Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2007., 00:50   #881
Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Geza, u raspravi o "poboljšanom čovjeku" ti si odmah zauzeo stajalište kako je to ono što ti cijelo vrijeme tvrdiš i kako je to put ka još boljem i boljem čovjeku jer će isti biti brži, veči, jači kad mu se ugrade poboljšanja mehaničke prirode. Spoj čovjeka i stroja ima i svoje ime, kiborg, pa od tuda i ono, moje napisano. Ti si previše zaslijepljen svojim likom i djelom da bi uvidio kako su neki ljudi u stanju izvuči zaključke iz onoga što drugi napišu, pa tako nisi shvatio moj napis, već si se iznenadio što ti nisam parirao tvojom dobro znanom copy/paste "argumentacijom". Time si i potvrdio kako je to jedino što ovdje radiš, dakle spamaš copy/paste idiotarije u cilju promidžbe sebe kao nekakve face, a u stvari si koma kakve nema, i kad bih kojim slučajem stao na tebe, ne bih prao cipelu, bacio bih ju!
koliko god mi ponekad ideš na živce (malo tko je to uspio), ne mogu se prestati čuditi kako se to svađaš i napadaš gezu. evo, iskreno se čudim.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 01:00   #882
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
koliko god mi ponekad ideš na živce (malo tko je to uspio), ne mogu se prestati čuditi kako se to svađaš i napadaš gezu. evo, iskreno se čudim.
Evo zašto te onda prozivam ograničenim! Bez namjere da te vrijedjam, ali ako sam skloniji Homeopatiji, za primjer, ne znači da slijepo vjerujem Papi ili Veri Čudini. Kozmos je previše složen i divan da bi ga se dalo opisati, obuhvatiti i shvatiti samim nastojanjem istog! Mrav ne može sagledati slona, niti čovjek Kozmos, ali može neki mali, mali, mikro dio, no na osnovu toga ne može donositi zaključke o svemu ostalome. To je zabluda kojoj smo svi podložni, nešto shvatimo i odmah pomislimo kako smo uhvatili "Boga za jaja"!
A kad smo već kod iznanadjivanja, i ti si mene iznenadio, nedavno, spomenuvši kako je Bog, za tebe, Bitak svemira, što Bog i jest!
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 01:09   #883
Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Evo zašto te onda prozivam ograničenim! Bez namjere da te vrijedjam, ali ako sam skloniji Homeopatiji, za primjer, ne znači da slijepo vjerujem Papi ili Veri Čudini. Kozmos je previše složen i divan da bi ga se dalo opisati, obuhvatiti i shvatiti samim nastojanjem istog! Mrav ne može sagledati slona, niti čovjek Kozmos, ali može neki mali, mali, mikro dio, no na osnovu toga ne može donositi zaključke o svemu ostalome. To je zabluda kojoj smo svi podložni, nešto shvatimo i odmah pomislimo kako smo uhvatili "Boga za jaja"!
A kad smo već kod iznanadjivanja, i ti si mene iznenadio, nedavno, spomenuvši kako je Bog, za tebe, Bitak svemira, što Bog i jest!
znači ne priznaješ indukciju? ne možeš tako, indukcija je neophodna.

što se tiče toga s bogom, priznajem da sam pogriješio u vezi tebe. čini se da si ipak novi forumaš.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 01:14   #884
Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Dakle ti si esencija endimionovih uvreda upućenih onima koji se drznu dirnuti u njegovu "svetost"!
Sve njegove ružne i proste riječi nalaze se nekim čudom i u tvojim postovima.
Način razmišljanja, u stvari ne razmišljanja zapanjujuče je podudaran i čovjek se naprosto zapita, tko je nitko od vas dvojce?
Da nas je 20 nemre se tebe opametiti. Ti si talentirano .....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 01:14   #885
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
što se tiče toga s bogom, priznajem da sam pogriješio u vezi tebe. čini se da si ipak novi forumaš.
Novi, a već sam dva mjeseca tu!?!? ; )
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 01:18   #886
Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Novi, a već sam dva mjeseca tu!?!? ; )
to je još uvijek jako novo.
i ja sam nov, tu sam manje od godinu dana.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 09:50   #887
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
geza, ti kao da ne razumiješ da su ljudi koristili neke stvari iako nisu znali na kojem principu rade.

