Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2003., 12:00   #1
Cool bosanski periodicni recepti;)

zeljela sam sa vama podijeliti par recepata koji se u bosni cesto prave, al se pocebno cesto prave za vrijeme ramazana, koji nam eto uskoro dolazi...
pretpostavljam da znate da je ramazan mjesec posta, medutim, za razliku od krscanskog posta, muslimani se za vrijeme posta ne odricu ni jedne vrste hrane koju inace jedu, nego samo ne smiju jesti nista od zore do zalaska sunca..
zanimljivo je to, da iako je ramazan mjesec nekog odricanja, u bosni se za iftare(vecere) prave raznorazne dakonije koje se inace ne prave svaki dan.. i ne samo to.. nego se za iftare(obicno kad se iftar pravo za prijatelje i rodbinu, onda se pozove 15-20 ljudi) pravi i po 10-15 razlicitih vrsta jela... od raznih vrsta tope, do paluza, dolmi, pita, pecenog ili kuhanog mesa, kolaca, rahatlokuma(ovo se kupuje), kompota...etc...etc...
e sad.. s obzirom da ja nisam neka iskusna kuharica (jos zivim sa roditeljima, pa sam u maminoj kuhinji najcesce pomocni radnik) necu vam pisati nikakve komplikovane recepte.. nego samo one stvari koje ja znam napraviti a to pravim cesto u toku ramazana....
(ja obicno sve sastojke stavljam od oka, al sam se sad pripomogla knjigom, jer je to od oka drugacije kad u receptu procitas od oka, a drugacije kad to mama godinama pred tvojim ocima pravi)

pa da pocnemo sa cevabom

uzme se malo manje od kile mesa(teletina), masnoce (oko 10 dgk), glavica crvenog luka, soli, kasicica aleve paprike, dvije solje ukuhanog paradajza, 2 cehneta bijelog luka, saka sjeckanog persuna i dvije sake sitno sjeckane mrkve...

meso se izreze na komade, i obje vrste luka se sitno isjeckaju...

ma masnocu se stavi meso i povrce, nalije vodom i prokuha... kad prokuha skinemo pjenu, dodalmo so, biber, ukuhani parazajd, a zatim se cevab stavi na laganu vatru da se krcka (nekad i po dva sata.. ) kad bude gotovo, doda se aleva paprika...
(treba biti dosta safta... ako osjetite da je safta malo, dodajte jos vode pa prokuhajte jos 15-20 minuta...)
jede se sa vrelim pekarskim somunom i zaliva jogurtom (u bosni se skoro sve zalijeva jogurtom)

eto, prijatno
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 12:06   #2
cicvara

(postoje razne varijante cicvare, al ova se pravi u mojoj kuci)

skuha se krompir... i izgnjeci sa malo milijeka kao za pire...
na tavu se stavi putera, doda kajmaka (duplo vise nego putera) i to se istopi.. onda se na to stavi izgnjeceni krompir i izmjesa... pustiti da se maaalo zapece, onda se to podijeli na tanjire i zalije sa malo istopljenog putera i dvaput toliko istopljenog kajmaka...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 16:43   #3
Re: bosanski periodicni recepti;)

Quote:
heureka kaže:
jede se sa vrelim pekarskim somunom
Da ne citiram kompletan post - za ideju i namjeru.
Mene interesiraju konkretno recepti za dobru pogacu, a posebno za gorenavedene somune . E, da, i ako ima nesto tipa "razvijanje jufke" u 5 koraka bez po muke - bila bih zahvalna.
E, da, da odmaknemo od tjesta - moze i bosanski lonac. U mojoj kuce se pod loncem smatralo nesto sto sadrzi i meso i povrce. Moj zakoniti tvrdi da to nije ni vidjelo lonca - da je to jahnija . Pozdrav
opet_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 22:09   #4
Re: Re: bosanski periodicni recepti;)

