Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2010., 10:20   #1
Smile Jehovini svjedoci (part 3)

Nastavak
part 1
part 2
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Old 23.10.2010., 11:40   #2
Koja je razlika u vjerovanju RKC i JS ?
Lightning is offline  
Old 23.10.2010., 11:41   #3
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
[B]

[...]

Želimo vam ugodan boravak na ovoj temi.

Moderatori!

Jehovini svjedoci - Part 1
Hvala na novom početku teme!

Za one koji ne znaju ništa o JS, stavio bih ovdje link na službene stranice JS, kao mali uvod u daljnju raspravu:

http://www.watchtower.org/c/index.html
__________________
Kad nestane snage argumenta, ostaje argument snage...
Logičke pogreške u dokazivanju - pročitati bar jednom tjedno
betelac is offline  
Old 23.10.2010., 12:11   #4
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
Koja je razlika u vjerovanju RKC i JS ?
U najkraćim crtama, JS ne prihvaćaju: Trojstvo, besmrtnost duše (osim za 144000), vjerovanja o raju/paklu/čistilištu, ne vjeruju da je Isus Bog nego Sin Božji (samim tim ne prihvaćaju ni Mariju kao Majku Božju), ne prihvaćaju križ, ne prihvaćaju vjerske svetkovine (Božić, Uskrs), ne prihvaćaju hijerarhiju RKC (Papu, Vatikan), smatraju da je KC ubrzo nakon prvog stoljeća 'otpala' od Krista usvajajući poganske nauke, i još mnogo toga (vidi i ovdje)

Ukratko o vjerovanjima JS, prema priručniku "Raspravljanje na temelju Pisma":

(1) Biblija: Jehovini svjedoci vjeruju da je cijela Biblija nadahnuta Božja Riječ i stoga sva svoja vjerovanja temelje na Bibliji, a ne na ljudskoj tradiciji.

(2) Bog: Jehovini svjedoci obožavaju Jehovu, kojega smatraju jedinim pravim Bogom, i često govore drugima o njemu i o onome što je u svojoj ljubavi naumio s ljudima. Svakoga tko drugima svjedoči o Jehovi ljudi obično smatraju pripadnikom samo jedne vjerske zajednice — Jehovinim svjedokom.

(3) Isus Krist: Jehovini svjedoci ne vjeruju da je Isus Krist dio Trojstva, nego da je, kako kaže Biblija, Božji Sin, prvo Božje stvorenje. Osim toga, vjeruju da je on prije svog dolaska na Zemlju živio na nebu te da je Bog s neba prenio njegov život u utrobu djevice koja se zvala Marija. Vjeruju da je Isus svima koji pokazuju vjeru omogućio spasenje, to jest dobivanje vječnog života, tako što je kao savršen čovjek žrtvovao svoj život. Vjeruju da Krist od 1914. vlada nad svom Zemljom kao Kralj kojeg je postavio Bog.

(4) Božje Kraljevstvo: Vjeruju da je Božje Kraljevstvo jedina nada za rješenje problema koji pogađaju ljudski rod; da je ono stvarna vlast, koja će uskoro uništiti ovaj zli svijet, uključujući i svaku ljudsku vlast, te da će uspostaviti novi poredak u kojem će vladati pravednost.

(5) Život na nebu: Vjeruju da će 144 000 duhom pomazanih kršćana zajedno s Kristom vladati kao kraljevi u njegovom nebeskom Kraljevstvu. Ne vjeruju da je život na nebu nagrada za sve dobre ljude.

(6) Zemlja: Vjeruju da će se ispuniti Božji prvobitni naum sa Zemljom; da će Zemlja biti nastanjena samo onim ljudima koji će obožavati Jehovu te da će oni biti savršeni i živjeti vječno; da će mrtvi ustati i dobiti priliku da i sami dobiju te blagoslove.

