Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2017., 14:58   #1021
Ovo je nastavak prethodnog posta - bio je predug, više od 10.000 znakova.


Veliki pokolji zarobljenika i političkih protivnika dogodili su se 1945. (a započeli ranije - po Srbiji, u Daksi kraj Dubrovnika isl.). O brojkama žrtava se i dalje diskutira, ali u svakom slučaju daleko su od milijuna.

Sve te žrtve, prema demografskim proračunima, uračunate su u gore spomenuti proračun od oko milijun žrtava ukupno, dakle ratnih i poratnih, jer se u proračunima referira na popis stanovništva 1948..

Nakon toga, u slijedećim godinama, postoje razne žrtve koje se bi se mogle ubrojiti u "democid", naime smrti vlastitih građana koje je uzrokovala vlada (iako kriteriji nisu uvijek sigurni - svaka smrtna osuda nije democid idr.). Sve detalje Rummelove metode nisam proučavao.

U razdoblju do otprilike 1952., bilo je rqaznih žrtava. Znatan broj Nijemaca umro je u logorima, u kojima su boravili još godinama nakon rata. Sukobi s križarima i četnicima do 1950. imaju karakteristike građanskog rata i bilo je više tisuća žrtava na obje strane (ali to nije ono što Rummel naziva "democid"). Nakon 1948. je bilo nekoliko tisuća mrtvih na Golom otoku i drugih žrtava obračuna s Informbirooom. Bilo je seljačkih buna i poginulih u doba nasilne kolektivizacije na selu 1949.-1952.. Bilo je smrtnih osuda zbog političke djelatnosti ili smrti pod sumnjivim okolnostima idr..

Međutim, u razdoblju od kraja 1945. pa do 1952. govorimo o tisućama žrtava, a ne stotinama tisuća. Nakon toga u Jugoslaviji nije bilo značajnog broja poginulih, smrtnih kazni idr..

Sjećam se npr. diskusija o ukidanju smrtne kazne u SFRJ 1980-ih. Jugoslavija je bila svjetski rekorder po broju krivičnih djela za koja je bila predviđena smrtna kazna kao mogućnost, ali u praksi je vrlo rijetko izricana i još rjeđe izvršena; koliko se sjećam, tijekom 1980-ih je bila samo jedna izvršena smrtna kazna.

Obračun s "Hrvatskim proljećem" bio je prilično masovan, ali ljudi su kažnjavani zatvorom, otpuštani su s posla isl., nema "democida".

Tako da su sve Rummelove brojke što se tiče Jugoslavije, za razdoblje 2SR i nakon njega, očito mnogostruko pretjerane.

Ne bih sad dalje o drugim dilemama njegove metode (npr. o velikim brojkama koje se navode, a on ih mislim ne spominje, za Nijemce koji su zbog surovih postupaka umrli u zarobljeničkim logorima 1945.-1946, na zapadu, dakle u logorima kojima su upravljale demokratske države).

Mislim da je šteta što je bio tako površan, te u kasnijim izdanjima to nije ispravio. Poslu koji je obavio, pregledavajući golem broj izvora, trebao je slijediti bitan korak, da se reducira broj izvora na one koji su nezavisni (jer vrlo često jedan autor naprosto ponavlja drugog) te onda procjeni koji su vjerodostojni, koji se zasnivaju na nekim ozbiljnim kriterijima. To se mora raditi u svakom slučaju posebno; nema apriornog kriterija. Ako npr. za neki događaj niz izvora navodi između 1.000 i 100.000 žrtava, vjerojatno je stvarna brojka "negdje između", ali je li 5.000 ili 50.000 isl., ne možemo znati.

Golemi broj masovnih i komercijalnih medija, a onda i sudionika interaktivnih medija (Svemrežja), bez razmišljanja naprosto preuzima njegove brojke i ponavlja ih. Najviše je to senzacionalizam, želja da se šokira čitaljstvo, a zatim i ideološke intencije.

U načelu podržavam njegovu osnovnu tezu iintenciju. Podržavam demokraciju, onaj oblik koji je razvijen u najrazvijenijim zemljama Zapada (kao "najmanje loš" politički sustav), s garancijom osobnih sloboda i prava, sa slobodnim izborima i vladom koja ovisi o volji birača, nezavisnim sudstvom i drugim mehanizmima podjele vlasti i međusobnog ograničavanja i nadgledanja raznih nositelja vlasti i moći.

