Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2010., 23:07   #21
Quote:
Kronični Vlado kaže: Pogledaj post
kak ne bi mogao pojmiti? ja mogu pojmiti... zatvoris oci i game over
internet se itekako nalazi na racunalima btw
mozak = svijest
Krivo,nemozes pojmiti smrt i vjecnu nesvjesnost dok si ziv,to ti samo mislis,povrsno i nabrzinu razmisljas o stvarima.Drugo ako ja sad razbijem moj laptop ova stranica nece nestati jer se nalazi na nekom serveru.Mozda i nas mozak ima server s kojega uzima podatke a svjest nije u mozgu.
BRZII is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 23:10   #22
Quote:
MPX kaže: Pogledaj post
Moje je mišljenje da nakon smrti čovjek je sam u crnom prostranstvu. Nakon što ste se rodili sve vam je bilo crno dok niste dobili svijest. Takva je stvar sa smrću, beskrajna crnina.
Koji pesimist,pa to je gore od pakla covjece.Kazes bilo je crno dok nismo dobili svijest,pa jesmo li mi svijesni te crnine ili ne.Kad ugasis svijetlo i ostanes u mraku ti si svjestan crnine i tame ali ako nemas svijst onda ti nemoze sve biti crno jer nemozes pojmiti crno.
BRZII is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 23:12   #23
Quote:
MPX kaže: Pogledaj post
Moje je mišljenje da nakon smrti čovjek je sam u crnom prostranstvu. Nakon što ste se rodili sve vam je bilo crno dok niste dobili svijest. Takva je stvar sa smrću, beskrajna crnina.
Koji pesimist,pa to je gore od pakla covjece.Kazes bilo je crno dok nismo dobili svijest,pa jesmo li mi svijesni te crnine ili ne.Kad ugasis svijetlo i ostanes u mraku ti si svjestan crnine i tame ali ako nemas svijst onda ti nemoze sve biti crno jer nemozes pojmiti crno.
BRZII is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 03:07   #24
Quote:
Kronični Vlado kaže: Pogledaj post
mozak = svijest
mozak != svijest

Quote:
BRZII kaže: Pogledaj post
Krivo,nemozes pojmiti smrt i vjecnu nesvjesnost dok si ziv

Zašto ne... najlakša usporedba je ono sve što si osjećao prije nego što si se rodio. Ja to na taj način mogu pojmiti.
Zlo_i_Naopako is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 10:34   #25
Quote:
BRZII kaže: Pogledaj post
Ja pak mislim da mozda svijest ne dolazi iz mozga nego samo komunicira s mozgom.To je kao internet.Racunlo komunicira s internetom ali sve to znanje i podaci interneta ne nalaze se u racunalu te su prisutni i nakon gasenja ili kvara racunala.
Dobra usporedba.
Gašenjem mozga ne gasi se svijest. Gasi se samo živčani sustav.
Preko živčanog sustava svijest stiže u tijelo pa sa smrću mozga ujedno umire i cijelo tijelo.

Ali mrtvo tijelo nije isto što i mrtav čovjek. Čovjek ima drugo tijelo. To drugo tijelo je čovjek u pravom smislu te riječi zato što je ono nositelj cijele osobnosti. Pod osobnošću mislim na razum, emocije, želje, memoriju, te stvari se nakon smrti ne gase nego samo gube vezu sa materijalnim tijelom. A kad veze nema onda podaci sa servera ne stižu.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 10:38   #26
nakon smrti ne postoji
SilvrBckGorilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 12:10   #27
Quote:
Zlo_i_Naopako kaže: Pogledaj post
mozak != svijest




Zašto ne... najlakša usporedba je ono sve što si osjećao prije nego što si se rodio. Ja to na taj način mogu pojmiti.
Ali mi nemozemo pojmiti kako nam je bilo prije nego smo se rodili.
BRZII is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 14:47   #28
Quote:
BRZII kaže: Pogledaj post
Ali mi nemozemo pojmiti kako nam je bilo prije nego smo se rodili.
Zašto je tako teško pojmiti nepostojanje? Recimo, dok nisam prvi put čula za sneakers čokoladu, ona nije postojala. To ne znači da sam bila svjesna da ona ne postoji... Ona jednostavno nije postojala. Dok nisam prvi put čula za dinosaure, oni nisu postojali.

Pa bilo nam je NIKAKO prije rođenja, jer ništa nije postojalo. Isto tako mogu pojmiti da će mi biti nikako nakon smrti. Zapravo će biti smak svijeta i više ništa neće postojati, jer ništa ne postoji dok to ne pojmiš. Neću postojati ni ja da shvatim da ništa ne postoji.

