Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2015., 21:35   #61
Dva čovjeka koje jedno drugoga ne drže ni više ni manje vrijednim od sebe se simboliziraju s dvije male točke i tu bog prebiva .Te dvije male točke su na nebu sunce i mjesec iste su veličine kad ih gledaš iako je sunce stotine puta veće fizički no baš u tome je poanta oboje su jednako vrijedni pa zato i izgledaju na nebu jednake veličine.Vidite kako je sve uređeno da bi ljudi bili bolji no nažalost to malo ljudi gleda a još manje primjećuje.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 21:45   #62
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Dva čovjeka koje jedno drugoga ne drže ni više ni manje vrijednim od sebe se simboliziraju s dvije male točke i tu bog prebiva .Te dvije male točke su na nebu sunce i mjesec iste su veličine kad ih gledaš iako je sunce stotine puta veće fizički no baš u tome je poanta oboje su jednako vrijedni pa zato i izgledaju na nebu jednake veličine.Vidite kako je sve uređeno da bi ljudi bili bolji no nažalost to malo ljudi gleda a još manje primjećuje.
Idem sad malo bacati svoje lude teorije...
Možda nije stvar relacije veličina, već odnosa izmjenjivanja - i gdje tu bog prebiva? Sunce se izmjenjuje s mjesecom na nebu ali i s jednog i drugog nam dolazi svjetlo, a svjetlo može biti bog u nekim simbolikama.
Za Boga se često kaže da je Svjetlo, možda se čak i misli doslovno u tom slučaju.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 21:58   #63
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Idem sad malo bacati svoje lude teorije...
Možda nije stvar relacije veličina, već odnosa izmjenjivanja - i gdje tu bog prebiva? Sunce se izmjenjuje s mjesecom na nebu ali i s jednog i drugog nam dolazi svjetlo, a svjetlo može biti bog u nekim simbolikama.
Za Boga se često kaže da je Svjetlo, možda se čak i misli doslovno u tom slučaju.
U toj mudrosti je stvar respekta među ljudima,gdje je respekta tu možda bude i prijateljstva.Bog kao bog predmet obožavanja je manje sporedan u mudrosti Judeizma.Sve je radi čovjeka,subota je radi čovjeka nije čovjek radi subote.

Što se tiče sunca i mjeseca ezoterije tu ima mnoštvo da se priča no u ovom kontekstu sam samo vezano za ljude pomenuo da ne mora netko mnogo veći biti zaista veći od onoga manjega pa u tom smislu dvije iste točke jedna pored druge kao što i percepcija neba nam dokazuje da sunce i mjesec su na oko identični iako zapravo nisu u realitetu.

Što se tiče sunca jest izvor svjetlosti no posuda je primateljka isto tako bitna koja je mjesec i ona reflektira na djecu svoju koji su na planeti zemlja.
Baš kao što su majka i otac podjednako važni djetetu tako i sunce i mjesec planeti zemlji bez obzira tko je izvor a tko refleksija,svak ima svoje vrijednosti.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 22:04   #64
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
U toj mudrosti je stvar respekta među ljudima,gdje je respekta tu možda bude i prijateljstva.Bog kao bog predmet obožavanja je manje sporedan u mudrosti Judeizma.Sve je radi čovjeka,subota je radi čovjeka nije čovjek radi subote.

Što se tiče sunca i mjeseca ezoterije tu ima mnoštvo da se priča no u ovom kontekstu sam samo vezano za ljude pomenuo da ne mora netko mnogo veći biti zaista veći od onoga manjega pa u tom smislu dvije iste točke jedna pored druge kao što i percepcija neba nam dokazuje da sunce i mjesec su na oko identični iako zapravo nisu u realitetu.

Što se tiče sunca jest izvor svjetlosti no posuda je primateljka isto tako bitna koja je mjesec i ona reflektira na djecu svoju koji su na planeti zemlja.
Baš kao što su majka i otac podjednako važni djetetu tako i sunce i mjesec planeti zemlji bez obzira tko je izvor a tko refleksija,svak ima svoje vrijednosti.
Da, na taj drugi dio sam mislio.

Ovo za ljude mi se čini kao nešto normalno i očito. Ne kao nešto što bi se trebalo naučavati kroz simbole...
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 22:50   #65
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Da, na taj drugi dio sam mislio.

