Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2012., 13:11   #61
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Čovjek ne ide u vojsku da bi ubijao, nego ide u vojsku da bi bio na raspolaganju svojoj domovini, da bi štitio one koji se ne mogu sami zaštitit i to je plemenit motiv.
Sva plemenitost i časnost motiva pada u vodu kada dođe do proljevanja krvi, kada se ubije jedno živo biće, čovjeka.. kojeg je poslao npr. neki oficir na zapovijed luđačkog političara da učini zlo, a ovaj se posluži istim sredstvom zla da ga spriječi i onda kad klanje završi i kada se pogleda... i shvati kakve su to ludosti i u čemu to moraš sudjelovat.. nema veze sa Božjim!


Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Vojnik ne ide u rat da bi činio grijeh, nit tko ide u bitku da bi ubio (govorimo o normalnim i mentalno zdravim ljudima jasno).
Ali čini grijeh i ubija - vjerojatno neide to činit niti to želi, ali kada situacija traži i vrijeme dođe čini!!

Da je to nešto ispravno i u obrani i iz takvih plemenitih namjera zaštite normalni ljudi bi nakon toga osjećali radost i olakšanje u sebi, no sasvim je suprotno, ostaje im teret i guša iznutra što nam jasno kao posljedična reakcija pokazuje da to nešto nije dobro ni ispravno po čovjeka - ne želi to činit ali prisiljen je - jer ne pozna Boga i ne pripada mu pa se tako u samoći i nužnosti obrane posluže zlom - a Krist nas poziva da ga upoznamo i stavimo se u Njegove ruke i zaštitu.


Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Svako nehotično zlo koje proizađe iz vojničkog poziva je zlo koje se moze dogoditi u bilo kojem drugom zanimanju radi nemara ili neceg drugog stoga se samo zlo ne moze vezati za određeni poziv.
Točno, to što i u drugim zanimanjima ima zla, ne znači da je to opravdano, ovdje je samo puno izraženije... ali je opet zlo, a vojnik u ratu da bi bio kvalitetan i svrhovit vojnik, mora činit zlo - ubijat ili pomagat da se ubije.

Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Ako su tvoje nakane iskrene i kaniš zbilja pošteno i plemenito obavljat vojnički poziv- to se ne moze protiviti moralu.
Kojem moralu? Ljudskom ili Božjem? Ako ovo govoriš kao običan svjetovni čovjek - nevjernik onda razumijem, ako govoriš kao kršćanin kojemu je primjer i uzor Krist i treba mu bit na prvom mjestu Božje, onda to neide jedno s drugim.


Na što se svodi na kraju vojnički poziv nego ubijat ljude - spriječit zlo novim zlom? A što je ubijanje ljudi, kakva je narav toga i tko stoji iza tog zla - tko je ubojica ljudi od početka??


Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
U vojsci je problematično samo jedno pravilo koje je ujedno i najvaznije- lanac zapovjedi. Da bi funkcioniralo- zapovjed se mora bespogovorno slijediti..pitanje je samo dal ćeš jednom bit spreman i pod cijenu mozda i vlastitog zivota reći NE nečemu šta se duboko protivi tvom moralu ili ćeš napravit kompromis i odgovornost prebaciti na ''zapovjednika''. Mozes se jedino nadat da ćeš imat moralnog zapovjednika ili ćeš dat sve od sebe pa doć na vrh lanca.

Ovo što pišeš je jedan stav normalnog ovozemaljskog čovjeka koji gleda na svijet ljudskim očima i ljudsko mu je na pameti, ali koji je nesvjestan sebe iznutra i duhom uspavanog, koji ne pozna Boga i Njegov poziv.. to nije nauk Isusa Krista koji nas poziva na nešto drugo, puno više i dublje i u suštini dijametralno suprotno.

Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Ja te podržavam svakako.
Ja to ne osuđujem jer znam koliko je teško i na kraju ovog trenutka da se moram branit nisam ni ja u Božjim rukama i da se nađem u situaciji života i smrti vjerojatno bi se istim zlom poslužio, ali priznat ću da to nije ono ispravno i dobro na što sam kaok vjernik pozvan i da sam slab, da se nisam stavio u ruke Božje pa mi je u takvim trenutnim okolnostima snalazit se sam kako znam.
Wild_East_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 13:22   #62
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
A što je onda sa policajcima?I oni moraju ubiti ako se nađu u takvoj situaciji,specijalci također.
Isto tako, kao i u velikoj većini, a u tim zanimanjima je to posebno izraženo, to su sve predanja za ovaj svijet dok nas Bog poziva na nešto puno više, zato je Krist "kamen spoticanja" svijetu, jer je TO Božje nešto nespojivo sa uređenjem svijeta i sistemom na Zemlji u kojem živimo.


Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Zamislite kada bi dopuštali da lopovi,kriminalci,dileri,ubojice,psihopati...ubija ju,a mi na to gledamo strogo zadrto u stilu ne smijemo ih ubiti jer smo kršćani.Onda bi na zemlji zavladao totalni nered,a ja vjerujem da i vi vjerujete da to Bog ne želi nikako.

Bog upravo to (načelno) želi (ne želi zlo koje bi uslijedilo, ali želi takvu vjernost i odanost vjernika Dobru), jer onda nebi bilo glume, jer bi onda vjernici uistinu slijedili primjer Krista i bili "razapeti" od svijeta kao i On i to bi bio očiti pokazatelj svima gdje smo i što je sve ovo gdje živimo, jer bi se tako u vrlo kratkom vremenu odvojilo žito od kukolja, na Zemlji bi ostali samo oni najopakiji i zli i došlo bi vrijeme kraja i Suda za zlo - kako će uostalom i skončati... ova situacija sada je samo odgađanje toga i agonija čovječanstva.



Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Na ovu temu me potakao moj prijatelj s kojim sam se jednom posvađao u jednoj raspravi.Dotakli smo se teme što kada bi jednom ne daj Bože izbio rat kao devedesetih bili on išao u rat.On je na to odgovorio da njemu to vjera ne dopušta i da on ne smije ubiti(također je katolik).Ja sam na to doslovno planuo i skoro sam se počeo derati jer sam smatrao da je na taj način jako uvrijedio sve hrvatske branitelje,uključujući i mog oca,kao i mnoge druge očeve druge djece.Pitao sam ga što sa tim hoće reći,da su oni svi kriminalci i zločinci.Na to je odgovorio u stilu svaka njima čast za obranu domovine,ali ja to ne mogu jer sam kršćanin.Nje li takvo razmišljanje licemjerno?

Nije. Prijatelj ti dobro kaže... moraš gledat razine i stanje duha jednih i drugih.

Oni su u tom stanju svog duha možda odradili najbolje što su mogli, dali sebe za obranu i zaštitu na način da nanose zlo napadačima, ali to nije ono ispravno ni Božje... Bog to razumije no ne dopušta, i potrebna je velika borba u sebi ako se to hoće nadvladat, priznat, dobit oprost i shvatit da su unatoč dobrim najerama i motivima ta djela bila zla, na koja su bili prisiljeni zbog odvojenosti od Dobra/Boga i time i Njegove zaštite.


Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Osobno smatram da su ti ljudi čistiji pred Bogom jer su svoj život stavili na kocku da bi spasili život svojoj obitelji,ali i ostalim stanovnicima koji nisu bili sudionici u ratu.
Možeš ti svoj život stavit na kocku za druge i to ćeš neminovno i napravit ako se odlučiš za Boga, a da ne budeš prisiljen pristajat uz i činit zla.

Spasili su tijelo, a što je sa njihovim dušama? Ako zaista pogledaju u sebe i ako su iskreni priznat će da su iznutra ranjeni i osakaćeni i da im treba duhovni lijek... a gdje će ga naći?



