Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2012., 22:03   #201
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
i da zaboravih napomenuti da 27 griju u zagrebu precko
To i ja potvrđujem
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 22:51   #202
Ovdje samo Prečkanci raspravljaju o grijanju

@Mystical
Ne slažem se sa tvojim razmišljanjem, ali očito da imamo i drugačije navike. Ja ne bi stavio na 26 ni da je plin džabe, a tebi je to pojam prave i zdrave temperature.

što se bojlera tiče - novi Valiantov bojler za koji me 4-godišnje održavanje košta 700 kn (200kn mali servis svakih 2 g. i 500 kn veliki servis svake 2 g. - po preporuci ovlaštenog servisera). odatle računica 15 kn mjesečno amortizacije za servis bojlera. Naravno da su kvarovi mogući, ne za 10 nego i za 5 godina. Ali u tom slučaju u odnosu na prijatelja ja imam ušteđenih gotovo 7000kn (za 5 godina, 14000kn za 10g). Dovoljno za servis?

Moram priznati da je i mene iznenadila ovolika razlika u korist plinskog etažnog grijanja.A ako je vjerovati najavama razlika će biti još dosta veća.

Ali naravno da je svaka rasprava suvišna ukoliko je pojam optimalne temperature u stanu 25,26. Napominjem kod mene nikada u dnevnom boravku nije ispod 21-22, a u spavaćim sobama 19-20 (po noći).Grije se cijeli dan ( ne od 17h), naravno kada je sezona grijanja.

Zadnje uređivanje prečko jug : 17.09.2012. at 23:01.
prečko jug is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 23:46   #203
7000 kuna ti je novi bojler, a vjerujem da ne mjenjaš bojler nakon prvog kvara, tako da su troškovi kvara također tu. A ne računaš ih.

ali i dalje se uspoređuju starogradnje iz 80-tih s novogradnjama. napravimo računicu s novogradnjama, toplana je duplo jeftinija.

isto tako da u tu starogradnju postaviš plinsko grijanje, bankrotirao bi.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 01:05   #204
Quote:
prečko jug kaže: Pogledaj post
za koji me 4-godišnje održavanje košta 700 kn (200kn mali servis svakih 2 g. i 500 kn veliki servis svake 2 g. - po preporuci ovlaštenog servisera). odatle računica 15 kn mjesečno amortizacije za servis bojlera.
I dalje mi nije jasno.
Ako svake 2 godine radis mali servis, a svake 2 veliki (sto je slazem se, po preporuci servisera) to znaci da je jedne godine mali, pa druge velliki, trece mali, a cetvrte veliki.
To je za 4 godine po tvojim cijenama (koje su manje nego obicno) 200+500+200+500 = 1400 za 4 godine tj. 350 kn godisnje. Sto nije bas 15 po mjesecu, ali nije ni strasno puno.
Ili se ta tvoja racunica bazira na nekom drugom planu - jedne godine nista, pa druge mali servis, pa trece nista, pa cetvrte veliki? Ali to onda nije mali svake druge i velilki svake druge.

Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
imas veliki servis sa ciscenjem kamenca 350 - 400 kn samo se morate organizirati u ulazu da dobijete grupni popust
Ti to meni odgovaras umjesto njega, ili?
Istina, kad se skupi vise bojlera na istoj adresi obicno se dobiva popust. U proljece/čjeto, ne u jesen. Cuvajte se mega popusta velikih servisa za malo novaca. Servisi za 50% cijene...navodno "veliki servisi", su obicno cista prevara. Kompletan servis (s ciscenjem kamneca) obicno kosta cca 580 kn. Ako ga netko radi za manje od 400...hm...

Zadnje uređivanje kajpa : 18.09.2012. at 01:19.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 01:17   #205
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
ja kad sam to usporedjivao dosao sam do zakljucka kad uracunas servise, kvarove i na kraju i promjenu bojlera ,racunica je na knap. a puno veci komoditet ima toplana, a necu ni spominjati da ja doma grijem na etazno kao ovi na toplani imao bi 600-700 kn plina zimi.
Kakav to komoditet ima toplana?
Cini mi se da mijesate ustedu/potrosnju i komoditet.

Da, ako netko voli doma imati 27° to mu toplana nudi. Bez obzira koliko bilo vruce, cijena je ista. Moze otvoriti prozore, onaj kome je to ipak pre toplo.

