Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2006., 14:50   #21
Ja sam se jedno vrijeme bavio (diplomski) sa tezom da je fizika na površini crne rupe u peterodimenzionalnom Anti de Sitter svemiru (koja površina ima 4 dim) ista kao i u našem svemiru (3+1 dim). Pojam holografski je samo iz analogije sa hologramom - prikazivanje n+1 dim pomoću n dimenzija.
Ako je teza točna, moguće je da živimo (odnosno, da je cijeli svemir) na rubu 5dim crne rupe...
@skeptik - ako radiš na PMF-u i ako objavljuješ o ovoj temi, onda te znam (?)
jel imaš dugu kosu?
hvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2006., 15:06   #22
Quote:
hvor kaže:
@skeptik - ako radiš na PMF-u i ako objavljuješ o ovoj temi, onda te znam (?)
jel imaš dugu kosu?
Dobar pokusaj, ali ne.
Ja radim 300 metara sjevernije.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2006., 17:00   #23
Quote:
hasselbaink kaže:
ako nista oko nas nije stvarno, nego se samo cini takvim, nismo li onda i mi nestvarni?

a ako jesmo, a sve oko nas je nestvarno, ali cini se stvarnim i ne vidimo razliku izmedju ove nase stvarnosti koja nije stvarna i stvarne stvarnosti, nije li onda ova nasa stvarnost stvarna, a teorije nepotrebne?

nadam se da sam bio dovoljno jasan
ako ne mozemo razlikovati stvarnost od iluzije ne slijedi da je iluzija stvarnost. po definiciji, iluzija je kad nesto izgleda drugacije nego sto jest.
teorijom pokusavamo razlucit te dvije stvari. npr. znanost nam je dala odgovor na to uslijed cega dolazi do iluzije.
ataraxia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 17:46   #24
Quote:
skeptik kaže:

Entropija (tj. informacija) crne rupe je ta koja raste linearno sa povrsinom. Ne masa.
Sutra je emisija Na rubu znanosti i bavi se temom holografskog svemira pa najbolje da svi pogledamo i nađemo se ponovo na ovom rubu.

Pobrkao si pojmove i ovisnosti.Crna rupa raste i njena površina pri dotoku mase,a sa masom se povećava entropija,tj. obzorje događaja.Entropija je mjera nereda i veže se za zakone termodinamike.Pri dotoku mase nered je sve veći,ali je temperatura sve niža.Sve to vezano za entropiju nalaže da crna rupa zrači,a po svojoj definiciji sa nje ne može ništa otići.Ipak crna rupa zrači,ali iz praznog prostora odmah nakon obzorja događaja.Po Fridmanovom 2. zakonu termodinamike zahtjeva da ako tijelo ima entropiju mora zračit kao tijelo u stanju usijanja.
__________________
Pati bez suze, živi bez psovke,
i budi mirno nesretan.
Tašte su suze, a jadikovke
ublažit neće gorki san.
annikka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 00:15   #25
Napisao sam na desetine postiova na temu holograma, ne samo o hologranmskom svemiru, ili o hologramskom mozgu, već i o medijskom hologramu, biološkom hologhramu i fizikalnom hologramu, ali ovdje ni traga o tome jer je jedan od urednika " pameti " na ovom forumu i skeptik ? No konačno, hvala Bogu, i na hrvatskom je izašla knjiga HOLOGRAMSKI SVEMIR. Vjerojatno će znanstvenici poput skeptika nakon ove knjige malo " uvući rogove ". Svima koje zanima fenomen hologhrama ne samo u fotografiji sugeriram da pročitaju tu knjigu i nastave interes za hologramskim fenomen svijeta in svemira.
Ponovit ću već " sto puta " kazanu defeniciju hiolograma: jedan je u korepsodenciji sa svime, sve je u korespodencioji s jednim , jedan zna sve što znaju svi, svi znaju što zna jedan, vrijeme u hologhramskom svemiru je simultano - bezvremensko, a time i reverezibilno.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 00:25   #26
Quote:
geza kaže:
Ponovit ću već " sto puta " kazanu defeniciju hiolograma: jedan je u korepsodenciji sa svime, sve je u korespodencioji s jednim , jedan zna sve što znaju svi, svi znaju što zna jedan, vrijeme u hologhramskom svemiru je simultano - bezvremensko, a time i reverezibilno.
Svaka točka holograma sadrži informaciju o cijelom hologramu....., za ovo gore što si napisao se 100 % slažem
GameDeveloper is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 00:52   #27
Quote:
geza kaže:
Ponovit ću već " sto puta " kazanu defeniciju hiolograma: jedan je u korepsodenciji sa svime, sve je u korespodencioji s jednim , jedan zna sve što znaju svi, svi znaju što zna jedan, vrijeme u hologhramskom svemiru je simultano - bezvremensko, a time i reverezibilno.
Možeš li to objasnit na primjeru CD-ROMa?

