Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2016., 10:41   #1
Transakcijska analiza - psihoterapija

Pozdrav svima! Otvaram temu za sve buduće rasprave i razmišljanja o mom omiljenom (i kod nas i dalje prilično rijetkom) psihoterapijskom pravcu, ali i kako bih vas obavijestila da su u tijeku prijave za uvodnu edukaciju iz transakcijske analize koju će sa suradnicima voditi Zoran Milivojević. Sve potrebne informacije možete pronaći ovdje:
https://www.facebook.com/transakcijs...844842291980:0

Transakcijsku analizu utemeljio je Eric Berne, a radi se o elaboriranoj teoriji ličnosti i interpersonalne komunikacije te individualnom i grupnom psihoterapijskom pristupu temeljenom na analizi komunikacije (transakcija) i ego stanja dvoje ili više sugovornika.
Uvodna edukacija nije otvorena samo za psihijatre i psihologe, već je, zbog primjenjivosti koncepata u svim područljima koja podrazumjevaju intenzivan rad s ljudima, otvorena i za socijalne radnike, liječnike, pedagoge, prosvjetne djelatnike, pravnike (osobito izmiritelje), osobe na upravljačkim pozicijama i u ljudskim potencijalima, te za sve zainteresirane za transakcijsku analizu kao sredstvo razumijevanja međuljudskih odnosa i rada na sebi. Primjerice, prošla generacija je uz psihologe, psihijatre, liječnike, socijalne radnike i pedagoge uključivala i odvjetnike, izmiritelje, učitelje, ali i jednog programera.
Ako vas još nešto zanima, pitajte.

Ono što mene zanima je jeste li i prije čuli za ili imali ikakav kontakt s transakcijskom analizom.

Zadnje uređivanje elephantidae : 29.01.2016. at 12:04.
elephantidae is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 12:04   #2
Izvrsna tema.
Aktivno se bavim TA koju sam prepoznala kao ključ.
Velika....velika...velika.... mi je želja proći kroz edukaciju.
Skupljam pare
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 12:16   #3
Quote:
Miškica kaže: Pogledaj post
Izvrsna tema.
Aktivno se bavim TA koju sam prepoznala kao ključ.
Velika....velika...velika.... mi je želja proći kroz edukaciju.
Skupljam pare
Uvijek mi je baš drago nabasati na TA entuzijaste. Osobito u Hrvatskoj gdje smo ugrožena vrsta, u Sloveniji i Srbiji je bitno drugačije. Edukacija nije jeftina, ali je po mom iskustvu izrazito korisna osobno i profesionalno. Za pomagačke struke se već tijekom treće godine uloženo može početi vraćati kroz supervizirana savjetovanja, a kasnije i psihoterapiju. Nadam se da ćeš si uskoro moći ispuniti želju.

Molim te javi gdje nalaziš informacije i literaturu, možda si našla nešto što ja još nisam otkrila. Moje preporuke su povoljne polovne knjige sa awesomebooksa, book depository i http://gen.lib.rus.ec/ kojem sam vječni dužnik jer se na njemu da naći sjajnih stvari i preuzeti ih besplatno (ne samo iz transakcijske, nego iz bilo kojeg područja interesa).
elephantidae is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 12:34   #4
Quote:
elephantidae kaže: Pogledaj post
Uvijek mi je baš drago nabasati na TA entuzijaste. Osobito u Hrvatskoj gdje smo ugrožena vrsta, u Sloveniji i Srbiji je bitno drugačije. Edukacija nije jeftina, ali je po mom iskustvu izrazito korisna osobno i profesionalno. Za pomagačke struke se već tijekom treće godine uloženo može početi vraćati kroz supervizirana savjetovanja, a kasnije i psihoterapiju. Nadam se da ćeš si uskoro moći ispuniti želju.

Molim te javi gdje nalaziš informacije i literaturu, možda si našla nešto što ja još nisam otkrila. Moje preporuke su povoljne polovne knjige sa awesomebooksa, book depository i http://gen.lib.rus.ec/ kojem sam vječni dužnik jer se na njemu da naći sjajnih stvari i preuzeti ih besplatno (ne samo iz transakcijske, nego iz bilo kojeg područja interesa).

