Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2011., 11:18   #21
Na otpremninu ne, ona se isplacuje kod raskida radnog odnosa.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 17:53   #22
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Na otpremninu ne, ona se isplacuje kod raskida radnog odnosa.
hvala na odgovoru Katrin,sto je tu je.
hondacivic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 19:20   #23
Što ako poslodavac nema novca za isplatu otpremnine?

Firma prestaje s obavljanjem djelatnosti i ne ostvaruje prihod.
Trenutno je zaposlen jedan radnik kojem slijedi prestanak radnog odnosa zbog gospodarskih razloga. Pretpostavljam da ne može drugačije?

Obzirom da se za ovaj slučaj treba isplatiti otpremnina, što se dešava ako firma nije u mogućnosti izvršiti isplatu?
cvrcak7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 09:35   #24
Quote:
cvrcak7 kaže: Pogledaj post
Firma prestaje s obavljanjem djelatnosti i ne ostvaruje prihod.
Trenutno je zaposlen jedan radnik kojem slijedi prestanak radnog odnosa zbog gospodarskih razloga. Pretpostavljam da ne može drugačije?

Obzirom da se za ovaj slučaj treba isplatiti otpremnina, što se dešava ako firma nije u mogućnosti izvršiti isplatu?
Ako firma ima imovinu, onda se na njoj naplati. Ako nema ništa i sam znaš...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 09:40   #25
Pitam u ime poslodavca.

Znači sve ovisi o radniku.
Da bi ostvario svoja prava mora pokrenuti tužbu?
Može li radnik pristati na neisplaćivanje otpremnine, ili na isplaćivanje manjeg iznosa?
cvrcak7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 11:24   #26
Quote:
cvrcak7 kaže: Pogledaj post
Pitam u ime poslodavca.

Znači sve ovisi o radniku.
Da bi ostvario svoja prava mora pokrenuti tužbu?
Može li radnik pristati na neisplaćivanje otpremnine, ili na isplaćivanje manjeg iznosa?
Da, radnik bi morao tužiti.

Sve se može dogovoriti, pitanje je samo dobre volje. Recimo ako sklope sporazumni raskid ugovora o radu, onda nema ni otpremnine, ali teško da će to napraviti jer onda radnik ne može ostvariti niti prava za vrijeme nezaposlenosti.

Može raddnik dobiti i normalni otkaz zbog gospodarskih razloga, pa napravi sporazum s poslodavcem u kojem pristaje na manju otpremninu itd.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 22:08   #27
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Da, radnik bi morao tužiti.

Sve se može dogovoriti, pitanje je samo dobre volje. Recimo ako sklope sporazumni raskid ugovora o radu, onda nema ni otpremnine, ali teško da će to napraviti jer onda radnik ne može ostvariti niti prava za vrijeme nezaposlenosti.

Može raddnik dobiti i normalni otkaz zbog gospodarskih razloga, pa napravi sporazum s poslodavcem u kojem pristaje na manju otpremninu itd.
Zahvaljujem na odgovoru
cvrcak7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 13:03   #28
Molim vas ako mi netko može pomoći kod obračuna otpremnine,

radio sam kod poslodavca 2 godine i 11 mjeseci i prosječna plaća mi je bila 4500 kn unazad tri mjeseca prije otkaza, sad me zanima pošto imam pravo na otpremninu kako ce mi se računati ta otpremnina, znam da se računa 1/3 prosjecne zadnje tri place + radni staž, mene zanima ako sam radio 2 i 11 mjeseci kod njega dali mi se računa da sam tamo kao 3 godine ili 2 godine?
re-place is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 21:30   #29
Quote:
re-place kaže: Pogledaj post
Molim vas ako mi netko može pomoći kod obračuna otpremnine,

radio sam kod poslodavca 2 godine i 11 mjeseci i prosječna plaća mi je bila 4500 kn unazad tri mjeseca prije otkaza, sad me zanima pošto imam pravo na otpremninu kako ce mi se računati ta otpremnina, znam da se računa 1/3 prosjecne zadnje tri place + radni staž, mene zanima ako sam radio 2 i 11 mjeseci kod njega dali mi se računa da sam tamo kao 3 godine ili 2 godine?