po tebi je čovjek znanstvenik samo zbog toga što pomiče stog sijena, jer vrši silu F na objekt mase m u gravitacijskom polju ubrzanja 9.81m/s^2.
wow, geza. wow.
Ti si za mene uzor znanstvenika! Ti znaš principe po kojima radi parni stroj dok sam ja projektant i konstruktor parnog stroja. Razlika je ogromna. Ti si pametni znanstvenik, a ja glupavi konstruktur. Djetešce, daj vrati se svojim pilićima gdje ti je i mjesto. Pijujak tamo a ne ovdje.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 14:21   #888
Eksplodirala SUPERNOVA - ostala smo prašina..................
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 09:46   #889
Za sve one kloji su pljuvali i još uvijek pokušavaju pljuvati po meni zato što sam govorio o paraelizmu zanosti i religije, odnosno o zanosti u religiji, čposebice Bibliji , smatrajući me zato budalom, donosim izvode iz interviju Glasa Koncila s našim poznatim znanstvenikom g. Paarom.
U preambuli tog intervja stoji:
"Kroz cijelu se znanstvenu povijest provlači komplementarnost znanosti i vjere"
Dakle, Paar kaže iso što i ja kažem time da idem korak dalje i kažem da znanost ostvaruje ono što religija anticipira.
Evo šo govori Paar:
Sv. Augustin i teorija relativnosti
Odnos znanosti i vjere može se promatrati kroz tri razdoblja u povijesti. Prvo je kada su u srednjemu vijeku sagrađeni temelji moderne znanosti, tj. u razdoblju renesanse, kad su znanost i vjera bili usko povezani, što je, nažalost, danas mnogima nepoznato. Ključni doprinos znanosti dali su ljudi koji su bili pripadnici Crkve, i klerici i laici. Tako je npr. u 13. st. franjevac Roger Bacon dao temelje prirodoznanstvenog pristupa, koji je kasnije u 16. i 17. st. od njega preuzeo Galilei, a koji se i danas koristi. Jednako tako, francuski biskup Oresmius dao je niz fundamentalnih prirodoznastvenih koncepata te je bio preteča teorije relativnog gibanja. O tome srednjem vijeku općenito vlada krivo mišljenje s obzirom na razvitak znanosti. Upravo u tome povijesnom razdoblju, u Engleskoj, dane su osnove i matematičkom opisu gibanja. Nikola Kuzanski je tada prvi argumentirano postavio pitanje je li geocentrični sustav jedini ispravan ili je, možda, bolji heliocentrični. On je isto tako iznio problem beskonačnosti svemira, a tu je ideju kasnije preuzeo Giordano Bruno. Sv. Toma Akvinski otvoreno raspravlja o vječnosti materije i dovodi je u potpuni sklad s Božjom opstojnošću! Ne smije se zaobići ni sv. Augustina u kontekstu relativnosti vremena jer on postavlja neka ključna pitanja, npr.: Što je bilo s vremenom prije nego što je Bog stvorio svijet? Što znači za Boga jedan dan a što za čovjeka? On je imao vrlo jasan koncept da prije nego što je Bog stvorio svijet vremena nije bilo, jer je Bog stvorio vrijeme zajedno sa svijetom, istodobno i jedno i drugo. To je, dakle, nerazdvojivost materijalnog svijeta i vremena, tj. vrijeme je bitno povezano s materijom. Sv. Augustin je nadalje smatrao kako je pitanje vremena relativno jer ono što se čovjeku čini kao milijun godina, Bogu može biti djelić sekunde, a ono što se čovjeku čini djelićem sekunde, Bogu može biti milijun godina. To znači da je sv. Augustin i početak i tijek vremena uveo u teoriju relativnosti. To je kasnije ušlo u Einsteinovu teoriju relativnosti, i on se često poziva na sv. Augustina. Dakle, može se slobodno reći da je u tom razdoblju prisutna uska isprepletenost znanosti i vjere.
Najveći znanstvenik svih vremena Isac Newton bio je vjernik.
On se, razumije se, ne smije zaobići, jer se smatra da je najveći znanstvenik svih vremena, i jer je svojevrsna kruna i završetak tog razdoblja. On ne samo da je bio vjernik nego je bio i duboko teološki obrazovan i orijentiran. Pisao je teološke rasprave, napisao je npr. teološku knjigu od četiri stotine stranica za koju je smatrao da je njegovo najveće znanstveno dostignuće, bolje čak i od prirodoznanstvenih rasprava po kojima je ipak postao svjetski poznat. To je bio čovjek koji je za svoje znanstvene ideje inspiraciju tražio u teološkim nadahnućima. Kad je objavio teoriju gravitacije, napadali su ga da je to praznovjerje, misticizam, religiozna vizija, vjerski konstrukt jer govori o sili koju ne možemo ni opipati ni vidjeti, ni omirisati. Pa pomislimo i danas da neka sila djeluje između Sunca i Zemlje na udaljenosti od 150 milijuna kilometara. Tada znanstvenici to nisu htjeli prihvatiti. On je primjer najizvrsnijeg znanstvenika koji je bio potpuno uronjen u vjeru, što ga uopće nije sputavalo u znanstvenom istraživanju. To je razdoblje donedavno bilo falsificirano, zaboravljeno, krivo interpretirano i iskrivljavano zbog ideoloških razloga.
