Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2013., 00:01   #61
Quote:
Miceki kaže: Pogledaj post
@ Nepoznati

E da, to je to...znam da mi je bilo smiješno kako se "ukida" limb?!? Znači, mogli bi ukinuti i pakao i raj, hm...
Da. Ali ni to ih neće spasiti od propasti. Prenazadno je to učenje, i nespojivo s modernim vremenima. Vjernici bi svoju dobrotu trebali drugačije usmjeriti. Izvan tih crkvenih dogmi i "svetih" knjiga o kamenovanju i mučenju u paklu (Kuran).
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 08:37   #62
Quote:
Miceki kaže: Pogledaj post
@ Nepoznati

E da, to je to...znam da mi je bilo smiješno kako se "ukida" limb?!? Znači, mogli bi ukinuti i pakao i raj, hm...
Ima naznaka da bi se i to moglo dogoditi: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...7&postcount=97


Citat o paklu od Ivana Pavla Drugog, 28. 07.1999.

" Prokljetstvo se ne može pripisati Božjoj inicijativi, jer u Svojoj milostivoj ljubavi Bog ne ne može željeti ništa drugo osim spasenja bića koje je sam stvorio. Vječno prokletstvo nikad nije Božje djelo, nego samonametnuto kažnjavanje onih koji su odlučili odbiti Božju ljubav i milost. "
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 11:05   #63
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Citat o paklu od Ivana Pavla Drugog, 28. 07.1999.

" Prokljetstvo se ne može pripisati Božjoj inicijativi, jer u Svojoj milostivoj ljubavi Bog ne ne može željeti ništa drugo osim spasenja bića koje je sam stvorio. Vječno prokletstvo nikad nije Božje djelo, nego samonametnuto kažnjavanje onih koji su odlučili odbiti Božju ljubav i milost. "
Lijepo politički korektno složeno od strane armije teologa koja radi iz leđa Papa.

Ali ovako je u stvari:
Božja osveta i kazna mukom

"Jer pravo je da Bog vašim mučiteljima mukom, a vama, mučenima, zajedno s nama spokojem uzvrati kad se Gospodin Isus objavi s nama, zajedno s anđelima svoje moći, u ognju žarkome i osveti se onima koji ne poznaju Boga i ne pokoravaju se evanđelju Gospodina našega Isusa. Oni će biti kažnjeni vječnom propašću, daleko od lica Gospodnjega i od slave njegova veličanstva, kada - u onaj Dan - dođe da se proslavi u svojim svetima i da se prodiči u svima koji povjerovaše."
[2.Poslanica Solunjanima 1, 6-9]

---

"Pakao je mjesto gdje grješnici doista gore u vječnoj vatri, a ne samo religiozni simbol stvoren da zastrašuje vjernike."
"U današnjem, modernom svijetu mnogi, uključujući i neke vjernike, zaboravljaju da ukoliko ne priznaju krivnju i obećaju da neće više griješiti riskiraju odlazak u pakao."
[Papa Benedikt XVI o paklu (2007.god.!)]
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 15:07   #64
Mislim da jako lijep i detaljan opis onoga što čistilište jest nalazimo u riječima Gospe međugorske, odnosno kroz opise međugorskih vidjeoca koji su prenijeli Gospine riječi, a to sve skupa jako dobro potvrđuje nauk KC. Kako je o vizijama onostranosti kod međugorskih vidjeoca objavljeno više na engleskom i na talijanskom nego na hrvatskom, preveo sam sljedeći tekst s engleskog o čistilištu.

PORUKE GOSPE MEĐUGORSKE O ČISTILIŠTU

U poruci od 21. sprnja 1982. Gospa nam je rekla sljedeće stvari glede čistilišta:
"U čistilištu je mnogo duša, a među njima također ima i osoba koje su bile posvećene Bogu – i svećenika i religioznih osoba. Molite za njihove nakane i to Vjerovanje, zatim najmanje sedam Očenaša, sedam Zdravomarija i sedam puta Slava Ocu. Preporučam vam to! Ogroman je broj osoba koje su jako dugo u čistilištu jer nitko za njih ne moli."
http://www.medjugorje.org/messagesall.htm