Ako se netko od onih koji se smatraju kršćanima ne slaže sa ovim i misle da je krivo.., neka se osvrnu kroz Isusovo djelo i odgovore zašto nam je Svemoćni Primjer činio suprotno, vjernošću trpio zlo i na kraju pobijedio, umjesto da se posluži drugim sredstvima i da ga satre istim oružjem?
Wild_East_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 08:45   #63
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Zanimljvo je kako su se tijekom 2000 godina izreke poput ljubi neprijatelja svoga, tko se mača lača... i sl. stavljene pod tepih i zamijenjene nekakvim pseudoteološkom bljuvotinama, nekakvih srednjevijekovnih teologa koji opravdavanju neke vrste ratova i neke načine ubijanja.
Slažem se ja sa tim,da to nije dobro,da oružje samo po sebi nikako ne može značiti nešto dobro,ali ako si prsiljen ubiti nekoga u saomobrani i da spasiš svoju obitelj...ja ne vjerujem da to naš Bog brani jer bi onda bio okrutan,a dobro znamo da naš Bog nije okrutan.Barem su me tako učili.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 08:57   #64
Wild east lijepo si to objasnio,ja bi se sa tvojim riječima u potpunosti složio kada bi svi ljudi na zemlji bili okrenuti istinski Bogu i kada bi im glavni motiv bio mir i dobro,ali svi dobro znamo da postoji i ona druga đavolska strana.I sada kada bi im mi "dobri" dopustili da pobijede na ovom ovozemaljskom svijetu,na taj bi način spriječili da se nove generacije tih "dobrih" rađaju i dokazuju se dobrim djelima Bogu.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 09:00   #65
...ali sigurno češ se složiti sa mnom da je ovo jedno od teološki najtežih pitanja.Barem meni.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 10:11   #66
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
...ali sigurno češ se složiti sa mnom da je ovo jedno od teološki najtežih pitanja.Barem meni.
Ljudino moja! Slobodno ti u vojnike. Uči, vjezbaj, General - admiral hrvatski budi. Svaki treći mladić Hrvat bi trebao vojnik specijalac biti. Vojska opremljenija od bolnica. Da nam se svi klanjaju... Dosta su nas zbog našeg Bogoljublja, sa svih strana izjedali. Pogledaj na sto zemlja liči. Zemljopisnu kartu. Ovi tu, iz negacijske grupe su bezbozni mudrijasi koji bi zemlju za saku jabuka prodali. Nasa uzrečica je BOG i HRVATI.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 11:50   #67
Pravila su jasna samo ti tražiš neke izgovore. Nitko nije rekao da je biti kršćanin i živjeti vjeru lagano. Kada su vojnici došli po Isusa jel si se on branio ili je spriječio Petra kada je vojniku odsjekao uho? Pa i židovi su odbacili Isusa jer su bili razočarani što ih nije poveo protiv rimljana nego im je rekao da trpe i da to nije njegov put. Ali ti to znaš samo si se nadao da će netko ovdje naći opravdanje.

Ipak ti možeš sve to zanemariti i pridružiti se vojsci, nikada ne doći u situaciju da nekoga ubiješ i sve će biti ok. Ali ako želiš imati karijeru u vojsci vjerojatno češ morati ići ratovati u tuđe zemlje (nas vjerojatno nitko neće napasti).
Možda će ti u početku i biti problem ali ne brini, vrlo brzo svi nađu opravdanje za svoja djela (moraju ili prolupaju), takoćeš i ti te ćeš za čas postati kao tvoji poznanici koje si prije naveo. Nije ni snajperistu Chris Kyle-u bilo lako prvi puta povući okidač „He remembers how he hesitated the first time he killed a person. It was a woman approaching a group of US Marines with a grenade in her hand.“ On je u tom trenutku samo spašavao svoje suborce dok je ona samo branila svoju zemlju i obitelj od okupatora. Tko je ovdje zao, a tko dobar, oboje su branili nekoga drugog. Ništa dobro ne izađe kada se uzme puška u ruke, samo pogledaj našu državu na šta liči šalim se, nemojte me sad napasti, volim ja našu Hrvatsku i cijenim sve koji su se žrtvovali za nju
Ali kada se Chris Kyle ufurao... onda počneš pričati i da sam svevišnji vodi tvoj metak

Želiš služiti svom narodu? Za Boga nema Hrvata, Bosanaca, Kineza, samo čovjek. To što smo si mi malo zabrijali pa stvorili čopore... Na tebi je hočeš li slijediti božje ili ljudsko samo nemoj sjediti na dvoje stolice, to je nešto najgore "Da ste barem vrući ili hladni, ali vi ste mlaki i ja ću vas ispljunuti".
Niti češ biti dobar kršćanin niti pouzdan vojnik.

Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
ja ne vjerujem da to naš Bog brani jer bi onda bio okrutan,a dobro znamo da naš Bog nije okrutan.
Ne znam za Boga ali život zna biti vrlo okrutan i nemilosrdan, pogotovo u ratu, tamo nema puno mjesta i vremena za mudrovanje kada dobiješ zapovijed što je ispravno, što ne.
Yosemite Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 12:01   #68
Možeš si i pogledati ovaj filmić
http://www.imdb.com/title/tt0446345/
Na kraju kaže "And I also wanna tell people
that after being in jail...
...that there is
no higher freedom...
...that can be achieved than
the freedom we achieve when we...
...follow our conscience.
And that's something that you
can live by and never regret"
Ima još nekih, meni su bili zanimljivi, možda i tebi ako te zanima vojska
http://www.imdb.com/title/tt0775566/
Nedo ti bog da ti ovakav lik bude zapovjednik: http://www.imdb.com/title/tt1748043/

Bilo bi lijepo kada bi prvo političari, a onda i zapovjdenici u vojsci imali samo dobre i časne namejre ali nažalost to često nije tako i to je najveći rizik kada se pridružuješ vojsci
Yosemite Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 12:17   #69
Quote:
Yosemite Sam kaže: Pogledaj post
Pravila su jasna samo ti tražiš neke izgovore. Nitko nije rekao da je biti kršćanin i živjeti vjeru lagano. Kada su vojnici došli po Isusa jel si se on branio ili je spriječio Petra kada je vojniku odsjekao uho? Pa i židovi su odbacili Isusa jer su bili razočarani što ih nije poveo protiv rimljana nego im je rekao da trpe i da to nije njegov put. Ali ti to znaš samo si se nadao da će netko ovdje naći opravdanje.

Ipak ti možeš sve to zanemariti i pridružiti se vojsci, nikada ne doći u situaciju da nekoga ubiješ i sve će biti ok. Ali ako želiš imati karijeru u vojsci vjerojatno češ morati ići ratovati u tuđe zemlje (nas vjerojatno nitko neće napasti).
Možda će ti u početku i biti problem ali ne brini, vrlo brzo svi nađu opravdanje za svoja djela (moraju ili prolupaju), takoćeš i ti te ćeš za čas postati kao tvoji poznanici koje si prije naveo. Nije ni snajperistu Chris Kyle-u bilo lako prvi puta povući okidač „He remembers how he hesitated the first time he killed a person. It was a woman approaching a group of US Marines with a grenade in her hand.“ On je u tom trenutku samo spašavao svoje suborce dok je ona samo branila svoju zemlju i obitelj od okupatora. Tko je ovdje zao, a tko dobar, oboje su branili nekoga drugog. Ništa dobro ne izađe kada se uzme puška u ruke, samo pogledaj našu državu na šta liči šalim se, nemojte me sad napasti, volim ja našu Hrvatsku i cijenim sve koji su se žrtvovali za nju
Ali kada se Chris Kyle ufurao... onda počneš pričati i da sam svevišnji vodi tvoj metak

Želiš služiti svom narodu? Za Boga nema Hrvata, Bosanaca, Kineza, samo čovjek. To što smo si mi malo zabrijali pa stvorili čopore... Na tebi je hočeš li slijediti božje ili ljudsko samo nemoj sjediti na dvoje stolice, to je nešto najgore "Da ste barem vrući ili hladni, ali vi ste mlaki i ja ću vas ispljunuti".
Niti češ biti dobar kršćanin niti pouzdan vojnik.


