Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2013., 12:47   #141
Quote:
Josip7 kaže: Pogledaj post
Pa porez se plaća za svaki mjesec od ožujka 2012. Znači za prošlu godinu 10 x 1412,14 i to je 14121,40 kn. Ako nisu odbitci uključeni onda će biti manji iznos ali samo 1000 kn neće biti.
Neka me netko ispravi ako sam u krivu.
Ljudi koji su prijave već obavili i predali, poručili su mi da PU prijavu preračunava na 12 mjeseci, dakle cijelu godinu, iako je zakon tek na snazi od 01.03.2012.!!
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 13:28   #142
Burgija, poslao bi Vam još poruku, dvije ali Vam je pretinac opet pun. LP
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 13:33   #143
Quote:
Josip7 kaže: Pogledaj post
Jeste se Vi prijavili na poreznu ili su oni sami poslali?
PU ništa ne šalje i ništa ne radi sama. Sve morate sami ishodati, prikupiti, obračunati, popuniti, prijaviti i uručiti.

Nije kao vani gdje uredno početkom godine automatski dobijete veliku kuvertu sa svim obrascima i brošurama, poreznim razredima i stopama za prethodnu godinu (naravno sve besplatno) i gdje vi samo morate popuniti prihod i odbiti odbitke (daleko više odbitaka nego u RH) i izračunati poreznu osnovicu te priložiti sve potrebne potvrde i dokumente, jednom godišnje za prethodnu godinu, a ne kao ovaj cirkus u RH gdje imate najprije prijavu za svaki mjesec (uz manji odbitak - kreditiranje države!), hej svaki mjesec (prijava i plaćanje!), uz paklenu papirologiju pa onda opet godišnje jer tek onda možete odbiti pune iznose i iznose koje niste mogli odbiti tokom mjesečne prijave (koja idiotija!), da bi izravnanjem dobili ono natrag što ste svjesno preplatili i što ćete vjerojatno dobiti natrag bez kamata u vašu korist.

Vi u RH radite maltene sav njihov posao, oni samo kontroliraju VAŠ POSAO i korigiraju po potrebi i želji. U kojoj normalnoj zemlji porezni obveznici sami sebi obračunavaju porez? Ili su lijeni ili nepismeni, vjerojatno i jedno i drugo.

Zadnje uređivanje CommodoreX : 27.02.2013. at 13:41.
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 13:48   #144
Quote:
Josip7 kaže: Pogledaj post
Zna li netko može li se zatražiti da se ne dobiva domaća mirovina (odreći se domaće mirovine) ili uzeti poreznu karticu od HZMO-a kako se ne bi odbitak računao za domaću nego za inozemnu mirovinu?
Ovo prvo može, ovo druge neće ići. Što time dobivaš?
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 13:53   #145
Quote:
CommodoreX kaže: Pogledaj post
PU ništa ne šalje i ništa ne radi sama. Sve morate sami ishodati, prikupiti, obračunati, popuniti, prijaviti i uručiti.

Nije kao vani gdje uredno početkom godine automatski dobijete veliku kuvertu sa svim obrascima i brošurama, poreznim razredima i stopama za prethodnu godinu (naravno sve besplatno) i gdje vi samo morate popuniti prihod i odbiti odbitke (daleko više odbitaka nego u RH) i izračunati poreznu osnovicu te priložiti sve potrebne potvrde i dokumente, jednom godišnje za prethodnu godinu...
Možemo postaviti pitanje zašto su onda npr. Austrija, Francuska, Norveška, Švicarska, Velika Britanija prebacile oporezivanje mirovina na HR..
i obrnutno zašto npr. Kanada, Nizozemska, Njemačka, Švedska to isto NISU dozvolile...

izgleda da je u pitanju zainteresiranosti pojedinih zemalja..
možda biste trebali predložiti Švicarskoj da izmjeni ugovor s HR i sama oporezuje mirovine kao i Njemačka? nemojte ovo shvatiti kao provokaciju, već kao činjenicu da je problem lakše riješiti u Švicarskoj..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 14:25   #146
Bila je inicijativa sa austrijske strane, ne znam gdje je zapelo? Htjeli su ono što imaju Nijemci. Ne znam u čemu je kvaka, očito nekakvi međudržavni viši interesi...
morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 14:37   #147
eto sad smo došli do međudržavnih viši interesa, dakle nije sva krivnja na HR strani..
a što se tiče djelatnika PU i njima je to novost, pa bi trebalo imati razumijevanja...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 14:48   #148
bez računa se ne računa
nek oni fino naprave izračune pa će ljudi platiti

a unaprijed se plaća samo kurvi ( i republici hrvatskoj)
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 14:57   #149
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
eto sad smo došli do međudržavnih viši interesa, dakle nije sva krivnja na HR strani..
a što se tiče djelatnika PU i njima je to novost, pa bi trebalo imati razumijevanja...
U pravu ste, danas sam bio u jednoj poreznoj upravi, njima je to velika novost!! Inače, zakon je na snazi gotovo godinu dana.
morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 15:54   #150
Cijene i porezi