Što se literature tiče proučavam sve živo i neživo
Zoran Milivojević je moja nepresušna inspiracija. Pogledala sam i ispisala bilježnice njegovih predavanja. Čitam njegovu literaturu.
Vrlo koristan popis literature sam našla u besplatnoj knjizi od Kristine Brajović Car.
Sad mi je iduća misija krenuti u pohod knjižnica grada Zagreba.
Sve mi se čini da ću se sama izeducirati
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 21:28   #5
Jel bi netko bio dobar da mi ukratko objasni razliku izmedju transakcijske analize i drugih pravaca, npr NLP-a i sličnih. Ali ne tko je osnivač nego dvije, tri praktične rečenice? Hvala
un_real is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 17:35   #6
TA ima elemente psihoanalitičkog, humanističkog i kognitivnog pristupa. Bavi se komunikacijom među ljudima.
Akcija-reakcija-transakcija. Ključni pojmovi TA su ego stanja.
Ego stanja: roditelj, odrasli i dijete. Usmjerena je na aktualna događanja a ne toliko na prošlost.
Igre (skrivene transakcije) su također važan pojam za TA.
Ego stanja roditelja nameće zabrane, kontrolira, zahtijeva. Osoba je stroga i ozbiljna. Ego stanje djeteta karakterizira spontanost, dinamičnost, znatiželja, inicijativa... Ego stanje odraslog ustvari povezuje dva prethodna....
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 21:31   #7
Nikad ranije cula za ovaj pravac moram priznati. Bi li mogla navesti neku literaturu kojom bi se dalo nesto za pocetak nauciti o tome?
nesretna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 22:04   #8
O gore spomenutim igrama koje su baš karakteristične za TA imaš od Erica Bernea, koji je i utemeljitelj pravca, Koju igru igraš? /Games people play.

Usput, voditelj edukacije je također autor nekoliko izvrsnih knjiga, npr. Formule ljubavi i Emocije su neke od njih. Ne znam u kojoj mjeri i je li uopće utkano išta od TA pristupa u te knjige, ali toplo ih preporučam.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 23:05   #9
Vidjela sam na fb stranici koju si linkala. Hvala! Games people play cu prvo prouciti onda. Cini mi se da znam sto je i o cemu je, bas me zanima jesam li u pravu. Ako jest ono sto mislim da je, cini mi se kao nesto cemu bi se isplatilo vise posvetiti
nesretna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 16:33   #10
S obzirom da je bilo par upita o osnovnim konceptima i definicijama TA, a ja ionako trenutno pišem tekstove za grupu i blog, postat ću tekst na kojem radim. Tekst je podugačak (i razlomljen u dva posta), a moj stil pisanja maaalce suhoparan; no vjerujem da je za razumijevanje nekih osnova i upoznavanje s područjem skroz u redu. Naravno, ima još jako puno koncepata koje ovdje nisam spomenula, a i o svakom spomenutom bi se dalo još puno reći no mislim da je ovo za sada dovoljno. Dolje je navedena korištena literatura, a možete pitati i mene ovdje ili na pm; uopće nije da samo čekam da pričam o transakcijskoj.


DEFINICIJA, RAZVOJ I PRIMJENA TA

Transakcijska analiza (TA) je teorija ličnosti i interpersonalne komunikacije i iz nje proizašla sistematska psihoterapijska metoda kojoj je krajnji cilj osobni rast i razvoj pojedinca, odnosno postizanje autonomije kroz razvoj kapaciteta za svjesnost, spontanost i intimnost. Svjesnost je sposobnost percipiranja i doživljavanja ovdje i sada. Spontanost proizlazi iz svjesnosti i odnosi se na slobodno odabiranje osjećaja i reakcija primjerenih situaciji, a Berne ju opisuje kao oslobođenje od kompulzivnog igranja igara (misli se na psihološke igre u TA smislu) i doživljavanja isključivo naučenih emocija. Intimnost proizlazi iz svjesnosti i spontanosti. Predstavlja najiskreniji oblik kontakta među ljudima, a karakterizira ju sposobnost necenzuriranog izražavanja emocija, potreba i želja bez manipulacije i igara i samim time sposobnost za primanje i pružanje ljubavi.

Među ostalim pristupima, TA se ističe razrađenom teorijom i širokim spektrom primjene u praksi te se, iako se isprva primjenjivala kao grupna psihoterapija, danas koristi i u individualnom, bračnom i obiteljskom tretmanu. Osim kao psihoterapijska metoda, primjenjuje se i u psihološkom savjetovanju, pedagogiji, organizacijama, coachingu i medijaciji.