Reinterpretacija znanosti francuskih enciklopedista
GK: Kad se kaže ideološko falsificiranje povijesti i znanosti, mnogi prvo pomisle na razdoblje komunističkog jednoumlja. Međutim, njihovi se počeci nalaze puno ranije.
Akademik Paar: Oni sežu u doba prosvjetiteljstva, a ključnu ulogu u tome odigrali su francuski enciklopedisti, kad se javlja snažan protucrkveni pokret. Naravno da su oni brzo shvatili da moraju na znanstvenom području razračunati s Crkvom, pa im je najlakše i najjednostavnije bilo reinterpretirati znanstvenu povijest. To im je bilo olakšano jer se u to doba u znanstvenim radovima nisu pisali citati ili navodili znanstveni izvori. Tako su npr. Galileiju pripisali sve ono što je on preuzeo iz skolastike, npr. osnovni princip znanstvenog istraživanja, koncept klasične relativnosti i dr., a Galileijev sukob s Crkvom interpretirali su kao sukob znanosti i vjere. Danas je posve jasno da je to zapravo bio sukob unutar vjerskoga područja, jer je bilo teologa koji su bili na strani Galileija, kao i onih koji su bili protiv njega. Prema tome, unutar Crkve je postojala razlika u mišljenjima, što se kosi s uvriježenim mišljenjem da su unutar Crkve morali svi jednako misliti. Recimo u procesu Galileiju glavni njegov zagovornik i član povjerenstva bio je kardinal, astronom, koji je doktorirao upravo kod samoga Galileija. Nije ni nevažno da je taj kardinal bio nećak tadašnjega pape. Moram priznati da je vrlo zanimljivo čitati te povijesne dokumente jer se otkrivaju nepoznate činjenice. Tako se npr. iz njih vidi kako je Galilei bio uvjeren da mora nešto pridonijeti Crkvi, nešto vrijednoga joj ostaviti, kako nije imao nikakvih sumnja da je u Crkvi i sl. Onda je doista besmisleno govoriti o nekakvome sukobu između znanosti i Crkve ili vjere, kao što su to započeli enciklopedisti. Njima je na ruku išlo i to što je oko 1800. godine znanost temeljena na Newtonovoj mehanici postigla neke izvanredne uspjehe. Uspjela je npr. riješiti neke probleme nebeskih gibanja, kao gibanje Saturna i Jupitera, na tako fantastično upečatljiv način da su ljudi postajali sve samosvjesniji i povjerovali da znanost može sve riješiti. To je slikovito izrekao veliki astronom, fizičar i matematičar Pierre-Simon de Laplace na Napoleonov upit gdje je u njegovu istraživanju Bog: "U mojoj teoriji nema mjesta Bogu!" Materijalistički pogled na svijet i razvoj industrije objeručke je prihvatio takvo, gotovo mesijansko poimanje znanosti, koje će riješiti sve ljudske probleme. Međutim, bilo je i u to doba velikih znanstvenika koji su se ogradili od tih materijalističkih pozicija kao Michael Faradey, James Clerk Maxwell i dr.
Povijesni falsifikati u "slučaju Galilei"
Na temu " slučaja Galilei " kaže:
Prema tome, sve što je o "slučaju Galilei" u svijesti prosječnih ljudi, što se godinama o tome pisalo po knjigama i učilo iz udžbenika, to je povijesni falsifikat. Galilei je djelovao isključivo kao čovjek Crkve, ali je htio da Crkva promijeni teološke stavove, što je bit cijeloga "slučaja". U tom je duhu i pokojni papa Ivan Pavao II. nastupio g. 1992. rehabilitirajući Galileija, istaknuvši kako je krivnja Crkve što je išla primjenjivati sudsku vlast, ali je činjenica da je bila u pravu o nepostojanju Galelileijeva znanstvenog dokaza. Isto tako Crkva danas priznaje da je Galilei bio u pravu što se nije držao doslovne teološke interpretacije. Dakle, bio je to jedan od najegzotičnijih sukoba dvaju mislilaca u povijesti, Galileija i Bellarmina, i danas se gotovo sve novije znanstvene studije u svijetu slažu da je Bellarmine bio u pravu što se tiče znanstvenog argumenta, koji Galileo nije imao, a da je Galileo bio u pravu što se tiče teološke interpretacije.

