Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2012., 12:54   #461
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ja samo kažem da to nisu jedine postavke i da to nije jedina paradigma unutar koje je moguće primijeniti znanstvenu metodu. Ja sam znanstvenik i zalažem se za slobodu znanstvenog istraživanja.
Ako su nam takvi znanstvenici, ne čeka nas svijetla budućnost. Kakvi li su onda ostali...

Zalažeš se za slobodu da svoje privatno, iracionalno, nelogično i glupo uvjerenje koristiš u znanstvenoj metodologiji kako bi na lažan način podignuo vjerodostojnost ih besmislica.

Reci mi jedan način na koji je teoriju o tome da je Bog sve stvorio moguće opovrgnuti?

Koji dokaz bi za tebe bio dovoljno jak da eventualno priznaš da Bog ne postoji i/ili da nije stvorio svemir i život?

Ako te nijedan dokaz ne bi mogao uvjeriti, onda to nema veze sa znanošću.
wand_1 is online now  
Old 19.05.2012., 13:54   #462
ma on trola i na perfidan način labilne ljude plaši paklom
Regul is offline  
Old 19.05.2012., 14:12   #463
Quote:
Ono kaže: Pogledaj post
I tu dolazimo do problema. Zabrani ih jer idu kontra naše dogme. Fino.
Dobro, a pogledajmo sad to na drugi način. Ti kažeš da se Crkva ne bi trebala miješati u ono što rade znanstvenici. OK, recimo da je tako.

Po kojoj bi logici onda Crkva trebala osuđivati kreacionističku znanost i općenito se baviti time jesu li u pravu kreacionisti ili evolucionisti? Upravo time što daje slobodu i jednima i drugima, Crkva poštuje autonomiju znanosti.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nisi ti nikakav znanstvenik. To što studiraš, ili si načitan, ne čini te znanstvenikom. Ne poštuješ znanstvenu metodu, i to te čini crackpotom, a ne znanstvenikom.
Znači ti ćeš određivati tko je znanstvenik, a tko nije? I to prema tome da li se njegovi ili njezini stavovi uklapaju u tvoj svjetonazor.

Quote:
Teolozi tj. kreacionisti mogu na burzu. Ionako samo laprdaju i ništa ne proizvode poput kakva društvena parazita i nametnika.
To je po tebi sloboda istraživanja, dozvoljena su samo ona istraživanja koja idu u smjeru potvrđivanja tvog svjetonazora. Svi ostali mogu na burzu.

Vidiš, to je razlog zašto je Katolička Crkva - a ne nitko drugi - utemeljila modernu znanosti. Ona jedina razumije što znači zaista sloboda mišljenja i istraživanja. Tvoj pojam slobode je potpuno izopačen, ti bi dekretom zabranio sve što ti se ne sviđa, samo zato jer ti se ne sviđa.

Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
Ja sam još mali pa bute vi meni neke stvari objasnili. Kako kreacionist objašnjava nastanak svijeta oko sebe, tj. koje su to "drugačije" početne pretpostavke od regularnih od kojih se kreće u znanosti?
Mainstream znanost pretpostavlja da su svi složeni oblici koje promatramo nastali od jednostavnijih oblika, čisto naturalističkim procesima, kroz duga vremenska razdoblja.

Kreacionistička znanost pretpostavlja da je svemir pozvan u bitak odjednom, u svojoj cijelosti, prije nekoliko tisuća godina.

I jedni i drugi rade na tome da pronađu mehanizme koji bi objasnili postanak svemira, zemlje i čovjeka, ali počevši od različitih pretpostavki.

Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
To znači da Bog može biti svemoguć,ALI DA POSTOJE STVARI KOJE NIKAKO NE MOŽE, je li tako?
Da. To su teolozi govore već skoro 2000 godina: Bog ne može zanijekati samoga sebe. To piše čak i u Bibliji, u poslanici sv. Pavla.

Quote:
Prema tome možemo se pitati,pošto postoje hiljade stvari koje Bog ne može, DA LI U TO ŠTO BOG NE MOŽE NAPRAVITI SPADA I DOSLOVNO STVARANJE SVIJETA U 6 DANA?

Razumiješ li pitanje?

Na to si iskreno dogovori!
Razumijem pitanje, i odgovor je negativan. Bog može stvoriti svijet u 6 dana jer takav čin ni na koji način ne niječe njegovu narav.