P.S. Ovo nije nikakva zajebancija.
Kex Doomlich is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 09:45   #28
Quote:
annikka kaže:
Sutra je emisija Na rubu znanosti i bavi se temom holografskog svemira pa najbolje da svi pogledamo i nađemo se ponovo na ovom rubu.

Pobrkao si pojmove i ovisnosti.Crna rupa raste i njena površina pri dotoku mase,a sa masom se povećava entropija,tj. obzorje događaja.Entropija je mjera nereda i veže se za zakone termodinamike.Pri dotoku mase nered je sve veći,ali je temperatura sve niža.Sve to vezano za entropiju nalaže da crna rupa zrači,a po svojoj definiciji sa nje ne može ništa otići.Ipak crna rupa zrači,ali iz praznog prostora odmah nakon obzorja događaja.Po Fridmanovom 2. zakonu termodinamike zahtjeva da ako tijelo ima entropiju mora zračit kao tijelo u stanju usijanja.
Bojim da si ipak ti ta koja je malkice pobrkala stvari. (Iako vecina toga stoji.)
Nego, jel bilo sto u emisiji?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 19:36   #29
Quote:
Kex Doomlich kaže:
Možeš li to objasnit na primjeru CD-ROMa?

P.S. Ovo nije nikakva zajebancija.
CD- je medij,a rekao sam da se hologramski fenomen izvaredno dobro vidi upravo i putem medijskog fenomena. Prema tome, ako imamo na jednom CD - u neku informaciju, recimo genom nekog čovjeka, onda istodobno svi ljudu imaju tu informaciju upravo putem CD-a. Dakle, jedan zna " svoj genom " i svi znaju taj njegov " ljudski " genom. Korespodencija između Jednog i mnoštva, te mnoštva i Jednog u mnoštvu je i ovom slučaju savršena!
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 19:41   #30
Quote:
GameDeveloper kaže:
Svaka točka holograma sadrži informaciju o cijelom hologramu....., za ovo gore što si napisao se 100 % slažem
To je naprosto tako kako i ti kžaš. Problem je u tome što o tomer malo ljudi zna, a interpretatori bili znanstvenici ili filozofi često krivo interpretiraju. Pisao sam o Mađarima i njohov hologram - trgovini slika u Budimpešti. Fascinantno je to vidjeti. A jedan fizičar, pisao sam već o tome, kaže: Hologramsku sliku prijatelja moprao sam pipnuti prstom kako bi se uvjerio da ne postoji ".
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 19:05   #31
Quote:
geza kaže:
CD- je medij,a rekao sam da se hologramski fenomen izvaredno dobro vidi upravo i putem medijskog fenomena. Prema tome, ako imamo na jednom CD - u neku informaciju, recimo genom nekog čovjeka, onda istodobno svi ljudu imaju tu informaciju upravo putem CD-a. Dakle, jedan zna " svoj genom " i svi znaju taj njegov " ljudski " genom. Korespodencija između Jednog i mnoštva, te mnoštva i Jednog u mnoštvu je i ovom slučaju savršena!
