Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2008., 23:03   #101
Quote:
LADS kaže: Pogledaj post
bok bok,

evo malo novosti iz svijeta recikliranja...

A sto se tice vrecica u hrvatskoj i ostalih vrsta plastike koje ne spadaju unutar sustava predvidjenim pravilnikom o ambalazanom otpadu Fond za zastitu okolisa krece u prikupljanje! Kako je netko u fondu vidio da je to itekako unosno odlucio je to organizirati mimo nesposobnih struktura u komunalnim poduzecima!
A kako će oni to točno prikupljati? I kad to kreće?
anchi:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 23:41   #102
uff di bi moja sreca bila kada bih to znao vec sada. Prema kojim informacijama, uskoro krece pilot projekt u nekoliko hrvatskih gradova, a onda navodno kroz dvije godine kao zakonska obaveza.

a kako? hm - nas sustav gospodarenja otpadom - odnosno sve sto je do sada ministarstvo radilo je sustav za koji se kaze da je "state driven". Prikupljanje ostataka ambalaze - odnosno laka suha frakcija bi se trebalo bazirati na njemačkom "dual systemu" ali će i dalje biti upravljana od strane države - dakle dobiti cemo hibrida - koji bi teoretski mogao dobro funkcionirati. Naime, Građani će u posebne vreće spremati svu ambalažu, odnosno suhu frakciju otpada i u određene dane će ostavljati na ulici - a jos se nezna da li će ministarstvo osnovati vlastitu tvrtku za prikupljanje ili ce se dodjeljivati koncesije postojecim komunalnim poduzećima. Razlika između ovoga i ambalaže od napitaka je u tome što ovo nece biti financijski motivirajuce za građane. NO - ukoliko se pocne uvoditi naplata prema težini ili volumenu - uskoro bismo zaista mogli stici njemačku u postotku reciklaze... no ono sto mene i dalje brine jesu projekti spalionica i CGOa koji su projektirani za količine otpada za koje se pretpostavlja da nikada nece opadati... bacen novac.
LADS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 13:30   #103
Tetrapak od sokova i mlijeka ne idu u papir? A pod kaj ih recikliram?
Vandalka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 01:54   #104
Quote:
anchi:) kaže: Pogledaj post
a što s vrećicama? jel se može i njih nekamo odnijeti?

Vidjela sam u Engleskoj da imaju kontejnere za odlaganje plastičnih vrećica.
Ja bih zabranila dijeljenje vrećica u dućanima pa bi svi bili prisiljeni nositi vlastite. Opet primjer u Engleskoj, za siću možeš kupiti vrećicu trgovačkog lanca koja je napravljena od recikliranog materijala, a ako ti se podere, samo im je vratiš i oni ti daju novu. Mi o tako nečem možemo samo sanjati.

idem mi na quratz što i za hebenu žvaku dobiješ vrećicu iako ja nosim svoje vrećice, no nemoguće je izbjeći nagomilavanje istih.
MOŽE, MOŽE, SAMO KAŽEŠ: HVALA, NE TREBAM VREĆICU, I BACIŠ JE NATRAG NA PULT.
AKO PRODAVAČ INZISTIRA, POGLEDAŠ GA MRKO...
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 01:54   #105
Plasične vrečice KORISTIMO POD NORMALNO.
I GDJE treba I gdje ne treba.
A kad ih odbacimo,
treba između 20 i 1000 godina da se raspadnu…u sitne komadiće - plastike…
Plastične vrećice vijore s grana stabala, lete zrakom, plivaju u rijekama, morima, odvodima…
Plastična vrećica je sveprisutna, dostupna je, besplatno, u svim bojama I veličinama….
Plastične vrećice bivaju vrlo brzo odbačene….
..i tada postaju otpad…
…koji
…ugrožava biljke I životinje…
..i nas,
ljude,
koji smo je izumili,
i koji je
jedini
koristimo…
Plastičnu vrećicu ne trebaju ni biljke ni životinje.
Ona im je nepotrebna
i štetna.
- milijuni ptica i sisavaca ugine svake godine nakon što pojede ili se upetlja u odbačene plastične vrećice
- plastika se nakon nekog vremena raspadne u plastičnu prašinu, koja je ipak i dalje - samo plastika

Rješenje je :
- Koristite svoje platnene vrećice ili pletene košare
- Uvijek u torbi držite pričuvne platnene torbe za kupovinu
- Ako ste jednom uzeli plastičnu vrećicu, koristite je dok god možete, prije nego ju odložite u smeće

