5 godina radnog staža. Dali ja na temelju svih ovih informacija uopće imam pravo na otpremninu ako mi ugovor prestaje zbog isteka ugovora. ako imam mene zanima kako da na bezbolan način dobijem otpremninu, znam da to možda i nije neki veliki iznos ali u današnje vrijeme osobi koja ostaje bez posla svaka je kuna važna. Isto znam da mi oni mogu odbiti isplatu otpremnine ako sam otkaz dobio vlastitom krivnjom što ovdje nije slućaj.Dali mi oni da bi izbjegli plaćanje otpremnine to mogu navesti kao razlog i kako da se od toga zaštitim. Znam da nesmijem potpisivati sporazumni otkaz jer bi se tako odrekao svih svojih prava. Kako da se postavim dali da im za zahtjev za otpremninom kažem tek nakon isteka ugovora da bi spriječio malverzacije oko isplate otpremnine ili odmah sada. Ugovor mi traje do 31.03.2012. javio sam se u firmu i rekao da tražim otpremninu a oni su rekli da nisu sigurni u tumačenje zakona jer je ugovor prestao zbog isteka vremena na koji je ugovor sklopljen i da po tome nemam pravo na otpremninu al da stoji činjenica da su ga oni kao poslodavac prekinuli. još ništa nisam potpisao iako su me zvali da potpišem neke papire.
Ukoliko oni nebi meni isplatili otpremninu koje su moje pravne opcije kojima se mogu zaštititi i makar zakonskim putem tražiti svoja prava.
nabukodonozori is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 11:40   #42
Imam jedno hitno pitanje:
Kad sam dobio poslovno uvjetovani otkaz imao sam 3 godine i 10 mjeseci staža u firmi, i oni su mi rekli da ću dobiti otpremninu za 3 godine rada u firmi (u rješenju o poslovno uvjetovanom otkazu ne stoji niti bruto niti netto iznos otpremnine kao ni rok za isplatu).E sad ja sam bio na godišnjem i bolovanju toliko dugo da kada mi istekne otkazni rok imat ću 4 godine 1 mjesec, a i sam otkazni rok mi zvanično počinje 9 dana nakon što sam napunio 4 godine neprekidnog rada.Zanima me da li ja imam pravo tražiti otpremninu za 4 godine ili ne na osnovu gore napisanog?
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 18:31   #43
Angry Premala otpremnina - povreda Članka 133 Zakona o radu?

Pozdrav,

nakon 38 godina radnog staža u istoj tvrtki majka mi je dobila poslovno uvjetovani otkaz kao tehnološki višak, zajedno s još 20-ak djelatnika sa sličnim godinama staža. Isplaćena im je otpremnina ali samo za posljednjih 19 godina rada s obzirom na to da je tvrtka mijenjala vlasnike i naziv.

Molim vas odgovor na pitanje je li taj iznos otpremnine zakonski opravdan s obzirom na Članak 133 Zakona o radu koji eksplicitno kaže da ako se ugovori o radu prenesu na novog poslodavca koji zadrži gospodarsku cjelovitost, s radnicima preuzima i njihova prava. Moja majka a i svi drugi radnici od početka rade u istoj zgradi, na istom radnom mjestu (knjigovodstvo) i čini mi se nepravednim da im se isplaćuje pola iznosa koji su tijekom godina zaslužili svojim radom.

Otežavajuća okolnost jest ta da su svi potpisali Otkaz ugovora o radu u kojem pristaju na otpremninu za samo 19 godina. Može li se taj Ugovor ikako osporiti jer je u direktnom sukobu s odredbama Zakona o radu? Može i se podići kolektivna tužba ili nešto slično?

Molim vas odgovor, zaista mi je dosta poslodavaca koji ljudima daju otkaz 3 godine prije mirovine a istovremeno naručuju 20 novih luksuznih automobila za članove Uprave.

