Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2022., 12:49   #1
AI, manipulacija ili nešto više?

Prije godinu dana je izbačena stvar Drowned in the sun koju je navodno potpuno napravio AI simulirajući Nirvanu. Stvar je toliko tekstualno i muzički blizu orginala da je jezivo. Od kad sam je prvi put čuo prije godinu dana pitam se jeli ovo stvarno čisto djelo algoritama, bili algoritam smislio line "i got my hands right now, in every wound" itd, da znam da AI procesira sve materijale, garant su mu dali acapella snimke Kurdtovog glasa i instrumenata, pa uzima djeliće i uzorke i iz toga stvara novo, ali ako je ovo stvarno čisto AI onda svaka čast. I da vidio sam sve te slike koje je isto kao čisto AI generirao. Očito je moćan.

Ili je AI napravio da zvuči ko Nirvana ali je tekst i kompoziciju a možda i samu melodiju "usmjerio" čovjek.

Ili se sam Kurdt vratio iz astrala i objavio novu stvar za nas.




A evo i Krist priča Hrvatski ako ima neko da nije vidio.

mega1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2022., 13:02   #2
Nirvana tribute band singer Eric Hogan provides the vocals for the song
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2022., 13:15   #3
Eto već VELIKA razlika od "AI napravio".
mega1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2022., 18:47   #4
Opet tema koja veze nema s alternativom.
Kompoziciju je skladao softver dok je tekst napisao i otpjevao čovjek. Softver analizira 30ak pjesama, analizira vokale, akorde, rifove, solaže, ritmiku i harmoniju nakon čega složi kompoziciju kakvu bi vjerojatno složio autor.
Već su rađene pjesme grupa kojih nema i glazbenika koji nisu živi, evo kako je stroj komponirao Beatlese
https://www.youtube.com/watch?v=LSHZ_b05W7o

A tu ti je alat kojim možeš raditi glazbu
https://magenta.tensorflow.org/
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2022., 20:09   #5
Naravno da tema ima itekako veze sa alternativom, AI je tu već na više tema, to je još uvijek rubno područje ljudskog djelovanja, da ne spominjem prognoze moguće prijetnje u budućnosti, baš NRZ. "Opet" HA, nema teme koju sam pokrenuo tu da nije čista ALT.

Tako sam i sam zaključio još od početka da je software složio muziku, ko šta napisah analzirajući puno pjesama, čak se i vidi iz kojih stvari je samplirao, a tekst i vokal napravio čovjek.

Šta se tiče rađenja glazbe i programiranja da ne idem sad unazad 25 godina od qbasica, preko vbasica preko acid proa, fruity loopsa i previše toga da bi tu nabrajao, sve sam te škole odavna prošao i sve je to prethodilo ovom AI muzičarenju. Machine learning se koristi u svim područjima kompjuterske znanosti i tu nema apsolutno ništa novo.

A evo i par općih činjenica o kompjuterima koje sam izabrao jer ih mnogi još ne znaju.

Quote:
64-bitni procesor jednostavno znači da može držat/procesirat 64 bita podataka ODJEDNOM. (pa tako par milijardi puta u sekundi)
I logički sklop izvodi binarno množenje a ILI zbrajanje.
Ako zaslon ima 1 milijun piksela i svaki piksel može biti samo crn ili bijel, to znači da postoji 2 na milijuntu mogućih kombinacija.
Tajna brzine gugla leži u parallel computingu. Drugim riječima ako hoćeš locirat rečenicu u knjizi trebat će ti puno vremena, ali ako podijeliš knjigu na par stotina ljudi tako da svaki traži samo unutar pola stranice, rečenica će bit locirana u sekundi.
mega1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2022., 11:49   #6
Nešto si pobrkao. Naime, qbasic i vbasic su programski jezici dok su acid i fl programi za stvaranje glazbe.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2022., 14:59   #7
LOL, jedan od nas dva je definitivno nešto pobrkao ali to svakako nisam ja. Ajde čitaj bolje i promisli prije nego napišeš nešto retardirano.

