Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2008., 14:19   #201
Quote:
starshinee7 kaže: Pogledaj post
što je bakelit i kako se dobiva?
Bakelit je vrsta plastike koja se odlikuje izvrsnim podnošenjem visoke temperature pa se puno koristila (i još uvijek se koristi) kao uši na loncima. Dobiva se polimerizacijom formaldehida sa fenolom, a koliko se sjećam, ta reakcija je čak napisana u jednom od udžbenika za 8.razred osnovne škole.
ChemLab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 13:49   #202
Piše mi zadatak, nacrtaj strukturu natrijpentoksida. Može ugrubo opis (šešir, brkovi...)?

Objasniti svojstvo alkohola da su univerzalna otapala
Ja tu znam samo reći da otapaju polarne i nepolarne tvari jer (?) im alkilna skupina nije polarna, a OH sk. polarna.

Zašto se fenoli ponašaju kao slabe kiseline?
Jer imaju polarni dio?!
soljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 16:23   #203
Quote:
soljka kaže: Pogledaj post
Piše mi zadatak, nacrtaj strukturu natrijpentoksida. Može ugrubo opis (šešir, brkovi...)?

Objasniti svojstvo alkohola da su univerzalna otapala
Ja tu znam samo reći da otapaju polarne i nepolarne tvari jer (?) im alkilna skupina nije polarna, a OH sk. polarna.

Zašto se fenoli ponašaju kao slabe kiseline?
Jer imaju polarni dio?!
Natrij pentoksid: CH3 CH2 CH2 CH2 CH2 O Na

Konstanta disocijacije kiseline koja se dobije otapanjem fenola u vodi je K=0,0000000001 mol/dm3,iz čega vidiš da se ponaša kao slaba kiselina.
starshinee7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 16:25   #204
Quote:
ChemLab kaže: Pogledaj post
Bakelit je vrsta plastike koja se odlikuje izvrsnim podnošenjem visoke temperature pa se puno koristila (i još uvijek se koristi) kao uši na loncima. Dobiva se polimerizacijom formaldehida sa fenolom, a koliko se sjećam, ta reakcija je čak napisana u jednom od udžbenika za 8.razred osnovne škole.
Hvala!
starshinee7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 17:12   #205
Quote:
starshinee7 kaže: Pogledaj post
Natrij pentoksid: CH3 CH2 CH2 CH2 CH2 O Na

Konstanta disocijacije kiseline koja se dobije otapanjem fenola u vodi je K=0,0000000001 mol/dm3,iz čega vidiš da se ponaša kao slaba kiselina.
Hvala!
soljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 17:52   #206
Trebam literaturu o ravnoteži ionskih reakcija... ako netko zna, molim pomoć!!
mrs.bean is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 12:01   #207
Quote:
mrs.bean kaže: Pogledaj post
Trebam literaturu o ravnoteži ionskih reakcija... ako netko zna, molim pomoć!!
Bilo koji srednjoškolski udžbenik iz fizikalne kemije (za 2. razred gimnazije).
ChemLab is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 19:01   #208
pokus...

pronašla ja na netu pokus (očito nisam jedina koja se mući), ali ne i rješenje..

preuzeto s e-škole, kemija

"Imam 4 epruvete. U njima su otopina HCl, otopina NaOH, fenoftalen i destiliranu vodu. Sa strane još imam 6 epruveta. Ništa drugo ne smijem koristiti.. Kako biste dokazali u kojoj je epruveti koja otopina."

imate ideja?
puno hvala
still_lost is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 19:37   #209
Quote:
still_lost kaže: Pogledaj post
pronašla ja na netu pokus (očito nisam jedina koja se mući), ali ne i rješenje..

preuzeto s e-škole, kemija

"Imam 4 epruvete. U njima su otopina HCl, otopina NaOH, fenoftalen i destiliranu vodu. Sa strane još imam 6 epruveta. Ništa drugo ne smijem koristiti.. Kako biste dokazali u kojoj je epruveti koja otopina."

imate ideja?
puno hvala
Bogati, pa napisao je Judaš što treba činiti.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 21:43   #210
Quote:
still_lost kaže: Pogledaj post
pronašla ja na netu pokus (očito nisam jedina koja se mući), ali ne i rješenje..

preuzeto s e-škole, kemija

"Imam 4 epruvete. U njima su otopina HCl, otopina NaOH, fenoftalen i destiliranu vodu. Sa strane još imam 6 epruveta. Ništa drugo ne smijem koristiti.. Kako biste dokazali u kojoj je epruveti koja otopina."

imate ideja?
puno hvala
Ako znaš čemu služi fenolftaleIn onda nećeš imati previše problema...
child_in_time is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 21:33   #211
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:M...D-skeletal.png

jel može itko objasniti koji je ovo vrag-ova masna crna veza gdje je dušik vezan na hexagon, i koja je veza ovo iscrtkano kod kisika??

jel može itko imenovati morfin prema iupacu??

hvala!
jawbreaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 10:08   #212
Quote:
jawbreaker kaže: Pogledaj post
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:M...D-skeletal.png

jel može itko objasniti koji je ovo vrag-ova masna crna veza gdje je dušik vezan na hexagon, i koja je veza ovo iscrtkano kod kisika??

jel može itko imenovati morfin prema iupacu??

hvala!
Deblje nacrtane veze su one koje strše prema van dok su one crtkane usmjerene ispod ravnine u kojoj je prikazana molekula.