Ovo za ljude mi se čini kao nešto normalno i očito. Ne kao nešto što bi se trebalo naučavati kroz simbole...
NIsu to simboli nego priroda no priroda se može iskazati kroz simbole u tekstovima.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 22:56   #66
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
NIsu to simboli nego priroda no priroda se može iskazati kroz simbole u tekstovima.
Inače imam problema s artikuliranjem misli, ponovne isprike. Razumjeli smo se
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 18:42   #67
Tko spozna sebe spoznao je Allaha...

https://www.youtube.com/watch?v=Sya0c_1ZES4
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:58   #68
Eli, kako ti shvaćaš ovaj hadis što si ga citirao?
To je saista sama bit islama. Ali kako ti to shvaćaš? Pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 22:08   #69
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Eli, kako ti shvaćaš ovaj hadis što si ga citirao?
To je saista sama bit islama. Ali kako ti to shvaćaš? Pozdrav
Isti slogan ima u Evandjelju po Tomi.
Spoznaj sebe spoznao si boga.
No to se može shvatiti na razne načine,mene osobno interesira razumjeti sama sebe,boga ne uzimam u usta uopće,tako sam odlučio da je mudrije.
No kako sam ja razumio Sufija on kaže dok čovjek ne razumije sebe ne treba o bogu da priča uopće jer je to onda praznina.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 22:47   #70
Jedna zamiljivost..Prvotno je plural a onda jednina.


https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net...04&oe=560AA1B9

https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net...d1&oe=560D0496

Zadnje uređivanje Meadow : 03.06.2015. at 10:14. Reason: slika
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 20:45   #71
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 17:36   #72
Odgovaram ovdje jer tema "Biblijske kontradikcije" nije primjerena za ovo.
A ovdje se odlično uklapa, jer se radi o zaista zanimljivoj stvari. Dakle:
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ovako ti ide etimologija što se tiče srži Judeizma.

J
JH
JHV
JHVH
Ovo četvero tvori 72 atributa ili 72 imena božija jer zbir J+JH+JHV+JHVH =10+15+21+26=72
Volio bih vidjeti, i zZmolio bih ako je moguće, link na kome su pobrojana ta 72 Imena, sa prevodom, tj. sa prevodom značenja tih imena, ako to postoji negdje na netu?

Također me zanima: da li su to sva glavna imena? Po toj teologiji je tako? Pitam, jer kod nas je spomenuto 99 imena Božijih, plus "stoto Ime" koje su znali samo Poslanici i neki dobri ljudi. Sa tim stotim imenom su radili ono što mi nazivamo "čudo". Ta imena su odlavnom pridjevska, kao npr. Mudri, Sveznajući itd.
Allahova dž.š. lijepa imena
U priloženoj ljestvici, interesantno je 63-će ime je "Al-Haj" (u prevodu: Vječito Živi, ili: Onaj Koji Uvijek Jeste, ili na arapskom: الحيّ). To je oblik koji je povezan sa židovskim imenom "Jahve". Isto ime, isti značenj, samo je u pitanju translilteracija. A prvo ime sa tog spiska, "Al-Lah", je povezano sa židovskim "El-loh".
(npr. "U početku Elloh/Allah stvori nebo i zemlju", Genesis 1.1, etc.) Pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 18:05   #73
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Odgovaram ovdje jer tema "Biblijske kontradikcije" nije primjerena za ovo.
A ovdje se odlično uklapa, jer se radi o zaista zanimljivoj stvari. Dakle:

Volio bih vidjeti, i zZmolio bih ako je moguće, link na kome su pobrojana ta 72 Imena, sa prevodom, tj. sa prevodom značenja tih imena, ako to postoji negdje na netu?

Također me zanima: da li su to sva glavna imena? Po toj teologiji je tako? Pitam, jer kod nas je spomenuto 99 imena Božijih, plus "stoto Ime" koje su znali samo Poslanici i neki dobri ljudi. Sa tim stotim imenom su radili ono što mi nazivamo "čudo". Ta imena su odlavnom pridjevska, kao npr. Mudri, Sveznajući itd. [aINDENT]
Allahova dž.š. lijepa imena
[/INDENT]U priloženoj ljestvici, interesantno je 63-će ime je "Al-Haj" (u prevodu: Vječito Živi, ili: Onaj Koji Uvijek Jeste, ili na arapskom: الحيّ). To je oblik koji je povezan sa židovskim imenom "Jahve". Isto ime, isti značenj, samo je u pitanju translilteracija. A prvo ime sa tog spiska, "Al-Lah", je povezano sa židovskim "El-loh".
(napr. "U početku Elloh/Allah stvori nebo i zemlju", Genesis 1.1, etc.) Pozdrav
Ako sam shvatio,Bog nema neko odredjeno ime,kao mi ljudi,nego je neko od imena,odnosno pridjeva,vezano za neko djelovanje ili opis njegove osobnosti.To mi je zanimljivo,jer je puno prepirke da li je bozje ime ( kod krscana ) Jahve,Jehova,Gospodin.
micantorban is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 18:24   #74
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Odgovaram ovdje jer tema "Biblijske kontradikcije" nije primjerena za ovo.
A ovdje se odlično uklapa, jer se radi o zaista zanimljivoj stvari. Dakle:

Volio bih vidjeti, i zZmolio bih ako je moguće, link na kome su pobrojana ta 72 Imena, sa prevodom, tj. sa prevodom značenja tih imena, ako to postoji negdje na netu?
Ima naravno da ima.Ukucaj na youtube imaš i recitala 72 imena.