Iako nema apsolutne zaštite i garancije, ipak se tako smanjuje rizik ne samo od masovnih ubijanja, nego i smanjuje ukupno nasilje u društvu.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 15:41   #1022
Quote:
bavarac6 kaže: Pogledaj post
Imate li možda link od bild.de gdje se broza spominje medju deset najvećih zlocinaca dvadesetog stoljeća?
Nije bild.de nego Dailymail
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 17:06   #1023
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Nije bild.de nego Dailymail
jedino sto se ne zna izvor podataka.Autor je moga da izjavi i da ima trece oko,sa istim autoritetom......
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 17:11   #1024
Zorane, hvala na analizi Rummelova "rada". Međutim, uopće mi nije jasno kako takvog tipa sa sasvim očitim psihičkim problemima uopće možeš smatrati znanstvenikom, kad on sam apsolutno ne priznaje znanstvenu metodu?
Okej, frajer ima diplomu, ali ima ju i Jurčević. Mislim da nenamjerno time daješ kredibilitet tom psihopatu koji doji mržnjom neuke i polupismene, frustrirane ljude čija se naobrazba svodi na internerske pamflete ekstremne desnice.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 17:31   #1025
Rudolph Joseph Rummel doktorirao je političke znanosti 1963. i predavao na nekoliko sveučilišta. Objavio je više od 100 članak i 24 znanstvene knjige.

Znanstvenik jeste, ali nije ni prvi ni posljednji znanstvenik koji je zanemario neke bitne elemente i došao do dubioznih rezultata.

Ne znam o njemu ništa i neću ulaziti u ocjene ima li psihičke probleme ili je čak psihopat.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 19:22   #1026
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
jedino sto se ne zna izvor podataka.Autor je moga da izjavi i da ima trece oko,sa istim autoritetom......
Imaš negdje link na CIA izvješće iz 1948.g. ranije na temi, ali Britanci su imali i svoja izvješća još iz svibnja 1945. Čitao sam svjedoćenje jednog od onih koji su punili tenkovski rov u Teznom, gdje eksplicitne kaže kako su morali prekidati "rad" kada bi čuli avione. Britanci su jako dobro znali što se događalo sa zarobljenom vojskom i civilima. Bilo je to na tolikoj skali da se nije moglo sakriti.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:29   #1027
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Nije. Bio je na političkim funkcijama ("agent Kominterne"), a nitko nije istovremeno imao funkcije u partiji i u obavještajnoj službi.

Pero Simić je prvo optužio Josipa Broza Tita da je surađivao sa NKVD; iako za to nema dokaza pa ni indicija, jer su poznati samo njegovi razgovori s Human Resources Department multinacionalne kompanije za koju je radio (tj. Kadrovskim odjelom Kominterne). Bar jedan od službenika u tom odjelu bio je visoki funkcionar NKVD-a, ali i ti ili ja smo možda nekad razgovarali s nekim agencom CIA-e pa nas to ne čini suradnikom CIA-e. Bondarev, mlađi ruski znanstvenik koji nimalo ne voli komunizam, pisao je da su poznati zapisnici o razgovorima više od 1000 ljudi s HRD KI (Vidi na ovom topicu ranije). Oni koji su bili agenti NKVD-a, nisu razgovarali s funkcionarima NKVD-a takvim posrednim putem niti je to išlo u arhive Kominterne.

On je davao svoja mišljenja (karakteristike) o ljudima s kojima je radio (uglavnom in nije sam pisao, nego su to dijelovi zapisnika razgovora), što je bila uobičajena praksa, a uobičajena je i danas u HRD velikih tvrtki. Te karakteristike iz 1935.-1936. nisu imale utjedaja na hapšenja i sudske progone tih ljudi, koja su se događala 1937.-1938.. II drugi su naravno davali karakteristike o Friedrichu Walteru. Kasnije, nakon što su neki ljudi već pohapšeni pa i likvidirani, pisao je očitovanja u kojima se kajao što nije primijetio njihovo izdajničko djelovanje - što očito proturječi tvrdnji, da je bio cinkaroš ili čak agent NKVD-a.

