Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2010., 23:33   #1
Pedofilija

Dakle, zanima me koja je pravna odgovornost kluba koji je dozvolio rad s djecom pedofilu koji je pobjegao iz BiH radi istog djela, a propustila ga je provjeriti. Radio je na crno.
cijeli slucaj je opisan na
www.avatar72.blog.hr
pa ako je netko od volje, bio bih zahvalan na bilokakvoj informaciji
noname_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 00:56   #2
posto je on to pocinio u bih, mislim da oni zapravo nemaju nikakve pravne odgovornosti(osim moralne ako se saznalo da je takvo djelo pocinio u drugoj drzavi).
ako je radio na crno, treba pozvat inspektorat i to je to (i tu klub ima odgovornosti)

i btw nije mi se dalo citati posto je to dosta dugacak post, ali ako se radi o pedofilu, trebali bi se jednostavno roditelji djece upisanih u klub obratiti upravi kluba i zahtjevati zabranu rada pedofilima ili onih prema kojim je takav postupak pokrenut.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 02:01   #3
robihr, zao mi je sto nisi procitao,ali....
nakon sto je silovao djecaka u BiH, i pobjegao nakon sto su ga pustili da se brani sa slobode, dosao je u HR, poceo raditi kao trener u biljarskom klubu i silovao je moje djete...
I zato pitam, koje su pravne posljedice za klub koji ga nije provjerio.
Pozdrav
noname_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 08:26   #4
mislim nikakve
klub nema obavezu provjeravanja
eventualno se moze pogledati kako je taj tip uopce dobio posao i da li je taj koji ga je zaposlio znao za njegovu proslost

edit: sad sam procitao materijal iz linka
mislim da je prilicno ocito kako su sestra i sogor znali o cemu se radi i da bi mogli/trebali snositi odredenu odgovornost
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 09:23   #5
[QUOTE=ZgSash;24335798]mislim nikakve
klub nema obavezu provjeravanja
eventualno se moze pogledati kako je taj tip uopce dobio posao i da li je taj koji ga je zaposlio znao za njegovu proslost

Zar ne postoji neki zakon koji obvezuje provjeru kad je pitanju rad s djecom???? A 'odmorko' je program gdje je iskljucivo u pitanju rad s djecom!!!
A koja je odgovornost odgovornih? Kad radnik padne sa skele na gradilistu i polomi se, cijela vojska inspekcija se pojavi na gradilistu i traze se odgovorne osobe za propuste o zaštiti na radu. U klubu se desi silovanje i nema potezanja pitanja o odgovornosti odgovornih!!!!
noname_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 09:48   #6
ja nisam pravnik , samo sam se bavio nekim sportovima

da se djetetu dogodila neka ozljeda vezana uz sport , tada bi se moglo postaviti pitanje osposobljenosti trenera/voditelja
(jebiga , koju bi inspekciju poslao da je netko silovan na gradilistu??)

znam kako se osjecas i jasno mi je da zelis da netko odgovara za ovo sto se dogodilo
po mom misljenju , jedino se moze ganjati sestru i sogora , jer su oni vjerojatno znali zasto je taj tip pobjegao iz bosne
e sad , jedno je znati , drugo je moci to i dokazati
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 11:06   #7
mislim da ti osudjeni pedofili imaju zabranu rada s djecom, ali posto se taj slucaj dogodio u drugoj drzavi, nema institucija koje bi provjeravale tako nesto.
ali ako je klub zaposlio nekog na crno onda bi on trebao snositi posljedice za posljedice njegovog djela.

uglavnom javi se pravobraniteljici za djecu i pokusaj dobiti vise informacija.

inace ako su ga sestra i sogor zaposlili u klubu i znali za njegovu proslost, onda oni mogu biti odgovorni za svjesno ugrozavanje djece.

ali kao sto rekoh javi se pravobraniteljici za djecu
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 11:42   #8
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
mislim da ti osudjeni pedofili imaju zabranu rada s djecom, ali posto se taj slucaj dogodio u drugoj drzavi, nema institucija koje bi provjeravale tako nesto.
Ako je postojala međunaradna tjeralica, i postojale su informacije da je pobjegao u Hrvatsku kod svoje sestre, što je pisalo u BiH medijima, a i nekim našim, onda je policija morala to provjeriti i privesti ga sucu. Sud onda odlučuje o tome da li će ga izručiti BiH ili neće Nažalost policija to nije napravila.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 12:01   #9
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Ako je postojala međunaradna tjeralica, i postojale su informacije da je pobjegao u Hrvatsku kod svoje sestre, što je pisalo u BiH medijima, a i nekim našim, onda je policija morala to provjeriti i privesti ga sucu. Sud onda odlučuje o tome da li će ga izručiti BiH ili neće Nažalost policija to nije napravila.
moguce je da je imao dvojno drzavljanstvo, a znas kako to ide kod nas sa time...
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 12:09   #10
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
moguce je da je imao dvojno drzavljanstvo, a znas kako to ide kod nas sa time...
Da, ali i u tom slučaju bi ga policija trebala privesti, sud utvrditi da li ima Hrvatsko državljansvo i sukladno tome donijeti odluku.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 12:30   #11
Neizmjerno mi je žao zbog svega što prolazite.
Quote:
noname_zg kaže: Pogledaj post
I zato pitam, koje su pravne posljedice za klub koji ga nije provjerio.
Kako i gdje bi ga klub provjerio?
Koje instrumente klub za to ima na raspolaganju?
Ima li taj lik samo BIH državljanstvo ili ima i HR?
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 17:00   #12
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Neizmjerno mi je žao zbog svega što prolazite.