Molim sve one koji nisu u stanju shvatiti što sam rekla da ne odgovaraju s idiotskim izjavama:"Kako nije postojalo ništ prije tebe, haha, zna se da su postojali ljudi i prije, postojali su dinosauri, šta ti pričaš, ti hoćeš reći, da moj auto ne postoji jer ti ne znaš za njega. Ajme..."
Dakle, suzdržite se ovakvih proljeva gluposti.
Zlo_i_Naopako is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 15:23   #29
Pozdrav svima, zanimljiva tema!!!

Mislim da je odgovor na pitanje što je svijest zapravo i put ka ostalim odgovorima o postanku života, življenja ili životarenja te smrti i nekakvog stanja nakon nje ako uopće ovo zadnje ima smisla.
Hipotetski, pretpostavimo da je energija u svom vječitom preobražaju našla način da se meterijalizira kroz živo biće, n.pr. čovjeka, osobu i da svaki život time itekako ima svoju osnovu i smisao te razlog svog postanka odnosno rođenja.
Pitanje svijesti kroz nekakvo razmatranje bi možda trebalo započeti time gdje svijest počinje i gdje završava?!
Netko je spomenuo da svijest kod čovjeka započinje u drugoj godini nakon rođenja.., ..osobno sam uvjereniji da svijest ne možemo stavljati u nekakve okvire, granice i sl.
Možda je mogućnost svijesnog odlučivanja propocionalna potrebama, željama, mašti..., pa ako je tako onda dijete nakon rođenja nema potrebu da svijesno odlučuje nalik na odraslu osobu, jer dijete u toj životnoj dobi ima nekakav prirodni poriv ili zadatak da svijest upotrebljava za razvoj nekakvih privremenih potreba posebnih za taj stadij.

Nadalje, činjenica je da novija znanstvena saznanja već govore u tome kako kvocijent inteligencije nije konstanta sa kojom se osoba rodi već je nešto što je zabilježeno kao promjenjiva karakteristika a promjenu uzrokuje okolina u kojoj se osoba nalazi odnosno u kojoj se razvija potreba za, da tako kažem većom inteligencijom.

Pitam se u kakvom su odnosu svijest i intaligencija???
decko44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 19:50   #30
Mozda je ova Miskova emisija odgovor
http://de.sevenload.com/videos/gCkcH...10-19-Duhovi-1
BRZII is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 21:45   #31
Dok smo zivi smrti nema,kad umremo nas nema tako da smrt nikako nemoze utjecati na nas.
BRZII is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 23:17   #32
Ja mislim, ja vjerujem.... sve se svodi na to.

Svaka vjera, svako pleme ima svog Boga, a sve se svodi na istog. Istog Kreatora, odnosno istog Boga.

Ali ja sam isto sklon teoriji reinkarnacije. Čovjek ima nekoliko tijela (fizičko, eteričko, spiritualno....šta ja znam....). I onda nakon što fizičko tijelo (koje je ujedno samo prijevozno sredstvo našeg uma odnosno 'duše') umre, čovjek nastavi živjeti u eteričkom tijelu (ne znam točno sad)....

Knjiga koju preporučujem objašnjava sve to i da nas nakon smrti dočeka naš 'duhovni vodič' , da onda ponovno proživljavamo kritične momente života i učimo na greškama. Krajnji cilj svake duše je sazrijevanje i spajanje s Kreatorom (Bogom), a to se postiže učenjem na greškama i ispravljanjem tih grešaka u slijedećim životima, odnosno slijedećim reinkarnacijama....

Link na knjigu.
lupus_est is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 13:30   #33
Kao prvo, glupo je porediti problem ove moje teme sa radom racunara, sa nekon energijom, svjetlom ili slicno.....

Posto su tema kao i pitanja uz nju veoma komplikovana i za sada barem naucno dovoljno neistrazena, mislim da bi i pitanje funkcije svijesti bilo jako komplikovano..No ipak sta se desava sa nasom svijesti trenutak nakon smrti?

Ostaje li po vama neki stand up, to jest da je covjek jos svjestan necega ili to nestaje momentalno i u potpunosti, dakle ne djelimicno ili postepeno nego momentalno i do kraja?

Nase tijelo, mozak, um i cijeli mehanizam su fantastican sklop hiljada, miliona dijelova i zaista mi je neshvatljivo da takav jedan sistem prestaje sa radom u potpunosti i momentalno??
Samsung2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 20:08   #34
Quote:
Samsung2007 kaže:
Ostaje li po vama neki stand up, to jest da je covjek jos svjestan necega ili to nestaje momentalno i u potpunosti, dakle ne djelimicno ili postepeno nego momentalno i do kraja?