Simić je onda u svojim spekulacijama otišao i dalje, na osnovu nikakvih argumenata. Recimo, vidi dokument od 21. svibnja 1935. u kojem visoki funkcionar NKVD-a daje pozitivnu karakteristiku drugu Walteru, da može raditi kao predavač na Međunarodnoj lenjinskoj školi u Moskvi i iz toga odmah zaključuje da je Valter zapravo bio agent NKVD-a, Međutim, naravno, svaki predavač morao je takvu provjeru proći, a slične stvari postoje i danas i u demokratskim zemljama.

Kasnije je Simić još izmislio da je Tito bio na čelu neke grupe u Španjolskoj koja je likvidirala trockiste isl.. za to nema baš nikakvih dokaza pa ni indicija. Uz gore spomenutu činjenicu da nitko nije istovremeno imao političku i obavještajnu funkciju, prilično dobro znamo gdje se kretao i što je radio 1936.-1939., te jednostavno nema dovoljno vremena da on skokne do Španjolske i nekog kokne. Nije onda bilo leta Pariz-Barcelona za sat i pol.

Iz tvojih bijesnih i neutemeljenih stavova, koje u beskraj ponavljaš (kao npr. i ono da Tito nije bio Josip Broz iz Kumrovca, na što sam ti gore odgovorio, ali ti ćeš sigurno i dalje ponavljati), mislim da te stvarno "peru kompleksi".

Ljudi su ti već odgovorili. Netko tko je cinkajući probijao putove prema vrhu nije dobra osoba, netko tko je ubijao, također za sitne pobude, mislim da ne treba ni komentirati.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:31   #1028
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Dosadan si s tim mitovima i legendama, odi na alternativu, ovo je povijest.



Činjenice za budale i neonaciste. Slobodan si potkrijepiti te nebuloze dokazima ili ti slijedi prijava.
Obrnut je slučaj, ti se stalno razbacuješ mitovima i legendama bilo bi dobro da to potkrijepiš nečim konkretnim.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:42   #1029
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post

Iz tvojih bijesnih i neutemeljenih stavova, koje u beskraj ponavljaš (kao npr. i ono da Tito nije bio Josip Broz iz Kumrovca, na što sam ti gore odgovorio, ali ti ćeš sigurno i dalje ponavljati), mislim da te stvarno "peru kompleksi".

Kao prvo sa ovakvim tvojim stavom o meni je nebitno jel Tito bio ovo ili ono, postoji dosta izvora koji govore da nije bio onaj iz Kumrovca. Mislim kako se s time ne treba previše zamarati dok je rasprava jednosmjerna, vi se radije prebacujete na to što ja mislim a ne možete znati što mislim. Internetske rasprave mogu donijeti mnogo zabluda, ponekad i zabave, zabave ne na ovakvim temama, naravno.
Dok s druge strane prešućuješ nekakva neutemeljena etiketiranja NDH i progon onih koji bi htjeli normalno raspravljati. Dakle netko tko se tako predstavlja i koristi dvostruka mjerila nije vjerodostojan sugovornik.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:43   #1030
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Imaš negdje link na CIA izvješće iz 1948.g. ranije na temi, ali Britanci su imali i svoja izvješća još iz svibnja 1945. Čitao sam svjedoćenje jednog od onih koji su punili tenkovski rov u Teznom, gdje eksplicitne kaže kako su morali prekidati "rad" kada bi čuli avione. Britanci su jako dobro znali što se događalo sa zarobljenom vojskom i civilima. Bilo je to na tolikoj skali da se nije moglo sakriti.

Ako se nije moglo sakriti, gdje su reakcije?

Ako nisu reagirali, zašto bi se sakrivalo?
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:55   #1031
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Ljudi su ti već odgovorili. Netko tko je cinkajući probijao putove prema vrhu nije dobra osoba, netko tko je ubijao, također za sitne pobude, mislim da ne treba ni komentirati.
Nije "odgovor" kad se nadureno ponavlja jedno te isto, ne obazirući se na ono što pokazuju dokumenti.

Nitko nije došao na vlast ili pobijedio u ratu a da nije ubijao. Je li to bilo iz "sitnih" ili "krupnih" pobuda, ne ulazim; osobno mi ove potonje izazivaju veću nelagodu. Tu slijedim misao Stjepana Radića: "Ne ubij! Ne ubij u ime rase, ne ubij u ime klase, ne ubij u ime nacije, ne ubij u ime vjere." - to su upravo "krupne" pobude.