Quote:
Uostalom Isus nikada nije rekao direktno da je Bog osoba,a još manje da su Bog tri osobe.

Čak ni apostoli nisu NIKADA spominjali tri osobe u Bogu,zar ne?
Kako znaš? Ne misliš valjda da je sve što je Isus ikada rekao napisano u 40-ak stranica evanđelja? Isus je rekao puno više od onoga što je zapisano u Evanđeljima, sve je to došlo do nas putem svete Predaje.

Quote:
Kako je onda nastalo vjerovanje u Tri Božanske Osobe?
To je istina koju je Isus objavio Petru i apostolima, apostoli svojim nasljednicima, i tako do danas.

Quote:
325 godine poslije Krista u saboru u Nikeji je izglasano Trojstvo,zar ne?
Samo je utvrđeno ono što su svi vjerovali, a što dolazi izravno od apostola.

Quote:
Što su do tada vjerovali kršćani?
Isto što i danas vjeruje Katolička Crkva.

Quote:
Da su apostoli vjerovali u Trojstvo tada bi napisali ...
Radiš grešku. Nije sve što su apostoli naučavali zapisano, vjera se prenosi s naraštaja na naraštaj: dio je zapisan u Bibliji dio se nalazi u sv. Predaji. Sve dogme u koje Crkva vjeruje dolaze direktno iz ustiju Našeg Gospodina, a prenijeli su nam ih apostoli. Nešto u pismenom, nešto u usmenom obliku.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 19.05.2012., 14:28   #464
@Rob-roy: tko ili što je stvorilo Boga ili kako je on ili to nastalo ?
Regul is offline  
Old 19.05.2012., 14:31   #465
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Uvijek mi je bilo zanimljivo čitati kako vjernik savršeno dobro zna što Bog može i što Bog ne može. Zar ti ne vidiš nikakav paradoks u tome?
Ne. Paradoks bi postojao da se Bog nije objavio. Ja mogu znati što Bog može, a što ne može, jer nam je to Bog objavio. Da se Bog nije objavio, bili bismo u potpunoj tami neznanja, prepušteni sami sebi, svojim umovanjima i špekuliranjima. Na sreću, Bog nas toliko voli da nas nije ostavio u tami neznanja. Čak je utemeljio Crkvu koja će postojati dok god postoji svijeta, i osvjetljavati ga svjetlom božanske istine i Objave.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Znanost nije demokracija, kako i sam kažeš. Jedini kriterij je dokaz.
Dokaz postoji samo u matematici i logici. Prirodoslovna znanost počiva na mnogim pretpstavkama koje se mogu činiti "razumne" i "plauzibilne", ali nisu dokazive. Ne možeš npr. dokazati da su zakoni fizike prije milijardu godina bili isti kao i danas. To je razumna pretpostavka (za neke), ali nije nešto što se može dokazati.

Karl Popper, vodeći autoritet u filozofiji znanosti, je pokazao da nije moguće dokazati istinitost ni jedne hipteze - moguće je samo dokazati njezinu neistinitost. Nakon što neka hipoteza izdrži velik broj testova njezine neistinosti, ona postaje prihvaćena od znanstvene zajednice. Ali ni jedna znanstvena hipoteza nikada nije do kraja dokazana, uvijek postoji mogućnost da se u budućnosti opovrgne.

Quote:
Znanstveni dokazi su oni dokazi sa kojima se slaže svaki racionalni promatrač, neovisno o stavu koji zastupa.
Kako definiraš "racionalnog promatrača"? Što ako imaš 100 racionalnih promatrača, od kojih 92 prihvaćaju neki dokaz, a 8 ne. Da li to znači da ovih 8 nisu racionalni? Ako je tako, onda opet imaš kružnu definiciju.

I dalje ostajem pri ponudi: dokazat ću ti postojanje Boga onog trenutka kad ti meni dokažeš postojanje Madagaskara.