U razgovoru s fra Tomislavom Vlašićem od 10. siječnja 1983. Mirjana Dragičević je prenijela sljedeće Gospine riječi o čistilištu:
"U čistilištu postoje različite razine – najniže su blizu pakla, dok se ove više postupno primiču nebu. Najviše ljudi misli da većina duša bude oslobođena iz čistilišta na blagdan Svih Svetih, ali većina ih ode u nebo na dan Božića.
Ljudima koji su se često molili dopušta se ponekad da komuniciraju porukama s ljudima na zemlji i oni imaju koristi od molitava osoba na zemlji. Molitve koje kažemo za ljude koji nisu molili za svoje spasenje, prenesu se na duše u čistilištu koje su se molile za svoje spasenje. Većina ljudi danas ide u čistilište, sljedeći najveći broj u pakao, a samo mali broj ih ide izravno u nebo."
*
http://www.medjugorje.ws/en/articles...mislav-vlasic/
http://www.medjugorje.org/wpart3.htm

Gospa je spomenula čistilište i u poruci od 6. studenog 1986. godine:
"Draga djeco! Danas vas želim pozvati da iz dana u dan molite za duše u čistilištu. Svakoj duši je potrebna molitva i milost da dođe do Boga i Božje ljubavi. A time i vi, draga djeco, dobivate nove zagovornike koji će vam pomoći u životu da spoznate da sve zemaljske stvari nisu za vas važne, da je samo nebo ono za čime trebate da težite. Zato, draga djeco, molite bez prestanka da biste sebi mogli pomoći, a i drugima kojima će molitve donijeti radost. Hvala vam što ste se odazvali mom pozivu!"
http://www.medjugorje.hr/files/html/...oruke%20hr.htm
Srebreni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 15:10   #65
DETALJAN OPIS ČISTILIŠTA OD STRANE MEĐUGORSKIH VIDJEOCA

Nakon vizije čistilišta, odgovornost za molitvu za duše u čistilištu smještena je duboko u srcima međugorskih vidjeoca. Gospa im je pokazala koliko duše u čistilištu pate i koliko mnogo ovise o našim molitvama. Sljedeći redci su njihovi opisi čistilišta.

Vicka je bila duboko uznemirana zbog onoga što je doživjela. Gledanje patnji duša u čistilištu koje su bile napuštene, za koje se nitko nije molio, uzrokovalo joj je veliku bol. Nakon vizije ponudila je Gospi da pomogne siromašnim dušama u čistilištu. Blažena Djevica ukazala je Vicki na ozbiljnost onoga što traži. Rekla joj je da prije nego što prihvati njen zahtjev ode do svog duhovnog vođe i ispovjednika, fra Janka Bubala i pita ga za mišljenje. Fra Bubalo je zatražio od Vicke da moli i posti tri dana kako bi imala snage i spremnosti da prihvati bilo kakvu patnju ili žrtvu koja će joj možda biti dana kao pomoć za duše u čistilištu. Nakon tri dana moljenja i posta, fra Bubalo je dao Vicki dozvolu za žrtvovanje za duše u patnji. Gotovo odmah nakon što je Vicka Gospi govorila o ovome, pogođena je tumorom na mozgu, zbog kojeg je mnogo patila trpeći strašne bolove i padajući u duboke kome koje su trajale satima. Vicka je prihvatila ovu bolest i patnju s velikom radošću, znajući da pomaže dušama u čistilištu koje su tako mnogo patile i bile u potrebi za našim molitvama da dođu do neba. Dokumentacija, višestruki medicinski nalazi, rengen, pružili su neoboriv dokaz o neoperabilnoj cisti na mozgu. Ništa se nije moglo učiniti. Vicka čak nije htjela otići liječnicima. U jednom trenutku, liječnici su željeli da ode u bolnicu u Zagreb za daljna testiranja da vide može li se što učiniti. Vicka nije željela otići i otišla je tek nakon što je Jakov pitao Gospu treba li otići. Blažena Djevica je 15. studenog 1982. rekla sljedeće:
"Vicku je nužno poslati u Zagreb."