(7) Smrt: Vjeruju da mrtvi nisu svjesni ničega; da se ne muče, ali i da ne uživaju u nekakvom duhovnom svijetu; da ne postoje nigdje osim u Božjem sjećanju, stoga je uskrsnuće od mrtvih jedina mogućnost da jednom opet budu živi.

(8) Posljednji dani: Vjeruju da od 1914. živimo u posljednjim danima ovog zlog svijeta; da će svi koji ljube pravednost preživjeti uništenje ovog zlog svijeta i živjeti na očišćenoj Zemlji.

(9) Odvojenost od svijeta: Svesrdno se trude da ne budu dio ovoga svijeta, jer je Isus rekao da će to biti obilježje njegovih pravih sljedbenika. Pokazuju iskrenu kršćansku ljubav prema svojim bližnjima, ali ne miješaju se u politiku i ne sudjeluju u ratovima ni u jednoj zemlji. Brinu se za materijalne potrebe svoje obitelji, ali, za razliku od ovoga svijeta, ne teže pohlepno za materijalnim stvarima i ugledom u društvu i život im nije usmjeren na tjelesne užitke.

(10) Primjena biblijskih savjeta: Vjeruju da je savjete iz Božje Riječi važno primjenjivati u svakodnevnom životu — kod kuće, u školi, na poslu, u njihovim skupštinama. Kakvim god životom netko živio u prošlosti, on može postati Jehovin svjedok ako prestane činiti ono što Božja Riječ osuđuje i ako počne primjenjivati Božje savjete koji se nalaze u Bibliji. No ako tko nakon toga počne činiti preljub ili blud, upusti se u istospolnu vezu, počne uzimati drogu, opijati se, lagati ili krasti, bit će isključen iz njihove organizacije.
__________________
Kad nestane snage argumenta, ostaje argument snage...
Logičke pogreške u dokazivanju - pročitati bar jednom tjedno
betelac is offline  
Old 23.10.2010., 12:35   #5


Hvala betelac!

Na tebe sam računala,da ćeš iznijeti osnove vašeg vjerovanja!
Glede točke 1o tvog posta,imam pitanje.
Nedavno sam pukim slučajem naletjela na D.internet stranicu u kojoj su se pripadnici drugih religija(nisam imala strpljenja odgledati sve,samo neke)u obliku kratkih filmića,upozoravali javnost na JS u izrazito negativnom smislu po iste.
U sklopu toga iznjete su priče(osobno pred kamerama)bivših pripadnika JS.
Dojmila me se priča mlade djevojke,koju je otac JS,silovao i spolno iskorištavao više godina,da bi nakon prijave starješinama JS zajednice,on bio samo ukoren,ali ne i isključen,uz objašnjenje(naknadno dato od jednog starješine pred kamerom)da JS ne sude nikome,već samo izriču upozorenja i nastoje vjernika vratiti na pravi put,odnosno na pokajanje.
Po izjavi kčeri i majke,taj JS nije prestao iskorištavati kčer ni nakon "pokajanja",što je njih natjeralo na bijeg iz zajednice,a on je i dalje član iste.
Epilog je očevo zlodjelo, dobilo na svjetovnom sudu.

Ono što me čudi u odnosu na tvoje objašnjenje,ne primjena pravila isključena u ponovljenom bludu.
Znači li to da se i kod vas ne provode pravila rigorozno?

Ovdje ne želim raspravljati o samom zlodjelu,jer nema vjerske zajednice u kojoj takva zbivanja nisu moguća.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Old 23.10.2010., 12:43   #6
Zamolio bih da netko ovdje napiše kako sada JS obrazlažu ( njima ključnu) 1914 godinu. Na koji način se dolazi do tog datuma?
sivko5 is offline  
Old 23.10.2010., 13:10   #7
Ja poznajem recimo neke JS koji su primili transfuziju a nisu iskljuceni iz zajednice, nego samo ukoreni.
Molio bi ako je moguce da nam postavis tu internet stranicu gdje se iznose ti slucajevi koje si navela?

Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post


Hvala betelac!

