Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2015., 13:24   #41
Kršćanima bog nije dualan istina je jer su prebacili na satanu ono što loše dolazi od boga no time su upali u zamku dualizma.

Dualizam je realnost vezana za percepciju vidom no sinteza koja poništava daulizam je realnost razumjevanja ili plod intelektualna balansa s emocijama.

Dualizam pošto se poništava sintezom,automatski se može zaključit da zapravo dualnost proizlazi iz jedna korjena ili jednote da bi se djelio i ujedinjavao jer bez djeljenja nema materijalna svijeta kao što bez iskustva podjele nema zadovoljstva unije ljubavi sreće...

Vrlo moguće da taj proces je temeljni proces univerzuma koji se djeli da bi se ujedinjavao i tako u vječnost razne kombinacije.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 15:42   #42
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ako idemo od pretpostavke da je Bog svemoćan i stvoritelj svega postojećeg,
onda je on također i izvor zla, je ga je stvorio.
Već sam gore odgovorio, da je takav pogled pogrešan! Zlo nije neki predmet, neka stvar, da bi bilo "stvoreno". Zlo nastaje npr. kada čovjek odabere da izvrši zlo djelo, iako je na raspolaganju imao i da postupi na ispravan (moralno prihvatljiv) način.
npr. ako čovjek ukrade - to Bog nije stvorio, nego je čovjek ukrao.
Markanm vam je dao dobar odgovor. Da svi iskreno zavirimo u vlastito srce, vidjeli bismo da je njegov post bio ispravan i istinit, i nebismo ga karikirali, kako to radi npr. Nepoznati.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 15:56   #43
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Već sam gore odgovorio, da je takav pogled pogrešan! Zlo nije neki predmet, neka stvar, da bi bilo "stvoreno". Zlo nastaje npr. kada čovjek odabere da izvrši zlo djelo, iako je na raspolaganju imao i da postupi na ispravan (moralno prihvatljiv) način.
npr. ako čovjek ukrade - to Bog nije stvorio, nego je čovjek ukrao.
Markanm vam je dao dobar odgovor. Da svi iskreno zavirimo u vlastito srce, vidjeli bismo da je njegov post bio ispravan i istinit, i nebismo ga karikirali, kako to radi npr. Nepoznati.
Svašta...zlo je naša percepcija situacije; ne postoji zlo kao sila u Svemiru pa zahebava ljude na zemlji iz vica...a dobri bogo to sve odobrava jer je i sam nemoćan se tome suprotsaviti.

Ako je tako onda se zlo uvijek bira; nesreće su recimo kad izabiremo nekog ubiti sa autom...
zlo se događa kad namjerno idemo protiv dobra kad imamo uopće izbor.


Onaj kojemu je ukradeno - doživio je zlo onaj koji je ukrao njemu je dobro.

Život je šarenilo a ne crno-bijeli TV.

Religije nisu riješile pitanje zla pa mu daju osobni pečat nekog demonskog bića koje se pobunilo protiv boga Dobrice. To je pričica za svijest vrtićke dobi; onda su ljudi kao proizvodi boga Dobrice zli jer namjerno izabiru zlo.

A ako su zli trebaju kaznu i stisak niz pravila koji će ih držati dobrima jer SAMI to ne USPIJEVAJU - i eto ti dobar temelj za vjerničko kolo; krivnja-grijeh - kazna.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 17:51   #44
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Svašta...zlo je naša percepcija situacije;
ne postoji zlo kao sila u Svemiru pa zahebava ljude na zemlji iz vica...
Eto, upravo potvrdiste moj stav. I samo bih dodao da ovo nije ok:
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Onaj kojemu je ukradeno - doživio je zlo onaj koji je ukrao njemu je dobro.
Onda bi se lopov uvijek vadio na sudu izgovorom da je to za njega bilo dobro, ali se na sudu nebi prihvatilo. Čak se ne bi moglo ubrojati ni u olakotnu okolnost. Mi govorimo o univerzalnom dobru, a ne šta je dobro za mene/tebe. Osim toga, naše oči ponekad nas lažu, a mislim da i vi to znate. Nije dobro uvijek ono što se nama čini da je dobro za nas. Nekad mislimo da je nešto dobro po nas, pa ispadne da je loše po nas. A nekad mislimo da je nešto loše po nas a ispadne dobro. Zar nije tako? Pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 18:25   #45
Nema univerzalnog dobra.

