Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2014., 17:30   #9061
Evo i ja dobio obavjest od hypo banke.Smanjenje rate mi je oko 25% tako da mi je rata oko 150 kn veća nego kad sam prije 8 godina uzimao kredit,tako što se mene tiče dabogda se švicarac zacementira na ovoj razini.
fićo 73 is offline  
Old 15.01.2014., 17:35   #9062
Quote:
fićo 73 kaže: Pogledaj post
Evo i ja dobio obavjest od hypo banke.Smanjenje rate mi je oko 25% tako da mi je rata oko 150 kn veća nego kad sam prije 8 godina uzimao kredit,tako što se mene tiče dabogda se švicarac zacementira na ovoj razini.
Dabog da švicarac pao na 3 uz libor -3
ninoras is offline  
Old 15.01.2014., 19:54   #9063
Nebi ni to bilo loše samo bi se onda našli pred tužbama od strane banaka da smo potpisivali njihove ugovore o kreditima sa figom u džepu i koristili ih u špekulativne svrhe sa namjerom da opelješimo sirote banke.
fićo 73 is offline  
Old 15.01.2014., 21:35   #9064
I presuda bi bila donesena u 5 radnih dana a zalba odbacena preko vikenda... Joj sto bi volio nogometnu utakmicu duznici-bankari
__________________
Nije sramota odlaziti na psihoterapiju, sramota je liječiti svoje komplekse na drugima.
ninoras is offline  
Old 15.01.2014., 22:11   #9065
Ninoras dali znaš odgovor na post 9057 ? Moram imati neki smisleni odgovor jer mi ovi bankari j**u logiku ?
damiricic is offline  
Old 15.01.2014., 23:16   #9066
a što sa umanjenom kamatom na koju imamo pravo kao klijenti banke??

Pozdrav svima,

Ubacujem se u ovu temu prvi put jer sam danas skoro poludila kada sam pročitala nadasve stručno tumačenje naših vrlih poltrona iz Ministarstva financija.

Ovo je nova pljačka koja nas čeka. Razmjeri će biti još i veći od ove prethodne. Prestrašno!!

Stigla mi je danas obavijest od hypa i kaže da je moja trenutna kamata 4,95% koju čini:
Promijenjivi dio kamatne stope trenutno u visini 0,25%
Fiksni dio kamatne stope 5,45%
Bonus za primanja -0,75%

Krasno! Prva kamata je bila 4,6%.
Odakle su oni sada izračunali da je fiksni ddio kamate 5,45%?!
pa kada naraste libor na jedno 3% onda će moja kamata biti skoro 8% što nije bila nikada do sada.

Također me zanima, a vidim da nitko ne spominje , da mi koji primamo plaću u banci gdje smo podigli kredit imamo pravo na povoljnju kamatnu stopu od komercijalne. Nitko do sada nije spomenuo da li ima naveden u izračunu i ovaj dio koji sam boldala.

Obzirom da je kamata od 3,23% komercijalna kamata i vrijedi za svih planiram se žaliti banci i za to što mi na ovu kamatu od 3,23% nije oduzela i bonus od 0,75% za koji navodi da ga imam.

Opet su jednostrano odlučili mimo ugovornih obveza da status klijenta uopće nije bitan jer se ne odnosi na ovu kamatu!
U njihovim općim uvjetima je navedeno pod kakvim uvjetima klijent gubi pravo na to- no ja taj uvijet nisam "zadovoljila".-upravo suprotno.

Dajte molim vas, vi koji se kužite u to, recite mi imam li pravo?

BTW za istaknuti je da su bili u obvezi do 01.01.2014 obavijestiti klijente o formiranju nove kamate i naravno da su na dopisu naveli 30.12., no u stvarnosti je pošta upućena tek 13.01. pa su i tu zajebali radnju koju ću također navesti.



Svaki put i bez iznimke ću slati prigovore pa ćemo se na Sudu gledati.
I pritom to ne kažem olako. To stvarno mislim.

Vidim da ovdje spominjete da vam banka neće da izda izliste sa vašim uplatama. Ja sam sve to dobila i to vrlo pregledno sa naznačenom kamatom za određeno razdoblje, obračunom i uplatom glavnice, kamata, zateznih kamata i sl.