2 godine

Zakon o radu, čl. 119
Quote:
(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca.
cvrcak7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 01:07   #30
@re-place: iz posta pretpostavljam da je radni odnos vec prestao, no u slucaju da postoji jos otkazni rok (u min. trajanju od mjesec dana) staz bi se racunao 3 godine.


nego, imam pitanje na koje dosad ne nadjoh odgovor: da li postoji neki zakonski rok isplate za otpremninu (i neiskoristeni stari godisnji)?
vidjeh da su mi nekidan isplatili zadnju placu, ali nista dalje od toga. ne znam koja je praksa inace, no radije da provjerim prije neg ih krenem zivkati i spremim se u napad.
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 22:22   #31
nda, da "odgovorim" samoj sebi:
zakonom nije propisano (postoje samo razna tumačenja) do kada je poslodavac dužan isplatiti otpremninu, no glavno da postoji rok zastare na potraživanje iste: 3 godine
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 14:20   #32
Quote:
zzzzen kaže: Pogledaj post
nda, da "odgovorim" samoj sebi:
zakonom nije propisano (postoje samo razna tumačenja) do kada je poslodavac dužan isplatiti otpremninu, no glavno da postoji rok zastare na potraživanje iste: 3 godine
Isplata otpremnine dospjeva zadnjeg dana radnog odnosa i od tad se računa zastara od tri godine...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 01:15   #33
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Isplata otpremnine dospjeva zadnjeg dana radnog odnosa
Da li to stoji negdje u zakonu/sudskom tumačenju ili je to stvar uobičajene prakse?

Pitam jer mi nisu isplatili ni otpremninu ni naknadu za neiskorišteni godišnji, niti sa zadnjim radnim danom niti dva tjedna kasnije za zadnjom plaćom.
Zasad prvo nazvah i pristojno pitah, a ovisno o kasnijim odgovorima i proteklom vremenu prelazim u neugodno zivkanje i potraživanje prava.
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 14:17   #34
Quote:
zzzzen kaže: Pogledaj post
Da li to stoji negdje u zakonu/sudskom tumačenju ili je to stvar uobičajene prakse?

Pitam jer mi nisu isplatili ni otpremninu ni naknadu za neiskorišteni godišnji, niti sa zadnjim radnim danom niti dva tjedna kasnije za zadnjom plaćom.
Zasad prvo nazvah i pristojno pitah, a ovisno o kasnijim odgovorima i proteklom vremenu prelazim u neugodno zivkanje i potraživanje prava.
Nigdje nije propisano, ali takva je praksa...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 21:23   #35
ok, hvala!
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 08:27   #36
Naša se firma privatizirala 2000. -te godine. Radnici, nas 120 je potpisalo kolektivni uovor sa vlasnikom gdje smo utanačili visinu otpremnina, ljubilarne nagrade i još neke manje stavke koje su išle u korist radnika. Pošto je firma u financijskoj krizi, a nalazi se u centru grada gdje je vrijednost nekretnina oko 200 eura po četvernom metru, vlasnik je odlučio prodati firmu i unovčiti građevinsko zemljište. Njemu je u interesu da se smanje naše otpremnine. Inače se ne radi o nekim velikim iznosima. Radnik sa 30 godina staža bi po ono što smo potpisali prije 12 godina , trebao dobiti ne više od 100 000 kuna. Međutim, sada vlasnik i direktor forsiraju sindikat da potpišu novi kolektivni ugovor, jer da se ovaj stari MORA USKLADITI SA ZAKONOM. A po njegovom zahtjevima, radi se o tome da su naše otpremnine previsoke i da se obavezno moraju prepoloviti. Meni nije jasno kako naš sindikat uopće pristaje na takve razgovore. Zanima me da li neki zakoni koje se donesu na nivou države automatski ukidaju kolektivne ugovore potpisane unutar privatnih firmi. Ako npr. država donese zakon: "maksimalni iznos tpremnina iznosi 3 državna prosjeka", da li tako nešto odmah ukida neki ugovor potpisan ranije. Ja mislim da ne može. Da li sam u pravu?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 15:42   #37
Otkaz ugovora o radu

Da li osoba koja je zaposlena u privatnika za stalno i ima preko 20god staza nakon dobijenog otkaza ima pravo na otreminu?