Mislim da se mislilo na to što je se na CD-u dvodimenzionalno upisuju informacije, a onda bi se teoretski mogle bez problema zapisati o trodimenzionalnome.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 12:58   #32
ja smatram da je sve sto covjek zamisli i moguce u odredjenim uslovima. sta mislite ko odredjuje te uslove to mora biti neko ko jke izvan svih zakona tj. Bog koji je tvorac i autor svega ko moze reci da bog ne postoji iako ga mi ne vidimo na nacin na koji mislimo da bismo trebali. tu se javlja diskusija o tome da li je sve sto vidimo stvarno tako ili mozda drukcije . npr. dvodimenzijalni krug posmatran iz 3 ugla daje 3 oblika gr duž,elipsa,krug. dali postoji jos oblika vjerovatno da kada bismo sad dodali jos jednu dimanziju tad to tobiva novi smisao. moramo imati mastovito razmisljanje da bismo jednog dana dobili odgovore na nasa pitanja koja bez obzira bila logicna ili ne imaju svoj istinit odgovor ili vise verzija istinitih odgovora.
pasovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 15:08   #33
Quote:
pasovski kaže:
ja smatram da je sve sto covjek zamisli i moguce u odredjenim uslovima. sta mislite ko odredjuje te uslove to mora biti neko ko jke izvan svih zakona tj. Bog koji je tvorac i autor svega ko moze reci da bog ne postoji iako ga mi ne vidimo na nacin na koji mislimo da bismo trebali. tu se javlja diskusija o tome da li je sve sto vidimo stvarno tako ili mozda drukcije . npr. dvodimenzijalni krug posmatran iz 3 ugla daje 3 oblika gr duž,elipsa,krug. dali postoji jos oblika vjerovatno da kada bismo sad dodali jos jednu dimanziju tad to tobiva novi smisao. moramo imati mastovito razmisljanje da bismo jednog dana dobili odgovore na nasa pitanja koja bez obzira bila logicna ili ne imaju svoj istinit odgovor ili vise verzija istinitih odgovora.
Daleko su važniji ODNOSI onoga što čini stvarnost, a ne uvjeti stvarnosti. O kakvom zakonu je riječ? Fizikalnom, kemijskom, biološkom, ili nekom drugom? Treba poznavati MATRICU STVARNOSTI I LOGOS STVARANJA STVARNOST i kad se to upozna sve postaje jasno. Ne jedan puta na forumu je napisano da je Bog isto što je i Čovjek, Odnosno Čovjek je isto što i Bog.
Čovjek danas poznaje stvarnost matrice i logos njezina stvaranja. Eklatantno je to u biologiji!

