Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2011., 12:29   #61
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
jesam li ga im dužan dostavit te što ako to ne učinim?
Nisi i nista se nece dogoditi, naci ce ga sami. Ne da im se, zato salju zahtjeve.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 12:52   #62
A i to sam na par mjesta primjetio - da neki imaju moj OIB iako im ga nikad nisam dao.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 12:54   #63
To je i poanta OIB-a.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 13:24   #64
Jos kad bi mi netko, meni neukom, objasnio zasto se moralo prelaziti s JMBG-a na OIB i po cemu je OIB bolji, sigurniji, itd. ...
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 13:54   #65
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
MBG ima 13 znamenki, OIB 11. Ne kužim zašto program u koji možeš unijeti 13 "nečega" ne može primiti "11" nečega.
Vrlo jednostavno. Što si po struci? Kužiš se u programiranje?

Ako je softver postavljen da se unosi JMBG, tada on očekuje unos od 13 znamenki, a ne 11, što bi bilo da uneseš 11 od 13 znamenki JMBG-a? Što bi bilo da uneseš neko slovo u predviđenu rubriku?
Kontrola je postavljena na broj znanemki, a ne odgovara li JMBG dotičnoj osobi?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 14:47   #66
još jedan biser lijepe naše birokracije

Za podizanje divdende Fonda hrvatskih branitelja u FINA-a, potrebna je, uz
potvrdu o vlasništvu udjela i identifikacijski dokument, i potvrda o OIB-u vlasnika udjela. Pazi- ne OIB, nego potvrda o OIB-u!
Na stranicama Minstarstva financija - porezne uprave piše da je od 1.1.2011.
porezna glede OIB-a umrežena između ostalih i sa FINA-om.
Nemam više riječi...
melchior is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 21:07   #67
Šta se čudiš u banana državi, bitno da su na to sranje potukli milione a onima koji znaju bio je dovoljan jmbg.Neki još uvijek traže jmbg a on na novim dokumentima više nije osim na vozačkoj.Šta da radi osoba koja nema vozačku?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 16:49   #68
Ja koliko znam vec barem 3 godine se ne pise JMBG u vozacku, tako da ti ni ona nece pomoci, a dovoljan ti je OIB i odbij dati JMBG.
Vare is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 18:45   #69
Quote:
Vare kaže: Pogledaj post
Ja koliko znam vec barem 3 godine se ne pise JMBG u vozacku, tako da ti ni ona nece pomoci, a dovoljan ti je OIB i odbij dati JMBG.
Ja imam staru vrijedeću pa ne znam za nove.U firmi traže jmbg i neće oib.Ako želiš ostat na novom poslu daj jmbg ili te ne prijavljujemo.Sva sreća je pronađen rodni list izdan 1991 i tako je stvar riješena.Nisu svi u toku s oib-om bez obzira što kažu zakoni.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 14:00   #70
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Nedavno sam od Zagrebačkog holdinga dobio zahtjev da im dostavim OIB.

http://www.online-zagreb.hr/moj_zagr...ckom-holdingu/

http://www.zgh.hr/default.aspx?ID=911

Što će njima moj OIB, imaju li ga pravo tražiti, jesam li ga im dužan dostavit te što ako to ne učinim?

Da podsjetim, o HRT-ovom sličnom zahtjevu "pretplatnicima" već su se negativno očitovale potrošačke udruge:

http://slobodnadalmacija.hr/Biznis/t...5/Default.aspx

EDIT:

Greškom sam ovo dao na Politiku, a e na Pravo (kako sam namjeravao), a ne mogu obrisat???
I ja sam to dobio sa zadnjim računom i lijepo bacio u smeće...

Vrlo jednostavno, i oni i HRT sređuju svoju evidenciju, a OIB im treba da ti mogu puknut ovrhu na finu u slučaju da ne plaćaš račune...

Naime, ako nemaju tvoj oib fina neće postupati...

Naravno to ne znači da račune ne treba plačati
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 18:13   #71
OIB na njuskalu

pozz ljudi
dal njuskalo ima pravo traziti oib kod predavanja oglasa.. dosad nije bilo toga,
i danas idem predati oglas i nemogu ako ne upisem svoj oib.. mislim wtf??
josssip8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 18:48   #72
po meni super ideja...

tko je posten trgovac nema se sta bojat..

a i OIB ne odaje nikakve osobne podatke kao JMBG i sluzi tome da se ljudi identificiraju a full acces prek OIB-a imaju samo nadlezne institucije..
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 01:12   #73
Thumbs down

Kopirano s Njuškalo.hr:

Quote:
4. točka:
Sve objave, oglasi, poruke, tekstovi, prikazi, fotografije, video snimke i drugi materijali (u daljnjem tekstu: sadržaj) objavljeni na stranicama, prenešeni preko stranica, ili linkani sa stranica, isključiva su odgovornost osobe od koje je takav sadržaj potekao. Njuskalo.hr ne daje nikakva jamstva glede točnosti, potpunosti ili autentičnosti takvog sadržaja. U slučaju bilo kakvih zahtjeva trećih osoba s osnova naknade štete prema izdavaču internet portala njuskalo.hr, a po bilo kojem osnovu vezanom uz dostavljeni sadržaj, korisnik preuzima odgovornost kao i obvezu poduzeti sve radnje kako bi obranio i zaštitio izdavača Njuškalo d.o.o. od svih takvih zahtjeva. Korisnik se obvezuje nadoknaditi Njuškalu d.o.o. svaku štetu koje je nastala temeljem zahtjeva trećih osoba, po bilo kojem osnovu vezanom uz dostavljeni materijal.
Nekak mi sve smrdi da se žele osigurati po pitanju ovog boldanog. No, ne razumijem inzistiranje na otkrivanju "tajnog" identifikacijskog broja kad su istaknuli da ne daju jamstvo za točnost i autentičnost oglasa te ne snose odgovornost glede njegova sadržaja (podcrtano u tekstu).