Po mom sudu, zaludno je diskutirati je li netko bio "dobra osoba" - čak ni Majka Tereza. Analiziramo ono što je činio.

Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
postoji dosta izvora koji govore da nije bio onaj iz Kumrovca.
Broj tih izvora je nula.

Quote:
vjerodostojan sugovornik.
Su-govor pretpostavlja zajedničkost u nekom logosu, nekoj "logici": neko slaganje u ciljevima i metodama. Slažem se da nas dvojica nismo su-govornici.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 22:07   #1032
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Nije "odgovor" kad se nadureno ponavlja jedno te isto, ne obazirući se na ono što pokazuju dokumenti.

Nitko nije došao na vlast ili pobijedio u ratu a da nije ubijao. Je li to bilo iz "sitnih" ili "krupnih" pobuda, ne ulazim; osobno mi ove potonje izazivaju veću nelagodu. Tu slijedim misao Stjepana Radića: "Ne ubij! Ne ubij u ime rase, ne ubij u ime klase, ne ubij u ime nacije, ne ubij u ime vjere." - to su upravo "krupne" pobude.

Po mom sudu, zaludno je diskutirati je li netko bio "dobra osoba" - čak ni Majka Tereza. Analiziramo ono što je činio.


Broj tih izvora je nula.


Su-govor pretpostavlja zajedničkost u nekom logosu, nekoj "logici": neko slaganje u ciljevima i metodama. Slažem se da nas dvojica nismo su-govornici.
Ti očito ne kužiš što je sugovornik, net pogotovo, čim si mi se obratio sugovornik si mi makar imao i ne baš časne ciljeve.
Dok god razmišljaš u jednom smjeru nema ti pomoći, zaboravljaš na svoje istomišljenike ( očito si pomiješao pojam sugovornik i istomišljenik, to su ti dva različita pojma ). Izvori su na neki način uvijek upitni, tek su s tvoje strane upitni. To što ti pokušavaš osporiti ono premalo izvora koji ne dijele tvoje mišljenje, a ima ih doista neutemeljenih, ne umanjuje ono kako su tvoji izvori u velikoj većini upitni i neutemeljeni.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 02:50   #1033
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Rudolph Joseph Rummel doktorirao je političke znanosti 1963. i predavao na nekoliko sveučilišta. Objavio je više od 100 članak i 24 znanstvene knjige.

Znanstvenik jeste, ali nije ni prvi ni posljednji znanstvenik koji je zanemario neke bitne elemente i došao do dubioznih rezultata.

Ne znam o njemu ništa i neću ulaziti u ocjene ima li psihičke probleme ili je čak psihopat.
Baš sam danas čitao članak o nekom bivšem agentu CIA-e koji se kaje za svoja nedjela. Tvrdi da su plaćali kojekakve aktiviste, političare i oficire kako bi razjebali Jugoslaviju. Zazučalo mi je nevjerojatno, ali nakon ovog posta više nisam siguran da to nije istina.

Vjerojatno ni dr. Mengele nije ni prvi ni posljednji liječnik koji je zanemario neke bitne elemente medicinske struke, ali to nije važno jer je čovjek završio medicinu.

Svaka čast.

Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Imaš negdje link na CIA izvješće iz 1948.g. ranije na temi, ali Britanci su imali i svoja izvješća još iz svibnja 1945. Čitao sam svjedoćenje jednog od onih koji su punili tenkovski rov u Teznom, gdje eksplicitne kaže kako su morali prekidati "rad" kada bi čuli avione. Britanci su jako dobro znali što se događalo sa zarobljenom vojskom i civilima. Bilo je to na tolikoj skali da se nije moglo sakriti.
A ima link i na Nibiru te Elvisa na Mjesecu.

Neofašističke bajke koje možete neometano propagirati u zemlji u kojoj predsjednica tvrdi da je ZDS starohrvatski pozdrav.

Nemam se više namjeru prepucavati s obožavateljima NDH na podforumu bez moderature. Možda se opet sretnemo u nekim boljim okolnostima - a vi, deco, dotle merite kuruzu.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 09:52   #1034
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Baš sam danas čitao članak o nekom bivšem agentu CIA-e koji se kaje za svoja nedjela. Tvrdi da su plaćali kojekakve aktiviste, političare i oficire kako bi razjebali Jugoslaviju. Zazučalo mi je nevjerojatno, ali nakon ovog posta više nisam siguran da to nije istina.

