Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2003., 03:20   #61
Damire,
Opet mi pokusavash reci nesto sa cime ja stvarno blage veze nemam,pocesvi od praznovjerja preko "vehabizma", pa do siizma, i sl.

Jedno je damire, ideologija koja se pod plastom islama sprovodi vecinom iz politickih ciljeva, a drugo je islam kao religija i nacin zivota.
U slucaju danasnjeg islama u nekim zemljama, islam je "parola" za otpor prema zapadnoj kolonijalizaciji.
Upirati prste u "islamiste" a zanemarivati uvjete i uzroke zbog kojih su se isti pojavili nece nista rijesiti.

Rima,
Muhammed ibn Wehab je reformator u islamu.U vrijeme kada se on pojavio (potice iz istog djela Mekke odakle potice i Muhammed s.a.v.s.) muslimani su zapali u idolopoklonstvo, klanjali su se mezarjima(grobovima) , prisvojili praznovjerje i sl.

Wehab je izvrsio reformaciju Islama, i nista nij elose u njegovom ucenju sem metodologije koju je koristio.kasnije citav taj pokret je bio vise stvar ideoloske(ps arapke) dominacije.Wehab je koristio previse agresivne metode uklanjanja mjesta kojima su se mulimani klanjali(chak je srusio i mezarje Muhameda s.a.v.s), umjesto da je koristio "drugu" metodologiju.Naime praznovjerje traba "unistiti u ljudima" , pouviti ih ispavnom i odmah ce isti shvatiti u cemu grijese i odbaciti isto.


Da se malo osvrnem josh na WTC.
Mislim da je vecina muslimana osudila dogadjaje u WTC, nije tacno da se niko nije oglasio.

Uglavnom , ako vi (kao i wehab doduse) stalno upirete prste na "objekte" ne ispravnosti kod muslimana, a niste u stanju proniknuti uvjetovanosti nastanka istih, kao i naci rjesenje da se iste zablude otklone , onda ne vidim veliku korist od stalnog pritiska na muslimane-namecuci im "osjecaj krivnje".

Naime, da bi se rijesio problem njega treba rjesavati u korijenu, u ljudskim uvjerenjima.Da bi se sprecilo zloupotrebljavanj religije u politicke svrhe, treba ljude nauciti cemu sluzi religija, i koja su ucenja religiji.Ako ljudi private Istinu,mjesto zablude(za koju smatraju da je istina) onda se nece povoditi za zabludama.
Medjutim ako se svo vrijeme muslimani (svi) napadaju i stavjaju pod presing to ce dovesti do pojacanja tenzija i suprotno namjeri, povecanja fanatizma(fanatizam vise nalazi korijena u emocijama nego u razumu).

Npr. slucaj u nigeriji kada je novinarka rekla da su misice toliko lijepe da bi ih Muhammed pozelio u raju je zanimljiv.

kao prvo , novinarka je mozda spontano i mozda ne, spomenula Muhammeda u sasvim ne prihvatljivom kontekstu za nigerijske muslimane.Zasto lijepa novinarka nije razmisljala o odgovornosti za to sto izjavljuje?zasto ,kada je znala kakav je stav nigerijskog prava spram "uvrede casti Muhammedove" nije pripazila na "jezik"?
Nemojte samo reci da je jadna nevina, slucajno izletila...

Drugo, nigerijski sherijat(malikijska pravna skola) nikako nije validan u krscankom djelu Nigerije, tako da oni nigerijci nikako nisu (u skladu sa malikijskom skolom) smjeli ucestvovati u kasnijem fanaticnom rusilackom napadu u kome je izginulo 100 i vise nevinih ljudi.

Znaci ako vec treba da se mjenja "islam", on treba da se mjenja iznutra, poukom, mozda i reformacijom dosadasnje interpretacije nekih ekstremin skola.Ali bitno je da podsticaj za promjenom dolazi iznutra.Ako je podsticaj stimulisan s vana, vecninom Amerike, i vecim djelom da "sekulira" islam, ili da "nametne svoje kulturne norme", onda je taj pokusaj osudjen na propast, jer pokusava kroz globalizaciju promjeniti ono sto je vjekovima ukorjenjeno kao tradicija tog naroda(nigerija npr.)