Bilo bi dobro kad bi se netko stručniji očitovao o ovome.

Još mi je svjež onaj članak o HEP-u u kojem se navodi:

Quote:
"Decidirano tvrdimo da građani nemaju tu obvezu jer OIB je tajni broj koji podliježe Zakonu o zaštiti osobnih podataka i zna se u kojim slučajevima ga vlasnik mora dati. To je podnošenje porezne prijave, odnosno bilo kakva korespondencija s Poreznom upravom, potom u obraćanju organima uprave i lokalne samouprave, te prilikom korištenja elektroničkog poslovanja, primjerice internetskog bankarstva. Osobni identifikacijski broj dužni su prilagati i obrtnici prilikom izdavanja vlastitih računa"
Pod nabrojene institucije ne vidim da se spominju ikakve tvrtke i kompanije. Pa bi za početak bilo poželjno da na portalu bar navedu svrhu za koju traže taj podatak.


Mah! Bolje se držati tjednih oglasnika.
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 10:33   #74
Zakon o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti
NN 61/11
Quote:
Članak 7.

(2) Naručitelj oglasa je dužan prilikom naručivanja oglasa navesti podatke o svojem identitetu: tvrtku i sjedište tvrtke, OIB, ime i prezime odgovorne osobe ili ime i prezime naručitelja, OIB i njegovo prebivalište, odnosno boravište.

(3) Zabranjeno je objavljivati oglase ako naručitelj oglasa ne dostavi podatke iz stavka 2. ovoga članka.

Članak 11.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u "Narodnim novinama"
Narodne novine br. 61/2011 su objavljene 3. 6. 2011.
Quote:
Dinah kaže: Pogledaj post
Još mi je svjež onaj članak o HEP-u u kojem se navodi:
Quote:
(...) i zna se u kojim slučajevima ga vlasnik mora dati (...)
Uvijek u slučajevima propisanima raznim zakonima, što je ovdje - čini se - slučaj.

A i da nije, oni imaju pravo pitati, korisnik ima pravo odbiti, oni imaju pravo odbiti korisnika.

Zadnje uređivanje tome : 07.08.2011. at 10:41.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 14:02   #75
hm

Quote:
Rebbit kaže: Pogledaj post
po meni super ideja...

tko je posten trgovac nema se sta bojat..

a i OIB ne odaje nikakve osobne podatke kao JMBG i sluzi tome da se ljudi identificiraju a full acces prek OIB-a imaju samo nadlezne institucije..
koliko mi je poznato, OIB se povezuje sa svim živim pa tako i sa Poreznom upravom čija je svrha da bilježi sve prihode neke osobe..

ako je tako, onda to baš i nije super ideja
istarcevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 12:29   #76
evo ja san preda neki br bez veze umisto oiba i sta sad?
batelant is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 18:06   #77
Strano predstvaništvo... oib?

Zna netko di mogu provjerit OIB stranog predstavništva?
Nema ih nigdje obzirom da ne mroaju predavati nikakve izvještaje pa tako niko nema evidentirano. Fala.
dernek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 18:53   #78
*Pretpostavljam* da na stranicama OIB-a, www.oib.hr odeš na pretraživanje OIB-a putem weba, u obrascu selektiraš "Pravna osoba" i onda upišeš MB i naziv predstavništva.

MB, matični broj, dodjeljuje Državni zavod za statistiku (www.dzs.hr) koji ima na svojim stranicama bazu, ali se na žalost ne može iz naziva odrediti MB, već se traži samo po MB-u.

Ovdje postoji nekakav registar stranih predstavništava su upisima do 2009. (je li se nešto promijenilo kada 2010. nisu upisivali) ali isto tako nema MB-ove, no imaju adrese pa ih možeš kontaktirati i izravno pitati za OIB, MB.

http://www.mingorp.hr/default.aspx?id=665
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 04:08   #79
Da li je netko primjetio kako kad odes provjetiti svoj OIB na ww.oib.hr, ta web stranica nije enkriptirana, sto znaci da svatko moze vidjeti i MB i OIB??
__________________
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.
cfantastic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 20:20   #80
OIB plus osobne podatke počeo tražiti i Plavi Oglasnik

Quote:
josssip8 kaže: Pogledaj post
pozz ljudi
dal njuskalo ima pravo traziti oib kod predavanja oglasa.. dosad nije bilo toga,
i danas idem predati oglas i nemogu ako ne upisem svoj oib.. mislim wtf??
Quote:
istarcevic kaže:
a i OIB ne odaje nikakve osobne podatke kao JMBG i sluzi tome da se ljudi identificiraju a full acces prek OIB-a imaju samo nadlezne institucije..
Evo danas se i meni desilo da ne mogu produžiti mali besplatni oglas na Plavom Oglasniku, a da ne unesem ime i prezime, adresu i pored svega toga i OIB i pozivaju se na ovdje već pomenuti zakon. OIB bi trebao da ne odaje nikakve osobne podatke trećoj strani, ali uz ime i adresu pored, definitivno to može odati trećoj strani, pogotovo što se sve to kao na Plavom Oglasniku vrši preko http: tj neenkriptirane konekcije?

Oglas za sada nisam produžio jer mi sve to djeluje poprilično nesigurno. Ima li još netko sličnih iskustava?
niko32 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.