Na tebe sam računala,da ćeš iznijeti osnove vašeg vjerovanja!
Glede točke 1o tvog posta,imam pitanje.
Nedavno sam pukim slučajem naletjela na D.internet stranicu u kojoj su se pripadnici drugih religija(nisam imala strpljenja odgledati sve,samo neke)u obliku kratkih filmića,upozoravali javnost na JS u izrazito negativnom smislu po iste.
U sklopu toga iznjete su priče(osobno pred kamerama)bivših pripadnika JS.
Dojmila me se priča mlade djevojke,koju je otac JS,silovao i spolno iskorištavao više godina,da bi nakon prijave starješinama JS zajednice,on bio samo ukoren,ali ne i isključen,uz objašnjenje(naknadno dato od jednog starješine pred kamerom)da JS ne sude nikome,već samo izriču upozorenja i nastoje vjernika vratiti na pravi put,odnosno na pokajanje.
Po izjavi kčeri i majke,taj JS nije prestao iskorištavati kčer ni nakon "pokajanja",što je njih natjeralo na bijeg iz zajednice,a on je i dalje član iste.
Epilog je očevo zlodjelo, dobilo na svjetovnom sudu.

Ono što me čudi u odnosu na tvoje objašnjenje,ne primjena pravila isključena u ponovljenom bludu.
Znači li to da se i kod vas ne provode pravila rigorozno?

Ovdje ne želim raspravljati o samom zlodjelu,jer nema vjerske zajednice u kojoj takva zbivanja nisu moguća.
Prazina is offline  
Old 23.10.2010., 13:36   #8
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post

[...]

Ono što me čudi u odnosu na tvoje objašnjenje,ne primjena pravila isključena u ponovljenom bludu.
Znači li to da se i kod vas ne provode pravila rigorozno?

Ovdje ne želim raspravljati o samom zlodjelu,jer nema vjerske zajednice u kojoj takva zbivanja nisu moguća.
Nažalost, loše stvari se ponekad događaju i kod JS. Općenita pravila su jedno, ali život i konkretne situacije su nešto sasvim drugo. Kad se dogodi nešto loše, glavni je cilj pomoći i žrtvi da to prebrodi, i počinitelju da uvidi grešku i ne ponovi je. Kažnjavanje u vidu isključenja dolazi tek kad su iscrpljene sve druge mogućnosti. To je općenito pravilo, a sad je pitanje kako se provodi i s kojim uspjehom u pojedinim slučajevima.

Treba imati na umu da starješinstvo skupštine JS koje rješava takve slučajeve nije i ne glumi da je iznad pravosuđa i zakona, njihove odluke se odnose samo na status osobe unutar zajednice JS, a temelje se na uputama 'vjernog i razoritog roba'. JS poštuju policiju, pravosuđe, zakone, itd. i rješavanje 'svjetovnog' aspekta takvih slučajeva prepuštaju odgovarajućim organima i ne mješaju se u to, kao ni u odluku oštećene osobe da takve stvari prijavi ili ne, međutim, status osobe unutar JS rješava se 'teokratski', pri čemu postupak rješavanja, konačna odluka i vrijeme rješavanja ne mora ovisiti o svjetovnom sudskom postupku.
__________________
Kad nestane snage argumenta, ostaje argument snage...
Logičke pogreške u dokazivanju - pročitati bar jednom tjedno
betelac is offline  
Old 23.10.2010., 13:50   #9
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Zamolio bih da netko ovdje napiše kako sada JS obrazlažu ( njima ključnu) 1914 godinu. Na koji način se dolazi do tog datuma?
Neke moje opservacije na tu temu:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...postcount=8008
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...postcount=9373
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...postcount=9374
__________________
Kad nestane snage argumenta, ostaje argument snage...
Logičke pogreške u dokazivanju - pročitati bar jednom tjedno
betelac is offline  
Old 23.10.2010., 16:06   #10
Quote:
Prazina kaže: Pogledaj post
Ja poznajem recimo neke JS koji su primili transfuziju a nisu iskljuceni iz zajednice, nego samo ukoreni.
Molio bi ako je moguce da nam postavis tu internet stranicu gdje se iznose ti slucajevi koje si navela?
Morati ću potražiti,jer stvarno sam slučajno naletjela na nju.

