Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2017., 10:49   #1
turismofobia :zubo:

za one koji govore, ili uče, španjolski ovdje:
https://www.spanishpodcast.net/turis...tourismphobia/

za ostale:
riječ se od nedavno učestalo koristi u španjolskim medijima. definira se kao "mržnja prema turizmu i/li turistima, tj. prema osobama koje posjećuju mjesto u kojemu živiš".
(La turismofobia es un odio hacia el turismo o hacia los turistas, es decir, hacia las personas que visitan el lugar donde vives.)

nabrojani su neki razlozi za turizmofobiju:

npr. porast cijena nekretnina koje kupuju veliki investitori. a porad čega domaći, mali, ljudi ne mogu više kupit nekretnine.

npr. agencije koje promoviraju "turizam pijanstva" (“turismo de borrachera”). a što dovodi do tučnjava, buke i nereda.
kod nas bi to bilo zrće ? nikad tamo bila, al tako to zamišljam.

npr. porast cijena osnovnih stavki u lokalnim dućanima.

šta mislite o novoj riječi, ima li smisla ili je pretjerana ?
jeste li se možda, kao turista, susreli s turizmofobijom u hrvatskoj ili vani ?
mislite li da su turizmofobi samo oni koji nisu iznamljivači ? dok mi koji zaradjujemo na turizmu to nismo.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 13:18   #2
Ja zaradjivam i radim u turizmu i imam tu turizamfobiu ocito.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 13:40   #3
Mislim da je naziv Turizmofobija (ta riječ) - debeli promašaj.

Jer ne radi se o fobiji od svih turista ni svakog tipa turizma. Radi se eventualno o fobiji od određenog ultra-masivnog turizma.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:28   #4
Fobija je strah od necega, a ne mrznja kako je navedeno u definiciji iz clanka

Nemam strah od turizma i turista, al mi idu na zivce guzve na cestama po gradu, u ducanima, na plazi,..galame kasno navecer u iznajmljenim stanovima u zgradi jer oni su na godsinjem i ne moraju se dignut rano ujutro itd...
Nisam iznajmljivac pa direktno nemam koristi od turista, al na zalost svjesna sam da drzava zaraduje na njima i indirektno onda bude (valjda) i meni bolje sto ih vise ima i sto vise novaca potrose ovdje, a i nije da imam nekog drugog izbora neko potrpit tih par ljetnih mjeseci

A s druge strane i ja volim biti turist pa ne zelim da mene itko mrzi zato sto sam odlucila svoj godisnji provest u njegovom mjestu
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 02:58   #5
Turismofobia je možda pretežak termin, ali je činjenica da je omasovljenje turističkog proizvoda globalno spustilo kriterije i uništava sve pred sobom.

Rijetka su preostala mjesta mira i tišine za pravi odmor, a gledam svojim očima kako niti tih mjesta neće biti za samo koju godinu od sada.

Kako je lokalnom stanovništvu - teško mi je i zamisliti, unatoč zaradi ne bih im rado bila u koži.

To je više pitanje strategije države i poduzetnika, bojim se da je kod nas sve kratkoročno i stihijski. Kako bude - bit' će.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 12:22   #6
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
Ja zaradjivam i radim u turizmu i imam tu turizamfobiu ocito.
ne samo ti .
kako se bliži kraj sezone tako mi, koji iznajmljujemo, polako pucamo po šavovima.

Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Mislim da je naziv Turizmofobija (ta riječ) - debeli promašaj.