Vjera u svemoć znanosti slomila se u prvoj polovici 20. st. kad je definitivno pao znanstveni determinizam. Danas je znanstveno dokazano da na razini atoma nije moguće znanstveno predvidjeti što će se dogoditi, a sve je građeno od atoma. Za neke pojave koje su se istraživale ranije u tzv. klasičnoj fizici u 19. st. vrijedi znanstveni determinizam, jer se dosta precizno može izračunati npr. putanja Zemlje, pomrčina Sunca, plima i oseka, ali na razini atoma ne može se jednoznačno predvidjeti što će se dogoditi. Kvantna fizika kaže da ono što se događa na razni atoma i molekula od kojih se čovjek sastoji ima 85% vjerojatnosti jednog ishoda i 15% vjerojatnosti drugoga. Može li znanost reći koji će se ishod dogoditi? Ne, samo može reći da je prvi vjerojatniji od drugoga, i ništa više, jer su fizikalni zakoni samo statistički a ne deterministički. U tom slučaju, mnogi se svjetski znanstvenici danas u tome slažu, odnos znanosti i vjere je komplementaran.

Ja sam na liniji tih znanstvenika i zato mi se ovdje od kojekakvih materijalističkih rigidnih nazovi znanstvenika kaže da sam, glupan!? Zgodno zatr ne? Glupan pametnom kaže da je glup!?
Albert Einstein, isticaoje da je znanost otkrivanje Božje tvorevine, tj. da je znanost bez vjere neuvjerljiva a vjera bez znanosti slijepa?
To je točno, iako je Einstein to baštinio od Galileija koji je govorio da se Bog otkriva čovjeku preko Biblije, gdje mu govori jezikom Biblije, i preko prirodnih zakona, gdje mu govori jezikom matematike. Jednako tako čovjek spoznaje Boga i preko Biblije i preko otkrivanja prirodnih zakona. No, i Galilei u tome nije previše originalan jer ta misao ide sve do sv. Tome Akvinskoga i dalje do sv. Augustina. Prema tome, kroz cijelu se znanstvenu povijest provlači ta komplementarnost znanosti i vjere. To pokazuju i brojni primjeri u kojima su ključni doprinos znanosti dali svećenici, od kojih vrijedi spomenuti npr. Gregora Mendela, oca genetike, koji je bio redovnik augustinac. Pokusima je prvi otkrio zakon genetike. Teoriju o postanku svemira "velikim praskom", za koju danas imamo vrlo snažne eksperimentalne dokaze, postavio je francuski svećenik, fizičar, itd., da ne nabrajamo brojne druge.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 06:57   #890
U svakom slučaju Isusu je ključni pojam kršćanske religije, no ona je samo jedna od četiri. Ako si upućen u kršćansku religiju dvije stvari su " misterij ": Prvo, kako i zašto je Isus Bog i čvjek - bogočovjek? I drugo kuda Isus usmjerava Čovjeka i čovječnastvo kroz povijest? Ova dva pitanja su pitanja teologije a ne vjerovanja. Prema tome vrlo dobro se zna gdje je tu Isus i tko je Isus - djetešce u jaslicama. Pisano je o tome. Jedno je vjerovanje, drugo je teologija, treće je fenomenologija religije i čtetvrto je znanje. Ja pokušavam govoriti o fenomenologiji i znanju podrazumijevajući prve dvije religijske prakse:vjerovanje i prepoznavanje.
__________________
geza

Zadnje uređivanje normall : 16.06.2007. at 14:31.
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 23:36   #891
Quote:
geza kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju Isusu je ključni pojam kršćanske religije, no ona je samo jedna od četiri. Ako si upućen u kršćansku religiju dvije stvari su " misterij ": Prvo, kako i zašto je Isus Bog i čvjek - bogočovjek? I drugo kuda Isus usmjerava Čovjeka i čovječnastvo kroz povijest? Ova dva pitanja su pitanja teologije a ne vjerovanja. Prema tome vrlo dobro se zna gdje je tu Isus i tko je Isus - djetešce u jaslicama. Pisano je o tome. Jedno je vjerovanje, drugo je teologija, treće je fenomenologija religije i čtetvrto je znanje. Ja pokušavam govoriti o fenomenologiji i znanju podrazumijevajući prve dvije religijske prakse:vjerovanje i prepoznavanje.