Quote:
Šta se tiče rađenja glazbe i programiranja...
Naravno da su prva dva prog. jezici a druga dva prog. za pravljene glazbe, da i. A mogao sam tu dodat još i PHP i Javascript i Audacity itd pa bi ti opet zaključio da tvrdim da je to sve isto. Tvoja glupavost mi je dobro poznata unatrag više godina, ti si jedan od većih "genijalaca" tu, bogami, top 3 definitivno.
mega1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2022., 18:26   #8
Ako je netko ovdje glup, onda si ti taj definitivno.
Vidi, počeo si o glazbenom softveru a završio na PHPu. PHP se koristi za izradu weba. A Audacity služi samo za editiranje glazbe.
Nisam napisao kako je sve to isto već da sve što si naveo veze nema sa softverom koji samostalno sklada glazbu na osnvi naučenog.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2022., 19:18   #9
Dapače da si glup a sad si to samo opet potvrdio. Ni jednostavne rečenice ne razumiješ. Kad sam napisao

Quote:
Šta se tiče rađenja glazbe i programiranja...
očito sam kreno navodit SVOJA iskustva sa programiranjem i softwareom za rađenje glazbe. A PHP i Audacity su samo dodatni primjeri za to. Čuj PHP je za web, a za šta bi drugo bio, biljoglavče, Audacity "samo za editiranje" e pa nije samo za editiranje, već za snimanje, mixanje, editiranje, konvertiranje itd i ima i niz naprednih opcija, šta je sve opet nebitno jer je to samo primjer još jednog softwarea za obradu glazbe koji ja koristim.

Evo sad se koprcaš i lažeš. Napisao si

Quote:
Nešto si pobrkao. Naime, qbasic i vbasic su programski jezici dok su acid i fl programi za stvaranje glazbe.
Dakle ne da nisi napisao, nego nisi ni implicirao da to šta sam ja napisao nema veze za AI muzičarenjem (šta je također krivo jer itekako ima) nego si se išao pravit pametan kao ja brkam stvari jer su ovo programski jezici a ovo software, i samo si opet ispao to šta jesi, glup.
mega1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2022., 20:24   #10
Ne lupetaj. Kakve veze ima PHP sa glazbenim softverom? I još uvijek tvrdim da je Audacity editor glazbe.

Od početka ponavljam, qbasic i vbasic su programski jezici, alat za programiranje. Acid i FL su programi za stvaranje glazbe. Također sam napisao kako Acid i FL nemaju veze s AI komponiranjem. A nema veze jer Acid i FL koristiš kao instrumente, ti komponiraš. Program koji je napisao skladbu s početka radi samostalno nakon odlušanih i analiziranih tridesetak skladbi. Ako ne vidiš i ne razmiješ razliku ne mogu ti pomoći.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2022., 22:26   #11
Ne lupetaj ti i ne pravi se još gluplji nego jesi (ako je to moguće). Ko konj si se primio PHPa iako svi vide šta si napisao....

Quote:
Nešto si pobrkao. Naime, qbasic i vbasic su programski jezici dok su acid i fl programi za stvaranje glazbe.
i šta sam ti na to odgovorio....

Quote:
A mogao sam tu dodat još i PHP i Javascript i Audacity itd pa bi ti opet zaključio da tvrdim da je to sve isto.
I da je to nebitni primjer, odgovor na tvoju glupu tvrdnju.

I to šta se držiš da je Audacity "samo editor" je jednako glupo. Audacity je sound recorder, mixer, editor, converter itd.

Onda opet glupavo ponavljaš da su ovo programi a ovo jezici kao da to ikom tu nije jasno, i nastavljaš sa tom glupom i prozirnom pričom da si htio reć da AP i FL nemaju veze sa AI muzičarenjem iako je i čoravoj babi jasno da nisi to htio reć. Dakle još i lažeš.

A da stvar bude gora, i tu si naravno u krivu, naravno da itekako IMAJU veze.