Kako i gdje bi ga klub provjerio?
Koje instrumente klub za to ima na raspolaganju?
Ima li taj lik samo BIH državljanstvo ili ima i HR?


Kako i gdje?
jednostavno. Da su trazili njegove dokumente, bilo bi čudno kako je na osobnoj jedno prezime a on se izdaje sa drugim. Nadalje, dopustili su covjeku koji nema nikakve osposobljenosti za rad s djecom, da radi s njima. Da su trazili neki dokaz o osposobljenosti, saznali bi da ga nema. I nadalje, mogli su traziti, posto su djeca u pitanju, potvrdu o nekaznjavanju.....

Koje istrumente?
Dovoljno da inzistiraju na tome da zaposle osposobljenu i strucnu osobu To im nije bilo bitno.

Ima li dvojno državljanstvo?
Ne, nema dvojno. Radio je u klubu na crno.


Ma, apsolutno NISTA nisu napravili da bi nesto saznali o tom covjeku. Dovoljno im je bilo da njegova sestra radi kao cistacica u tom klubu!!!!
noname_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 18:39   #13
za gore navedeni komentar za policiju:

ako policija nije imala dojavu o lokaciji pedofila za kojim je raspisana tjeralica, oni ga nisu mogli provjeriti.
npr. eto otprilike ja ti imam oko 300 clanova blize i malo dalje rodbine (u par koljena (tj. s onima kojim imam nekakav kontakt)). oni vecinom zive u zagrebu, slavoniji i bosni, dok neki zive i u drugim drzavama. sada da ja pocinim zlocin i pobjegnem od policije, oni bi morali provjeravati svih 300 clanova obitelji i njihova kucanstva u ne znam koliko zemalja (a ovo je samo mamina strana obitelji, jos da ne spominjem obitelj od starog i ocuha, jer bi inace brojka mogla prijeci i preko 500).
uglavnom policija ima pametnijeg posla nego provjeravati xxx broj ljudi pod sumnjom da skriva bjegunca. ako netko dojavi gdje se nalazi bjegunac, to je vec druga stvar.

sto se tice kluba:

ovdje ti lezi velika odgovornost kluba upravo zato sto nisu uzeli njegove podatke (osobna, radna knjizica) i prijavili ga da je zaposlen. posto je jedini zaposlenik kluba njihov blagajnik, ocito je da oni tu mute na veliko. mogu ti reci da s time sto ga nisu prijavili, klub moze prebaciti odgovornost tako da kaze da je on volontirao tamo. jebiga to ti je tako kada se zaposljava preko veze i na crno. ali onda opet ostaje pitanje kako je klub mogao organizirati takav program bez iti jedne zaposlene osobe da vodi taj program?

kao prvo prijavi ih inspektoratu za rad na crno, a kao drugo prijavi ih Školskom športskom savezu grada Zagreba za organiziranje programa bez iti jednog zaposlenog voditelja da vodi taj program (ako me kuzis sta hocu reci).

Quote:
noname_zg kaže: Pogledaj post
Kako i gdje?
jednostavno. Da su trazili njegove dokumente, bilo bi čudno kako je na osobnoj jedno prezime a on se izdaje sa drugim. Nadalje, dopustili su covjeku koji nema nikakve osposobljenosti za rad s djecom, da radi s njima. Da su trazili neki dokaz o osposobljenosti, saznali bi da ga nema. I nadalje, mogli su traziti, posto su djeca u pitanju, potvrdu o nekaznjavanju.....

Koje istrumente?
Dovoljno da inzistiraju na tome da zaposle osposobljenu i strucnu osobu To im nije bilo bitno.

Ima li dvojno državljanstvo?
Ne, nema dvojno. Radio je u klubu na crno.


