Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2006., 09:14   #1
Razvod crkvenog braka

Obzirom da se kod nas brak sklopljen u crkvi priznaje kao i građanski, tj. dovoljno je vjenčati se samo u crkvi, zanima me koja je procedura u slučaju rastave. Podliježe li rastava takvog braka isključivo pod crkvene mehanizme ili je moguće rastati se na sudu?
Ako netko zna, molila bih da mi odgovori. Unaprijed hvala.
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 09:30   #2
Quote:
haralampije kaže:
Obzirom da se kod nas brak sklopljen u crkvi priznaje kao i građanski, tj. dovoljno je vjenčati se samo u crkvi, zanima me koja je procedura u slučaju rastave. Podliježe li rastava takvog braka isključivo pod crkvene mehanizme ili je moguće rastati se na sudu?
Ako netko zna, molila bih da mi odgovori. Unaprijed hvala.
Nije stvar u tome da bi država priznala crkveni brak na način kako taj brak tretira crkva. Stvar je samo u tome da je manja tlaka oko procedure, ne moraš dva puta obavljati isto. Rastava crkvenog i rastava civilnog braka nemaju sličnosti. Ovo drugo obavlja se jednostavno, na sudu. Razvodom na sudu, naravno, nisi razvrgnuo crkveni brak. To će ipak ići malo teže zbog same biti takvog braka
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 10:28   #3
crkva ni ne poznaje razvod vec ponistaj braka. crkveni brak se moze razvesti pred sudom, ali ako se hoces opet ozeniti ne mozes u crkvi, vec samo kod maticara. u ocima crkve brak jos postoji. postupak ponistenja u crkvi je slozen i ne dobije se ponistaj samo tako.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 13:33   #4
crkveni brak se moze razvesti pred sudom,

Samo to mi je bitno jer se radio o braku koji je sklopljen samo u crkvi.

Znači, dovoljno je samo podnijeti zahtjev za razvod braka.

Radi se o mojoj prijateljici koja živi vani, a vjenčala se u Hrvatskoj. Brak nije dugo klapao. Već skoro dvije godine ne žive zajedno, nemaju djece, a ni zajedničke imovine. Ne zna kakva je s tim procedura kod nas, a ne znam ni ja. Svaki savjet je dobro došao kao i informacija koliko to košta.
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 14:09   #5
Quote:
haralampije kaže:
crkveni brak se moze razvesti pred sudom,

Samo to mi je bitno jer se radio o braku koji je sklopljen samo u crkvi.

Znači, dovoljno je samo podnijeti zahtjev za razvod braka.

Radi se o mojoj prijateljici koja živi vani, a vjenčala se u Hrvatskoj. Brak nije dugo klapao. Već skoro dvije godine ne žive zajedno, nemaju djece, a ni zajedničke imovine. Ne zna kakva je s tim procedura kod nas, a ne znam ni ja. Svaki savjet je dobro došao kao i informacija koliko to košta.
Mozda je stvar terminološka ali...crkveni brak se ne razvodi pred sudom To je civilni brak koji se zakonski može okončati ali za crkvu - on i dalje egzistira kako ti je već netko gore i rekao...
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 14:17   #6
Podsjeti me sad ova tema..Kako se ljudi žene u crkvi jer je to kakti pravi brak, jer je to ono nešto više, nešto svetije, nešto vrednije. Ovi što se žene na sudu, ma ok je to, al nije to-to... Onda se razvedu nakon par godina na sudu na kojem se prvotno nisu vjenčali. I kad se priča o bračnom statusu svi su oni sad razvedeni i imaju bivše muževe i žene i nikom ni na kraj pameti nije ni da pomisli da su prema onim istim načelima prema kojima su se vjenčali, (tipa što Bog sjedini, čovjek nek ne razjebe) i dalje u braku. A ne ne! Sad se priča u drugačijim terminima..
Lyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 14:25   #7
Da, to je interesantno gledati.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 15:46   #8
Quote:
haralampije kaže:
crkveni brak se moze razvesti pred sudom,

Svaki savjet je dobro došao kao i informacija koliko to košta.
Joj, joj, dakle, crkva ti radi "ustupak! i salje papire u maticnu evidenciju, tj opcinu. tamo vjencanje bude zabiljezeno u maticne knjige vjencanih.
Ako zelis takav brak razvrgnuti, mozes, ali samo taj tzv gradjanski brak, nadju se odvjetnici, koji u biti sve rijese. cijela procedura traje ukoliko su stranke suglasne i nemaju imovine ili se pak dogovore ljudski kako ce dijeliti imovinu stecenu u braku, min 4-8 mj i osoba je razvedena gradjanski i moze se ponovno gradjanski zeniti. cijena ove rastave je do 5.000 kn, ovisi o parnicama koliko ih bude, ali ako je ponavljam sve dogovoreno onda nema potrebe za novim parnicama.Dakle do 5.000 kn. ALi te dve osobe i dalje ostaju crkveno vjencane i nikad se vise u crkvi ne mogu vjencat. pitanje crkvenog razvoda - ne postoji razvod nego samo ponistenje, sta je vec netko rekao. No takva ponistenja su izuzetno skupa, na racun kasice prasice Vatikana.