U sustini sve se svodi na lanac uzrocno posljedicnih veza, i niko tu nije "ne odgovoran" .Rakao sam zagoru(kroz salu) da bi za ovo sto je izvjavio o Muhammedu bio osudjen na smrtnu kaznu -samo zato da pripazi u kom kontekstu i u kom drustvu(situaciji) pravi te izjave.Neko ce reci , ma ja cu reci sto mi je god na pameti.Ja kazem ok , reci bujrum na svoju odgovornost.Ali takvi "ne promisljeni" potezi imaju daleko gore posljedice nego sto neko iole moze da nasluti.

Ok , ovo je forum, ali zamisli samo sta bi se desilo rimi da javno napadne (na onakav nacin) hadise i Muhammeda, u jednom "talibanskom ambijentu"?
Iskreno ja bi se "postavio" kao "podmetac" da koji kamen skrenem na sebe, ali ako se stalno potenciraju tavke teme, onda ....ne znam sta da kazem...nista dobro iz svega toga.

samo da naglasim, sve promjene u muslimanskom svijetu trebaju da dodju iznutra-iz samog naroda, jedino je tako moguce djelovati kroz "ummet"(narod).Sve te "vanjske" akcije nikada nece uroditi plodom ako se cjelo vrijeme potenciraju akteri a zaboravljaju uvjetovanosti koje su stvorile te aktere(teroriste).


Selam
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 03:33   #62
Damire,
Pricat cemo poslije(idem sada lech) o politickom i vjerkom raskolu u Islamu.Naime ja sve to gledam kao "dio istorije" (koja se mozda ponavlja kod onih koji josh zive u "srednjovjekovnom islamu")

Selam
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 03:36   #63
Quote:
A sad pitanje tebi. Bi li ti volio da zivis u islamskoj drzavi s vehabijskom interpretacijom islama ?
JOK

Vec bi me "triput" ubili (doduse nije li nagrada za smrt na Bozijem putu Istine raj)

I oni iz irana(zbog kritike siizma i "savrsenih imama") .Kod njih bi isto bio vec davno rahmetli za ovo sto "govorim".
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 04:52   #64
Quote:
Rima kaže:
Damire : odakle je ta rijec dosla < mislim na Vehabija , ja nemam pojma a sam cujem kako svi ponavljaju
naravno shvatila sam da je neka vrlo ekstremna struja islama iz Saudije ali me zanima odakle je naziv
Draga Rima,

Evo, ja cu ti ukratko reci nekoliko stvari. Naravno, cijela prica je mnogo duza.


VEHABIZAM je puritansticki, reformisticki pokret u Islamu osnovan u Arbiji u 18. st. Osnovao ga je Muhammad Ibn 'Abd al-Wahhab, pa po njemu "vehabije".

Sljedbenici njegovog pokreta ne vole da ih se zove "vehabijama", jer oni tu vide sirk (pripisivanje Bozijih svojstava ikome osim Bogu). Dakle, shodno njihovim vjerovanjima, oni nece da se smatraju sljedbenicima Ibn Abd-ul-Wahaba, nego Boga, premda slijede, rekao bih, Abd-ul-Wahabovu interpretaciju Islama.

Vehabije sami sebe nazivaju "salefijama" po rijeci "salaf" koja otprilike znaci "pobozni nasljednici prve generacije muslimana" (Muhamedovi ashabi, njegovi prvi prijatelji i konvertiti na Islam, kao sto su Isusovi apostoli u krscanstvu).

Abd-ul-Wahhab je bazirao svoje ucenje na Ibn Taimiyi (13-14 st.), za kojeg si cesto cula na IB-u. Ibn Taimiya (hanibalitski pravnik - hanbaliti su jedna od cetiri islamske sunetske pravne skole) se uvijek zalagao za vracanje na same korjene Islama (fundamente), tj. da se muslimani ponasaju i zive kao prvi muslimani i Muhamed. Ideal vjere. On je imao mnogo briljantnih stavova, zalagao se protiv "taqlida" (slijepog imitiranja censusa prijasnjih pravnika), ali vec u 14. stoljecu dervisi i njihovi mauzoleji (turbeta) su mu poceli jako smetati. Mislio je da ti mauzoleji uvode ljude u nevjeru, da se ljudi mole svecima umjesto Bogu.