Ma, apsolutno NISTA nisu napravili da bi nesto saznali o tom covjeku. Dovoljno im je bilo da njegova sestra radi kao cistacica u tom klubu!!!!
ovdje se javi pravobraniteljici za djecu kao sto sam vec prije naveo, ako nista drugo, barem da se takvo nesto sprijeci u buducnosti.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 18:43   #14
Quote:
noname_zg kaže: Pogledaj post
Kako i gdje?
jednostavno. Da su trazili njegove dokumente, bilo bi čudno kako je na osobnoj jedno prezime a on se izdaje sa drugim. Nadalje, dopustili su covjeku koji nema nikakve osposobljenosti za rad s djecom, da radi s njima. Da su trazili neki dokaz o osposobljenosti, saznali bi da ga nema. I nadalje, mogli su traziti, posto su djeca u pitanju, potvrdu o nekaznjavanju.....
Kakve bi ti kvalifikacije tražio od trenera bilijara? Halo? Jesi li imalo upoznat s kvalifikacijama potrebnim za trenera u raznim sportovima? Za one zahtjevnije sportove potrebna je viša trenerska, za one manje zahtjevne dovoljan je dvotjedni pro-forma tečaj, za ostale dovoljno je naći nekog tko želi raditi.

Potvrdu o nekažnjavanju? Pa sam si napisao da tip nije kažnjen nego da je tek optužen. Osim toga, treba li tražiti potvrdu o nekažnjavanju u HR, u BIH, u nekoj trećoj zemlji (koliko)?
Quote:
Dovoljno da inzistiraju na tome da zaposle osposobljenu i strucnu osobu To im nije bilo bitno.
Da se razumijemo, 'osposobljen i stručan' ne isključuje 'biti pedofil'.

Dogodilo vam se nešto strašno i razumijem potrebu istjerivanja pravde, ali bojim se da ste krenuli u krivom smjeru. Uz kvalifikacije kakve si ti zamislio, pola sportskih klubova i saveza može staviti ključ u bravu. Provjere kakve ti zamišljaš nemoguće su.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .

Zadnje uređivanje štemajzl : 04.01.2010. at 18:48.
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 19:06   #15
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post

kao prvo prijavi ih inspektoratu za rad na crno, a kao drugo prijavi ih Školskom športskom savezu grada Zagreba za organiziranje programa bez iti jednog zaposlenog voditelja da vodi taj program (ako me kuzis sta hocu reci).



ovdje se javi pravobraniteljici za djecu kao sto sam vec prije naveo, ako nista drugo, barem da se takvo nesto sprijeci u buducnosti.

Ako si citao blog o Školskom sportskom savezu, sve ti je jasno

a s pravobraniteljicom sam razgovarao....
noname_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 19:08   #16
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Potvrdu o nekažnjavanju? Pa sam si napisao da tip nije kažnjen nego da je tek optužen. Osim toga, treba li tražiti potvrdu o nekažnjavanju u HR, u BIH, u nekoj trećoj zemlji (koliko)?
potvrda o nekaznjavanju ne sadrzi informacije o tome za sto je netko pravomocno osudjen. to je jednostavno potvrda da se protiv njega trenutno ne vodi niti jedan kazneni postupak.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 19:11   #17
Quote:
noname_zg kaže: Pogledaj post
Ako si citao blog o Školskom sportskom savezu, sve ti je jasno

a s pravobraniteljicom sam razgovarao....
sta je rekla pravobraniteljica? nadam se da si joj postavio ista pitanja koje si i ovdje postavio.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 19:12   #18
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Uz kvalifikacije kakve si ti zamislio, pola sportskih klubova i saveza može staviti ključ u bravu. Provjere kakve ti zamišljaš nemoguće su.
Dakle, svjestan sam toga da nema toliko 'osposobljenih' da bi radili po klubovima. Isto tako da su i novci u pitanju. I da je sasvim 'normalno' da se radi na crno po klubovima i bla bla bla

Ali govorim i DJEČJEM PROGRAMU 'ODMORKO'....Da bi netko mogao uopce uci u taj program trebali su postojati neki uvjeti. Program koji je pod pokroviteljstvom drzave, grada!!!
noname_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 19:15   #19
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
potvrda o nekaznjavanju ne sadrzi informacije o tome za sto je netko pravomocno osudjen. to je jednostavno potvrda da se protiv njega trenutno ne vodi niti jedan kazneni postupak.
Istina, ali da su, recimo u konkretnom slucaju, to trazili, doticni to ne bi mogao donjeti, on ne bi radio, silovanja ne bi bilo....

Ja samo usputno spominjem sto su mogli uciniti...Dal bi to pomoglo il ne neznam, ali ako nista drugo, znao bi da su bar nesto ucinili...
noname_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 19:18   #20
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
sta je rekla pravobraniteljica? nadam se da si joj postavio ista pitanja koje si i ovdje postavio.
O da!!!!
Zgrozeni su sa cinjenicama da se nisu poduzele nikakve mjere opreza, provjere i definitivno ce raditi na tome da se nesto promjeni u samom zakonu... Nazalost, ovaj slucaj im je 'tocka na i' kako bi dokazali da sa zakonima po tom pitanju ocito nesto ne valja...
Uglavnom, u postupku istrazivanja su

I btw, svaka pohvala uredu pravobraniteljice!!!
noname_zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:05.