- Prodavači automatski stavljaju proizvode u plastične vrećice.
-
- Reagirajte svaki put – recite da vam vrećica nije potrebna i da imate svoju
-
- Recite: Hvala, ne trebam vrećicu!
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 16:15   #106
Ja imam 4-5 platnenih torbi, mama mi sašila u ludim bojama tako da u 90% slučaja izbjegnem plastične vrećice.
A za smeće imam neke koje kupim u roli super super su tanke i na svakoj piše ova vrećica nije stetna za okoliš (valjdd je tako).
Čitam kak brijete o problemu plastičnih vrećica a koristite uložke (koji su 80% najlon) klinci papmersice nose itd.
Meni bi srce puklo da bacam uloške svaki mjesec i još da dajem 40-50 kn
~loo~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2008., 22:31   #107
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
to ti ne vrijedi za aluminij. njegovo izdvajanje iz rude zahtijeva stravično velike količine energije, a recikliranje zahtijeva samo pretaljivanje i čišćenje.

za papir nisam siguran, ali je moguće da si poprilično u pravu. reciklaža stakla je isto tu negdje. plastiku se gotovo i ne da reciklirati osim koristiti u druge svrhe. jedino ako ne napravimo neke dobre GM bakterije koje će ju razgrađivati u monomere.
Reciklaža je moguća, a za biootpad stopostotna...
POSJETITE NAS !

www.kompost.hr

http://www.mojkvart.hr/184/kvart.idnx

http://razlicak2.blog

http://www.wiserearth.org/user/kompost/section/main


ili nam pišite:

[email protected]
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2008., 23:02   #108
Quote:
~loo~ kaže: Pogledaj post
Meni bi srce puklo da bacam uloške svaki mjesec i još da dajem 40-50 kn
Oprosti na glupom pitanju, ali što koristiš umjesto uložaka? Ja bi ih rado izbjegla da mogu, ali moram nekako funkcionirati u one dane!
littlefoot78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 21:19   #109
Imam 100%-tne pamučne, šivane ..
Alergija.. Konstantna sr.. riješila s njima pranje na 90
~loo~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 21:02   #110
Po mojem se mišljenju u Hrvatkoj malo toga reciklira - papir, plastika (PET, ali samo one s povratnom naknadom) i staklo.
Što je recimo sa konzervama? Iako je na svakoj onaj znak da se može reciklirat, ne vjerujem da se recikliraju.
Trebalo bi uvesti povratnu naknadu na svu ambalažu i tako bi se riješio problem otpada. Ovako je ljudima jednostavnije bacit npr. konzerve u ostali otpad nego nosit u posebni kontejner za to. Pogledajte primjer povratne naknade za PET.
sefgradilista is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 13:55   #111
Koliko nam fali do stupnja svijesti, kada nam kultura navike bude nalagala da otpad (i ambalažni) odlažemo na aodređeno mjesto, a ne da to činimo za j...nih pola kune.
Mi smo sada kao u pjesmi, europska barka pušta nam na sve strane, a mi je brodom zovemo.
__________________
La vraie musique est entre les notes.
W.A Mozart
Otton is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 13:13   #112
Quote:
kompost kaže: Pogledaj post
Plasične vrečice KORISTIMO POD NORMALNO.
I GDJE treba I gdje ne treba.
A kad ih odbacimo,
treba između 20 i 1000 godina da se raspadnu…u sitne komadiće - plastike…
Plastične vrećice vijore s grana stabala, lete zrakom, plivaju u rijekama, morima, odvodima…
Plastična vrećica je sveprisutna, dostupna je, besplatno, u svim bojama I veličinama….
Plastične vrećice bivaju vrlo brzo odbačene….
..i tada postaju otpad…
…koji
…ugrožava biljke I životinje…
..i nas,
ljude,
koji smo je izumili,
i koji je
jedini
koristimo…
Plastičnu vrećicu ne trebaju ni biljke ni životinje.
Ona im je nepotrebna
i štetna.
- milijuni ptica i sisavaca ugine svake godine nakon što pojede ili se upetlja u odbačene plastične vrećice
- plastika se nakon nekog vremena raspadne u plastičnu prašinu, koja je ipak i dalje - samo plastika

Rješenje je :
- Koristite svoje platnene vrećice ili pletene košare
- Uvijek u torbi držite pričuvne platnene torbe za kupovinu
- Ako ste jednom uzeli plastičnu vrećicu, koristite je dok god možete, prije nego ju odložite u smeće

- Prodavači automatski stavljaju proizvode u plastične vrećice.
-
- Reagirajte svaki put – recite da vam vrećica nije potrebna i da imate svoju
-
- Recite: Hvala, ne trebam vrećicu!