Quote:
posmatrac kaže: Pogledaj post
navedi mi jedan,realan,slucaj gde je kreacionizam u potpunosti ispostovao NAUCNI METOD!

ali zaista naucni metod...onakav kakav se podrazumeva u konvencionalnoj nauci,a ne kreacionisticko vidjenje naucnog metoda...
Ajmo se prvo dogovoriti što je znanstvena metoda. Maksimalno pojednostavljeno ona se sastoji od sljedećih koraka:

1. Prikupljanje empirijskih podataka: znanstvenik promatra neki fenomen (ili jedan njegov dio) i biljezi svoja opazanja.
2. Formira se hipoteza koja pokušava kategorizirati opaženo.
3. Formiranje predikcije. Kako bismo hipotezu mogli testirati, ona mora biti kadra dati predikciju, tj. predvidjeti rezultate nekog empirijskog opazanja.
4. Uspoređivanje empirijskih podataka sa predikcijama koje daje hipoteza.
5. Skupljaju se novi podaci. Ako novi podaci odgovaraju predikcijama hipoteze, onda je hipoteza do daljnjega verificirana. Ako ne odgovaraju, onda hiptezu treba ili odbaciti ili modificirati.

Ovu metodu koriste i kreacionistički znanstvenici i mainstream znanstvenici. Razlika je samo u pretpostavkama s kojima se kreće u proces.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nije istina. Oni kažu - ako su kompleksni organizmi nastajali postupno, onda za to moraju postojati dokazi u mnogim granama znanosti. I postoje. Nebrojeni dokazi.
Nisam govorio samo o organizmima, već o svim složenim oblicima. Na primjer, možemo gledati Mjesec. Iako još uvijek ne postoji konzistentni model toga kako je nastao Mjesec, mainstream znanstvenik nikada neće pretpstaviti da je Mjesec stvoren u cjelovitosti, već će uvijek tražiti naturalistički mehanizam.

Quote:
Dovoljan je samo jedan dokaz da sruši teoriju. Recimo, fosilni ostaci krava i zečeva u kambriju.
Postoji dosta dokaza koji dovode u pitanje neodarvinizam. Na primjer, organsko tkivo nađeno u kostima dinosaura koje bi trebale biti stare ca. 100 milijuna godina (a organsko tkivo raspada se nakon najviše 10-15 tisuća godina). Svaka znanstvena teorija ima svoje anomalije - neobjašnjive opažene fenomene. Pitanje je samo kako ćemo se prema njima postaviti. Kao prema nečemu što je trenutno misterija koja će se kad-tad objasniti, ili kao prema nečemu što će nas ponukati da odustanemo od cijele hipoteze.

Quote:
Koji je dokaz dovoljan da sruši kreacionističku teoriju da je Bog stvorio sva živa bića?
Nijedan. To je metafizička pretpostavka, isto kao što je to i pretpostavka da su svi složeni oblici nastali čisto naturalističkim procesima.

Quote:
Nema takvog dokaza. Zato takva teorija nije znanstvena. Ona je lažna. To uopće nije teorija, jer nema šanse da dokažeš suprotno.
Slažem se, to nije znanstvena teorija. To je metafizička pretostavka, kao što je to naturalizam i uniformitarijanizam u mainstream znanosti.

Quote:
Zanimljivo da danas postoje samo kreacionistička teorija nastanka života i svemira. Nema npr, kreacionističke teorije grmljavine ili nuklearne energije ili vulkana.
To su sve kategorije koje spadaju u egzaktnu znanost (izučavanje onoga što je sada i ovdje), koje kreacionisti ne dovode u pitanje.

Quote:
Od proučavanja prirodnih pojava koji stoje iza događaja u prirodi stvorili smo modernu tehnološku civilizaciju.
Mislim da brkaš historiografsku i egzaktnu znanost. Čovjek koji je izmio NMR - daleko najkorisniji dijagnostički uređaj u suvremenoj medicini - bio je kreacionist. To je zbog toga što kreacionistički znanstvenici potpuno prihvaćaju egzaktnu znanost (ono što je sada i ovdje), samo se ne slažu oko rekonstrukcije prošlih i neponovljivih događaja.

Zato kreacionist može biti vrhunski liječnik ili inženjer. Te struke ne ovise o tome je li svemir nastao prije 10.000 ili 13.7 milijardi godina.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 19.05.2012., 14:35   #466
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Zalažeš se za slobodu da svoje privatno, iracionalno, nelogično i glupo uvjerenje koristiš u znanstvenoj metodologiji kako bi na lažan način podignuo vjerodostojnost ih besmislica.
Ja ne mislim da je kreacionizam iracionalno, nelogično i glupo uvjerenje. Dapače, mislim da slijedi istu znanstvenu metodu kao i mainstream znanost, ali uz različite pretpostavke.

Quote:
Reci mi jedan način na koji je teoriju o tome da je Bog sve stvorio moguće opovrgnuti?
Ne postoji način. To je metafizička pretpostavka, isto kao što je to i pretpostavka da su svi složeni oblici nastali čisto naturalističkim procesima.