Znam da sam negdje cua da se ima pravo na 40% place po godini staža.

hvala.
ticketcroatia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 13:55   #38
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Naša se firma privatizirala 2000. -te godine. Radnici, nas 120 je potpisalo kolektivni uovor sa vlasnikom gdje smo utanačili visinu otpremnina, ljubilarne nagrade i još neke manje stavke koje su išle u korist radnika. Pošto je firma u financijskoj krizi, a nalazi se u centru grada gdje je vrijednost nekretnina oko 200 eura po četvernom metru, vlasnik je odlučio prodati firmu i unovčiti građevinsko zemljište. Njemu je u interesu da se smanje naše otpremnine. Inače se ne radi o nekim velikim iznosima. Radnik sa 30 godina staža bi po ono što smo potpisali prije 12 godina , trebao dobiti ne više od 100 000 kuna. Međutim, sada vlasnik i direktor forsiraju sindikat da potpišu novi kolektivni ugovor, jer da se ovaj stari MORA USKLADITI SA ZAKONOM. A po njegovom zahtjevima, radi se o tome da su naše otpremnine previsoke i da se obavezno moraju prepoloviti. Meni nije jasno kako naš sindikat uopće pristaje na takve razgovore. Zanima me da li neki zakoni koje se donesu na nivou države automatski ukidaju kolektivne ugovore potpisane unutar privatnih firmi. Ako npr. država donese zakon: "maksimalni iznos tpremnina iznosi 3 državna prosjeka", da li tako nešto odmah ukida neki ugovor potpisan ranije. Ja mislim da ne može. Da li sam u pravu?
Jel vam na snazi postojeci kolektivni ugovor? Ako je na snazi, onda vam mora isplatiti otpremnine prema njemu, cisto sumnjam da ima nekog usklađivanja sa zakonom, barem sto se otpremnina tice. Mozda neke druge stavke zeli uskladiti, ali to ne bi smjelo imati veze sa stavkom - otpremnine.

Obrati paznju kada vam istice kolektivni ugovor, da vas ne bi zavlacio sve do tada. Dobro pripazi na sindikate da ih tip ne bi potplatio pa vas ovi obrade kako vam mora smanjiti otpremninu i slicno. Ne bi bili prvi koji bi tako prosli. Ako treba, organizirajte se i potrazite strucnu pravnu pomoc neovisno o sindikatu.

Nisam pravnik, ali mislim da je ovo tako kao sto sam napisao.
__________________
Kako sam kupio sekcijska garažna vrata i uspješno pronašao kvalitetne kuhinje.
MrGood is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 16:49   #39
Nama je na snazi postojeći kolektivni ugovor, ali se vlasni pravda da se MORA donijeti novi jer država tako nešto zahtijeva. Jer da su se navodno zakoni promijenili !!??
A što se tiče sindikata, tu smo vrlo oprezni. Bilo je sa strane vlasnika pritisama na sindikat. Ali vlasnika brine još jedna stvar. Kada je on prije 12 godina kupio dio firme skupa s radnicima, mi smo potpisali kolektivni ugovor. Ali smo potpisali još svaki radnik posebnu izjavu s novim vlasnikom da nam se sva prava iz bivše firme prebacuju u novu. I da se gazda mora ravnati sa postojećim kolektivnim ugovorom firme prije odvajanja. To mu je sada otežavajuća okolnost, ako potplaćeni sindikat donese kolektivno rješenje. Jer je on potpisao i osobne ugovore sa svakim zaposlenikom.

Zadnje uređivanje drot13 : 08.03.2012. at 17:20. Reason: brisanje citata
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 18:02   #40
pozdrav.
radni odnos mi je započet 1.3.2005 i zaključen mi je sa 29.2.2012 u radnoj knjižici. dali se to smatra kao 7 punih godina ili 6 zbog prava na otpremninu.molim ako mi može netko sto posto odgovoriti jer mi poslodavac priznaje samo 6 a za ovu 1 ću se možda morati tužiti. Hvala.
moko 33 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.