Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2012., 00:37   #221
Pleh ti je nezgodan jer ga nemaš čime pokriti, poklopac ne možeš staviti jer kruh mora imati mjesta za dizanje. Ako baš želiš peći na gore opisani način, jedino ti preostaje zagrijati neku emajliranu rajnglu i promijeniti oblik kruha, pa umjesto štruce ispeći u obliku pogače.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 14:44   #222
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Pleh ti je nezgodan jer ga nemaš čime pokriti, poklopac ne možeš staviti jer kruh mora imati mjesta za dizanje. Ako baš želiš peći na gore opisani način, jedino ti preostaje zagrijati neku emajliranu rajnglu i promijeniti oblik kruha, pa umjesto štruce ispeći u obliku pogače.
to sam i mislila malo za promjenu napraviti okrugli.a jel moze biti od inoxa ili mora biti od emajla,jel sve imam od inoxa posuđe,mozda jednu,dvije emajlirane ali neke male bezvezne
a reci mi jos vidim da si ti strucnjak u pecenju kruha sta napraviti,kako sprijeciti da se drugi dan kruh manje mrvi,prvi dan je jos ok,ali drugi mi se dosta mrvi nekako

danas nisam stigla peci ali sutra namjeravam ajde ako ti nije problem mi napisi neki receptic za bijeli kruh kako ti radis da tako isprobam
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 16:11   #223
Može inox, emajl, vatrostalno, glineno ... sve što može u pećnicu, glavno da nema plastike na ručkama i poklopcu.
Kad pečeš u zagrijanoj zdjeli, garantiram da ti se kruh neće mrviti drugi dan, dapače, ostaje svjež do zadnjeg.
Što se tiče recepta za bijeli kruh, najbolje ti je uzeti originalni no-knead recept, taj se radi s bijelim brašnom i isprobali su ga mnogi. Ako ne možeš čekati dizanje od 10-12 sati jednostavno stavi normalno kvasca.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 18:27   #224
Od kada se aktivirala ova tema, počela sam je pratiti. Moram priznati zarazili ste me s pravljenjem domaćeg kruha pomoću startera. Evo moje verzije:



Uploaded with ImageShack.us
__________________
Moj blog
Little Miss Violet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 19:23   #225
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Koji postotak kukuruznog brašna stavljaš? Koje brašno uz kukuruzno?

Moja baka je pekla domaći kruh u kombinaciji crnog pšeničnog, raženog i kukuruznog, na žalost više je ne mogu pitati u kojem omjeru, ali svako malo eksperimentiram u nastojanju da ispečem nešto slično po okusu.
Najčešće pečem od 300 ili 500g kukuruznog i uz njega dodajem obično bijelo ili crno pšenično, a ovisi koliko je velik kruh i kako mi dođe.
Ne volim miješati raženo jer mi nekako ne paše s kukuruznim. Ne znam, preuzme mi miris. Doduše, možda je i stvar u postotku. Ja radim kao i moja baka, otprilike, bez da previše važem.
Pekla sam i kukuruzni u koji sam dodavala kuhani kukuruz, po uzoru na jedan koji sam kupovala u Škotskoj, a jako mi se sviđao.


Vidim da neke muči pečenje u plehu. Ja katkad kruh pečem u plehu od pećnice, najčešće baš no knead o kojem smo pričali. Prebacim ga u zagrijani pleh i ne "razljepi" se, već zadrži formu i odličan je.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 19:55   #226
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Može inox, emajl, vatrostalno, glineno ... sve što može u pećnicu, glavno da nema plastike na ručkama i poklopcu.
Kad pečeš u zagrijanoj zdjeli, garantiram da ti se kruh neće mrviti drugi dan, dapače, ostaje svjež do zadnjeg.
Što se tiče recepta za bijeli kruh, najbolje ti je uzeti originalni no-knead recept, taj se radi s bijelim brašnom i isprobali su ga mnogi. Ako ne možeš čekati dizanje od 10-12 sati jednostavno stavi normalno kvasca.
no knead je u biti kruh bez mjesenja jelda?meni treba nesto sta se ne dize dugo,nesto sta zamjesim,pustim da jedno 2,3h odstoji i onda premjesim eventualno sat vremena da jos odstoji i stavim peci
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 20:24   #227
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
no knead je u biti kruh bez mjesenja jelda?meni treba nesto sta se ne dize dugo,nesto sta zamjesim,pustim da jedno 2,3h odstoji i onda premjesim eventualno sat vremena da jos odstoji i stavim peci
Onda mijesi od 600 gr bijelog, žličica soli, vrećica suhog kvasca, mlačne vode 350 - 400 ml, nakon što se digne, po želji premijesi ili samo presloži ako voliš veće rupe u kruhu. Peci poklopljeno kako je već opisano.