Sve što vidimo jest iluzija. O tome se upravo vodi neravnopravna rasprava. Sve boje koje vidimo su samo iluzija u našem mozgu: U stvarnosti te boje ne postoje! Isto je i s okusima. Recimo okus rizlinga u stvarnosti ne postoji osim u našem mozgu. To su sve činjenice koje se tek počinju prepoznavati u svijetu. Sve je to vrlo dobro opisano u knjizi HOLOGRAMSKI SVEMIR i knjizi POLJE Lynne McTaggart, pa predlažem pročitajte obje.
A što se tiče 3D percepcije ona se jedinio može razumjeti iz 4D percepcije, a to je prije i iznad svega TETRAEDAR, odnosno to je tetraedralna percepcija svijeta.
Postoji li UNIVERZALNA ISTINA ili ne? Mnogi misle da ne postoji, dok je moje mišljenje da postoji. Slučajno mi je poznata! Upravo se izlaže na RUBU ZNANOSTI.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 15:12   #34
Quote:
Daniels kaže:
Mislim da se mislilo na to što je se na CD-u dvodimenzionalno upisuju informacije, a onda bi se teoretski mogle bez problema zapisati o trodimenzionalnome.
Nisam mislio na to, već na medijski fenomen da JEDAN daje istodbnu - simultanu informaciju mnoštvu tako da mnošto zna što zna jedan, a jedan zna što zna mnoštvo. To je imamentno holografski princip i zato smatram da je medijski fenomen vrlo dobar primjer za shvaćanje i interpretaciju pojma HOLOGRAM I HOLOGRAFSKO.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 12:32   #35
Quote:
nafaith kaže:
Koji aspirin? To je iluzija. Definitivno je post bolji od aspirina. Suosjecam s Vama, i drago mi je sto sam pronaso istomisljenike, koji shvacaju da danasnji pakao vodi ka buducem raju i daju svoju dusu da prosvjetle zagadene/otrovane/zatvorene. OTVORI UM, to je rijec koja vodi u raj. Doslovce
O.K. ali nemiojte suosječati samnom, već radje pokušpajte mislit kao ja, a ja kao Vi, i eto nam holostičke komunikacije.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 08:11   #36
Quote:
nafaith kaže:
Odgvorit cu ti zasto nisi shvatio Gezovu, a samim time i Nasu misao. Odgovor ti lezi u drugom pitanju. Nacin na koji si napisao "samo ja" je i razlog tog neshvacanja. Mozez se sramit jer si samim time rekao da tvoja misao nista ne vrijedi. Vjeruj, ta Tvoja a samim time i Nasa misao vrijedi vise nego i svo znanje googla. Molimo te, pokusaj "OTVORI UM" shvatiti doslovce i nemoj ga pokusavat svrstavati u bilo koju znanstvenu tezu. Ono sto pokusavamo reci, jest to da taj "samo ja" jest sam Bog. Dakle Mi smo Bogovi. Sto Nas cini svemocnima, pa zasto se onda ogranicavat logicnim odgovorima koji su nam nametnuti kad nam je dana mogucnost da sami stvaramo odgovore bez upletanja vanjskog svijeta.
Information is not knowledge, knowledge is not wisdom, wisdom is not truth, truth is not beauty, beauty is not love.
AllweEverWanted is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 09:46   #37
Geza, kad ce taj dan doci kad ce Svi shvatit da je smisao svega u izboru?
nafaith is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 07:28   #38
Holografski svemir

Prvo citat iz knjige "Holografski Svemir":
Naši mozgovi kreiraju objektivnu stvarnost interpretiranjem frekvencija koje su u krajnjoj liniji projekcije iz druge dimenzije - dubljeg reda postojanja koji se nalazi iza i vremena i prostora. Mozak je hologram uvijen u holografski svemir."
Kraj citata.

