Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2016., 13:39   #461
Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Ali primjećujem da konkretan odgovor nisam dobila na to što je ispravnije... površna ispovjed u Crkvi pred svećenikom ili iskreno pokajanje iz srca i temeljeno na grižnji savjesti neovisno jel smo vjernik ili ne. Ili kad si vjernik nije lako odgovoriti na ovo pitanje.... neki će ga možda vidjeti kao provokaciju, ali nije....
Dobila si odgovor, samo to nije odgovor koji si očekivala.

Postavljanjem pitanja tako da podijeliš iskrenu ispovijed "temeljenu na grižnjoj savjesti" u svoja četiri zida kao valjanu i da svaku ispovijed pred svećenikom kategoriziraš kao površno pro forme baljezganje - već daješ do znanja što želiš kao odgovor i zato ne prihvaćaš ovo što ti je kolega gore napisao jer ne paše u tvoju ideju odgovora.

Ključna stvar o kojoj ne razmišljaš je da NEĆEŠ dobiti odrješenje ako se nisi iskreno pokajao, da ispovijed NIJE valjana ukoliko si lagala, sakrivala ili preoblikovala istinu - pa samim time nisi ni ispovjeđen.

Moje pitanje tebi je - čega se bojiš pred svećenikom, tj. zašto ti je svećenik prepreka za valjanu ispovijed?
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 14:41   #462
Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
E sad vjerujem u iskrenost i ljubav, u praštanje, odgovornost, u pokajanje... vjerujem u suštinu, a ne u forme. I ne vjerujem da će Bog nikoga isključiti iz svog zajedništva u ovisnosti da li vjeruje ili ne, u ovisnosti u koju Crkvu ide, u koju religiju vjeruje... Jedino je pitanje hoćemo li se sami isključiti iz tog zajedništva ne vjerujući da nam pripada jer npr. nevjerujemo u Boga, ili ne idemo u Crkvu, ne slijedimo "pravi put". A neki su nas uvjerili kroz religije, vjerovanja u to da postoji samo jedan put do Boga.
Zapravo postoji onoliko putova do Boga koliko ima i ljudi. Svatko od nas ima svoj vlastiti životni put i svakoga od nas Bog poziva da ga ljubi i da ljubi druge te tako pronađe sreću.


Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Ali primjećujem da konkretan odgovor nisam dobila na to što je ispravnije... površna ispovjed u Crkvi pred svećenikom ili iskreno pokajanje iz srca i temeljeno na grižnji savjesti neovisno jel smo vjernik ili ne. Ili kad si vjernik nije lako odgovoriti na ovo pitanje.... neki će ga možda vidjeti kao provokaciju, ali nije....

Konkretan odgovor si dobila ,ali problem je tvoj šta ti želiš vjerovati ali ne želiš pripadati...


Kad je Savao kasnije Pavao srušen s konja na putu u Damask ovo je bilo pitanje od Isusa za Savla : Savle,Savle, zašto Me progoniš? Savao odvrati: "Tko si Ti, Gospodine?" - a glas odgovori: "Ja sam Isus koga ti progoniš"

Kao što vidiš Isus nije rekao progoniš moje učenike,sljedbenike,crkvu.Rekao je zašto me progoniš?

To bi ti trebalo dati jasno do znanja da Isus izjednačava sebe sa Crkvom.Oni su jedno.Isus ovdje stavlja znak jednakosti između sebe i Crkve.

Možda želiš, Krista bez Crkve,kralja bez kraljevstva,pastira bez stada,želiš duhovnu obitelj u kojoj je Bog tvoj Otac , Isus tvoj brat a ti da si jedino dijete. Nisi jedina ,ali to ne ide tako.

Želiš vjerovati ali ne želiš pripadati!

Želiš generala bez vojske,želiš duhovnost bez religije,želiš vjeru bez vjernika. Nisi jedina ,ali to ne ide tako.

Možda želiš Krista ali bez njegove Crkve!

Mnogi vide sebe kršćanima ,ali misle da Crkva nije važna.Iz mnoštva razloga odbijate Crkvu.