To je otvorilo put novim testiranjima i novim nepobitnim dokazima da se radi od bolesti koja se ne može izliječiti, o cisti na dijelu mozga koja bi je ubila ako bi je pokušali odstraniti. Patnje koje je trpila su je toliko oslabile da joj je Gospa rekla za eventualni datum kad će biti čudesno iscijeljena od boli koju trpi za duše u čistilištu. Blažena Djevica dala joj je točan datum njenog izliječenja šest mjeseci prije nego što je nastupio. Detalje o Vickinom izliječenju možete pogledati na ovoj web stranici: 1
http://www.medjugorje.com/medjugorje...s-healing.html

Nakon čitanja Vickinog opisa čistilišta shvatit ćete zašto se žrtvovala i prošla kroz neizmjerne, strašne patnje za duše u čistilištu. Količina njene patnje je bila tako žestoka da joj je Gospa oduzela patnju na period od četrdeset dana. Ovaj period, međutim, bio je period još teže patnje za Vicku jer tokom njega nije imala ukazanja. Čini se da je Blažena Djevica znala za ozbiljnost Vickine potrebe za privremenim predahom. Ali nakon isteka četrdesetodnevnog perioda, Vicki su ukazanja toliko nedostajala da je molila i čeznula za povratkom boli skupa sa ukazanjima. Sljedeći izvadak dolazi iz knjige "Riječi s neba", koji opisuje kako je Gospa dala Vicki izbor:

"Nekoliko godina vidjelica Vicka patila je zbog neoperabilne ciste na mozgu koja joj je uzrokovala strašne glavobolje. Za trajanja bolesti, Gospa joj se nastavila ukazivati i jednom prilikom za vrijeme njenog puta u Zagreb, Gospa joj je ponudila dva izbora govoreći: "Dat ću ti zdravlje bez ukazanja, ili križ sa ukazanjima."
S obzirom da je patila tako intenzivno izabrala je zdravlje, međutim kasnije je požalila. Nakon četrdeset dana bez ukazanja, Blažena Djevica Marija opet joj se ukazala i ponudila joj izbor još jednom. Vicka je s radošću uzela svoj križ natrag." 2

Vicka kaže da je radost patiti za duše u čistilištu:

"Čistilište je beskrajan prostor boje pepela. Posve je mračan. Mogla sam osjetiti kako se ljudi guše i pate u njemu. Blažena Djevica rekla nam je da se molimo za duše koje se nasukavaju u čistilištu. Rekla je da ih jedino naše molitve i žrtve mogu osloboditi iz tog mjesta… Ljudi su tamo bespomoćni. Oni zaista pate. Mi možemo biti poput Isusa ako učinimo samo malo dobrovoljne pokore za duše u čistilištu, osobito za one koje su molitvama napuštene od svojih obitelji na zemlji… Ja sam svjesna njihovih patnji. Znam za neka od njihovih mučenja. Znam kako očajno trebaju naše molitve. Oni su tako usamljeni da mi izazvia bol kad se sjetim tih trenutaka kad sam bila tamo. Zaista je velika radost činiti pokoru za te siromašne duše jer znam koliko im to pomaže… I mnogi od naših članova obitelji koji su umrli očajno trebaju naše molitve. Gospa je rekla da moramo srčano za njih moliti kako bi im pomogli otići u nebo. Oni su u nemogućnosti da sebi pomognu." 3

Mirjanin opis čistilišta:

"Postoje različite razine u čistilištu. Što više moliš na zemlji, to će biti viša tvoja razina u čistilištu... Najniža razina je blizu pakla i tu je patnja najintenzivnija. Najviša razina je blizu neba, i tu je patnja najblaža. Na kojoj ćeš razini biti ovisi o nivou čistoće tvoje duše. Što su ljudi na nižoj razini u čistilištu, manje su u mogućnosti moliti i više pate. Što je osoba na višoj razini, lakše joj je moliti, više uživa u moljenju i manje pati… Blažena Djevica je tražila od nas da molimo za duše u čistilištu. One su bespomoćne kad je u pitanju molitva za njih same. Kroz molitvu, mi na zemlji možemo mnogo učiniti da im pomognemo. Gospa mi je rekla da kada duše napuštaju čistilište i odlaze u nebo, većina ode na dan Božića." 4