Lijepi pozdrav svima nama jadnicima u ovoj korumpiranoj i jadnoj zemlji gdje nam Premijer dan nakon prvostupanjske presude navodi "da i on ima kredit u CHF i da su njemu sve u banci lijepo objasnili", a nakon nekoliko mjeseci u novinama osvane mali članak o tome kako njegova ekselencija ima samo 2 kredita u EUR-ima.
Ma kakvi, čovjek uopće ne želi utjecati na pravosuđe!
Ni riječ da bi rekao.
Lp
aurora st is offline  
Old 15.01.2014., 23:46   #9067
Quote:
ninoras kaže: Pogledaj post
I presuda bi bila donesena u 5 radnih dana a zalba odbacena preko vikenda... Joj sto bi volio nogometnu utakmicu duznici-bankari

Ja bi MMA mec. S bilo kojim od njih
davor_du is offline  
Old 15.01.2014., 23:55   #9068
Draga Aurora_ST,
mišljenja sam, a vezano za to ću se uskoro nastavit borbu sa "svojom" bankom ZABA-om, da je bilo koje spominjane smanjenja ili povećanja kamate po osnovi primanja, tj. biti klijent banke, protuzakonito, jer je promjenjivi dio kamate u zakonu definiran na način da ta kamata može doći samo iz parametara na koje niti jedna od ugovornih strana nemože utjecati.
Kod mene je situacija sljedeća: kamata mi je sukladno Odluci banke kako klijentu umanjena za 0.8%.
Postavlja se pitanje zašto priča nije postavljena ovako: fiksni dio kamate je niži, a ako NISI klijent banke (iliti im ne deponiraš PRIMANJA) povećat će se za 0.8%. Jasno je zašto! Morali bi svima definirati manji fiksni dio kamate.
Mislim da je generalni problem kod banaka ovo: izmjene Zakona su uvjetovale usklađivanje u nekom roku. Nažalost po banke, očito je da se trebaju mijenjati ugovori. Onaj koji pokreće izmjenu ugovora mora novi ugovor ponovo solminizirati (ili u najmanju ruku samo aneks) što predstavlja veliki trošak banci. Mislim da se nikom u ugovoru o kreditu ne navodi status klijenta, što operativno banci znači, da treba krenuti pregovarački ispočetka, što je opet utrošak radnog vremena njihovih pravnih službi. Naravno, da k tome danas klijenti nisu baš needucirani u kakvom se dreku nalaze i spremni su dobro potrošiti svoje, ali i bančino vrijeme. A vrijeme je novac.
I samo za kraj: na moja opetovana pitanja (3 runde) s ovim istim pitanjem oko smanjenja kamate po statusu klijenta, umjesto da fiksnu kamatu odmah smanje u startu, dobio sam tako besmislene i neargumnetirane "copy-paste" odgovore, da sam uspio i bankaricu (a sirota nije kriva) dovesti u situaciju da se počine izvinjavati da ona tu materiju baš i nerazumije, a voditeljica poslovnice (koja je bila zadužena za potpisivanje sve korespodencije s klijentima) još uvijek "bježi" na moje opetovano pozivanje na sastanak vs. (bankarica, voditeljica, predstavnik pravne službe) s izlikom kako su stalno u gužvi. :-)

Pozdrav!
cybplay is offline  
Old 16.01.2014., 00:22   #9069
Quote:
damiricic kaže: Pogledaj post
Evo gospodo pa malo i za nasmijati se Stigla obavjest od PBZ -a da se kamate od 01.01.2014 obračunavaju po novoj stopi od 3,23% godisnje i bla bla bla bla. Ali je stiga i plan otplate gdje stoji da je uz pocetnu kamatu od 4,25 na dan dizanja kredita rata bila u iznosu od 331 Chf kao i da je danas rata uz kamatu od 3,23% u iznosu od takodjer 331 Chf . Ima li netko neki smisleni odgovor ili da ovaj tekst postavim u rubriku - Smješno

