Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2014., 15:25   #2001
imam jos jedno pitanje

planiramo se vjencati kod maticara vec prije, ali ne u Hrv jer ne zivimo u hrvatskoj.. i onda imati samo crkveno vjencanje u hrvatskoj.. Jel moramo za crkveno vjencanje isto ici u maticni i tamo se prijaviti ili idemo samo kod svecenika i sa njim dogovaramo?
ZaruljaZelena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 18:57   #2002
Quote:
ZaruljaZelena kaže: Pogledaj post
imam jos jedno pitanje

planiramo se vjencati kod maticara vec prije, ali ne u Hrv jer ne zivimo u hrvatskoj.. i onda imati samo crkveno vjencanje u hrvatskoj.. Jel moramo za crkveno vjencanje isto ici u maticni i tamo se prijaviti ili idemo samo kod svecenika i sa njim dogovaramo?
u tom slučaju NE, jer to više nema jedno s drugim veze, to je onda samo vjersko sklapanje braka tj. sakramenat ženidbe i idete samo svečeniku. Jer građanski ćete već u tom trenutku imati sklopljen u inozemstvu.

Quote:
deisler kaže: Pogledaj post
koje je sve potrebno papire izvadit u zagrebu da bi se vjencao u njemackoj za nijemicu? hvala
internacionalni izvadak iz matice rođenih i potvrdu o slobodnom bračnom stanju, oboje se može podić u bilo kojem uredu u Republici Hrvatskoj, samo treba donijeti kopiju putovnice buduće supruge

Quote:
Tobalo kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima

Zna li tko u kojem zakonski predviđenom vremenskom periodu bi crkveno vjenčanje bilo valjano ? Čuli smo da se u roku od 90. dana od dana vjenčanja kod matičara moramo vjančati u Crkvi da bi crkveni brak bio valjan. Jel to točno ili nema vremenskog ograničenja od dana vjančanja kod matičara ?
ako se vjenčate odvojeno građansko od crkvenog onda između njih nema nikakvih rokova. Potvrda za crkveno vjenčanje s učincima građanskog (oba vjenčanja odjednom) vrijedi 90 dana

Zadnje uređivanje Mayo : 30.10.2014. at 08:24. Reason: Spajanje postova
matičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 11:00   #2003
Pozdrav! Nekoliko pitanja za vjenčanje samo kod matičara:

1. Mogu li uplatiti 100kn preko interneta i donijeti izvadak?
2. Izvadak iz matice rođenih i domovnica - je li sada dovoljno donijeti onaj s e-građana?

Hvala.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 23:36   #2004
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Nekoliko pitanja za vjenčanje samo kod matičara:

1. Mogu li uplatiti 100kn preko interneta i donijeti izvadak?
2. Izvadak iz matice rođenih i domovnica - je li sada dovoljno donijeti onaj s e-građana?

Hvala.
može se uplatiti internetom ali morate donjeti isprintanu potvrdu o uplati, a izvadak i domovnicu NE TREBA DONOSITI, mi imamo uvid u sistem cijele RH i sami printamo što nam treba
matičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 00:53   #2005
Super, hvala ti. Sve što platim na internetu donesem potvrdu (isto je bilo za osobnu, vozačku, putovnicu...) jer mi je tako lakše, samo skupim sve i dođem sa zaručnikom po datum.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 20:55   #2006
Može li rok za prijavu matičaru biti unutar 15 tak dana ako postoji valjani razlog npr. jedan od zaručnika živi i radi van hr?
Echoplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 12:12   #2007
Sutra idemo rezervirati datum i platiti za građansko sklapanje braka (Samobor).

E sad - računala sam da mogu na netu naći uplatnicu da uplatim danas preko interneta i sutra dođem s isprintanim da ne moram zasebno plaćati, ali nigdje ne nalazim šprancu. I buni me:

- 100,00 kn na opću uplatnicu za državne pristojbe -> to pretpostavljam da bi ide na klasičan predložak za državni proračun ko za osobnu recimo? Ili je to u biljezima?
- 200,00 kn za čin sklapanja braka -> a ovo valjda na posebni račun (grad Samobor)?