Pogledajte www.punah.org

Proces reciklaze plasticnih vrecica pri kojem nema spaljivanja (dakle i stetnih plinova)

Proces je novi, patentiran i ponudjen mi je uz generalno zastupnistvo za cijelu Evropu.

Uskoro putujem u Indiju (cim zavrse monsuni) nauciti kako se radi s tim masinama, po povratku stize i prva masina samnom...
__________________
Toliko mi se svidio logo koji mi je napravila da je od srca preporučujem.
LudaPtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 14:22   #113
Ovdje u Minhenu svi nose platnene vrećice u dučanu, makar i plastične idu ko alva. Možda kad bi ih zabranili, za što najglasnije navijam.
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 13:36   #114
Quote:
Vandalka kaže: Pogledaj post
Tetrapak od sokova i mlijeka ne idu u papir? A pod kaj ih recikliram?

idu, pa zer nisi vidjela da su na plave četvrtaste metalne spremnike
postavili naljepnice na kojima je pojašnjeno da ova ambalaža ide u te
spremnike

ps.

odstrani/odsjeci plastično grlo/čep
__________________
Nepismen
Bozji_vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 13:38   #115
Quote:
LADS kaže: Pogledaj post
uff di bi moja sreca bila kada bih to znao vec sada. Prema kojim informacijama, uskoro krece pilot projekt u nekoliko hrvatskih gradova, a onda navodno kroz dvije godine kao zakonska obaveza.

a kako? hm - nas sustav gospodarenja otpadom - odnosno sve sto je do sada ministarstvo radilo je sustav za koji se kaze da je "state driven". Prikupljanje ostataka ambalaze - odnosno laka suha frakcija bi se trebalo bazirati na njemačkom "dual systemu" ali će i dalje biti upravljana od strane države - dakle dobiti cemo hibrida - koji bi teoretski mogao dobro funkcionirati. Naime, Građani će u posebne vreće spremati svu ambalažu, odnosno suhu frakciju otpada i u određene dane će ostavljati na ulici - a jos se nezna da li će ministarstvo osnovati vlastitu tvrtku za prikupljanje ili ce se dodjeljivati koncesije postojecim komunalnim poduzećima. Razlika između ovoga i ambalaže od napitaka je u tome što ovo nece biti financijski motivirajuce za građane. NO - ukoliko se pocne uvoditi naplata prema težini ili volumenu - uskoro bismo zaista mogli stici njemačku u postotku reciklaze... no ono sto mene i dalje brine jesu projekti spalionica i CGOa koji su projektirani za količine otpada za koje se pretpostavlja da nikada nece opadati... bacen novac.

sumnjam u dobre namjere fonda po ovome pitanju, koncesiju su dali firmi ''Ekovelebit'' koja nema nikakvu infrastrukturu za navedeni posao

sve mi to smrdulji na mljevenje plastike i ajmo s time u cementare ihaaaa!!!
__________________
Nepismen
Bozji_vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 13:42   #116
firma koja se misli baviti recikliranjem plastike mora imati postrojenje prema studiji na linku

http://www.wrap.org.uk/downloads/Mix...e.23b1d9b4.pdf

sve ostalo je drek i mazanje očiju javnosti
__________________
Nepismen
Bozji_vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 14:35   #117
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
malo of topic:

zašto se skupljaju boce od sokova, mlijeka i sl. a ne i od ulja, deterđenta, omekšivača??
hvaljenje fonda za energetsku učinkovitost i zaštitu okoliša da je u Republici Hrvatskoj do sada reciklirano više od 2,5 milijardi PET boca i nije neki rezultat koji treba dizati do neba i govoriti kako se je puno napravilo


zašto ???

pa računica je jednostavna

naš (hrvatski) komunalni otpad pretežno ima ovaj sastav

40% biološki otpad
8% staklo
27% papir i drvo
6% metali
8% plastika
11% ostalo

vidimo da plastika čini 8% masenog udjela

sam plastični otpad u svom sastavu ima

17% PP-a
6% PET-a
14% PE-HD
25% PE-LD/PE-LLD
12% PS+PS-E
13% PVC
13% ostali plastični otpad

kada bi to sagledali kroz ukupnu količinu koju Zagreb proizvodi
unazad godinu/dvije, a to je 385.000 tona/god

ispada da recikliramo:

385.000 * 0,08= 30.800 tona/god -količina plastike u otpadu

30.800 * 0,06=1.848 tona/god -količina PET-a u plastičnom otpadu

reciklažu PET-a ne možemo gledati kao sustav koji je 100% efikasan
nego se reciklira samo onaj PET za koji se plaća naknada od 50 lipa
po boci ambalaže, pa cca 15% ostaje ne vraćeno (boce od octa, destilirane vode, ulja i sl.), nadalje i onaj PET koji se reciklira se ne reciklira sav
nego i tu ima gubitaka (radi kontaminacije prljavštinom bojama i sl.)
pa je recimo ta efikasnost 90%

iz toga proizlazi

1.848 x 0,85 x 0,90=1.414 tona/god -količina koja se stvarno reciklira

koliko je to na ukupnu količinu otpada ???