Pod utjecajem Ibn Taymiye, Abd-ul-Wahhab je u 18. st. odlucio da ocisti prvo Arabiju od ove hereze "vjerovanja u grobove". Tako je pokrenuo krvave pohode rusenja mauzoleja svetaca, kao i dzamije s mauzolejima. Poslije njegove smrti, vehabije ruse dzamiju u Karbali 1801. sa kostima poslanikova unuka Huseina. Takodjer su poruseni i sravnjeni sa zemljom i mnogi nadgrobni spomenici obicnih ljudi koji su bili iole umjetnicki izradjeniji. Po njima je samo jednostavna ploca dozvoljena, pa se i danas dan saudijski kraljevi sahranjuju pod tako jednostavnim spomenicima. Ideja je u sustini lijepa, predstavlja ravnopravnost, ali je sprovodjena grubo, na silu su ljudima rusene svetinje, na silu ih se ucilo sta je "prava vjera", a sto je najgore puno je krvi tada proljeveno od strane muslimana muslimanima.

Dobar prijatelj Abd-ul-Wahaba je bio Muhammad Ibn-Saud, arabljanski plemic, ciji ce potomci kasnije osnovati Kraljevinu Saudijsku Arabiju. Od samog pocetka, tako, cijeli salefijski (vehabijski) pokret ima i politicku dimenziju. Posluzio je u borbi za otcjepljenje Saudijske Arabije od Osmanske imperije. Tako je vehabizam i postao drzavna ideologija Saudijske Arabije. Vehabije su dale saudijskim kraljevima vjersku podrsku i mobilizirale narod za njihovu nacionalnu stvar (protiv "korumiprianih i krivovjernih" Osmanlija, kako oni kazu), a Abdul Aziz Ibn Saud je vehabizam proglasio drzavnom vjerom (interpretacijom islama) kad je osnovao danasnju Kraljevinu Saudijsku Arabiju 1933. objedinjujuci nekoliko provincija Arabije. Tako je svako nesto usicario.

Mozda ce ti najcudnije biti da cujes da je, je 1925. Kralj Ibn Saud (vehabija) dao srusiti mauzoleje i poravnati elaboriranije nadgrobne spomenike u Medini (groblje Jannat-ul-Baqi) gdje je bilo sahranjeno oko 7000 Muhamedovih prvih sljedbenika, medju kojima i kalif Osman, kalif Ali, Muhamedov sin Ibrahim, unuk mu Hasan, itd.

Iste godine je unistio isti Kralj i groblje Jannat-ul-MUalla u Meki, te grobove Muhamedove majke Amine, prve zene mu Hatidze, djeda koji ga je odgojio, i dr. Necuveno. To se zove fanatizam. Dovoljan razlog da muslimani imaju problema da se medjusobno izmire i dan danas.

Elem, Rima nekad mi nije jasno, je li svo ovo rusenje zaista bio pokusaj da se Islam ocisti od nekih "pogresnih" vjerovanja, ili stvar politike da se Arabija oslobodi od Osmanlija, koje je trebalo proglasiti "krivovjernima", pa se pronaslo da grade mauzoleje i nadgrobne spomenike. Vehabije su uvijek progonile sije, jer oni nisu nikada do kraja bile podlozne nikakvim sunitskim vlastima.

U svakom slucaju, vehabije i danas dan dokazuju da su za "ultimativnu vjersku higijenu", pokusavaju dominirati muslimanima, iskoristavati njihovu ocajnu situaciju, uslovljavaju dostavu humanitarne pomoci podloznoscu njihovoj ideologiji, dakle prevaspitavaju muslimane i jos jednom ih prevode na "PRAVI ISLAM". Zao mi sirotinje. Unistise im i duh, i dostojanstvo, i kulturu.

Evo, evo nadjoh na netu, pa pogledaj:

http://www.rferl.org/nca/features/20...804130919.html

Nakon cetnika i ustasa, vehabije dokusuruju islamsku umjetnost i arhitekturu na Balkanu.

Selam, pozdrav i mir

Damir

Zadnje uređivanje Damir : 09.02.2003. at 20:41.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 06:26   #65
Quote:
Adura kaže:
Istorija je izvedena iz hadisa.Ustvari vecina hadisa su (ukoliko su autenticni i ukoliko imaju vise svjedoka) historijski , a ne religijski ili medicinski, ili bilo koji drugi podaci(sem usko vezanih za religijske propise-sunnet).
Mozda su istorijski kako ti kazes ali to nije stav vecine muslimana za koje su hadisi nesto bespogovorno.
Dovoljno govori sto mi se nijedan musliman nije ovdje javio da kaze taj hadis nije istina kako muhamed jebe 11 puta dnevno 11 zena. Osim naravno tebe sa svojim privatnim islamom i druga damira, naseg svecenika zaduzenog za javni moral.