To da "nemaju" možeš samo ti biljkoglav izreć. Vidi se da nisi nikad radio u ovim programima jer da jesi znao bi da su, pogotovo FL, jako kompleksni sa ogromnim nizom VST pluginova, alata itd, i da iako čovjek (uglavnom) postavlja parametre i "komponira", većinu samog posla zapravo odrađuje software uključujući puno procesa koji bi se mogli nazvat "inteligentnima". Prije svega sami algoritmi za sampliranje i digitalnu obradu zvuka, znači mašinerija koja stoji i iza navedenog AI "skladatelja" je ista mašinerija koja se razvijala sva ova desetljeća kroz već navedene programe. AI skladatelj nije ništa nego nastavak tog razvoja. I na kraju čak postoji čitav niz AI VST pluginova za FL (i druge još moćnije programe poput Cubase, Reason itd) koji još proširuju AI faktor u skladanju.

A to šta ponavljaš da AI analizira 30 pjesama ko papagaj ko da si ti to prvi rekao je isto za facepal. Iz mog prvog posta

Quote:
da znam da AI procesira sve materijale, garant su mu dali acapella snimke Kurdtovog glasa i instrumenata, pa uzima djeliće i uzorke i iz toga stvara novo, ali ako je ovo stvarno čisto AI onda svaka čast
Ako TI ne vidiš i ne razmiješ razliku i sličnost ne mogu ti pomoći.
mega1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2022., 22:49   #12
Prestanite se vrijeđati ili obojica idete na hlađenje.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2022., 11:33   #13
Ajmo još jednom.
Audacity je glazbeni editor. Snimanje zvuka, miksanje, kovertiranje i drugo spada u editiranje/uređivanje. Nebitan program za ovu temu.
Acid i FL nemaju nikakve veze s AI skladanjem glazbe jer glazbu sklada čovjek. VST pluginovi samo proširuju mogućnosti korištenja raznih instrumenata i efekata onome tko radi glazbu i također nemaju veze s AI komponiranjem.
Jedino što točno je da je FL kompleksan program baš kao Moog sintesajzer.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2022., 14:03   #14
Smiješan si, ponavljaš iste gluposti. Ajmo, ako treba još sto puta, dok ne shvatiš.

Znam jako dobro da se programi poput Audacityja popularno tj skraćeno oduvijek zovu editori ali to je jednostavo krivo. Šta je audio editing, ajde da vidimo..

Audio editing is the process of manipulating sound recordings. This can be done for many reasons, such as to improve the quality of the recording, to remove unwanted noise or sounds, or to change the length or pitch of a particular audio clip.

Snimanje, miksanje i konvertiranje itd ne spadaju i nikad neće spadat u editing.

Čak ti na stranici Audacitya stoji "Audacity is an easy-to-use, multi-track audio editor and recorder for Windows".

Jedini razlog šta se popularno kaže editor je jer bi bilo predugo nabrajat sve funkcije koje nisu editing. Bilo bi ga točnije zvat lite digital audio workstation.

I nije nebitan, daleko od toga, mnogi genijalci poput tebe podcjenjuju moć audacitya jer je mali i besplatan. Mašinerija iza njega je itekako usko vezana uz mašineriju iza AI skladatelja. Svi ti algoritmi za analizu spektra, beat finder itd, za efekte tipa promjena pitcha, tempa, EQ itd koji su sve ove godine razvijani u programima poput Audacitya, bez njih AI ne bi mogao ništa. Tako da reć da je nebitan je ultimativna glupost.

AP i FL itekako imaju veze iz već navedenih istih razloga koji vrijede za Audacity + šta su oni pogotovo FL još daleko kompleksniji. Alogritmi razvijani u ovim i sličnim programima su isti algoritmi koje koristi AI, doslovno bez njih ne bi bilo ni njega.

I ovo šta si napisao da VST pluginovi nemaju veze s AI komponiranjem je za još jedan debeli

Evo samo par u oceanu primjera da ti pluginovi SKLADAJU melodije, akorde, bubnjeve, čak i vokale za razliku od ovog gore di je pjevao čovjek i to čine jebeno jebeno dobro....