Pitanje je off topic ali svejedno ću ga postaviti na ovoj temi:

Nikome nije čudno/anormalno da u RH svakih 6 do 9 mjeseci dižu cijene na PLIN, STRUJU i VODU između 20% i 40%?

Kako se nosite s tim?
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 16:05   #151
http://www.porezna-uprava.hr/content...adani_2012.pdf


koga zanima nešto o mirovinama neka pogleda str 17 - 24 ... obratite pažnju na stranicu 22 - doprinosi za zdravstveno osiguranje..
toliko o navodnoj netransparentnosti PU.... objavljeno 16.05.2012.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 17:05   #152
Quote:
CommodoreX kaže: Pogledaj post
PU ništa ne šalje i ništa ne radi sama. Sve morate sami ishodati, prikupiti, obračunati, popuniti, prijaviti i uručiti.

Nije kao vani gdje uredno početkom godine automatski dobijete veliku kuvertu sa svim obrascima i brošurama, poreznim razredima i stopama za prethodnu godinu (naravno sve besplatno) i gdje vi samo morate popuniti prihod i odbiti odbitke (daleko više odbitaka nego u RH) i izračunati poreznu osnovicu te priložiti sve potrebne potvrde i dokumente, jednom godišnje za prethodnu godinu, a ne kao ovaj cirkus u RH gdje imate najprije prijavu za svaki mjesec (uz manji odbitak - kreditiranje države!), hej svaki mjesec (prijava i plaćanje!), uz paklenu papirologiju pa onda opet godišnje jer tek onda možete odbiti pune iznose i iznose koje niste mogli odbiti tokom mjesečne prijave (koja idiotija!), da bi izravnanjem dobili ono natrag što ste svjesno preplatili i što ćete vjerojatno dobiti natrag bez kamata u vašu korist.

Vi u RH radite maltene sav njihov posao, oni samo kontroliraju VAŠ POSAO i korigiraju po potrebi i želji. U kojoj normalnoj zemlji porezni obveznici sami sebi obračunavaju porez? Ili su lijeni ili nepismeni, vjerojatno i jedno i drugo.
Mislio sam kao je li ga porezna pronašla ili se je sam prijavio. To znam da PU očekuje da mi sve sami ispunimo i dostavimo.

Quote:
CommodoreX kaže: Pogledaj post
Ovo prvo može, ovo druge neće ići. Što time dobivaš?
Mislio sam da se osobni odbitak računa samo za domaću mirovinu ali pročitao sam poslije da se računa i za inozemnu.
Josip7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 17:27   #153
Quote:
Josip7 kaže: Pogledaj post
Mislio sam kao je li ga porezna pronašla ili se je sam prijavio. To znam da PU očekuje da mi sve sami ispunimo i dostavimo.
Zaboravio si ono najbitnije: da si sami obračunavamo porez i mjesečno "kreditiramo" preko predujmova poreza i prireza

Ako ga PU prijavi, onda je u velikoj gabuli. Bolje bi mu bilo da se sam prijavi, što prije to bolje.


Zadnje uređivanje CommodoreX : 27.02.2013. at 17:36.
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 21:51   #154
Možda ovdje leži odgovor hoće li naša PU imati podatke o ostvarenim ino mirovinama iz Švicarske


Članak 26. Ugovora između Republike Hrvatske i Švicarske Konfederacije o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja porezima na dohodak i na imovinu (NN međunarodni ugovori 8/99) propisuje


1. Nadležna tijela država ugovornica razmjenjuju obavijesti (obavijesti kojima raspolažu u skladu s njihovim poreznim zakonima u običajenom upravnom postupku) potrebne za provedbu odredaba ovog Ugovora a odnose se na poreze koji su predmet ovog Ugovora. Svaka tako razmijenjena obavijest smatrat će se tajnom i neće se priopćavati svim osobama, već samo onima koji određuju i ubiru poreze koji su predmet ovog Ugovora. Obavijest kao što je gore navedena, a koja bi otkrila neku trgovačku, poslovnu, bankovnu, industrijsku ili profesionalnu tajnu ili trgovački postupak, neće se razmijeniti.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 23:56   #155
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
http://www.porezna-uprava.hr/content...adani_2012.pdf


koga zanima nešto o mirovinama neka pogleda str 17 - 24 ... obratite pažnju na stranicu 22 - doprinosi za zdravstveno osiguranje..
toliko o navodnoj netransparentnosti PU.... objavljeno 16.05.2012.
DALI MOŽETE ODMAH REĆ U VEZI TOGA: MOŽEMO LI ODBITI DOPUNSKO ZDRAVSTVENO KOJE GODIŠNJE UPLAČUJEMO?