Ako se ne varam, IUPAC-ovo ime za morfin je morfin. Jedno od iznimno dopuštenih trivijalnih imena.
Sustavno ime se uvijek može skrpati, ali nije da mi se da sad bakčiti s policikličkim stvarima koje u sebi imaju još i benzenskih jezgara.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 13:27   #213
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Deblje nacrtane veze su one koje strše prema van dok su one crtkane usmjerene ispod ravnine u kojoj je prikazana molekula.

Ako se ne varam, IUPAC-ovo ime za morfin je morfin. Jedno od iznimno dopuštenih trivijalnih imena.
Sustavno ime se uvijek može skrpati, ali nije da mi se da sad bakčiti s policikličkim stvarima koje u sebi imaju još i benzenskih jezgara.
fala za objašnjenje crtkanja ovih veza. a IUPACovo ime sam našao na wiki, al mi neće trebati jer je prekomplikovano.
jawbreaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 22:16   #214
Pozdrav, dobio sam zadatak napraviti pokus na ovom probnom nacionalnom iz osmoze. Tj. dva pokusa. Materijal mi je ocat, voda, šećer, jaja, jabuka, kivi, limun i ostalo voće. E sad napravih jedan pokus ja octem i jajima, trenutno mi se otapa ljuska. To dobro ide.

E sad problem je u tome što ne znam koji bi mi bio drugi pokus. Nemam nikakvih ideja. Mislio sam nešto s obrnutom osmozom, al ne znam kako djeluje s ovim sastojcima, znači s jabukama. Da iam krumpir lako bih napravio nekoliko pokusa al nemam. Stavit ću preko noći nešto pa vidjeti šta ću dobiti, ali ako netko ima boljih ideja bio bih veoma zahvalan. Ne morate govoriti točne omjere i to, nego samo neku osnovnu ideju, a ostalo ću sam. fala
Ma_sh is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 15:23   #215
Quote:
Ma_sh kaže: Pogledaj post
Pozdrav, dobio sam zadatak napraviti pokus na ovom probnom nacionalnom iz osmoze. Tj. dva pokusa. Materijal mi je ocat, voda, šećer, jaja, jabuka, kivi, limun i ostalo voće. E sad napravih jedan pokus ja octem i jajima, trenutno mi se otapa ljuska. To dobro ide.

E sad problem je u tome što ne znam koji bi mi bio drugi pokus. Nemam nikakvih ideja. Mislio sam nešto s obrnutom osmozom, al ne znam kako djeluje s ovim sastojcima, znači s jabukama. Da iam krumpir lako bih napravio nekoliko pokusa al nemam. Stavit ću preko noći nešto pa vidjeti šta ću dobiti, ali ako netko ima boljih ideja bio bih veoma zahvalan. Ne morate govoriti točne omjere i to, nego samo neku osnovnu ideju, a ostalo ću sam. fala
Pravo da ti kažem, ne kužim te. Ako imaš ograničenu količinu materijala, onda nije da treba puno razmišljati da dođeš do svih zamislivih kombinacija. Sve što možeš je metnuti nešto u nešto i gledati što bude pa reći zašto je tako bilo.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 16:25   #216
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Pravo da ti kažem, ne kužim te. Ako imaš ograničenu količinu materijala, onda nije da treba puno razmišljati da dođeš do svih zamislivih kombinacija. Sve što možeš je metnuti nešto u nešto i gledati što bude pa reći zašto je tako bilo.

To sam i napravio...pičnuo par kombinacija i sad čekam neke rezultate.

Ma mislio sam samo da ako netko zna za neki pokus s tim sastojcima da kaže. Nije meni bed ni čekati ovo al eto . Jedino malo zbog vremena al ok...stići ćem
Ma_sh is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 18:38   #217
Pozdrav, imam problem pa bi molio pomoc.

Kako se odredi stereokemijska oznaka E ili Z od ovih spojeva:

http://img180.imageshack.us/my.php?image=kemvc5.jpg

Hvala
E da is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 19:17   #218
samo da pitam.
Jer se ne kužim u kemiju...

Dal je ovo moguće i dal mogu dobit točan prijevod sastojaka?

http://www.youtube.com/watch?v=aC-KO...eature=related
Aaron McLoughlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 19:58   #219
da, moguce je
i sastojak je natrijev acetat
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 23:03   #220
Quote:
E da kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam problem pa bi molio pomoc.

Kako se odredi stereokemijska oznaka E ili Z od ovih spojeva:

http://img180.imageshack.us/my.php?image=kemvc5.jpg

Hvala
Pravila su vrlo jednostavna.
Najprije treba odrediti prioritet vezanih skupina.
- uvijek veći prioritet ima atom sa većim atomskim brojem, ili ako se radi o izotopima onda s većom atomskom masom
- dvostruku vezu računaš kao vezu prema 2 atoma (npr. C=C uzimaš u obzir kao da su na svaki od C-ova vezana još 2), analogno trostruku C-C vezu računaš kao vezu C atoma prema drugih 3 C atoma
- ako je prvi slijedeći atomi isti, tada na njima tražiš supstituente koji imaju veći prioritet

Nakon što si odredio prioritet dopiši brojeve koji označavaju prioritet do svake skupine na spoju (1,2,3,4). Ako su skupine s većim prioritetom s iste strane dvostruke veze, tada je spoj Z (od njem. zusammen - zajedno), a ako su s različitih strana, tada je spoj E (od njem. entgegen - razdvojeno).

Služeći se ovim pravilima, lako ćeš otkriti da je prvi spoj Z, drugi (donji lijevi dio - pretpostavljam da se radi o tert-butilnoj skupini) je Z, a treći je E.
ChemLab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:23.