Quote:
Koji dokaz bi za tebe bio dovoljno jak da eventualno priznaš da Bog ne postoji i/ili da nije stvorio svemir i život?
Kada bi Katolička Crkva promijenila svoj nauk, kada bi ukinula neku od dogmi koje je proglasila, ili proglasila dogmu koja je u proturiječju s prethodnima. Tada i samo tada bih posumnjao u svoju vjeru.

Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
@Rob-roy: tko ili što je stvorilo Boga ili kako je on ili to nastalo ?
Bog je nužno biće, on postoji po svojoj biti. Bog je po definiciji onaj koji jest, on ne može ne postojati. On nije nastao, on naprosto jest, on je biće po svojoj biti.

Također, Bog nije vezan prostorom i vremenom, Bog je stvoritelj prostora i vremena.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 19.05.2012., 14:41   #467
Objavilo se više bogova na raznim meridijanima i paralelama.

Što se tiče objave Jahvea...koja je ona prava? Objava putem Abrahama i Mojsija? Objava putem Abrahama, Mojsija i Isusa Krista? Objava putem Muhameda?
Te tri objave nisu kompatibilne.
cave troll is offline  
Old 19.05.2012., 14:54   #468
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Što se tiče objave Jahvea...koja je ona prava? Objava putem Abrahama i Mojsija? Objava putem Abrahama, Mojsija i Isusa Krista? Objava putem Muhameda?
Te tri objave nisu kompatibilne.
Naravno da nisu kompatibilne, istina i zabluda nikada ne mogu biti kompatibilne.

Bog je objavio najprije Izraelu, a zatim i cijelom svijetu, po Isusu Kristu. Kako bi njegova Objava bila stalno prisutna u svijetu i kako bi bila dostupna svakom čovjeku, bez primjese ikakve zablude, Bog je utemeljio Crkvu i obdario ju karizmom nezabludivog naučavanja do kraja vremena. Crkvu je utemeljio na Petru i apostolima i ista ta Crkva i danas postoji - na stupovima Petrova nasljednika (pape) i nasljednika apostola (biskupa).
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 19.05.2012., 14:56   #469
@Rob roy: zadnja pitanja, zašto se Bog (ako je biće koje postoji) ne vidi i zašto se objavljuje preko knjige zvana biblija a ne na drugi način ? zašto moramo vjerovati u postojanje boga ili bogova a ne znati da on (oni) postoje ?
Regul is offline  
Old 19.05.2012., 15:00   #470
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ajmo se prvo dogovoriti što je znanstvena metoda. Maksimalno pojednostavljeno ona se sastoji od sljedećih koraka:

1. Prikupljanje empirijskih podataka: znanstvenik promatra neki fenomen (ili jedan njegov dio) i biljezi svoja opazanja.
2. Formira se hipoteza koja pokušava kategorizirati opaženo.
3. Formiranje predikcije. Kako bismo hipotezu mogli testirati, ona mora biti kadra dati predikciju, tj. predvidjeti rezultate nekog empirijskog opazanja.
4. Uspoređivanje empirijskih podataka sa predikcijama koje daje hipoteza.
5. Skupljaju se novi podaci. Ako novi podaci odgovaraju predikcijama hipoteze, onda je hipoteza do daljnjega verificirana. Ako ne odgovaraju, onda hiptezu treba ili odbaciti ili modificirati.

Ovu metodu koriste i kreacionistički znanstvenici i mainstream znanstvenici. Razlika je samo u pretpostavkama s kojima se kreće u proces..
moze i ovako da se definise:
Definicija problema
Prikupljanje podataka
Formulisanje hipoteze
Posmatranje/eksperiment
Testiranje hipoteze
Zaključak
mada nije to poenta pitanja na koje mi NISI odgovorio

naime,pitao sam te da li ti je poznat bar JEDAN slucaj da su kreacionisti ispostovali NAUCNI METOD prilikom dokazivanja onog sto inace "dokazuju" i da su u tome uspeli.