Pod komoditetom podrazumijevam nesto drugo...termostat i temperaturu koju ja zelim taj cas u svom prostoru...da grije i po noci ako zelim, ali da ne bude pre toplo nego da temperatura bude odrzavana na tocno onoliko stupnjeva na koliko podesim, da mi po noci bude hladnije, ali da se vec npr. u 6 zagrije ako se moram dici ....da se ugasi samo na vecer, upali ujutro....itd.
Da caskom prebacim na termostatu na nocno, a ne da moram po zimi otvarati prozor s kojeg ipak puse pre hladno (kad je vani minus) ...jer je unutra neizdrzivo vruce.
Da pojacam kad mi dolaze zimogrozni gosti, a inace odrzavam na meni ugodnoj temperaturi.

Kad dodjem na Savicu, gdje je toplana...na 27° i to uz odskrinuti prozor, meni je tamo skoro pa lose ...vruce, spava mi se, uzas. NIje to komoditet. To je samo mozda jeftinije za takvu temperaturu. Mozes ti i svoje etazno nafrljiti na 27°...komoditet ce biti imo daleko veci. Naravno, taj ces komoditet platiti vise.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 08:48   #206
Znači da sam ove godine napravio mali servis za 200 kn i sada sam miran do kolovoza 2014. Onda veliki servis za 500kn i miran sam do kolovoza 2016. Tako mi je serviser rekao.

Ukoliko bih radio servis svake godine mali-veliki (200-500-200-500), opet sa troškovima amortizacije imam prosječni mjesečni trošak 160kn, dakle 100 kuna MANJE od frenda koji je na toplani=godišnja ušteda 1200kn.
prečko jug is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 09:06   #207
po preporuci majstora ja radim svake dvije godine veliki servis (ciscenje kamenca itd)
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 09:17   #208
kajperinja

ne znam da li zivis u zgradi ili kuci.
ali probaj poslati upit za servis ovlastenim servisima za 10 bojlera pa ces vidjeti koju cijenu ce ti dati. sa tim da naravno napomenes da ako budete zadovoljni da ce te svake godine koristiti njegove usluge.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 09:19   #209
precko jug

ja mislim da bi trebao raditi mali servis svake neparne godine a veliki svake parne godine.
ja radim svake parne samo veliki servis, opet napominjem po preporuci majstora
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 09:27   #210
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Kakav to komoditet ima toplana?
Cini mi se da mijesate ustedu/potrosnju i komoditet.

Da, ako netko voli doma imati 27° to mu toplana nudi. Bez obzira koliko bilo vruce, cijena je ista. Moze otvoriti prozore, onaj kome je to ipak pre toplo.

Pod komoditetom podrazumijevam nesto drugo...termostat i temperaturu koju ja zelim taj cas u svom prostoru...da grije i po noci ako zelim, ali da ne bude pre toplo nego da temperatura bude odrzavana na tocno onoliko stupnjeva na koliko podesim, da mi po noci bude hladnije, ali da se vec npr. u 6 zagrije ako se moram dici ....da se ugasi samo na vecer, upali ujutro....itd.

Upravo se i radi o komoditetu. Naravno da će sad netko tko ima etažno reći da je njemu ok i na 22-23 C i sl.

Al daj se zapitaj što je uistinu komoditet?
Kad dođeš u skupi hotel i uđeš u hotelsku sobu .... što očekuješ za novce koje si platio?
Finu ugodnu toplinu sobe? Ili 22 C pa ćeš obući još dodatni par čarapa i 2 veste?

E u toj situaciji ćeš sigurno ipak odabrati ugodnih 26-27 C jer je ipak to komoditet.
Ako bude hladnije ići ćeš se žaliti da koliko si platio a u sobi nije toplo ....
šenoa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 09:27   #211
ja sam na toplani (hep) i imam vlastito brojilo odn. kalorimetar i termostatske ventile - u usporedbi sa starcima koji su isto na hep-u, ali bez kalorimetra i sa ljudima koji su na etažnom plinskom, računi su mi osjetno manji. već sam pisao ovdje o tome.
radi se o zgradi staroj par godina s dobrom izolacijom i stolarijom.
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)

