Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2009., 00:30   #61
Quote:
Morganne kaže: Pogledaj post
Prehrambeni ducani uglavnom rade do 1, ovi drugi ne bas. Torri d'Europa rade cijeli dan.
sorry, al ja ti nemam dume kaj je to torri d'europa. jel to neki šoping centar?
__________________
nema više labavo!
kaduljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 00:44   #62
Quote:
kaduljica kaže: Pogledaj post
sorry, al ja ti nemam dume kaj je to torri d'europa. jel to neki šoping centar?
jeste je
al nista spešl
__________________
'Turn on, tune in, drop out'
On aciD is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 00:45   #63
Quote:
kaduljica kaže: Pogledaj post
sorry, al ja ti nemam dume kaj je to torri d'europa. jel to neki šoping centar?
Jest, shopping centar - http://www.torrideuropa.com/centro.asp
Morganne is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 12:32   #64
Trst, lep grad, koji je imao tu nesreću da je prvi do granice.
teranova is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 13:59   #65
pozdrav svima
ziivm u trstu nemogu vjerovat koliko gluposti i predrasuda ima u ovom topicu...

kao prvo trst nije grad za masovni shopping, ta vremena su davno prosla, cak i triestini odlaze u ljubljanu u BTC ako im je do jeftinije robe...ali ako trazite skuplje butike i imate love onda slobodno dodjite

a odakle sad to da je grad propao? zato jer nema vise onih 10-ak trgovina sa jeftinom robom i standova na ponterossu? pa jedini koji zale za tim su vlasnici tih trgovina...ali njih su ionako zamjenili kinezi tako da je ponuda te vrste robe prakticki nepromjenjena

a trst se od onda preporodio, sad je to cist turisticki grad, no cini mi se da neki i dalje traze jeftinu robu i ne vide nis ostalo...

iako to nekima zvucalo cudno, triestini sebe ne smatraju talijanima tako da talijanskih nacionalista ovdje prakticki nema...vise su naklonjeni sloveniji i hrvatskoj nego friuliju i venetu...a to bi istrijani trebali dobro znat...koliko triestina dodje u hrvatsku preko vikenda? nije sigurno zbog cjena...
a da su picajzle, jesu ali takvi su i kod sebe doma

Quote:
Nije mi jasna floskula da se u Trstu spajaju kulture,kakve kulture?U Veneciji da ali Trst?
da si ikad prosetao po trstu bez predrasuda primjetio bi da u 500metara se nalaze katolicka crkva, srpska-pravoslavna, grcka pravoslavna te sinagoga
a tristini su mjesavina slavena, talijana, austrijanaca...nema cega nema
ja osobno ne poznajem niti jednog cistokrvog triestina, svi su izmjesani (sto se vidi i po prezimenima)


eto toliko od mene, zivim ovdje vec 18 godina pa ako vas nesto zanima slobodno pitajte
lazy smurf is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 13:59   #66
Quote:
Morganne kaže: Pogledaj post
Samo probaj u Rijeci pricati talijanski na javnom mjestu i osjetiti ces svu silu pogrdnih komentara i zlih pogleda.
A ni bosanci cesto nisu postedjeni takvih situacija.
Ovo nije istina,dobro izuzetaka ima ali jako rijetko.
__________________
#ho ho ho
xfairguy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 14:52   #67
Quote:
lazy smurf kaže: Pogledaj post
pozdrav svima
ziivm u trstu nemogu vjerovat koliko gluposti i predrasuda ima u ovom topicu...
Mozda i zbog takvih dogadjaja?

http://www.delo.si/clanek/o49395

http://24ur.com/novice/svet/kljuksti...ska-gesla.html

http://www.drcar-murko.si/vsebina.php?id=107

Ne znam u kojem dijelu grada ti zivis, i koliko poznas ljude, ali Trst je u samoj biti daleko od strpljivog grada. Dosta je okorijelih fastista i njihovih potomaka, koji mrze sve, sto je slavenskih korijena. Asimilacija je i dio njihove lokalne politike, koja se sastoji od nesprovodjenja manjinskog zakona, preseljavanjem juznjaka u Trst, te pokusajem nacionalizacije zemlje u vlastnistvu Slovenaca na obroncima Trsta u svrhe gradnje novih stanova ili zbog nekih kvazi ekonomskih potreba.

Zadnje uređivanje aircanada : 11.05.2009. at 12:31. Reason: Uredjivanje kvotanja
BigEasy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 20:39   #68
Quote:
lazy smurf kaže: Pogledaj post
... da talijanskih nacionalista ovdje prakticki nema...vise su naklonjeni sloveniji i hrvatskoj nego friuliju i venetu...a to bi istrijani trebali dobro znat......
Govoriš o Trstu? Onom Trstu nedaleko Kopra?