Sud sdi prema zakonima, a ne apstraktnim osjecajima. Zakoni su nastali kao regulatorni meanizam zajednice. Odnosno sud se bavi dobrom koje nije pojedinacno, ali nije niti univerzalno vec odredjene drustvene zajednice i moze se od zajednice do zajednice razlikovati. AKo dodje globalizacijom do nekih planetarnih standardizacija opet je to trenutno prihvacena dogovorna norma ljudskog drstve te planete, a ne univerzalno doro ili zlo kao nekakva apstraktna samostalna vrijednost.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 19:31   #46
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Svašta...zlo je naša percepcija situacije; ne postoji zlo kao sila u Svemiru pa zahebava ljude na zemlji iz vica...a dobri bogo to sve odobrava jer je i sam nemoćan se tome suprotsaviti.

Ako je tako onda se zlo uvijek bira; nesreće su recimo kad izabiremo nekog ubiti sa autom...
zlo se događa kad namjerno idemo protiv dobra kad imamo uopće izbor.


Onaj kojemu je ukradeno - doživio je zlo onaj koji je ukrao njemu je dobro.

Život je šarenilo a ne crno-bijeli TV.

Religije nisu riješile pitanje zla pa mu daju osobni pečat nekog demonskog bića koje se pobunilo protiv boga Dobrice. To je pričica za svijest vrtićke dobi; onda su ljudi kao proizvodi boga Dobrice zli jer namjerno izabiru zlo.

A ako su zli trebaju kaznu i stisak niz pravila koji će ih držati dobrima jer SAMI to ne USPIJEVAJU - i eto ti dobar temelj za vjerničko kolo; krivnja-grijeh - kazna.
Makro i mikrokosmos su jedno i kako u glavi nekoga postoji ideja tako i gore postoji ista stvar ne može nešto biti gore a da nije dole i obrnuto.
Tvoj svjet tvoje ideje nemaju takve predodžbe no njihovi svjetovi koje su kreirali imaju takve vrstu bića u svom svjetu i oni egzistiraju u njihovim domenama kako gore tako i dole.

Ovaj svjet je mentalna energija,sve je mentalno preko misli se kreira i povezano je kako gore tako dole tako da nema ono što ti misliš da je nešto konačno ili formirano od prije jer nije sve se giba vribrira i ništa nije stalno kao promjena.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 20:32   #47
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Eto, upravo potvrdiste moj stav. I samo bih dodao da ovo nije ok:

Onda bi se lopov uvijek vadio na sudu izgovorom da je to za njega bilo dobro, ali se na sudu nebi prihvatilo. Čak se ne bi moglo ubrojati ni u olakotnu okolnost. Mi govorimo o univerzalnom dobru, a ne šta je dobro za mene/tebe. Osim toga, naše oči ponekad nas lažu, a mislim da i vi to znate. Nije dobro uvijek ono što se nama čini da je dobro za nas. Nekad mislimo da je nešto dobro po nas, pa ispadne da je loše po nas. A nekad mislimo da je nešto loše po nas a ispadne dobro. Zar nije tako? Pozdrav

Stvar je percepcije; priroda nema percepciju dobra i zla ona je takva kakva jeste mi smo dio prirode ali imamo percepciju dobra - ukradeno drugome i zla- ukradeno nama

naravo ovo je uprošten primjer.