ti tvrdis da je kreacionizam u rangu nauke-koliko sam te ja shvatio

dakle,ukoliko je tako,onda mora da postoji ne jedan,vec daleko vise primera koji bi tako nesto demonstrirali...ja sam trazio da mi skrenes paznju na bar jedan...u tom slucaju moj zahtev ne bi trebalo da ti predstavlja problem.
posmatrac is offline  
Old 19.05.2012., 15:13   #471
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
@Rob roy: zadnja pitanja, zašto se Bog (ako je biće koje postoji) ne vidi i zašto se objavljuje preko knjige zvana biblija a ne na drugi način ? zašto moramo vjerovati u postojanje boga ili bogova a ne znati da on (oni) postoje ?
Bog se ne objavljuje preko knjige, već preko žive riječi. Bog se objavljuje preko Isusa Krista i Duha Svetoga koji je trajno prisutan u njegovoj Crkvi. Biblija sadrži samo jedan (nezabludivi) dio Božje Objave, ali Objava nije knjiga, već živa riječ.

Moramo vjerovati jer je povjerenje preduvjet svake ljubavi. Bog poštuje našu slobodu, On nam se ne želi nametati. On želi da damo, svaki za sebe, slobodni odgovor na Njegovu ljubav i spasenjsku ponudu. Tko iskrena srca traži i ljubi Boga, on će Ga naći. Kada pogledam izobilje onoga što nam je Bog ostavio (cijela povijest spasenja: Izraela i Crkve), nikada se ne bih usudio tražiti nešto povrh toga, nekakvu privatnu objavu ili neznam što.

Zašto Bog sve što radi tako kako radi, nećemo do kraja dokučiti dok smo na Zemlji. Kako bi smo mi, bijedna smrtna bića ograničene inteligencije, mogli dokučiti Božje putove, Njega koji je beskonačno inteligentan i velik? Ono što možemo jest biti zahvali na daru Objave i pokušati iskoristiti slobodu koja nam je dana da ljubavlju odgovorimo na njegovu Ljubav.

Quote:
posmatrac kaže: Pogledaj post
naime,pitao sam te da li ti je poznat bar JEDAN slucaj da su kreacionisti ispostovali NAUCNI METOD prilikom dokazivanja onog sto inace "dokazuju" i da su u tome uspeli.
Gotovo svi članci koji se objavljuju u kreacionističkim znanstvenim časopisima (npr. Journal of Creation) slijede tu metodu.

Quote:
ti tvrdis da je kreacionizam u rangu nauke-koliko sam te ja shvatio

dakle,ukoliko je tako,onda mora da postoji ne jedan,vec daleko vise primera koji bi tako nesto demonstrirali...ja sam trazio da mi skrenes paznju na bar jedan...u tom slucaju moj zahtev ne bi trebalo da ti predstavlja problem.
Odi na creation.com i icr.com - naći ćeš puno takvih radova.

Druga je stvar to da ti radovi nisu na visokoj tehničkoj razini kao i radovi mainstream znanstvenika. Ali to nije zbog toga što oni ne slijede istu metodu, već zbog toga što imaju manje sredstava i ljudskih kapaciteta. Mladi nadareni učenici većinom završe u mainstream znanosti, a vlade svih država ih financiraju. Kada bi kreacionizam imao jednako ljudskih i financijskih kapaciteta kao što dobila evolucionizam, onda bismo mogli napraviti pravu usporedbu. Ovako samo mogu ustvrditi da i jedni i drugi koriste istu znanstvenu metodu.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 19.05.2012., 15:22   #472
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Bog se ne objavljuje preko knjige, već preko žive riječi. Bog se objavljuje preko Isusa Krista i Duha Svetoga koji je trajno prisutan u njegovoj Crkvi. Biblija sadrži samo jedan (nezabludivi) dio Božje Objave, ali Objava nije knjiga, već živa riječ.

Moramo vjerovati jer je povjerenje preduvjet svake ljubavi. Bog poštuje našu slobodu, On nam se ne želi nametati. On želi da damo, svaki za sebe, slobodni odgovor na Njegovu ljubav i spasenjsku ponudu. Tko iskrena srca traži i ljubi Boga, on će Ga naći. Kada pogledam izobilje onoga što nam je Bog ostavio (cijela povijest spasenja: Izraela i Crkve), nikada se ne bih usudio tražiti nešto povrh toga, nekakvu privatnu objavu ili neznam što.

Zašto Bog sve što radi tako kako radi, nećemo do kraja dokučiti dok smo na Zemlji. Kako bi smo mi, bijedna smrtna bića ograničene inteligencije, mogli dokučiti Božje putove, Njega koji je beskonačno inteligentan i velik? Ono što možemo jest biti zahvali na daru Objave i pokušati iskoristiti slobodu koja nam je dana da ljubavlju odgovorimo na njegovu Ljubav.