TRANSPARENTNOSTI OD PU NEMA KOD SAMIH NJIH NITI JE NEMA ZA STRUČNE OSOBE; A KAMOLI ZA UMIROVLJENIKE KOJI SU SE NAKON DUŽE GODINA IZBIVANJA VRATILI. SVE OK; ZA NAS KOJI IMAMO NEKU MLAĐU OSOBU U OKRUŽENJU ZA POMOĆ KOJA SE ZNA SLUŽITI S INTERNETOM ITD. A ZNAJTE DA VEĆINA NE MOŽE SAMA ISPUNITI POREZ; A KOD SAZNANJA TAKO VELIKIH STOPA NEMA SE BAŠ ZA SAVJETNIKE, KNJIGOVODSTVENE SERVISE ILI BILO KOGA NITI SE VIŠE NEMA POVJERENJA.
JA NE ZNAM KAKO UOPĆE NETKO KADA SE UPOZNA SA TEMATIKOM MOŽE OVAJ "HARAČ" POZDRAVLJATI I TO NI NE VIJERUJEM. LJUDI SU DOVEDENI U KOLAPS OVIM POTEZOM I VIJERUJTE OVO ĆE HR SAMO KOŠTATI NA KRAJU. MOŽETE NAROD STISKATI I STISKATI I CIJEDITI; ALI JEDNOM EKSPLODIRA. TO JE PRIRODNA POJAVA. MOŽDA MI SADA U ŠOKU NEMAMO SNAGE; ALI IMA IH I BEZ NAS DOVOLJNO KOJI SU SPREMNI NA RIGRIDNIJE KORAKE NEGO ŠTO ĆEMO PODUZIMATI MI. KAO -SVAKAKO- POVLAĆENJE KAPITALA KOJEG SE UNIJELO U HR. PROBLEME SE NE RIJEŠAVAJU NA OVAKAV NAČIN. TU NEMA SREĆE ZA NIKOGA.

ALI DALI MI NETKO MOŽE REĆ DI SE DOPRINOS DOPUNSKOM ZDRAVSTVENOM -AKO- UPISUJE? OVO PA PREK NOĆI OBAVLJAMO -ŠTO NITKO IZ PU ILI MINISTAR FINANCIJA; MINISTARSTVO FINACIJA NIJE MOGLO NI U PREK GODINU DANA S NAMA ISKOMUNICIRATI!!! SRAMOTA! SVOJ NA SVOGA; MA KOMA!
OVO IDE SAMO KADA SE NETKO MLAĐI ZAUZME; MA NEKAKO MORA IĆI; MI STARIJI NE MOŽEMO!

JEDVA DOČEKALI DOĆI KUĆI U MIROVINU I JOŠ -KOLKO ĆE TKO ODOZGOR IMATI VREMENA I PUNO IH NISU NI STIGLI NEG U MRTVAČKIM SANDUCIMA ILI MALO PRIJE TAKVOG SANDUKA- PROŽIVITE SA SVOJIM ČOVJEKOM; A OVI UDRI I AJMO DIKTATURA I GAZI NAROD! NAJGORA SOCIJALNA POLITIKA KOJU SI MOGU ZAMISLITI.((

TUGA I BIJEDA JE OVO SVE SKUPA POSTALA DO KRAJNOSTI ZA SVE LJUDE POSTAJE SVE VIŠE IZ DANA U DAN.
 
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.02.2013., 23:58   #156
dopunsko zdravstveno

dali se negdje u obrazac ID taj doprinos koji godišnje plaćam za dopunsko zdravstveno unosi?
 