Quote:
Nije problem u zekatu, vec je problem u statusu udovica u tadasnjem drustvu.Bile su ne zasticene, ne samo ekonomski vec i na bilo koji drugi nacin ukoliko nisu bile udate.
Pa ako nije problem u zekatu kako su onda bile ekonomski nezasticene? De mi reci na koji realan nacin su bile nazasticene? Sto budalis bolan pa zar nije muhamed moj jaran bio sudija pa cak i vladar? Kako su mogle biti nezasticene u toj muhamedovoj pravednoj zajednici.

Quote:
Nemam ja nista protiv sexa , niti sam opterecen sa tim.Samo kako rekoh poenta tih brakova nije bilo "puko zadovoljavanje seksualnih potreba".
Ja ne znam jer nisam muhamed i ti isto ne znas.
Ono sto znamo je sto kaze hadis o njegovom orgijanju sa zenama. Pametan ce izvuci zakljucak.

Quote:
Ako pise u hadisu?Zar ti zagore priznajesh hadise?:=)
Nizak udarac burazeru.
Ovdje ne govorimo o mom stavu prema hadisima nego analiziramo taj hadis koji je rima spomenula.
Ne treba mi hadis da bih znao da su mnogi poslanici bili mnogozenci i da sigurno nisu ih cuvali za ukrasa.
Hadis tu dolazi da to jos potvrdi i detaljnije kaze o muhamedu, a sa ovim hadisom se vecina muslimana slaze.
Naravno ne vole o tome pricati pa se i slabo javljaju osim tebe i naseg sveca damira, jer to sada vise nije za hvaliti se i ponos kao nekada davno kad je bilo cool imati zenu od 9 godina i jebati 11 puta dnevno.
Eh ta stara dobra vremena ko sto bi rekli danasnji pedofili.

Quote:
Uglavnom, zene muslimanke, kao i svake druge, nisu stvorene za puko zadovoljavanja muskarca.
Ti znas zasto su zene stvorene, je li ti to bog rekao?

Quote:
Tako da ako "prilazish" zeni (npr. kao sto si se obratio Rimi) zbog toga , onda se to majstore podvodi kao "uvreda casti"(U Kur'anu imash cak i kaznu za uvredu casti).
Sta je to uvreda casti i kakva je kazna za tu uvredu casti. Definisi uvredu jer uvreda je kako znam privatna stvar svakog. Meni nesto nije uvreda dok tebi jeste.

Quote:
Hmmmm a za uvredu prema Muhammedu(opet uvreda casti) da ti ne govorim, u nekim zemljama(Nigrija npr.) bi vec dobio smrtnu kaznu za to.
Ne znam kako sam ja uvrijedio muhameda. Pa jesam li ja napisao hadis kako muhamed jebe 11 zena 11 puta dnevno?
Mozes li definisati moju uvredu prema muhamedu zbog koje bi dobio smrtnu kaznu.

Pa cak i da jeste uvreda, kakvo je to govno od drzave gdje ljude ubijaju jer uvrijede?

Quote:
Upravo su hadisi istorijski dokumenti.Postiji par hadisa o Aishinim godinama, ali postoji isto mnogo vise njih koji govore drugacije i suprotno tom.Onda kad sve uporedish nadjes odgovor.
Dobro ali opet izbjegavas moj argument da je imao 3 mlada komada, vrlo mlada a o robinjama se i ne zna zar ne? Je li i njih uzeo iz milosti ili kako bi sklopio mirovni sporazum?
Jaka mi je to zajednica gdje se zena tako tretira.

Ono sto meni smeta je idealiziranje muhameda kao da je neki svetac ili andjeo a ne obicni boziji poslanik.
Skoro svaki poslanik je grijesan, mnogi su ubili i uradili razne druge neoprostive grijehe.
Ljudi a i poslanici su grijesni dok Bog to nije.

Vecina religioznih nece priznati da su i poslanici bili grijesni.

Quote:
Ne bash da je postojala tada kao u ova vremena, i ne bash da je "efikasna" kao ova danasnja.
Sad eto kazes da je postojala ali ne bas tako efikasna. Pa zar nisi prvo napisao: "A o kontracepciji ,nije bolan toga bilo u ta doba."
Ovo je dokaz i da kada nisi u pravu i kada se provalis sa gluposti, i dalje do kraja nastojis da tjeras bijesne gliste.

Quote:
Uglavnom postedi druge od opsesije sexom,
Postedite vi mene vase opsesije protiv seksa.
Znas, kad neko pocne da kritikuje seks i da ga posmatra animalnim i stidom, ja se nekako jebiga care bacim u odbranu jer seks je prirodna pojava i Bozije. Ici protiv toga je biti protiv Boga.

