Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2016., 16:06   #1
Jasenovac fotošopirana istina: Sedlarov udarni argument o plivanju leševa uzvodno je loša montaža

- JASENOVAC-FOTOŠOPIRANA ISTINA: Sedlarov udarni argument o plivanju leševa uzvodno je loša montaža

Brojne kontroverze izazvao je dokumentarni film "Jasenovac – istina" Jakova Sedlara koji je ovog tjedna premijerno prikazan u zagrebačkom kinu Europa. Film je to koji, ukratko, skriva mnoštvo opasnih laži, te negira holokaust i ustaški genocid, što je vidljivo već i iz samog trailera koji ga promovira.

Trailer želi posebno naglasiti poslijeratna pretjerivanja u broju jasenovačkih žrtava suludim naslovom iz Vjesnika "Mnoge leševe iz Jasenovca Sava je donijela do Zagreba“. Isti insert može se vidjeti i u samom dokumentarcu, a Sedlar ga je posebno isticao u svojim intervjuima pred premijere po dijaspori.

„Ima jedna naslovna stranica Vjesnika iz 1945. koje nema u Arhivu u Hrvatskoj, ali sam je našao na drugome mjestu. Na naslovnoj stranici Vjesnika piše: 'Mnoge leševe iz Jasenovca Sava je donijela do Zagreba'. Što znači da je Sava u to vrijeme trebala teći uzvodno!“, objasnio je mudro Sedlar, iznoseći „ključni“ argument.

Kako sam nedavno povodom jednog rada pročitao sve brojeve Vjesnika Jedinstvene narodno oslobodilačke fronte Hrvatske iz 1945. godine začudilo me što nisam i sam primijetio tako bizarnu naslovnicu. No, već na prvo gledanje trailera prikaz naslovnice mi je izgledao kao fotomontaža, tako da sam posumnjao kako se ne radi o originalnoj najavi Sedlarovog filma. Međutim, na YouTube ga je postavio korisnik koji nosi isto ime kao i montažer filma Alfred Kolombo.


Stoga smo, za početak, analizirali print screen Sedlarove naslovnice u HD rezoluciji. Naslov je bio potpuno neprirodno postavljen s obzirom na ostatak teksta, te je imao ogromne praznine oko sebe i izlazio van margina. Bilo je očigledno da se radi o fotomontaži, i to jako lošoj. Naime, golim je okom bilo vidljivo da se nastojalo skriti originalno izdanje, no opet jako loše: baš na mjestu datuma i rednog broja lista nalijepljeni su efekti oštećenog papira, kako mu se ne bi moglo ući u trag. Mrlje su trebale ići u skladu s ostatkom naslovnice, koja je također malo zgužvana. Međutim, članak ispod naslova je ostao prečitljiv, a krivotvoritelji se nisu potrudili niti staviti neki podnaslov kako bi popunili praznine. Tako se može lako vidjeti da počinje ovako: „BEOGRAD, 14. svibnja – Potpredsjednik vlade i ministar za konstituantu Demokratske Federativne Jugoslavije Eduard Kardelj dao je suradniku TANJUGA odgovor na nekoliko pitanja o položaju Trsta, Istre i Slovenskog primorja“. Dakle, naslov o leševima iz Jasenovca i članak o Trstu nemaju ama baš nikakve veze jedan s drugim.

U zaglavlju svakog broja Vjesnika iz tog vremena stajala bi izdvojena najvažnija izjava u tom broju, u ovom slučaju je na tom mjestu vidljiv dio citata Edvarda Kardelja: „Svi slobodoljubiv ljudi osjećaju, da od nove Jugoslavije mogu očekivati samo to da će ona poštovati njihova nacionalna prava, da ona nosi istinsku demokraciju i slobodu. U tome je ona snaga nove Jugoslavije, koja u najvećoj mjeri razoružava naše neprijatelje“.

Kako bismo se uvjerili u ovu skandaloznu podvalu redatelja, koji ipak ima neki ugled u javnosti, u čitaonici periodike Nacionalne sveučilišne biblioteke pregledali smo sve brojeve Vjesnika iz svibnja 1945. godine, s obzirom da je na Sedlarovoj naslovnici očito namjerno uništen dan izdanja, pa je ostalo vidljivo samo da je mjesec objave svibanj. Kako nismo našli na traženi naslov ni u jednom broju, a u arhivi su bez iznimke svi brojevi, pregledali smo, za svaki slučaj, i sve Vjesnike od siječnja do svibnja te od svibnja do kolovoza. I dalje nismo našli na naslov koji je, kako Sedlar tvrdi, objavio Vjesnik.

