Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2015., 13:32   #81
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Quote:
NOD14 kaže: Pogledaj post
Aha, pa objasni onda kako kružni ciklus koji ne treba stvoritelja jer je beskonačan, bez početka i uzroka nije problem za muslimane? Muslimani vjeruju da Bog nije stvorio svemir?
Ne bih ovdje, jer ovo nije tema ekskluzivno muslimanske naravi, ni ne želim da to postane... Ali mogu napisati par riječi na nekoj drugoj temi, pa ti javljam link. ok?
Izbjegavaš odgovor?
O, naravno da ne. Odgovorot ću mu u prikladnoj temi, pa ću mu javiti link.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 14:12   #82
Tema ti se zove Prvi pokretač - tamo raspravljamo o takvim stvarima.
__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 14:38   #83
Svaka čast onome ko može da poveruje da prostor može da postoji a da nije beskonačan.Ne može po meni prostor nikad da se skupi,on se širi ali ne na kraju nego unutar sebe između galaksija.Analogno kao kad se između beskonačnih brojeva u plusu i beskonačnih u minusu dodaju nule.Skupljanje svemira i onda ponovna ekspanzija onako samo od sebe je sumanuta ideja za mene skoro isto kao ideja da je svemir živ.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 14:49   #84
P.S. Ako je svemir beskonačan i beskrajan (a logično je da prostor to jeste,bar za mene,jer objasnjeno je šta je širenje) onda postoji samo jedan odgovor na pitanje o postanku,ne 2 ,ne 3 ,nego samo jedan odgovor.Svakako da ako je svemir beskonačan i beskrajan i u dužini i širini i visini nema meste gde Bog da postoji,a takođe nije mogao kao takav nikako da nastane nekim naturalističkim jednostavnim procesom,to je mega giga besmislica.Jedini mogući odgovor bi bio da je neka beskrajna stvaralačka sila a po svemu i inteligencija postala taj svemir na početku vremena.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 15:20   #85
1. uzrok uvijek prethodi posljedici
2. početak vremena je početak svemira
____________________________________
Nije postojalo vrijeme za stvaratelja ili bilo koji drugi uzrok da uzrokuje posljedicu (nastanak svemira). Dakle, svemir nema vanjski uzrok.



Btw, ne znamo je li svemir konačan ili beskonačan i ima li rub ili ne.
__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 15:27   #86
Quote:
NOD14 kaže: Pogledaj post
1. uzrok uvijek prethodi posljedici
2. početak vremena je početak svemira
____________________________________
Nije postojalo vrijeme za stvaratelja ili bilo koji drugi uzrok da uzrokuje posljedicu (nastanak svemira). Dakle, svemir nema vanjski uzrok.



Btw, ne znamo je li svemir konačan ili beskonačan i ima li rub ili ne.
Početak vremena je prva slika postojanja.Vreme ide pa ide,ako prihvatimo da postoji.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 15:29   #87
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Početak vremena je prva slika postojanja.
Što ti to uopće znači.
__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 15:58   #88
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
kao prostor ?

a po drugim interpretacijama, zrak je jedan od četiri elementa..u kabali čini mi se ako se dobro sjećam, zrak, to je ona božanska razina, svijet, ideje.
Svijet Arhitipova bi trebao biti Aleph prvo slovo AlephBetha ili svijet ideja potencijala i sam Aleph kao slovo se zato ne izgovara jer on ne postoji kao nešto emanirano nego samo kao potencijal,njegov izlaz u realitet je najmanje slovo ili točka Yud ili broj 10 koje nosi jedinicu i nulu potrebnu za kreiranje i to su gabariti unutar kojih Aleph se manifestira.Ti gabariti su nazvani M(alcuth) i B(inah).Malcuth dole a Binah gore.