Quote:
opet_ja kaže:
Da ne citiram kompletan post - za ideju i namjeru.
Mene interesiraju konkretno recepti za dobru pogacu, a posebno za gorenavedene somune . E, da, i ako ima nesto tipa "razvijanje jufke" u 5 koraka bez po muke - bila bih zahvalna.
E, da, da odmaknemo od tjesta - moze i bosanski lonac. U mojoj kuce se pod loncem smatralo nesto sto sadrzi i meso i povrce. Moj zakoniti tvrdi da to nije ni vidjelo lonca - da je to jahnija . Pozdrav
e bas mi je drago da ima interesovanja za temu..
somun je pravo tesko peci.. mi smo nesta u ratu pokusavali, al nije ispalo ni priblizno onom pekarskom...
glavni momenti pravljenja somuna je da je tijesto za somune praaaaaavo rijetko (45-50% vode) pa je s tim ljepljivo raditi.. onda on treba nadolaziti 2-3 puta... i da se pece na jakoj vatri.. i s obzirom da vjerovatno nemas pekarsku pec u kuci to ne ispadne ni slicno somunu u pekarama... jos kad to pospu curekoticom...mmmmm....
e sad.. pogacu nije tesko napraviti... pa cu ti dati par provjerenih recepata.. (ja vooolim pogace)
u psenicno brasno dodas malo soli(ono udubis ga pa u to stavis sve ove stvari), malo ulja.. (na kilu stavis oko fildzan i po, dva..) na vrhu noza praska za pecivo ili sode razmuceno u malo obicne vode i to sve zakuhas sa kiselom vodom... tako da tijesto bude ni tvrdo ni meko.. (e ovo je fazon koji mi je nana nekad rekla.. i za pogace i za jufke tvrdoca tijesta treba da bude kao resica na uhu.. (ono gdje ide mendusa).. (hehhe.. znaaaam da ste sad svi dodirnuli vase uho i onda tijesto doobro namladi.. cim cim vise tim tim bolje; i peci na jakoj vatri..
druga opcija pogace moze biti ovako.. ono gore tijesko razvuci na oko 3-4 milimetra debljine pa namazi maslacem, pa opet zakuhaj i tako par puta.. onda ce ti se tijesto pomalo listati... (ova pogaca je super sa senickim sirom)..
treca opcija... na kilo brasna dodas onu veeeliku solju (oko 2,5 dl) kiselog mlijeka, soli i sode i onda zakuhas mlakom vodom da bude tvrdo ko prva pogaca... isto.. sto se vise mladi pogaca je bolja.. e ova se pogaca po pravilu razvija al se ne maze puterom nego uljem.. (ne znam sto, al tako je nana pravi)...

e sad bosanski lonac.. to pravo rijetko pravimo jer je zahmetli a i prije se nije pekao kod kuca nego u pekarama.. navodno je tako najbolji.. al ja ne znam vala u cemu je razlika
e da.. kvaka je u sljedecem... u bosanski lonac ne ide ni kupus ni raaaazno povrce.. to onda postaje jahnija.. u bosanski lonac idu razne vrste mesa (recimo junetina, janjetina i neko starije...) krompir, mrkva, luk i zacini...(mada ja puno vise volim kad mama doda i ukuhanog paradajza)
e sad kako se to pravi.. mama i nana nisu kuci pa ja to sad moram ovako po sjecanju..(95% sam sigurna da je ovo tacno)..
stavi se red mesa, pa red povrca, pa red mesa, pa red povrca.. mislim da se sve zavrsi sa lukom... ne smijemo napuniti vise od 2/3 suda.. to zalijemo vodom i sa malo sirceta... i pokrijemo pergament papirom i ucvrsti.. mama to radi sa spagom.. ono stavi papir preko serpe pa onda zaveze spagu okolo... i stavimou rernu (dakle ne na kolo, nego u rernu)... neko vrijeme se to svati na najacoj vatri..nekih 20 tak minuta.. ono dok ne prokuha.. a sad zavisno od kolicine svega sto stavis to moze prokuhati prije ili poslije... i onda se smanji i krcka nekih 4-5 sati... dakle lonac ne bi smio da vrije nikako nego samo da se krcka.. sto se duze krcka to je jelo ukusnije....