Quote:
a Rimi se izvini za uvredu - jer ona da je "htjela" da joj se tako obratish to bi i rekla.
Ja opet pitam da mi pojasnite kakva je uvreda u pitanju?
Normalnoj zeni kad ponudis seks moze joj biti samo drago jer je zna da je pozeljna. Kad zenu ne zelis i ne das joj kompiment, e to je vec uvreda.
Ali religioznim fanaticima (posebno zenskim) je seks nesto strano, ugaseno i svim sredstvima potisnuto.

Ja sam htio jednom jebat jednu religioznu zenu ali od toga nije bilo nista. Trpio sam njena adventisticka predavanja mastajuci kako joj skidam njene bijele svilene carape i kako je u svom krevetu guzim dok Bog zadovoljno nas gleda i aplaudira, sretan sto njegova stvorenja zive i ponasaju se onako kako ih je zamislio i stvorio. Ali avaj, ona je htjela neki drugi svijet, kao da je Bog nije htio stvoriti za ovaj svijet, kao da je ovaj svijet grijeh i treba pljunuti po njemu zarad nekog drugog boljeg svijeta.
Tako da znam da religiozne zene (a vjerovatno i muskarci) su operisani od seksa. Oni koji tvrde da nisu, oni onda sigurno da nisu dovoljno religiozni kako im njihova religija naredjuje.

Doduse ja sam se zajebavao sa rimom i to samo budale nisu shvatile, jer ocito za mnoge je internet jedna iluzija pomijesana sa stvarnoscu.
Ali budale to ne kontaju nego se nadju jos uvredjeni kao da sam im vec jebao retardiranu pickicu.
Pa mi jos moralisu i ponasaju se kao neki zastitnici a svaki bi jebao cim bi mu se ukazala prilika.
Tako i popovi, uzasavaju se seksa a jebu sto god im dodje pod ruku od casnih sestri, djecaka pa do kolega popova.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 12:55   #66
Adurs

Quote:
U NIGERIJI Simona.Nigerija nije bash ideal Islama, i ne uzimam je kao "idealnom islamkom zajednicom".
Ah, i Salman Ruždi je Nigerijac?

De Adura, nemoj nas praviti slijepe poed zdravih očiju.

Nema i nikad nije bilo idealne islamske države niti su se ikada "mudri" složili o tome kakva bi trebala biti.

Kad to nije bilo moguće ni za živih Drugova na samom početku, još manje je moguće danas. Ništa neće pomoći "stavljanjem" tih istina pod tepih u ime nekog idealnog zajedništva.

To su kršćani shvatili nakon što su se gotovo međusobno istrijebili i danas službene postoje različite kršćanske zajednice, koje se sve zaklinju na Bibliju.

Kad to shvate i muslimani (a nažalost iz povijesti nitko ništa ne uči), onda će i islamski forumi biti što sam riječ kaže. Rasprava, a ne diktat....ili će biti otvoreni samo za tumačenje vlastite "istine"...kao što je slučaj i kod drugih zajednica s određenom namjenom.

I ne zaboravi ni u Bibliji nema demokracije ni slobode mišljenja, pa građansku državu nisu stvorili teolozi kršćanstva nego pobunjeni građani. Oni isti kojima se osporavala i sama mogućnost da im je od Boga "dato" da o bilo čemu odlučuju.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 03:09   #67
Quote:
Ah, i Salman Ruždi je Nigerijac?
Jeli Islam kriv za WTC?
jeli islam kriv za kalifinu smrt?
Jeli islam kriv zbog manipulacije i degradacije zeninog prava?
Jeli islam kriv za stanje muslimana u svijetu?
Jeli islam kriv za politicku manipulaciju religijom?
Jeli islam kriv za arapski nacionalizam, i danasnju "sumnjvu" ulemu?
Jeli islam kriv za pojavu jinologa, shirbeza?
Jeli islam kriv sto se sherijat po pitanju djeteta zloupotrebljava?


Simona.
Vidish kako ti mene fino nadopunjujesh.U nizu "pitanja" sam zaboravio ovo:
Jali islam kriv za fetwu prema Salman Ruždiju?


Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 09:46   #68
Adura..zemljopisno, gdje da se okrenem pa da mozemo reci da je to i to idealna Islamska drzava...ili ako vec ne postoji drzava, neka podskupina gdje se provodi idealan Islam?

Ovo sto ti propagiras je fino i lijepo...samo to jos nisam cuo da negdje postoji....mozda ti znas.

