Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2010., 19:52   #81
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Svaka se osoba moze opustiti i hipnotizirati...



Ne kuzim pitanje
osim toga hipnoza nije nuzno = opustenost nego je = sugestibilnost, a to mogu biti i pojacana emotivna stanja npr, ne samo opustenost, ona ne definira nuzno hipnozu...



pa naravno da je hipnoza placebo, ultraplacebo rekli bismo A sto nije placebo kada govorimo o psihi?
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 20:43   #82
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
osim toga hipnoza nije nuzno = opustenost nego je = sugestibilnost, a to mogu biti i pojacana emotivna stanja npr, ne samo opustenost, ona ne definira nuzno hipnozu...
Vec ocekujes odgovor sugesitiblnost uopce nije nuzna.. pogotvoo ako osoba sama sa sobom radi sto hoce.... pa zapravo, nista nije nuzno...

Ovo je sad filozofsko pitanje vec


Quote:
pa naravno da je hipnoza placebo, ultraplacebo rekli bismo A sto nije placebo kada govorimo o psihi?
Pa da.. to je samo lijep misticni izraz za nesto svakodnevno
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 08:23   #83
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Vec ocekujes odgovor sugesitiblnost uopce nije nuzna.. pogotvoo ako osoba sama sa sobom radi sto hoce.... pa zapravo, nista nije nuzno...
pa nije nuzna al ne znam bi li tada to opce vise definirali hipnozom .. mislim.. ako cemo nes nazivati hipnozom moramo taj pojam nekako definirati da bi ga razgranicili od drugih "psiho-djelatnosti" odnosno definirali spicificnost pristupa (posto hipnoticke fenomene nenamjerno vidjamo posvuda)... po meni bi to bila svjesna manipulacija sugestijama i dovodjenje u pojacano sugestibilno stanje
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 10:04   #84
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
osim toga hipnoza nije nuzno = opustenost nego je = sugestibilnost, a to mogu biti i pojacana emotivna stanja
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
... (posto hipnoticke fenomene nenamjerno vidjamo posvuda)
Tako bi mogli reći da je i narod nakon napada na WTC došao u izraženo emotivno stanje gdje bez ikakvog otpora prihvaćaju sugestiju politike za rat protiv terorizma i sto drugih novih pravila....u biti, oni su na neki način bili hipnotizirani. Jesam pogodio?

A i čitajući sam shvatio (bar mislim) ...da sam ja u biti hipnotiziran kroz djetinjstvo da sad jako ne mogu podnesti vodu da curi u prazno. Što i na kraju nije loše...ali hoću reći da to nije izvorno moj stav iz nekog promatranja i znanja o pomanjkanju vode, nego jednostavno je moj stari bio opsjednut s vodom,čak je i skretao vodu iz umivaonika da se skuplja za školjku ...a kako vi kažete da smo kao djeca sugestibilniji...to me je onda "programiralo" kao takvoga.

Nekako mi se uvuklo pod kožu mišljenje da je i svako nagovaranje nekoga na nešto " amaterska hipnoza "...ono kad netko nešto neće, npr. kupiti skupe hlače. Pa mu trgovac kaže: "Pa ajde, pa znaš kako žene vole takve hlače... "
...uglavnom, ako nakraju uspije promijeniti njegov početni stav, on ga je na neki način hipnotizirao.

A samo pro te dovede u stanje gdje ima puno veći utjecaj na tebe...ali uvijek ostaje da je teško ili nemoguće nekoga nagovoriti na nešto što je skroz kontra njegove volje.
Eto, malo kako sad ja vidim na to
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 10:12   #85
pa je, na neki nacin. U principu jedino kad se razumski argumentira ne bi bilo "pozivanja na nesvjesno", cim se ide sa emocijama pokusava se zaobic racionalni um da bi se implantirala sugestija ili povezalo odredjeno stanje, ideja isl sa privlacnim sadrzajima (ankoring sto bi rekli NLP-ovci) i ucinilo i samo privlacnijim (u marketingu) isl... buduci je svjesna manipulacija sugestijama mislim da bi to mogli svrstat u hipnozu u sirem smislu.. ??

je al ne bih nazivao hipnozom ako nije svjesno i kontrolirano nastojanje jer su a kraju krajeva sve to prirodni mehanizmi, samo se u hipnozi specificno i namjenski koriste