To ti je vjerojatno dobar izracun! Ti da pogodim si uzeo kredit 2006 na 20 godina(otprilike). Ti na pocetku vracas kamatu. Povecanje i smanjenje kamate na pocetku ima ogroman utjecaj na ratu. Tjekom otplatnog razdoblja utjecaj kamate tj promjene kamate na ratu iz mjeseca u mjesec pada zato jer kamatu uglavnom vecinom otplatis u prvim godinama. Na kredit od 30 godina npr ako ti zadnjih 5 godina smanje kamatu na 0% ili povcecaju na 10% to bi na anuitetu osjetio kao da ti u prvoj godini smanje 1% ili povecaju 1%.
davor_du is offline  
Old 16.01.2014., 08:23   #9070
Quote:
damiricic kaže: Pogledaj post
Ninoras dali znaš odgovor na post 9057 ? Moram imati neki smisleni odgovor jer mi ovi bankari j**u logiku ?
Mislim da je Davor_du u pravu... možda imaš i na 15 godina?
ninoras is offline  
Old 16.01.2014., 09:21   #9071
Quote:
fićo 73 kaže: Pogledaj post
Evo i ja dobio obavjest od hypo banke.Smanjenje rate mi je oko 25% tako da mi je rata oko 150 kn veća nego kad sam prije 8 godina uzimao kredit,tako što se mene tiče dabogda se švicarac zacementira na ovoj razini.
Drago mi je vidjeti da ima i onih koji osjete smanjenje rate i u ovako velikom postotku Na koliko je to onda godina podignut kredit?
marinac82 is offline  
Old 16.01.2014., 09:34   #9072
Zahvaljujem vam na odgovoru . Da i kredit je na 15 godina.. Iako mi još uvjek nije logično ,
damiricic is offline  
Old 16.01.2014., 12:09   #9073
Logika je u matematici, kamatarenje u jednakim mjesecnim obrocima (anuitet), ali razliciti broj preostalih godina, i razliciti iznos preostalog duga, pa i kamatne stope.

Anuitet se racuna iz sume glavnice i ukupne kamate. Kod 3,23 vracas ukupno manju kamatu (na nesto manju preostalu glavnicu i kraci preostali rok), nego kod pocetne 4,25 (na vecu glavnicu i duzi rok), pa se u anuitetu mora osjetiti ta promjena snage kamate i glavnice.

U pocetnoj 330 chf: glavnica je cca 180, kamata 150.
U ovoj novoj 330 chf: glavnica je cca 250, kamata 80.

Za provjeru:

mjesecni iznos kamate mozes racunati kao jednu dvanajstinu (pocetne) godisnje kamatne stope na iznos pocetnog duga. (mjesecni iznos kamate = dug x k.s. /12).

U novom anuitetu iznos mjesecne kamate je isto jedna dvanajstina (nove) godisnje kamatne stope ali na preostali dug. (mjesecni iznos kamate = preostali dug x 3,23% /12).

Trik je u kontinuiranom nezakonitom povecanju kamatne stope, pa se glavnica uopce nije brzo topila. Da su kamatne stope bile adekvatno pravovremeno smanjene svi bi sada imali puuuuno manje glavnice. Zato 3,23 nema bas veeelikog efekta, jer se ona racuna na veeeeliku preostalo glavnicu.

ovdje imate zaba kalkulator i otplatni plan, pa mozete usporediti sastav carobne rate......
__________________
People organize because of solutions, not because of problems. They moan&complain about problems, but ORGANIZE because they believe/know/see or FEEL that there is a better way.
rocka is offline  
Old 16.01.2014., 16:49   #9074
Quote:
cybplay kaže: Pogledaj post
Draga Aurora_ST,
mišljenja sam, a vezano za to ću se uskoro nastavit borbu sa "svojom" bankom ZABA-om, da je bilo koje spominjane smanjenja ili povećanja kamate po osnovi primanja, tj. biti klijent banke, protuzakonito, jer je promjenjivi dio kamate u zakonu definiran na način da ta kamata može doći samo iz parametara na koje niti jedna od ugovornih strana nemože utjecati.
Kod mene je situacija sljedeća: kamata mi je sukladno Odluci banke kako klijentu umanjena za 0.8%.
jeli ti uopće to bio uvjet u ugovoru kad si potpisivao ugovor o kreditu?
recimo meni je kamata u ZABI bila nešto viša nego u PBZ
ali u PBZu sam morao imati status klijenta, dok to u zabi nije bio uvjet
uzeo sam kredit iz toga razloga u zabi
i danas mi postavljaju fixnu kamatu na 5,8 (ili koliko već) i umanjuju je za 0,8 jer sam klijent????