Ne znam za Boga ali život zna biti vrlo okrutan i nemilosrdan, pogotovo u ratu, tamo nema puno mjesta i vremena za mudrovanje kada dobiješ zapovijed što je ispravno, što ne.
BOG I HRVATI ! Sve ima svoju suprotnost. Bog sotonu. Svjetlo tamu. Ljeto zimu. Dobro zlo. Muskarac zenu... Da nema sotone sto bi Bog sa sobom. Da nije tame nebi cjenili svjetlo. Da nije zime ljetu se ne bi radovali. Da nema zena kome bi se pokazivali, upucavalh, sminkali se za njih. Mogli bi hebat svoju muskost. Da nije HRVATSKE, ne bi bilo ni HRVATSKIH NEPRIJATELJA. Ako ne bude jake vojne, ekonomske, obrazovane, demokratske hrvatske, neprijatelji će uvjek rovariti. Moraju nas se PLASITI da cijene i SVE DRUGE VRLINE. Zar nije i sa BOGOM isto!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 13:36   #70
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Ljudino moja! Slobodno ti u vojnike. Uči, vjezbaj, General - admiral hrvatski budi. Svaki treći mladić Hrvat bi trebao vojnik specijalac biti. Vojska opremljenija od bolnica. Da nam se svi klanjaju... Dosta su nas zbog našeg Bogoljublja, sa svih strana izjedali. Pogledaj na sto zemlja liči. Zemljopisnu kartu. Ovi tu, iz negacijske grupe su bezbozni mudrijasi koji bi zemlju za saku jabuka prodali. Nasa uzrečica je BOG i HRVATI.
Ne smijem samo smajlije više dobio sam 30 poena.

hahahhaa



EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 13:55   #71
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ne smijem samo smajlije više dobio sam 30 poena.

hahahhaa



Nagradnih!? Ja bi čokoladicu
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 14:00   #72
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Nagradnih!? Ja bi čokoladicu
Formuski neprijatelj br 1 su smajlići od ruže naše plave koja drži sve konce u svojim rukama.




Čitamo se za 1 MAJA kad Jutarnja Danica ima praznik..

Odo na odmor do tada
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 23:52   #73
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.Kao osoba sam religiozan,iz dana u dan napredujem u svojoj vjeri i osjećam da je sve jača.Pošto sam od malena htio u vojsku,nikad od toga da budem vojnik nisam ni odustao.No,prije par dana sebi sam postavio vrlo logično kršćansko pitanje.Jeli moguće istodobno biti vojnik i religiozni kršćanin?Je li uopće moguće to dvoje spojiti?Oduvijek sam htio služiti svome narodu.Služenje narodu je i služenje Bogu,no pitam se da li Bog na to pitanje gleda našim ljudskim očima?Molio bih da mi sa teološkog stajališta pomognete u mojoj dvojbi.
To pitanje muci mene i mnoge moje suborce i dan danas..

Moj odgovor ti je - Nemam pojma sta da ti kazem

A ako te ikad odvuku u vojsku, pucaj u zrak.
Pucaj iznad neprijateljskih glava da nemas krvi na rukama. Ako je neprijatelj pametan, na fijukanje metaka povuci ce se baciti pusku i otici kuci (u Smederevo ili Krusevac ili odakle vec bude). U protivnom gledati cete obojica 'show zivota'... gledati ces kako streljivo tvoje 20 milimetarske strojnice prolazi kroz neprijateljske udove, trbuhe, glave.. sa tim ides spavat i budis se do kraja zivota. Da li bi ucinio isto? Ne znam, ako Domovina zatrazi mozda bih je opet branio, osim ako Crkva prije ne kaze da rat ipak nije dobra ideja i da je proljevanje bilo cije krvi lose...