Osnovne kocepte i metode TA definirao je Eric Berne te se izdavanje njegovog članka Transactional Analysis: A New and Effective Method of Group Therapy u American Journal of Psychotherapy 1958. smatra začetkom transakcijske analize kao utjecajnog psihoterapijskog pravca. Berneova ideja isprva je bila razviti transakcijsku analizu kao svojevrsan dodatak psihoanalizi koji bi značajno povećao uspješnost psihoanalitičkog tretmana, no danas je ona posve odvojen pravac koji se, unatoč snažnom utjecaju psihoanalitičke teorije, kognitivno-bihevioralnih koncepata, fenomenologije, socijalne psihologije i ego psihologije, ubraja u humanističke psihoterapijske pristupe.

Iako je i sam bio educiran kao psihoanalitičar, Berne je naglašavao vrijednosti humanističkog pokreta, a u jedno od njegovih najznačajnijih doprinosa zasigurno spada inzistiranje na demistifikaciji psihoterapijskog procesa. Uvjeren da je i izrazito kompleksne psihičke mehanizme moguće izložiti jednostavnim jezikom, Berne je razvijao pristup kojeg karakterizira jednostavnost i neposrednost uz naglasak na intelektualnom, a potom i emocionalnom uvidu. Također, Berne je odgovoran za ugovorni pristup psihoterapiji specifičan po pozivanju klijenata na odabir vlastitih psihoterapijskih ciljeva i suglasnost s terapeutom pri planiranju terapijskog procesa. Suvremena istraživanja pokazuju kako je pristup koji poziva klijenta da odlučuje i preuzima svoj dio odgovornosti za terapijski proces zapravo jedan od ključnih elemenata uspješnog psihoterapijskog tretmana.

TA je inicijalno zamišljena kao integrativni pristup, a to ostaje i danas. Psihoterapeuti transakcijske analize u radu često koriste i metode preuzete iz drugih psihoterapijskih pravaca. Primjerice, izvrstan spoj teorije transakcijske analize kao sredstva intelektualnog uvida i geštalt eksperimenata kao katalizatora emocionalnog uvida može se pronaći u knjizi Muriel James i Dorothy Jongeward „Born to win“, a Mary i Bob Goulding su implementirajući metode geštalta u TA razvijali Redecision therapy, jednu od najznačajnijih terapijskih škola transakcijske analize. Sjajan posao rade i kolegice i kolege koje u svakodnevnom radu integriraju teoriju transakcijske analize i psihodramske eksperimente.

Transakcijska analiza stoga može biti korištena kao kratkotrajna, kognitivno-bihevioralna metoda koja može tretirati simptome i raditi na prilagodbi pojedinčevog socijalnog funkcioniranja, ali i kao dubinska psihoterapija koja može voditi k izrazitoj transformaciji ličnosti.
elephantidae is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 16:35   #11
OSNOVNI KONCEPTI

Referentni okvir

Što se tiče osnovnih koncepata, za početak je važno definirati referentni okvir, odnosno naš sistem predodžbi o sebi, drugim ljudima i svijetu. Kao takav, on predstavlja našu unutrašnju reprezentaciju stvarnosti. Njegova funkcija je pripisivanje značenja unutarnjim i vanjskim stimulansima te je ovdje važno napomenuti da ljudi ne reagiraju na podražaje iz realnosti kao takve, već na vlastitu interpretaciju tih podražaja. Što važnijim percipiramo podražaj, to će naša emocionalna reakcija na njega biti snažnija. Ukoliko naše predodžbe o sebi, drugima ili o svijetu nisu u skladu s realnosti, posljedica će biti pripisivanje iskrivljenog značenja i/ili neodgovarajućeg značaja doživljenim situacijama, pa će stoga i naše reakcije (emocionalne ili ponašajne) biti neadekvatne i neproduktivne. Disfunkcionalni referentni okvir stoga može dovesti do nezadovoljstva, interpersonalnih problema, ali i različitih psihičkih poteškoća (ovisno o strukturi ličnosti i stupnju distorzije).
Osnovni zadatak terapeuta TA je da prepozna sistem predodžbi koje pacijent ima o samom sebi, drugim ljudima i svijetu, te da otkrije kako se logika njegovog referentnog okvira odražava u postojećim simptomima ili problemima (po TA svako naše doživljavanje i ponašanje ima temelj u internoj i često neosviještenoj logici). Drugi važni zadatak je osnaživanje ego stanja odraslog.