Više na:

http://www.index.hr/indexforum/posto...aza/1#16311847
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 18:34   #2
Bolje da onda stavimo poveznicu na originalan članak, lupiga.com.

Inače, ništa novo za ovo doba godine. I Glas koncila je u akciji. Kad ćemo već završiti s time?
Xenoborg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 18:51   #3
izraelska veleposlanica šokirana nakon što je pogledala sedlarov film o jasenovcu.

http://www.jutarnji.hr/-nastoje-se-u...novcu/1556541/
Quote:
Torrio888 kaže: Pogledaj post
- JASENOVAC-FOTOŠOPIRANA ISTINA: Sedlarov udarni argument o plivanju leševa uzvodno je loša montaža

(...)
„Ima jedna naslovna stranica Vjesnika iz 1945. koje nema u Arhivu u Hrvatskoj, ali sam je našao na drugome mjestu. Na naslovnoj stranici Vjesnika piše: 'Mnoge leševe iz Jasenovca Sava je donijela do Zagreba'. Što znači da je Sava u to vrijeme trebala teći uzvodno!“, objasnio je mudro Sedlar, iznoseći „ključni“ argument.

Kako sam nedavno povodom jednog rada pročitao sve brojeve Vjesnika Jedinstvene narodno oslobodilačke fronte Hrvatske iz 1945. godine začudilo me što nisam i sam primijetio tako bizarnu naslovnicu. No, već na prvo gledanje trailera prikaz naslovnice mi je izgledao kao fotomontaža, tako da sam posumnjao kako se ne radi o originalnoj najavi Sedlarovog filma. Međutim, na YouTube ga je postavio korisnik koji nosi isto ime kao i montažer filma Alfred Kolombo.


Stoga smo, za početak, analizirali print screen Sedlarove naslovnice u HD rezoluciji. Naslov je bio potpuno neprirodno postavljen s obzirom na ostatak teksta, te je imao ogromne praznine oko sebe i izlazio van margina. Bilo je očigledno da se radi o fotomontaži, i to jako lošoj. Naime, golim je okom bilo vidljivo da se nastojalo skriti originalno izdanje, no opet jako loše: baš na mjestu datuma i rednog broja lista nalijepljeni su efekti oštećenog papira, kako mu se ne bi moglo ući u trag.
još jedna odvratna sedlarova bljuvotina.
kakav sramotan lik!
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 18:57   #4
Quote:
Xenoborg kaže: Pogledaj post
Inače, ništa novo za ovo doba godine. I Glas koncila je u akciji. Kad ćemo već završiti s time?
Nekako me i ne čudi da Crkvu stalno svrbi Jasenovac. Nisu marili za to '41-'45, pa se sad trebaju relativiizirati stvari.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 18:59   #5
Quote:
Xenoborg kaže: Pogledaj post
I Glas koncila je u akciji. Kad ćemo već završiti s time?

koliki moraš biti bijednik da se cjenkaš s brojem ubijene djece?
kao, ako ih je i ubijeno manje, nije ih ubijeno dovoljno? smradovi!
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 19:03   #6
Pustimo kategoriju moralno nemoralno, to je jako relativno
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 19:04   #7
Quote:
aryna kaže: Pogledaj post
koliki moraš biti bijednik da se cjenkaš s brojem ubijene djece?
kao, ako ih je i ubijeno manje, nije ih ubijeno dovoljno? dno!
Cjenka?

dakle isto je da li je ubijeno 3.000 000 ili 250.000 djece? zašto se ne bi istražilo i na osnovu još uvijek dostupne dokumentacije napokon utvrdio broj ubijenih ljudi?

zar nije upravo Jasenovac bio zadnjih 70 godina glavni argument antihrvata za nabijanje kolektivne krivnje?

otkrivanje istine nije nikakvo cjenkanje, možda za one koji ne žele znati istinu već da sve ostane kako je i bilo?
__________________
Make America Great Again!
veruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 19:09   #8
tebi su antihrvati vjerojatno svi oni koji uopće spomenu da jasenovac postoji.
kao što je sedlar za četverored uspio utvrditi povijesnu istinu da su židovi s ustašama bježali iz zagreba pred partizanima, a ustaše ih štitili.
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 19:11   #9
Quote:
Xenoborg kaže: Pogledaj post
Bolje da onda stavimo poveznicu na originalan članak, lupiga.com.