Nema univerzalnog dobra niti zla - oboje djeluju zajedno (ying-yan).
Ako ih posve odvojiš a djeluju zajedno u nekoj vrsti sinergije oni dobivaju samostalni život. Daj malo na to ideologije; onda dobivaš religiju kojoj je sve njeno dobro a sve ostalo bez nje zlo.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 21:17   #48
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nema univerzalnog dobra. Sud sudi prema zakonima, a ne apstraktnim osjećajima. Zakoni su nastali kao regulatorni meanizam zajednice. Odnosno sud se bavi dobrom koje nije pojedinacno, ali nije niti univerzalno vec odredjene drustvene zajednice i moze se od zajednice do zajednice razlikovati.
Slažem se. No, iz aspekta vjernika koji vjeruje da Boga ima i da je objasnio šta je prihvatljivo (halal) a šta nepihvatljivo (haram) - za vjernika je to univerzalni zakon i sve što je Bogom prihvatljivo, ujedno je i univerzalno dobro. Na primjer, sex prije braka nije prihatljiv, a u braku ne samo da je prihvatljiv nego je i preporučen. Krađa je zlo, ma šta neki zakon neke zemlje kazao. Oprost je prihvatljiv i čak preporučen... i tako dalje. Za vjernika, univerzalno dobro je sve ono sa čime je Bog zadovoljan.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 22:37   #49
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nema univerzalnog dobra niti zla - oboje djeluju zajedno (ying-yan).
Ima,itekako.Sve te dualističke "filozofije" pokušavaju da relativiziraju zlo i grijeh od kad je svijeta i vijeka,da ga opravdaju i daju mu "prirodni",naturalistički štih,sve je to dio prirode ili da Boga,apsolutnu Ljubav,prikažu kao izvor zla,dualistu....Ali neće uspjeti.Mnogi ljudi se otvaraju za laži istočnjačke filozofije zasnovane na pokušaju da se u ravnotežu dovedu suprotnosti,kao što su dobro i zlo npr. Biblijska religija je,nasuprot tome,zasnovano na biblijskoj istini o trijumfu dobrog nad zlim!

Zadnje uređivanje Markanm : 08.06.2015. at 23:06.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 23:53   #50
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Slažem se. No, iz aspekta vjernika koji vjeruje da Boga ima i da je objasnio šta je prihvatljivo (halal) a šta nepihvatljivo (haram) - za vjernika je to univerzalni zakon i sve što je Bogom prihvatljivo, ujedno je i univerzalno dobro. Na primjer, sex prije braka nije prihatljiv, a u braku ne samo da je prihvatljiv nego je i preporučen. Krađa je zlo, ma šta neki zakon neke zemlje kazao. Oprost je prihvatljiv i čak preporučen... i tako dalje. Za vjernika, univerzalno dobro je sve ono sa čime je Bog zadovoljan.
Ako je za vjernika - nije univerzalno. Ali da bi vjernik sam sebi odrzao vjeru u apsolute mora ga takvim smatrati, iako sam cinjenica da je socialno i ideoloski uvjetovano pripadnoscu grupi i pihvacanjem njene ideologije pokazuje da tu nema niceg univertalnog
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 23:54   #51
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Ima,itekako.Sve te dualističke "filozofije" pokušavaju da relativiziraju zlo i grijeh od kad je svijeta i vijeka,da ga opravdaju i daju mu "prirodni",naturalistički štih,sve je to dio prirode ili da Boga,apsolutnu Ljubav,prikažu kao izvor zla,dualistu....Ali neće uspjeti.Mnogi ljudi se otvaraju za laži istočnjačke filozofije zasnovane na pokušaju da se u ravnotežu dovedu suprotnosti,kao što su dobro i zlo npr. Biblijska religija je,nasuprot tome,zasnovano na biblijskoj istini o trijumfu dobrog nad zlim!
Dovoljno je bes ideoloskih maski gledat svjet oko sebe, istoci i zapadi, jingjangovi i grijesi, nista t nema veze.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 00:42   #52
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ako je za vjernika - nije univerzalno.
Ono što je iz aspekta vjernika univerzalno dobro, dobro je za sve ljude, samo što neki ne posmatraju zbilju onako kako je posmatraju vjernici. Uprkos tome, vjernici i njima moraju činiti dobro, nikad zlo! Moraju ih uvažavati, pomagati im kada god je to moguće, bez obzira što oni ne vjeruju kao vjernici. Najvažnije je da ne bud prisile, nasilja...
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 10:37   #53
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Ima,itekako.Sve te dualističke "filozofije" pokušavaju da relativiziraju zlo i grijeh od kad je svijeta i vijeka,da ga opravdaju i daju mu "prirodni",naturalistički štih,sve je to dio prirode ili da Boga,apsolutnu Ljubav,prikažu kao izvor zla,dualistu....Ali neće uspjeti.Mnogi ljudi se otvaraju za laži istočnjačke filozofije zasnovane na pokušaju da se u ravnotežu dovedu suprotnosti,kao što su dobro i zlo npr. Biblijska religija je,nasuprot tome,zasnovano na biblijskoj istini o trijumfu dobrog nad zlim!
Gdje ti toga ima, u Vatikanu...?

