Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2002., 15:20   #1
Pad andjela iliti pobuna???

Nalazim tako cesto na ucenje hriscana o padu andjela iliti pobuni jedne trecine andjela na celu sa luciferom, satanom ili kako se vec sve ne vabi. Ovo je naivno ucenje i vjerovatno pogresno. Sto reci da sada pali andjeli na celu sa sotonom sad eto pariraju Bogu i nekakvi su rivali. Ovakvo ucenje shvatam kao nipodistavanje Bozije moci.


Citajuci Kur`an nalazim na vise mudrosti.
Koliko shvatam pobune andjela nije bilo jer kao prvo andjeli nemaju slobodnu volju.
Kao drugo, vodja djavola (sejtana) zvani Iblis (u Kur`anu), stvoren je od drugacije materije nego andjeli. Stvoren je od vatre dok su andjeli stvoreni od svjetla.
Znaci takozvane pobune andjela nije ni bilo.

Ono sto prijasnje objave (vjerovatno izmjenjene) nemaju a to je informacije o nevidljivom svijetu koji nas okruzuje. Stvorenja tog nevidljivog svijeta su dzini iliti duhovi i sejtani iliti djavoli iliti demoni. Njihov vodja je Iblis (po Kur`anu) iliti Sotona.
Dzini mogu biti dobri i losi, vecinom losi kao i ljudi naravno.

Nalazalost ovakvih informacija nema u Bibliji. Uvijek me je cudilo kako je Isus na svakom koraku istjerivao djavole (dzine i sejtane) dok o tim stvorenjima ima vrlo malo rijeci u Bibliji a u ucenju/dogmi organiziranog hriscanstva jos manje.

Zbog toga Kur`an jeste istinit jer je nadopuna Bibliji. Posjeduje vise informacija o stvarima koje svakog vjernika zanimaju.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 15:35   #2
Aha. Znaci Allah nije imao pametnijeg posla nego da i vraga bas takvog stvori. Sto kaze Kuran, za sto mu je on zapravo trebao?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 16:50   #3
Re: Pad andjela iliti pobuna???

Quote:
zagor kaže:

Nalazalost ovakvih informacija nema u Bibliji. Uvijek me je cudilo kako je Isus na svakom koraku istjerivao djavole (dzine i sejtane) dok o tim stvorenjima ima vrlo malo rijeci u Bibliji a u ucenju/dogmi organiziranog hriscanstva jos manje.
Kaze da je Isus lijecio bolesne i radio jos puno samo dobrih stvari, i to je to po mom misljenju. Ali ja mislim da mislim pa nemoj uzimati moje misljenje zdravo za gotovo.
Istjerivanje djavola mi se se uvijek cinilo samo figurativno.
Danas se mnogi djavli istjeruju medicinom.
Bibliju sam jednom procitao i bi mi dosta... i bilo je davno.
prijevod: Dr Ivan Saric, nadbiskup vrhbosanski, Sarajevo 1942.
Quote:
Zbog toga Kur`an jeste istinit jer je nadopuna Bibliji. Posjeduje vise informacija o stvarima koje svakog vjernika zanimaju.
Ima npr. na drugom topicu da i Jehovi svjedoci imaju svoju verziju Biblije, a imaju mnogi i "Sveta Pisma" koja nisu Biblija ni Kur`an.
Mozemo li tvrditi da je "ovo" istinitije od "onog"?
Lici na EPP ili svaki cigo svoga konja hvali.


PS. G. Pes, sorry, neugodno mi je zbog ozbiljnosti.
jel se moze ovo mal uneozbiljit
napokon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 17:09   #4
Znao sam ja da Iblis nije isto što i sammael u kršćanstvu.
Nakon tri sekunde traženja evo što nađoh:

Quote:
Iblis, formerly called Azazel, was a jinn when captured by angels and carried off as their prisoner. He grew up among them and became an archangel. He was cast down when refusing to prostrate before the man Adam. Since he has roamed the earth, his domain, seeking to capture the souls of men.
Vjerojatno Jinn(i) ovdje nije pravi izbor riječi, ali je približn...
(valjda, ako mu je earth domain, onda bi bio Dao, a ako je vatren(kao što kaže zagor), onda bi bio Efreeti, ali sve je to od mene, dakle neprovjereno).