Ništa od svega šta si izbrljao nije točno. Ali bar nas zabavljaš.
mega1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2022., 18:59   #15
Nije mi problem ponavljati no tebi je očito problem razumjeti napisano. Ne znam kakvom se to glazbom baviš ali miksanje i konvertiranje eto spada u editiranje. Možda ćeš lakše razumjeti riječ uređivanje.
Audicity emulira miksetu, FL emulira ritam mašinu, pun kufer raznih instrumenata, mali milijun podešavanja frekvencija, trajanja tona, efekata...sve što jedan glazbenik može poželjeti. FL je zapravo digitalni Moog System 55
https://www.youtube.com/watch?v=n3K_fZDvINs


Kad već stavljaš linkove onda provjeri koliko je informacija točna. Provjeri sve dostupne informacije. Ovdje recimo nemaju dobro mišljenje o AI VST pluginu
https://www.audiopluginsforfree.com/splash-pro/

Tebe bune algoritmi. FL koristi algoritme koji emuliraju različite instrumente i efekte. AI kompozitori koriste algoritme koji emuliraju glazbenika.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2022., 21:54   #16
Obožavam tvoje glupave projekcije. Očito je tebi problem razumjeti napisano ali ti zato nije problem besramno lupetati gluposti. Ko šta rekoh ponovit ću ti ako treba 100 puta dok ne shvatiš.

Očigledno je da se glazbom nikako ne baviš niti si se ikad bavio. Pa da krenemo od ovog bisera da "miksanje i konvertiranje eto spada u editiranje"

Ko prvo uređivanje je direktni prijevod riječi editing, koliko moraš bit podkapacitiran da ideš prevodit riječ na Hrvatski ko da svak tu ne zna šta editing znači. Nadalje

Sound editing and sound mixing are two different but related processes. Sound editing is the process of manipulating recordings to make them more suitable for a film or TV show, while sound mixing is the process of putting together all of those edited sounds into one cohesive audio track.

Dakle mixing nije editing, nikad nije bio, niti će ikad bit. Isto tako za konvertiranje. Da ti nacrtam, editiranje se odnosi na to kad selektiraš dio ili cijelu traku, pa je režeš, copy pastaš, mijenjaš parametre, primjenjuješ efekte itd. Kad ubaciš novu traku da je izmiksaš sa prvom, to više nije editing, to je miksanje. Isto tako kad konvertiraš format audio zapisa recimo iz wav u mp3 ili ogg, to opet nije editing.

Onda ovaj drugi paragraf, jao. To je takva kakofonija gluposti da čovjek ne može vjerovat.

Audicity ne "emulira miksetu" i točka, Audacity ima cijeli niz mogućnosti, prije svega čitav niz alata i efekata za manipulaciju zvukom, a također ima i rudimentarnu ritam mašinu sa nizom opcija, može emulirati zvuk bubnja i žičanog instrumenta naravno sa mogućnosti mijenjanja frekvencije, trajanja itd, obične sinusne tonove, zvuk telefona, čak podržava i pluginove uključujući jako puno VST pluginova čime mu se mogućnosti još izuzetno šire. Daleko od "emulira miksetu" lol.

Dakle sve te stvaru, doslovno svaku stavku ima i Audacity makar u jednostavnom obliku, i ritam mašinu, emulira 2 instrumenta (žičani i bubanj), ima mali milijun podešavanja frekvencija, trajanja tona, efekata....

FL je ko šta sam već više puta rekao naravno još puno kompleksniji ima sve ove mogućnosti u puno naprednijem obliku i više. Npr Audacity podržava veliki broj VST efekata ali ne podržava VST instrumente itd. Uopće uposređivati dvoje nema smisla jer nisu programi iste kategorije.

I FL definitivno nije digitalni Moog System 55, Moog synthovi su dostupni ko VST pluginovi za FL ali FL je puno PUNO više od Moog syntha, izjednačavati ih je apsolutni debakl inteligencije.