Ego-stanja

Transakcijska analiza na ego gleda kao na strukturu sastavljenu od različitih dijelova koje nazivamo ego-stanjima. Ego-stanja su Roditelj, Odrasli i Dijete, a kao svoje pravo ja osoba doživljava ono ego-stanje u kojem se trenutno nalazi njezin self. U idealnom slučaju, ego odrasle osobe je nefragmentiran i zasnovan na referentnom okviru koji je u sva tri segmenta u skladu s realnošću, a osoba je autonomna i ima kapacitet za svjesnost, spontanost i intimnost. Osoba slobodno raspolaže svjesno usvojenim znanjima, vještinama i informacijama; testira realnost, analizira i preispituje; osjeća emocije koje su adekvatan odgovor na situaciju ovdje i sada. Drugim riječima, osoba funkcionira iz ego stanja Odrasli.
Ego-stanje Roditelja nastaje internalizacijom značajnih figura od kojih tijekom odrastanja usvajamo stavove, vrijednosti, prosudbe i doživljaj svijeta. Po komunikacijskom modelu se sastoji od njegujućeg i kritičnog Roditelja.

Ego-stanje Djeteta je rezultat razvojnog puta pojedinca i u sebi sadrži pojednostavljene, zastarjele i često netočne definicije sebe, drugih i svijeta; ono je nekadašnji ego koji je osoba u međuvremenu prerasla. Možemo ga opisati i kao psihološki atavizam koji se upliće u odnos prema stvarnosti. Po komunikacijskom modelu sastoji se od adaptiranog/prkosnog djeteta i slobodnog djeteta, te može biti izvor usvojenih socijalnih normi, ali i bunta, intenzivnih ugodnih i neugodnih emocija, spontanosti, kreativnosti, intuicije.
Pojednostavljeno; kad je u ego-stanju Roditelja, osoba se ponaša, misli i osjeća na način na koji su to činili njezini roditelji ili roditeljske figure. Kad je u ego-stanju Odraslog, osoba ispoljava ponašanje, misli i osjećaje koji su adekvatna reakcija na događanja ovdje i sada. Kad je u ego-stanju Djeteta, osoba se ponaša, misli i osjeća kako je to činila u djetinjstvu.

Funkcionalna analiza ego-stanja nam omogućuje uvid u klijentove obrasce komunikacije (iz kojih ego-stanja i kako prenosi poruke drugim ljudima) čije osvješćivanje pruža velik prostor za rad na sebi i na međuljudskim odnosima. Stoga se u okviru rada s klijentima detaljno bavimo i analizom i pospješivanjem njihove komunikacije s drugim ljudima za što koristimo analizu transakcija. Transakcija je definirana kao jedinica komunikacije. Na osnovu načina izražavanja i komunikacije klijenta s drugima postavlja se hipoteza o strukturi njegove ličnosti, te se praćenjem komunikacije iz različitih ego-stanja sugovornika definiraju i usvajaju pravila kvalitetne komunikacije.
Analiziranjem ego-stanja i analizom transakcija ljudi teži se uvidu u intrapsihičke sadržaje i razumijevanju strukture ličnosti te se na taj način postavlja osnova za nastavak rada na osnaživanju ego-stanja Odraslog i realiziranje terapijskih ciljeva dogovorenih ugovorom.

Životni skript

Još jedan važan koncept transakcijske analize je skript. Pojednostavljena definicija označava skript kao neosviješten životni plan, sličan scenariju. Prema Milivojeviću, naglasak je na pogrešnim zaključcima djeteta o važnim životnim pitanjima koje ugrađuje u svoj referentni okvir kao aksiome koje ne preispituje. Takve skriptne odluke su vjerojatno imale adaptivnu ulogu u djetinjstvu, no one uglavnom ne funkcioniraju za odrasle ljude. Osoba stoga ne živi u skladu sa objektivnom stvarnošću, već u skladu s vlastitim skriptnim odlukama ponavlja stare obrasce mišljenja, ponašanja i doživljavanja i uspijeva konstruirati socijalnu i psihološku stvarnost koja dokazuje da su njena uvjerenja točna. Osoba to radi bez obzira na potencijalnu nelagodu i bol vođena snažnom potrebom za afirmiranjem referentnog okvira; što je postavka koja je danas potkrijepljena istraživanjima koja pokazuju da je motiv za samopotvrđivanjem (čak i ako se radi o potvrdama negativnih uvjerenja o sebi) snažniji od motiva za samounaprijeđenjem.

