Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2017., 21:13   #21
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Dobro je to unaprijed znati da nema neugodnih iznenađenja, koja se obično serviraju kasnije, nakon što je udica s egzotičnim mamcem bačena i ribica zagrizla....






Može meni? Pretty please?
Da se izrazim ovako - ako slučajno kopitom ugaziš u nešto, to je vjerojatno neki sociopačić. Presitno je to da se time zamaraš, imaš prečeg posla.

To ti je bila prva runa. Uruz. Moćna enerđija, s tim se ni ja ne bih zajebavala. Druga ti je još bolja i zaslužuje poseban post.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 21:57   #22
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Izvornom? Iz kojeg izvora crpiš to znanje, tovariš? Ili je Bifrost doista u kurcu da preko njega putuju takve poluinformacije?

Neću se osvrtati na ovo o nižim slojevima društva, samo ću te uputiti da razmisliš o tome tko ili što 'upravlja' bogovima. Jer ni oni nisu svemoćni.
treba biti jako oprezan s staro nordijskim pisanim izvorima jer njih su većinom pisali kršćani koji prema Vodanu i Ansima nisu osjećali ljubav već su oni za njih bili demoni i neprijatelji njihove religije.tako da su većina tog materijala izmišljotine i iskrivljeni pogled na stvar. Bogovi nisu svemoćni. Treba razlikovati Vodana i Anse. Vodan je bog u pravom smislu riječi , stvoritelj , a Ansi su duhovna bića , ali oni ne upravljaju svijetom , oni su po svojoj "materiji" slični Vodanu , ali on njima ne polaže račune . Priče iz mitologije koje proriču smrt Vodana i drugih bogova nisu ništa drugo nego bajka koju je netko izmislio. Priča o smrti Baldera je po mom mišljenju isto samo priča s određenom porukom koja želi pokazati Lotovu zloću . Bogovi nisu živi na način na koji smo mi prema tome teško da i smrt dolazi u obzir.
samoodbrana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 22:10   #23
Quote:
samoodbrana kaže: Pogledaj post
treba biti jako oprezan s staro nordijskim pisanim izvorima jer njih su većinom pisali kršćani koji prema Vodanu i Ansima nisu osjećali ljubav već su oni za njih bili demoni i neprijatelji njihove religije.tako da su većina tog materijala izmišljotine i iskrivljeni pogled na stvar. Bogovi nisu svemoćni. Treba razlikovati Vodana i Anse. Vodan je bog u pravom smislu riječi , stvoritelj , a Ansi su duhovna bića , ali oni ne upravljaju svijetom , oni su po svojoj "materiji" slični Vodanu , ali on njima ne polaže račune . Priče iz mitologije koje proriču smrt Vodana i drugih bogova nisu ništa drugo nego bajka koju je netko izmislio. Priča o smrti Baldera je po mom mišljenju isto samo priča s određenom porukom koja želi pokazati Lotovu zloću . Bogovi nisu živi na način na koji smo mi prema tome teško da i smrt dolazi u obzir.
Trebali bismo se dogovoriti s kojeg stanovišta razgovaramo - povijesnog, mitopoetskog ili se pozivamo na osobna iskustva, svjetovna ili mistična. Meni paše što god odabereš. Doduše, mogu se šaltati između više razina, ali drugima će tako biti teško pratiti našu diskusiju.

Jesu li ti poznati koncepti wyrda i orlonga?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 22:20   #24
Quote:
fullhousefan kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Pišem iz Rijeke i zanima me
ima li u Hrvatskoj onih koji su poput
mene štovatelji Odina, Thora i ostalih
nordijskih bogova? Komentari dobrodošli,
željno iščekujem odgovor. Long Live the
Aesir and the Vanir!
Nadam se da ne štuješ i ovoga :


Drevni indijski simbol sreće, svastika je bila i tradicionalni simbol Thora, nordijskog boga groma. Hitler ga je prihvatio i pretvorio u svima poznati simbol nacizma.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/tajn...rezima-1015884 - www.vecernji.hr
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 22:42   #25
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Presitno je to da se time zamaraš, imaš prečeg posla.
Exactly!