Jer ne radi se o fobiji od svih turista ni svakog tipa turizma. Radi se eventualno o fobiji od određenog ultra-masivnog turizma.
mene nije iznenadila riječ turizmofobija. jer, en général, danas se riječ xy/fobia prelako koristi. nego me je iznenadila njezina definicija ('odio') na španjolskom. prejaka je. upravo zato sam otvorila temu.

za turizam en masse si takodjer u pravu. u textu kao primjer spominju barcelonu. a gdje se je broj turista u periodu 2007-2016. udvostručio !!


druga turistička velesila, francuska, o turizmofobiji u španjolskoj:
En Catalogne et aux Baléares, la « tourismophobie » s’installe, alors que le secteur représente 11,2 % du PIB ibérique et fait vivre 2,5 millions de personnes.
u kataloniji i na balearima instalira se "turizmofobija". istovremeno, turizam predstavlja 11.2 % španjolskog dbp-a, od turizma živi 2.5 mil ljudi.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 12:54   #7
Svatko može imati fobiju prema nekoj gospodarskoj djelatnosti ako ne živi od nje a kvari mu kvalitetu života. Da nema turizma vjerovatno bi imali tvornicafobiju ili čak nezaposlenfobiju.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 15:10   #8
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
Fobija je strah od necega, a ne mrznja kako je navedeno u definiciji iz clanka .../
nisam sigurna da je u pitanju strah. ta tko bi se bojao blagoglagoljivo pijanih čeha i francuza ?
s druge strane, mržnja je svakako prejaka riječ.
možda je najbolje: "netrpeljivost". provjerit ću na pdf jezici, pa javim.

za sve ostalo se slažem.

Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Turismofobia je možda pretežak termin, ali je činjenica da je omasovljenje turističkog proizvoda globalno spustilo kriterije i uništava sve pred sobom.

Rijetka su preostala mjesta mira i tišine za pravi odmor, a gledam svojim očima kako niti tih mjesta neće biti za samo koju godinu od sada.

Kako je lokalnom stanovništvu - teško mi je i zamisliti, unatoč zaradi ne bih im rado bila u koži.

To je više pitanje strategije države i poduzetnika, bojim se da je kod nas sve kratkoročno i stihijski. Kako bude - bit' će.
u originalnom textu takodjer navode šta bi država mogla napravit po pitanju turizmofobije.
jedan od primjera je ograničavanje tzv. turizma pijanstva /pijančenja. e, al od čega bi onda zaradjivali lokalci na zrću i/li sličnim lokacijama ?

Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Svatko može imati fobiju prema nekoj gospodarskoj djelatnosti ako ne živi od nje a kvari mu kvalitetu života. Da nema turizma vjerovatno bi imali tvornicafobiju ili čak nezaposlenfobiju.
na sjeveru hrvatske misle da je pelješki most bacanje novca.
peljemofobija.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 15:30   #9
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
ne samo ti .
kako se bliži kraj sezone tako mi, koji iznajmljujemo, polako pucamo po šavovima.

mene nije iznenadila riječ turizmofobija. jer, en général, danas se riječ xy/fobia prelako koristi. nego me je iznenadila njezina definicija ('odio') na španjolskom. prejaka je. upravo zato sam otvorila temu.

za turizam en masse si takodjer u pravu. u textu kao primjer spominju barcelonu. a gdje se je broj turista u periodu 2007-2016. udvostručio !!


druga turistička velesila, francuska, o turizmofobiji u španjolskoj:
En Catalogne et aux Baléares, la « tourismophobie » s’installe, alors que le secteur représente 11,2 % du PIB ibérique et fait vivre 2,5 millions de personnes.
u kataloniji i na balearima instalira se "turizmofobija". istovremeno, turizam predstavlja 11.2 % španjolskog dbp-a, od turizma živi 2.5 mil ljudi.
Zanimljiva tema na podforumu Gospodarstvo, a vezana s Turizmom:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=1026231&page=2

Ibérique = španjolskog?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 16:00   #10
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Zanimljiva tema na podforumu Gospodarstvo, a vezana s Turizmom:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=1026231&page=2