Zadnje uređivanje solar : 18.09.2012. at 09:38.
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 09:58   #212
je li se sjecas koje cifre koje dobijas i za koju kvadraturu
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 10:02   #213
ovako je bilo 2009.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...&postcount=122

https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...&postcount=133

provjerit ću kad dođem doma.. ne znam napamet, mislim da sam negdje na 3 kn po m2, samo moram provjeriti po mjesecima.
u toj cijeni je i dogrijavanje tople vode ili tako nešto. zaboravio sam točno

Radi se o 40ak kvadrata, uspoređivao sam iste kvadrature. moguće da veći stanovi imaju veći taj fiksni dio.
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)

Zadnje uređivanje solar : 18.09.2012. at 10:08.
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 10:13   #214
Quote:
prečko jug kaže: Pogledaj post
Znači da sam ove godine napravio mali servis za 200 kn i sada sam miran do kolovoza 2014. Onda veliki servis za 500kn i miran sam do kolovoza 2016. Tako mi je serviser rekao.
Aha, znaci ipak si bio krivo napisao...nije to onda mali servis svake dvije i veliki svake dvije, nego svake cetiri.
Imo veliki servis svake cetiri godine je mozda ipak pre rijetko, ali sve ovisi o tome kako koristite bojler, koliko vas je....
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
po preporuci majstora ja radim svake dvije godine veliki servis (ciscenje kamenca itd)
Tako nekako je preporuka. Iako, netko mora i svake, a netko moze i za 3 godine.

Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
ne znam da li zivis u zgradi ili kuci.
ali probaj poslati upit za servis ovlastenim servisima za 10 bojlera pa ces vidjeti koju cijenu ce ti dati. sa tim da naravno napomenes da ako budete zadovoljni da ce te svake godine koristiti njegove usluge.
Ako netko radi (mislim na ovlastene servise) za manje od 400kn, ne bih se u to upustala.
Znam da neki rade i za manje, ali mislim da je to samo brza zarada i da kvalitetan servis koji dobro radi svoj posao ne radi toliko ispod cijene. Redovna cijena servisa je blizu 600kn.

Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
ja mislim da bi trebao raditi mali servis svake neparne godine a veliki svake parne godine.
ja radim svake parne samo veliki servis, opet napominjem po preporuci majstora
A ne moze mali parne, a veliki neparne?
Quote:
šenoa kaže: Pogledaj post
Upravo se i radi o komoditetu. Naravno da će sad netko tko ima etažno reći da je njemu ok i na 22-23 C i sl.
Zasto naravno? Pa meni je ok na 21-22, na 23 mi je vruce, na 25-26 ne mogu zivjeti.
Quote:
Al daj se zapitaj što je uistinu komoditet?
Kad dođeš u skupi hotel i uđeš u hotelsku sobu .... što očekuješ za novce koje si platio?
Finu ugodnu toplinu sobe? Ili 22 C pa ćeš obući još dodatni par čarapa i 2 veste?
E u toj situaciji ćeš sigurno ipak odabrati ugodnih 26-27 C jer je ipak to komoditet.
Necu, jer meni 26-27° nije ugodno. Samo, niti se ne radi o tome.
26° mozes imati i sa etaznim grijanjem, okrenes termostat i pojacas grijanje. Tko ima dobru izolaciju nikakav problem mu nije vrlo lagano i uz ne jako povecanu potrosnju imati i takvu temperaturu. Naravno, vise ce se ipak plina potrositi i racun ce biti nesto veci, ali ako zeli taj komoditet - moze ga imati. Ako pod komoditetom mislis samo na stupnjeve.
Kao sto skupi hotel moras skupo platiti tako moras i toplinu svog doma.
Ja pod komoditetom mislim na nesto drugo, napisala sam - temperaturu onakvu kakvu zelim tocno u nekom trenutku, u neko doba dana/noci...podesavanje, programiranje, ukljucivanje/iskljucivanje/pojacavanje/smanjivanje iskljucivo po mojoj zelji.
Istina, to se moze i sa toplanom, ako se tako rijesi..ali za sada u vecini stanova je samo - pre vruce. A nekome je mozda po noci ili pred jutro i hladno.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 10:54   #215
Da, krivo sam napisao, ali poanta (i računica) ostaje ista-u 4 godine trošak 700kn, a servis radim (mali ili veliki) svake 2 godine. Barem za sada, budući da je bojler nov-tako kaže serviser. Ali ako budem i češće servisirao opet sam u debelom plusu u odnosu na toplanu.