Quote:
Također me zanima: da li su to sva glavna imena? Po toj teologiji je tako? Pitam, jer kod nas je spomenuto 99 imena Božijih, plus "stoto Ime" koje su znali samo Poslanici i neki dobri ljudi.
broj 100 se odnosi prema broju 99 isto kao broj 73 prema broju 72...
Broj 73 je Chokmah ili mudrost a kad se reducira dobijemo broj 10 ili slovo Yud to je prva točka emaniranja koje je i na slici na vrhu.

A što se tiče imena to nisu sva imena nego samo predožba vezano za broj 9 koji ima značenje ,imena su bezbrojna jer potencijali nisu ograničeni.To je samo pokušaj predstavljanja suštine određene u kreaciji preko brojeva il broja 9 koji je zadnji broj od 0 do 9 koji koristimo u računanju pa se kombinacije toga zamjenile slovima Aleph Betha i imamo to što imamo.
Quote:
Sa tim stotim imenom su radili ono što mi nazivamo "čudo". Ta imena su odlavnom pridjevska, kao npr. Mudri, Sveznajući itd.
Allahova dž.š. lijepa imena
Mudrost.

Quote:
U priloženoj ljestvici, interesantno je 63-će ime je "Al-Haj" (u prevodu: Vječito Živi, ili: Onaj Koji Uvijek Jeste, ili na arapskom: الحيّ). To je oblik koji je povezan sa židovskim imenom "Jahve". Isto ime, isti značenj, samo je u pitanju translilteracija. A prvo ime sa tog spiska, "Al-Lah", je povezano sa židovskim "El-loh".
Ovo je kompleksna stvar zahtjeva predznanja iz Gematrija Hebreja otići ću širine...Drugom prilikom možda preko druga konteksta..

Quote:
(npr. "U početku Elloh/Allah stvori nebo i zemlju", Genesis 1.1, etc.)
Elohim nije isto što i Eloah jer ima YudMem dodat na riječ AlephLamedHei i Elohim ima vrijednost 86.
Ako se ne varam Allah je u Arapskoj gematriji broj 66 ili reduciran 12=3.

Allah ono što ja mogu primjetiti poređujući sa Torom možda povezan s Ehyeh Asher Ehyeh koje je 543=12=3.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 18:29   #75
Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
Ako sam shvatio, Bog nema neko odredjeno ime, kao mi ljudi, nego je neko od imena, odnosno pridjeva, vezano za neko djelovanje ili opis njegove osobnosti. To mi je zanimljivo, jer je puno prepirke da li je bozje ime (kod krscana) Jahve, Jehova, Gospodin.
Micantorban, ukoliko pitate nas muslimane, da Bog nema vlastito ime jer nije stvorenje. On je unikatan. Imena dajemo mi ljudi jedni drugima, jer nas ima mnogo, pa onda vi imate ime npr. Ivan Staničić a ja se zovem npr. Edin Mujdža... i ta imena nas razlikuju jedan od drugog.

Bogu se ne daje vlastito ime kao što se ne daje recimo prozoru, ili vratima na kući.
Znači suvišno je da On ima vlastito ime. Ne znam kako da objasnim drugačije, nadam se da je jasno.

I da, dobro ste rekli: lijepa Božija imena su pridjevska (opisna), i tim opisima se iskazuje mnogo toga, kao npr: Njegovo djelovanje, Njegov karakter, Njegova bit ili suština.

Na prmjer: 21. ime "Onaj Koji steže", (arapski: El-Kābi ili: d القابض) može da znači: Onaj koji steže materice ženama.. ili onaj koji steže galaksije... onaj koji obara temperaturu, i tome slično.

Meni je posebno interesantno 72. ime, "Onaj Koji zapostavlja", (arapski: "El-Muahi" ili: r المُؤخّر). To je ono kada recimo Bog da vrijeme čovjeku, tj. kada zapostavi njegov grijeh, da ga ne bi momentalno kaznio, dajući mu tako još vremena da se popravi, da mu se vrati. Ili onaj koji zapostavlja nasilnike ili ohole osobe, uskraćujući im nafaku (blagodati).