PS:... pronašla stranicu,a ti između niza priča pronađi onu koju sam spomenula,

Utipkaj naslov:
Zeugen Jehovas schutzen ihre Kinder nicht vor Missbrauch
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Old 23.10.2010., 16:54   #11
Trazio, pa pronadjoh ovo, takodje interesantno.
Kad covjek onako posteno razmisli, sve ove diskusije su trcanje za vjetrom, mislim da je covjecanstvo zakasnilo da spozna istinsku i jedinu vjeru u Boga.
Po meni je najbolje da se svi okrenu osobnom usavrsavanju kako bi napravili bolji svijet dok ne dodje taj zeljno ocekivani harmagedon na kojem ce direktno od Boga biti obznanjena istinska vjera ili apsolutna istina.
Bog ce htjeli ne htjeli to ipak jednog dana obznaniti.
Prazina is offline  
Old 25.10.2010., 20:58   #12
Za Hareca i za Sivka

Quote:
To što si ti konventirao iz židovstva u JS izgleda da je donio svoje " plodove ".
Ja kao nežidov naravno da ne mogu znati o hebrejskom jeziku koliko neki židov ali ima načina da se stvari provjere.
I tebi bi trebalo biti poznato da su pisci novog zavjeta koristili grčki ( osim Mateja ) i da su koristili pri citiranju starog zavjeta Septuagintu. To se najviše primjećuje kod pisca poslanice Hebrejima a najmanje kod Mateja.
Fotografija što si postavio je poznat kao fragment P.Fouad 266 papirusa.
I na ovoj fotografiji je jasno vidljivo da je to krivotvorina. Jedan dio originalnog teksta je izbrisan- vidi se da je podloga puno svetlija- a umjesto toga je upisano Tetragrammaton. Vidljivo je isto da su slova puno tanja, uglavnom nevješt falsifikat. To je vjerovatno djelo nekih protukršćanskih židova iz tog vremena.
Inače na mjestu izbrisanog teksta je stajala riječ Kurios- grčkim slovima kao i ostali tekst. To se može dokazati iz identičnog prijevoda Septugiante iz lV stoljeća.
Papirus je nađen 1939 godine, a već 1941 je dokazano da je to krivotvorina ( misli se na upisano ime ) Dr. Paul Kahle.

Društvo KS priznaje tu činjenicu. Na 10. stranici Biblije koju su izdali 1950 godine. Dakle, na 10 stranici oni izjavljuju: Nedavno pronađeni P. FOUAD 266 papirusni svitak NIGDJE ne sadržava hebrejsku tetragrammatonsku formu Božjeg imena. Origen je isto tako potvrdio da Septuaginta nigdje ne sadržava Tetragrammaton.
Unatoč svemu organizacija KS i pored toga što su prije objavili i pored toga da su i oni upoznati sa ovim činjenicama- izjavljuju da je Septuaginta sadržavala Tetragrammaton.
I unatoč svemu, smiješno je da u svojim izdanjima i dalje pokazuj ovaj krivotvoreni papirus.
Bravo haArec- više ti ništa ne vjerujem.
Ne znam zasto se ovo preskocilo.Mene jos zanima sto je sa bozijim imenom u novom zavjetu i sto je sa ovim papirusnim fragmentom iz 1st.Ne znam tko je to falsificirao i zašto?Tada sigurno nisu JS-i upisivali JHWH
 
J.J KADAVER is offline  
Old 25.10.2010., 21:00   #13
Ja osobno vjerujem , nakon duuge analize , da su Jehovu izmislili ljudi za ljude. To sam siguran. Jedino je pitanje , kakvi ljudi za kakve ljude??

