Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2013., 16:13   #1
Ne bojte se!Kuna(kn)ne grize.

Interesantno kako nitko ne dize kredite u kunama.Od kada je uvedena 1994. pa do danas kuna se pokazala super stabilnom.Mnogi su se tukli u prsa kako sanjaju san o neovisnosti i samim time i o vlastitoj valuti....da bi na kraju isplalo da hrvati u biti i ne VOLE kunu.

Baš gledam usporedbu kune i eura od njegove pojave...pa tako onaj koji je digao kredit recimo uz valutnu klauz...u eurima u samim njegovim počecima(prije 13 godina) sad i nakon 13 godina nebi ga bolika glava kao ove iz udruge franak.

Zašto domači živalj ima toliku odbojnost prema kuni?Zašto vladajuče garniture nisu više poticale uporabu kune.

Danas imaju glavobolju franak kreditaši....Sutra s obzirom na situaciju to se može desiti svima ostalima koji su u euro sužanjstvu....

A da se vrti kuna tih glavobolja nebi bilo

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 16:20   #2
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
...
Zašto domači živalj ima toliku odbojnost prema kuni?Zašto vladajuče garniture nisu više poticale uporabu kune.
...

nama odbojnosti prema kuni.

domaći živalj slušao preporuku bankara.
bankari u dilu sa politikom.
interesna sprega
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 16:26   #3
Znam gomilu ljudi s kreditima, a znam ih svega nekoliko koji imaju kredite u kn, a svi imaju debele veze u bankama(vjerojatno je slučajnost u pitanj8).
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 16:28   #4
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
Interesantno kako nitko ne dize kredite u kunama.Od kada je uvedena 1994. pa do danas kuna se pokazala super stabilnom.Mnogi su se tukli u prsa kako sanjaju san o neovisnosti i samim time i o vlastitoj valuti....da bi na kraju isplalo da hrvati u biti i ne VOLE kunu.

Baš gledam usporedbu kune i eura od njegove pojave...pa tako onaj koji je digao kredit recimo uz valutnu klauz...u eurima u samim njegovim počecima(prije 13 godina) sad i nakon 13 godina nebi ga bolika glava kao ove iz udruge franak.

Zašto domači živalj ima toliku odbojnost prema kuni?Zašto vladajuče garniture nisu više poticale uporabu kune.

Danas imaju glavobolju franak kreditaši....Sutra s obzirom na situaciju to se može desiti svima ostalima koji su u euro sužanjstvu....

A da se vrti kuna tih glavobolja nebi bilo

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Zato kaj kuna ima vrijednost samo zbog zaduzivanja. Cim ono prestane i/ili posustane, kunu ce drzati jos samo devizne rezerve, a one su konacne.

Opcenito su te sve valute iovako samo papirici, sto najbolje zna netko tko je npr. stedio u zlatu zadnjih 10 godina.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 16:28   #5
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
Interesantno kako nitko ne dize kredite u kunama.Od kada je uvedena 1994. pa do danas kuna se pokazala super stabilnom.Mnogi su se tukli u prsa kako sanjaju san o neovisnosti i samim time i o vlastitoj valuti....da bi na kraju isplalo da hrvati u biti i ne VOLE kunu.

Baš gledam usporedbu kune i eura od njegove pojave...pa tako onaj koji je digao kredit recimo uz valutnu klauz...u eurima u samim njegovim počecima(prije 13 godina) sad i nakon 13 godina nebi ga bolika glava kao ove iz udruge franak.

Zašto domači živalj ima toliku odbojnost prema kuni?Zašto vladajuče garniture nisu više poticale uporabu kune.

Danas imaju glavobolju franak kreditaši....Sutra s obzirom na situaciju to se može desiti svima ostalima koji su u euro sužanjstvu....

A da se vrti kuna tih glavobolja nebi bilo

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
stabilna je isključivo zato jer su sva zaduženja što države što građana što poduzeča vezane uze tečaj eura, dakle krediti su uz valutnu klauzulu.

a krediti uz valutnu klauzulu su uvedeni zbog dovođenja stranog kapitala.
da ne postoji valutna klauzula nebi strane banke došle i nebi bilo ni kredita ni ničega..jer bi uvijek postojala opasnost da država samo tako devalvira kunu kao šta se to u jugoslaviji nekad radilo i banke dovede u velike gubitke

misliš ti da su strane banke veslo sisale, znaju one s kim imaju posla
Micek123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 16:31   #6
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Znam gomilu ljudi s kreditima, a znam ih svega nekoliko koji imaju kredite u kn, a svi imaju debele veze u bankama(vjerojatno je slučajnost u pitanj8).
Slučajnost!
Ja se držim pravila da uzimam kredit u valutu u kojoj su mi primanja i nije mi trebala nikakva veza kunske kredite (mada je istina da nije bio dostupan u svim bankama).