da djeca su prirodno sugestibilna, posebno do 5-6 god, nemaju razvijen kriticki um...
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 10:24   #86
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Da, to bi moglo bit.. jer svjetlost se pojavljuje pri ulasku u prosli zivot i vracanju u ovaj.. vjerojatno neki prijelaz, iako mi ju je osoba opisala kao biće.. ali i da se tada jako ugodno osjeca, a osjecaj ugode je uvijek prisutan u tim prijelazima, pa bi moglo bit to...
Znači i ti si došao tako daleko ...zakon!
Gledao sam malo članak o Michael Newton-u i njegovoj knjizi "Putovanja duša".
...i šta reći, skeptičnost je uvijek prisutna, ali on iz prve ruke zna (a očito i ti)...šta je, a šta nije. Jer ako je njegova priča istinita za onog lika koji je opisao sebe u prvom svjetskom ratu sa toliko detalja koji su se kasnije ispostavili točnima...onda je sve crno na bijelo!
Jesi i ti uspio provjeriti istinitost postojanja neke osobe, za koju je netko tvrdio da je bio u prošlom životu? (Pretpostavljam da si zavirivao i u prošle živote, ako si i u međuživote.)
...a ja pitam jesi provjerio ...a nekako mi se čini da vama koji se krećete u tim krugovima je to već jasno kao dan??...ili sumnja još postoji da su prošli životu samo plod mašte ljudi??
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 10:36   #87
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
je al ne bih nazivao hipnozom ako nije svjesno i kontrolirano nastojanje jer su a kraju krajeva sve to prirodni mehanizmi, samo se u hipnozi specificno i namjenski koriste
...sam kažeš da hipnoticke fenomene nenamjerno vidjamo posvuda, pa bi tako jedino mogla biti podjela na namjerne i nenamjerne...al hipnoza ostaje i dalje hipnoza.
Ali, ok...nek se namjerna hipnoza naziva "hipnozom", to bi u suštini reklo da nije niti nastao termin koji prestavlja javnosti "nenamjernu hipnozu"
...a mnogi se s njom opako koriste.(Što i kako bi već bila druga tema )..ali eto kad sam već spomenuo, WTC bi bila jedna od.

EDIT: ups, to je opet namjerna, samo objekt nije namjerno pod utjecajem, znači nenamjerna bi bila samo odgoj, a tu opet roditelj ima namjeru "oblikovati" svoje dijete...
(iako mi je stavrno klasifikacija i nebitna, bitno je prepoznati što to je...tako da od same hipnoze je puno fascinantnije stanje uma, gdje je um sugestibilniji !!!)

Zadnje uređivanje bozoou : 07.01.2010. at 10:45.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 10:41   #88
Kako se životinje hipnotiziraju???
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 10:44   #89
Quote:
Michael___Myers kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje. Bio sam davno kod Lazara Grujica u Rijeci koji je poznat po svojoj metodi da lijeci razne vrste problema hipnozom.
Problem je nakon 2-3 hipnoze potpuno nestao, ali se vratio za godinu dana. Isao sam opet i drugi puta, ali ista stvar ko i prvi put. Je li moguce da ucinci hipnoze traju dozivotno ili oni moraju kad tad popustiti?
moguće je i jedno i drugo.

Isto je moguće da ti je "ugradio" period od godine dana da dođeš opet iskeširati lovu
mpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 11:24   #90
Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
...sam kažeš da hipnoticke fenomene nenamjerno vidjamo posvuda, pa bi tako jedino mogla biti podjela na namjerne i nenamjerne...al hipnoza ostaje i dalje hipnoza.
Ali, ok...nek se namjerna hipnoza naziva "hipnozom", to bi u suštini reklo da nije niti nastao termin koji prestavlja javnosti "nenamjernu hipnozu"
...a mnogi se s njom opako koriste.(Što i kako bi već bila druga tema )..ali eto kad sam već spomenuo, WTC bi bila jedna od.

EDIT: ups, to je opet namjerna, samo objekt nije namjerno pod utjecajem, znači nenamjerna bi bila samo odgoj, a tu opet roditelj ima namjeru "oblikovati" svoje dijete...
(iako mi je stavrno klasifikacija i nebitna, bitno je prepoznati što to je...tako da od same hipnoze je puno fascinantnije stanje uma, gdje je um sugestibilniji !!!)
pa onda bi i koncert i gledanje TV-a i izlezavanje na suncu i voznju po auto cesti mogli nazvat hipnozom
Hipnoza je smisljena kao naziv za specifican postupak "maniopulacije" tim stanjima, prvo direktan i formalan, a onda i malo neformalniji indirektan nakon Ericksona.. nesto kao klasika i jezz improvizacija ali ne bih automatski svaku takvu pojavu, koja nije svjesno inducirana, nazvao hipnozom.. makar su to sad vec neke blesave terminoloske rasprave
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 11:51   #91
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
pa onda bi i koncert i gledanje TV-a i izlezavanje na suncu i voznju po auto cesti mogli nazvat hipnozom
Hipnoza je smisljena kao naziv za specifican postupak "maniopulacije" tim stanjima, prvo direktan i formalan, a onda i malo neformalniji indirektan nakon Ericksona.. nesto kao klasika i jezz improvizacija ali ne bih automatski svaku takvu pojavu, koja nije svjesno inducirana, nazvao hipnozom.. makar su to sad vec neke blesave terminoloske rasprave
..e to, stvarno nebitno. Kako ja volim razmišljati, "Treba primjetiti što s čim počinje, a s čim završava ...a svi zaključci iz te spoznaje su samo predrasude."

Uglavnom, opet mislim da ono što je fascinanto je u biti stanje uma gdje je sugestija jako izražena, a zvali to ljudi kako god...

