Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2011., 11:10   #41
Haram, hvala, ovo je jako zanimljivo. I ja se uvijek žderem da vjetroelektranu moraš zakočiti kod jakog vjetra, i propada uzalud sva ta silna energija.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 11:35   #42
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Haram, hvala, ovo je jako zanimljivo. I ja se uvijek žderem da vjetroelektranu moraš zakočiti kod jakog vjetra, i propada uzalud sva ta silna energija.
Ako stigneš, svrni miša malo i na link u mom potpisu, ima i tamo svakakvih čudesa (samo ne da mi se čupati jedno po jedno)(dobro, ima i znanstveno neutemeljenih ili neprovjerenih stvari)... dosta od toga je ostvarivo, a sad nakon ovih užasa oko nuklearki moglo bi biti i više u razmatranju...

Naročito su mi zanimljive rubrike koje se tiču izdvajanja i skladištenja vodika, tu su zadnjih godina (i mjeseci) napravljeni veliki pomaci... a i vezano uz solarnu energiju...

... i da, stalno se stavljaju apdejtovi s najnovijim vijestima...

Zadnje uređivanje haram : 09.04.2011. at 11:52. Reason: apdejtovi... D:
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 15:41   #43
Sve je več izmišljeno samo je problem u CIJENI npr ja sam za svoju kuću istovario 18000kn za 3 panela ukupne snage 300w i vjetrenjaču 200w na to imam spojenu rasvijetu a drugi dio instalacije koji elektra napaja koristim za veče potrošače(pečnica,hladnjak itd)
Moj cilj je kroz 20g uložiti u 15 panela od 200w po panelu i ugraditi dvije vjetrenjače ukupne snage od 2000w
Ali ta igra košta dodatnih 30000kn
Največi je problem u prodaji npr da kupujem od tvornice bez marži i sl ispalo bi jeftinije bar 25% i da mi država ˝oprosti˝ PDV to bi bilo
I mogao bi reči elektri doviđenja
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 19:35   #44
Pa ja isto želim postati energetski neovisnom, ali to nije za svakog, međutim, svatko bi mogao barem pokušati smanjiti što više potrošnju energije boljom izolacijom, korištenjem štednih žarulja, kupnjom kućanskih aparata A klase... Međitim, većina ljudi koji ja poznajem samo kuka na račune za režije, a ni prstom ne mrdnu da njih smanje. A vrijeme jeftine energije je prošlo.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 20:46   #45
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Sve je več izmišljeno samo je problem u CIJENI npr ja sam za svoju kuću istovario 18000kn za 3 panela ukupne snage 300w i vjetrenjaču 200w na to imam spojenu rasvijetu a drugi dio instalacije koji elektra napaja koristim za veče potrošače(pečnica,hladnjak itd)
Moj cilj je kroz 20g uložiti u 15 panela od 200w po panelu i ugraditi dvije vjetrenjače ukupne snage od 2000w
Ali ta igra košta dodatnih 30000kn
Največi je problem u prodaji npr da kupujem od tvornice bez marži i sl ispalo bi jeftinije bar 25% i da mi država ˝oprosti˝ PDV to bi bilo
I mogao bi reči elektri doviđenja
kako bi rješio 'zatišja' - nema sunca, nema vjetra?
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 00:03   #46
Dolazi doba novih tehnologija, mnoge imaju predznak "nano".
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 15:17   #47
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
kako bi rješio 'zatišja' - nema sunca, nema vjetra?
Čak i moje malo čudance ima akumulator.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 21:42   #48
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
kako bi rješio 'zatišja' - nema sunca, nema vjetra?
Sa trenutačnom vjetrenjačom dobro popunjavam akumulatore imam dosta otvorenog prostora oko kuče pa postoji kroz cijelu godinu lagana struja vjetra
I da iskuljučim dopunu na akumulatorima mogu izdržati 48h konstantne rasvijete
Ali smo se naučili gasiti svjetla i ne stajati pred otvorenim hladnjakom pola sata da skužim što ču jesti
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 21:55   #49
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Pa ja isto želim postati energetski neovisnom, ali to nije za svakog, međutim, svatko bi mogao barem pokušati smanjiti što više potrošnju energije boljom izolacijom, korištenjem štednih žarulja, kupnjom kućanskih aparata A klase... Međitim, većina ljudi koji ja poznajem samo kuka na račune za režije, a ni prstom ne mrdnu da njih smanje. A vrijeme jeftine energije je prošlo.
Čak imaš i bolju stvar od aparata A klase npr hladnjak koji radi na 24w
Ok nema pečnice koja radi na taj napon ali i ovo je več nešto
Moju sam kuću zamislio kao niskoenergetsku za pasivnu kuću ne postoje državne subvencije pa je to odvratno skupo samo podatak za grijanje 80000kn za dizalicu topline koja koristi 10kw struje za ˝dogrijavanje˝ mislim što je tu EKOLOŠKO pa tu struju neko mora proizvesti znači opet se zagađuje da bi kao koristio toplinu iz zemlje
To ti je ko da prvo ujutro popiješ otrov i onda cijeli dan pomalo protuotrov začarani krug
Što se tiće kuće izolirana je sa 15cm stiropor,potkrovlje 30cm staklene vune, skupljanje kišnice za ispiranje wc-a i korištenje kišnice za pranje rublja(ne koristim omekšivač) najmanje vode se koristi za piće ostalo ide na pranje i wc LED rasvjeta,štedne žarulje sve je to relativno malo ali ipak bar 20% manje imam potražnju za vanjskim izvorima tipa plin ili struja
Možda nisam uštedio puno ali bar imam osječaj da radim nešto korisno
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 13:25   #50
Ova tri dana (danas, sutra i prekosutra) sam tu, nadam se da ću saznati svašta zanimljivo
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 10:11   #51
I bilo je. Oduševili su me dizalice topline koje koristi temperaturnu razliku u okolišu. Ne treba ti ni vjetar, ni sunce, samo zakopaš puno cijevi ispod vlastitog vrta i imaš neovisnu opskrbu energijom (doduše košta to zadovoljsto cca 100.000 kuna za kuću od nekih 150-200 kvadrata, ali si energetski neovisan).