A većina ljudi nije uzimala kunske kredite jer su kamate redovito bile veće nego za kredite sa valutnom klauzulom.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 20:03   #7
Imam ga i ja - za sada sam sretan zbog toga, jer, kako meštar veli, plaću primam u kunama.
Sapienti sat.
Nikakve veze, nego stambene štedionice - fora je da je rok kraći, 20 godina.
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 21:07   #8
Otvarac teme je fulao za 180 stupnjeva. Nije da ljudi ne bi uzeli kredite u kunama, nego stedise ne zele stediti u domacoj valuti. S obzirom na povijest novca na ovim prostorima zadnjih 30-40 godina strah je duboko ukorijenjen. Bankama se zivo hebe, dok god su njihove obveze i imovina u istoj valuti. Cak im i pase inflacija i monetarna ekspanzija.
HNB i sve hrvatske vlade su ulozile ogroman napor da odrze i prikazu kunu stabilnom (to je i jedna od najvecih zamjerki javnosti HNB-u), ali to ima jednu nuspojavu - dok je stednja u domacoj valuti rasla, rasla je i zelja duznika da se zaduze u stranoj valuti. Zasto? Pa zato sto je valuta stabilna - tecajni rizik ne postoji.

I sad, od kuda ta kognitivna disonanca? Sa jedne strane nista nije napravljeno da se kuna promovira kao stabilna valuta, a sa druge strane od istih ljudi zestoki napadi na HNB jer je radio sve na odrzavanju kune jakom?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 21:39   #9
Ja imam stambeni kredit u kunama. Kad sam ga dizao nije mi palo napamet uzeti kredit u švicarcima ni eurima. U trenutku uzimanja kredita rata za kredit u švicarcima bila mi je 5% manja a za kredit u eurima 2.5% manja nego za kredit u kunama. Rekao sam hebeš 5%, domaća valuta je domaća valuta i sad sam vrlo sretan svojom odlukom. Iako mi je u jednom navratu porasla kamata i tim slijedom i rata, rata kredita je inače u lipu ista svaki mjesec. Moji živci nemaju cijenu
Tako da mi fakat nije jasno zašto ljudi nisu uzimali više kredita kunama.
Kerefek76 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 21:47   #10
To ovisi o tvojim osobnim preferencijama da zamjenis rizik za kamatu.
A i percepciji rizika.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 15:32   #11
Držim neke novce u Hypo na 5 % god kamate.U kunama.

Razmišljao sam, dok ja to pretvorim u eure, pa mi banka opet transverzira....ostat ću ja u kunama......

Sad i da tečaj padne, ja sam zaradio za debeli pad.

Problem je kako dalje, nije da se nisam uplašio svih ovih potresa, ali niti euro ne izgleda bajno.

Kako stvari sad izgledaju bit će da ću samo produžit istu opciju oročenja , opet na 1 g.

Fora je što sam dogovorio isplatu kamata svaki mjesec......super fora, svaki mjesec kapne neka pinka......

__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 15:54   #12
Ovih dana kuna opet jako raste (prema euru) ... pitam se zašto i do kada?
eRomaniChib is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 16:35   #13
Quote:
eRomaniChib kaže: Pogledaj post
Ovih dana kuna opet jako raste (prema euru) ... pitam se zašto i do kada?
A možda je to zbog učestale pljačke u državnom i javnom sektoru, državnog deficita i pada gospodarstva.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 21:08   #14
Ja znam primjerice, zasto ja ne stedim u kunama. Zato jer nemam povjerenja u domacu valutu i zato jer znam kako su se u proslosti umanjivale obveze: tako da se izvrsi devalvacija. Mozda danas to nije realno ocekivati, jer imamo prave poslovne banke, ali impuls proslosti je, onako po inerciji izostao. Zapravo bih bio najsretniji da se cim prije uvede euro kao sredstvo placanja koji je ionako sada sredstvo ocuvanja vrijednosti.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 22:48   #15
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Ja znam primjerice, zasto ja ne stedim u kunama. Zato jer nemam povjerenja u domacu valutu i zato jer znam kako su se u proslosti umanjivale obveze: tako da se izvrsi devalvacija. Mozda danas to nije realno ocekivati, jer imamo prave poslovne banke, ali impuls proslosti je, onako po inerciji izostao. Zapravo bih bio najsretniji da se cim prije uvede euro kao sredstvo placanja koji je ionako sada sredstvo ocuvanja vrijednosti.
Kud bi ti? Pa moramo prvo ujednačiti valute. Moramo ojačati kunu prema euru, da bi ga mogli uvesti. To je dug proces, kojim se bave i države bivšeg istočnog bloka, a samo neke poput Latvije su uspjele ispuniti kriterije za uvođenje eura.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 22:57   #16
Ojacati kunu prema euru? Pa zar ovi nasi mudrijasi cijelo vrijeme ne trube kako je precijenjena kuna glavni problem hrvatske ekonomije, zaboravljajuci pritom da bi u takvoj situaciji ionako ustraseni hrvatski gradjani uslijed medijskog crnila jos vise smanjili potrosnju pa bi se spirala daljnjeg smanjivanja investicija jos dublje povukla ekonomiju prema dolje ponistavajuci time sve pozitivne ucnke oslabljene kune, je kvalitetan se proizvod bez obzira na tecaj uvijek moze prodati.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 13:45   #17
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Ojacati kunu prema euru? Pa zar ovi nasi mudrijasi cijelo vrijeme ne trube kako je precijenjena kuna glavni problem hrvatske ekonomije, zaboravljajuci pritom da bi u takvoj situaciji ionako ustraseni hrvatski gradjani uslijed medijskog crnila jos vise smanjili potrosnju pa bi se spirala daljnjeg smanjivanja investicija jos dublje povukla ekonomiju prema dolje ponistavajuci time sve pozitivne ucnke oslabljene kune, je kvalitetan se proizvod bez obzira na tecaj uvijek moze prodati.
Kuna je precijenjena zato što je tečaj fiksni, a nije vezan uz gospodarski rast kao u drugim zemljama. On je bio samo kupovina vremena, dok ne provedemo reforme i krenemo s gospodarskim razvojem. Ali kako reforme kasne već 20 godina, a gospodarstvo je u padu, mi smo to vrijeme prokockali i valuta nam pomalo tone sve dublje u odnosu na euro. Čini se da nemamo više potrebna sredstva s kojima bi spasili tečaj.

