Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2013., 18:33   #1081
Quote:
suchimir kaže: Pogledaj post

kad pišemo kraticu EU, je li se onda u svim slučajevima ona deklinira, npr. "U EU-u porasla nezaposlenost...". Jer ovo "u EU-u" mi baš zvuči nekako čudno, a i nisam vidio puno takvih primjera. Hvala.
U standardu se deklinira. To je kao HAZU, ALU, OAU, dativ HAZU-u, ALU-u, OAU-u.
Shain is offline  
Old 13.04.2013., 19:04   #1082
Quote:
addi1207 kaže: Pogledaj post
Ako se ratica sastoji od malih i velikih slova, a prvo je malo, i ta ista kratica se nađe na početku rečenice, treba li to malo slovo zamijeniti velikim ili ne? Nadam se da nisam previše zakomlicirao... Evo primjera:

tRNA posebnog je oblika sličnog djetelini.
ili
TRNA posebnog je oblik sličnog djetelini.
Ne dolazi u obzir u stručnome tekstu pisati na početku rečenice TRNA, MRNA ... Dakle treba početi malim slovom. Nitko ti to zdrave pameti neće mijenjati.
Jasno, uvijek ih možeš preimenovati. Recimo: Glasnička RNA kodira bla bla ...
cirith is offline  
Old 13.04.2013., 19:14   #1083
Quote:
Starshine* kaže: Pogledaj post
Je li pogrešno na pitanje kao npr. ucis li odgovorit jesam/nisam umjesto da/ne ili ucim/ne ucim ?
U standardnome jeziku jest.
Inače, što ne bi moglo! Meni je to baš simpatično.
cirith is offline  
Old 13.04.2013., 19:14   #1084
Quote:
Starshine* kaže: Pogledaj post
Je li pogresno na pitanje kao npr. ucis li odgovorit jesam/nisam umjesto da/ne ili ucim/ne ucim ?
Jest.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Old 13.04.2013., 19:46   #1085
Quote:
Starshine* kaže: Pogledaj post
Je li pogresno na pitanje kao npr. ucis li odgovorit jesam/nisam umjesto da/ne ili ucim/ne ucim ?
U mom kraju bi ti odgovorili s jesam ili nisam

U zadnje vrijeme sve češće viđam ili primjećujem "obznaniti". Ne bi li se se trebao korisiti glagol objaviti?
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Old 13.04.2013., 20:19   #1086
Quote:
Starshine* kaže: Pogledaj post

Je li pogresno na pitanje kao npr. ucis li odgovorit jesam/nisam umjesto da/ne ili ucim/ne ucim?
Vjerojatno misliš na enklitički oblik: je. U standardu se taj oblik ne upotrebljava umjesto jest ili da. Na primjer:

- Je li on ušao?
- Je.
Shain is offline  
Old 13.04.2013., 23:35   #1087
Hvala svima na odgovorima.
Starshine* is offline  
Old 14.04.2013., 14:09   #1088
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
U standardu se deklinira. To je kao HAZU, ALU, OAU, dativ HAZU-u, ALU-u, OAU-u.
Babić i društvo nisu udvajali samoglasnike, Anić i Silić jesu. Ako se štogod nije promijenilo, HAZU i EU nesklonjive su kratice prema prvom pravopisu. Zato nije čudno da Suchimir nije viđao primjere poput "u EU-u", toga u BFM-u nije bilo.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 14.04.2013., 18:18   #1089
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post

U zadnje vrijeme sve češće viđam ili primjećujem "obznaniti". Ne bi li se se trebao korisiti glagol objaviti?
Obznaniti je dobar sinonim za objaviti, obavijestiti javnost, upoznati javnost s čim, iznijeti na javu, dati na znanje narodu, objelodaniti, razglasiti, proglasiti, priopćiti i sl.

Samo se u administrativnom i znanstvenom stilu teži unificiranom izražavanju.
Shain is offline  
Old 15.04.2013., 13:12   #1090
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
U službenim tekstovima treba pisati kao što je u zakonu, da je posve jasno na što se pojam odnosi.

Općenito, češće je usvojitelj, posvojitelj.

Svršeni glagol ne ograničava značenje izvedenice na -telj samo na završenost postupka ili na jednokratno izvršenje.
Hvala
-honey- is offline  
Old 15.04.2013., 16:40   #1091
Zelio bih pitati nesto, valjda mogu ovdje. Kad da koristim rijec nezavisan a kad neovisan, da li postoji razlika u znacenju ovisiti i zavisiti, sto je prikladnije u kojem slucaju? Ovisiti o komu ili cemu = zavisiti od koga ili cega ? :confuzed:
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Old 15.04.2013., 19:00   #1092
navodnici

Ima li neko posebno pravilo kako trebaju izgledati navodnici? Evo ja pripremam neki svoj kraći materijal za objavu pa me zanima mogu li koristiti navodnike oblika ".