Evo pitanje za Betelca: Ako se Jehova sa svim svojim atributima objavio exkluzivno Hebrejima , sta je ocekivao od , recimo , Japanaca?? Da budu ateisti? Jer bilo kakva religija bila bi Sotonizam. Sta sa ljudima koji u antici nisu culi za Jehovu? Kakva su Jehovina ocekivanja od tih ljudi ? Po meni oni mogu ili zivit kao zivotinje , ili bit ateisti ili bit Sotonisti. Da li se slazes?
pinotnoir is offline  
Old 25.10.2010., 23:09   #14
Quote:
J.J KADAVER kaže: Pogledaj post
Ne znam zasto se ovo preskocilo.Mene jos zanima sto je sa bozijim imenom u novom zavjetu i sto je sa ovim papirusnim fragmentom iz 1st.Ne znam tko je to falsificirao i zašto?Tada sigurno nisu JS-i upisivali JHWH
 
Ne opterecuj se sa Sivkom. Prouci ovu stranicu i doci ces sam do zakljucka da li se radi o falsifikatu.
I da dodam:
s obzirom da je izdanje iz 1950 kojeg Sivko spominje, a saznanja u vezi papirusa su isla i dalje, ocito je da su kasnije JS promijenili stav prema pronadjenim rukopisima.
Ovaj citat nema veze sa JS, ali je znacajan da objasni navodnu kontradiktornost:
An article: "The Name of God in the New Testament" by George Howard published in Biblical Archaeology Review (BAR magazine) March 1978. After Dr. Howard references the above (P. Fouad 266) with the statement, scraps clearly show the Hebrew Tetragrammaton (i.e. YHWH) in paleo-Hebrew script written into the otherwise Greek text. A number of other similar examples have also come to light. In 1952, fragments of a scroll of the Twelve Prophets in Greek were found in a cave in Nahal Hever in the Judean Desert. This dates first Christian century and like the Fouad papyrus it too writes the Tetragrammaton in Hebrew - old style script - in an otherwise Greek text. The scroll is in Greek except for the Tetragrammaton (line 3 and 5) [ a picture of the actual fragment is in the article ] in paleo-Hebrew script. The text is a portion of Zechariah 8:19 thru 9:4. End of article information.
__________________
Roditi se blesav nije sramota, umrijeti blesav jeste.
Jonadab is offline  
Old 25.10.2010., 23:14   #15
Par pitanjaca :
1. Zašto je korištenje interneta nepoželjno?

2.Može pojašnjenje u vezi sa transfuzijom krvi;zašto je ona zabranjena te što ako je to jedini način za spasiti nečiji život?
__________________
I never said that you are not good at what you do, it's just, what you do, is not worth doing.
mariangella is offline  
Old 25.10.2010., 23:37   #16
Quote:
pinotnoir kaže: Pogledaj post
Ja osobno vjerujem , nakon duuge analize , da su Jehovu izmislili ljudi za ljude. To sam siguran. Jedino je pitanje , kakvi ljudi za kakve ljude??

Evo pitanje za Betelca: Ako se Jehova sa svim svojim atributima objavio exkluzivno Hebrejima , sta je ocekivao od , recimo , Japanaca?? Da budu ateisti? Jer bilo kakva religija bila bi Sotonizam. Sta sa ljudima koji u antici nisu culi za Jehovu? Kakva su Jehovina ocekivanja od tih ljudi ? Po meni oni mogu ili zivit kao zivotinje , ili bit ateisti ili bit Sotonisti. Da li se slazes?
Ja imam svoje osobno mišljenje o tome, koje vrijedi koliko i tvoje, a ovdje je offtopic.