A iako je lijepo i fino, opet nebih rekao da je idealno...barem ne za mene agnostika vjernika.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 13:50   #69
Quote:
Adura kaže:
Jeli Islam kriv za WTC?
jeli islam kriv za kalifinu smrt?
Jeli islam kriv zbog manipulacije i degradacije zeninog prava?
Jeli islam kriv za stanje muslimana u svijetu?
Jeli islam kriv za politicku manipulaciju religijom?
Jeli islam kriv za arapski nacionalizam, i danasnju "sumnjvu" ulemu?
Jeli islam kriv za pojavu jinologa, shirbeza?
Jeli islam kriv sto se sherijat po pitanju djeteta zloupotrebljava?


Simona.
Vidish kako ti mene fino nadopunjujesh.U nizu "pitanja" sam zaboravio ovo:
Jali islam kriv za fetwu prema Salman Ruždiju?

Sva ta pitanja vrijede i za kršćanstvo. Kao i zvaku drugu religiju.

I da ti odgovorim na tvoja pitanja: Svi su oni se pozivali na Islam.Vaše je da ta pitanja riješite među sobom.Ako možete!

Kaskadera potpisujem, a i sama sam mnogo puta pitala: kada i gdje je bila idealna islamska država?
Nikada i nigdje! Isto kao ni kršćanska.
Kad to priznaš sam sebi, onda možemo razgovarati o ljepotama vjerskih učenja. Ne samo islamskim, kad su već nama danas dostupna i ona učenja koja u Muhamedovo vrijeme nisu bila.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 13:59   #70
Quote:
kaskader kaže:
Adura..zemljopisno, gdje da se okrenem pa da mozemo reci da je to i to idealna Islamska drzava...ili ako vec ne postoji drzava, neka podskupina gdje se provodi idealan Islam?

Ovo sto ti propagiras je fino i lijepo...samo to jos nisam cuo da negdje postoji....mozda ti znas.

A iako je lijepo i fino, opet nebih rekao da je idealno...barem ne za mene agnostika vjernika.
Idealna muslimanska država je bila prije raskola kod Muslimana.Nije bash u potpunosti tačno da je raskol bio unurašnji.Raskol je "uvezen" s polja(od zavjernika) -krivotvorenim pismima(no to je več druga teme o kojoj bi se moglo progovoriti).
Od onda pa na dalje uvjek je bilo "šepavosti" koje su se kasnije iz političke scene prebacile na vjersku, i vidno su se "razlike" zaoštrile i u političkom i u vjerskom smislu.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 14:03   #71
Quote:
I da ti odgovorim na tvoja pitanja: Svi su oni se pozivali na Islam.Vaše je da ta pitanja riješite među sobom.Ako možete!
Da , kažem ti ne trebe nama (muslimanima u globalu)više "spoljni ne prijatelj", mi to sami sebi činimo.
Ali treba znati kako je došlo do razvoja danasnjeg stanja i sl, a ne samo izdvajati današnje stanje i prenositi ga na sva druga vremena.To je ne pravedno.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 14:47   #72
Quote:
Adura kaže:
Da , kažem ti ne trebe nama (muslimanima u globalu)više "spoljni ne prijatelj", mi to sami sebi činimo.
Ali treba znati kako je došlo do razvoja danasnjeg stanja i sl, a ne samo izdvajati današnje stanje i prenositi ga na sva druga vremena.To je ne pravedno.
Tko bi to trebao znati? Muslimani ili?

Međutim, koliko ja vidim...baš muslimanima nije dozvoljeno da slobodno raspravljaju o svojoj vlastitoj povijesti, a svaki nemusliman koji pokaže interes, čak znanstveni, proglašava se cafirom... i tako u krug.

Inače, upravo čitam znanstvenu knjigu "Raskoli u Islamu", napisanu za sve koje ta materija zanima i vrlo je delikatna, da ne bi povrijedila bilo koga od raznih muslimanskih struja.
Zapravo, ništa novo pod kapom nebeskom.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 20:48   #73
Quote:
Adura kaže:
Idealna muslimanska država je bila prije raskola kod Muslimana.
Nije jer si prosli put rekao:
"Nije problem u zekatu, vec je problem u statusu udovica u tadasnjem drustvu.Bile su ne zasticene, ne samo ekonomski vec i na bilo koji drugi nacin ukoliko nisu bile udate."


Znaci da je nesto bilo ipak truhlo u drzavi danskoj, uoopsss mislio sam reci islamskoj...