Imati jednu stranu samo dobra a drugu samo zla je logički neodrživ prijepor jer što je za tebe dobro nekome nije.

I opet je relativizam zasjenio apsolutnu Ljubav.


Govoriti da je Istok u duhovnom smislu pun laži je umišljeni religijski solipsizam - pa sretno ti bilo u njemu i oko njega u radosti Biblijske "istine".
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 11:18   #54
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Glupog li prijedloga?!? Zašto vi ne napustite svoju vjeru, kršćanstvo ili koja je već.. ?!
Prijedlog je priznajem krajnje neobičan,ali ipak vjerujem da bi njegova konstrukcija bilo vrlo plodna.
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Islam je lijepa vjera, i nije ništa loše prouzročio kod muslimana. U toj vjeri je slava muslimana. Ako je išta proizvelo današnje stanje u muslimanskom svijetu, onda je muslimansko odmetanje od svoje vjere (naravno, mislim odmetanje jednog broja muslimana a ne u cjelini) te kršćanska agresija (Irak, Afganistan itd, dva svjetska rata, etc).
Oprosti,nisam čitaO Kur¨an,ali vjerujem da ima tamo dobrih stvari.No,ima i onih ključno ne osobito dobrih.
Islam ne priznaje apostate.
U Iranu npr.,muslimani ne mogu prihvatiti zarathuštranizam jer bi bili izloženi smrtnoj kazni.
Islamsko društvo je zatvoreno društvo;svatko se može pridružiti,ali nitko ne može otići.
To je vrlo fatalno,isključivo,i zaključak je prijeteći gotovo smrtni..

Zarathuštra propovijeda za svakoga bez obozira na rasu,bju kože ili spol.Njegova svrha je univerzalno uzdizanje istine,promicanje ljubavi,usklađivanje uma i srca,samoostvarenje čovjeka,postignuće sreće,Ušta.

Zarathuštranizam bi također bio dobar i za rimokatolike i pravoslavne,ali prije svega pomogao bi muslimanima da se oslobode.
Kako se kaže;
Musliman je rob vjere.
Krščanin je dijete vjere.
ZarathuštraniN je suradnik vjere.