A pored toga, Isus vidi duboko jedinstvo između sebe i svojega tijela,Crkve. A prihvatiti Krista znači postati dijelom ovoga tijela,pripadnik Crkve.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 16:53   #463
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Dobila si odgovor, samo to nije odgovor koji si očekivala.

Postavljanjem pitanja tako da podijeliš iskrenu ispovijed "temeljenu na grižnjoj savjesti" u svoja četiri zida kao valjanu i da svaku ispovijed pred svećenikom kategoriziraš kao površno pro forme baljezganje - već daješ do znanja što želiš kao odgovor i zato ne prihvaćaš ovo što ti je kolega gore napisao jer ne paše u tvoju ideju odgovora.

Ključna stvar o kojoj ne razmišljaš je da NEĆEŠ dobiti odrješenje ako se nisi iskreno pokajao, da ispovijed NIJE valjana ukoliko si lagala, sakrivala ili preoblikovala istinu - pa samim time nisi ni ispovjeđen.

Moje pitanje tebi je - čega se bojiš pred svećenikom, tj. zašto ti je svećenik prepreka za valjanu ispovijed?
Upravo to sam i napisala da vjerujem u iskreno pokajanje bilo to u četiri zida ili pred svećenikom, ali stavljam poantu u mom pitanju na iskreno.. Nigdje nisam rekla da svaka ispovjed pred svećenikom je forma i baljezganje, već naprotiv pitanje je bilo samo jel bitnija forma ili suština i u tom kontekstu sam postavila pitanje pretpostavke da li je vrijednije iskrenije pokajanje iz srca, pa bilo i u četiri zida ili pak formalno reda radi pred svećenikom ne aludirajući na to da je to uvijek forma kako si to isčitala. Samo sam dala izbor između dviju situacija ne aludirajući na to da je jedno uvijek iskreno, a drugo forma... isto kao što sam gore odgovorila na upit da mi veću težinu i ispravnost ima iskrena ispovjed pred svećenikom, nego površna u četiri zida... I ne mislim da je svećenik bilo kakva prepreka za iskrenu ispovjed, dapače.
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 17:05   #464
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Zapravo postoji onoliko putova do Boga koliko ima i ljudi. Svatko od nas ima svoj vlastiti životni put i svakoga od nas Bog poziva da ga ljubi i da ljubi druge te tako pronađe sreću.





Konkretan odgovor si dobila ,ali problem je tvoj šta ti želiš vjerovati ali ne želiš pripadati...


Kad je Savao kasnije Pavao srušen s konja na putu u Damask ovo je bilo pitanje od Isusa za Savla : Savle,Savle, zašto Me progoniš? Savao odvrati: "Tko si Ti, Gospodine?" - a glas odgovori: "Ja sam Isus koga ti progoniš"

Kao što vidiš Isus nije rekao progoniš moje učenike,sljedbenike,crkvu.Rekao je zašto me progoniš?

To bi ti trebalo dati jasno do znanja da Isus izjednačava sebe sa Crkvom.Oni su jedno.Isus ovdje stavlja znak jednakosti između sebe i Crkve.

Možda želiš, Krista bez Crkve,kralja bez kraljevstva,pastira bez stada,želiš duhovnu obitelj u kojoj je Bog tvoj Otac , Isus tvoj brat a ti da si jedino dijete. Nisi jedina ,ali to ne ide tako.

Želiš vjerovati ali ne želiš pripadati!

Želiš generala bez vojske,želiš duhovnost bez religije,želiš vjeru bez vjernika. Nisi jedina ,ali to ne ide tako.

Možda želiš Krista ali bez njegove Crkve!

Mnogi vide sebe kršćanima ,ali misle da Crkva nije važna.Iz mnoštva razloga odbijate Crkvu.

