Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2003., 21:36   #41
Mozhda sam trebala ispraviti hellie, ali mi se nije chinilo potrebno.

Ovo je SIRUP od maslachka, no neki ga zbog izgleda nazivaju medom

Naravno da MED proizvode iskljuchivo pchele.

Ali ovo nije sranje, kao niti jedan pripravak od ljekovitih biljaka, bez obzira kako ga zvali.

A o korisnosti maslachka, pa i "meda" - sirupa od maslachka, moglo bi se puno pisati.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2003., 21:40   #42
Quote:
magic kaže:
Ali ovo nije sranje, kao niti jedan pripravak od ljekovitih biljaka, bez obzira kako ga zvali.
1. cvjetovi od maslacka nisu ljekoviti, pogotovo ne prokuhani (voda koja vrije ubije u njima cak i ono malo ljekovitog koje je prije kuhanja mozda postojalo)

2. isto se dogada sa korisnim sastojcima limuna (prvenstveno vitamin c)

3. i sav taj silni secer...

U zadnje vrijeme (ovaj "med od maslacka je aktualan jedno deset godina, prije toga nisam cuo za njega) su popularni takvi "pucki" pripravci koji nemaju veze s pravom narodnom medicinom.

"Narodna medicina" je temeljena na stoljetnim znanjima naroda o biljkama i njihovoj upotrebi i protiv nje nemam nista, dapace. Ali ovo je samo surogat, ovo je vise otrovno nego korisno. Dapace, korisno nije uopce. I temelji se na pseudoznanjima.

I nije samo stvar u imenu.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2003., 22:06   #43
Hvala shto si objasnio nekorisnost maslachkova sirupa, vjerovatno ce to odvratiti hellie od namjere da ga spremi

Ja sam odgovorila na postavljeno pitanje.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2003., 22:13   #44
Pa meni je to mama spremala i pila sam kad sam bila prehladjena. Zasto to ne bi bilo dobro?
Da, i bilo je to dok sam bila mala (puuuuno vise od deset godina je proslo). A recept smo dobili na selu.
Ne sjecam se vise je li pomagalo i koliko, ali sigurno nije stetilo.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2003., 07:49   #45
Quote:
slavkec kaže:


"Narodna medicina" je temeljena na stoljetnim znanjima naroda o biljkama i njihovoj upotrebi i protiv nje nemam nista, dapace. Ali ovo je samo surogat, ovo je vise otrovno nego korisno. Dapace, korisno nije uopce. I temelji se na pseudoznanjima.
Ovak, aj' ti lijepo napisi, da bude crno na bijelo, zasto je ovaj sirup po tebi "njesra"? Nemoj filozofirati. Molim da das nekakav link ili napises knjigu gdje si to procitao. Ovakvo lupetanje bez veze o "nekorisnosti" nicemu ne koristi. Te, zasto je "otrovan", koje su to otrovne supstancije, te ostalo, da ne nabrajam...
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2003., 19:53   #46
Quote:
FFE kaže:
Ovak, aj' ti lijepo napisi, da bude crno na bijelo, zasto je ovaj sirup po tebi "njesra"? Nemoj filozofirati. Molim da das nekakav link ili napises knjigu gdje si to procitao. Ovakvo lupetanje bez veze o "nekorisnosti" nicemu ne koristi. Te, zasto je "otrovan", koje su to otrovne supstancije, te ostalo, da ne nabrajam...
Sve ti je napisano gore. Ako treba ponoviti, ponovit cu: imam svog pcelara i imam svoju lijecnicu (specijalisticu medicine opce prakse). Njih dvoje su mi rekli da je takav pripravak vise stetan za organizam nego koristan. Za detaljni opis stete vidi moje gornje postove, a za vise detalja pitaj svog lijecnika (nakon sto mu nabrojis sve sastojke i nacin pripreme).

I hvala na "lupetanju". Very nice.