A Arapi svojega satanu nazivaju imenom Saitan (tak sam znao da nije Iblis)

Bravo ja
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 17:10   #5
Quote:
PS. G. Pes, sorry, neugodno mi je zbog ozbiljnosti.
jel se moze ovo mal uneozbiljit
Sori
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 17:23   #6
Quote:
A Arapi svojega satanu nazivaju imenom Saitan (tak sam znao da nije Iblis)
Mala korekcija
Jinni su bica od stvorena od vatre,to ne znaci da su oni vatra kao sto covjek nije zemlja, vec da u njihovoj prirodi ima odlika vatre.
Uglavnom to su nevidljiva bica, koja imaju (za razliku od meleka-andjela koji su od svjetlosti) slobodnu volju,mnoze se i sl.
Jinni spadaju u gajb(svjet nevidljivog) i mogu biti vjernici i ne vjernici.
Sejtani su oni jinni koji su nisu vjernici, samim tim Iblis(prvi koji se nije htio poklonuti Znanju kojeg je Bog dao prvom covjeku) je sejtan.
Znaci Iblis jeste Sejtan(Sotona) a ne "pali andjeo".

Jinni nevjernici zovu ljude u nevjerstvo(jer su i sami ne vjernici) i vjerujeje se da mogu "uci u covjeka" ali mogu to uciniti samo ako je osoba labilna , ili u stanju labilnosti ili ta osoba "dozvoli ulazak djina".Sihr(crna magija) je jedno od stredstava kojim se neki ljudi koriste da bi "omadjijali" nekoga(jinima -sejtanima).

Uglavnom jinni-sejtani su "energestki" destruktivna bica , posto ih je nemoguce vidjeti moze se reci da se "osjete" kao negativna energetksa vibracija.Postoje ljudi koji imaju "duhovne oci" i kojim je Bog dao dar vidjenje jinna.Uglavnom svi Boziji Poslanici su umjeli da ih prepoznaju i vide(kao npr Isus koji je istjerivao zlo duha iz ljudi)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 18:57   #7
To nisam znao

Sad pitanjce od moje strane Aduri, il' nekom ko zna...

Nisu li Efreet nastali od vatre, a djinn od vjetra?
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 19:10   #8

Jini su od vatre .Efreet nije islamski pojam(cini mi se da je vezano za magiju?), ali moguce da je nesto u tom stilu(nisam siguran ali ako su od vatre onda mora da su im jini nesto u rodu ).
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 19:11   #9
Re: Pad andjela iliti pobuna???

Quote:
zagor kaže:
Nalazim tako cesto na ucenje hriscana o padu andjela iliti pobuni jedne trecine andjela na celu sa luciferom, satanom ili kako se vec sve ne vabi. Ovo je naivno ucenje i vjerovatno pogresno. Sto reci da sada pali andjeli na celu sa sotonom sad eto pariraju Bogu i nekakvi su rivali. Ovakvo ucenje shvatam kao nipodistavanje Bozije moci.


Citajuci Kur`an nalazim na vise mudrosti.
Koliko shvatam pobune andjela nije bilo jer kao prvo andjeli nemaju slobodnu volju.
Kao drugo, vodja djavola (sejtana) zvani Iblis (u Kur`anu), stvoren je od drugacije materije nego andjeli. Stvoren je od vatre dok su andjeli stvoreni od svjetla.
Znaci takozvane pobune andjela nije ni bilo.

Ono sto prijasnje objave (vjerovatno izmjenjene) nemaju a to je informacije o nevidljivom svijetu koji nas okruzuje. Stvorenja tog nevidljivog svijeta su dzini iliti duhovi i sejtani iliti djavoli iliti demoni. Njihov vodja je Iblis (po Kur`anu) iliti Sotona.
Dzini mogu biti dobri i losi, vecinom losi kao i ljudi naravno.

Nalazalost ovakvih informacija nema u Bibliji. Uvijek me je cudilo kako je Isus na svakom koraku istjerivao djavole (dzine i sejtane) dok o tim stvorenjima ima vrlo malo rijeci u Bibliji a u ucenju/dogmi organiziranog hriscanstva jos manje.