A pored toga, Isus vidi duboko jedinstvo između sebe i svojega tijela,Crkve. A prihvatiti Krista znači postati dijelom ovoga tijela,pripadnik Crkve.
Kažeš puteva koliko i ljudi i Bog nas poziva na ljubav. Slažem se. Drugi dio odgovora isčitavam samo putem Crkve i Krista... ili pak ljubav nije moguća bez Crkve i Krista ili pak nisam razumjela ? Konkretan odgovor koji je tvoj... formalan u Crkvi i kod svećenika ili pak iskreno pokajanje s time da ne mislim da je u Crkvi uvijek formalno, nego je pitanje ako je . Naglasak stavljam na iskreno ili lažno. Ali očito ja pitam iz već postavljenog uvjerenja, kao što i ti odgovaraš... pa tako nema smisla. htjela sam samo čuti kako iskren vjernik rješava tu "dilemu" sa kojom se i ja susrećem....ali se uvijek vraćam na srce i iskrenost kao odgovor.
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 17:20   #465
Pojašnjenje pitanja Što je vrijednije za vas ispovjed ako je formalna pred svećenikom ili iskreno pokajanje iz srca i grižnje savjesti u četiri zida, prijatelju, osobi koju smo povrijedili i sl. S tim da ne aludiram na to da su sve ispovjedi u Crkvi samo forma kako su neki isčitali iz mog prijašnjeg posta ... stavljam poantu na iskrenost i pokajanje.
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 18:07   #466
Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Kažeš puteva koliko i ljudi i Bog nas poziva na ljubav. Slažem se. Drugi dio odgovora isčitavam samo putem Crkve i Krista... ili pak ljubav nije moguća bez Crkve i Krista ili pak nisam razumjela ? Konkretan odgovor koji je tvoj... formalan u Crkvi i kod svećenika ili pak iskreno pokajanje s time da ne mislim da je u Crkvi uvijek formalno, nego je pitanje ako je . Naglasak stavljam na iskreno ili lažno. Ali očito ja pitam iz već postavljenog uvjerenja, kao što i ti odgovaraš... pa tako nema smisla. htjela sam samo čuti kako iskren vjernik rješava tu "dilemu" sa kojom se i ja susrećem....ali se uvijek vraćam na srce i iskrenost kao odgovor.
Reci mi vannia ,ako si nekoga uvrijedila ,da li je dovoljno da u srcu i umu se pokajes za to ili je ispravno da priđes toj osobi i zatrazis oprost?

Po meni pomirenje treba biti vidljivo (kao što su takvi i svi važniji događaji u našem životu), utoliko više što se ne pomirujemo samo s Bogom, već sa cijelom crkvenom zajednicom čiji smo članovi a koju smo svojim grijesima ranili i ponizili.

Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 19:27   #467
Sjećam se kad sam izmišljao grijehe ko mali jer si nisam mogao nešto naći što bi nabrajao. Obratimo pažnju na klasičnu misu. Kad krene ono "ispovijedam se bogu svemogućemu...." bez standardne ispovijedi. Sve se svodi na moljenje napamet. Čovjek moli a da ni ne zna što moli. Dobiš set molitvi nakon pokore a to ne potiče razmišljanje o onome što čovjek smatra grijehom.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 20:15   #468
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Reci mi vannia ,ako si nekoga uvrijedila ,da li je dovoljno da u srcu i umu se pokajes za to ili je ispravno da priđes toj osobi i zatrazis oprost?

Po meni pomirenje treba biti vidljivo (kao što su takvi i svi važniji događaji u našem životu), utoliko više što se ne pomirujemo samo s Bogom, već sa cijelom crkvenom zajednicom čiji smo članovi a koju smo svojim grijesima ranili i ponizili.

Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
Slažem se, pri tom su za mene svi ljudi pripadnici "Crkvene zajednice" bili oni vjernici , nevjernici, neovisno u što vjerovali. Ali svejedno iako možda malo drugačijih pogleda ipak slično razmišljamo. Hvala Zoki.
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 20:26   #469
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Sjećam se kad sam izmišljao grijehe ko mali jer si nisam mogao nešto naći što bi nabrajao. Obratimo pažnju na klasičnu misu. Kad krene ono "ispovijedam se bogu svemogućemu...." bez standardne ispovijedi. Sve se svodi na moljenje napamet. Čovjek moli a da ni ne zna što moli. Dobiš set molitvi nakon pokore a to ne potiče razmišljanje o onome što čovjek smatra grijehom.
To je opet na nama kako ćemo to doživjeti. Iako se ne mogu pohvaliti da idem nešto u Crkvu, sjećam se u jednom razdoblju mog života, išla sam redovito na mise i to radi lijepih, poučnih, svrhovitih, propovjedi. Svaka bi me nagnala na promišljanje i ostavila dojam na mene. Tako da i sad ustvari u svom duhovnom traženju tražim baš to, ne formalnost nego suštinu. Isto tako otvorena sam za sve da u svemu tražim i nađem duhovnu ljepotu, a ne da odbacujem kao opasnost. zato "što je nespojivo sa Krščanstvom" po pitanju dogmi, vjerovanja i sl.
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 15:50   #470
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
1.Ispovijed mi nije potrebna, Bog čuje moje kajanje i kod kuće!

Ova zabluda najčešće služi kao opravdanje onima koji ne idu u crkvu, a pogotovo na ispovijed. To je samo pokušaj smirivanja savjesti.
upravo suprotno, ovo što si ti napisao/prepisao iz kateheze je najveca zabluda...onaj koji cesto trci na ispovijed to ne radi radi ciste duše vec radi smirivanja savjesti...obrati malo bolje pažnju na ljude koji su stalno na ispovijedi.

također, prouci malo bolje povijest crkve, cisto da shvatiš kako ta ispovijed je zapravo nešto što je kc preuzela u 7. stoljecu od istocnih monaha a, jedina ispovijed koja je bila i ostala u katolickoj crkvi je ona tokom služenja mise...

inace, jesi li ikad cuo za zajednicku (opcu) ispovijed?
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 17:22   #471
Zašto bi netko tko ide često na ispovijed morao smirivati savjest?
Ja idem često (vjerujem da je većini vjernika sve više od Uskrs/Božić često), i ne idem da bi si smirila savjest.
Kada si nađeš duhovnika, kada zaista shvatiš što je ispovijed, kada shvatiš da ispovijed nije samo "nabrajanje grijeha", shvatit ćeš i zašto ti je češće potrebna. Ne zato da si smiriš savjest već zato što se miriš s time da ti je netko oprostio sve što si napravio, da ima netko tko je veći od tog neuspjeha i da te po svojoj ljubavi prihvaća baš takvog, da naučiš sebi oprostiti, da imaš hrabrosti ispričati se, da imaš hrabrosti ići dalje i trudit se bit drugačiji, da vidiš koliko milosti primaš po sakramentu koji je tako olako shvaćen.

Ne mogu tvrditi da ljudi koji ne idu na ispovijed ovo ne osjećaju, jer je to ludost.

A još je veća ludost tvrditi da osoba koja iskreno ide često na ispovijed to radi da si smiri savjest.

(Priče iz susjedstva i obitelji koje će započet sa: "znam ja jednu, ona je stalno na ispovjedi..." nisu argument u ovoj priči. Jer nit je svaka ispovijed valjana, nit iskrena.)

Postoje divne kateheze koje ulaze i u bit ovoga, kao i mnogih drugih stvari, zovu se kateheze 10 Božjih zapovijedi.
Ako ikad naiđete na priliku proći taj put, savjetujem
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 18:17   #472
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Zašto bi netko tko ide često na ispovijed morao smirivati savjest?
Ja idem često (vjerujem da je većini vjernika sve više od Uskrs/Božić često), i ne idem da bi si smirila savjest.
Kada si nađeš duhovnika, kada zaista shvatiš što je ispovijed, kada shvatiš da ispovijed nije samo "nabrajanje grijeha", shvatit ćeš i zašto ti je češće potrebna. Ne zato da si smiriš savjest već zato što se miriš s time da ti je netko oprostio sve što si napravio, da ima netko tko je veći od tog neuspjeha i da te po svojoj ljubavi prihvaća baš takvog, da naučiš sebi oprostiti, da imaš hrabrosti ispričati se, da imaš hrabrosti ići dalje i trudit se bit drugačiji, da vidiš koliko milosti primaš po sakramentu koji je tako olako shvaćen.