P.S. Pri upotrebi rijeci "otrovan" nisam mislio daces se srusiti i umrijeti nakon sto pojedes malo tog sirupa, nego u metaforickom smislu. Pretpostavljam da znas sto je metafora, right? Ako ne, napisat cu ti u kojoj knjizi to mozes naci ili staviti link.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2003., 19:59   #47
Quote:
Blaise kaže:
Pa meni je to mama spremala i pila sam kad sam bila prehladjena. Zasto to ne bi bilo dobro?
Da, i bilo je to dok sam bila mala (puuuuno vise od deset godina je proslo). A recept smo dobili na selu.
Ne sjecam se vise je li pomagalo i koliko, ali sigurno nije stetilo.
Pa vjerojatno je pomoglo, za grlobolju (to sam gore napisao). Uostalom, narodni lijek za grlobolju je karamelizirani secer koji se pripravlja kod kuce: obicni kristal secer koji se skuha s malo vode i dobije se "karamela". Kad to cuclas, grlobolja ce ti prije proci. "Med" od maslacka je ista stvar, samo sto tu jos ima cvjetova od maslacka i sok od jednog-dva limuna, no buduci da je to sve prekuhano, visoka temperatura (100 stupnjeva C) unisti c vitamin iz limuna i sve sto je mozda bilo korisno i ljekovito. Taj maslacak i limun samo daju odredenu aromu, to je sve. Ponavljam: taj silni secer je (ovako otopljen) dobar samo protiv grlobolje (iako je pravi med nebrojeno puta kvalitetnije rjesenje) , no kvari zube, deblja, dize razinu secera u krvi, itd.

Bolje bi bilo napraviti "obicnu" karamelu, a sok od dva limuna koji potrosis za taj sirup potrositi za limunadu. Ima vise koristi za organizam.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2003., 20:00   #48
Quote:
magic kaže:
Hvala shto si objasnio nekorisnost maslachkova sirupa, vjerovatno ce to odvratiti hellie od namjere da ga spremi

Ja sam odgovorila na postavljeno pitanje.
Nemas beda, nadam se da moj post nisi krivo shvatila.

I ja se nadam da hellie to bas nece precesto koristiti, ako vec pripremi.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2003., 07:01   #49
baš i nemam namjeru praviti taj med/sirup. jednostavno me zanimalo kako se pravi, jer sam posijala malo maslačka pa da ga iskoristim za nešto zanimljivo. najvjerojatnije, ako uopće izraste, ću ga ili u sok ili nešto slično.
btw. 50% vitamina C propadne čim prerežeš limun, onda možete zamisliti koliko ga puno ima dok iscjediš sok, pa ako ga čak i kuhaš više nema vitamina C da ga uništiš.
hvala puno na svajetima.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 09:10   #50
Question

trazio med od tresnje, breske jabuke nigde pronasao.. gde bi covek
to mogel nabaviti , jel zna neko
 
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 11:11   #51
Za sve koji trazhe pravi med,preporuka: nadjite razlog da odete u Razloge

To je selo u Gorskom kotaru, blizu izvora Kupe.

Shumskim putem, oko pola sata od mjesta, mozhete kupiti med od divljih krushaka i jabuka te shumskog cvijeca, kao i domacu rakiju. Ako se svidite gospodji koja tamo STALNO ZHIVI, bez struje!!!, prodat ce vam ili pokloniti i sirup od borovica.

Cijene po kojima to prodaju stvarno su preniske, a dozhivljaj koji cete tamo imati neusporediv s ichim drugim

A ako "shumsku tetu" dovoljno dugo sharmirate, odvest ce vas na svoje "ljekovito mjesto" - balvan pod kroshnjom ogromnog oraha gdje do vas dopire zrak direktno s izvora...

I odvest ce vas na izvor Kupe putem koji nitko osim nje ne poznaje
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 11:12   #52
Quote:
Princeza kaže:
U medu se kristalizira njegov prirodni secer. Ne mozes ga umjetno kristalizirati niti potaknuti njegovu kristalizaciju, on se kristalizira spontano, vremenom.

Najbolje je da kupis jednu teglu svog proizvodjaca pa ju ostavis da stoji u smocnici par mjeseci. Ako se med kristalizirao, slobodno kupuj i dalje od iste firme.