Sa svime ostalim što si napisala se slažem.
prečko jug is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 11:16   #216
Quote:
prečko jug kaže: Pogledaj post
Ali ako budem i češće servisirao opet sam u debelom plusu u odnosu na toplanu.
Sa svime ostalim što si napisala se slažem.
Ne bih nikad mijenjala etazno za toplanu. (osim u slucaju da postoje i kalorimetri i digitalni programibilni termostat)
Pa ne pase svima 26-27°. Meni je takva temepratura vrlo neugodna i ne osjecam se dobro u toj vrucini.
Ako je netko bas zimogrozan i to mu odgovara, vjerojatno mu se vise isplati biti na toplani.
Medjutim onome kome to ne pase i radje bi imao par stupnjeva manje nikako ne odgovara placati tu visoku temperaturu po kvadratu iako mu je nepotrebna.
Pogotovo ako netko zivi sam u nesto vecem stanu, a mora placati po kvadratu i volio bi imati u stanu temperaturu od 18-22°, a ne 27°. Ne postoji nacin (u dosta slucajeva, za sada) da platis manje, da platis koliko si potrosio.

Zadnje uređivanje kajpa : 18.09.2012. at 11:33.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 12:49   #217
znači kad je po ljeti temperatura 26 stupnjeva onda hladiš na 20? Znači 3 mjeseca ti je non stop upaljena klima?

I dalje nitko ne uračunava bojler u cijelu priču, što nosi 70-80 kuna mjesečno na račun.

Zahvaljujem Solaru što se javio, upravo sam na njega mislio kad sam pričao o toplani u novogradnji. Čovjek u najvećoj zimi plaća 150 kuna za 50m2 stana, za grijanje i dogrijajavanje vode!
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 14:00   #218
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
znači kad je po ljeti temperatura 26 stupnjeva onda hladiš na 20? Znači 3 mjeseca ti je non stop upaljena klima?
Ne. Ta temperatura, iako je broj isti nije jednaka kao ona usred zime u stanu.
Kad ljetna temperatura sa 40° padne na 30° cini se kao da je zahladilo. Covjek se sporo prilagodjava klimatkim promjenama, koji put mu je 23 toplo (ako je vani 0°), a koji put mu je na 23° hladno ako je temperatur pala sa 35°.
Sad je kod mene recimo 23°, otvoren balkon i ugodno mi je. U nekoj drugoj situaciji bi mi to mozda bilo i pre toplo ili pre hladno. Ne dozivljavam/osjecam uvijek jednako istu temperaturu.
Quote:
I dalje nitko ne uračunava bojler u cijelu priču, što nosi 70-80 kuna mjesečno na račun.
To je istina. I bojler treba platiti.
Ja i ne pokusavm reci da je etazno jeftinije, pogotovo ako bi htio grijati na 27°.
Quote:
Zahvaljujem Solaru što se javio, upravo sam na njega mislio kad sam pričao o toplani u novogradnji. Čovjek u najvećoj zimi plaća 150 kuna za 50m2 stana, za grijanje i dogrijajavanje vode!
To o cemu on prica je nesto drugo. Ako u novogradnji postoji dobra izolacija, kalorimetri i termostati to je druga prica u odnosu na starije zgrade gdje toga nema, gdje je pre vruce (nekima), prozori su otvoreni...a placas po kvadratu htio netko 22° ili 27°. Potrosit ce se isto samo sto ce ovaj prvi grijati i ulicu, a ovaj drugi samo stan.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 14:25   #219
pitanje je vremena kada će svi morati ugraditi kalorimetre i odvojena brojila za vodu. (zbog nekih pravila EU).

Osobno jedva čekam, jer osjećam da plaćam drugim ljudima vodu i grijanje.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 14:28   #220
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
pitanje je vremena kada će svi morati ugraditi kalorimetre i odvojena brojila za vodu. (zbog nekih pravila EU).
Osobno jedva čekam, jer osjećam da plaćam drugim ljudima vodu i grijanje.
Pa i placas, ljudi bi ipak bili racionalniji kada bi placali ono sto potrose. Ovako...prozori otvoreni, unutra pakao. Onaj koji zeli (bilo zato da uspara ili zato jer mu je ugodnije) mogao bi imati zeljenu temperaturu i placati ono sto on sam potrosi, a ne susjed koji grije ulicu..jer placa isto ...bez obzira stedio ili ne.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:24.