Ne mogu tvrditi da ljudi koji ne idu na ispovijed ovo ne osjećaju, jer je to ludost.

A još je veća ludost tvrditi da osoba koja iskreno ide često na ispovijed to radi da si smiri savjest.

(Priče iz susjedstva i obitelji koje će započet sa: "znam ja jednu, ona je stalno na ispovjedi..." nisu argument u ovoj priči. Jer nit je svaka ispovijed valjana, nit iskrena.)

Postoje divne kateheze koje ulaze i u bit ovoga, kao i mnogih drugih stvari, zovu se kateheze 10 Božjih zapovijedi.
Ako ikad naiđete na priliku proći taj put, savjetujem
za sve ovo nabrojeno, covjek koji stvarno živi u skladu s vjerom, bogom i kristom nema potrebe jer nece sebi dopustiti da povrijedi druge, nece si dopustiti da napravi nešto što nije u skladu s njegovim nacinom života i stavovima, nece imati potrebu za dokazivanjem neceg što vec odavno zna, nece osuđivati/suditi da bi mu trebao netko oprostiti...
sorry, al ako netko ide sveceniku da ga bi shvatio da nekome treba reci oprosti, kakav je to vjernik? gdje mu je obraz uopce obraz da traži oproštenje grijeha?

i to nisu price rekla iz obitelji, susjedstva, to je nažalost ona jedina prava istina koja se vješto krije pod krinkom "ja sam veliki vjernik"...jer sveceniku možeš prodati svoju verziju price, bogu, bratu, susjedu, supružniku, klincu, ne...

10 božjih zapovijedi su sastavni dio mog života, pa nema potrebe da citam
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 18:21   #473
Ti se šališ, zar ne?
Hoćeš reći da nemaš potrebe za ispovijedi jer si... savršena? Jer nikada nikoga kroz dan ne povrijediš? Jer ne napraviš niti jedan propust prema Bogu, bližnjemu, samoj sebi?
Jer ako je tako, :klap:
Ti mora da si s Neba ispala.

Ovo o čem ja pričam nema veze s onih 10 Božjih zapovjedi koje si učila u školi na način na koji si ih učila u školi. Ako ikad budeš imala priliku - probaj.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 21:36   #474
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Zašto bi netko tko ide često na ispovijed morao smirivati savjest?
Ja idem često (vjerujem da je većini vjernika sve više od Uskrs/Božić često), i ne idem da bi si smirila savjest.
Kada si nađeš duhovnika, kada zaista shvatiš što je ispovijed, kada shvatiš da ispovijed nije samo "nabrajanje grijeha", shvatit ćeš i zašto ti je češće potrebna. Ne zato da si smiriš savjest već zato što se miriš s time da ti je netko oprostio sve što si napravio, da ima netko tko je veći od tog neuspjeha i da te po svojoj ljubavi prihvaća baš takvog, da naučiš sebi oprostiti, da imaš hrabrosti ispričati se, da imaš hrabrosti ići dalje i trudit se bit drugačiji, da vidiš koliko milosti primaš po sakramentu koji je tako olako shvaćen.

Ne mogu tvrditi da ljudi koji ne idu na ispovijed ovo ne osjećaju, jer je to ludost.

A još je veća ludost tvrditi da osoba koja iskreno ide često na ispovijed to radi da si smiri savjest.

(Priče iz susjedstva i obitelji koje će započet sa: "znam ja jednu, ona je stalno na ispovjedi..." nisu argument u ovoj priči. Jer nit je svaka ispovijed valjana, nit iskrena.)