Kristaliziranje pocinje na stijenkama, sa strane, i na dnu. Ako vidis da se dno pocelo kristalizirati, samo je pitanje vremena kad ce i ostatak.
tako je.. i el ti poznato da se med treba jesti drvenom zlicom, a ne metalnom?
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 11:23   #53
Quote:
Shtefitza kaže:
U medu ima fruktoze, pa je bolji za dijabeticare nego secer, ali s fruktozom (koje inace ima u vecini sokova tipa Sprite, fanta...) je neki stos s opterecenjem jetre... bla, bla, u stvari nije dobro pretjerivati. Ali zlicica meda u caju, nece nikome skoditi. Dapace, med ima antibakterijskih i antivirusnih svojstava...
Navodno, koliko se sjećam, naše tijelo baš ne "žvače" druge šećere osim glukoze. Pa treba transformacija šećera u glukozu.

Inače med u čaju. No, navodno da prevelika toplina srozava kvalitetu meda!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 12:01   #54
Ma htjedoh dopuniti samo još ponešto o medu sa kraja sjećanja iz znanosti o prehrani....

Dakle med je prirodni invertni šećer, dakle otprilike jednaka količina glukoze i fruktoze su zastupljene. Fruktoza prelazi u glukozu, te se kao takva iskorištava u organizmu.

Vitamini u medu potiču iz sitnih čestica cvjetnog praha, pa prema tome nikada ne kupujte FILTRIRANI med, jer su takvom medu uklonjeni vitamini.

I da jedna preporuka... netko je već napisao da se za med koriste drvene žlice, a ne metalne. U pravu je, drvena ili plastična žlica, jer u dodiru s metalom nešto reagira u medu. Ne sjećam se točno ali ako želite budem prekapala po bilješkama s predavanja

I nije dobro jesti med žlicom... Vjerujem da će većina sad graknuti, da da... I ja obožavam uzeti tu i tamo žličicu meda i pojesti, isto kao i mazati ga na kruh. Još kod odraslih ljudi i nije tako strašno, ali kod djece dolazi do šoka stanica u takvim slučajevima. Prevelika koncentracija šećera u medu jednostavno povlači vodu iz stanica s namjerom da ga razrijedi i to je za organizam stres. Radi toga djeci nije dobro davati med žličicom, nego otopljen u čaju ili mlijeku. Upravo djeca koju su roditelji "radi zdravlja" tjerali da uzimaju med žlicom, ne vole med kad odrastu a to je zaista šteta
monique is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 12:05   #55
daj pliz vidi ak ti se da, zbog cega se treba jesti sa drvenom zlicom!?!?
nama su isti rekli na predavanjima,ali je to bilo davno i vise se ne sjecam sto se desava!
da,glukoza na sebe veze vodu....
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 12:17   #56
Quote:
magic kaže:
Za sve koji trazhe pravi med,preporuka: nadjite razlog da odete u Razloge

To je selo u Gorskom kotaru, blizu izvora Kupe.

Shumskim putem, oko pola sata od mjesta, mozhete kupiti med od divljih krushaka i jabuka te shumskog cvijeca, kao i domacu rakiju. Ako se svidite gospodji koja tamo STALNO ZHIVI, bez struje!!!, prodat ce vam ili pokloniti i sirup od borovica.

Cijene po kojima to prodaju stvarno su preniske, a dozhivljaj koji cete tamo imati neusporediv s ichim drugim

A ako "shumsku tetu" dovoljno dugo sharmirate, odvest ce vas na svoje "ljekovito mjesto" - balvan pod kroshnjom ogromnog oraha gdje do vas dopire zrak direktno s izvora...

I odvest ce vas na izvor Kupe putem koji nitko osim nje ne poznaje
moram se opetovati
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 12:39   #57
kao zamjena za secer, moze se uzeti i ječmeni slad...to je isto dobro
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 12:42   #58
Samo ima malko neobichan okus...treba se priviknut. Meni je fini na pancakeima kao zamjena za javor sirup kojeg nigdje neeemaaaa buaaaa
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 12:47   #59
jao, a znate sto je jos fino...sirup od rogaca...meni je to tako fino...a moze se jesti i s palacinkama
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 12:50   #60
U Zagrebu ima javorovog sirupa u dućanima zdrave hrane - a nekako mi se čini da ga je bilo i u Mercatoru.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:05.