Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2017., 15:20   #5641
Quote:
suchimir kaže: Pogledaj post
Moraju se koristiti kratice, tako je u cijelom dokumentu.
Pa onda piši JU-u, jebiga.
A time nek se zamara genij koji je uveo tu besmislenu skraćenicu i besmisleno pravilo da se koristi u dokumentu.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Old 25.10.2017., 20:05   #5642
Predsjednica Kolinda nazvala pelješki most "pelješački"...vaše mišljenje???
moje mišljenje je da je rekla ispravno, a da svi mi cijelo vrijeme govorimo pogrešno, jer ako bi rekli za grad Vrgorac, "vrgorački most" a ne vrgorški, isto tako i za otok Sušac, "sušački" a ne "suški" itd., zašto je pelješki most iznimka?
BeerMan is offline  
Old 25.10.2017., 20:54   #5643
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
Predsjednica Kolinda nazvala pelješki most "pelješački"...vaše mišljenje???
moje mišljenje je da je rekla ispravno, a da svi mi cijelo vrijeme govorimo pogrešno, jer ako bi rekli za grad Vrgorac, "vrgorački most" a ne vrgorški, isto tako i za otok Sušac, "sušački" a ne "suški" itd., zašto je pelješki most iznimka?
Evo, pitali smo lektoricu.
https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---493820.html

P.S., nemoj se previše uzdati u to što pričaju javne osobe. Također i za aorist, to si vjerojatno pokupio od Zokija.
lemonzoo is offline  
Old 25.10.2017., 21:01   #5644
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
Evo, pitali smo lektoricu.
https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---493820.html

P.S., nemoj se previše uzdati u to što pričaju javne osobe. Također i za aorist, to si vjerojatno pokupio od Zokija.
iz ovog linka mogu jedino zaključiti da je pravilno i jedno i drugo, a pelješki je pravilno jer je to "uobičajeni naziv"...tako da bi se moglo na kraju zaključiti da je u Hrvatskoj pravilno sve što je uobičajeno, pa tako i oslobađanje kriminalaca jer je to postalo uobičajeno
BeerMan is offline  
Old 25.10.2017., 21:22   #5645
Kao što piše, HJP dozvoljava i jedno i drugo. A most još ne postoji i nije kršten, tako da je svejedno kako ćeš ga zvati, možeš i Peško.
lemonzoo is offline  
Old 25.10.2017., 21:53   #5646
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
Kao što piše, HJP dozvoljava i jedno i drugo. A most još ne postoji i nije kršten, tako da je svejedno kako ćeš ga zvati, možeš i Peško.
nije stvar u tome kako ću ga ja zvati nego kako je gramatički pravilno, jer postoje takve iznimke i u nekim slučajevima koje su već službeno prihvaćene, kao što je broj 200 (dvjesto kuna/dvjesta kuna) ili npr. nazivi stranih država/gradova, New York je uvijek New York, ali California može biti i Kalifornija ovisi kako kome paše. Postoji li uopće u hrvatskom jeziku neka granica u pravopisu između točnog i netočnog ili se sve može prilagoditi nekome tko sa brda čuvajući ovce vikne "eeeeej, može 'l 'vako po mojem???" ma može brate mili kako neb' moglo
BeerMan is offline  
Old 25.10.2017., 23:53   #5647
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
nije stvar u tome kako ću ga ja zvati nego kako je gramatički pravilno
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
Postoji li uopće u hrvatskom jeziku neka granica u pravopisu između točnog i netočnog
Naravno da postoji, i u gramatici i u pravopisu. Samo što treba mnogo učiti. A predsjednici bi bilo bolje da se pozabavi ortoepijom pa neka se nakon toga poigrava tvorbom.
cirith is offline  
Old 26.10.2017., 09:56   #5648
Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
"Samo kažem, treba nam pomoć."

Je l' može zarez nakon samo kažem ili bi trebala ići dvotočka pa upravni govor?
Treba zarez.
To je složena rečenica, rečenični niz (ima dva lična glagolska oblika: kažem i treba).

Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
Je li "ajmo" prihvatljivo u standardu ili mora "hajmo"?

Na HJP piše: hàjde (I) (hàjdemo, hàjdmo, àjmo, hàjmo) uzv. Pretpostavljam da to znači da je ok.
U stilski neutralnom tekstu trebalo bi hajdemo. U književnom i kolokvijalnom stilu može i ajmo, hajmo, hajdmo.

Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
Imam ovakvu rečenicu: Večeras, Pero protiv auta.

(...) dakle, večeras ćemo gledati kako se Pero bori s autom, pokušava ga popraviti. Je l' ide zarez ili dvotočka?
Dobra bi bila dvotočka. Usput, to je eliptična rečenica.

Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
Ako imam neki naziv koji počinje rednim brojem tipa 5. općeniti komentar (to je naziv dokumenta), je l' onda ide veliko slovo u prvoj riječi nakon broja ili ne?
5. općeniti komentar vlastito je ime dokumenta. U tvom se slučaju riječ iza brojke piše malim slovom.
Shain is offline  
Old 26.10.2017., 11:02   #5649
molim uvećanicu za riječi

štednjak

i
svinja
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 26.10.2017., 13:42   #5650
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
molim uvećanicu za riječi

štednjak

i
svinja
Štednjačina i svinjusina?
MadLukeM is offline  
Old 26.10.2017., 14:12   #5651
Quote:
MadLukeM kaže: Pogledaj post
Štednjačina i svinjusina?
Može i veliki štednjak i svinja od 350 kg.
richard5 is offline  
Old 27.10.2017., 15:15   #5652
Ako određena roba dolazi iz Bosne, je li bosanskog ili bošnjačkog podrijetla?
AlexDeLarge is offline  
Old 27.10.2017., 19:43   #5653
Quote:
AlexDeLarge kaže: Pogledaj post
Ako određena roba dolazi iz Bosne, je li bosanskog ili bošnjačkog podrijetla?
Ako ju je napravio Bosanac, bosanskog je porijekla. Ako ju je napravio Bošnjak, bošnjačkog je. Bosanci i Bošnjaci nisu isto.
lemonzoo is offline  
Old 28.10.2017., 09:06   #5654
Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Naravno da postoji, i u gramatici i u pravopisu. Samo što treba mnogo učiti. A predsjednici bi bilo bolje da se pozabavi ortoepijom pa neka se nakon toga poigrava tvorbom.
A jezikostručnjacima bi bilo pametnije da pojednostavljuju hrvatski jezik, a ne da ga kompliciraju jer ga više ne mogu naučiti ni prave hrvatine, a kamoli stranci
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
Ako ju je napravio Bosanac, bosanskog je porijekla. Ako ju je napravio Bošnjak, bošnjačkog je. Bosanci i Bošnjaci nisu isto.
Bošnjak je izmišljena nacionalnost za bosanske muslimane. Nije mi jasno koje su nacionalnosti muslimani u Hrvatskoj, ako u Bosni nisu ni rođeni niti ikakve druge veze imaju sa Bosnom
BeerMan is offline  
Old 28.10.2017., 10:09   #5655
Jutro, internet pišemo malim slovom, bez kurziva... Kako pišemo etheret? To je također mreža računala, samo lokalna, dakle ethernet bi imao isti status opće imenice kao internet?


Hvala
MMovca is offline  
Old 28.10.2017., 10:22   #5656
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Jutro, internet pišemo malim slovom, bez kurziva... Kako pišemo etheret? To je također mreža računala, samo lokalna, dakle ethernet bi imao isti status opće imenice kao internet?


Hvala
On bi trebao u kurziv jer je strana riječ. Mislim da bi trebao velikim slovom jer je to nekakav standard (osobno ime standarda), kako kaže Wikipedija. Iako ovaj njihov članak nije baš najpismeniji...
lemonzoo is offline  
Old 28.10.2017., 10:25   #5657
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
On bi trebao u kurziv jer je strana riječ. Mislim da bi trebao velikim slovom jer je to nekakav standard (osobno ime standarda), kako kaže Wikipedija. Iako ovaj njihov članak nije baš najpismeniji...
NIje, po njemu se ne da baš nešto zaključiti. Dakle standard, tj. naziv standarda je u pitanju, a ne lokalna mreža? Ok.
MMovca is offline  
Old 28.10.2017., 10:26   #5658
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Jutro, internet pišemo malim slovom, bez kurziva... Kako pišemo etheret? To je također mreža računala, samo lokalna, dakle ethernet bi imao isti status opće imenice kao internet?
Možda bi bolje bilo riječ staviti u kurziv. Internet se kao čest pojam udomaćio, no ethernet je razmjerno rijedak, nismo ga fonetizirali, ima stranu distribuciju fonema (skup th ne postoji u hrvatskim leksemima)...

Da sam na tvome mjestu, pisao bih opisno, s objašnjenjem u zagradi. Primjerice: mrežna tehnologija za LAN mreže (ethernet)... Znam, nepraktično je, ali dok se standardolozi ne dogovore kako će riješiti taj problem, nemaš previše izbora.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 28.10.2017., 10:27   #5659
Da li je ispravnije kroz tekst pisati:
EU Direktive ili Direktive EU-a?
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Old 28.10.2017., 10:28   #5660
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
On bi trebao u kurziv jer je strana riječ. Mislim da bi trebao velikim slovom jer je to nekakav standard (osobno ime standarda), kako kaže Wikipedija. Iako ovaj njihov članak nije baš najpismeniji...
Kakve veze ima pisanje velikog slova s pojmom standard? I kakve veze Wikipedija ima s pravopisom, pa i hrvatskim jezikom?
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:42.