Ibérique = španjolskog?
normalno, iberijski poluotok (la péninsule ibérique) obuhvata španjolsku, portugal, andoru i gibraltar, te vrlo mali dio francuske.
no, s vremenom su francuzi počeli koristit pridjev "iberijski"kao sinonim za sve španjolsko.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 17:24   #11
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
normalno, iberijski poluotok (la péninsule ibérique) obuhvata španjolsku, portugal, andoru i gibraltar, te vrlo mali dio francuske.
no, s vremenom su francuzi počeli koristit pridjev "iberijski"kao sinonim za sve španjolsko.
Très bien, c'est logique.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 23:54   #12
U Splitu se mozda to ne osjeti bas jer je velik grad pa u kvartovskom kaficu je cijena ista ili u pekari ili u dućanu ali da centar grada diže cijene se dobro vidi. Da ne spominjem da je niz mjesta gdje se moglo prije izac popit pice i druzit nestao tj pretvoren je u restorane za turiste i pokojeg lokalnog entuzijasta. Trgovine su se skroz orijentirale na turiste ali to je i očekivano uz porast broja turista i otvaranje trgovačkih centara koji su povukli trgovine iz centra. Sto se tice prometa uvijek je neki kaos tako da mi tu turizam ne igra ulogu.

Sto je netko napisao i ja volim bit turist i ne zelim da me netko mrzi jer provodim odmor u njihovom mjestu ali opet ja se trudim ponašat u skladu sa civilizacijskim normama. Recimo ako iznajmim apartman u stambenoj zgradi ic cu vani negdje pit jer svugdje ima ili ok barova ili mjesta gdje se moze pit u javnosti a ne cu do 3 ujutro lajat na balkonu. Poštovat cu financijsku politiku zemlje dakle ne cu cmoljit sto ne primaju eure ili koju vec valutu. Ako i kos za smeće nije svako 3 koraka uzest cu papir u torbu ili džep i bacit kad vidim prvi kos. To su stvari koje se uce u vrticu ali vecini nasih gostiju nisu jasne.

Ako cjenkanje nije primjereno za tu zemlju ne cu gnjavit osobu koja za tko zna kakvi placu radi na nekom standu/hostelu/trgovini sa popustom. Smjestaj ima cijenu po kojoj je rezerviran.

Tako da kod mene je ta Tzv turizmofobija prisutna u manjoj mjeri i izazivaju je upravo oni narodi od kojih je potekla
number 19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 00:12   #13
ovo sam snimila ljetos u San Sebastianu:

Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 13:50   #14
@lizzie
ta fotka je najbolja definicija turizmofobije.


ima još nešto zanimljivo u fr. linku o turizmofobiji u španjolskoj: "balconing" (španjolska kreativnost u korištenju engleskog ).
balconing se definira kao bacanje s balkona u hotelski bazen i/li skakutanje s jednog hotelskog balkona na drugi.
majorka npr, od početka ove godine 3 turista stradala balkonirajući se.

nisam čula za slične slučajeve u dalmaciji.
eto, dobro je da u nekim trendovima kaskamo za ostalima.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 14:57   #15
Ima i kod nas balkoninga, skakanja sa balkona na prvom katu na terasu, samo jos uvijek bez ozljeda.
marinnn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:17   #16
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
@lizzie
ta fotka je najbolja definicija turizmofobije.


ima još nešto zanimljivo u fr. linku o turizmofobiji u španjolskoj: "balconing" (španjolska kreativnost u korištenju engleskog ).
balconing se definira kao bacanje s balkona u hotelski bazen i/li skakutanje s jednog hotelskog balkona na drugi.
majorka npr, od početka ove godine 3 turista stradala balkonirajući se.

nisam čula za slične slučajeve u dalmaciji.
eto, dobro je da u nekim trendovima kaskamo za ostalima.
Taj balkoning je u djiru kod nasih bilo jos od kasnih 80-tih u Lloret del Maru, sjecam se tih prica kao klinka.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:50   #17
prva asocijacija na taj balconing mi je Dino Dvornik kad je devedesetih s balkona hotela pišao po gostima na terasi

sorry na upadu
Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.