eto to je bosanski lonac..
jahnija se kuha na ringli, a ne pece i bude gotova za otprilike 2 sata.. zavisno od toga koliko je meso mlado.. i u nju ide raaaznoga povrca
mi kuci cesce jedemo jahniju

e za jufku... ima sljedeca fora.. prvo jufke razvijes na velicinu tepsije i onda malo namazes uljem.. i sacekas 5-6 minuta.. kasnije ju je lakse razvuci.. al pazi da tvrdoca bude ko resica uha
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2003., 13:13   #5
patlidzani sa jogurtom

patlizani se izrezu kao krompir za pomfrit i skuhaju u slanoj vodi da izade gorcina... voda se ocjedi a patlidzani se pobrasne i poredaju u tepsiju koja je bila pomascena i peku.. kad su peceni polije se jogurtom u kojem smo istukli 3-4 cehneta bijelog luka...


janjetina sa bamijom

1kg janjetine, oko 100 grama masla, 100 gr luka, paprika sjeckana na komadice, 3-4 cehneta bijelog luka, saka persuna, 0,5 kg bamije i so..

luk se poprizi da bude zlatno zut, doda se bijeli luk i persun.. zatim paprika.. pa onda janjetina i polako se krcka...
bamija se posebno skuha i ocjedi..
kad meso bude napola govoto dodati bamiju, zaciniti i kuhati do kraja....
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2003., 13:18   #6
sutlija

solja rize se skuha u dvije solje vode i solju secera... kad je riza govoto gotova, dodati dvije solje mlijeka...malo gingera.. doseceriti ak onije dovoljno slatko.. kad bude kuhano u sve to umijesati kasiku niseste (ili gustina) koju smo prethodno razmutili u pola case hladnog mlijeka... kuhati nekih 3-4 minute uz mijesanje... razliti u posudice i posuti cimetom...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 03:05   #7
Quote:
heureka kaže:


janjetina sa bamijom
sto je bamija?
Sinok is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 05:49   #8
ja danas za rucak imala bosanski lonac, mljac
muzu se nije svdjelo, al i bolje jer sam ja smazala njego dio
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 12:18   #9
Quote:
Sinok kaže:
sto je bamija?
nesto sto izgleda poput osusenog zira.. zeleno je...i kupuje se nanizano na konac.... ne znam postoji li hrvatska rijec za to
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 16:44   #10
a mozes li sta napisat o bosanskim pitama? ja pravim zeljanicu, sama vucem kore i to mi je super. cime se kod vas jos rade pite?
p.s. ima li ko dobar recept od baklava?
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 17:05   #11
pite pite
recept za zeljanicu i krumpirusu
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 20:18   #12
Quote:
njasa kaže:
a mozes li sta napisat o bosanskim pitama? ja pravim zeljanicu, sama vucem kore i to mi je super. cime se kod vas jos rade pite?
p.s. ima li ko dobar recept od baklava?
prave se razne pite.. cak sta vise.. u bosanskim selima se smatra da nisi ugostio gosta ako mu nisi napravio pitu.. ja nisam licno neki ljubitelj pite.. al eto..

dakle djeca najvise vole krompirusu... izrenda se krompir, doda sitno sjeckani luk, soli, bibera, i tim se filuku taaaanke jufke..(inace ako je jufka deblja, kaze se da je to vlaska jufka)
burek: fasirano ili sjeckano meso sa lukom, solju i biberom..
kupus pita: izrendani kupus se skuha posoli, al ova pita se mora vise pomastiti i masti se sa ovcijim lojem... i jede samo kad je praaavo vruca..
sirnica: jaja, kajmak i sir..
maslenica.. e to je pita koja mora bii polagana a ne u guzve.. stavi se maslac i kajmak
jajusa: isto ko maslenica al se doda i jaja
tikvenica: tikva se isjecka na kockice, posoli se i tim se filuju jufke
etc....etc.... u ratu se pravila i pita sa rizom... meni se ne svida to ni pod razno.. pita sa zarom je super.. dakle isto zeljanica al se umjesto spinata stavi zara..(kopriva)
od slatkih pita se pravi jabukovaca.. dakle izdenda se jabuka, doda secera, cimeta i malo gingera.. al ova pita se kasnije zalije agdom..