Skript dakle nastaje kroz rane odluke i interakcije s roditeljskim figurama, a kasnije se potkrepljuje kroz intrapsihičku interakciju ego-stanja Djeteta i Roditelja (neku vrstu samogovora) i interakcije s drugim ljudima koje se manifestiraju kao psihološke igre. Nakon dijagnostike, odnosno identificiranja ego-stanja, skriptnih imperativa i zabrana, odnosa u koje se upušta i igara koje osoba igra, ona može postati svjesna svog skripta te koristeći kapacitete ego-stanja Odraslog donositi nove odluke i usvajati nova ponašanja lišena kompulzivnog reproduciranja skriptnih uvjerenja.


Zainteresirani za dodatna pojašnjenja mogu pogledati video s osnovama ovdje (nažalost nema verzije na hrvatskom):

Ego stanja i transakcije: https://www.youtube.com/watch?v=nKNyFSLJy6o
Igre: https://www.youtube.com/watch?v=YOqJ4sc9TAc


IZVORI:
Erić, LJ. (2011): Psihoterapija; Zoran Milivojević: Transakcijska analiza. Psihopolis, Novi Sad.
James, M., Jongeward, D. (1985): Born to Win. Addison-Wesley Publishing, Massachusetts.
Milivojević, Z. (2005): Životni skript. TA centar, Novi Sad.
http://www.carolsolomonphd.com/web_pdfs/Transact.pdf
http://www.europsyche.org/contents/1...ional-analysis
elephantidae is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 00:30   #12
Nedavno sam otkrila TA i rado bih cula iskustva onih koji su zavrsili edukaciju iz TA posto cu je i sama uskoro
pohadati.
Hvalaaa
nasmijanomore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 00:48   #13
Quote:
nasmijanomore kaže: Pogledaj post
Nedavno sam otkrila TA i rado bih cula iskustva onih koji su zavrsili edukaciju iz TA posto cu je i sama uskoro
pohadati.
Hvalaaa
Zanimljivo.
Pitanje, želja za edukacijom u koju svrhu?
Osobne edukacije kao takve u svrhu razvoja vlastitog bića ili za rad na drugim ljudima?
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 01:30   #14
Ja sam čitala "A BILO JE TAKO DOBRO POČELO.... " Fanite English, hmm, mislim još tamo negdje prije rata

Ta me knjiga oduševila, još uvijek je imam, preporučam je svakome koga zanima TA (F.English je učila kod Fritza Perlsa i Erica Bernea i utemeljila je Eastern Institute for Transactional Anaysis and Gestalt u Filadelfiji...)


__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 10:22   #15
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo.
Pitanje, želja za edukacijom u koju svrhu?
Osobne edukacije kao takve u svrhu razvoja vlastitog bića ili za rad na drugim ljudima?
U svrhu rada rada s drugim ljudima, prvenstveno rad s djecom i roditeljima buduci da imam dugogodisnje iskustvo u tom podrucju, a i za osobni rast. U rujnu mi pocinje uvodno predavanje pa bih se htjela dodatno informirati.
nasmijanomore is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 17:35   #16
Zanima me i olik predavanja TA...
nasmijanomore is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 17:36   #17
Oblik
nasmijanomore is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 20:02   #18
Quote:
nasmijanomore kaže: Pogledaj post
U svrhu rada rada s drugim ljudima, prvenstveno rad s djecom i roditeljima buduci da imam dugogodisnje iskustvo u tom podrucju, a i za osobni rast. U rujnu mi pocinje uvodno predavanje pa bih se htjela dodatno informirati.
Komplexno područje.
Prvo kreni na edukaciju, tek onda izmjenjuj iskustva.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2023., 19:51   #19
Evo prastare teme, valjda ju smijem podignuti, radije nego da otvaram istu takvu novu?

Upoznata sam s osnova transakcijske psihoterapije, ali imam jedno pitanje, na konkretnom primjeru.

Kako "skinuti" neku od zabrana koju ste spoznali?

Afirmacijama? Ili?
Desanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2024., 14:12   #20
Dozvolama.
merak etme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:34.