odakle im pravo ucjenjivati me SADA da budem klijent (jer to je ucjena),a kad sam potpisao ugovor jasno je bilo da kamatu ne određuje to jesam li klijent ili ne
spirou is offline  
Old 16.01.2014., 17:26   #9075
Quote:
marinac82 kaže: Pogledaj post
Drago mi je vidjeti da ima i onih koji osjete smanjenje rate i u ovako velikom postotku Na koliko je to onda godina podignut kredit?
Na 30 godina.Išao sam na što duži rok da mi rata bude manja pa tako da me ova tragedija oko švicarca nije puno pogodila koliko bi da sam uzeo na krači rok.
fićo 73 is offline  
Old 16.01.2014., 17:27   #9076
Evo i ja dobila obavjest od PBZ-a o smanjenju rate i bogme sam zadovoljna; rata će mi biti cca 200kn veća od početne 2006. Naravno da su odmah napomenuli da ova kamata traje dok je švicarac preko 20% od dana kad sam digla kredit, te čim (ako) padne ispod postotka, vraćaju na staro.
stasja is offline  
Old 16.01.2014., 17:31   #9077
Quote:
fićo 73 kaže: Pogledaj post
Na 30 godina.Išao sam na što duži rok da mi rata bude manja pa tako da me ova tragedija oko švicarca nije puno pogodila koliko bi da sam uzeo na krači rok.
Znam da im tako puno više vratim ali ja te novce i tako neću staviti sa strane jer štedjeti jednostavno neznam pa mi je ovo ko prisiljena štednja.
fićo 73 is offline  
Old 16.01.2014., 17:44   #9078
Joj sad ce ti ovi zagovaratelji stednje & podstanarstva odrzati lekciju o stednji joj…ali ti reci da ces sve novceke koje dobijes pravomocnom presudom, uloziti u stednju pa ce te pustiti na miru
__________________
People organize because of solutions, not because of problems. They moan&complain about problems, but ORGANIZE because they believe/know/see or FEEL that there is a better way.
rocka is offline  
Old 16.01.2014., 18:04   #9079
Quote:
rocka kaže: Pogledaj post
Joj sad ce ti ovi zagovaratelji stednje & podstanarstva odrzati lekciju o stednji joj…ali ti reci da ces sve novceke koje dobijes pravomocnom presudom, uloziti u stednju pa ce te pustiti na miru
Onaj ko zna štedjeti neka to čini,možda bi i ja da znam.Znam samo da sam poznavao i poznajem mnoge koji su cjeli život štedjeli i stavljali sa strane za djecu,unuke i koga sve ne a onda su došli zetovi snahe i drugi paraziti koji uz to idu i razjebali to u rekordnom roku na opči užas siromaka koji je od svojih usta odvajao za svoje najmilije da bi na kraju prije vremena završio na groblju ili u domu zaboravljen od sviju.A što se tiče možebitnih novčeka nakon pravomočne presude,sa njima ću napraviti feštu epskih razmjera za cijelo selo i okolicu.Naravno ni tu nisam sam jer poznajem nekoliko parova koji misle isto ko i ja pa se nebi čudio i da vola okrenemo.
fićo 73 is offline  
Old 16.01.2014., 20:27   #9080
Quote:
stasja kaže: Pogledaj post
Evo i ja dobila obavjest od PBZ-a o smanjenju rate i bogme sam zadovoljna; rata će mi biti cca 200kn veća od početne 2006. Naravno da su odmah napomenuli da ova kamata traje dok je švicarac preko 20% od dana kad sam digla kredit, te čim (ako) padne ispod postotka, vraćaju na staro.
kolika ti je rata sada u CHF i koliko je bila prije?

kolegica je digla kad i ja kredit, ja u pbz, ona u hypo, ja 60000 € ona 50000€, njena prva rata je bila oko 2000 kn, zadnja 2700, moja prva oko 2200, zadnja 3400, njena sadašnja je 2200, a moja bome 2800
ja stvarno ne kužim kako su oni to računali
charlizeos is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:35.