Primjetite da kompjeterska tehnologija koristi 1 i 0 i MB.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 15:59   #89
Quote:
NOD14 kaže: Pogledaj post
Što ti to uopće znači.
pitanje je sto tebi znaci
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 16:02   #90
Quote:
NOD14 kaže: Pogledaj post
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Izbjegavaš odgovor?
Tema ti se zove Prvi pokretač - tamo raspravljamo o takvim stvarima.
Odgovorio sam. Zahvaljujem na strpljenju i pozdrav.
https://www.forum.hr/showthread.php?p...2#post55171172
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 16:12   #91
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Svaka čast onome ko može da poveruje da prostor može da postoji a da nije beskonačan. Ne može po meni prostor nikad da se skupi, on se širi ali ne na kraju nego unutar sebe između galaksija.
O, može kako da ne! Kao što se smota list papira! Sve se vrati u singularitet, u kojem nema međuprostora, jer je sve zbijeno jedno do drugog... nema međuprostora čak ni između atoma, elektrona... pa se onda opet sve rasparča i stvore se prostor i međuprostor... i onda opet širenje, širenje... pa opet nazad ka singularitetu... taj hod jest beskonačan.

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Analogno kao kad se između beskonačnih brojeva u plusu i beskonačnih u minusu dodaju nule. Skupljanje svemira i onda ponovna ekspanzija onako samo od sebe je sumanuta ideja za mene skoro isto kao ideja da je svemir živ.
Pa dobro... mnogim ljudima mnoge stvari izgledaju sumanuto... Nekom je sumanut i besmislen čak i ljudski trud. Ja vjerujem da vječito gibanje nije besmislica, a ne znam zašto bi bila.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 16:13   #92
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
pitanje je sto tebi znaci
Meni ništa naročito. Pogotovo ne u kontekstu replike na moj logički sud.
__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 16:26   #93
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
O, može kako da ne! Kao što se smota list papira! Sve se vrati u singularitet, u kojem nema međuprostora, jer je sve zbijeno jedno do drugog... nema međuprostora čak ni između atoma, elektrona... pa se onda opet sve rasparča i stvore se prostor i međuprostor... i onda opet širenje, širenje... pa opet nazad ka singularitetu... taj hod jest beskonačan.

Pa dobro... mnogim ljudima mnoge stvari izgledaju sumanuto... Nekom je sumanut i besmislen čak i ljudski trud. Ja vjerujem da vječito gibanje nije besmislica, a ne znam zašto bi bila.
Ne bih rekao.Kako prostor da se smota,alo ,to je logično ??? Pa prostor ili je beskonačan ili ga nema.Ma kako se rasparča prostor?? Čekaj ti veruješ u Boga koji ima po sebi silu da stvara,a koja mu je valjda pala sa marsa,ne šalim se ok.Normalno da čestice i dizajn strukture svemira nije mogao da se stvori tek tako ni iz čega.Za mene Bog nije imao moć da stvori već je on bio ta beskrajna stvaralačka moć i fundamentalna inteligencija koja se pretvorila u svemir i prestala da postoji.Pitanje zašto je to uradio je kao pitanje zašto hirurg operiše pacijente,zato što mu je to u opisu posla,isto tako i ''Bogu'' je bilo u naravi da stvori tako što će postati svemir jer je on po prirodi stvoritelj koji je u trenutku to uradio.Znaš mislim da mnogi ljudi ne znaju šta je veliki prasak,za njih bi pandeizam bio prihvatljiv.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 16:28   #94
Quote:
NOD14 kaže: Pogledaj post
Što ti to uopće znači.
Pa kao kad pustiš klip,rekao sam to.Znači u video klipu imaš prvi trenutak,ne postoji iza tog prvog trenutka.Odmah kad pustiš klip vreme kreće.Za mene i stvarnost je kao video klip,sa prvim trenutkom u vremenu.Sve ima svoj početak tako i vreme.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 16:41   #95
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pa kao kad pustiš klip,rekao sam to.Znači u video klipu imaš prvi trenutak,ne postoji iza tog prvog trenutka.Odmah kad pustiš klip vreme kreće.Za mene i stvarnost je kao video klip,sa prvim trenutkom u vremenu.Sve ima svoj početak tako i vreme.
Da, ali onda uopće nisi shvatio moj sud.