Nase tijelo, mozak, um i cijeli mehanizam su fantastican sklop hiljada, miliona dijelova i zaista mi je neshvatljivo da takav jedan sistem prestaje sa radom u potpunosti i momentalno??
Meni se čini da je ova tema otvorena s predrasudom da se život gasi nakon smrti, a pitaš za znanstvena istraživanja i mišljenja drugih ljudi na tu temu...

Iskreno, da bi bilo tko nešto saznao i naučio potrebno je otvoriti um i za druge mogućnosti. Odakle takva potreba za negacijom ičega nakon što se spone uma i svijesti prekinu?

Život u ljudskom tijelu može se lako shvatiti kao vožnja automobilom. Osjećaj uzbuđenja i veselja kad kupiš svoje prvo auto...Sjedneš za volan i započneš vožnju (rođenje i prve godine života). Automobil za pokretanje treba određenu vrstu goriva (hrana). Potrebno mu je i održavanje, redoviti pregled kod automehaničara (briga o zdravlju). I tako ti voziš to svoje auto deset, dvadeset godina (ljudsko tijelo 70-90 god), auto ti već ima određeni broj prijeđenih kilometara, neke kvarove koji više nisu ni za popravljanje i jednostavno se ugasi (smrt).

Ali zašto misliš da umireš i ti koji voziš auto (duša)? Jednostavno se pomiriš s tom činjenicom da automobil (tijelo) više nije u voznom stanju. Odradilo je svoje, vozilo te gdje je trebalo, ispunilo svoju svrhu ali sad ga više nema. Što se zbiva dalje?

Odeš u salon automobila i izabereš sebi novo vozilo koje će te služiti određeni broj godina. Ali TI ne umireš...
miškica_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 20:31   #35
Quote:
miškica_02 kaže: Pogledaj post
Život u ljudskom tijelu može se lako shvatiti kao vožnja automobilom. Osjećaj uzbuđenja i veselja kad kupiš svoje prvo auto...Sjedneš za volan i započneš vožnju (rođenje i prve godine života). Automobil za pokretanje treba određenu vrstu goriva (hrana). Potrebno mu je i održavanje, redoviti pregled kod automehaničara (briga o zdravlju). I tako ti voziš to svoje auto deset, dvadeset godina (ljudsko tijelo 70-90 god), auto ti već ima određeni broj prijeđenih kilometara, neke kvarove koji više nisu ni za popravljanje i jednostavno se ugasi (smrt).

Ali zašto misliš da umireš i ti koji voziš auto (duša)? Jednostavno se pomiriš s tom činjenicom da automobil (tijelo) više nije u voznom stanju. Odradilo je svoje, vozilo te gdje je trebalo, ispunilo svoju svrhu ali sad ga više nema. Što se zbiva dalje?

Odeš u salon automobila i izabereš sebi novo vozilo koje će te služiti određeni broj godina. Ali TI ne umireš...
Vrlo dobra usporedba.
lupus_est is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 09:03   #36
Quote:
Samsung2007 kaže: Pogledaj post
Kao prvo, glupo je porediti problem ove moje teme sa radom racunara, sa nekon energijom, svjetlom ili slicno.....

Posto su tema kao i pitanja uz nju veoma komplikovana i za sada barem naucno dovoljno neistrazena, mislim da bi i pitanje funkcije svijesti bilo jako komplikovano..No ipak sta se desava sa nasom svijesti trenutak nakon smrti?

Ostaje li po vama neki stand up, to jest da je covjek jos svjestan necega ili to nestaje momentalno i u potpunosti, dakle ne djelimicno ili postepeno nego momentalno i do kraja?

Nase tijelo, mozak, um i cijeli mehanizam su fantastican sklop hiljada, miliona dijelova i zaista mi je neshvatljivo da takav jedan sistem prestaje sa radom u potpunosti i momentalno??
Malo razmisli pa ćeš shvatiti da nije glupo i shvatit ćeš šta je autor toga htio reći.
Jer ako ćemo tako razgovarati onda je glupo tražiti znanstveno objašnjenje o stvarima i svijesti nakon smrti a da se blage veze nema šta je uopće svijest. Tako da prvo treba zaključiti šta je svijest, kada postajemo svijesni, od čega se sastoji itd. da bi mogli raspravljati šta dolazi nakon smrti. Živio ti meni
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 12:03   #37
Quote:
Samsung2007 kaže: Pogledaj post
Posto su tema kao i pitanja uz nju veoma komplikovana i za sada barem naucno dovoljno neistrazena, mislim da bi i pitanje funkcije svijesti bilo jako komplikovano..No ipak sta se desava sa nasom svijesti trenutak nakon smrti?
Znanost nikada neće moći istražiti ništa na ovu temu jer u svojim nastojanjima da sve teoretizira i dokaže kategorički odbija bilo što što nije opipljivo iz ove dimenzije u kojoj se nalazimo. Zato ne možeš ni očekivati ikakve znanstvene informacije o toj temi.