Quote:
Little Miss Violet kaže: Pogledaj post
Od kada se aktivirala ova tema, počela sam je pratiti.
Još jedna pekačica
Slobodno i recepte stavi ... usporedit ćemo bilješke
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 20:38   #228
Inspirirale ste me
Planirala sam staviti detaljni opis na blog. Ovdje ću napisati ukratko šta sam uradila:
koristila sam starter (kako je Donata opisala). Skuhala sam ga dok nije postao gust i ostavila da se hladi.
Potom sam zamjesila kruh od 500g brašna (pola obično pšenično, pola integralno pšenično brašno), žličica soli, vrećica kvasca (bilo me strah da se neće dignuti ), topla voda (oko 300ml). Ostavila preko noći da se diže. Sutra sam stavila pek papir na pleh, tijesto oblikovala u krug i stavila na sredinu. Potom sam dodala dva remekina s vodom na svaki kraj pleha. Pekla sam prvih pola sata na 250, a onda smanjila na 180 stupnjeva.
Dojmovi: odličan. Korica hrskava, unutrašnjost puna rupa ko sir
__________________
Moj blog
Little Miss Violet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 20:59   #229
Tek sad vidim fotku. Krasno ti je ispao! Dobra ideja za ramekine!

Mene svi pitaju je l' mi kruh pečen ispod peke, kad vide koricu i te rupe.

Moja je baka koristila starter, pa onda i moja mama, no nekako se to s vremenom izgubilo. Ne pamtim kad je baka zadnji put na taj način mijesila kruh, iako je to inače bila normalna pojava.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 21:57   #230
Hvala Gipsy.
Ideja s ramekinima nije skroz moja. Negdje na Netu sam pročitala da se tako može peći u pećnici (mislim da se tako peku francuzi).
Muž me pitao jeli to Kalnički kruh
__________________
Moj blog
Little Miss Violet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 22:37   #231


Moj bijeli je kao oni ispod peke koje sam jela u Lici i Hercegovini. Oduševljena sam otkad pečem u posudi, ali i no knead na običnom plehu mi je odličan.
Moram opet u nabavu jer mi je ostalo samo domaće bijelo i kukuruzno brašno. Svo drugo mi je ponestalo.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 22:57   #232
Navodno se samo magarci ne predomisle pa sam opet dosla sliniti ali sita

Ramekini ili posuda sa vodom imaju istu funkciju ili kako je netko pisai dodatni pleh pri vrhu i pri dnu pecnice pa tako stite kruh i donekle glume posudu. Imam jednu od inoxa samo mi fali poklopac.Znam da je moja mama pekla na u peci na drva u nekom visokom plehu sa poklopcem, domaci uradak, ne znam da li je jos ziv. Vidjela sam sliku kako u Istri pecu pincu na ognjistu,u vecoj stozastoj posudi pece se pinca a pokriva se istom par brojeva vecom, pa ako imate razne velicine metalnih posuda za kolace mjesiti recimo iz Plodina kombinirajte.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 00:00   #233
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Onda mijesi od 600 gr bijelog, žličica soli, vrećica suhog kvasca, mlačne vode 350 - 400 ml, nakon što se digne, po želji premijesi ili samo presloži ako voliš veće rupe u kruhu. Peci poklopljeno kako je već opisano.



Još jedna pekačica
Slobodno i recepte stavi ... usporedit ćemo bilješke
ok,tnx
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 13:28   #234
Zašto moj kruh nije htio van iz teće?

Ovako sam ga radila (sve sam kopirala Donatu, ofkors ):
Prvo sam ujutro napravila starter od 50g bijelog brašna i 250 ml vode i držala ga na sobnoj temperaturi do navečer kada sam zamijesila kruh od:
startera
500 g integralnog brašna
200 g raženog brašna
2 g suhog kvasca
400 ml mlake vode
soli

Ostavila sam ga da se diže preko noći, nakon 10 sati sam ubacila po šaku sjemenki od buće i suncokreta, premijesila kruh kuhačom, ostavila ga da se diže još 2,5 h, opet ga malo premijesila kuhačom i iskrenula u inox teću koju sam zagrijala na 250C, poklopila i ubacila u pećnicu. Pekla sam ga 25 min na 250C poklopljenog pa još 30ak min otklopljenog na 180C s ventilacijom plus što sam još dodala i posudu s vodom na dno pećnice kad sam ga otklopila.