Quote:
To ti je bila prva runa. Uruz. Moćna enerđija, s tim se ni ja ne bih zajebavala. Druga ti je još bolja i zaslužuje poseban post.
Hvala na prvoj i čekam drugu.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 23:29   #26
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nadam se da ne štuješ i ovoga :


Drevni indijski simbol sreće, svastika je bila i tradicionalni simbol Thora, nordijskog boga groma. Hitler ga je prihvatio i pretvorio u svima poznati simbol nacizma.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/tajn...rezima-1015884 - www.vecernji.hr
Pozivanje na Hitlera je glavni način kako kršćani difamiraju sljedbenike Vodana. Hitler nije bio niti Odinist niti Asatru niti Dalminist , nego Rimokatolik. Prema tome vaše pritužbe idu na krivu adresu. To što su nacisti koristili neke ideološke koncepte koje i mi koristimo , to znači samo da su pokušavali pridobiti za sebe germanske nacionalste koji su podržavali te koncepte , a ti koncepti su Rune , Vodan/Odin , pangermanizam(političko i etničko ujedinjenje naroda srednje europe i skandinavije) i sve što je s time povezano. ali to nije započeo Hitler , nego Georg von Schonerer koji je umro 1921. i prema tome nije bio nacist.
samoodbrana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 13:04   #27
Quote:
samoodbrana kaže: Pogledaj post
Pozivanje na Hitlera je glavni način kako kršćani difamiraju sljedbenike Vodana. Hitler nije bio niti Odinist niti Asatru niti Dalminist , nego Rimokatolik. Prema tome vaše pritužbe idu na krivu adresu. To što su nacisti koristili neke ideološke koncepte koje i mi koristimo , to znači samo da su pokušavali pridobiti za sebe germanske nacionalste koji su podržavali te koncepte , a ti koncepti su Rune , Vodan/Odin , pangermanizam(političko i etničko ujedinjenje naroda srednje europe i skandinavije) i sve što je s time povezano. ali to nije započeo Hitler , nego Georg von Schonerer koji je umro 1921. i prema tome nije bio nacist.
Nisam to dublje proučavala, ali čini mi se da je utjecajniji bio njegov suvremenik Guido von List.

U tom povijesnom kontekstu ne možemo govoriti o nacizmu, ali možemo o antisemitizmu kojem su obojica bili vrlo skloni.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 22:04   #28
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nisam to dublje proučavala, ali čini mi se da je utjecajniji bio njegov suvremenik Guido von List.

U tom povijesnom kontekstu ne možemo govoriti o nacizmu, ali možemo o antisemitizmu kojem su obojica bili vrlo skloni.
u to vrijeme je antisemitizam bio jako raširena pojava. praktički svi politički ideolozi i javni ljudi početkom dvadesetog stoljeća su bili zaraženi time. bilo je toga i kod nas npr. Stjepan Radić , Maček , većina srpskih vođa.

Ja ne zagovaram antisemitski dio Schonerer-ove ideologije. Ja njega poštujem kao tvorca pangermanizma.
samoodbrana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 14:05   #29
Quote:
samoodbrana kaže: Pogledaj post
Ja ne zagovaram antisemitski dio Schonerer-ove ideologije. Ja njega poštujem kao tvorca pangermanizma.
Schönerer, veliš... jel to onaj koji je htio šutnuti Dalmaciju iz Austro-Ugarske jer je u njoj bilo "previše Slavena"?

Ako si plavuša, to ne znači da imaš germanska krvna zrnca, nego da bi lako mogao postati meta viceva.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 22:07   #30
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Schönerer, veliš... jel to onaj koji je htio šutnuti Dalmaciju iz Austro-Ugarske jer je u njoj bilo "previše Slavena"?