Jedino na što te ja i bilo tko na forumu može uputiti, a da ima približne veze sa znanošću je da istražiš malo regresivne psihoterapeute. Dovoljno je i knjiga napisano sa iskustvima samih terapeuta, a i ljudi iz njihovih ordinacija koji su dobrovoljno odlučili zapise tih seansi, ako ih tako mogu nazvati, dati u ruke svakom čitatelju koji je željan saznanja iz tog područja a nije dovoljno skeptičan da ih odbaci nakon prve stranice.

Naravno, svaka od tih knjiga, i bilo koje takvo i ino istraživanje od strane psihoterapeuta neizbježno navodi na život poslije života, iliti reinkarnaciju. Jer kako bi se inače i moglo doći do ikakvih informacija o tom eteričnom svijetu, dimenziji, području, holografskom svemiru, kako hoćeš.

Tako da, ako nisi preskeptičan preporučam ti da prije odbacivanja bilo kakve tvrdnje ne zatvaraš knjigu ili internetski link prije nego pročitaš do kraja, jer svatko može reći: "Ja mislim da..."
Ali daj potkrijepi to tvoje mišljenje i stav argumentima, učvrsti ga dovoljno da mi možeš reći: "Ja mislim da... ZBOG tog i tog razloga!"

Mislim da je dovoljno da ti kažem da pročitaš knjigu "Priča o karmi". Autor je Božidar D. Benedikt, i sigurna sam da je možeš naći i u svojoj gradskoj knjižnici.
Knjiga je malo duža, ima 432 stranice u formatu 17x25cm, izdana 1997., ali je pisana u stilu bilo kojeg romana, pisana je na zabavan način i proguta čitatelja dok on sa žalošću ne shvati da je došao do posljednje stranice.
Link na komentar jedne čitateljice

Da se odmah ogradim od bilo kakvih neugodnosti, ovaj post je pisan generalno za sve skeptike i nije upućen direktno osobi koja je otvorila temu.
miškica_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 20:32   #38
Quote:
Vrlo dobra usporedba
Vrlo lose poredjenje. Sta se dogadja sa RAM memorijom kompjutera kad nestane struej? ne ode nigde, vec jednostavno prestaje da postoji. Tzv "dusa" je upravo to, stanje u kompjuterskom RAM-u i procesoru. (HD je nebitan za rad kompjutera, da ima dovoljno RAM-a ne bi se ni koristio. A i sluzi upravo da kompjuter ne crkne kad nema struej. Ljudi nemaju HD). Smrt je kraj svega, zaboravite bajke.
Skot is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 21:47   #39
Quote:
Skot kaže: Pogledaj post
Vrlo lose poredjenje. Sta se dogadja sa RAM memorijom kompjutera kad nestane struej? ne ode nigde, vec jednostavno prestaje da postoji. Tzv "dusa" je upravo to, stanje u kompjuterskom RAM-u i procesoru. (HD je nebitan za rad kompjutera, da ima dovoljno RAM-a ne bi se ni koristio. A i sluzi upravo da kompjuter ne crkne kad nema struej. Ljudi nemaju HD). Smrt je kraj svega, zaboravite bajke.
A šta se događa s BIOS-om? Baterija ga drži na životu.

Ne trkeljaj gluposti. Čuj njega, "ljudi nemaju HD". A šta je mozak nego kompletan biokompjuter koji među ostalim i sadrži "HD" u kojeg se upisuju i brišu sva naša sjećanja, maštanja....

Mozak je i puno više od običnog kompjutora, samo što je još nedovoljno istražen, što možeš zahvalit Amerima i svima koji svoje goleme resurse troše na oružje (čak kruže glasine da su upravo Ameri uzrokovali potres na Haitiju testirajući HAARP program, nije bitno sad..) umjesto da te resurse usmjere na razna znanstvena i medicinska istraživanja....

A tebi 'Skote' je sigurno život ispunjen pošto ne vjeruješ u ništa.
lupus_est is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 21:56   #40
Moj zivot je veoma ispunjen, upravo zato sto ne verujem da postoji ista posle.

Bios, HDD, RAM su tehnoloske aproksimacije ljudske memorije. Nema nista psole smrti, svest je samo manifestacija kompleksnih biohemijskih procesa. Cak je i slobodna volja iluzija, citajte malo ozbiljne radove koji dolaze upravo od te Amerike. Za pocetak Daniel Dennett, toplo preporucujem
Skot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:54.