Zadnje uređivanje son of a gun : 25.03.2012. at 23:59.
son of a gun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 11:31   #74
Ako ću slušati one koji kažu da to nije po Božjem onda smo svi mi u velikim go.....Srbi zbog svoje agresorske uloge,mi zbog toga što također nismo slijedili kršćanski nauk,svećenici jer su nas krivo savjetovali,a mi kao pojedinci jer nismo sve to zajedno znali razlučiti.A i neki od ovih što savjetuju da to nije kršćanski(ne svi),a slave Gotovinu,respektiraju branitelje,odaju počast Vukovaru na hrabroj obrani...jer su veliki licemjeri,jer ako znaju da ne smiješ ubiti ni u samoobrani,onda su veliki licemjeri pošto slave ljude koji su to učinili.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 11:59   #75
Quote:
Yosemite Sam kaže: Pogledaj post
Pravila su jasna samo ti tražiš neke izgovore. Nitko nije rekao da je biti kršćanin i živjeti vjeru lagano. Kada su vojnici došli po Isusa jel si se on branio ili je spriječio Petra kada je vojniku odsjekao uho? Pa i židovi su odbacili Isusa jer su bili razočarani što ih nije poveo protiv rimljana nego im je rekao da trpe i da to nije njegov put. Ali ti to znaš samo si se nadao da će netko ovdje naći opravdanje..
Isus nije dijelio narode,došao je za sve.Židovi su kao što kažeš očekivali da će Isus voditi samo njih.To je točno,ali to nema veze sa objašnjenjima o pravu na samoobranu bilo u ratu bilo kada je riječ o pojedincima koji se nađu u takvoj situaciji.Tu se više radi o sebičnosti jednog naroda koji vjeruje da je Bog namjenjen samo njima.
Pa ne mogu vjerovati da su svi oni sveci i Pape(mislim na one dobre) bili u takvoj zabludi koji su branili pravo na obrambeni rat.Pogledaj samo ovu sliku http://hr.wikipedia.org/wiki/Ivana_Orleanska.I vjerujem da bi se našao barem jedan svećenik u Hrvatskoj koji bi javno rekao da obrambeni rat pred Bogom također nije dobar.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 16:05   #76
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Ako ću slušati one koji kažu da to nije po Božjem onda smo svi mi u velikim go.....
Ma nisi, samo se trebaš pouzdati u Boga. Ili moliti za njihovo preobraćenje Ali ne brini, zaista misliš da su ljudi spremni u potpunosti slijediti Isusov nauk? Naravno da nisu i da će se braniti.
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Srbi zbog svoje agresorske uloge,mi zbog toga što također nismo slijedili kršćanski nauk,svećenici jer su nas krivo savjetovali,a mi kao pojedinci jer nismo sve to zajedno znali razlučiti.
Minhenska bojna je opet najbolje prošla
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
A i neki od ovih što savjetuju da to nije kršćanski(ne svi),a slave Gotovinu,respektiraju branitelje,odaju počast Vukovaru na hrabroj obrani...jer su veliki licemjeri,jer ako znaju da ne smiješ ubiti ni u samoobrani,onda su veliki licemjeri pošto slave ljude koji su to učinili.
Nije problem ako oni tvrde da to nije kršćanski nego ako oni tvrde da žive po kršćanskim načelima, a slave... iako ljudi se dive njihovoj spremnosti da se žrtvuju za druge, a ne samim činom ubijanja (ne svi naravno, ima i onih kojima je drago što su Srbi ginuli, a nazivaju se kršćanima...).

Branitelji imaju dobre namjere ali je način kojim ih ostvaruju problematičan. Ali dobro, možda i je dozvoljeno, ne znam ali sumnjam da će te svećenik pustiti bez pokore ako kažeš da si nekoga ubio u ratu.

Ako misliš da češ ići okolo i viteški pomagati nemoćnima onda si naivan, za to postoje organizacije, vojsci je to samo sredstvo da možda pridobiju narod na svoju stranu. Mislim sigurno bi se ti dobro osjećao da gradiš škole po Afganistanu ali što ako sutra dobiješ zapovijed da ih zbombaš jer netko ih njih puca? Ali ako si mazohista željan uzbuđenja i nemaš problema sa empatijom, Ameri, Francuzi, Britanci, Rusi i vjerojatno još neki primaju strane vojnike, možda te i pošalju u neki rat. Poanta je ako si kršćanin nije ti mjesto u vojsci, ima drugih koji će taj posao efikasnije raditi. Možda kao nekakv zapovjdnik pa imaš mogućnost donositi odluke ali da bi tamo došao moraš prvo puno sranja probaviti.