Jer znam da postoje razne vrste navodnika.
__________________
"It just works." Todd Howard
suchimir is offline  
Old 15.04.2013., 21:54   #1093
Piše li se velikim slovom kad prefiks dodajemo nazivu neke planine.

Primjer:

zakozarje ili Zakozarje

podveležje ili Podveležje
Put-X is offline  
Old 15.04.2013., 22:01   #1094
Quote:
Put-X kaže: Pogledaj post
Piše li se velikim slovom kad prefiks dodajemo nazivu neke planine.

Primjer:

zakozarje ili Zakozarje

podveležje ili Podveležje
Mislim da se piše velikim slovom. Ako se pišu područja uz rijeke (Podunavlje, Posavina...) ne vidim zašto bi drugačije bilo za planine.
MadLukeM is offline  
Old 15.04.2013., 22:14   #1095
Još jedno pitanjce.

Piše li se zarez kad na početku rečenice netko kaže:

E, ne može to tako
E ne može to tako


A, to si ti
A to si ti
Put-X is offline  
Old 15.04.2013., 22:17   #1096
Quote:
Put-X kaže: Pogledaj post
Još jedno pitanjce.

Piše li se zarez kad na početku rečenice netko kaže:

E, ne može to tako
E ne može to tako


A, to si ti
A to si ti
Da, uvijek ide zarez nakon uzvika.
MadLukeM is offline  
Old 15.04.2013., 22:34   #1097
Quote:
MadLukeM kaže: Pogledaj post
Da, uvijek ide zarez nakon uzvika.
Znam da je to pravilo, a ono se dakle ne mijenja ni u kakvim uvjetima, tj. ako se nakon uzvika ne pravi manja stanka? Ako netko kaže, npr. "E moj Ante da sam ja na tvom mjestu", a stanku pravi nakon "E moj Ante", gdje bi kad se sluša trebao biti zarez... ili je i u tom slučaju nakon uzvika?
Put-X is offline  
Old 15.04.2013., 22:37   #1098
Quote:
Put-X kaže: Pogledaj post
Znam da je to pravilo, a ono se dakle ne mijenja ni u kakvim uvjetima, tj. ako se nakon uzvika ne pravi manja stanka? Ako netko kaže, npr. "E moj Ante da sam ja na tvom mjestu", a stanku pravi nakon "E moj Ante", gdje bi kad se sluša trebao biti zarez... ili je i u tom slučaju nakon uzvika?
Mislim da i u tom slučaju ide zarez. E, moj Ante, ...
Ali nisam siguran, pričekaj još pokoji odgovor.
MadLukeM is offline  
Old 16.04.2013., 07:01   #1099
Quote:
aqualung kaže: Pogledaj post
Zelio bih pitati nesto, valjda mogu ovdje. Kad da koristim rijec nezavisan a kad neovisan, da li postoji razlika u znacenju ovisiti i zavisiti, sto je prikladnije u kojem slucaju? Ovisiti o komu ili cemu = zavisiti od koga ili cega?
Nema razlike u značenju, to su pravi sinonimi. Ima razlike po mjestu u standardu (aktualnom i starom).

U aktualnom standardu prednost ima ovisiti, ovisan, ovisnost, a objašnjava se time što se kaže "visjeti o nečemu" (puška visi o klinu).

U starom standardu (Maretić, Pavešić i dr.) prednost je imala zavisiti. Po tome su neki termini: zavisne rečenice, zavisna varijabla, nezavisna država ...

Rekcija je ovisiti o kome ili čemu (zavisiti može i od koga ili čega).
Shain is offline  
Old 16.04.2013., 09:55   #1100
Thumbs up pitanje u vezi navezaka

Oj navesci dragi, oj navesci mili. Dame i gospodo jezičari, molim vas za jedan savjet u vezi navezaka.

Ako koristim navezak na kraju neke riječi jer iduća riječ počinje istim slovom kojim prethodna završava (npr. razumnoga gospodina), trebam li onda i u drugim padežima te riječi koristiti navezak?

Npr. razumnoga gospodina, razumnome gospodinu...

ili navezak može ostati samo u padežu u kojem bi inače jedna riječ završavala s istim glasom kojim druga počinje?

Npr. razumnoga gospodina, razumnom gospodinu...

Hvala!
__________________
"It just works." Todd Howard
suchimir is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:17.