"Jako je mnogo ljudi tamo. Oni su beskrajno patili... Bili su normalni ljudi, raznih vrsta. Bilo je mnogo fizičke patnje. Mogla sam vidjeti ljude kako drhte, sudaraju se, previjaju od bolova… Samo nakratko sam vidjela to mjesto… Gospa je bila sa mnom za vrijeme vizije. Objasnila mi je da je željela da vidim čistilište. Rekla mi je da tako mnogo ljudi na zemlji čak uopće ne zna za čistilište. Duše u čistilištu nisam čula, samo sam ih vidjela. Gospa mi je rekla da su duše u čistilištu prilično napuštene od svojih voljenih. One ne mogu sebi pomoći. Oni potpuno ovise o molitvama i žrtvama plemenitih ljudi na zemlji koji ih se sjećaju. Blažena Djevica se nada da će njena djeca molitvom, postom i različitim pokorama pomoći dušama u čistilištu praveći time zadovoljštinu za njihove grijehe… Oni koji su umrli nemaju više slobodnu volju kao što su je imali za života na zemlji. Više nemaju tijelo. Za njih nije više moguće da izglade stvari koje su učinili dok su imali svoje tijelo, pritom povređujući i škodeći sebi i drugima."

"24. srpnja 1982. Gospa nam je poručila: "Odlazimo u nebo pri punoj svijesti o odvajanju duše od tijela. Neispravno je ljude učiti da se rađamo mnogo puta i da prelazimo u različita tijela. Jednom se rađamo, samo jednom. Tijelo, izvađeno (i stvoreno) iz zemlje, raspada se nakon smrti. Nikada se više ne vraća u život. Ljudi dobivaju transformirano, preobraženo tijelo. Tko god je učinio veoma mnogo zla za vrijeme svog života, može otići izravno u nebo ako se ispovijedi, ako istinski zažali zbog onoga što je učinio i pričesti se na kraju svog života.""

"Gospa mi je rekla i da duše u čistilištu mogu vidjeti svoje voljene na zemlji za vrijeme onih trenutaka kada se za njih po imenu molimo." 5

Ivanka je upitana zašto joj je Blažena Djevica pokazala nebo i čistilište:

Ivanka: "Željela je podsjetiti svoju djecu na rezultate njihovih izbora ovdje na zemlji." 6

Marija je također kroz nekoliko intervjua opisala čistilište:

"Čistilište je ogroman prostor… Maglovit je. Pepeljasto je siv. Ljudi se tamo ne mogu vidjeti. Kao da su uronjeni u duboke oblake. Može se osjetiti kako ljudi u magli putuju, sudaraju se jedni s drugima. Oni mogu moliti za nas ali ne i za sebe. Oni su u očajnoj potrebi za našim molitvama. Gospa od nas traži da molimo za siromašne duše čistilišta, jer su one za vrijeme svog života ovdje na zemlji (prvo) mislili da nema Boga, zatim su ga otkrili, onda su otišli u čistilište i vidjeli da ima Boga i sada trebaju naše molitve. Putem naših molitvi možemo ih poslati u nebo. Najveća patnja koju duše u čistilištu trpe je u tome što su sada svjesne da postoji Bog, a ovdje na zemlji ga nisu prihvatli (misli se do kraja – op. prev.). Sada jako čeznu da se približe Bogu. Zato sada pate tako intenzivno jer shvaćaju koliko su mnogo povrijedili Boga, koliko su prilika imali na zemlji i koliko se puta nisu obazirali." 7

Ivan je govorio vrlo malo o svom iskustvu vizije neba, pakla i čistilišta. Kad je upitan o čistilištu, s nama je podijelio sljedeće:

"Gospa mi je rekla da oni koji odlaze u čistilište su oni koji su molili i vjerovali samo povremeno, tj. neredovito - samo u posebnim prigodama. Rekla je da su bili ispunjeni sumnjom, da nisu bili sigurni da Bog postoji. Također dok su bili na zemlji nisu znali kako moliti, ili kad bi znali, nisu molili… Duše u čistilištu pate, a ako nitko ne moli za njih, pate još više." 8


1. Words From Heaven, 11th Edition, by a Friend of Medjugorje
2. A Friend of Medjugorje
3. The Visions of the Children, by Janice Connell
4. Queen of the Cosmos, by Janice Connell
5. The Visions of the Children, by Janice Connell
6. Queen of the Cosmos, by Janice Connell
7. Ibid.
8. Ibid.