Inače, ništa novo za ovo doba godine. I Glas koncila je u akciji. Kad ćemo već završiti s time?
Bio sam u žurbi pa sam slučajno linkao na drugi forum umjesto na lupigu.
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 19:22   #10
Quote:
aryna kaže: Pogledaj post
tebi su antihrvati vjerojatno svi oni koji uopće spomenu da jasenovac postoji.
Insinuiraš, vrlo loš pokušaj...još samo trebaš dodati da sam fašist....
Dapače, Jasenovac i ustaše je najgori dio naše, hrvatske povijesti, žalosti me da je iz našeg naroda došlo toliko krvnika i maloumnika koji su služili njemačkim nacistima.

Quote:
aryna kaže: Pogledaj post
kao što je sedlar za četverored uspio utvrditi povijesnu istinu da su židovi s ustašama bježali iz zagreba pred partizanima, a ustaše ih štitili.
Radi se o čitavom nizu novih dokumenata i svjedočenja, mislim da bi prvo trebalo pogledati i onda argumetirano pobijati dvojbene stavke ukoliko postoje.
__________________
Make America Great Again!
veruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 19:35   #11
Quote:
aryna kaže: Pogledaj post
izraelska veleposlanica šokirana nakon što je pogledala sedlarov film o jasenovcu.

http://www.jutarnji.hr/-nastoje-se-u...novcu/1556541/


još jedna odvratna sedlarova bljuvotina.
kakav sramotan lik!
A najjaci mu je adut da je film prikazao u Izraelu i da su svi bili odusevljeni.
To ponavlja kao papagaj, a sad ispada da je to prikazano u nekoj opskurnoj dvorani i da nitko od relevantnih ljudi u Izraelu nikad za tu projekciju nikad nije ni cuo.
Bitno da je hrvatska desnica i Hasanbegovic odusevljena.
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 20:45   #12
Nažalost sjećanje i istinu o Jasenovcu danas mogu spasiti jedino Židovi. Ova nakaradna vlast uz pomoć Crkve već godinama pokušava umanjiti značaj Jasenovca i koliko je taj pakao bio značajan za tzv. NDH.

Zato će oni koji su zaslužili biti u Jasenovcu ove godine bojkotirati, a oni koji ga relativiziraju i veličaju ustaški pokret biti tamo. Valjda da se pokažu svijetu. Nakaradno.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 20:48   #13
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Nažalost sjećanje i istinu o Jasenovcu danas mogu spasiti jedino Židovi. Ova nakaradna vlast uz pomoć Crkve već godinama pokušava umanjiti značaj Jasenovca i koliko je taj pakao bio značajan za tzv. NDH.

Zato će oni koji su zaslužili biti u Jasenovcu ove godine bojkotirati, a oni koji ga relativiziraju i veličaju ustaški pokret biti tamo. Valjda da se pokažu svijetu. Nakaradno.
ajde okani se ti Crkve.tko veliča ustaški pokret?Kolinda?KAramarko?Petrov?Orešković?
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 20:55   #14
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Nažalost sjećanje i istinu o Jasenovcu danas mogu spasiti jedino Židovi. Ova nakaradna vlast uz pomoć Crkve već godinama pokušava umanjiti značaj Jasenovca i koliko je taj pakao bio značajan za tzv. NDH.

Zato će oni koji su zaslužili biti u Jasenovcu ove godine bojkotirati, a oni koji ga relativiziraju i veličaju ustaški pokret biti tamo. Valjda da se pokažu svijetu. Nakaradno.
Tebi bi "značaj Jasenovca" bio značajan samo sa 700 000 pobijenih ???
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 21:38   #15
Quote:
McFuck kaže: Pogledaj post
A najjaci mu je adut da je film prikazao u Izraelu i da su svi bili odusevljeni.
To ponavlja kao papagaj, a sad ispada da je to prikazano u nekoj opskurnoj dvorani i da nitko od relevantnih ljudi u Izraelu nikad za tu projekciju nikad nije ni cuo.
Bitno da je hrvatska desnica i Hasanbegovic odusevljena.
ako su hasanbegović i hrv. desnica oduševljeni, a izraelska veleposlanica šokirana onda je sve jasno, kao 2+2.

priča s prikazivanjem u izraelu... u cijelom svijetu, osim možda u sjev. koreji, možeš unajmiti neku dvoranu, npr. kino-dvoranu ili nešto slično, za par stotina dolara, i prikazivati u njoj svoj uradak (nešto na tom tragu je rekla i izraelska veleposlanica). tako je isto on unajmio neku opskurnu dvoranu. a sad bih samo voljela da pokaže te ljude - židove, koji su filmom bili oduševljeni.

je li bilo možda u izraelskim medijima išta o tome?