0,367% (niti pola posto) od ukupne količine otpada od 385.000 tona/god

mislim da to nije rezultat koji treba dizati u neke ''visine''
__________________
Nepismen
Bozji_vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 17:02   #118
Pozdrav svima!

Već neko vrijeme odvajam svoj otpad, pa pokušavam reciklirati (odnijeti na prigodno mjesto za to, ne tvornički reciklirati ) što je moguće više raznog otpada. S tim u vezi, imam par pitanja:

1. Čuo sam za početak prikupljanja najlonskih vrećica - zna li netko je li to već krenulo, a ako ne, zna li netko kada bi trebalo?
2. Što je s neispravnim ("puklim" pri snimanju ) CD-ima (/DVD-ima)? Spada li to pod metal, ili..?
3. Elektronički uređaji u cjelosti (npr. mobiteli i sl.) - vrši li itko u HR reciklažu istih i gdje se to može odnijeti?

Pozdrav & hvala unaprijed!
Asurbanipal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 17:18   #119
Quote:
Asurbanipal kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Već neko vrijeme odvajam svoj otpad, pa pokušavam reciklirati (odnijeti na prigodno mjesto za to, ne tvornički reciklirati ) što je moguće više raznog otpada. S tim u vezi, imam par pitanja:

1. Čuo sam za početak prikupljanja najlonskih vrećica - zna li netko je li to već krenulo, a ako ne, zna li netko kada bi trebalo?
2. Što je s neispravnim ("puklim" pri snimanju ) CD-ima (/DVD-ima)? Spada li to pod metal, ili..?
3. Elektronički uređaji u cjelosti (npr. mobiteli i sl.) - vrši li itko u HR reciklažu istih i gdje se to može odnijeti?

Pozdrav & hvala unaprijed!
1. Trebao bi ''Eko Velebit d.o.o.'', a kad će nezna se (kao da su Crnogorci)
treba ima milijarda godina, a i onda će sve bacit u cementare...pih

2.
http://www.epa.gov/osw/students/finalposter.pdf

3. http://www.net.hr/tehnoklik/page/200...7/0395006.html

mobitele bi trebali reciklirati oni koji ih prodaju, npr. u EU Nokia u svojim centrima prikuplja stare mobitele i baterije za njih
__________________
Nepismen
Bozji_vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 10:50   #120
Quote:
Bozji_vjetar kaže: Pogledaj post
1. Trebao bi ''Eko Velebit d.o.o.'', a kad će nezna se (kao da su Crnogorci)
treba ima milijarda godina, a i onda će sve bacit u cementare...pih
I mislio sam si tako nešto...
Btw., kako misliš baciti u cementare? Pa ako ih budu koristili kao vezivno sredstvo (tj. dodatak cementu), ni to nije loše. Samo da nisu vani, u prirodi i po ulicama...

Quote:
Bozji_vjetar kaže: Pogledaj post
Ok, ponekad je potrebno i dječje objašnjenje tipa "explain it to me like I'm 6 years old"
Većinu tih stvari sam i do sad radio (ili ih jednostavno slagao u jedan prazan spindl) ne znajući šta bih drugo s njima (a nisam ih htio samo tako bacati u smeće), no kad ti se nakupi 20-ak "podmetača za čaše", sun-catcheri požute na suncu, e dođe vrijeme da se svega toga (već jednom) i riješim...
Pitat ću lokalne komunalce ("Unikom" u Osijeku).

Quote:
Bozji_vjetar kaže: Pogledaj post
3. http://www.net.hr/tehnoklik/page/200...7/0395006.html
mobitele bi trebali reciklirati oni koji ih prodaju, npr. u EU Nokia u svojim centrima prikuplja stare mobitele i baterije za njih
Za informaciju na ovoj stranici nisam znao. Btw. našao sam i službenu stranicu gdje se može prijaviti otpad za odvoz na razini cijele Hrvatske, čak i prema kategorijama otpada: http://www.eeotpad.com/

U svakom slučaju, hvala na infou!
Asurbanipal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.