Ima ovaj govor o vojsci. Probat ćemo zanemariti to da je Nizozemac. Sve je to lijepo ali po mome mišljenju to nije za kršćane jer jedno je priča, drugo je praksa... son of the gun ti je napisao...
Yosemite Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 16:33   #77
Strašno mi je čitat ovu cijelu raspravu, ali kad dobro pomislim nije ni čudno, s obzirom na to, da se nalazimo na pdf-u religija. Jer čini mi se potpuno nemoguče, da se ovakva tema pojavi npr. na pdf-u duhovnost ili negdje drugde. Pa religije su razlog, zašto čovjek čovjeka ubija još od pamtiveka, otac sina, brat brata, svaki za sebe siguran, da to radi u ime Boga, blagoslovljen sa strane neke Crkve.

I taj katekizam, na koji se neki pozivate, je isti katekizam, koji je za vrijeme 2. svjetskog rata podržavao nacistički režim.

Zar nije svima nama duboko u (pod)svijesti jasno, da u niukom slučaju nije opravdano ubit drugog čovjeka, samo zato što se rodio 1 km, dalje, na drugoj strani neke ''granice''. Pa o čemu vi to pričate ljudi?

A za one, koji se pozivate na Bibliju - zar niste nikad čuli za Ne ubij...

Dali treba išta dalje reč, racionalizirat?
__________________
Film: Detachment (2011)
krajnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 17:03   #78
Evo zanimljiv tekst vezan za ovu temu.http://www.ofm.hr/juniorat/index.php...d=144.Yosemite na kraju stvarno ispada da je Munchen bojna najbolje prošla
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 19:12   #79
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Strašno mi je čitat ovu cijelu raspravu, ali kad dobro pomislim nije ni čudno, s obzirom na to, da se nalazimo na pdf-u religija. Jer čini mi se potpuno nemoguče, da se ovakva tema pojavi npr. na pdf-u duhovnost ili negdje drugde. Pa religije su razlog, zašto čovjek čovjeka ubija još od pamtiveka, otac sina, brat brata, svaki za sebe siguran, da to radi u ime Boga, blagoslovljen sa strane neke Crkve.

I taj katekizam, na koji se neki pozivate, je isti katekizam, koji je za vrijeme 2. svjetskog rata podržavao nacistički režim.
Ovaj posljednji rat je, iz perspektive vecine nas, bio na nacionalnoj osnovi, a ne vjerskoj dragi prijatelju jer ljudi su se prvenstveno borili protiv fasisticke ideologije velike Srbije, a ne protiv pravoslavlja. Protiv zle ideologije a ne protiv njihove crkve.

Moj prvi suborac je bio pravoslavac, a bilo je tu jos pravoslavaca srpskih i makedonskih, bilo je muslimana, ateista, agnostika, jedan kalvinist a svi ostali katolici tako da tvoje teorije da je iza ovog sukoba bila katolicka vjera protiv pravoslavne mozes prodavati neiskusnim i sljepim budalama jer ono, sta vidim oko sebe cijeli svoj zivot, jest da katolicka crkva i papa za moga zivota nisu rekla losu rijec protiv pravoslavlja ili zidovstva ili hinduizma tako da fraze o sveopcem crkvenom nacizmu i 'hiljadama katolickih svestenika koji su klali decu' mozes prodavati sljepcima i glupanima.

Netko je spomenuo Ivanu Orleansku? Ivana Orleanska nije ubila nikoga, zena je spasila tisuce zivota svojim propovjedima o prestanku krvoprolica. Ubiti smije samo Bog Stvoritelj sto i cini kada nam se ispuni broj dana na zemlji, a mi ne bismo smjeli dizati ruke jedni na druge.