Quote:
veruda kaže: Pogledaj post
Cjenka?

dakle isto je da li je ubijeno 3.000 000 ili 250.000 djece? zašto se ne bi istražilo i na osnovu još uvijek dostupne dokumentacije napokon utvrdio broj ubijenih ljudi?

zar nije upravo Jasenovac bio zadnjih 70 godina glavni argument antihrvata za nabijanje kolektivne krivnje?

otkrivanje istine nije nikakvo cjenkanje, možda za one koji ne žele znati istinu već da sve ostane kako je i bilo?
ne brini, svjesna sam ja da povijesna istina nikad nije crno-bijela i da se (i) u jugi šamaralo brojkama, narihtavao broj žrtava (rata općenito)...prvo s motivom traženja ratne odštete od njemačke pa se nastavilo s drugim motivima itd.

uostalom i s. goldstein je u svojoj knjizi procijenio broj žrtava u jasenovcu na manje nego što se tvrdilo u jugoslaviji. mislim da to baš od njega ima svoj težinu, jel?!

ali stvar je u sljedećem i to je ono što je meni specijalno neukusno i neprimjereno od crkve: glas koncila i kaptol, koji su izdavači te knjige koja je na linku, puno bi više do sada učinili za hrvate i hrvatsku da su ih suočili s nekim stvarima i naveli ih da shvate koliko je "zdravije" i poštenije suočiti se s onim što je jasenovac bio (i danas ga u izraelu i izraelskim medijima zovu "balkanskim auschwitzom") i onda krenuti dalje.

ali ne, ajmo mi sebi dokazati da smo žrtve nepravednog progona i optuživanja: jer ne, mi ih nismo ubili tak puno, pa zaboga samo par stotina hiljada!

da, evo, meni je gnjusno da baš glasilo kaptola, crkve, kojoj je "svaki život svet", izdaje takve knjige gdje se barata s brojem ubijene djece (što me moram priznati osobito smeta) i pokušava pokazati što? - ne prvenstveno povijesnu istinu, nego prvenstveno umanjiti odgovornost.

reci mi, molim te, je li 300.000 pobijenih manji zločin od 700.000... je li to velika utjeha? koliko je previše, koliko je dovoljno? i gdje je limit za mirnu savjest, pranje savjesti i skdanje odgovornosti? može li mi možda crkva odgovoriti gdje je taj limit? koliko je ubijene djece 'dovoljno malo'?
eto, to je meni gnjusno i neukusno.
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 22:38   #16
Quote:
aryna kaže: Pogledaj post
ako su hasanbegović i hrv. desnica oduševljeni, a izraelska veleposlanica šokirana onda je sve jasno, kao 2+2.

priča s prikazivanjem u izraelu... u cijelom svijetu, osim možda u sjev. koreji, možeš unajmiti neku dvoranu, npr. kino-dvoranu ili nešto slično, za par stotina dolara, i prikazivati u njoj svoj uradak (nešto na tom tragu je rekla i izraelska veleposlanica). tako je isto on unajmio neku opskurnu dvoranu. a sad bih samo voljela da pokaže te ljude - židove, koji su filmom bili oduševljeni.

je li bilo možda u izraelskim medijima išta o tome?



ne brini, svjesna sam ja da povijesna istina nikad nije crno-bijela i da se (i) u jugi šamaralo brojkama, narihtavao broj žrtava (rata općenito)...prvo s motivom traženja ratne odštete od njemačke pa se nastavilo s drugim motivima itd.

uostalom i s. goldstein je u svojoj knjizi procijenio broj žrtava u jasenovcu na manje nego što se tvrdilo u jugoslaviji. mislim da to baš od njega ima svoj težinu, jel?!

ali stvar je u sljedećem i to je ono što je meni specijalno neukusno i neprimjereno od crkve: glas koncila i kaptol, koji su izdavači te knjige koja je na linku, puno bi više do sada učinili za hrvate i hrvatsku da su ih suočili s nekim stvarima i naveli ih da shvate koliko je "zdravije" i poštenije suočiti se s onim što je jasenovac bio (i danas ga u izraelu i izraelskim medijima zovu "balkanskim auschwitzom") i onda krenuti dalje.

ali ne, ajmo mi sebi dokazati da smo žrtve nepravednog progona i optuživanja: jer ne, mi ih nismo ubili tak puno, pa zaboga samo par stotina hiljada!

da, evo, meni je gnjusno da baš glasilo kaptola, crkve, kojoj je "svaki život svet", izdaje takve knjige gdje se barata s brojem ubijene djece (što me moram priznati osobito smeta) i pokušava pokazati što? - ne prvenstveno povijesnu istinu, nego prvenstveno umanjiti odgovornost.