Izvor:
http://www.medjugorje.com/medjugorje...purgatory.html
Srebreni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 15:43   #66
Trknuta kaže:

"Jako je mnogo ljudi tamo. Oni su beskrajno patili... Bili su normalni ljudi, raznih vrsta. Bilo je mnogo fizičke patnje. Mogla sam vidjeti ljude kako drhte, sudaraju se, previjaju od bolova

Ova bolesnica o paklu veli ovako:


Quote:
Grješnici u vatri

A na što je nalikovao pakao?

- U paklu postoji velika vatra na sredini. Najprije nam je Gospa pokazala ljude u normalnom stanju, a poslije kako izlaze iz vatre u drugom stanju. I što god dublje upadaju u vatru, sve su više protiv Boga. Gospa nam je objasnila...
Bolesni redikuli... sa svojim tlapnjama koje spadaju u određenu ustanovu ili ih treba kazniti za govor mržnje prema ideološkim protivnicima.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 09:59   #67
Ognjeno jezero, kao ni Kraljevstvo Nebesko - još ne postoje.
U Bibliji - samo u Budućem vremenu opisivano.
Čistilište - nema ni spomena.

Onaj koji tvrdi da je vidio ono čega još nema,
i da u su u tome ljudi - koji još nisu tamo,
jer još Suda nije bilo,
pa ne možeš ti znati bolje OD Boga Javhe -
tko je a tko nije za koje mjesto,
taj vidioc - ja bi ga stavio pod upitnik.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 14:16   #68
Vicki, Mirjani i ostalim ˝vidiocima˝ se ne treba vjerovati. Svi znamo što je Međugorje. Izvor zarade i potezanje za rukav naivčinama da bi dobili još love. Čistilište nije mjesto, to je osječaj kao kada gorko plačeš.
Freedomea is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 17:01   #69
Quote:
Miceki kaže: Pogledaj post
@ Nepoznati

E da, to je to...znam da mi je bilo smiješno kako se "ukida" limb?!? Znači, mogli bi ukinuti i pakao i raj, hm...
Ukida se zato kako se ateisti više nebi mogli nadati da, ako stvare pođu po zlu za njih, mogu naći utočište u limbu i tako se spasiti vječnog ognja.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 11:37   #70
Čistilište je ljudska izmišljotina - kako izmusti lovu lakovjernim ljudima,
koji ne provjeravaju u Bibliji - što im lažnjak laže.

Ako postoji čistilište - nema potrebe da postoji Pakao!
Platiš i spašen si,
a dok si živ- možeš biti zao - koliko god hoćeš,
ne brini se - samo spremi puno love!
------------------
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 14:23   #71
Molitve za umrle ne pomazu nista! U Bibliji jasno pise; covjeku je dato da jednom umre i onda na sud.A sto se tice cistilista, Biblija nijednom nije spomenila cistiliste niti se da izcitati iz Biblije da to postoji.
gorango is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2014., 16:45   #72
Quote:
gorango kaže: Pogledaj post
Molitve za umrle ne pomazu nista! U Bibliji jasno pise; covjeku je dato da jednom umre i onda na sud.A sto se tice cistilista, Biblija nijednom nije spomenila cistiliste niti se da izcitati iz Biblije da to postoji.
U Bibliji ne piše riječ Čistilište ,ali postoje tekstovi iz kojih se može isčitati da mjesto ili stanje čišćenja postoji.

Niti jedna molitva nije uzaludna ,lijepo je i korisno moliti za bilo koga pa i za pokojne . Ako ne znamo dali je osoba koja je umrla u Čistilištu ili ne ,a molimo za njega /nju,ako nije u Čistilištu ,Bog daje te molitve drugima odn. dušama koje trebaju molitve.

Toliko puno svetaca i blaženika govori u svojim dnevnicima ,zapisima o Čistilištu ,ne znam zašto im ne bismo vjerovali, kad je sam Isus njima pokazao pa čak ih i odveo na mjesto čišćenja .I u ukazanjima Marije koja su priznata od crkve, Marija uvijek govori o Čistilištu.