Toliko mržnje i ružnih komentara prema susjednim narodima nisam nigdje vidio u toj mjeri koliko u Trstu.
Tokom godina sam na svoje uši čuo toliko ružnih nacionalističkih izjava i vidio ružnih nacionalističkih ispada da me ništa i nitko neće uvjeriti da su triestini u principu dobri, dragi i da ljube svoje susjede. Jer to ne stoji i sva ta mržnja ne nestaje u nekoliko godina. Čast izuzecima
Govorim talijanski pa sam dosta toga čuo a šta je bilo namijenjeno ljudima u blizini: ''luridi slavi'' ''brutti slavi'' ''mi fa schifo sentirli come parlano'' ''mi fano schifo'' itd, itd itd... (da, znam da pravopis ne klapa).

To šta živiš tamo 18g. ne znači baš ništa, dapače teško da možeš biti objektivan jer si tamo valjda okružen prijateljima a u komunikaciji s nepoznatima odavno si izgubio hrvatski naglasak tako da oni ni ne znaju tvoje porijeklo.

Njihov dolazak ovamo nije ni najmanje čudan s obzirom kakva je njihova obala. Smiješno je tu činjenicu uopće uzimati kao primjer njihove tobožnje veeelike ljubavi prema istočnim susjedima. Dolaze ovamo zato jer im to odgovara.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 23:35   #69
Quote:
nesprovodjenja manjinskog zakona,
ja sam zavrsio slovensku osnovnu skolu tako da sam s manjinom dobro upoznat, neznam o kojim pravima pricas
slovenska manjina ima iste povlastice kao i ostale evropske manjine


Quote:
preseljavanjem juznjaka u Trst
,

sto ovo znaci? trscanski gradonacelnik ide autobusom na jug italije pa silom dovodi juznjake?

Quote:
te pokusajem nacionalizacije zemlje u vlastnistvu Slovenaca na obroncima Trsta u svrhe gradnje novih stanova ili zbog nekih kvazi ekonomskih potreba.
kojih stanova?
u kojem naselju?
lol




Quote:
Toliko mržnje i ružnih komentara prema susjednim narodima nisam nigdje vidio u toj mjeri koliko u Trstu.
Tokom godina sam na svoje uši čuo toliko ružnih nacionalističkih izjava i vidio ružnih nacionalističkih ispada
zamisli, ja 18 godina pricam bez problema hrvatski i nikad (ponavljam: nikad) nisam cuo nekakav komentar u vezi mog jezika...valjda imam stvarno srece


Quote:
nitko neće uvjeriti da su triestini u principu dobri, dragi i da ljube svoje susjede.
ne zelim ja nikog uvjerit da su dobri
nego da su obicni ljudi
a da vecina triestina vise voli svoje istocne susjede od zapadnih je istina



Quote:
Govorim talijanski pa sam dosta toga čuo a šta je bilo namijenjeno ljudima u blizini: ''luridi slavi'' ''brutti slavi'' ''mi fa schifo sentirli come parlano'' ''mi fano schifo'' itd, itd itd...
tesko za povjerovat buduci da preko 90% triestina NE prica talijanski nego dialekt kojeg cak ni ostali talijani ne razumiju
znaci nijedan triestin nece koristit rijeci kao sto "lurido, slavo" itd... to su talijanske rijeci koje se ovdje ne koriste



Quote:
To šta živiš tamo 18g. ne znači baš ništa, dapače teško da možeš biti objektivan jer si tamo valjda okružen prijateljima a u komunikaciji s nepoznatima odavno si izgubio hrvatski naglasak tako da oni ni ne znaju tvoje porijeklo.
da, okruzen sam prijateljima i to razlicitih narodnosti
evo bas je jucer prijatelj iz sarajeva bio u posjeti s ekipom...zivio je ovdje pocetkom 90ih kao izbjeglica...bas se lijepo pricalo na razne jezike
inace, ja sam vrlo ponosan na svoje porijeklo i svi koji su me ikad upoznali ili imali priliku cak i na kratko porazgovarat samnom znaju da sam hrvat (dovoljno je da im kazem ime)
neki moji blizi prijatelji su samnom naucili hrvatski


Quote:
Njihov dolazak ovamo nije ni najmanje čudan s obzirom kakva je njihova obala.
evo tipican primjer zadrtosti i superiornosti
ocito jako malo poznajes italiju, no to uopce nije vazno
cinjenica je da ti s ovakvim stavom zamjeras drugima jer te gledaju "odozgo"
a ti si prvi koji je pun predrasuda i mrznje