Ako vrijeme nastaje nastankom svemira, onda nije postojalo vrijeme u kojem bi bog kao uzrok mogao prethoditi nastanku svemira bez obzira radi li se o panteističkom prijelazu ili o biblijskoj verziji kreacije. Bit je da za uzročno-posljedičnu vezu trebaš vrijeme, a vrijeme počinje nastankom svemira.
__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 16:45   #96
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao.Kako prostor da se smota,alo ,to je logično ??? Pa prostor ili je beskonačan ili ga nema.Ma kako se rasparča prostor?? Čekaj ti veruješ u Boga koji ima po sebi silu da stvara,a koja mu je valjda pala sa marsa,ne šalim se ok.Normalno da čestice i dizajn strukture svemira nije mogao da se stvori tek tako ni iz čega.Za mene Bog nije imao moć da stvori već je on bio ta beskrajna stvaralačka moć i fundamentalna inteligencija koja se pretvorila u svemir i prestala da postoji.Pitanje zašto je to uradio je kao pitanje zašto hirurg operiše pacijente,zato što mu je to u opisu posla,isto tako i ''Bogu'' je bilo u naravi da stvori tako što će postati svemir jer je on po prirodi stvoritelj koji je u trenutku to uradio.Znaš mislim da mnogi ljudi ne znaju šta je veliki prasak,za njih bi pandeizam bio prihvatljiv.
Prostor se smota poput zmije spiralno i zmija može da sebi grize rep.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 16:48   #97
Quote:
NOD14 kaže: Pogledaj post
Da, ali onda uopće nisi shvatio moj sud.

Ako vrijeme nastaje nastankom svemira, onda nije postojalo vrijeme u kojem bi bog kao uzrok mogao prethoditi nastanku svemira bez obzira radi li se o panteističkom prijelazu ili o biblijskoj verziji kreacije. Bit je da za uzročno-posljedičnu vezu trebaš vrijeme, a vrijeme počinje nastankom svemira.
Ne znam šta je za tebe vreme.Za mene vreme postoji kada bilo šta postoji,jer vreme jednostavno ide,bilo svemira ili ne.Da bi nešto krenulo,mora da postoji prvi trenutak,početak,pa tako i za vreme po meni.Inače pandeistički je prelaz,panteizam je drugo.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 16:51   #98
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Prostor se smota poput zmije spiralno i zmija može da sebi grize rep.
Zmija je čvrsti entitet,a prostor je prostor,nema kraj (bar je za mene nelogično) i širi se između galaksija normalno što crveni pomak govori.Dakle ne širi se na kraju već unutar sebe,kao što sam objasnio u analogiji sa brojevima.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 16:51   #99
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pa prostor ili je beskonačan ili ga nema.
Ajde nemoj pisati neprovjerene stvari i neistine. Istraži se oblik svemira pa ćeš vidjeti da se ne zna koji je znanstveni model točan - je li svemir beskonačan ili konačan, s granicama ili bez, ravan ili iskrivljen. Ne zna se.

S takvim ultimatumima ili/ili tvoje tvrdnje mogu ispasti samo smiješne.
__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 16:54   #100
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ne znam šta je za tebe vreme.Za mene vreme postoji kada bilo šta postoji,jer vreme jednostavno ide,bilo svemira ili ne.Da bi nešto krenulo,mora da postoji prvi trenutak,početak,pa tako i za vreme po meni.Inače pandeistički je prelaz,panteizam je drugo.
Aha, sad ćemo još svatko davati svoje definicije što je nešto za mene, što je meni logično.

S takvima nema smisla raspravljati jer se ne može doći nikud. Doduše, u to sam se uvjerio još prije.
__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.