Suska se , suska, da je nas obimiljeni, a nekom manje omiljeni Thomson platio takvo ponistenje sa Danijelicom oko 300.000E Znas ono, kao za siromahe u Vatikanu
__________________
Bog je uistinu stvorio muskarca prije zene, ali
prije svakoga remek-djela mora se naciniti gruba skica.

me_and_myself is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 15:40   #9
mislim da se bas ne radi o takvim svotama. poznam par koji je sklopio brak u crkvi prije nekoliko godina, ljudi se odlucili rastati i to ponistiti crkveni brak(ne samo gradjanski) bila je malo veca gnjavaza od svjetovne jer moras ici na nekakva dokazivanja, mirenja i tralalala i popovi ti filozofiraju ali ljudi su dobili ponistenje unutar 2 godine od predaje zahtjeva. nisu neki ortodoksni krscani, a crkveno ponistavanje braka su trazili eto zato ako se opet netko od njih bude zenio da moze ako ce se njoj/njemu ili buducem partneru htjeti ponovo pred oltar. tako je i bilo prije par mjeseci. nisu se bas iskrvili, niti je nesto previse kostalo samo im je islo na zivce to "popovanje" i moraliziranje od strane ljudi koji zive u celibatu
gagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 16:49   #10
Quote:
Lyla kaže:
Podsjeti me sad ova tema..Kako se ljudi žene u crkvi jer je to kakti pravi brak, jer je to ono nešto više, nešto svetije, nešto vrednije. Ovi što se žene na sudu, ma ok je to, al nije to-to... Onda se razvedu nakon par godina na sudu na kojem se prvotno nisu vjenčali. I kad se priča o bračnom statusu svi su oni sad razvedeni i imaju bivše muževe i žene i nikom ni na kraj pameti nije ni da pomisli da su prema onim istim načelima prema kojima su se vjenčali, (tipa što Bog sjedini, čovjek nek ne razjebe) i dalje u braku. A ne ne! Sad se priča u drugačijim terminima..

potpuno se slažem sa ovime, osim dijela gdje piše da se vjenčanje obavlja na sudu
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 12:21   #11
Vatikan daje razvod braka samo ako je bilo maltretiranja od strane bračnog druga ali to ne znači da se "civilni" brake ne može poništiti.
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 15:13   #12
Quote:
OneManArmy kaže:
Vatikan daje razvod braka samo ako je bilo maltretiranja od strane bračnog druga ali to ne znači da se "civilni" brake ne može poništiti.

nije istina.postoje puno razloga zbog kojih je moguce dobiti crkveni razvod braka a jedan od njih je npr.ako zatajis bracnom drugu tesku bolest.

a ovo za samo maltretiranje uopce nije istina

nek se javi netko tko poznaje kanonsko pravo
studentica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 12:55   #13
Quote:
studentica21 kaže:
nije istina.postoje puno razloga zbog kojih je moguce dobiti crkveni razvod braka a jedan od njih je npr.ako zatajis bracnom drugu tesku bolest.

a ovo za samo maltretiranje uopce nije istina

nek se javi netko tko poznaje kanonsko pravo
mislim da ima jos par razloga ,ali se trenutno mogu sjetiti samo ovoga
-ako do konzumacije braka nije doslo
-ako je osoba bila prisiljena na sklapanje braka
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 13:55   #14
Quote:
studentica21 kaže:
nije istina.postoje puno razloga zbog kojih je moguce dobiti crkveni razvod braka a jedan od njih je npr.ako zatajis bracnom drugu tesku bolest.

a ovo za samo maltretiranje uopce nije istina

nek se javi netko tko poznaje kanonsko pravo
Crkveni brak se razvodi/poništava ili kako se to već točno kaže samo ako je postojala neka smetnja ( nazovimo je tako) PRIJE sklapanja braka za koju druga strana nije znala.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 11:09   #15
Dakle, štovano pučanstvo postoje dva pojma u kanonskom pravu:
1. rastava od stola i postelje: oženjeni par se raziđe i svatko živim svojim životom, uz uvijet da se ne sklapa nikakav novi brak, ni civilni ni crkveni, taj se termin skračeno zove "rastava"
2. proglašenje ništavnosti ženidbe: ukoliko u trenutku sklapanja ženidbe nešto nije bilo u redu, provodi se sudski postupak koji to dokazuje te se presuđuje da ženidba nije bila valjana
uvijeti za nevaljanost ženidbe su mnogosvrsni:
-nedostatak slobodne volje, prisila , ženidba iz interesa ( materijalno bogatstvo),
-odbijanje potomstva
-neizvršena ženidba, ukoliko poslije vjenčanja nije bilo sexa, ženidba niti ne postoji, to vam se zove tvrda i neizvršena ženidba
-.nepoštivanje propisa glede vjenčanja od strane svećenika
-neuračunljivost u trenutku sklapanja ženidbe ( alkohol, droga)
-otmica ( ukoliko je netko bio otet pa se onda ženio..), ovoga je bilo i u našim krajevima kad je dečko prije vjenčanja doslovno morao ukrasti curu
Postupak se vodi na crkvenom sudu i on je duži nego na civilnom sudu.
Razlog je dvostruki. Prvo princip rada crvkenog suda je pismeni, što znači da se na ročištu daju izjave, koje se zapisuju, a odluke se donose na temelju zapisnika, a ne na temelju izjave pred sudom, što je u biti dupli postupak.
Drugo, brak u crkvenom pravu ima pravnu pogodnost: brak je valjan dok se ne dokaže suprotno. Prema tome sud kreće od pretpostavnke da je sve u redu, a stranke u postupku moraju dokazati suprotno. Sud također ima službenika koji se zove "branitelj ženidbenog veza", koji ukoliko sud presudi da je ženidba nevaljana po službenoj dužnosti ulaže žalbu.
Još nešto, ukoliko se ženidba proglasi nevaljanom, utvrđuje se tko je kriv za to. Tu onda idu i određene sankcije, što znači da ako je nekome proglašen brak nevaljanim on automatski ne dobiva pravo na sklapanje nove ženidbe.
Inače, u kanonskom je pravu ženidbeno pravo najdetaljnije uređeno, ima tu puno povijesnih uvjetovanosti i svega.
lajavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 14:20   #16
crkveni razvod