A što se tiče vjerovanja JS o tome, proučavao si pa znaš kako to ide:

- Adamov grijeh i obećanje o 'sjemenu' koje će zdrobiti glavu zmiji (1. Moj. 3:15)
- obećanje Abrahamu da će svi narodi biti blagoslovljeni preko njega (1. Moj. 12:3)
- obećanje ponovljeno Abrahamu, Izaku i Jakovu, pa prenešeno na Izraelsku naciju
- obećanje ispunjeno dolaskom Mesije, koji odbačen od svog naroda izabire sebi 'duhovni Izrael'
- nakon 'sedam vremena' uspostavlja 'kraljevstvo nebesko', a uskoro bi trebalo da dođe to kraljevstvo i na zemlju (Matej 6:10)

dakle, hebrejska ekskluziva se sastoji samo u tome što je iz tog naroda trebao doći Mesija, spasitelj cijelog čovječanstva, i tu hebrejska ekskluziva završava. A tko nije imao priliku u 'starom svijetu' upoznati 'istinu o Bogu', imat će tu priliku u 'novom svijetu', nakon uskrsenja. A JS vjeruju da danas većina ljudi ima tu priliku, budući da do većine ljudi JS mogu doprijeti propovijedanjem, što i čine. Pa kad Jehova procijeni da je propovijedano u dovoljnoj mjeri, onda će 'doći kraj' (Matej 24:14).

Eto to je vjerovanje JS o tome, temeljeno na njihovom shvaćanju onoga što piše u Bibliji. Koliko to sve skupa ili pojedinačno ima logike i smisla, to je another story.
__________________
Kad nestane snage argumenta, ostaje argument snage...
Logičke pogreške u dokazivanju - pročitati bar jednom tjedno
betelac is offline  
Old 26.10.2010., 00:53   #17
Quote:
pinotnoir kaže: Pogledaj post
[...] Zamisli apostola koji nakon par godina kaze : meni je ovo dosadilo , vrati se kuci i nastavi se bavit poljoprivredom. Jel to zamislivo? Nema sanse.[...]
Kako ne? Pa upravo to se i dogodilo, Evanđelje po Ivanu 21. glava, ribari se vratili svom ribarenju.

Više čitat Bibliju, a manje filozofirat!
__________________
Kad nestane snage argumenta, ostaje argument snage...
Logičke pogreške u dokazivanju - pročitati bar jednom tjedno
betelac is offline  
Old 26.10.2010., 01:01   #18
Quote:
pinotnoir kaže: Pogledaj post
[...]
Nago jos bi nesto primjetio. U jednom postu si rekao da je izlazak iz sekte vrlo jednostavan. To nije istina.
[...]
Ako se dobro sjećam, napisao sam i "ako si u glavi raščistio s JS. Ako nisi, onda je to pakao. Ali ako jesi, ništa lakše." ili nešto u tom stilu.

Nemoj me krivo ili djelomično citirat.
__________________
Kad nestane snage argumenta, ostaje argument snage...
Logičke pogreške u dokazivanju - pročitati bar jednom tjedno
betelac is offline  
Old 26.10.2010., 03:00   #19
Za betelca, par "praktičnih" pitanja iz normalnog života JS

1. Kakav je stav JS spram braka sa partnerom koji nije JS?

2. Kakav je obred (ili kako izgleda obred) JS prilikom smrti nekog člana njihove zajednice i gdje se sahranjuju?

3. Kakav je raspored misionarenja i koliko časova misionarenja je obavezno tjedno?

Hvala
Active7 is offline  
Old 26.10.2010., 08:00   #20
Quote:
betelac kaže: Pogledaj post
Ako se dobro sjećam, napisao sam i "ako si u glavi raščistio s JS. Ako nisi, onda je to pakao. Ali ako jesi, ništa lakše. " ili nešto u tom stilu.

Nemoj me krivo ili
djelomično citirat.
Netko moze prestati da bude JS iz bilo kojeg razloga ali promjena koja se u nekome dogodi kada se odluci postati ucenik je nepovratna. On jedino moze zamjeniti ucenje JS nekim drugim, rikverc ne postoji.
Ono poglavlje 21. Sta ti kazes ne govori o tome da je neko ubacio u rikverc. Prije bi se moglo citirati onu Isusovud sada ces loviti ljude.
pinotnoir is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:34.