Moj komentar:
Iza ove stvarnosti (eksplicitna stvarnost) postoji implicitni red cija je jedna od "holografskih" projekcija i naša stvarnost. Sam implicitni red je na prvi pogled bezličan odnosno "fraktalan" dio je jednak cijelini, a cijelina dijelu. Iako nam se slika implicitnog reda može činiti kaotična poput razasutih zrnca pijeska na stolu on u sebi čini dublji red. Isto tako je holografska slika skrivena na holografskom filmu u interferencijskim uzorcima koji su dobiveni snimanjem te slike. Potrebna je laserska zraka pod točno određenim kutom da bi se dobila holografska projekcija snimljenog objekta pogotovo ako na filmu ima više holografskih slika tako da svaki kut daje određenu sliku to je kut pod kojim je snimljen određeni objekt. Sam interferencijski uzorak na filmu je kaotičan i bez laserske zrake nebismo vidjeli skriveni red "sliku" koju on skriva.
Sam mozak funkcionira na holografski način jer struje kojima se prenose električni impulsi na kraju živčanih završetaka prelaze sa jednog neurona na drugi krozprazan prostor, a budući da je struja ubiti tok elektrona koji se ponašaju kao valne čestice odnosno čestični valovi svejedno ona stvara interferencijske uzorke. Iz tih interferencijskih uzoraka mozak nam daje sliku stvarnosti.
Dvije čestice mogu trenutno komunicirati ne zato što to čine brzinom većom od svijetlosti nego zato što su implicitnom redu zapravo jedna teista česica odnosno frekvencijski uzorak koji mi interpretiramo kao valnu česticu. To je nelokalnost, nama se samo čini da su stvari odvojene iako su na dubljoj razini implicitnog reda ustvari sve povezane, sve su jedno i sve sadrže informaciju o svemu.
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 11:39   #39
[QUOTE=Celestar1975;9731408]
Quote:
Prvo citat iz knjige "Holografski Svemir":
Naši mozgovi kreiraju objektivnu stvarnost interpretiranjem frekvencija koje su u krajnjoj liniji projekcije iz druge dimenzije - dubljeg reda postojanja koji se nalazi iza i vremena i prostora. Mozak je hologram uvijen u holografski svemir."
Kraj citata.
Nisam čitao tu knjigu, no ovo je čisto ideja bez ikakvih dokaza. Interpretiranjem frekvencija čega? Očito se radi o New Age pokretu. Ti ljudi ne znaju što je frekvencija pa mlate praznu slamu.

Quote:
Moj komentar:
Iza ove stvarnosti (eksplicitna stvarnost) postoji implicitni red cija je jedna od "holografskih" projekcija i naša stvarnost. Sam implicitni red je na prvi pogled bezličan odnosno "fraktalan" dio je jednak cijelini, a cijelina dijelu. Iako nam se slika implicitnog reda može činiti kaotična poput razasutih zrnca pijeska na stolu on u sebi čini dublji red. Isto tako je holografska slika skrivena na holografskom filmu u interferencijskim uzorcima koji su dobiveni snimanjem te slike. Potrebna je laserska zraka pod točno određenim kutom da bi se dobila holografska projekcija snimljenog objekta pogotovo ako na filmu ima više holografskih slika tako da svaki kut daje određenu sliku to je kut pod kojim je snimljen određeni objekt. Sam interferencijski uzorak na filmu je kaotičan i bez laserske zrake nebismo vidjeli skriveni red "sliku" koju on skriva.
Sam mozak funkcionira na holografski način jer struje kojima se prenose električni impulsi na kraju živčanih završetaka prelaze sa jednog neurona na drugi krozprazan prostor, a budući da je struja ubiti tok elektrona koji se ponašaju kao valne čestice odnosno čestični valovi svejedno ona stvara interferencijske uzorke. Iz tih interferencijskih uzoraka mozak nam daje sliku stvarnosti.
Dvije čestice mogu trenutno komunicirati ne zato što to čine brzinom većom od svijetlosti nego zato što su implicitnom redu zapravo jedna teista česica odnosno frekvencijski uzorak koji mi interpretiramo kao valnu česticu. To je nelokalnost, nama se samo čini da su stvari odvojene iako su na dubljoj razini implicitnog reda ustvari sve povezane, sve su jedno i sve sadrže informaciju o svemu.
Mozak uopće ne funkcionira na način koji si opisao. Između sinapsi posve sigurno nije vakuum nego brdo iona i molekula, a električni impulsi se tamo ne prenose elektronima, nego ionima. Jedan od najpoznatijih neurotransmitera je acetilkolin. Neurotransmiteri su velike molekule, puno, puno veće od elektrona.
Ono što podsjeća na holografski zapis je to što mozak može dosta svojih dijelova (za sada toliko možemo reći) koristiti kao nadomjestke za druge oštećene dijelove, ako je oštećenje nastupalo polagano. Otuda i slučajevi enormnog hidrocefalusa i normalnih funkcija (ipak, to je rijetkost - većina ih umre ili bude teško mentalno retardirana).