Postoje divne kateheze koje ulaze i u bit ovoga, kao i mnogih drugih stvari, zovu se kateheze 10 Božjih zapovijedi.
Ako ikad naiđete na priliku proći taj put, savjetujem
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 21:42   #475
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Ti se šališ, zar ne?
Hoćeš reći da nemaš potrebe za ispovijedi jer si... savršena? Jer nikada nikoga kroz dan ne povrijediš? Jer ne napraviš niti jedan propust prema Bogu, bližnjemu, samoj sebi?
Jer ako je tako, :klap:
Ti mora da si s Neba ispala.

Ovo o čem ja pričam nema veze s onih 10 Božjih zapovjedi koje si učila u školi na način na koji si ih učila u školi. Ako ikad budeš imala priliku - probaj.
ne, upravo suprotno, ja sam svjesna da nisam savršena i zato sam svoj križ spremna nositi na svojim leđima....

i nema potrebe da me poducavaš o vjeri jer o njoj znam sigurno više od tebe
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 23:11   #476
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Dobila si odgovor, samo to nije odgovor koji si očekivala.

Postavljanjem pitanja tako da podijeliš iskrenu ispovijed "temeljenu na grižnjoj savjesti" u svoja četiri zida kao valjanu i da svaku ispovijed pred svećenikom kategoriziraš kao površno pro forme baljezganje - već daješ do znanja što želiš kao odgovor i zato ne prihvaćaš ovo što ti je kolega gore napisao jer ne paše u tvoju ideju odgovora.

Ključna stvar o kojoj ne razmišljaš je da NEĆEŠ dobiti odrješenje ako se nisi iskreno pokajao, da ispovijed NIJE valjana ukoliko si lagala, sakrivala ili preoblikovala istinu - pa samim time nisi ni ispovjeđen.

Moje pitanje tebi je - čega se bojiš pred svećenikom, tj. zašto ti je svećenik prepreka za valjanu ispovijed?
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Zašto bi netko tko ide često na ispovijed morao smirivati savjest?
Ja idem često (vjerujem da je većini vjernika sve više od Uskrs/Božić često), i ne idem da bi si smirila savjest.
Kada si nađeš duhovnika, kada zaista shvatiš što je ispovijed, kada shvatiš da ispovijed nije samo "nabrajanje grijeha", shvatit ćeš i zašto ti je češće potrebna. Ne zato da si smiriš savjest već zato što se miriš s time da ti je netko oprostio sve što si napravio, da ima netko tko je veći od tog neuspjeha i da te po svojoj ljubavi prihvaća baš takvog, da naučiš sebi oprostiti, da imaš hrabrosti ispričati se, da imaš hrabrosti ići dalje i trudit se bit drugačiji, da vidiš koliko milosti primaš po sakramentu koji je tako olako shvaćen.

Ne mogu tvrditi da ljudi koji ne idu na ispovijed ovo ne osjećaju, jer je to ludost.

A još je veća ludost tvrditi da osoba koja iskreno ide često na ispovijed to radi da si smiri savjest.

(Priče iz susjedstva i obitelji koje će započet sa: "znam ja jednu, ona je stalno na ispovjedi..." nisu argument u ovoj priči. Jer nit je svaka ispovijed valjana, nit iskrena.)

Postoje divne kateheze koje ulaze i u bit ovoga, kao i mnogih drugih stvari, zovu se kateheze 10 Božjih zapovijedi.
Ako ikad naiđete na priliku proći taj put, savjetujem
Slazem se!!! Vidim da opcenito imas jako dobre argumente i znanje o vjeri i jako lijepo objasnjavas!

Pojedinci uporno odbijaju, ne znam zasto. Neka se oni pozabave odgovorom. Ako su krscani drzat ce do toga, ako nisu ne moraju. Mislim, svi imamo slobodnu volju!