bog mene zanima kako je moguce dobiti crkveni raskid braka i jeli uopce moguce za nas obicne smrtnike.naime moj muz je bio ozenjen po crkvi,razveo se prije 9 godina.mi smo se ozenili samo kod maticara jer on se nemoze vise ozeniti u crkvi u braku smo 7 godina imamo dvoje djece.i meni jako smeta sto nismo se vjencali u crkvi nemogu se ispovjediti pricestiti,imam osjecaj da sam losa vjernica jer nis
am vjencana u crkvi.ako netko zna postupak i dali se uopce moze pokrenuti zahtjev za razvod bila bih jako jako zahvalna.
pozdrav
gabriela 28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 15:49   #17
Quote:
gabriela 28 kaže: Pogledaj post
bog mene zanima kako je moguce dobiti crkveni raskid braka i jeli uopce moguce za nas obicne smrtnike.naime moj muz je bio ozenjen po crkvi,razveo se prije 9 godina.mi smo se ozenili samo kod maticara jer on se nemoze vise ozeniti u crkvi u braku smo 7 godina imamo dvoje djece.i meni jako smeta sto nismo se vjencali u crkvi nemogu se ispovjediti pricestiti,imam osjecaj da sam losa vjernica jer nis
am vjencana u crkvi.ako netko zna postupak i dali se uopce moze pokrenuti zahtjev za razvod bila bih jako jako zahvalna.
pozdrav
ne vjerujem da ti muž može crkveno razvrgnuti bivši brak samo zato što to tebi smeta, razlozi moraju biti konkretni i postoje određena pravila, i ukoliko imaš dobar razlog, tj.onakav kakav crkva priznaje, a to su ti nasilje, prešućivanje bolesti i sl. težak je to i dugotrajan proces dokazivanja
__________________
Gradski mačak ide kroz život : "Per aspera ad astra!",
a seoski : " Kroz čičke do pi... !!!
~hellena~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 01:43   #18
Quote:
gabriela 28 kaže: Pogledaj post
bog mene zanima kako je moguce dobiti crkveni raskid braka i jeli uopce moguce za nas obicne smrtnike.naime moj muz je bio ozenjen po crkvi,razveo se prije 9 godina.mi smo se ozenili samo kod maticara jer on se nemoze vise ozeniti u crkvi u braku smo 7 godina imamo dvoje djece.i meni jako smeta sto nismo se vjencali u crkvi nemogu se ispovjediti pricestiti,imam osjecaj da sam losa vjernica jer nis
am vjencana u crkvi.ako netko zna postupak i dali se uopce moze pokrenuti zahtjev za razvod bila bih jako jako zahvalna.
pozdrav
pitanje je zašto je otišao od te žene.Znam slučaj di prva žena nije htjela djecu,muž je otišao od nje i našao drugu s kojom ima 4 djece.Tada muž može tražit rastavu od one prve jer nije htjela djecu s njim.

Mislim da je slična priča i bila kod Thompsona,on je dobio crkveni razvod je Danijela nije htjela djecu s njim(koliko se sjećam)
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 00:30   #19
crkveni brak se jedino može u najkraćem roku razvrgnuti u slučaju smrti bračnog druga. i onda se ponovno može vjenčati u crkvi. naravno uvjet je da se partneri nisu zbog toga međusobno poubijali.
mimikrija123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 00:41   #20
Hm zanimljibo je da je "pravni brak " nastao kao neka službena potvrda crkvenog ,a sada se puno više pažnje pridaje tom pravnom braku nego crkvenom
Po meni osoba koja se ne misli vjenčati u ckrvi ne treba se uopće niti vjenčati,ako netko odbacuje tradiciju i sve neka odbaci u potpunosti a ne dijelomično,to mi je malo licmjerno,uzeti ću što mi paše a baciti što mi se ne sviđa ,ne možeš se je..t a da ne uđe.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.