Uvijek stavljaju naglasak kako je za njih bitno moliti, jer smo mi jedini koji im možemo pomoći našim molitvama , dobrim djelima , patnjama .
U današnje vrijeme ljudi koji umiru rijetko dođu odmah u Nebo , većina ih završi u Čistilištu ili Paklu.
Čitala sam knjige o tome ,i Duše čistilišta su rekle da danas malo ljudi moli za njih pa one moraju ostat dugo tamo prije nego se potpuno očiste ,i zato je važno moliti za njih.
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 14:18   #73
Quote:
ashes animae kaže: Pogledaj post
U Bibliji ne piše riječ Čistilište ,ali postoje tekstovi iz kojih se može isčitati da mjesto ili stanje čišćenja postoji.

Niti jedna molitva nije uzaludna ,lijepo je i korisno moliti za bilo koga pa i za pokojne . Ako ne znamo dali je osoba koja je umrla u Čistilištu ili ne ,a molimo za njega /nju,ako nije u Čistilištu ,Bog daje te molitve drugima odn. dušama koje trebaju molitve.

Toliko puno svetaca i blaženika govori u svojim dnevnicima ,zapisima o Čistilištu ,ne znam zašto im ne bismo vjerovali, kad je sam Isus njima pokazao pa čak ih i odveo na mjesto čišćenja .I u ukazanjima Marije koja su priznata od crkve, Marija uvijek govori o Čistilištu.

Uvijek stavljaju naglasak kako je za njih bitno moliti, jer smo mi jedini koji im možemo pomoći našim molitvama , dobrim djelima , patnjama .
U današnje vrijeme ljudi koji umiru rijetko dođu odmah u Nebo , većina ih završi u Čistilištu ili Paklu.
Čitala sam knjige o tome ,i Duše čistilišta su rekle da danas malo ljudi moli za njih pa one moraju ostat dugo tamo prije nego se potpuno očiste ,i zato je važno moliti za njih.
A gdje se moze izcitati da postoji cistiliste, daj stih da vidim?
gorango is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 14:39   #74
2 Mak 12,38-45

(38) Sabravši vojsku, Juda se uputi u grad Odolam. Kako je upravo osvanuo sedmi dan, ondje se prema običaju očistiše i proslaviše subotu. (39) Sutradan su došli Judini ljudi - jer je već bio posljednji čas - da pokupe tjelesa onih što su pali i da ih pokopaju uz njihove rođake u grobovima otaca. (40) Tu su pod odjećom svakoga mrtvaca našli predmete posvećene jamnijskim idolima, što Zakon Židovima zabranjuje. Tako je svima postalo jasno da je to uzrok njihove smrti. (41) Zato su svi stali blagoslivljati Gospodina, pravednog suca koji otkriva ono što je sakriveno. (42) Zatim se pomoliše da bi se počinjeni grijeh sasvim oprostio. Plemeniti Juda opomenu vojnike da se čuvaju čisti od grijeha, jer sad vide što je zbog grijeha zadesilo one koji su pali. (43) Nato je sabrao oko dvije tisuće srebrnih drahmi i poslao u Jeruzalem da se prinese žrtva okajnica za grijeh. Učinio je to vrlo lijepo i plemenito djelo jer je mislio na uskrsnuće. (44) Jer da nije vjerovao da će pali vojnici uskrsnuti, bilo bi suvišno i ludo moliti za mrtve. (45) K tome je imao pred ovima najljepšu nagradu koja čeka one koji usnu pobožno. Svakako, sveta i pobožna misao. Zato je za pokojne prinio žrtvu naknadnicu da im se oproste grijesi.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 15:47   #75
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
2 Mak 12,38-45