Vjerojatno ni dr. Mengele nije ni prvi ni posljednji liječnik koji je zanemario neke bitne elemente medicinske struke, ali to nije važno jer je čovjek završio medicinu.

Svaka čast.



A ima link i na Nibiru te Elvisa na Mjesecu.

Neofašističke bajke koje možete neometano propagirati u zemlji u kojoj predsjednica tvrdi da je ZDS starohrvatski pozdrav.

Nemam se više namjeru prepucavati s obožavateljima NDH na podforumu bez moderature. Možda se opet sretnemo u nekim boljim okolnostima - a vi, deco, dotle merite kuruzu.
Besprizorno etiketiranje. Ovo nije tema o NDH.
Evropska Deklaracija o totalitarnim režimima se odnosi upravo na te "antifašiste" koji svoje zločine masovnog ubijanja ideoloških neprijatelja skrivaju iza svog ratovanja protiv Hitlera i njegovih saveznika u drugom svjetskom ratu.

Brojke su dali Titovi saveznici, pobjednici u drugom svjetskom ratu par godina nakon završetka drugog svjetskog rata.
Amerika i Engleska bit će zemlja proleterska?
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 10:08   #1035
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Ako se nije moglo sakriti, gdje su reakcije?

Ako nisu reagirali, zašto bi se sakrivalo?
Ne znam što ti smatraš pod primjerenom reakcijom? Držali su se dogovora iz Jalte i zapadni saveznici su reagirali nedjelovanjem i željeznom zavjesom. Tito je nakon 1948.g. uspio plutati u sredini, opet uz cijenu neznamkoliko mrtvih ideoloških protivnika ljubitelja Staljina. Bila je nešto mekša zavjesa na OBOSTRANU želju i zadovoljstvo.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 11:49   #1036
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ni dr. Mengele nije ni prvi ni posljednji liječnik koji je zanemario neke bitne elemente medicinske struke, ali to nije važno jer je čovjek završio medicinu.
Naravno da jest važno ono što je radio.

Žao mi je, što te toliko uzrujava ako profesoru Univerziteta ne odričem naziv "znanstvenik", čak i ako mislim da je, barem u jednom dijelu njegovog rada, loš znanstvenik. Ali nije zločinac, što Josef Mengele jest bio.

Quote:
Neofašističke bajke koje možete neometano propagirati u zemlji u kojoj predsjednica tvrdi da je ZDS starohrvatski pozdrav.
Nisam siguran na što sve ovdje točno misliš. Ali istina jest, da su nakon završetka rata vlasti Demokratske Federativne Jugoslavije poubijale velik broj ratnih zarobljenika, kao i političkih protivnika. Naravno, ne samo Hrvata.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 11:52   #1037
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Evropska Deklaracija o totalitarnim režimima se odnosi upravo na te "antifašiste" koji svoje zločine masovnog ubijanja ideoloških neprijatelja skrivaju iza svog ratovanja protiv Hitlera i njegovih saveznika u drugom svjetskom ratu.
Zapravo, ne. Ne odnosi se na to.

Komunisti jesu bili antifašisti, jer definicija "antifašizma" je jednostavna: antifašisti su bili oni, koji su se aktivno borili protiv fašizma.

Quote:
Brojke su dali Titovi saveznici, pobjednici u drugom svjetskom ratu par godina nakon završetka drugog svjetskog rata.
Neke od brojki koje se navode su očito pretjerane. Ali kako kažeš, ovo nije topic o tome.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 12:18   #1038
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Ti očito ne kužiš što je sugovornik, net pogotovo, čim si mi se obratio sugovornik si mi
Su-govornici govore dija-log, "dijele" logos. Ti ne dijeliš. Vodiš mono-log.

Ustvrdio si kako je "povijesna činjenica" da je "Tito službovao u NKVD-u".

Odgovorio sam ti (#1194) da za to nema nikakvih dokaza, pa ni indicija. Nema također ni indicija da je "cinkao". (O tome ranije na ovom topicu, dao sam poveznice gdje se mogu naći izvorni dokumenti na ruskom, a prijevodi su u Simićevoj knjizi iz 2005.).

Ti se ne to ni obazireš, nego ponavljaš da je "cinkajući probijao putove prema vrhu". To je monolog, tvrdiš svoje i točka.