Da se pohvalim, prema zadnjem obračunu, HEP je dužan meni.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 21:47   #52
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
I bilo je. Oduševili su me dizalice topline koje koristi temperaturnu razliku u okolišu. Ne treba ti ni vjetar, ni sunce, samo zakopaš puno cijevi ispod vlastitog vrta i imaš neovisnu opskrbu energijom (doduše košta to zadovoljsto cca 100.000 kuna za kuću od nekih 150-200 kvadrata, ali si energetski neovisan).

Da se pohvalim, prema zadnjem obračunu, HEP je dužan meni.
malo pričekaj sa veseljem oko računa tako je meni bilo sa plinarom KAO preplatio sam par rata kad je došao obračun onda je postalo puno jasnije

Što se tiće dizalica toplina nisi baš pogledala podatake koliko dizalica troši struje da bi bila efikasna
Npr imaš temp. tla nekih 16 stupnjeva to je dobro ali dizalica još malo preko kompresora ˝podigne˝ tu temperaturu na nekih 45 stupnjeva da bi zagrijao vodu i krug grijanja
E tu počinje problem za kuću od 200m2 trebaš pumpu od 17KW toplinske snage a ona ima kompresor od 5KW i kad zbrojiš ulaganje da dobiš 5kw iz sunca vjetra i sl cijela priča košta skoro 100000 eura e tek onda bi ti kuća bila potpuno neovisna
Ali ako si zimogrozna kao moja žena ta dizalica topline te neče ugrijati jer tih cca 20 stupnjeva u kući je onak u zimi jako na rubu hladnoga
Mislim boravio sam u nekoliko pasivnih kuća sve je to super ali još je to debelo preskupo i možda smo svi mi malo prekomotni da bi nam bilo ugodno na 18-20stupnjeva
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 08:31   #53
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
malo pričekaj sa veseljem oko računa tako je meni bilo sa plinarom KAO preplatio sam par rata kad je došao obračun onda je postalo puno jasnije
Pa došao je i obračun


Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Što se tiće dizalica toplina nisi baš pogledala podatake koliko dizalica troši struje da bi bila efikasna
Npr imaš temp. tla nekih 16 stupnjeva to je dobro ali dizalica još malo preko kompresora ˝podigne˝ tu temperaturu na nekih 45 stupnjeva da bi zagrijao vodu i krug grijanja
E tu počinje problem za kuću od 200m2 trebaš pumpu od 17KW toplinske snage a ona ima kompresor od 5KW i kad zbrojiš ulaganje da dobiš 5kw iz sunca vjetra i sl cijela priča košta skoro 100000 eura e tek onda bi ti kuća bila potpuno neovisna
Ali ako si zimogrozna kao moja žena ta dizalica topline te neče ugrijati jer tih cca 20 stupnjeva u kući je onak u zimi jako na rubu hladnoga
Mislim boravio sam u nekoliko pasivnih kuća sve je to super ali još je to debelo preskupo i možda smo svi mi malo prekomotni da bi nam bilo ugodno na 18-20stupnjeva
Ja jesam zimogrozna, ali smatram da ne trebam si ugađati i grijem zimi kuću na 16-18 stupnjeva