za baklavu ne znam napamet recept(to mi mama nikad nije dala da pravim) al do bajrama ce aBd biti i recept za baklavu.. (to je tradicionalno kolac koji se jede za bajrame.. jede se i on i mimo bajrama.. al bajram nije bajram ako tu nema baklave u kuci)
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 20:21   #13
Quote:
Issa kaže:
pite pite
recept za zeljanicu i krumpirusu
ah zaboravih.. dakle trebaju ti jufke (ne moras razvijati.. mozes i kupiti al ih tad kistom premazes vodom tako ja kad praivm pitu)

fil za krompirusu sam gore objasnila

zeljanica se filuje smjesom spinata, kajmaka, mladog sira i jaja

onda se jufke rolaju oko fila.. ama znas kako pita izgleda
neko pravi i zeljanicu polaganu, al meni to nije gust nikako...
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 12:28   #14
Quote:
Sinok kaže:
sto je bamija?
Bamija je u biti plod hibiskusa. U Bosni ces ju naci susenu i nizanu na konac - izgleda kao sto rekose kao mali zeleni zir, velicine slanutka otprilike, ne okrugao vec 6-stran sa kozickom koja ima sitne dlacice. Prijeklo mislim Indija, u svakom slucaju s istoka dosla. Smatra se afrodizijakom. Turci ju jedu ne samo susenu nego svjeze plodove pripremaju kao recimo mahune. Tu u svabii u turskim trgovinama sam ih vidjela velike i po 5 cm - te valjda nisu susene. Sama bamija je niskokaloricna, no kad se pravi u Bosni - nikad ne zavrsava niskokaloricnim jelom Btw, u jednoj od varijanti je izvrsno jelo za meziti - oce reci kad se cuga zesta i dugo.
opet_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 12:42   #15
Quote:
Sinok kaže:
sto je bamija?
Bamija je vrsta sljeza (plod) nezreo, ili hibiskusa, njemci je zovu okra uglavnom ima super okus.

Dajte te bosanske recepte sa bamijom!