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 09:16   #157
Quote:
marleeyna kaže: Pogledaj post
LJUDI SU DOVEDENI U KOLAPS OVIM POTEZOM I VIJERUJTE OVO ĆE HR SAMO KOŠTATI NA KRAJU.
možda biste svoj bijes mogli usmjeriti prema Švicarskoj državi koja se nije zauzela za Vas, te Vas je prepustila Hrvatskoj...

bilo bi jako zanimljivo da netko tko prima njemačku mirovinu i živi u Hrvatskoj, prikaže koliko porez plaća u Njemačkoj, te da to usporedimo koliko bi plaćao u Hrvatskoj...
ili iz neke od zemalja koje imaju pravo oporezivati mirovine

i još jedan apsekt o kojem se mora voditi računa....
pitanje zastare plaćanja poreza (trenutno je u zastari 2008.) i međunarodna razmjena podataka o mirovinama.. što ukoliko netko ne plati sad porez, a država dobije podatke od ino isplatitelja podatke npr. u 2015.. za 2013....
i nakon toga obračuna cjelokupni porez s kamatama..

posebno će biti zanimljivo vidjeti kad krene uspoređivanje podataka o umirovljenicima koji nisu ovdje prijavili ino mirovinu, a cijelo vrijeme dobivaju zaštitni dodatak od grada..

Zadnje uređivanje lasangel : 28.02.2013. at 09:23.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 09:28   #158
švicarskoj i njemačkoj možemo biti samo zahvalni

Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
možda biste svoj bijes mogli usmjeriti prema Švicarskoj državi koja se nije zauzela za Vas, te Vas je prepustila Hrvatskoj...

bilo bi jako zanimljivo da netko tko prima Njemačku mirovinu i živi u Hrvatskoj, prikaže koliko porez plaća u Njemačkoj, te da to usporedimo koliko bi plaćao u Hrvatskoj...
ili iz neke od zemalja koje imaju pravo oporezivati mirovine

i još jedan apsekt o kojem se mora voditi računa....
pitanje zastare plaćanja poreza (trenutno je u zastari 2008.) i međunarodna razmjena podataka o mirovinama.. što ukoliko netko ne plati sad porez, a država dobije podatke od ino isplatitelja podatke npr. u 2015.. za 2013....
i nakon toga obračuna cjelokupni porez s kamatama..
DRAGI SUGRAĐANIN
BEZ STRANIH ZEMALJA NEBI SADA HRVATSKA IMALA ZA PLJAČKATI NAROD. PITAJTE SE VI ZAŠTO BIRAJU NJEMCI PLATITI POREZ NJEMAČKOJ, A NE HRVATSKOJ JER SU JEFTINIJI. TAKO ČIM SE OVO SAZNA, BUDU I DRUGI BILI VOLJNI PLATITI POREZ DRŽAVI KOJA JE IM DALA MIROVINU. OVA HRVATSKA NITI JUGOSLAVIJA BIVŠA LJUDIMA NIJE I ETO NE NUDI NORMALNE PLAĆE NI MIROVINE A POGOTOVO NE POREZE. SVE ŠTO MI IMAMO SMO IZVANA STEKLI I DALJE PRIDONOSIMO HRVATSKOJ KROZ NOVAC KOJI SMO VANI STEKLI.
LJUDE KOJE SU SE NAPOKON DOSELILI KUĆI SE NE SME TRETIRATI ISTO KAO UMIROVLJENIKE SA HRVATSKIM MIROVINAMA -OVE MIROVINE HRVATSKA NIJE DALA NITI JEDNOM LIPOM POVRATNICIMA I MORA BITI DRUGI TRETMAN -AKO UOPĆE VEĆ SE IDE LINIJOM OPOREZIVANJA U DRŽAVI KOJA BI TREBALA BITI SRETNA DA SE LJUDI SA NOVCOM VRAČAJU JER SE NOVACA -KAKO SAMI VIDITE VIŠE NEMA!!!; PA TO SVAKI ČOVJEK S IMALO DUŠE I BEZ LJUBOMORE I POKVARENOSTI NE MOŽE POZDRAVLJATI!
ALI JA VIŠE NEČU VRIJEME TROŠITI VAMA TO OBIJASNITI.
 
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 15:37   #159
Pozdrav.
Kakva je stvar sa mirovinama iz Australije,prica se ovdje po gradu da i to treba placati,porez na mirovinu, ali nitko nezna nista u poreznoj a na internetu nemam bas srece,nemogu naci neku korisnu informaciju.
__________________
(̅_̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅rll̲̅b̲̅o̲̅ro̅ ̲_̅ _̅_̅()ڪے
blastcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 17:15   #160
Quote:
marleeyna kaže: Pogledaj post
DALI MOŽETE ODMAH REĆ U VEZI TOGA: MOŽEMO LI ODBITI DOPUNSKO ZDRAVSTVENO KOJE GODIŠNJE UPLAČUJEMO?
Odbitak za dopunsko zdravstveno osiguranje, nažalost, ne postoji. Odbitak se odnosi na OBAVEZNO zdravstveno osiguranje.
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.