reci mi, molim te, je li 300.000 pobijenih manji zločin od 700.000... je li to velika utjeha? koliko je previše, koliko je dovoljno? i gdje je limit za mirnu savjest, pranje savjesti i skdanje odgovornosti? može li mi možda crkva odgovoriti gdje je taj limit? koliko je ubijene djece 'dovoljno malo'?
eto, to je meni gnjusno i neukusno.
osobno mislim da previše krivicu svaljuješ na crkvu... nije njoj posao miješati se u ovakve stvari, ali tko drugi to braniti Hrvatsku koja je već stoljećima problem Engleskoj, a Židovi, sada Izrael, su mentori te Engleske kojoj je Hrvatska smetnja.... koliko nepravde prema HRVATSKOJ samo od 91. da ne idem u 1914.god i tko je u stanju braniti nas? predsjednica? vlada? sabor?... nisam gledao film, ne poznajem činjenice, kao ni ti niti ova "ambasadorka" ako je crkva stala iza Hrvatske, bravo crkva....idemo vidjeti tko je više slagao, komunisti ili Sedlar i crkva?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 22:40   #17
Tipična klerofašistička svinjarija.
Meni samo nikako ne ide u glavu da ti majmuni poput Sedlara nikako ne mogu shvatiti da je danas 2016, a ne 1936. godina, te da je tehnologija uvelike napredovala od Gebelsovog doba.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 22:43   #18
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
osobno mislim da previše krivicu svaljuješ na crkvu... nije njoj posao miješati se u ovakve stvari, ali tko drugi to braniti Hrvatsku koja je već stoljećima problem Engleskoj, a Židovi, sada Izrael, su mentori te Engleske kojoj je Hrvatska smetnja.... koliko nepravde prema HRVATSKOJ samo od 91. da ne idem u 1914.god i tko je u stanju braniti nas? predsjednica? vlada? sabor?... nisam gledao film, ne poznajem činjenice, kao ni ti niti ova "ambasadorka" ako je crkva stala iza Hrvatske, bravo crkva....idemo vidjeti tko je više slagao, komunisti ili Sedlar i crkva?
Kume, daj malo masona, fale mi u tvom postu ko žlica vegete u čušpajzu...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 23:26   #19
Napraviti naucna istrazivanja grobnica ne bi bio problem

Quote:
aryna kaže: Pogledaj post

da, evo, meni je gnjusno da baš glasilo kaptola, crkve, kojoj je "svaki život svet", izdaje takve knjige gdje se barata s brojem ubijene djece (što me moram priznati osobito smeta) i pokušava pokazati što? - ne prvenstveno povijesnu istinu, nego prvenstveno umanjiti odgovornost.

reci mi, molim te, je li 300.000 pobijenih manji zločin od 700.000... je li to velika utjeha? koliko je previše, koliko je dovoljno? i gdje je limit za mirnu savjest, pranje savjesti i skdanje odgovornosti? može li mi možda crkva odgovoriti gdje je taj limit? koliko je ubijene djece 'dovoljno malo'?
eto, to je meni gnjusno i neukusno.
Sa danasnjim visokim nivoom forenzike i modernom tehnikom, ne bi bio problem otvoriti 20, 50 ili ne znam koliko grobnica na podrucju Jasenovca ima i vrlo precizno utvrditi broj i tko je u tim grobnicama, kako su te osobe stradale i sl. Iz tih podataka bi se mogli donijeti i kvalitetni zakljuci, a ne da se ovako, nevine zrtve koriste za politicka prepucavanja i reviziju povijesti. Siguran sam da bi se lako nasle vlade stranih zemalja koje bi financijski pomogle takva istrazivanja. Ni Tito nije dopustio takva istrazivanja. Od 1990 otvorene su samo grobnice gdje su ubijani suradnici okupatora od strane partizana.
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 23:29   #20
Quote:
McFuck kaže: Pogledaj post
Sa danasnjim visokim nivoom forenzike i modernom tehnikom, ne bi bio problem otvoriti 20, 50 ili ne znam koliko grobnica na podrucju Jasenovca ima i vrlo precizno utvrditi broj i tko je u tim grobnicama, kako su te osobe stradale i sl. Iz tih podataka bi se mogli donijeti i kvalitetni zakljuci, a ne da se ovako, nevine zrtve koriste za politicka prepucavanja i reviziju povijesti. Siguran sam da bi se lako nasle vlade stranih zemalja koje bi financijski pomogle takva istrazivanja. Ni Tito nije dopustio takva istrazivanja. Od 1990 otvorene su samo grobnice gdje su ubijani suradnici okupatora od strane partizana.
A kako ćeš prebrojati trupla bačena u Savu?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:49.