Bubili is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 13:02   #16
Quote:
njasa kaže:
p.s. ima li ko dobar recept od baklava?
Evo kako sam ja radila do sada (dakle sa gotovim jufkama) i ispadne ok. Test - pojedi dva komada, popij casu mineralne, ako se mozes pomaknuti u naredna 2 sata - nevalja
Mjere:
za onaj obicni pleh (velicine pola onog iz rerne i dubok 6-7 cm) -nadam se da se kuzi na sto mislim.
25 dag najtanjih jufki (ne one "za baklavu" vec natanje postojece).
pola kile oraha
1 maslac
kilogram secera
pola limuna po zelji (ja u baklavu ne stavljam, samo u hurmice)
Priprema:
1.Listove izrezem tako da odgovaraju obliku i velicini pleha (nema savijanja na duplo il ida fali negdje) Za one kupovne jufke od jufkara i format pleha to znaci da prerezem jufke na pola i "zaoblim" coskove. Ispadne 22-26 listova, ovisi o debljini jufki.
2.Orahe samljeti, jednu ovecu saku nasjeckati. Od onog kilograma secera uzeti oko 10-15 dag i umijesati u samljevene orahe.
3.Maslac cijeli laaagano istopiti.
4. Maslacem premazati pleh. Staviti 1 jufku, pokapati maslacem, posebno paziti da se tub premaze maslacem (inace ce se zavrati i pucati). Staviti preko drugi list, pokapati maslacem. Sad su moguce varijante da se slozi tako grupa jufki pa onda stavi veca kolicina oraha, pa opet grupa jufki pa jos jednom orasi i opet jufke. Ili da se na svaku jufku stavi malo oraha. Ja radim kombinaciju tako da na dno i vrh dodju po 2 jufke bez oraha, izmedju na svaku jufku idu orasi a negdje na sredini stavim malo vise oraha i pospem i one sjeckane orahe. VOditi racuna da se svaka jufka kad se stavi doobro pritisne rukama da se ono ispod zbije (valjda da na kraju baklava bude kompaktrna), malo pokapa onim maslacem, posebno vodeci racuna da se pokapa po rubovima, pospe se sa 2-3 zlice mjesavine mljevenih oraha i secera, sljedeca jufka, tabanje maslac, orasi...Negdje si ubacite one sjeckane orahe (tu laganije stisnuti sljedecu jufku jer ce orasi bockati odozdo). Na kraju dolaze 2 jufke, donja samo maslacem premazana. Staviti gore zadnju jufku i stisnuti opet sve. Sad se baklava isjece na rombove ostrim nozem i pazljivo. I tako isjecena se preostalim maslacem premaze vodeci racuna da je premazan svaki rub (kojih je sad mali milion nakon sjecenja).
Baklava se pece oko sat vremena na 180. Dobije zlatno-smedju boju.
Agda:
Prije no sto ce bakljav biti pecen - onaj preostali secer (oko 80 dag) se naspe u serpu (litarska je dovoljna) doda se vode da prekrije secer i jos "2 prsta iznad" i pusti da lagano prokuha. Mozgu se dodati i kolutici tanko (2-3 mm) rezanog (prethodno dobro opranog) limuna. Pustiti da malo ukuha da se dobije sirup. Moj kriterij kad je gotov: umocim zlicicu unutra, izvadim van, pustim da se okapa i ohladim na mlako. Onda dotaknem prstom - ako je ljepljivo i onako malo gusto (dakle nije tekuce ko voda) - onda je gotovo. Vrelom agdom se zalije pecena baklava, ali ne odjednom iz serpe vec kutlacom pomalo (ne pljuskati odozgo vec normalno izliti preko kao kad se sipa juha u tanjur). Baklava tad obicno proizvodi pucketave zvuke upijajuci agdu a ispustajuci mjehurice zraka. U pravilu treba nacuti agdu tako da skoro prekrije baklavu. Onda se poklopi baklava cistom krpom i pust 15-tak min da upije. Kad je vecinu upila, zalije se jos malo - tako da je u zaljevudo pola, otprilike. I pusti da se ohladi. I spremi u frizider. I jede uz potvrdjenu vazecu zdravstvenu iskaznicu.
opet_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2006., 00:25   #17
Quote:
opet_ja kaže:
Evo kako sam ja radila do sada (dakle sa gotovim jufkama) i ispadne ok. Test - pojedi dva komada, popij casu mineralne, ako se mozes pomaknuti u naredna 2 sata - nevalja
Mjere:
za onaj obicni pleh (velicine pola onog iz rerne i dubok 6-7 cm) -nadam se da se kuzi na sto mislim.
25 dag najtanjih jufki (ne one "za baklavu" vec natanje postojece).
pola kile oraha
1 maslac
kilogram secera
pola limuna po zelji (ja u baklavu ne stavljam, samo u hurmice)
Priprema:
1.Listove izrezem tako da odgovaraju obliku i velicini pleha (nema savijanja na duplo il ida fali negdje) Za one kupovne jufke od jufkara i format pleha to znaci da prerezem jufke na pola i "zaoblim" coskove. Ispadne 22-26 listova, ovisi o debljini jufki.
2.Orahe samljeti, jednu ovecu saku nasjeckati. Od onog kilograma secera uzeti oko 10-15 dag i umijesati u samljevene orahe.
3.Maslac cijeli laaagano istopiti.
4. Maslacem premazati pleh. Staviti 1 jufku, pokapati maslacem, posebno paziti da se tub premaze maslacem (inace ce se zavrati i pucati). Staviti preko drugi list, pokapati maslacem. Sad su moguce varijante da se slozi tako grupa jufki pa onda stavi veca kolicina oraha, pa opet grupa jufki pa jos jednom orasi i opet jufke. Ili da se na svaku jufku stavi malo oraha. Ja radim kombinaciju tako da na dno i vrh dodju po 2 jufke bez oraha, izmedju na svaku jufku idu orasi a negdje na sredini stavim malo vise oraha i pospem i one sjeckane orahe. VOditi racuna da se svaka jufka kad se stavi doobro pritisne rukama da se ono ispod zbije (valjda da na kraju baklava bude kompaktrna), malo pokapa onim maslacem, posebno vodeci racuna da se pokapa po rubovima, pospe se sa 2-3 zlice mjesavine mljevenih oraha i secera, sljedeca jufka, tabanje maslac, orasi...Negdje si ubacite one sjeckane orahe (tu laganije stisnuti sljedecu jufku jer ce orasi bockati odozdo). Na kraju dolaze 2 jufke, donja samo maslacem premazana. Staviti gore zadnju jufku i stisnuti opet sve. Sad se baklava isjece na rombove ostrim nozem i pazljivo. I tako isjecena se preostalim maslacem premaze vodeci racuna da je premazan svaki rub (kojih je sad mali milion nakon sjecenja).
Baklava se pece oko sat vremena na 180. Dobije zlatno-smedju boju.
Agda:
Prije no sto ce bakljav biti pecen - onaj preostali secer (oko 80 dag) se naspe u serpu (litarska je dovoljna) doda se vode da prekrije secer i jos "2 prsta iznad" i pusti da lagano prokuha. Mozgu se dodati i kolutici tanko (2-3 mm) rezanog (prethodno dobro opranog) limuna. Pustiti da malo ukuha da se dobije sirup. Moj kriterij kad je gotov: umocim zlicicu unutra, izvadim van, pustim da se okapa i ohladim na mlako. Onda dotaknem prstom - ako je ljepljivo i onako malo gusto (dakle nije tekuce ko voda) - onda je gotovo. Vrelom agdom se zalije pecena baklava, ali ne odjednom iz serpe vec kutlacom pomalo (ne pljuskati odozgo vec normalno izliti preko kao kad se sipa juha u tanjur). Baklava tad obicno proizvodi pucketave zvuke upijajuci agdu a ispustajuci mjehurice zraka. U pravilu treba nacuti agdu tako da skoro prekrije baklavu. Onda se poklopi baklava cistom krpom i pust 15-tak min da upije. Kad je vecinu upila, zalije se jos malo - tako da je u zaljevudo pola, otprilike. I pusti da se ohladi. I spremi u frizider. I jede uz potvrdjenu vazecu zdravstvenu iskaznicu.
Svaka čast majstore. Baklava mi je u TOP 5 najboljih slatkiša (nisam iz Bosne)