Ako si plavuša, to ne znači da imaš germanska krvna zrnca, nego da bi lako mogao postati meta viceva.
genetika je dokazala da Dalmatinci i skandinavci imaju zajedničko genetsko porijeklo. takozvani slaveni nisu nacionalnost nego politička ideologija usmjerena razbijanju europskog jedinstva. Rusi , najveći tzv. slavenski narod su potekli od germanskog plemena Varjaga. Srbi su potekli od Vandala. Jedini problem su Poljaci koji su genetski Tatari s dosta asimiliranih Nijemaca koje su okupirali nakon svjetskih ratova. Svako selo u istočnoj poljskoj ima đamiju , ali u te đamije niko ne ide , nego se svi prave katolici da bi se asimilirali. Ovo nisu izmišljotine. pogledajte mape koje prikazuju y haplotipove pa ćete vidjeti upravo ono što govorim - zapadna europa do elbe odprilike ima iberijski haplotip , skandinavija , istočna njemačka i balkan germanski(odnosno dalmatinski jer je u dalmaciji i zapadnoj hercegovini koncentrirano najviše takvih gena) , a istočno su sve azijski i i afrički geni osim u rusiji koja je većinski germanska sve ovo možete vidjeti na https://en.wikipedia.org/wiki/Y-DNA_...ions_of_Europe
samoodbrana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 22:16   #31
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Schönerer, veliš... jel to onaj koji je htio šutnuti Dalmaciju iz Austro-Ugarske jer je u njoj bilo "previše Slavena"?

Ako si plavuša, to ne znači da imaš germanska krvna zrnca, nego da bi lako mogao postati meta viceva.
Ma ni do plavokosih već plavookih, lako kosu prebojati, oči se ne moru, ostaju plave boje nebeskog neba, božanska boja očiju, ko ih ima i sam je božanski, nema tu pogovora.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 09:05   #32
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ma ni do plavokosih već plavookih, lako kosu prebojati, oči se ne moru, ostaju plave boje nebeskog neba, božanska boja očiju, ko ih ima i sam je božanski, nema tu pogovora.
Boja očiju može se mijenjati kontaktnim lećama, katkad i bez njih - recimo, ako imaš disocijativni poremećaj identiteta.

Inače, mislim da je Nives Opačić pisala o tome kako riječ 'plavo' izvorno nije označavala boju nego svjetlinu. (Zato i kažemo 'plava kosa', unatoč tome što očito mislimo na žutu).
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 09:08   #33
Quote:
samoodbrana kaže: Pogledaj post
genetika je dokazala da Dalmatinci i skandinavci imaju zajedničko genetsko porijeklo. takozvani slaveni nisu nacionalnost nego politička ideologija usmjerena razbijanju europskog jedinstva. Rusi , najveći tzv. slavenski narod su potekli od germanskog plemena Varjaga. Srbi su potekli od Vandala. Jedini problem su Poljaci koji su genetski Tatari s dosta asimiliranih Nijemaca koje su okupirali nakon svjetskih ratova. Svako selo u istočnoj poljskoj ima đamiju , ali u te đamije niko ne ide , nego se svi prave katolici da bi se asimilirali. Ovo nisu izmišljotine. pogledajte mape koje prikazuju y haplotipove pa ćete vidjeti upravo ono što govorim - zapadna europa do elbe odprilike ima iberijski haplotip , skandinavija , istočna njemačka i balkan germanski(odnosno dalmatinski jer je u dalmaciji i zapadnoj hercegovini koncentrirano najviše takvih gena) , a istočno su sve azijski i i afrički geni osim u rusiji koja je većinski germanska sve ovo možete vidjeti na https://en.wikipedia.org/wiki/Y-DNA_...ions_of_Europe
Hoćeš reći da su Dalmatinci koji nisu visoki, crni i zgodni zapravo Srbi?

O, bogovi, Newsbar je bio u pravu!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 10:04   #34
Nakon ovih glupastih distrakcija mogli bismo se vratiti na temu. Ne možemo znati kako je ideja Odina izgledala u izvornom obliku jer su mnogi od napisa o njemu bili podložni utjecaju kršćanstva, što otežava povijesnu rekonstrukciju. Jedini način da mu se danas pristupi je izravno iskustvo. Pri tome ne mislim na novokomponovane rituale prizivanja nego dolazak na njegov teren. Svi znamo na kojem se od devet svjetova nalazi, ali ne i kako dospjeti tamo. Srećom, u poslijednje vrijeme nakupilo se ljudi koji šamanizam doživljavaju kao znanost i upuštaju se u kontrolirane i ponovljive eksperimente. Neki od njih furaju se na nordijsku tradiciju, pa su i došli do nekih spoznaja o prirodi tog božanstva.