Čitala sam ovu temu i mislila da mi je sve jasno, a sad se osjećam ko kreten.

Šteta, mislila sam da ćemo to obaviti što je prije moguće. Zašto takvih obrazaca nema na netu ili bar informacija, grad Zagreb ima sve na netu.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 11:42   #2008
Pozdrav, zanima me treba li prvo ić svećeniku rezervirat datum i koliko unaprijed se može to napravit?
Beba1810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 14:29   #2009
Quote:
Beba1810 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me treba li prvo ić svećeniku rezervirat datum i koliko unaprijed se može to napravit?
Prvo prije čega? mi smo prvo salu, pa fotografa, i onda bend.
Kroz 2 tjedna planiramo otić svećeniku ( svadba je u 9.mj ) ja hoću to što prije rješit da kasnije imam manje problema .. nema ti neko napisano pravilo kada se mora ići svećeniku. Ko želi kada želi- vaša volja. Ali se mora 6. mj prije svadbe..
ancica89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 19:22   #2010
Quote:
Beba1810 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me treba li prvo ić svećeniku rezervirat datum i koliko unaprijed se može to napravit?
Najbolje ti je nazvat župni ured i pitat. Ovaj naš je npr primao rezervacije već u 12 mjesecu za ovu godinu. Bolje ti je što prije da ti drugi ne zauzmu sve termine. Ako se udaješ u svojoj ili zaručnikovoj župi za rezervaciju ti ništa ne treba, ali ako se želite ženiti u nekoj trećoj crkvi trebaš od svog ILI zaručnikovog svećenika dobit tu neku dozvolu da se smijete ženiti u župi koja nije vaša. A dobro ti je prvo rezervirati salu a onda crkvu, jer teže je doć do sale.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 14:11   #2011
Ma imamo mi već salu, bend i foto, a i svadba je tek druge godina, pa me samo zanima koliko najranije možeš ic rezervirat termin..
Beba1810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 19:18   #2012
Mene zanima, kada se maticaru najkasnije mora prijaviti namjera sklapanja braka, ako je vjencanje crkveno?
Rachellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 11:35   #2013
Quote:
ayrin kaže: Pogledaj post

Svjedoci (kumovi):
- ako sklapate vjerski brak s učincima građanskog, svjedoci navedeni kod matičara moraju biti i svjedoci u crkvi
- ako odvojite vjersko vjenčanje od građanskog, odnosno ako sklapate brak posebno u crkvi, a posebno građanski kod matičara, onda ne morate imati iste svjedoke u crkvi
Imam pitanje, ne znam jel bilo vec o tome.

Ako ste potpuno odvojili gradanski brak od vjerskog. Kod maticara u druvoj zemlji di zivomo imamo nase kumove, medutim na ljeto zelimo imati obred u crkvi, da li nam UOPCE za to trebaju kumovi? Mi bi najradije bez kumova ikakvih, jer ovo nasih dvoje nazalost nece moci doci, a ne zelimo uzimati nekog reda radi.

U crkvu svakako donosimo pptvrdu o civilnom braku gdje su njihova ime a i navedena.
Mi samo zelimo vjerski obred, nikakva dokumentacija nam nije potrebna.

Hvala
kseceric is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 14:38   #2014
Nama je svećenik rekao da su kumovi (odnosno svjedoci) obavezni. Netko treba potpisati dokument o sklapanju braka.
__________________
Laku noć, njene pospane oči...
Mala Vidra 88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 15:00   #2015
Da, potrebni su svjedoci i u crkvi. Tako je prije i bilo kada se odvojeno ženilo prvo u crkvi a onda kod matičara. I vjerski brak treba svjedoke
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 14:51   #2016
Quote:
Mala Vidra 88 kaže: Pogledaj post
Nama je svećenik rekao da su kumovi (odnosno svjedoci) obavezni. Netko treba potpisati dokument o sklapanju braka.
Nama ne treba dokument o sklapanju braka, vec ga imamo i kumove smo imali tj svjedoke o sklapanju zakonskog braka.