I kak da sad idem spat?
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2006., 09:19   #18
Quote:
Tinchi kaže:
Svaka čast majstore. Baklava mi je u TOP 5 najboljih slatkiša (nisam iz Bosne)

I kak da sad idem spat?

i ja volim bakvavu, al mi je ipak draža ona "izvedenica" baklave u kojoj se listovi premazuju smjesom jaja, jogurta i dr., i na kraju prelitom s duplo manjom količinom šećera....

ovo je prevelika količina šećera za mene...nemogu ja to nikako....
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2006., 15:04   #19
Quote:
emili kaže:
i ja volim bakvavu, al mi je ipak draža ona "izvedenica" baklave u kojoj se listovi premazuju smjesom jaja, jogurta i dr., i na kraju prelitom s duplo manjom količinom šećera....

ovo je prevelika količina šećera za mene...nemogu ja to nikako....
Kako jaja i jogurt? Pa to nije baklava

Meni slatko mora bit slatko Dakle, gomila šećera.
Kafu zato pijem gorku
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2006., 22:24   #20
Quote:
Tinchi kaže:
Kako jaja i jogurt? Pa to nije baklava

Meni slatko mora bit slatko Dakle, gomila šećera.
Kafu zato pijem gorku

evo pišem kak ja radim:

- tijesto za baklavu - 10-ak kora

-3 jaja s 10 žlica šećera izmješaj
- tome dodaš 3-šalice ulja od 2 dcl
-2 jogutra
-3 praška za pecivo

sve zajedno dobro izmješaj

Utepsiju na dno stavi 2 kore- premaži smjesom, slaži dalje po koru i premazuj smjesom
Kad dođeš do pola staviš 15 -20 dkg oraha mjevenih
Može se po volji dodati i 5 - 10 dkg grožđica..
Nastavi dalje mazati.

Kad je pečeno skuhaj
1/2 l vode
1/2 kg šećera
1 limun sok
2 vanil šećera - time preliješ baklavu

Režeš ih po želji prije pečenja ili kad su pečene - kak ti se više svidi...

meni su ovakve jako fine mada vi kažete da nisu prave
emili is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:29.