..i nek se postizanje tog stanja uma specifičnim postupkom zove hipnoza, onda se ovo drugo postizanje stanja uma, što je posvuda, naziva manipulacija
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 12:15   #92
Hvala na odgovorima, ekipa. Eto i mene još zanima kako se životinje mogu hipnotizirati (ne međusobno, već..znate... )
darko.demark666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:10   #93
konvencija zoofila
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 20:49   #94
Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
Tako bi mogli reći da je i narod nakon napada na WTC došao u izraženo emotivno stanje gdje bez ikakvog otpora prihvaćaju sugestiju politike za rat protiv terorizma i sto drugih novih pravila....u biti, oni su na neki način bili hipnotizirani. Jesam pogodio?
Pa na neki nacin, ali ovo je vise fenomen socijalne psihologije....

Quote:
A i čitajući sam shvatio (bar mislim) ...da sam ja u biti hipnotiziran kroz djetinjstvo da sad jako ne mogu podnesti vodu da curi u prazno. Što i na kraju nije loše...ali hoću reći da to nije izvorno moj stav iz nekog promatranja i znanja o pomanjkanju vode, nego jednostavno je moj stari bio opsjednut s vodom,čak je i skretao vodu iz umivaonika da se skuplja za školjku ...a kako vi kažete da smo kao djeca sugestibilniji...to me je onda "programiralo" kao takvoga.
Nije to hipnoza to je samo oblikovanje licnosti uslijed okolinkih utjecaja..

Quote:
Nekako mi se uvuklo pod kožu mišljenje da je i svako nagovaranje nekoga na nešto " amaterska hipnoza "...ono kad netko nešto neće, npr. kupiti skupe hlače. Pa mu trgovac kaže: "Pa ajde, pa znaš kako žene vole takve hlače... "
...uglavnom, ako nakraju uspije promijeniti njegov početni stav, on ga je na neki način hipnotizirao.
To je prije persuazija.. utjecanje na necije stavove.. ne mozes hipnozu gledat primatno kroz manipulaciju...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 20:50   #95
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
pa je, na neki nacin. U principu jedino kad se razumski argumentira ne bi bilo "pozivanja na nesvjesno", cim se ide sa emocijama pokusava se zaobic racionalni um da bi se implantirala sugestija ili povezalo odredjeno stanje,
Sve se na to svodi... zaobilazenje racionalnog/svjesnog uma...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 20:52   #96
Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
Gledao sam malo članak o Michael Newton-u i njegovoj knjizi "Putovanja duša".
Skinuo sam knigu, nisam ju jos procitao...

Quote:
Jesi i ti uspio provjeriti istinitost postojanja neke osobe, za koju je netko tvrdio da je bio u prošlom životu? (Pretpostavljam da si zavirivao i u prošle živote, ako si i u međuživote.)
Pa za ovu sam nasao da je postojala u 19. stoljecu ali samo kratko spominjanje.. sve odgovara sto je opisano... sad moram jos infoa izvuc da vidim ak obi to mogla bit ta...

Quote:
...a ja pitam jesi provjerio ...a nekako mi se čini da vama koji se krećete u tim krugovima je to već jasno kao dan??...
Ja sma psiholog primatno, uvijek sam kritican

Quote:
ili sumnja još postoji da su prošli životu samo plod mašte ljudi??
E na to jos nemam odgovora...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 20:55   #97
Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
Kako se životinje hipnotiziraju???
Hm... opustanjem.. nadjes nesto sto im odgovara i onda time nastavljas... npr. krestavu papigu sam uspavao tako da sam joj pricao i mijenjao intonaciju glasa i onda sam opazio na koju intonaciju se smiri, pa sam tu intoacija stavljao kad god bi se smirila, a onda sam tu intonaciju koristio kad god bi trepnula i na kraju je pocela sve duze treptat i zatvarat oci i zaspala...


Kokice se mogu gladjenjem.. ili joj zrno pricvrstis na kljun maske, psi.. isto tako.. gladjenjem (ritam, brzina, mjesto...) za koej se opazi da ih umiruje, a kad se bude ili micu onda prestajes...

Rezimirano, najjednostavniji biheviorizam...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 20:55   #98
Quote:
mpo kaže: Pogledaj post
Isto je moguće da ti je "ugradio" period od godine dana da dođeš opet iskeširati lovu
Ne radi to... mada njegova sugestija da se ne smije razmisljat o tome i problemu, postigne efekt da se vrati.. ali mislim da on toga nije svjestan...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 16:06   #99
Jel se može ikako opisati kako se osjeća osoba koja je u tom dubokom "transu",(ili kako god se to zove)...Kakva su njezina sjećanja na vlastita razmišljanja za npr. zašto je poslušala da laje kad joj se zada..ili bilo što drugo.
Možda ta sjećanja i ne postoje, ako ne postoji niti racionalno razmišljanje
....ali opcenito kakav je to osjećaj biti u "transu", jel se može to ikako opisati?
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 16:59   #100
Stanje kad odlutas u mislima, kad se zagledas u nesto, kad ne reagiras na okolinu, kad gledas u nekog i uopce ne cujes sto ti prica, kad "napola spavas"...itd.
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:05.