Hvala unaprijed.
chupica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 18:44   #44
Pa zakaj je potpisala takvo kaj?
__________________
Cijeli svijet je pustinja, u pustinji je birtija....tamo ću te čekat`ja, gdje je moja rakijaaa...
mjau mjau is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 19:24   #45
Quote:
mjau mjau kaže: Pogledaj post
Pa zakaj je potpisala takvo kaj?
Ha, lako biti general poslije bitke Potpisala je zato što su im rekli da je to ono što po zakonu trebaju dobiti. I nije samo ona potpisala nego svih 20 radnika koji su dobili otkaz.

Ali stavimo sad na stranu raspravu zašto je potpisala. Pravo je pitanje može li se išta napraviti bez obzira na to što je potpisala.
chupica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 10:42   #46
Pozdrav, zanima me ima li osoba pravo na otrpremninu ako je radila konstantno 5 godina za istu firmu, ali na ugovor koji su joj produživali svakih 6 ili 3 mjeseca s tim da je prve dvije godine radila preko agencije za tu istu firmu, a druge skoro 3 godine baš preko te firme na ugovor..i kada su je trebali prijaviti za stalno jer se bližila ta treća godina nisu joj produžili ugovor, dobila je otkaz ugovora o radu. Hvala
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 14:22   #47
Ona nije dobila pisani otkaz ugovora o radu, vec joj jednostavno nisu produzili ugovor.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 15:39   #48
Da, nisu joj produzili taj zadnji prije pune tri godine sta su joj produzivali i to je saznala svega dva dana prije isteka da joj nece produzit, nije iskoristila ni godisnji niti joj je tko rekao da joj nece produziti jer je sve kao bilo u redu i trebali su nekoga na tom mjestu..
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 19:43   #49
Quote:
chupica kaže: Pogledaj post
Ha, lako biti general poslije bitke Potpisala je zato što su im rekli da je to ono što po zakonu trebaju dobiti. I nije samo ona potpisala nego svih 20 radnika koji su dobili otkaz.

Ali stavimo sad na stranu raspravu zašto je potpisala. Pravo je pitanje može li se išta napraviti bez obzira na to što je potpisala.
Nema veze sto je potpisala u rijesenju mora postojati i klauzula o zalbi na rjesenje, neka se zale na rijesenje preko poste sa povratnicom u roku navedenom u rijesenju, nadjite odvjetnika za radno pravo i porazgovarajte.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 00:10   #50
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Nema veze sto je potpisala u rijesenju mora postojati i klauzula o zalbi na rjesenje, neka se zale na rijesenje preko poste sa povratnicom u roku navedenom u rijesenju, nadjite odvjetnika za radno pravo i porazgovarajte.
Nažalost, rok za žalbu je prošao. Hvala na odgovoru ali mene i dalje zanima može li se išta učiniti bez obzira na potpisano Rješenje, s obzirom na to da je minimalna otpremnina propisana Zakonom o radu a u ovom slučaju iznos otpremnine ne odgovara onom propisanom Zakonom?

Mislite li da se isplati kontaktirati odjetnika ili je to unaprijed bačen novac?

Hvala unaprijed.
chupica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 09:32   #51
@chupica

po ovom ovdje napisanom ja mislim da poslodavac nije prekršio Zakon o radu
jer ZOR definira maksimalnu otpremninu za, preračunato, 18 god staža

(1/3 plaće za svaku godinu staža, ali ne više od 6 plaća, znači radnik sa 18 i 38 god staža dobija istu otpremninu, prema ZOR-u)

s druge strane spominje se otkaz za 20-tak radnika,
pa je očito riječ o poslodavcu koji obavezno mora imati i pravilnik o radu, a možda postoji i kolektivni ugovor
ako su u tim aktima ili u ugovoru o radu, za radnika povoljnije definirana pravila za otpremninu tada radnik ima pravo na ono što je za njega povoljnije

u svakom slučaju mislim da trebaš tražiti druge izvore za povoljniju otpremninu, da ti zor nije dovoljan
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 10:01   #52
Točno, ukoliko kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određena drugačija otpremnina.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 10:26   #53
Quote:
chupica kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
nakon 38 godina radnog staža u istoj tvrtki majka mi je dobila poslovno uvjetovani otkaz kao tehnološki višak,
Molim vas odgovor, zaista mi je dosta poslodavaca koji ljudima daju otkaz 3 godine prije mirovine a istovremeno naručuju 20 novih luksuznih automobila za članove Uprave.