Quote:
Smiješno je tu činjenicu uopće uzimati kao primjer njihove tobožnje veeelike ljubavi prema istočnim susjedima. Dolaze ovamo zato jer im to odgovara.
naravno da nije zbog ljubavi
dolaze u hr jer se po kulturi, tradicijama, hrani, itd osjecaju blize istocnim nego zapadnim susjedima


ma nije mi cilj prepirat se s nikim u biti jer znam da se je protiv stereotipa nemoguce borit
zelio sam ovo napisat zbog ostalih forumasa koji ce ovo citat
nek sami procjene kome je za vjerovat



a vas aaston i BigEasy pozivam na pice u trst
cjeli cemo dan lijepo glasno pricat najdrazi nam jezik i ako cujemo samo jedan "nacionalisticki" ispad castim vas vecerom u najskupljem restoranu u gradu...
za svaki slucaj ponesite si sendvice
pozdrav
lazy smurf is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 12:21   #70
Quote:
lazy smurf kaže: Pogledaj post

tesko za povjerovat buduci da preko 90% triestina NE prica talijanski nego dialekt kojeg cak ni ostali talijani ne razumiju
znaci nijedan triestin nece koristit rijeci kao sto "lurido, slavo" itd... to su talijanske rijeci koje se ovdje ne koriste
Hvala na poduci iz dijalekta ali meni stvarno nije potrebna. Naravno da imaju svoj dijalekt ali taj dijalekt baš nije toliko različit od regularnog talijanskog da ih ostali ne razumiju, sorry ali to su stvarno gluposti. I da, koriste sve riječi koje sam gore naveo (lurido, brutto, schiffo, a pogotovo ''slavo'' ).
Zaboli me ona stvar tko će kome ovdje vjerovati. Ne pišem ovo zato da bi ikoga uvjerio u bilo šta nego izražavam svoje mišljenje o određenom gradu i njegovim stanovnicima koje se temelji bezbrojnim posjetima iz ovog ili onog razloga. Tako da, da li će netko vjerovati meni, tebi ili Zekoslavu Mrkvi meni baš svejedno.
Ti naravno slobodno brani svoje nove sugrađane, to je tvoje pravo.



Quote:
lazy smurf kaže: Pogledaj post
evo tipican primjer zadrtosti i superiornosti
ocito jako malo poznajes italiju, no to uopce nije vazno
cinjenica je da ti s ovakvim stavom zamjeras drugima jer te gledaju "odozgo"
a ti si prvi koji je pun predrasuda i mrznje

Mda… dakle ja sam pun mržnje jer sam rekao da im je obala bezvezna, teško se može mjeriti s našom obalom i da je to glavni razlog zašto dolaze ovamo? Bliže i im je skočiti preko u Istru nego tući silne kilometre prema zapadu ili jugu Italije. Hoće me netko sad uvjeravati da to nije istina? Pa to i sami Talijani kažu


Zahvaljujem na pozivu na piće, ali nema te sile koja bi me natjerala da tamo idem bez prijeke potrebe (osim ako je zaobilaznica zatvorena iz nekog slučaja). Mada ostatak Italije i Talijane gledam na potpuno drugačiji način.

I tako kažeš… Triestini vole svoje istočne susjede? Mda… kao šta Grci vole Turke
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 22:45   #71
Quote:
lazy smurf kaže: Pogledaj post
pozdrav svima

iako to nekima zvucalo cudno, triestini sebe ne smatraju talijanima tako da talijanskih nacionalista ovdje prakticki nema...vise su naklonjeni sloveniji i hrvatskoj nego friuliju i venetu...
Pozdrav i tebi.
Triestini sebe i te kako smatraju talijanima, i apsolutno se ne slazem s time da su vise naklonjeni Sloveniji i Hrvatskoj. Kladim se da se u svakoj stambenoj zgradi nalazi barem 1 ili 2 fasista.
Quote:
lazy smurf kaže: Pogledaj post
zamisli, ja 18 godina pricam bez problema hrvatski i nikad (ponavljam: nikad) nisam cuo nekakav komentar u vezi mog jezika...valjda imam stvarno srece
Definitivno imas srece, evo ja sam se neki dan s jednom staricom na cesti posvadjala jer mi je iz cista mira pocela prigovarati i vrijedjati.