Zato je (muslimanima) potrebno učiti ova imena, promišljati o njima, jer je plemeniti Muhammed a.s. rekao: "Onaj ko nauči ovih 99 imena i primjeni ih u svojem životu (živi po njima) ući će u džennet (raj)".

I zato sam ja i pitao Elija da mi da link sa spiskom Imena za Boga u židovskoj teologiji, te prevode značenja istih na bhs jezik, da bih napravio paralelu. To me jako zanima! Također, ako vi imate neki kršćanski spisak Božijih imena, također me zanima i bio bih vam zahvalan. Lijep pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 18:38   #76
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ima naravno da ima. Ukucaj na youtube imaš i recitala 72 imena.
Kada ukucam "recitaj 72 imena" dobijam ovo, a to vjerovatno nije to.
Iskopiraj mi neki link, kao kad kopiraš lin za dobru muziku.
Ali nemoj da je na Hibru i Engleskom, nego ako imaju prevodi značenja na bhs jezik, ako može. Hvala.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 18:58   #77
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Kada ukucam "recitaj 72 imena" dobijam ovo, a to vjerovatno nije to.
Iskopiraj mi neki link, kao kad kopiraš lin za dobru muziku.
Ali nemoj da je na Hibru i Engleskom, nego ako imaju prevodi značenja na bhs jezik, ako može. Hvala.
Na našen jeziku sigurno češ naći isto kao naftu u velebitu.
Da sam ja kojim slučajem čekao prevode ne samo toga....
Ja sve što sam učio je bilo engleski i hebrejski kombinacija.Tako ti je to kad svjet je prihvatio engleski kao univerzalni jezik.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 19:01   #78
Engleski vs Hebrejski



http://tabletmag.com/jewish-arts-and...mining-edenics
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 19:54   #79
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Na našem jeziku sigurno češ naći isto kao naftu u velebitu.
Onda ću se osloniti na ono što ti napišeš. nE ZNAM DOBRO ENG.
Nebi bilo loše da napraviš spisak 72 imena, i da prevedeš značenja na bhs...
Svako mora da se ukurbani (podnese žrtvu) nema drugog načina.
Ja ću nestrpljivo ćekati da tao nešto napišeš...
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 21:37   #80
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Micantorban, ukoliko pitate nas muslimane, da Bog nema vlastito ime jer nije stvorenje. On je unikatan. Imena dajemo mi ljudi jedni drugima, jer nas ima mnogo, pa onda vi imate ime npr. Ivan Staničić a ja se zovem npr. Edin Mujdža... i ta imena nas razlikuju jedan od drugog.

Bogu se ne daje vlastito ime kao što se ne daje recimo prozoru, ili vratima na kući.
Znači suvišno je da On ima vlastito ime. Ne znam kako da objasnim drugačije, nadam se da je jasno.

I da, dobro ste rekli: lijepa Božija imena su pridjevska (opisna), i tim opisima se iskazuje mnogo toga, kao npr: Njegovo djelovanje, Njegov karakter, Njegova bit ili suština.

Na prmjer: 21. ime "Onaj Koji steže", (arapski: El-Kābi ili: d القابض) može da znači: Onaj koji steže materice ženama.. ili onaj koji steže galaksije... onaj koji obara temperaturu, i tome slično.

Meni je posebno interesantno 72. ime, "Onaj Koji zapostavlja", (arapski: "El-Muahi" ili: r المُؤخّر). To je ono kada recimo Bog da vrijeme čovjeku, tj. kada zapostavi njegov grijeh, da ga ne bi momentalno kaznio, dajući mu tako još vremena da se popravi, da mu se vrati. Ili onaj koji zapostavlja nasilnike ili ohole osobe, uskraćujući im nafaku (blagodati).

Zato je (muslimanima) potrebno učiti ova imena, promišljati o njima, jer je plemeniti Muhammed a.s. rekao: "Onaj ko nauči ovih 99 imena i primjeni ih u svojem životu (živi po njima) ući će u džennet (raj)".

I zato sam ja i pitao Elija da mi da link sa spiskom Imena za Boga u židovskoj teologiji, te prevode značenja istih na bhs jezik, da bih napravio paralelu. To me jako zanima! Također, ako vi imate neki kršćanski spisak Božijih imena, također me zanima i bio bih vam zahvalan. Lijep pozdrav

Sto se tice upita oko imena,pitao sam opcenito,buduci da ja znam,a tako mislim i veci dio krscana,za ime Jahve koje se uobicajilo,mada se govori da to nije mozda pravi izgovor buduci Zidovi nisu pisali samoglasnike,pa se izgovor zaboravio.
micantorban is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:11.