I nakon cijele ove procedure on meni neće van iz teće!

Izbacila sam ga na kraju silom, ali mu je donja kora ostala zaljepljena za dno teće. Odlijepila sam i nju i priljepila je njenom vlasniku ali je vizualni dojam kruha trajno narušen.

Kruh jako ukusan ali idući put ide na papir za pečenje.
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 18:42   #235
Dok ne dode Donata mogu samo reci da nisu sve pecnice iste te da su i razeno i inegralno malo zaguljeni te da se poluuspjesi ako tako smijem reci desavaju i iskusnima.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 18:45   #236
Quote:
mare2406 kaže: Pogledaj post
Dok ne dode Donata mogu samo reci da nisu sve pecnice iste te da su i razeno i inegralno malo zaguljeni te da se poluuspjesi ako tako smijem reci desavaju i iskusnima.
Je, u medjuvremenu sam zakljucila da je kruh bio previse vlazan. Bio bi bolji da je susi. Pojest ce se u svakom slucaju.
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 20:39   #237
Quote:
coffeebreak kaže: Pogledaj post
Zašto moj kruh nije htio van iz teće?
Ovako, mislim da je greška u postupku. Veliš da si ga umijesila, ostavila da se digne i onda prremijesila kad si dodala sjemenje i onda još jednom premijesila i samo izvrnula u zagrijanu zdjelu.
Nakon dodavanja sjemenja kruhu si trebala dati oblik, dobro ga pobrašniti i ostaviti da se digne još jednom. U toj zadnjoj fazi ja kruh oblikujem, pobrašnim, jednako tako i krpu u staklenoj zdjeli u kojoj se kruh zadnji put digne.
Tebi se kruh zalijepio jer si zadnjim miješanjem prije prevrtanja u zagrijanu zdjeklu još jednom razbila površinsku strukturu kruha bez potrebe.

Inače tangzhong starter se čuva u hladnjaku, dovoljno ga je na pola sata prije izvaditi iz hladnjaka, u hladnjaku se dobije ona prava želatinozna masa.
Svaki kruh koji ide u zagrijanu zdjelu mora biti dobro pobrašnjen.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 23:08   #238
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Ovako, mislim da je greška u postupku. Veliš da si ga umijesila, ostavila da se digne i onda prremijesila kad si dodala sjemenje i onda još jednom premijesila i samo izvrnula u zagrijanu zdjelu.
Nakon dodavanja sjemenja kruhu si trebala dati oblik, dobro ga pobrašniti i ostaviti da se digne još jednom. U toj zadnjoj fazi ja kruh oblikujem, pobrašnim, jednako tako i krpu u staklenoj zdjeli u kojoj se kruh zadnji put digne.
Tebi se kruh zalijepio jer si zadnjim miješanjem prije prevrtanja u zagrijanu zdjeklu još jednom razbila površinsku strukturu kruha bez potrebe.

Inače tangzhong starter se čuva u hladnjaku, dovoljno ga je na pola sata prije izvaditi iz hladnjaka, u hladnjaku se dobije ona prava želatinozna masa.
Svaki kruh koji ide u zagrijanu zdjelu mora biti dobro pobrašnjen.
Uf, dobro da je onda ikako ispao! Moj kruh je definitivno bio previše mekan za oblikovanje (zato mislim da sam stavila previše vode u tijesto) i uopće ga nisam pobrašnila. Samo sam ga iskrenula u teću.

Hvala ti puno na detaljnom odgovoru. Valjda će biti bolje drugi put.
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 23:51   #239
Coffeebreak, bit će sigurno bolje! Dobro ti vele cure. To se i meni jednom dogodilo, s no kneadom, da se zalijepio. Kriva sam što sam ga išla premijesiti nakon što sam dodavala lan, suncokret itd. i nije bio dovoljno pobrašnjen. Jedva sam ga odvojila od podloge.

Dobro, kad sam ga prije toga pekla, nisam ništa dodavala i sve je bilo super. No, kad sam prvi put u njega dodavala sjemenke, zeznula sam se.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 00:27   #240
spekla danas kruh i to okrugli,pogacu,ispao mi je super,lijepo se odvojio od posude,lagano.radila sam kako je Donata mi rekla,pekla ga u inox padeli,malo ju pouljila,tijesto pobrasnila prije nego ga stavila unutra i pekla pola sata pokriveno i nakon toga toliko otkriveno,gornji dio se super spekao,dobio lijepu boju unutra,unutra nije bio sirov ali donja strana je bile blijedunjava,zasto?
slike slijede kada prebacim ih na komp
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.