Inače, problem sa ovom dizalicom topline da mi se ne isplati ugrađivati taj sistem u već izgrađenu kuću (ako to uoppče i moguće), pa za sada se priklanjam peći na biomasu. Ali smatram da s obzirom na trend cijena nafte i plinova, energetska neovisnost se isplati čak i uz veliko početno ulaganje.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 10:40   #54
Moguče je ugraditi dizalicu i u stari objekt ali je u praksi sizalica zamišljena da grije prostor preko podnog grijanja u kombinaciji sa rekuperatorom zraka(ventilacijom) onda to funkcionira
Samo da država imam malo sluha za takve projekte i uvede subvencije bilo bi puno lakše ovako je to SF
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 11:58   #55
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Samo da država imam malo sluha za takve projekte i uvede subvencije bilo bi puno lakše ovako je to SF
Jedan od predavača je objasnio da država ne samo da ne subvencionira takve projekte već ima za njih dodatne namete. Što je posve logično jer državi kao držatelju monopola na prodaju energenata interes je da energenata trošimo što više a ne što manje.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 13:41   #56
Vjerojatno bi umjesto pojedinačnih bili isplativiji grandiozniji projekti primjene toplinske pumpe, npr. korištenje toplinske razlike slojeva mora:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ocean_t...rgy_conversion
http://www.livescience.com/11324-pow...entury-54.html
http://www.otecnews.org/otec-article...l-a-vega-ph-d/
http://www.google.hr/search?hl=hr&xh...w=1024&bih=623

... ili nešto kao sunčev koncentrator u sprezi sa stirlingovim strojem (koji radi na principu topl.pumpe), koji bi se mogao instalirati pojedinačno, ili u većem broju (ja ih vidim u grozdovima na vrhovima zgrada, u krajevima gdje je to dovoljno efikasno)...
http://www.stirlingenergy.com/how-it-works.htm
http://www.treehugger.com/files/2006...ia_plans_s.php
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 15:29   #57
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Jedan od predavača je objasnio da država ne samo da ne subvencionira takve projekte već ima za njih dodatne namete. Što je posve logično jer državi kao držatelju monopola na prodaju energenata interes je da energenata trošimo što više a ne što manje.
Čisto za informaciju, Zagrebačka županija svako malo ima natječaj za subvencioniranje dijela troškova takvih projekata. Zadnji koji je bio se radilo o iznosu od 20% ukupne cijene, odnosno maksimalno 12000kn. Treba se pojaviti sa glavnim projektom i ponudom za izvedbu i (koliko sam čuo) veeelika većina dobije subvenciju.
Nije puno, ali bolje išta nego ništa...
__________________
Kad preživiš Jarun, onda si spreman na sve!
+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 22:25   #58
Ma čula sam da i Varaždin na neki način subvencionira takvu gradnju, ali ja živim u Istri.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 22:54   #59
Quote:
MaliMaleni kaže: Pogledaj post
Čisto za informaciju, Zagrebačka županija svako malo ima natječaj za subvencioniranje dijela troškova takvih projekata. Zadnji koji je bio se radilo o iznosu od 20% ukupne cijene, odnosno maksimalno 12000kn. Treba se pojaviti sa glavnim projektom i ponudom za izvedbu i (koliko sam čuo) veeelika većina dobije subvenciju.
Nije puno, ali bolje išta nego ništa...
Da istina je ali je to fino formulirana cijena kad sam se ja pojavio sa projektom za 4 kuće u mom susjedstvu da napravim veču solarnu elektranu i da bi višak plasirali u HEP mrežu sa kompletnim planom o ulaganju i povratu investicije
Fino su se nasmijali i postavili mi pitanje da što ja pokušavam promjeniti svijet jer kako to ja mislim zarađivati od HEP-a jer bi prešao nekakvu cijenu ispalo je da što imaš manju snagu dobivaš više kuna po KW ja bi imao 80000kw na godinu viška ALI HEP nebi bio spreman platiti toliko znači

Uglavnom da mi ITKO u ovoj državi makne PDV več bi bio nekakav pomak
Mislim ja sam večinu stvari kupovao za gotovinu i dobivao sam dobar rabat ali samo zato što mi frend radi u jednoj od tih trgovina a ovak je to preskupo
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 23:21   #60
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Ma čula sam da i Varaždin na neki način subvencionira takvu gradnju, ali ja živim u Istri.
OK, ovo je bilo čisto za informaciju. Nekome možda i posluži

Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Da istina je ali je to fino formulirana cijena kad sam se ja pojavio sa projektom za 4 kuće u mom susjedstvu da napravim veču solarnu elektranu i da bi višak plasirali u HEP mrežu sa kompletnim planom o ulaganju i povratu investicije
Fino su se nasmijali i postavili mi pitanje da što ja pokušavam promjeniti svijet jer kako to ja mislim zarađivati od HEP-a jer bi prešao nekakvu cijenu ispalo je da što imaš manju snagu dobivaš više kuna po KW ja bi imao 80000kw na godinu viška ALI HEP nebi bio spreman platiti toliko znači

Uglavnom da mi ITKO u ovoj državi makne PDV več bi bio nekakav pomak
Mislim ja sam večinu stvari kupovao za gotovinu i dobivao sam dobar rabat ali samo zato što mi frend radi u jednoj od tih trgovina a ovak je to preskupo
A čuj. Nakon što sam čuo za termin Idejni projekt izvedenog stanja više me ništa ne može iznenaditi kod naše birokracije.
__________________
Kad preživiš Jarun, onda si spreman na sve!
+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++

Zadnje uređivanje Mali Maleni : 22.04.2011. at 23:29.
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:45.