Zbog toga Kur`an jeste istinit jer je nadopuna Bibliji. Posjeduje vise informacija o stvarima koje svakog vjernika zanimaju.
Naivan si ti poganinu, i ne samo naivan nego i neznalica.Nemas ti pojma o Bogu, ako zelis da naucis ponizi se i naucit ces.A ako ne onda bolje ne lupetaj gluposti.Taj tvoj kur'an je obicno ljudsko blebetanje i Sotonska opsjena.
__________________
...jedan od prorockih sinova.
Prorok is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 19:12   #10
Ohoho Prorok da nisi ti mozda Efreet?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 19:26   #11
efreet = 'ifri:t

Ifrits, more commonly spelled Afrit or Efreet, are gigantic, malicious Jinni, or Genies.
Also spelled afreet, afrit, afrite, or efreet, Arabic (male) 'ifrit, or (female) 'ifritah

The rare appearance of the term ifrit in the Qur'an (the sacred scripture of Islam) and in Hadith (eyewitness narratives recounting Muhammad's words, actions, or approbations) is always in the phrase “the ifrit of the jinn” and probably means “rebellious.” However, the world probably originates from pre-Islamic times when ifrit were thought to be half-human and half demon. Originally, they were spirits of nature that caused madness in humans. The word subsequently came to refer to an entire class of formidable, rebellious beings, but, in the confused world of chthonic (underworld) spirits, it was difficult to differentiate one from another. The ifrit thus became virtually indistinguishable from the marid, also a wicked and rebellious demon

Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 01:36   #12
Re: Re: Pad andjela iliti pobuna???

Quote:
Prorok kaže:
Naivan si ti poganinu, i ne samo naivan nego i neznalica.Nemas ti pojma o Bogu, ako zelis da naucis ponizi se i naucit ces.A ako ne onda bolje ne lupetaj gluposti.Taj tvoj kur'an je obicno ljudsko blebetanje i Sotonska opsjena.
Pa dobro bre nebraco hrvati, normalno se registrovah na ovaj forum, postavih normalnu temu na koju doduse nista pametno da cujem od vas (izuzev Adure), a vi mi vec zabranili pristup.
Nema veze, navikao sam ja na vas.
Nego dobas vam ovaj Ivan Lukic, on moze da svakog vredja. Ljut vam pas ali samo laje a ne ujeda.:2up:
 
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 04:14   #13
adura
Ja negdje čitah (ne znam više di) da su efreet = zli jinn, ali od vatre, a jinn od vjetra, no ne znam više di, no vjerojatno nije bilo baš pretjerano pouzdano, tako da, pay no heed to me

Nisam ja baš previše potkovan što se tiče Islama, a i što se tiče ostaloga
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 05:04   #14
Re: Pad andjela iliti pobuna???

Quote:
zagor kaže:
Nalazim tako cesto na ucenje hriscana o padu andjela iliti pobuni jedne trecine andjela na celu sa luciferom, satanom ili kako se vec sve ne vabi.
Zbog toga Kur`an jeste istinit jer je nadopuna Bibliji. Posjeduje vise informacija o stvarima koje svakog vjernika zanimaju.
Profesore, Luciferu, Zagore...
...jer tako se vabiš.

Tko te ne zna, primio bi te i u Europsku Uniju.
Kamo li te ne bi Pes na forum Religija.

Nego, ne brini, ima Satir somun za tebe.

Zar su te s Politike otjerali?
Kako to da opet postiraš pod starim nick-om?
Kamo si djenuo onaj muslimanski?

Očito, ovaj "novi forum" ne djeluje preventivno.
A, je bome, a i Bog me, niti ti inventivno.

Nego, duše sa sekirčetom, deder, dođi ti meni, tamo gdje smo nekoć bili.
Očimice.
Pa mi u četiri oka objasni kako Srbin može postati musliman.

Da li se musliman postaje samo obrezivanjem?

Ako je do toga, jeb'o, koliko li to Srba muslimanima ima?
Vjerojatno stotinu za svakog kojeg su obrezali, tj., zaklali.

No, dobro, nisu krivi što su ih obrezivali na krivom mjestu.

Nego, tek mi na um pade...
...jeb'o, pa onda su i Židovi muslimani!