Quote:
Jeli Islam kriv za WTC?
jeli islam kriv za kalifinu smrt?
Jeli islam kriv zbog manipulacije i degradacije zeninog prava?
Jeli islam kriv za stanje muslimana u svijetu?
Jeli islam kriv za politicku manipulaciju religijom?
Jeli islam kriv za arapski nacionalizam, i danasnju "sumnjvu" ulemu?
Jeli islam kriv za pojavu jinologa, shirbeza?
Jeli islam kriv sto se sherijat po pitanju djeteta zloupotrebljava?
Jednim dijelom jeste kriv.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 21:30   #74
Quote:
Damir kaže:
Zagore,
Samo ja radje prakticiram seks, nego da po netu pricam o njemu. Zagore, jaro, ne provaljuj se. Znas onu bosansku: "Ko o cemu, gladan o kruhu." ili onu "Ko o cemu, kurva o postenju." Svako prica o onom sto mu fali. Sto vise prica, to znaci da mu vise fali.
Grijesis, meni seks ne fali.

Nego nesto cu ti reci, nema potrebe da me zoves na ove hrvatske diskusije jer sam ja ovdje vec 5 godina. Doduse diskusije su se par puta mijenjale zbog novih verzija i tako to.

Nisam ti htio odgovoriti na ovaj tvoj post jer pises identicno kao i adura. Zajedno fulate temu koju je rima otvorila i uspjesno ste temu okrenuli u nesto trece.
Tema je bila o seksualnoj moci muhameda a ne o tome da pravdate njegovo mnogozenstvo.

Quote:
Za Muhameda je najvjerojatnije tacan podatak, tj. izmedju 6 i 12. Ali, za Davida i za Solomona su malo "precerali". Na stotine zena i konkubina..... brat bratu previse.
Zasto bi bilo previse? To su bili mocni ljudi.

Quote:
Adura ti je dao dosta lijepih objasnjenja o uzrocima Muhamedove poligamije
Ja nisam trazio da mi bilo ko pravda muhamedovu poligamiju.

Quote:
Samo jedan primjer da navedem. Egipatski krscanski kralj Muqawqis se lijepo zahvalio Muhamedu na pozivu da predje na Islam, odbio je poziv, priznao je Muhameda za poslanika, ali je ostao krscanin. Kao izraz postovanja, poslao je Muhamedu mnogo darova, a tu su bila i dva specijalna dara, dvije zene. Jedna od njih je bila Marija Koptkinja o kojoj Adura prica.
Covjece poligamija je bila normalna u to vrijeme a i sada na tim prostorima, zasto pokusavas da pravdas...
Hocete reci da je muhamed imao dosta zena jer je morao, sada to nije cool pa se mora nekako opravdati.

Quote:
U svakom slucaju, kao rezultat ovog saveza i politickog dogovora, za Muhamedova zivota Arabija nije napala Egipat. Sta se poslije desilo, druga je prica.
Ocito da se ovi drugi nisu htjeli zadovoljiti samo sa dva mlada komada i nesto darova. Vjerovatno nisu voljeli seks kao ni ti.
Sto cemo reci da je muhamed bio malo skromniji od svojih nasljednika ali je znao uzivati u seksu.

Quote:
Cuj, nije to samo "hriscanski" stil, nego svaciji. Ja se trudim, opet, da budem objektivan, racionalan i znanstven, ali izgleda da mi bas ne polazi za rukom. Tako bar ti kazes.
To ti je stil izvrtanja ociglednih cinjenica u korist svog stava koji je cesto totalno suprotan.

Quote:
I ja seks smatram prirodnom pojavom, ali covjek nije samo animalno, nego i moralno i eticko bice, pa tako ne upraznjavam seks na javnim mjestima.
Pa zivotinje su po tom pitanju duhovnije od covjeka jer ne boluju od stida. Prirodnije su.

Quote:
I net je javno mjesto, izuzev onih zatvorenih erotskih kutaka, pa mozda bi tamo trebao malo da svratis. Ovo je ipak podforum za religiju.
Problem je sto se seks skriva i smatra stidnim i nemoralnim, zato bi ga ti trpao u zatvorene kutke. A o klanju i ubijanju mozemo da pricamo, to i djeca mogu da gledaju i citaju.