Quote:
lazy smurf kaže: Pogledaj post
tesko za povjerovat buduci da preko 90% triestina NE prica talijanski nego dialekt kojeg cak ni ostali talijani ne razumiju
znaci nijedan triestin nece koristit rijeci kao sto "lurido, slavo" itd... to su talijanske rijeci koje se ovdje ne koriste
Kojih to 90%? Mozda tvojih poznanika? Triestini pricaju talijanski, vecina. Medju starijom populacijom se vise prica dijalekt koji je jako slican fiumanskom i venecijanskom dijalektu i koriste rijeci "slavo", "šćavo" i "mona de jugo" (to sam cula u zadnjih mjesec dana).
Morganne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 22:49   #72
Uzmi si 10 minuta, i idi na google, upisi "krsenje pravic slovenske manjsine", pa ces vidjeti, sta sve dolazi van. U Trstu preko 80 godina nije vracen narodni dom, manjina ima problema sa birokracijom, jer nema papira na slovenskom, ne dozvoljavaju slovenske zastave na javnim zgradama manjine, pokusali su smanjiti novcanu podporu za ovu godinu, tako da skolama ponestaje fondova za rad. Ima toga koliko oces, samo ako zelis citati.

http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042229552
http://24ur.com/novice/slovenija/pro...-manjsine.html
http://www.slomedia.it/?ID=1852&acti...e&mod=aktualno
http://24ur.com/novice/slovenija/sca...jsino.html?ar=


Gradnja stanova? Konkretno Sveti Ivan. Pokusavali su razlastiti nase ljude vec vise puta. Ili pak zbog neke ceste. Toga imas po cijeloj Trscanskoj pokrajini, pa sve do Vidma i Gorice. Imam porodicu od tamo, tako da ne pisem na pamet, nego sto mi oni pricaju. Kako su dolazili juznjaki? Pa, od 1945 se puno gradilo, najvise u 70im, a drzavne sluzbe su bile mamljive. Tako imamo i u nasoj porodici jednog iz Kalabrije i jednog iz Sicilije. I super su ljudi. Samo tako to ide.
BigEasy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 13:47   #73
Quote:
Morganne kaže: Pogledaj post
"mona de jugo"
E ova mi je nova, vidim da se i dalje smišljaju razni nazivi
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 19:32   #74
Trst

Ovako planiram jedan "izlet" par dana...nista predaleko, ali mi je na pamet pao trst...kao mjesto gdje smo prije non stop isli sta u shopping, sta samo razgledavat itd...ali nisam bio tamo vec nekoliko godina...

Kakvo je sada stanje tamo? ducani? "atmosfera"...itd..? Jel sta uredeno sada za vrijeme Bozica, ono malo romantika i tako to?
ffantom is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 20:27   #75
miran grad, nema guzve..ima ducana of kors! imas H&M u centru npr.
ima i veliki shoping centar Torri d' Europa (o sopingu u Trstu vidi u podforumu "Moda", cure se raspisale tamo o tome), a grad je naravno uređen u bozicnom duhu..ima se sto vidjeti u trstu od znamenitosti..meni je sad ljepsi i uređeniji nego prije kad je bila "soping era"..npr. piazza unita je super obnovljena.
u blizini trsta ima dvorac miramar a u produzetku uz obalu (naravno autom)prekrasan dvorac Duino (20 km od Trsta)-obavezno odi vidjeti Duino (ulaz je 7 eura za odrasle).
u okolici imas jos Giant cave (velika spilja uređena za turiste), da ne duljim:
http://en.wikipedia.org/wiki/Grotta_Gigante
sto se tice nocnog zivota, cini mi se dosta mrtvo, jer je trst po prosjecnoj dobi stanovnika najstariji grad stanovnika, steta!
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 20:48   #76
hvala na odgovoru...

ma nocni zivot je za mene neki mirni romatnticni birc/restoran...i to je to...

znaci u trst se ide...
ffantom is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 21:03   #77
kad vec pricamo o romantici, duino je stvarno romantican- unutar prekrasnog parka sa ukrasnim bazenom unutar koje je fontana s kipom dvorac na stijenama iznad samog mora..i lijepo se voziti cestom uz more od trsta do duina.
uzivat ces u trstu i sretno!
http://www.turismofvg.it/en-US/homen.html
i na nasl.stranici sajta gornja velika slika je ukrasena Piazza Unita (najveci trscanski a i talijanski trg)
plus sve ostalo o trstu
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 21:08   #78
nedavno ti se otvorio još jedan šoping centar Montedoro freetime. Malo je izvan grada pa ako imaš auto moeš otići vidjeti.
__________________
'Turn on, tune in, drop out'
On aciD is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 21:15   #79
ajd konacno da se otvorilo, znam da su kasnili s tim..on Acid, ako si vec bio tamo, je l se isplati?
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 21:29   #80
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
ajd konacno da se otvorilo, znam da su kasnili s tim..on Acid, ako si vec bio tamo, je l se isplati?
bio sam al dosta se trgovina jos nie otvorilo. valjda kriza pa ono cekaju bolja vremena. al da se moze naci nesto moze.
u svakom slučaju meni je bolja ponuda u centru grada nego u tim centrima.
__________________
'Turn on, tune in, drop out'
On aciD is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:05.