Gotovo svi članci koji se objavljuju u kreacionističkim znanstvenim časopisima (npr. Journal of Creation) slijede tu metodu.


Odi na creation.com i icr.com - naći ćeš puno takvih radova.

Druga je stvar to da ti radovi nisu na visokoj tehničkoj razini kao i radovi mainstream znanstvenika. Ali to nije zbog toga što oni ne slijede istu metodu, već zbog toga što imaju manje sredstava i ljudskih kapaciteta. Mladi nadareni učenici većinom završe u mainstream znanosti, a vlade svih država ih financiraju. Kada bi kreacionizam imao jednako ljudskih i financijskih kapaciteta kao što dobila evolucionizam, onda bismo mogli napraviti pravu usporedbu. Ovako samo mogu ustvrditi da i jedni i drugi koriste istu znanstvenu metodu.

super

ja ti trazim jedan primer ,a ti me saljes na nekakav magazim

i naravno,opet te besmislene teorije zavere

lepo sam te zamolio da mi skrenes paznju na JEDAN primer koji dokazuje billo sta od onoga sto zastupa kreacionizam a protivno je konvencionalnoj nauci

dakle,daj mi JEDAN PRIMER o kome mozemo diskutovati....odaberi po zelji
posmatrac is offline  
Old 19.05.2012., 15:25   #473
ono sto sam ja do sada video je tesko lupetanje,koje i prosecan srednjeskolac moze da obori...ito,bez,da se preterano trudi...
posmatrac is offline  
Old 19.05.2012., 15:27   #474
Bog kao tuljan ?

Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Bog se ne objavljuje preko knjige, već preko žive riječi.
to ti samo vjeruješ a filozofijom ideš dokazati postojanje osobnog Boga, ja ću ti istom tom filozofijom sada dokazati da Bog ne postoji
Quote:
Bog se objavljuje preko Isusa Krista i Duha Svetoga koji je trajno prisutan u njegovoj Crkvi.
dakle tadašnji kršćani su izmislili isusa krista i duhove kako bi ljude natjerali ići u crkve i plaćali im za "usluge raja".

Quote:
Biblija sadrži samo jedan (nezabludivi) dio Božje Objave, ali Objava nije knjiga, već živa riječ.
to je propovijed, kao npr da ja tebi kažem kako uistinu postoji madagascar kao otok jer sam pomorac pa sam brodom tamo prolazio ali ti nećeš povjerovati dok i sam s brodom tamo ne prođeš.

s bitnom razlikom jer madagascar postoji (vjerovao ti to ili ne), a Biblija danas čovjeku može poslužiti samo kao pomoćni alat za wc papir kada mu ga ponestane

Quote:
Moramo vjerovati jer je povjerenje preduvjet svake ljubavi.
moramo vjerovati, zato što ako ne vjerujemo izopćeni smo iz crkve i nema vječnih vrata raja - za nevjernike je put pakao ? ALI BOG NAS SVE VOLI !!!

Quote:
Bog poštuje našu slobodu, On nam se ne želi nametati.
Kako znaš ? opet vjeruješ, i zašto nam se ti namećeš, nisi valjda jedan od onih koji komunicira s Bogom pa zna što taj hoće ?

Quote:
On želi da damo, svaki za sebe, slobodni odgovor na Njegovu ljubav i spasenjsku ponudu. Tko iskrena srca traži i ljubi Boga, on će Ga naći. Kada pogledam izobilje onoga što nam je Bog ostavio (cijela povijest spasenja: Izraela i Crkve), nikada se ne bih usudio tražiti nešto povrh toga, nekakvu privatnu objavu ili neznam što.
da, to je indoktrinacija religije. moraš biti 100% u tim učenjima dok ti se skroz mozak ne opere i onda si kompatibilan okolo propovijedati što bog želi. zamisli: Bog uvijek želi ono što želiš ti a mrzi ljude one koje mrziš i ti. dakle to je prava definicija osobnog boga

Quote:
Zašto Bog sve što radi tako kako radi, nećemo do kraja dokučiti dok smo na Zemlji.
pa da tu leži i ključ najveće prevare u povijesti čovječanstva. "dobit ćeš milion maraka ako me poljubiš u dupe a nakon toga odeš iz grada ali se u grad ne smiješ nikada vratiti. tek nakon što odeš iz grada nagrada će ti biti isplaćena." - da li mi znamo nekoga tko je otišao iz grada i takvu nagradu dobio ? pa naravno da ne kad je posrijedi čista laž i manipulacija ljudima.