Quote:
Ne znam odakle ti ideja da gurui i budisti gledaju na seks kao na grijeh. Svasta.
Nisam rekao da gledaju na seks kao na grijeh.
Ne znam zasto ne citas sto pisem ili ako vec citas zasto onda ne razmislis sta je pisac htio da kaze.
Napisao sam: Znam da hriscani gledaju na seks kao grijeh a gurui i budisti gledaju kao nesto zivotinjsko.

Nadam se da ces sad shvatiti da sam to napisao za hriscane.

Quote:
Tako ne znam zasto onda napdas hinduizam i budizam?
Ja cu napadati i budizam i hinduizam jer su to govna, odnosno religije.

Ja samo ne znam zasto idealizirate muhameda, zasto pravdate njegovo mnogozenstvo a o temi "muhamedova seksualna moc" nista ne govorite.
Razlika izmedju vas i ovih religioznih je sto se oni ne javljaju jer ne smiju dovesti u sumnju hadis a nelogicno im je i da kazu nesto protiv muhamedove seksualne moci 11 zena 11 puta dnevno.

Dok se vi na drugu stranu bavite necim drugim i pokusavate da opravdate ili da negirate da je muhamed bio dobar jebac.

Sto cu reci razlika izmedju religioznih fanatika i vas reformatora je nistavna, i jedni i drugi idealizirate muhameda koji je bio covjek kao i svi drugi sa svim slabostima i grijesima. Pravite od njega sveca i ideal vjernika kad je upitno da je on to bio.

Je li i savle zvani pavle klao i proganjao prve hriscane pa kasnije postao veci hriscanin nego njegove zrtve.
Savle nije shvatio da celibat nema veze sa duhovnoscu kao sto nije imala ni njegova krvava proslost da ga spreci da otkrije tajne duhovnosti.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 23:02   #75
Quote:
Zagor:
Doduse ja sam se zajebavao sa rimom i to samo budale nisu shvatile, jer ocito za mnoge je internet jedna iluzija pomijesana sa stvarnoscu.Ali budale to ne kontaju nego se nadju jos uvredjeni kao da sam im vec jebao retardiranu pickicu.
Zanimljivo Zagore, kako ti ne patiš od internet iluzije stvarnosti na IB forumu, pa ti tamo nikad nije palo na pamet da takvim prostačkim rječnikom odgovaraš bilo kome?

Tamo si licemjer ili?

Što se mene tiče, ipak sam pomislila kako si, recimo, sazrio u odgovornu osobu, nakon tvojih početaka prije 2 g. na prvom forumu. Ali, očito, ništa od toga.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 23:11   #76
Ja tako pricam i u stvarnosti, s onim ko zasluzi.
Razliciti ljudi pa razliciti i tonovi.
Sta je za tebe prostacki to mozda za mene nije, dok za mene nesto drugo jeste a za tebe nije.

U drugu ruku ne znam ni sta je za tebe "odgovorna osoba", stvarno ne znam i ne mislim da je iko podoban da mi pametuje i da mi sudi jer stvarno niste nista bolji od mene, mozete biti samo gori.
Btw, nije 2 vec 5 godina.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 23:14   #77
Quote:
Zanimljivo Zagore, kako ti ne patiš od internet iluzije stvarnosti na IB forumu, pa ti tamo nikad nije palo na pamet da takvim prostačkim rječnikom odgovaraš bilo kome?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 23:33   #78
Vjerovatno na IB nisam bio u takvoj situaciji. Nisu ni oni toliko strasni koliko mnogi misle.

Mene zamo zacudjuje koliko mnogi pricaju o duhovnosti i nekom drugom svijetu, Bogu i ostalim stvarima, dok ih obicna psovka zna izbaciti iz kolosijeka.
Toliko o njihovoj duhovnosti.
Sto cu reci da postoji i siroko je rasprostranjena umisljena duhovnost, dok ona prava i jeste za mnoge nedostizna.
Ljudi koji su dostigli neki oblik duhovnosti kao na primjer gospon pes, njih nece izbaciti iz kolosijeka ni I. L pa ni zagor niti bilo koja druga budala.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 23:55   #79
Je, pusa i tebi, samo sto se ja moram pobrinuti da se i druge budale (joj, ubit ce me ) dobro osjecaju, sto znaci da te moram zamoliti da malo smanjis posto neke smeta.

Moze?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 00:57   #80
Quote:
zagor kaže:
Vjerovatno na IB nisam bio u takvoj situaciji. Nisu ni oni toliko strasni koliko mnogi misle.
Ooo, itekao si bio...samo si dobro znao da bi bio u trenutku brisan, a i baniran. A to je licemjerje za koje tako rado optužuješ sve druge.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:35.