Krščanska agresija?
Hm,zanimljivo..Znači vjerojatno to tako gledaju tamošnji muslimani..Jedan dio njih koji je spasio glavu od Husseina ili od talibana..
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Mislim da je vaša tema provokativna!
S kojim pravom predlažete da se arapima uvede neka druga vjera? :
Evo,upravo si ocrtao karakter islama..Kako se usuđujete?!
Kako si dopuštate!?Što si umišljate?!
Sve u stilu neprijateljstva,napetosti...Isključivosti.
No,pokušaj shvatiti.Ovdje nema uvrede..
Zarathuštranizam je postojao na prostoru gdje je dana dominantni islam.
A što se tiče Evropljana,također i ostalog krščanskog svijeta pozvani su svi.
Ali njihove vjerske slobode su neuporedivo veće nego u miuslimana koji trpe pod bremenom isključivosti svoje vjere..
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Pa je li tema Islam ili Zaratustrijanizam? Al je tema ovo drugo, onda se toga i držite. A to o apostaziji nije islamsko pravilo. To je mnogo puta do sada odgovoreno na ovom podforumu.

Još jednom
Pokušajmo i jedno i drugo.Nije zabranjeno,a možemo dobiti više odgovora...
I molim te,ne ljiuti se..Nitko ne prijeti islamu.
Ja govorim za te jadne ljude,koji po mojem slučaju slijede vjeru koja nije dostatna za slobodu koju oni vjerojatno žele imati.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 11:23   #55
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Koja je razlika u odnosu na srednjovjekovno krscanstvo, predokupacijski tibet ili druge religijom "isprane" ideolosko-politicke tvorevine?

Problem koji vidis u fundamentalistickim oblicima islama je problem iz perspektive sekularne, humanisticke i liberalne, a ne krscanske, zoroastricke ili druge religijske perspektve.
Ne samo u islamu nego u lošim nusproizvodima krščanstva.
Treba mijenjati ono za što smo sigurni da bi bilo bolje.
Kako,to je pitanje...
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 11:29   #56
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Već sam gore odgovorio, da je takav pogled pogrešan! Zlo nije neki predmet, neka stvar, da bi bilo "stvoreno". Zlo nastaje npr. kada čovjek odabere da izvrši zlo djelo, iako je na raspolaganju imao i da postupi na ispravan (moralno prihvatljiv) način.
npr. ako čovjek ukrade - to Bog nije stvorio, nego je čovjek ukrao.
Markanm vam je dao dobar odgovor. Da svi iskreno zavirimo u vlastito srce, vidjeli bismo da je njegov post bio ispravan i istinit, i nebismo ga karikirali, kako to radi npr. Nepoznati.
Onda se postavlja novo pitanje: da li je sve na Svijetu Božja volja ili neka djela bića rade samostalno bez uplitanja Boga
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 11:36   #57
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Pa prihvatite tu vjeru i sve pet. Nitko ti to ne brani, zar ne?
Ne,u tome je ljepotra krščanstva.Dopušteno ti je treažiti dalje...Ali da bi promjena uspjela,i da bi na dobro izašlo,mora se vjera proširiti i na sve druge..
Pogotovo što zarathuštranizam ne čini razliku.
U zarathuštranizmu vrlina znači pravdu.Vrlina ne označava slijep izvršavanje onoga što je zapovijeđeno i ustezanje od onoga što je zabranjeno;Čovjeka djela i namjere za ishod moraju imati pravdu.
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Ali, da vi kao nemusliman zastupate stanovište da muslimanima treba zamjeniti njihovu vjeru nekum drugom... shvatate li da je nehumano to što pokušavate? Islam je ok vjera i ako ima svoje probleme - ako već ne možete pomoći - onda makar ne odmažite.
Da,ja kao nemusliman nudim muslimanima promjenu...To je pretpostavljam uvreda Allahu i islamu i ja bih zbog toga vjerojatno dobio 100 udaraca bičem ili odsijecanje ekstremiteta?
To zastupaš?
Islam je ok vjera,ako što je krščanstvo ok vjera u nekim segmentima...Ali nije sve,zato što se vadi iz konteskta mnogo toga što se koristi za politiku.
Islam je ropska vjera..Jednom kada prihvatiš nema uzmaka.Do smrti...
To za mene nije dobra vjera.To je fanatizam.
Krščani pak načelno pripadaju toj vjeri,ali je apstinencija tako velika da uopće nema smisla govoriti o vjernicima iznad 15 % stanovništva.