Iako! ...se pitam sta bi bilo kada bi postojale drzave bez policije i vojske? Da li bi vladalo bezakonje? Pljackali, silovali, ubijali, krali? Da li je moguce da nama ljudima treba naoruzani pastir u vidu policajca i vojnika da ne predjemo granicu jer onog nenaoruzanog zvanog Isus nitko ne shvaca za ozbiljno?
Da li bi svijet sa svim ljudima ateistima bio eticniji i moralniji od naseg? Da li bi tih 6,7 milijardi ateista moglo funkcionirati bez policije i vojske ili bi i oni u roku odmah postali divlje horde koje kolju susjeda zbog izlaza na more ili obradive zemlje? Tada vam crkva ne bi bila kriva za ono sta covjek od svog nastanka (bez obzira na vjeru ili nevjeru) posjeduje u sebi - bestijalnu zivotinjsku krvolocnost kada zavidi susjedu sta ima vise hrane, ljepsu zenu, bolji zaklon od snjega ili zege..

Ako vas ikada uhvati rat i ne mozete izbjeci sukob - pucajte im iznad glava.
son of a gun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 20:11   #80
Quote:
son of a gun kaže: Pogledaj post
Ovaj posljednji rat je, iz perspektive vecine nas, bio na nacionalnoj osnovi, a ne vjerskoj dragi prijatelju jer ljudi su se prvenstveno borili protiv fasisticke ideologije velike Srbije, a ne protiv pravoslavlja. Protiv zle ideologije a ne protiv njihove crkve.

Moj prvi suborac je bio pravoslavac, a bilo je tu jos pravoslavaca srpskih i makedonskih, bilo je muslimana, ateista, agnostika, jedan kalvinist a svi ostali katolici tako da tvoje teorije da je iza ovog sukoba bila katolicka vjera protiv pravoslavne mozes prodavati neiskusnim i sljepim budalama jer ono, sta vidim oko sebe cijeli svoj zivot, jest da katolicka crkva i papa za moga zivota nisu rekla losu rijec protiv pravoslavlja ili zidovstva ili hinduizma tako da fraze o sveopcem crkvenom nacizmu i 'hiljadama katolickih svestenika koji su klali decu' mozes prodavati sljepcima i glupanima.

Netko je spomenuo Ivanu Orleansku? Ivana Orleanska nije ubila nikoga, zena je spasila tisuce zivota svojim propovjedima o prestanku krvoprolica. Ubiti smije samo Bog Stvoritelj sto i cini kada nam se ispuni broj dana na zemlji, a mi ne bismo smjeli dizati ruke jedni na druge.

Iako! ...se pitam sta bi bilo kada bi postojale drzave bez policije i vojske? Da li bi vladalo bezakonje? Pljackali, silovali, ubijali, krali? Da li je moguce da nama ljudima treba naoruzani pastir u vidu policajca i vojnika da ne predjemo granicu jer onog nenaoruzanog zvanog Isus nitko ne shvaca za ozbiljno?
Da li bi svijet sa svim ljudima ateistima bio eticniji i moralniji od naseg? Da li bi tih 6,7 milijardi ateista moglo funkcionirati bez policije i vojske ili bi i oni u roku odmah postali divlje horde koje kolju susjeda zbog izlaza na more ili obradive zemlje? Tada vam crkva ne bi bila kriva za ono sta covjek od svog nastanka (bez obzira na vjeru ili nevjeru) posjeduje u sebi - bestijalnu zivotinjsku krvolocnost kada zavidi susjedu sta ima vise hrane, ljepsu zenu, bolji zaklon od snjega ili zege..

Ako vas ikada uhvati rat i ne mozete izbjeci sukob - pucajte im iznad glava.
Varaš se.Ivana Orleanska je motivirala francuske branitelje u borbi protiv Engleza.Istina je da nije nosila oružje,ali je prevodila trupe u obrani i napadu i tako motivirala svoje snarodnjake u borbi protiv okupatora.I dan danas je nacionalna heroina Francuske i svetica rimokatoličke Crkve.Slažem se sa tobom što si stao u obranu religije/religija koje nikako nisu krive za ratove.Isključivo je kriva čovjekova pohlepa.Čovjek vodi ratove uvijek radi drugih interesa nikako radi vjere,vjera mu je samo izlika iza koje se krije sasvim drugi interes,zemlja,resursi,želja za moći.Pa ni križarski ratovi se nisu vodili radi vjere već radi trgovačkih putova.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:23.