Cemu radit tolike probleme oko ispovijedi... Ocito vi zelite umirit svoju savjest, a ne oni koji se ispovijedaju. Mislim priznat svoje grijehe, o tome se radi! Ko nece ne mora, ali govorit i trazit razloge zasto se to ne treba je suvisno. Ne treba se nista u zivotu, radite sta hocete, kako hocete i kada hocete...
Cherry12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 01:59   #477
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
i nema potrebe da me poducavaš o vjeri jer o njoj znam sigurno više od tebe
Trebala sam prije shvatiti da će (opet) rasprava s tobom završiti na "moj je tata jači od tvog" argumentima.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 09:47   #478
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Trebala sam prije shvatiti da će (opet) rasprava s tobom završiti na "moj je tata jači od tvog" argumentima.
slaba ti je vjera ako si dozvoljavaš spuštanje na taj nivo
Quote:
Cherry12 kaže: Pogledaj post
..Ocito vi zelite umirit svoju savjest, a ne oni koji se ispovijedaju. Mislim priznat svoje grijehe, o tome se radi! Ko nece ne mora, ali govorit i trazit razloge zasto se to ne treba je suvisno. Ne treba se nista u zivotu, radite sta hocete, kako hocete i kada hocete...
onaj koji ima grijehe se ispovijeda , onaj koji živi život po božjim naputcima nema što ispovijediti jer ne griješi...trcati svako malo na ispovijed znaci da konstantno raditi iste greške i nikad iz njih ništa ne nauciti jer si sebe uvjerio/la da ti je dovoljno otici na ispovijed i sve ce ti biti oprošteno.....

cure, citirat cu vam iz kateheze jer ocito ili ne znate ili sam ipak ja u pravu

[I"]«Ispovijed mi nije potrebna, Bog čuje moje kajanje i kod kuće.»

Ova zabluda najčešće služi kao opravdanje onima koji ne idu u crkvu, a pogotovo na ispovijed. To je pokušaj smirivanja savjesti. Ova tvrdnja nije posve netočna, ona važi za sve lakše grijehe za koje je nije potrebno ići na ispovijed. Oproštenje lakših grijeha može se od Boga dobiti i osobnim kajanjem ili kajanjem na početku svete mise. Naravno, to kajanje ne smije biti samo «izverglano» radi reda, nego izrečeno iskreno. ...
Naime, osim svakodnevnih ružnih sitnica (laki grijesi), postoje i teški i veoma ozbiljni grijesi. Oni zahtijevaju ispovijed jer su ozbiljni i jer nas odvajaju od Boga i Crkve koja je zajednica Isusovih prijatelja. Učinivši teški grijeh, nije dovoljno u svojoj se sobi pokajati – i nikom ništa. Treba uspostaviti pokidane veze i s Bogom i s Crkvom. Teški grijeh ne odvaja nas samo od Božje ljubavi, nego nas čini nedostojnim članovima Isusove Crkve, odvaja nas od Crkve koja je zajednica onih koji pripadaju Bogu." [/I]
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 12:15   #479
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
rasprava na "moj je tata jači od tvog" argumentima
Moguće ne tek 'tata' neg i 'mama', odnosno po ispovjedanju u crkvi reče pop 'za pokoru izmoli tolko i tolko očenaša i tolko i tolko zdravomarija', a ti si misli što pak to predstavlja.

Novozavjetni zapis tj uputa kršćanima "ispovijedajte se jedni drugima" je u crkvenim krugovima namjerno iskorišteno u svrhu odstupanja od kršćanstva.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 12:37   #480
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
Učinivši teški grijeh, nije dovoljno u svojoj se sobi pokajati [/B]– i nikom ništa. Treba uspostaviti pokidane veze i s Bogom i s Crkvom. Teški grijeh ne odvaja nas samo od Božje ljubavi, nego nas čini nedostojnim članovima Isusove Crkve, odvaja nas od Crkve koja je zajednica onih koji pripadaju Bogu." [/I]
Znaš, spoznanje o Bogu prevazilazi ovo što si navela.

Vjernici prelaze iz jedne u drugu crkvu a niko se ne pita zašto. Katolik može otić kod pravoslavnog popa na ispovijed i obrnuto, oba popa oko tih stvari neće pravit nikakve probleme.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:34.