Quote:
Izvori su na neki način uvijek upitni
Zato u historiji (znanosti o povijesti) postoji "kritika izvora" kao primarni znanstveni postupak. Za tezu o "cinkanju" su navedeni izvori (ili, riječ koju volim, "vrela") koje možemo kritizirati. Za "službovao u NKVD-u" nema nikakvih izvora. Logička razmišljanja o kontekstu i situacijama također ukazuju da nije bio.

Quote:
tvoji izvori u velikoj većini upitni i neutemeljeni.
Nisam priložio svoje izvore, nego sam govorio o onima koje su objavili Simić i Eiletz.

Naravno, ne postoje vrela za tezu "Tito nije bio službenik NKVD-a". Kakav bi to bio dokument? Službeno, s pečatom, "Friedrich Walter nije naš službenik"?

U pravilu, onaj koji tvrdi da nešto jest, mora to dokazivati, a ne obrnuto. Ni ti ni ja ne možemo podastrijeti neki dokument u kojem piše da nismo agenti CIA-e, ili da nismo pljaškaši banaka isl..
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 12:42   #1039
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Su-govornici govore dija-log, "dijele" logos. Ti ne dijeliš. Vodiš mono-log.

Ustvrdio si kako je "povijesna činjenica" da je "Tito službovao u NKVD-u".

Odgovorio sam ti (#1194) da za to nema nikakvih dokaza, pa ni indicija. Nema također ni indicija da je "cinkao". (O tome ranije na ovom topicu, dao sam poveznice gdje se mogu naći izvorni dokumenti na ruskom, a prijevodi su u Simićevoj knjizi iz 2005.).

Ti se ne to ni obazireš, nego ponavljaš da je "cinkajući probijao putove prema vrhu". To je monolog, tvrdiš svoje i točka.


Zato u historiji (znanosti o povijesti) postoji "kritika izvora" kao primarni znanstveni postupak. Za tezu o "cinkanju" su navedeni izvori (ili, riječ koju volim, "vrela") koje možemo kritizirati. Za "službovao u NKVD-u" nema nikakvih izvora. Logička razmišljanja o kontekstu i situacijama također ukazuju da nije bio.


Nisam priložio svoje izvore, nego sam govorio o onima koje su objavili Simić i Eiletz.

Naravno, ne postoje vrela za tezu "Tito nije bio službenik NKVD-a". Kakav bi to bio dokument? Službeno, s pečatom, "Friedrich Walter nije naš službenik"?

U pravilu, onaj koji tvrdi da nešto jest, mora to dokazivati, a ne obrnuto. Ni ti ni ja ne možemo podastrijeti neki dokument u kojem piše da nismo agenti CIA-e, ili da nismo pljaškaši banaka isl..
Ako netko vodi monolog onda si to ti, što aludira na to da si nekakav profesor, još dodatno spominješ logiku. Nemoj spominjati logiku jer se pobijaš.
Sam si potvrdio kako izvori Tita kao pripadnika NKVD-a postoje ali su po tebi upitni, tebi je sve s čime se ne slažeš upitno, što te prikazuje kao osobu koja ne voli drugačije mišljenje niti ima razumijevanja za nešto što se ne uklapa u tvoj sklop. Antifašizam je toliko zbunjujući pojam koji je izmišljen radi prikrivanja velikih zlodjela saveznika, ali nekako su se “ saveznici “ posvađali pa se želi objelodaniti ono što su činili komunisti, te su nastale te deklaracije.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 12:50   #1040
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Brojke su dali Titovi saveznici, pobjednici u drugom svjetskom ratu par godina nakon završetka drugog svjetskog rata.
Amerika i Engleska bit će zemlja proleterska?
Zbog toga što su komunisti pobijedili. Ništa drugo. U suprotnom bi Roosevelta i Churchilla stavili među najveće ubojice 20. stoljeća. jedino tako su mogli Tita ušlepati u tu listu.

Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Tito je nakon 1948.g. uspio plutati u sredini, opet uz cijenu neznamkoliko mrtvih ideoloških protivnika ljubitelja Staljina. Bila je nešto mekša zavjesa na OBOSTRANU želju i zadovoljstvo.
O, pa ti odjednom osjećaš empatiju prema komunistima, štoviše, staljinistima! bit će i od tebe nešto.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:01.