Quote:
Kako bi smo mi, bijedna smrtna bića ograničene inteligencije, mogli dokučiti Božje putove, Njega koji je beskonačno inteligentan i velik?
nikako jer smo mi bića koje je bog stvorio na svoju sliku i priliku. ako smo mi bijedna i smrtna bića ograničene inteligencije: Bog je smrtno i bijedno biće ograničene inteligencije ali malo gluplji od tuljana

Quote:
Ono što možemo jest biti zahvali na daru Objave i pokušati iskoristiti slobodu koja nam je dana da ljubavlju odgovorimo na njegovu Ljubav.
ono što možemo je takvog Boga dobro popljuvati i nasmijati mu se u facu. taj osobni bog je lažni i naivni bog.

Zadnje uređivanje Regul : 19.05.2012. at 15:43.
Regul is offline  
Old 19.05.2012., 15:34   #475
Quote:
posmatrac kaže: Pogledaj post
ono sto sam ja do sada video je tesko lupetanje,koje i prosecan srednjeskolac moze da obori...ito,bez,da se preterano trudi...
ma trola čovjek uveliko
Regul is offline  
Old 19.05.2012., 15:40   #476
ludo me interesuje kakve veze ima postojanje ili ne postojanje boga sa ovom temom?

kreacionizam je samo jedna od interpretacija biblijskog vidjenja...tj...samo jedna od interpretacija biblije.

nauka se ne bavi bogom...nema dokaze ni za njegovo postojanje a ni za njegovo ne postojanje.

obzirom na to da se bog ne moze ni dokazati ni osporiti-NAUKA SE NJIME(BOGOM) NEBAVI!

bitna stvar....ma sta ko tvrdio,nauke ne osporava boga...to je ono sto kreacionisti cesto tvrde...a sto naravno da nije tacno...tako da mozete prihvatiti nauku(u punom smislu te reci) a i dalje ostati teista.
posmatrac is offline  
Old 19.05.2012., 15:42   #477
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
ma trola čovjek uveliko
ma problem je sto mu postavis konkretno pitanje ,a on krene da zatrpava temu...

klasican kreacionisticki manir...

nije ni cudo,jer ne postoji niti jedan slucaj koji moze okaciti a da je odgovor na moje pitanje
posmatrac is offline  
Old 19.05.2012., 15:46   #478
a što ćeš čovjek ima vremena pa kad mu se da... ide uvaliti sve što je moguće više, pa će čak uvaliti kako je znanost ateistička religija samo kako bi filozofski dokazao postojanje njegovog osobnog boga.
Regul is offline  
Old 19.05.2012., 15:55   #479
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
a što ćeš čovjek ima vremena pa kad mu se da... ide uvaliti sve što je moguće više, pa će čak uvaliti kako je znanost ateistička religija samo kako bi filozofski dokazao postojanje njegovog osobnog boga.
pogledaj ovo....snimak je sa nekog kreacionistickog predavanja iz splita

svaka cast ovom profi....rado bi mu poslao karton piva...bocu viskija ili tako nesto

prica ide ovako...

na kraju jednog seta predavanja dolazi vreme za pitanja...ali se pitanja ne postavljaju direktno ,vec se zapisuju na papirice koji se predaju predavacu

na predavalje je dosla i grupa astrofizicara sa splitskog univerziteta...i naravno da su predali hrpu pitanja...koja je doticni ladno preskocio..

uvredjen takvim postupkom,doticni profa(legenda-da jos jednom kazem..bravo legendo),izlazi ispred publike i trazi da postavi pitanja na koja predavac nije hteo da odgovori...

mene je odusevio..

http://www.youtube.com/watch?v=jqHNN...layer_embedded
posmatrac is offline  
Old 19.05.2012., 16:08   #480
nije problem što je netko glup (sad neću reći i lud). ali je problem što tu glupost želi prenjeti na druge. pa rob roy ovdje plače kako on to ne može raditi jer mu znanost to priječi. dovoljno je otići na hrvatsku wikipediju i pametnome je dosta. tko je barem malo i nešto o bilo čemu ikada učio uvidio bi o kakvom se problemu ovdje radi. ludost koja teži masovnom širenju.
Regul is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:51.