Quote:
Pulse of Planet kaže:
In fact, in Spanish El Ninho is the Christ child.
Pa to sam ja.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 09:47   #892
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Pa to sam ja.
Naravno da si to ti!
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 09:44   #893
Na forumima obično vrijede ova dva bitna pravila, pa tako i na ovom:
- da nije dozvoljeno vrijeđanje i omalovažavanje po nacionalnoj, spolnoj a ni drugoj osnovi.
- da dozvoljeno širenje dezinformacija o drugim članovima, osobama, firmama, ustanovama i dr.
Ovakva pravila izgleda vrijede smo za one tko postaju, ali ne i za moderatore. Moderatori kao što se vidi iz mog slučaja mogu raditi što ih je volja, mogu vrijeđati, omalovažavati, podmetati, lagati, širiti dezinformacije i ulaziti u privatnost, a da osoba koja posta nema nikakve zaštite od institucije foruma, vlasnika ili slično. Po svemu sudeći mecena ili sponzor ovog foruma je nešto tajno daleko od forumaša bez bilo kakve odgovornosti u odnosu na ono što rade moderatori koji su izgleda jedine ovlaštene osobe za " red " na forumu?
Budući to izgleda tako, t.j. da neki moderator zato što mu javno i jasno kažem da laže i podmeće, i to dokažem citatom, on si uzima pravo kažnjavanja s nekakvim po njemu izmišljenim bodovima i isključenjem člana s foruma kao što je i moj slučaj. Moderatori se izgleda regrutiraju samo-nametanjem bez bilo kakvih kriterija pa se tako nađu i moderatori bez elementarne kulture i znanja stvarajući tako svoj nametnuti i umišljeni autoritet moderatora, što je svakako eklatantni primjer moderator koji se skriva iza nika Endimoni.
Taj samonametnuti šarlatan s nekoliko svojih sljedbenika od samog početka vrijeđa i omalovažava, pa zatim čak i " kažanjava " zato što se u sayber prostoru - vakumu " derem " !? On čuje moje deranje samo zato što sam se usprotivimo njegovim lažima i podmetanjima. Dakle, ovdje si poneki uzimaju za pravo da lažu i podmeću šireći laži o meni, ili tekstovima koje ispisujem, bez bilo kakvog reda, morala, etike ili elementarnog poštivanja sugovornika koji ne samo po Hrvatskom Ustavu ima pravo pisati bez bilo kakve zabrane, a naročito ako je pisanje u kontekstu odbrane svog diginiteta, znanja i t.d., kao što je moj slučaj, tako da imamo pojavu da žrtva biva kažnjavana, a agresor se predstavlja kao žrtva, zato što se žrtva DERE na gresora? Endimoni izvali kao obično LAŽ, ja mu odgovorim da laže, on to proglasi DERANJEM i kazni me? Ma molim lijepo, gdje se mi to nalazimo? U zvjerinjaku, ili koliko toliko na kulturnom forumu?
Budući se nalazimo u zvjerinjaku, zato što se kažnjava mene, a ne moderatora koji insinuira i laže , prisiljen sam radi zaštite svog dostojanstva napustiti forum. Vjerojatno ću se priključiti nekom drugom forumu, gdje ću ukratko ponoviti sve moje topike, teze i teorije kako bih provjerio da li i na drugim forumima caruje hermetizam, ograničenost i primitivizam kao i na ovom? Naravno ovo se odnosi samo na neke moderatore koji " vladaju " forumom i njihove " lavove ".

Stoga srdačno pozdravljam sve kulturne forumaše, možda se sretnemo na nekom drugom forumu. Moj nik ostaje Geza kako mi je i ime, a vrlo vjerojatno ubrzo ću otvoriti i svoj web u koji će biti interpolirano ime " geza " pa će se tako i lako naći za sve one koji vole čitati moje tekstove i koji su otvoreni i kulturni za dijalog.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 12:07   #894
bože sveti, na koliko ćeš threadova napisati taj isti post?
došao si zagađivati i na Prirodne znanosti. nakon što si prestao, eto te opet.

ozbiljno, što je s tobom?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 12:14   #895
Quote:
geza kaže: Pogledaj post
......gdje ću ukratko ponoviti sve moje topike, teze i teorije kako bih provjerio.... [/B]


ovo "ukratko" me baš nasmijalo geza.

uvijek si bio koncizan i poznat po tome.

sretno, mada nekakve stvari ne shvaćaš koje se tiču forumskih pravila, no što je-tu je
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.