Onda ovo za AI VST pluginove za koje si tvrdio da "nemaju veze sa komponiranjem" za šta si već dobio a sad si zaslužio bečku a ne samo facepalm. Znači umjesto da se ispričaš šta si lagao ili ako ništa barem priznaš da si bio u krivu, da si širio neistine, šta...vidi čuda, on MENI kaže da kao provjerim jeli informacija točna prije objavljivanja jer...."Ovdje recimo nemaju dobro mišljenje o AI VST pluginu" i onda zalijepi link na stranicu za skidanje plugina di se ekipa žali da nemaju serial key pa ne mogu aktivirat plugin i to je to loše mišljenje. Pa mislim, jel vidite vi koji čitate a ne sudjelujete šta gmiže tu po forumu. No words.

Plugin je nevjerovatan, ko nije pogledao/poslušao prvi video od 3 gore.

Ne bune mene algoritmi, jadni moj biljoglavče, već bune tebe, vjerovatno ne znaš ni šta algoritam je. Toliko si se spetljao sa tim glupavim tvrdnjama da više ne znaš šta pišeš.

Koliko moraš bit odvojen od realnosti da i dalje negiraš da ovaj plugin komponira iako sam ti zalijepio video di iz par riječi teksta i par klikova za biranje stila, generira stvar koja zvuči prejebeno, i svaki put kad klikne compose/render mu renderira novi vokal ili instrumental koji zvuči fenomenalno i nikad nije isto.

Kažeš nemaju veze sa komponiranjem Već vidim sad ćeš reć ali ne emuliraju određenog glazbenika nego generalno stil, da i, tvrdiš da ne komponiraju.
mega1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2022., 11:44   #17
Odustajem...nema smisla.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2022., 19:52   #18
Vidim ovaj mi je opet brisao postove. Pa da ponovim, HA, još se drži toga kao ja njega ne kužim. Postovi svjedoče ko ne kuži, od tvrdnje da VST AI pluginovi "nemaju veze s AI komponiranjem" do svega ostalog.
mega1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2023., 17:31   #19
Dragi kolege, vidim da pored svih ovih programa niste spomenuli i Cool Edit? Audacity je samo Cool Edit u pokušaju, no nećemo o tome; pitanje iz topica je o AI-ju.

Moje je mišljenje da nije riječ ni o kakvoj manipulaciji, dapače, osobno komuniciram sa Chat GPT negdje od početka godine, a kad i on sam počne koristiti Cool Edit i FL Studio (ex. Fruity Loops), to će biti nova era.

Samo, kako uhvatiti pozicije, što mislite?
Mobil is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2023., 18:58   #20
Quote:
Mobil kaže: Pogledaj post
Dragi kolege, vidim da pored svih ovih programa niste spomenuli i Cool Edit? Audacity je samo Cool Edit u pokušaju, no nećemo o tome; pitanje iz topica je o AI-ju.

Moje je mišljenje da nije riječ ni o kakvoj manipulaciji, dapače, osobno komuniciram sa Chat GPT negdje od početka godine, a kad i on sam počne koristiti Cool Edit i FL Studio (ex. Fruity Loops), to će biti nova era.

Samo, kako uhvatiti pozicije, što mislite?
AI nije inteligencija kao što njegovo ime asocira. Radi se samo o novoj generaciji vrlo moćnih softwarea s ogromnim bazama podataka. Sam ChatGPT za sebe će reći da je jezični model. Naziv AI je možda nesretno odabran jer je uzrok mnogih predrasuda kod onih koji ne razumiju o čemu se radi.

Koristim chat za pisanje softwarea. Fascinantna je njegova sposobnost razumijevanja složenih pitanja i praćenja konteksta. Kao da na raspolaganju imaš compiler koji humani jezik prevodi u kompjutorski.

Pri tome je Chat na neki način kreativan. Ne vidim razloga zašto se to isto ne bi mogao u glazbi. Ako mu daš smjernice što želiš, on će na bazi uputa kreirati nešto slično onome što si zamislio. AI barata s ogromnom bazom podataka i može razumjet pravila harmonije pa ne bi trebao imat problema napravit skladbu iz datih uputa.

Slično kao programi za šah, mada je šah pravilniji odnsno ima manji broj mogućih kombinacija od glazbe odnosno umjetnosti. Zato su AI programi za šah već odavno napravljeni, samo što tada termin AI još nije bio popularan.
pronto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:35.