Imam osjećaj da si pod utjecajem filma "What the bleep do we know". Pusti to, smeće je. Posve su promašili osnovu kvantne fizike, a to je ispravna interpretacija utjecaja promatrača. Ispalo je kao da mi našim mozgovima utječemo na neko "polje" koje svih povezuje, da mislima možemo utjecati na svijet (čime zapravo otvaraju mogućnost telekineze i levitacije, stvari koje ne postoje), a zapravo se radi o tome da mi, želimo li informaciju o objektu, moramo ga gađati česticama/valovima. Pošto su u kvantnom svijetu objekti tako mali, pri tom gađanju gubimo jedan dio informacija jer smo značajno izmijenili početna stanja objekta koji promatramo.
Zamisli situaciju gdje imaš bojno polje u magli i vojsku s topovima. U polju su barake različitih elastičnosti. Topovske kugle ti služe kao oruđe za dobivanje informacija. Ispucavaš ih i kad pogodiš baraku, kugla ti se vrati pod nekim kutem i ti znaš da je tamo negdje bila baraka ili kolika joj je bila elastičnost. No usput si i izmijenio položaj i elastičnu energiju barake. Tako da u jednom slučaju možeš znati samo jedan podatak, a sustav kojeg si promatrao zauvijek si promijenio.

New Age doslovno kaže da topnik svojim mislima miče barake jer koristi "nešto" što veže barake i topnika, što uopće nije točno, vidiš i sam zašto.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 11:51   #40
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Moj komentar:
Iza ove stvarnosti (eksplicitna stvarnost) postoji implicitni red cija je jedna od "holografskih" projekcija i naša stvarnost. Sam implicitni red je na prvi pogled bezličan odnosno "fraktalan" dio je jednak cijelini, a cijelina dijelu. Iako nam se slika implicitnog reda može činiti kaotična poput razasutih zrnca pijeska na stolu on u sebi čini dublji red.
Kome se slika "implicitnog reda" (pitaj Boga što je to ) čini kaotična poput razasutih zrnaca?

Quote:
Isto tako je holografska slika skrivena na holografskom filmu u interferencijskim uzorcima koji su dobiveni snimanjem te slike.
A tko je snimio te slike? Kakve su to slike?

Quote:
Potrebna je laserska zraka pod točno određenim kutom da bi se dobila holografska projekcija snimljenog objekta pogotovo ako na filmu ima više holografskih slika tako da svaki kut daje određenu sliku to je kut pod kojim je snimljen određeni objekt.
Pod koji određenim kutom? I kutom u odnosu na što?

Quote:
Sam interferencijski uzorak na filmu je kaotičan i bez laserske zrake nebismo vidjeli skriveni red "sliku" koju on skriva.
Kako on to skriva sliku ako je vidimo s laserskom zrakom i zašto skriva?

Quote:
Sam mozak funkcionira na holografski način jer struje kojima se prenose električni impulsi na kraju živčanih završetaka prelaze sa jednog neurona na drugi krozprazan prostor, a budući da je struja ubiti tok elektrona koji se ponašaju kao valne čestice odnosno čestični valovi svejedno ona stvara interferencijske uzorke.
Detz nat hau brein vrks. Kužiš?

Quote:
Iz tih interferencijskih uzoraka mozak nam daje sliku stvarnosti.
Ti kažeš, ali nema dokaza.

Quote:
Dvije čestice mogu trenutno komunicirati ne zato što to čine brzinom većom od svijetlosti nego zato što su implicitnom redu zapravo jedna teista česica odnosno frekvencijski uzorak koji mi interpretiramo kao valnu česticu. To je nelokalnost, nama se samo čini da su stvari odvojene iako su na dubljoj razini implicitnog reda ustvari sve povezane, sve su jedno i sve sadrže informaciju o svemu.
Ovo je stvarno kao što Endimion17 kaže u onom New Age smeću "What the bleep do we know".
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:06.