Osobno nemam izravnih uvida (barem ne još), ali pokušat ću sintetizirati ono do čega sam došla izučavajući materiju. Ako ima interesenata za tako nešto, ofkors.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 13:47   #35
Drugim rijecima masta
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 15:47   #36
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Drugim rijecima masta
Moguće. Rekoh da nemam direktnog iskustva.

Ako i jest mašta, to je isti izvor iz kojeg dolaze svete knjige, duhovne tradicije, meditacije, itd, itd, itd. Samo malo friškija roba.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 16:02   #37
Pa jeste, ali bas zato je nemogude rekonstruirati. Niti iz glave ("duha") niti iz precizni pvijesnih zapisa - zato sto je kontekst nestao, nas um je u dobroj mjeri definiran tim kontekstom, a religija bez tog konteksta ce biti ili prazna ili potpuno rekontekstualizirana (sto je uglavnom slucaj sa pokusajima reanimacije).
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 12:13   #38
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pa jeste, ali bas zato je nemogude rekonstruirati. Niti iz glave ("duha") niti iz precizni pvijesnih zapisa - zato sto je kontekst nestao, nas um je u dobroj mjeri definiran tim kontekstom, a religija bez tog konteksta ce biti ili prazna ili potpuno rekontekstualizirana (sto je uglavnom slucaj sa pokusajima reanimacije).
Pa i bit je u rekontekstualizaciji (ajme, koja riječ ). Onak, koji će mi kurac religija stara 6000 godina? Mislim da ljudi tada ni internet nisu imali.

S druge stane, pastafarijanstvo i slične baze su mi malo flah - nema u njima one prave dubine, naturalne mistike, čega već. Mislim, velim ja 'Ramen' prije nego što zaronim u tanjur špageta i uživam u zlatnogranaškom jedenju boga, ali nekako mi to nije za svaki dan. Kao ni onaj hot-dog petkom koji je ovdje 'verboten'.

Ono što je zajebano kod Odinizma jest to da je jedna rekonkeksualnešto već pošla po zlu. Wotan, jelte. Mislila sam linkati jedan esej o tome, ali neću da ne dajem ideje. Srećom, Odin ima i svoje uljuđenije aspekte na koje bi se trebalo primarno osloniti, no ne treba zanemariti ni njegovu najiskonskiju formu (Odr) do koje je malo teže doprijeti - tu već moramo posegnuti za korespondencijama u srodnim mitologijama, ali i suvremenijim religijama. Ili jednostavno slijediti Freyju.

Inače, povremeno se tipkam s jednom njezinom posvećenicom. Riba se prilično naputovala, redovito zalazi u Helheim kada radi vraćanje duše (soul retreival) za svoje klijente. Proces je dosta zajeban, uključuje kontaktiranje predaka i svašta nešto.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 22:11   #39
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Inače, povremeno se tipkam s jednom njezinom posvećenicom. Riba se prilično naputovala, redovito zalazi u Helheim kada radi vraćanje duše (soul retreival) za svoje klijente. Proces je dosta zajeban, uključuje kontaktiranje predaka i svašta nešto.
Jel ta riba s naših prostora i jel voljna dat nekakve smjernice kako putovati? Znam osnove ali me zanima kako otići još dalje.
Withur is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 13:34   #40
Quote:
Withur kaže: Pogledaj post
Jel ta riba s naših prostora i jel voljna dat nekakve smjernice kako putovati? Znam osnove ali me zanima kako otići još dalje.
Amerikanka je. Ako zguglaš "Vanatru" ispast će ti kao prvi rezultat. Koliko je voljna biti turistički vodič, nemam pojma. Gatanja naplaćuje.

Ajde ti radije reci koliko si daleko stigao, pa ćemo vidjeti kamo dalje.

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:59.