(38) Sabravši vojsku, Juda se uputi u grad Odolam. Kako je upravo osvanuo sedmi dan, ondje se prema običaju očistiše i proslaviše subotu. (39) Sutradan su došli Judini ljudi - jer je već bio posljednji čas - da pokupe tjelesa onih što su pali i da ih pokopaju uz njihove rođake u grobovima otaca. (40) Tu su pod odjećom svakoga mrtvaca našli predmete posvećene jamnijskim idolima, što Zakon Židovima zabranjuje. Tako je svima postalo jasno da je to uzrok njihove smrti. (41) Zato su svi stali blagoslivljati Gospodina, pravednog suca koji otkriva ono što je sakriveno. (42) Zatim se pomoliše da bi se počinjeni grijeh sasvim oprostio. Plemeniti Juda opomenu vojnike da se čuvaju čisti od grijeha, jer sad vide što je zbog grijeha zadesilo one koji su pali. (43) Nato je sabrao oko dvije tisuće srebrnih drahmi i poslao u Jeruzalem da se prinese žrtva okajnica za grijeh. Učinio je to vrlo lijepo i plemenito djelo jer je mislio na uskrsnuće. (44) Jer da nije vjerovao da će pali vojnici uskrsnuti, bilo bi suvišno i ludo moliti za mrtve. (45) K tome je imao pred ovima najljepšu nagradu koja čeka one koji usnu pobožno. Svakako, sveta i pobožna misao. Zato je za pokojne prinio žrtvu naknadnicu da im se oproste grijesi.
To nije Bozja rijec, to su apokrifi.
gorango is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 16:51   #76
Quote:
gorango kaže: Pogledaj post
To nije Bozja rijec, to su apokrifi.
nisu apokrifi, nego sastavi dio Svetog pisma, Stari Zavjet

to je točan navod iz Druge knjige o Makabejcima, izd KS 1987. urednici dr.Jure Kaštelan i fra Bonaventura Duda, tzv. "zagrebačka Biblija"
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 17:33   #77
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
nisu apokrifi, nego sastavi dio Svetog pisma, Stari Zavjet

to je točan navod iz Druge knjige o Makabejcima, izd KS 1987. urednici dr.Jure Kaštelan i fra Bonaventura Duda, tzv. "zagrebačka Biblija"
Znam takozvana Zagrebcanka, ali ipak to nije Bozja rijec, apokrife je katolicka crka u 16 stoljecu dodala u Bibliju.
gorango is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 19:51   #78
Quote:
gorango kaže: Pogledaj post
Znam takozvana Zagrebcanka, ali ipak to nije Bozja rijec, apokrife je katolicka crka u 16 stoljecu dodala u Bibliju.
Nije točno da je te knjige Katolička Crkva dodala u Bibliju u 16. stoljeću, već su tada protestanti te knjige izbacili iz Biblije. Već od kraja 4. stoljeća katolici u svojim Biblijama imaju te 'apokrife'. Dovoljno je npr. proučiti spise sinoda u Rimu 382. ili Kartagi 397.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 20:28   #79
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Nije točno da je te knjige Katolička Crkva dodala u Bibliju u 16. stoljeću, već su tada protestanti te knjige izbacili iz Biblije. Već od kraja 4. stoljeća katolici u svojim Biblijama imaju te 'apokrife'. Dovoljno je npr. proučiti spise sinoda u Rimu 382. ili Kartagi 397.
Protestanti nisu ni postojali sve do 16. stoljeća.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 21:12   #80
Čistilište nema baš veze sa zdravim razumom,to su naravno ljudske izmišljotine.
Biblija je jasna po tom pitanju,evo samo jedan primjer.
Apostol Pavao jasno kaže u 1 korinčanima 15,51-53
51-Evo vam tajnu govorim,svi nećemo umrijeti,ali svi ćemo se izmjeniti.
52-U hipu,u tren oka,na posljednju trubu-jer zatrubit će,i mrtvi će uskrnuti neraspadljivi a mi (živi) ćemo se izmjeniti.
53-Jer ovo raspadljivo treba zaodjenuti nerspadljivošću i ovo smrtno zaodjenuti besmrtnošću.


Dakle svi oni koji su umrli "spavaju" u svojim grobovima a po dolasku Isusa uskrsnut će kao i mi živi u istom trenu,neće oni prije nas.
Cijeli novi zavjet piše o tome a ljudi opet ne razumiju nego čitaju onako kako njima paše,kako im golica ušima.

Dakle kad umremo nema nas ,nismo više ništa svjesni,to su jasno rekli i proroci u starom zavjetu.
Nemojte se zavaravati tim glupostima o čistilištu,pa zamislite zar je moguće da bi Bog bio takav da nas tamo stavlja na neko mjesto i čisti,to nema veze sa mozgom.
batela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:03.