Mi se ocemo ozenit pred Bogom, ako i za to triba dokument sa svjedocima da jesmo, onda crkva nema veze s Bogom.
Malo mi idu na nerve s politiziranjem..
No dobro.
kseceric is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 15:05   #2017
Quote:
kseceric kaže: Pogledaj post
Nama ne treba dokument o sklapanju braka, vec ga imamo i kumove smo imali tj svjedoke o sklapanju zakonskog braka.

Mi se ocemo ozenit pred Bogom, ako i za to triba dokument sa svjedocima da jesmo, onda crkva nema veze s Bogom.
Malo mi idu na nerve s politiziranjem..
No dobro.
Je, al i za crkveni dokument vam trebaju svjedoci Crkveno vjenčanje je odvojeno od državnog braka, to što se to kod nas u zadnje vrijeme obavlja od jednom u crkvi je druga stvar. Ne vidim zašto ti je to čudno... to što je to vjenčanje u crkvi stvar vjere (a nije zakonski brak) ne znači i da ono ne treba fizički dokaz (papir) koji su potpisali svjedoci. Pa mora biti netko osim tvog dragog, tebe i svećenika ko je svjedočio tom braku. U suprotnom bi sad vas dvoje mogli doć na livadu sami i obvezat se jedan drugome i "oženiti" se jer eto Bog sve vidi pa zna da ste vas dvoje oženjeni...
Da u nekom hipotetskom (karikiranom) slučaju danas sutra netko od vas dvoje kaže "ali to je neka greška mi se nismo ženili u crkvi, ja nisam bio/bila tada tamo, to nisam ja potpisao/la" kako bi ovaj drugi mogao dokazati da jeste? Mora biti neki svjedok toga čina a da nije svećenik.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 15:12   #2018
Quote:
Nyameria kaže: Pogledaj post
Je, al i za crkveni dokument vam trebaju svjedoci Crkveno vjenčanje je odvojeno od državnog braka, to što se to kod nas u zadnje vrijeme obavlja od jednom u crkvi je druga stvar. Ne vidim zašto ti je to čudno... to što je to vjenčanje u crkvi stvar vjere (a nije zakonski brak) ne znači i da ono ne treba fizički dokaz (papir) koji su potpisali svjedoci. Pa mora biti netko osim tvog dragog, tebe i svećenika ko je svjedočio tom braku. U suprotnom bi sad vas dvoje mogli doć na livadu sami i obvezat se jedan drugome i "oženiti" se jer eto Bog sve vidi pa zna da ste vas dvoje oženjeni...
Da u nekom hipotetskom (karikiranom) slučaju danas sutra netko od vas dvoje kaže "ali to je neka greška mi se nismo ženili u crkvi, ja nisam bio/bila tada tamo, to nisam ja potpisao/la" kako bi ovaj drugi mogao dokazati da jeste? Mora biti neki svjedok toga čina a da nije svećenik.
Ma meni se cini da cemo i ozenit na livadi pred Bogom, na kraju.. hahaha..
Ma razumijem sto hocete reci, samo meni to vise nema veze s vjerom ni icim. No dobro.... vidit cemo sto cemo smislit. :P
kseceric is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 09:41   #2019
znači mene zanima ja sam jučer u fini otvorila ovaj e-građani i vidjela sam da na tom svojem korisničkom profilu- kad ga kreiraš možeš skinuti sve dokumente vezane za sklapanje građanskog braka. znači onaj izvadak iz matice knjige rođenih se može skinuti s toga. i domovnica ma sve.
uglavnom da li je to vjerodostojno tj. ako ja to skinem s e-građani da li je meni to dovoljno? ne trebaju mi nikakvi potpisi,žigovi il kaj već?
ancica89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 09:55   #2020
da, ne trebaš ići osobno dizati papire. to je i poanta tog sustava
__________________
It isn't what they say about you, it's what they whisper.
- Errol Flynn -
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.