Morat ćemo u rezanje troškova i PDV-a. Da smo to prije napravili ne bi se sada nalazili u ovakvoj situaciji. Situaciju bi moglo popraviti prestanak financiranja državnih firmi kad uđemo u EU, što bi značilo i mogućnost smanjivanja poreza. Te državne firme su čini mi se 50% svih problema koje država ima.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 19:03   #18
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
Interesantno kako nitko ne dize kredite u kunama.Od kada je uvedena 1994. pa do danas kuna se pokazala super stabilnom.Mnogi su se tukli u prsa kako sanjaju san o neovisnosti i samim time i o vlastitoj valuti....da bi na kraju isplalo da hrvati u biti i ne VOLE kunu.

Baš gledam usporedbu kune i eura od njegove pojave...pa tako onaj koji je digao kredit recimo uz valutnu klauz...u eurima u samim njegovim počecima(prije 13 godina) sad i nakon 13 godina nebi ga bolika glava kao ove iz udruge franak.

Zašto domači živalj ima toliku odbojnost prema kuni?Zašto vladajuče garniture nisu više poticale uporabu kune.

Danas imaju glavobolju franak kreditaši....Sutra s obzirom na situaciju to se može desiti svima ostalima koji su u euro sužanjstvu....

A da se vrti kuna tih glavobolja nebi bilo

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
Kuna je umjetno precjenjena i svi se boje dat kredit u kunama (banke ponajprije) jel se boje deprecijacije ili devalvacije i zato destimuliraju na sce nacine kunske kredite ili ih ipak vezu za stranu valutu....
KarayaOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 19:53   #19
oni se boje deprecijacije i devalvacije a ja moram biti hrabar štediša na terenu koji svako toliko mijenja politiku, države, društveno uređenje, vojne paktove i svaka od tih promjena ostavi tisuće pokradenih štediša preko čijih leđa se vodi "visoka" politika (uuu, sastanak "na vrhu" HR-SLo, to su veleumovi civilizacije, nema šta, njihov dogovor svakako vrijedi više nego štednja tisuća radnih ljudi). više smisla ima uložiti pare u rakiju i dop nego u banku.
mudozvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 21:07   #20
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Kuna je precijenjena zato što je tečaj fiksni, a nije vezan uz gospodarski rast kao u drugim zemljama. On je bio samo kupovina vremena, dok ne provedemo reforme i krenemo s gospodarskim razvojem. Ali kako reforme kasne već 20 godina, a gospodarstvo je u padu, mi smo to vrijeme prokockali i valuta nam pomalo tone sve dublje u odnosu na euro. Čini se da nemamo više potrebna sredstva s kojima bi spasili tečaj.

Morat ćemo u rezanje troškova i PDV-a. Da smo to prije napravili ne bi se sada nalazili u ovakvoj situaciji. Situaciju bi moglo popraviti prestanak financiranja državnih firmi kad uđemo u EU, što bi značilo i mogućnost smanjivanja poreza. Te državne firme su čini mi se 50% svih problema koje država ima.
samo šta kresanje radnih mjesta isto tako povlači i kresanje radnih mjesta u trgovinama, kafićima , tvornicama itd itd..
tako da će nam ulaskom u eu prvih par godina bit jako teško. al eto bilo je i u mađarskoj, i u poljskoj i u rumunjskoj, bugarskoj pa su preživjeli...to je valjda sudbina svih bivših komunističkih zemalja kad su ušle u eu
Micek123456 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.