Nego, ako je do obrezivanja, obrezaće tebe Satir, na pravome mjestu, pa ćeš biti musliman nad muslimanima.
Tj., musliman nad srbima!

Njih slobodanovski slobodno obrezuj.
"Braću", a naročito Hrvate, barem na forumu Religija, ostavi na miru.

Primi pozdrav, iz Bosne, naravno!
Neobrezani.

Još naravnije.
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 05:18   #15
Ooops, sad tek vidjeh da Gospon Pes radi punom parom!

Zagor, pa zagor1, pa zagor 20002, pa zagortkoznakoji, na moju veliku žalost, moraju pokazati inventivnost, barem u pogledu broja zagora, tj. zagoretina.

Gospon Pes, pripusti mi ga malo, molim te lijepo!
Zaslužio je!
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 08:07   #16
Re: Re: Re: Pad andjela iliti pobuna???

Quote:
zagor1 kaže:
Ljut vam pas ali samo laje a ne ujeda.:2up:
Nije ni tebe ujeo. Zabranu pristupa ti nije pas sredio i nema s time ni najmanje veze.

Satir, nisam ja kriva. Ovaj topic nije dao nikakvog razloga da bilo sto kazem i nisam, ali zagor je u proslosti pretjerao, a neki dobro pamte...
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 08:17   #17
Quote:
Gospon Pes kaže: Aha. Znaci Allah nije imao pametnijeg posla nego da i vraga bas takvog stvori. Sto kaze Kuran, za sto mu je on zapravo trebao?
Ahaaaaaa!!! Očito da na to pitanje nisi našla odgovor u Bibliji, pa te sad zanima stav Qur'ana, a možda i misliš da ni Qur'an ne daje odgovor?
Naravno, Qur-an časni ima jasan odgovor na ovo, ali prije toga želim znati jesam li u pravu - to te oduvijek zanimalo, ne?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 08:21   #18
Biblija kaze da je Sotona prvo bio dobar, a onda se pokvario.
zagora sam shvatila kao da je vec zao bio stvoren ili barem od pocetka s nekim zlim genima i zato pitam sto je Allahu to trebalo.

Po mom osobnom misljenju se ne slaze ni jedno. Sotona je po Bibliji pali andjeo, a za andjele se kaze da nisu imali slobodnu volju. Ili je netocno to ili se u stvaranju Sotone dogodila greskica.
A da si Bog namjerno stvori nekoga tko ce ga potkopavati, isto nije logicno.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 08:26   #19
Re: Re: Pad andjela iliti pobuna???

Quote:
Prorok kaže Zagoru: "Naivan si ti poganinu, i ne samo naivan nego i neznalica.Nemas ti pojma o Bogu, ako zelis da naucis ponizi se i naucit ces.A ako ne onda bolje ne lupetaj gluposti.Taj tvoj kur'an je obicno ljudsko blebetanje i Sotonska opsjena.
Mislim da te je Pes već upozorila na tvotiranje čitavih postova da bi zatim naškrabao dva tri reda gluposti. Ali kad već tražiš, onda...:
Quote:
Shady kaže Proroku: "Naivan si ti poganine, i ne samo naivan nego i neznalica. Nemaš ti pojma o Bogu! Ako želiš da naučiš ponizi se i naučit ćeš. A ako ne onda bolje ne lupetaj gluposti. Jedan dio te tvoje Biblije je obicno ljudsko blebetanje i Sotonska opsjena.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 18:31   #20
zanimljivo da sam ja nekom stao na zub, osim mozda onom bivsem moderatoru.
al nije ni bitno, nemate vi pojma uostalom.
svi laprdate kako u Kur`anu nema nista novo sto nema u Bibliji. Pa u bibliji pise sad jedno sad drugo, kontradikcije (zbog izmjena naravno)...

U Kur`anu je jasno objasnjeno ko je taj vodja nepokornih koji teze zlu. Objasnjena je i njegova prava priroda.
T.j da nije andjeo niti pali andjeo, vec je stvoren kao dzin od vatre. Ima slobodnu volju za razliku od andjela.

A sad sta je djavo? To je onaj koji tezi zlu i odbija pokornost Bogu. Djavoli mogu biti dzini ali i ljudi...
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:58.