Što je tu nehumano da muslimanima nudima promjenu vjere?
Imam dojam da kamufliraš riječi i da mi prijetiš...Jer se nimalo ne dopušta propitkivanje islama..To je tako opasno i prijeteće i zbog svih Arapa dopušteno je misliti da među njima ima i ateista i onih koji bi prigrlili zarathuštranizam.
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Čemu širenje mržnje, molim vas?! Kako je to uopće dopušteno ovdje?
Da,o tome ti govorim...Ovdje se vidi sasvim jasno...
Političke konstrukcije ekstremizma...Kako se usuđuje...Širenje mržnje...
Evo,odraz islama u lošem dijelu..
Krajnost,kroz koju dolazi prijetnja ako se tko usudi sumnjati u islam...Nema pitanja,nema sumnje,nema propitkivanja..samo slijepo slijedi vjeru...
Hm...mislim da neće ići.
Iz humanitarnih razloga Arapima se mora pomoći.

Molim moderatora da reagira ako misli da je potrebno...
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 11:48   #58
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Zlo je samo iskušenje... Čovjek zaista uvijek može da ne odabere zlo.
Ako netko mrzi islam, on mrzi zato što tako želi, a ne jer je to jače od njega.
Zbog toga smatram da to pitanje nije toliko bitno i da se na njega ne svodi baš ništa.
Nitko ne mrzi islam,ali sasvim je sigurno da nusproizvodi viđeni u realnosti krajnje su odbojni razumu.

Zarathuštra je bio vjesnik nove religije,a ne samo reformator.

Vjerovavao je u Stvoritelja kao izvora sve dobrote,u stvaranje kao
čin velikodušnosti i u čovjeka kao pokretača razvpoja i
napretka.
Držao je da je postanak dobar i svet,a zlo izopačenje.
Mislio je da je zlo proizvod ljudske zloće.
Izjavio je da je moralni dualizam neophodan za ostvarenje
čovjekove slobode izbora,te priznao inherentnu polarnost
između istine i laži.
Proglasio je nepomirljivost Dobra i Zla.
Preporučio je stalnu borbu protiv zloće.
Propovijedao je život pun nade,pun djelatnosti i užitka.
Obećao je duhovni život nakon fizičke smrti.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 14:02   #59
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Ono što je iz aspekta vjernika univerzalno dobro, dobro je za sve ljude, samo što neki ne posmatraju zbilju onako kako je posmatraju vjernici. Uprkos tome, vjernici i njima moraju činiti dobro, nikad zlo! Moraju ih uvažavati, pomagati im kada god je to moguće, bez obzira što oni ne vjeruju kao vjernici. Najvažnije je da ne bud prisile, nasilja...
Sveki ideolog ima fiksaciju da je njegova ideologija univerzalna i za sve. Razlicite vjere, politicke ideologije... Samo sto neke nastoje siriti mirnije, neke agresivnije, a neke cak smatraju da ljudi sami trebaju doc d istog i minimalno nastoje forsirat sirenje. Poneke su cak eliisticke i ne sire, vec se smatraju odabranim zatvorenim klubom... ali debela vecina svoje smatra univerzalnim, usprkos cinjenici da to sto imas miliun grua i grupica takvog tpa pokazuje da nema tu niceg univerzalnog. No kako je takav stav neophodan za prezivljavaje grupe i njene ideologije, tj osjecaja vlastite posebnosti, bit ce uvjereni i dalje.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 02:40   #60
Rasprava je;podrijetlo zla..
Promisljanjem dolazimo do odgovora...

Pitagora se spominje kao sljedbenik Zarathustre.
On je govorio o transmigraciji duse.
Anaxagoras,pravio je razliku izmedju materije i uma,ili duha(nous,na grckom).

Zarathustranizam je religija cija postojanost seze par tisuca godina pr.n.e.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:57.