Hvala unaprijed.
Pretpostavljam da si mislila na odlazak u starosnu mirovinu.
Jer u 2013. godini za odlazak u prijevremenu mirovinu majci treba – 55 godina i 9 mjeseci života i 30 godina i 9 mjeseci mirovinskog staza, sto ona sa 38 godina staza sigurno ima.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 14:57   #54
Pozdrav,

trebam malu pomoć.
Ima li osoba koja je otišla u inv. mirovinu zbog opće nesposobnosti pravo na otpremninu i po kojem principu se ista izračunava?
Određuje li se otpremnina po internom pravilniku firme ili po zakonu o radu?
I da li osoba ima pravo na isplatu neiskorištenog GO za 2012?
Bolovanje je bilo neprekinuto u trajanju od 7.10.2010 do 6.02.2013 kada je umirovljena.

Hvala
__________________
bez panike
apić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 17:05   #55
Sto se tice otpremnine procitajte ovdje, a sto se tice GO za 2012, logicki je da onaj koji u 2012 nije radi (nije prekidao bolovanje) nema pravo niti na godisnji.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 17:31   #56
apić, otpremnina ti se računa prema onome što je za tebe povoljnije.

Prema ZOR-u imao bi i pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji za 2012 godinu jer nije više (kao prije) bitno vrijeme provedeno na radu nego činjenica da si zaposlen u firmi.
Iako si bio na bolovanju, bio si u firmi zaposlen.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 18:14   #57
@ Darsey, to što kažeš za neiskorišteni GO sam i ja pročitao.Hvala

@Cilim, možeš li nekim linkom potkrijepiti tvoju tvrdnju?
__________________
bez panike
apić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 19:34   #58
Nisam Cilim al mogu i ja uskočiti.

Otpremnine su regulirane Zakonom o radu (slučaj kad poslodavac otkazuje ugovor i slučaj profesionalne nesposobnosti za rad ) i to čl. 80 i čl. 119.

Otpremnine pri odlasku u mirovinu regulirane su Pravilnikom o porezom na dohodak čl. 13 st. 20.

I zakon i pravilnik imaš na netu pa pogledaj što se odnosi na tebe.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 19:43   #59
Nazalost nemogu jer sam u krivu, citiram jedan clanak:

"Postoji još jedna iznimka od obveze korištenja prvog dijela u trajanju od dva tjedna, a to je u slučaju prekida tog godišnjeg odmora zbog bolesti, ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski ili posvojiteljski dopust. U tom slučaju godišnji odmor može se prenijeti u sljedeću kalendarsku godinu i iskoristiti do 30. lipnja. Važno je spomenuti novinu prema kojoj se ne traži uvjet efektivnog rada od najmanje šest mjeseci kako bi radnik ostvario pravo na godišnji odmor, što je znatno povoljnije za radnika. To znači da radnik koji je bio na bolovanju cijelu godinu u kojoj je ostvario pravo na godišnji odmor i bio ga je spriječen iskorisititi ga, može sljedeće godine do 30.06. iskoristiti cijeli godišnji iz prošle godine. Ili, primjerice, ako je u tijeku jedne kalendarske godine efektivno radio jedan mjesec, a pet mjeseci bio na bolovanju, također ima pravo na korištenje godišnjeg odmora u cijelosti. Pravo radnika je da koristi godišnji odmor u dva dijela i ako radnik zahtjeva korištenje godišnjeg odmora u dijelovima, poslodavac mu je to dužan omogućiti."

@Darsey: radi se o opcoj a ne profesionalnoj.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 19:50   #60
Da, radi se o općoj nesposobnosti.
Znači ima pravo na isplatu GO za 2012.
__________________
bez panike
apić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:28.